به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید.    |   درخواست تعمیر در محل
امروز سه شنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۹

نحوه تعویض یاتاقان کولر آبی در کمترین زمان ممکن!

تعمیرکار کولر آبی

با فرا رسیدن فصل تابستان، باید به سراغ تجهیزات سرمایشی بروید و اقدامات لازم را برای راه اندازی کولر انجام دهید. راه اندازی کولر، به معنای سرویس کولر آبی و کولر گازی است. در اینجا ما در مورد یکی از قطعات کولر آبی، یعنی یاتاقان صحبت خواهیم کرد.

یاتاقان کولر آبی چیست؛ انواع یاتاقان کولر آبی

یاتاقان، یکی از اجزای اصلی کولر گازی است که نیروی حرکتی را از پولی و تسمه به محور منتقل کرده و درنتیجه موجب چرخش پروانه می‌شود. یاتاقان‌ها در دو طرف محور مرکزی پروانه که به آن شفت هم می‌گویند، قرار می‌گیرند و به دلیل نقشی که در عملکرد کولر دارند، رسیدگی به وضعیت آنها از حساسیت بالایی برخوردار است.

یاتاقان‌هایی که برای کولر آبی مورد استفاده قرار می‌گیرند، در دو نوع لغزشی و بلبرینگی هستند.

یاتاقان لغزشی که نوع دیگر آن یاتاقان غلتشی است، از دو رینگ و تعدادی ساچمه ساخته شده که به واسطه وجود ساچمه‌ها، دو رینک به گردش درآمده و محور مرکزی پروانه کولر را می‌چرخانند. در نوع غلتشی هم به جای ساچمه از میله‌های فلزی نازک بالشتک شکل استفاده شده موجب چرخش دو رینگ فلزی می‌شوند.

اما یاتاقان‌های بلبرینگی ظاهری متفاوت دارند. در این نوع یاتاقان خبری از ساچمه و بالشتک فلزی نیست. دو رینگ فلزی روی هم قرار گرفته و به دور خود می‌چرخند.

چگونگی تعویض یاتاقان
در اینجا انواع یاتاقان لغزشی و غلتشی را مشاهده می‌کنید.

چگونگی تعویض یاتاقان کولر آبی؛ بهترین روش تعویض یاتاقان کولر آبی

یاتاقان هم گاهی مانند سایر قطعات کولر آبی، باید تعویض شود و نمی‌توان با تمیز کردن، دوباره از آن استفاده کرد.

برای تعویض یاتاقان کولر آبی باید ابتدا پولی بزرگ را باز و تسمه را جدا کنید. سپس با استفاده از یک آچار آلن، پیچ نگهدارنده پولی به محور پروانه یا شفت را کمی شل کنید. بعد از جدا کردن پولی، به سراغ یاتاقان معیوب بروید. با استفاده از آچار مناسب، پیچ و مهره نگه دارنده یاتاقان قدیمی را باز کنید. سپس یاتاقان را جدا کرده و یاتاقان جدید را جایگزین آن کنید. پیچ‌های یاتاقان را در جای خود بسته و بعد از اطمنیان از پایان کار، آن را روغن کاری کنید.

به همین ترتیب، یاتاقان سمت پمپ آب را نیز باز کرده و تعویض کنید.

 

روغن کاری یاتاقان کولر آبی

با توجه به اینکه کولر در فضای باز قرار دارد، تمامی قطعات آن در معرض گردوغبار هستند و باید گاهی نسبت به تمیز کردن و حتی روغن کاری قطعات داخلی کولر اقدام کنید. شاید تصور کنید که با وجود دریچه‌های کولر و پوشال‌های روی دریچه، گردوغبار به کولر راه پیدا نمی‌کند، که این تصور اشتباه است. ذرات ریز گردوغبار از ریزترین منافد هم خواهند گذشت.

آموزش تعویض یاتاقان
قبل از روغن کاری یاتاقان، آن را تمیز کنید.

یاتاقان‌ها هم از جمله قطعاتی است که به دلیل حرکت مکانیکی که دارند، باید هر دو ماه یکبار تمیز و روغن کاری شوند. در صورت کثیف شدن یاتاقان‌ها، دیگر کیفیت و عملکرد قبل را نداشته و موجب خرابی و آسیب سایر قطعات می‌شوند.

در مدل‌های جدید کولر آبی، یاتاقان‌ها دارای یک درپوش ریز برای تزریق روغن هستند. برای تزریق روغن به یاتاقان‌ها نباید وسواس به خرج داد و کاملا دست و دلباز باشید. زیرا باید روغن به تمام قسمت‌های پروانه و محور منتقل شود.

ابتدا روغن مناسب برای این کار را انتخاب کرده و با استفاده از روغندان داخل حفره یاتاقان را پر کنید. به قدری روغن داخل حفره بریزید که سرریز شود. سپس با دست پروانه را بچرخانید تا روغن به تمام قسمت‌های پروانه و شفت منتقل شود. تزریق روغن به یاتاقان باید چندین بار انجام شود. بعد از اینکه مطمئن شدید به تمام قسمت‌ها روغن رسیده، درپوش یاتاقان را بسته و به سراغ یاتاقان دیگری که در سمت پمپ آب قرار دارد بروید.

راهنمای تعویض یاتاقان
به قدری حفره یاتاقان را از روغن پر کنید که سرریز شود.

نکات کلیدی در نگهداری از یاتاقان‌ کولر آبی

در زمان سرویس و راه اندازی کولر آبی باید نکاتی را مورد توجه قرار دهید تا کمترین آسیب متوجه قطعات باشد. اگر فضای داخلی کولر را مشاهده کرده باشید، می‌بینید که یاتاقان‌ها در دو طرف محور پروانه قرار دارند. همچنین آبریزهای دو طرف دریچه هم در قسمت بالای یاتاقان‌ها قرار گرفته‌اند. ریختن مداوم آب روی یاتاقان‌ها موجب می‌شود که خرابی و آسیب به آنها می‌شود. پس هر زمانی که کولر را سرویس کردید، لوله‌های آبریز را طوری تنظیم کنید که آب روی یاتاقان‌ها نریزد.

نکته دیگر در رابطه با یاتاقانی است که در قسمت پولی و تسمه کولر آبی قرار دارد. این یاتاقان به دلیل فشار زیادی که از چرخش موتور و و پروانه به آن وارد می‌شود، بیشتر نیاز به نگهداری دارد. همچنین اگر تسمه کولر زیادی سفت باشد، به یاتاقان آسیب وارد می‌شود.

پیشنهاد مطالعه

قیمت یاتاقان بلبرینگی کولر آبی در چه رنجی قرار دارد؟

یاتاقان کولر آبی از جمله قطعاتی است که قیمت بالایی ندارد و بدون هیچ نگرانی، هر زمان که نیاز بود می‌توانید آن را تعویض کنید.

رنج قیمت یاتاقان کولر آبی در حدود ۱۵ هزار تومان تا ۳۰ هزار تومان است.

سرویس و راه‌اندازی تابستانه کولر فقط با ۷۰۰۰۰ تومان!
خدمت سرویس و تعمیر کولر آبی در محل آچارباز، شامل ارائه انواع خدمات نصب، سرویس و تعمیر کولر آبی می‌شود. در هر ساعتی از شبانه روز که نیاز به تعمیر کولر آبی داشتید، در هر محله از تهران که باشید، می‌توانید با مناسب‌ترین قیمت، از خدمات آچارباز بهره مند شوید.
درخواست تعمیر کولر آبی

نویسنده :

8
دیدگاه بگذارید

avatar
4 نظرات
4 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
ندا ایزدیامیرنصرحسنمصطفیسعید Recent comment authors
  Subscribe  
Notify of
سعید
Guest
سعید

سلام اگر یاتاقان کولر رو عوض نکنیم تا چند سال میتونیم تعمیر کنیم ؟

ندا ایزدی
Admin
ندا ایزدی

سلام

یاتاقان کولر قطعه ای نیست که بتوانید آن را تعمیر کنید. فقط باید آن را روغن کاری کنید. پس در صورت فرسوده شدن یاتاقان کولر، آن را تعویض کنید. شما می توانید برای تعمیر کولر آبی خود، در سامانه آچارباز درخواست ثبت کنید.

مصطفی
Guest
مصطفی

واقعا مفید بود و استفاده بسیار بردم ممنون از حرف های کاربردی شما

ندا ایزدی
Admin
ندا ایزدی

سلام

بسیار ممنونیم از بازخورد شما. خوشحالیم که این مقاله برای شما مفید بوده است. پیشنهاد می کنیم مقاله زیر را نیز بخوانید.

چرا پمپ آب کولر آبی کار نمی کند؟ دلایل اصلی کار نکردن پمپ کولر؟

حسن
Guest
حسن

سلام اگر یاتاقان کولر مشکل پیدا کرد چه ایرادی در کولر ایجاد می شود؟

ندا ایزدی
Admin
ندا ایزدی

سلام

وجود مشکل در یاتاقان‌ها به محور، پروانه و در نهایت فولی‌های کولر آسیب وارد می‌کند. اگر یاتاقان‌های کولر معیوب شوند، باید از تعمیرکار کولر آبی بخواهید آنها را تعویض کند.

امیرنصر
Guest
امیرنصر

سلام داخل جایی که روغن کاری می کنیم برای یاتاقان پیچ داره یا نه یاتاقان خودش سفت می شود

ندا ایزدی
Admin
ندا ایزدی

سلام

اغلب یاتاقان‌ها دارای مخزنی برای روغن کاری هستند. در هنگام سرویس کولر آبی باید درپوش مخزن را باز کرده و داخل آن را از روغن پر کنید.

استفاده از مطالب سایت آچارباز فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق سایت متعلق به آچارباز است.