×

وب اپلیکیشن آچارباز را نصب کنید!

نصب

به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید. | درخواست تعمیر در محل

کولر آبی

نحوه تعویض یاتاقان کولر آبی در کمترین زمان ممکن!

تعویض یاتاقان کولر آبی

با فرا رسیدن فصل تابستان، باید به سراغ تجهیزات سرمایشی بروید و اقدامات لازم را برای راه اندازی کولر انجام دهید. راه اندازی کولر، به معنای سرویس کولر آبی و کولر گازی است. در اینجا ما در مورد یکی از قطعات کولر آبی، یعنی یاتاقان صحبت خواهیم کرد.

فهرست محتوا

یاتاقان کولر آبی چیست؟

یاتاقان، یکی از اجزای اصلی کولر گازی است که نیروی حرکتی را از پولی و تسمه به محور منتقل کرده و درنتیجه موجب چرخش پروانه می‌شود. یاتاقان‌ها در دو طرف محور مرکزی پروانه که به آن شفت هم می‌گویند، قرار می‌گیرند و به دلیل نقشی که در عملکرد کولر دارند، رسیدگی به وضعیت آنها از حساسیت بالایی برخوردار است.

تعویض یاتاقان کولر آبی در محل با آچارباز
تعمیر و سرویس کولر آبی خود را به تیم متخصص آچارباز بسپارید. سرویسکاران آچارباز تمامی ابزارهای موردنیاز برای رفع مشکلات کولر شما را همراه خود دارند و دستگاهتان را حتی در روزهای تعطیل تعمیر خواهد کرد.
تعویض یاتاقان کولر آبی

انواع یاتاقان کولر آبی

یاتاقان‌هایی که برای کولر آبی مورد استفاده قرار می‌گیرند، در دو نوع لغزشی و بلبرینگی هستند.

یاتاقان لغزشی که نوع دیگر آن یاتاقان غلتشی است، از دو رینگ و تعدادی ساچمه ساخته شده که به واسطه وجود ساچمه‌ها، دو رینگ به گردش درآمده و محور مرکزی پروانه کولر را می‌چرخانند. در نوع غلتشی هم به جای ساچمه از میله‌های فلزی نازک بالشتک شکل استفاده شده موجب چرخش دو رینگ فلزی می‌شوند.

اما یاتاقان‌های بلبرینگی ظاهری متفاوت دارند. در این نوع یاتاقان خبری از ساچمه و بالشتک فلزی نیست. دو رینگ فلزی روی هم قرار گرفته و به دور خود می‌چرخند.

انواع یاتاقان کولر
در اینجا انواع یاتاقان لغزشی و غلتشی را مشاهده می‌کنید.

دلایل و علائم خرابی یاتاقان کولر آبی

یکی از مهمترین دلایل خراب شدن یاتاقان عدم روغنکاری این قطعه است. بنابراین اگر یاتاقان روغن کاری نشود و خشک کار کند، قطعه بوش آن از بین رفته و خورد می شود. خشکی یاتاقان باعث ایرادات دیگر از جمله به موارد ذیل می شود:

 • خراب شدن محور پروانه
 • تولید صدای زیاد کولر آبی
 • سخت و با فشار کار کردن پروانه
 • سوختن موتور کولر آبی
پیشنهاد مطالعه

چگونگی تعویض یاتاقان کولر آبی

یاتاقان هم گاهی مانند سایر قطعات کولر آبی، باید تعویض شود و نمی‌توان با تمیز کردن، دوباره از آن استفاده کرد.

برای تعویض یاتاقان کولر آبی باید ابتدا پولی بزرگ را باز و تسمه را جدا کنید. سپس با استفاده از یک آچار آلن، پیچ نگهدارنده پولی به محور پروانه یا شفت را کمی شل کنید. بعد از جدا کردن پولی، به سراغ یاتاقان معیوب بروید. با استفاده از آچار مناسب، پیچ و مهره نگه دارنده یاتاقان قدیمی را باز کنید. سپس یاتاقان را جدا کرده و یاتاقان جدید را جایگزین آن کنید. پیچ‌های یاتاقان را در جای خود بسته و بعد از اطمنیان از پایان کار، آن را روغن کاری کنید.

به همین ترتیب، یاتاقان سمت پمپ آب را نیز باز کرده و تعویض کنید.

تعویض یاتاقان کولر آبی

روغن کاری یاتاقان کولر آبی

با توجه به اینکه کولر در فضای باز قرار دارد، تمامی قطعات آن در معرض گردوغبار هستند و باید گاهی نسبت به تمیز کردن و حتی روغن کاری قطعات داخلی کولر اقدام کنید. شاید تصور کنید که با وجود دریچه‌های کولر و پوشال‌های روی دریچه، گردوغبار به کولر راه پیدا نمی‌کند، که این تصور اشتباه است. ذرات ریز گردوغبار از ریزترین منافد هم خواهند گذشت.

روغنکاری یاتاقان کولر آبی
قبل از روغن کاری یاتاقان، آن را تمیز کنید.

یاتاقان‌ها هم از جمله قطعاتی است که به دلیل حرکت مکانیکی که دارند، باید هر دو ماه یکبار تمیز و روغن کاری شوند. در صورت کثیف شدن یاتاقان‌ها، دیگر کیفیت و عملکرد قبل را نداشته و موجب خرابی و آسیب سایر قطعات می‌شوند.

در مدل‌های جدید کولر آبی، یاتاقان‌ها دارای یک درپوش ریز برای تزریق روغن هستند. برای تزریق روغن به یاتاقان‌ها نباید وسواس به خرج داد و کاملا دست و دلباز باشید. زیرا باید روغن به تمام قسمت‌های پروانه و محور منتقل شود.

ابتدا روغن مناسب برای این کار را انتخاب کرده و با استفاده از روغندان داخل حفره یاتاقان را پر کنید. به قدری روغن داخل حفره بریزید که سرریز شود. سپس با دست پروانه را بچرخانید تا روغن به تمام قسمت‌های پروانه و شفت منتقل شود. تزریق روغن به یاتاقان باید چندین بار انجام شود. بعد از اینکه مطمئن شدید به تمام قسمت‌ها روغن رسیده، درپوش یاتاقان را بسته و به سراغ یاتاقان دیگری که در سمت پمپ آب قرار دارد بروید.

راهنمای روغنکاری یاتاقان
به قدری حفره یاتاقان را از روغن پر کنید که سرریز شود.

نکات کلیدی در نگهداری از یاتاقان‌ کولر آبی

در زمان سرویس و راه اندازی کولر آبی باید نکاتی را مورد توجه قرار دهید تا کمترین آسیب متوجه قطعات باشد. اگر فضای داخلی کولر را مشاهده کرده باشید، می‌بینید که یاتاقان‌ها در دو طرف محور پروانه قرار دارند. همچنین آبریزهای دو طرف دریچه هم در قسمت بالای یاتاقان‌ها قرار گرفته‌اند. ریختن مداوم آب روی یاتاقان‌ها موجب می‌شود که خرابی و آسیب به آنها می‌شود. پس هر زمانی که کولر را سرویس کردید، لوله‌های آبریز را طوری تنظیم کنید که آب روی یاتاقان‌ها نریزد.

نکته دیگر در رابطه با یاتاقانی است که در قسمت پولی و تسمه کولر آبی قرار دارد. این یاتاقان به دلیل فشار زیادی که از چرخش موتور و و پروانه به آن وارد می‌شود، بیشتر نیاز به نگهداری دارد. همچنین اگر تسمه کولر زیادی سفت باشد، به یاتاقان آسیب وارد می‌شود.

پیشنهاد مطالعه

قیمت یاتاقان بلبرینگی کولر آبی در چه رنجی قرار دارد؟

یاتاقان کولر آبی از جمله قطعاتی است که قیمت بالایی ندارد و بدون هیچ نگرانی، هر زمان که نیاز بود می‌توانید آن را تعویض کنید. رنج قیمت یاتاقان کولر آبی  در زمان نگارش این مطلب در حدود 15 هزار تومان تا 30 هزار تومان است.

تعویض یاتاقان کولر آبی در محل با آچارباز
تعمیر و سرویس کولر آبی خود را به تیم متخصص آچارباز بسپارید. سرویسکاران آچارباز تمامی ابزارهای موردنیاز برای رفع مشکلات کولر شما را همراه خود دارند و دستگاهتان را حتی در روزهای تعطیل تعمیر خواهد کرد.
تعویض یاتاقان کولر آبی
4.6/5 - (9 امتیاز)

نوشته های مشابه

‫55 دیدگاه ها

 1. واقعا یکی از بهترین مقالات در رابطه با طریقه تعویض یاتاقان کولر آبی بود. 👏

 2. سلام .من یاتاقان کولرم خراب شده میخواستم عوض کنم یاتاقان در اومد ولی تکه بوش داخل شافت مونده ..هر کاری میکنم در نمی یاد …ضربه زدن .گرم کردن و …لطفا راهنمایی بفرمایید

  1. با سلام
   مهدی عزیز، این مورد باید توسط تعمیرکار فنی از نزدیک بررسی شود. در صورت تمایل برای تعمیر کولر آبی می توانید درخواست خود را در آچارباز ثبت کنید یا با شماره 54591616 تماس بگیرید.

   1. محور پروانه کولر که یاتاقان روی آن گریپاج کرده را به همراه دو عدد یاتاقان نو تعویض کنید

  2. محور پروانه کولر که یاتاقان روی آن کریپاج کرده را به همراه دو عدد یاتاقان نو تعویض کنید

 3. سلام .من تسمه کولر ابی ۳۵۰۰ شماره خودش خریدم ولی وقتی جا زدم موتور خیلی ب سمت پایین میکشه و ورق زیر موتور کج کرده ..چکارش باید بکنم ؟
  ممنون میشم زود جواب بدین

  1. با سلام
   نیمای عزیز، این مورد باید توسط تعمیرکار فنی از نزدیک بررسی و برطرف شود.

  2. درصورتی که با ریگلاژ مشکل حل نشد تسمه یک سایز بزرگتر نصب کنید در غیر اینصورت یاتاقان و موتور کولر آسیب می بیند.

 4. سلام هرچندسال که بگذرد بایستی یاتاقان ها راعوض کرد، ماهی دوبار درزمان کارکردن کولرروغنکاری شده، آیابایستی با این حال عوض کرد، یانیازی نیست؟الان حدود 4سال است‌ که‌ بی عیب کارمیکند،

  1. با سلام
   افشین عزیز، زمان مشخصی ندارد. در صورت عدم روغنکاری زود به زود یاتاقان از کار می افتد. اگر بی عیب کار میکند نیازی به تعویض نیست.

 5. با سلام
  با دست که پروانه را حرکت میدهم کمی خلاصی دارد و عقب وجلو میشود.آیا این خلاصی منطقی است؟ واینکه در ساعات گرم روز صدای کولر بکلی قطع میشود و دوباره در ساعات خنکتر صدا برمیگردد.لطفا” راهنمائی بفرمایید. باتشکر

  1. باسلام
   امیرعلی عزیز، پروانه نباید در جای خود لق بزند، مطالعه مقاله «چگونگی تعویض پروانه کولر آبی و شفت کولر» برای بررسی مشکل به شما کمک می‌کند. همچنین شما می‌توانید درخواست تعمیر کولر آبی در محل خود را در سایت آچارباز و یا با شماره ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۱۶ثبت کنید تا همکاران ما مشکل را بررسی و حل کنند.

 6. با سلام کولر آبی بنده بعد از گذشت حدود 7 الی 8 دقیقه از روشن شدن شروع به جیر جیر می کند مشکل کجاست

  1. باسلام
   دوست عزیز، برای رفع مشکل یاتاقان‌ها را روغن کاری کرده و از عدم کج بودن محور پروانه اطمینان حاصل کنید. اگر مشکل رفع نشد، شما می‌توانید درخواست تعمیر کولر آبی در محل خود را در سایت آچارباز و یا با شماره ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۱۶ثبت کنید تا همکاران ما مشکل را بررسی و حل کنند.

 7. سلام وقتتون بخیر.
  من حدود یک ماه پیش پولی و 2تا یاتاقان و تسمه کولر رو عوض کردم البته توسط تعمیر کار ولی بعد از یک ماه دوباره پولی تاب برداشته و کمی صدا داره ممنون میشم راهنمایی کنید.

  1. باسلام
   احسان عزیز، نصب اشتباه و عدم رعایت نکات جزئی در هنگام نصب می‌تواند منجر به این اتفاق شود. برای رفع مشکل تاب برداشتن پولی کولر آبی، یکبار گیره را فشار دهید. چنانچه مشکل رفع نشد، شما می‌توانید درخواست تعمیر کولر آبی در محل خود را در سایت آچارباز و یا با شماره ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۱۶ثبت کنید تا همکاران ما مشکل را بررسی و حل کنند.

 8. سلام

  بنده یک کولر آبی ارج مدل ۲۱۲۱ یا ۳۰۰۰ دارم. بعد مدتی صدای شدیدی که نشان از لقی شفت اصلی بود به گوشم رسید رفتم دیدم یک سر شفت داخل یاتاقانش ول هستش. قطر شفت ۱۹ میلی متر و قطر سوراخ یاتاقان ۲۵ میلی متر و تعجب کردم. گفتم شاید بین شفت و یاتاقان بوش تبدیل قرار میگیره و احتمالا شکسته.

  البته پارسال که کولر رو داده بودم سرویس کار سرویس کنه احتمالا یاتاقان بزرگتر انداخته. همچنین با دقت نگاه کردم دیدم قطر میله دو سر شفت اصلی متفاوته سمت پولی قطر شفت ۲۵ هست و سمت دیگر ۱۹ یا ۱۸. پس حتما دو تا یاتاقان متفاوت لازم داره و نباید جفتش یک سایز باشه.

  آیا قبلا به همچین مسئله ایی در کولرهای آبی قدیمی یا کوچک برخورد کرده بودین یا من اشتباه می کنم؟

  1. با سلام
   های عزیز، با توجه به این مسئله، بهتر است دستگاه توسط تعمیرکار از نزدیک بررسی شود تا نظر قطعی در این مورد اعلام کند

 9. یه کولر آبی آبسال داریم که یاتاقان رو به تازگی عوض کردیم ولی بعد از تعویض سرعتش نوسان پیدا میکنه شما میدونین مشکل از کجاست؟

  1. با سلام
   جاسم عزیز، برای برطرف شدن این مشکل باید میزان کشش تسمه، روغن کاری قطعات انجام شود . همچنین ممکن است نیاز به بررسی اهم و آمپر کولر باشد بهتر است درخواست خود را در قسمت تعمیر کولر آبی آچارباز ثبت کنید یا با شماره 02154591616 تماس بگیرید تا کارشناسان ما مشکل را برطرف کنند.

 10. سلام من یاتاقان عوض کردم ولی با اینکه یاتاقان نو هست از هر دو یاتاقان روغن خارج میشه .پیچ ها رو هم به طور کامل سفت کرده بودم علت چی میتونه باشه.

  1. باسلام
   مهدی عزیز، سر ریز شدن روغن از یاتاقان هنگام روغن کاری ایرادی تداشته و حتی توصیه نیز می‌شود. اما اگر روغن ریزی ادامه دارد، بررسی کنید که درپوش یاتاقان را به درستی بسته باشید. اگر مشکل رفع نشد شما می‌توانید درخواست تعمیر کولر آبی در محل خود را در سایت آچارباز و یا با شماره ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۱۶ثبت کنید تا همکاران ما مشکل را بررسی و حل کنند.

 11. سلام خونه ما 2 طبقه س و ما طبقه دومیم صدای تلق تلق بیش از حد کولر بغیر از تسمه خراب چه چیز میتونه باشه و چی رو باید اول سرویس کنم. ممنون از شما

  1. باسلام
   هادی عزیز، برای رفع مشکل ابتدا بررسی کنید که یاتاقان سالم بوده و روغن کاری شده باشد، سپس از محکم بودن پولی در جای خود، اطمینان حاصل کنید، سپس به بررسی صحت، پروانه، تسمه و موتور بپردازید. اگر مشکل رفع نشد شما می‌توانید درخواست تعمیر کولر آبی در محل خود را در سایت آچارباز و یا با شماره ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۱۶ثبت کنید تا همکاران ما مشکل را بررسی و حل کنند.

 12. سلام خسته نباشید میخوام یاتاقان سمت پمپ روبازکنم قسمت روش. که پیچ میشه به بذنه باز کردم دراوردم اون قسمت که دور شفت هست نتونستم بیرون بیارم راه کارتون چیه

  1. باسلام
   مصطفی عزیز برای آزاد و خارج کردن یاتاقان، پروانه و محور پروانه را با دست نگه داشته و به سمت بالا هدایت کنید. اگر مشکل رفع نشد شما می‌توانید درخواست تعمیر کولر آبی در محل خود را در سایت آچارباز و یا با شماره ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۱۶ثبت کنید تا همکاران ما مشکل را بررسی و حل کنند.

  2. سلام آقا مصطفی میتونی با دستگاه برش مینی سنگ لایه ی رویی را که همون یاتاقان قبلی هست برش بزنی و به راحتی یاتاقان را جدا کنی فقط حواست باشه شافت اصلی را برش نزنی

   1. باسلام
    آقا/خانم قائدی عزیز، ممنونیم که تجربیات خود را با ما به اشتراک گذاشتید.

 13. سلام.دوتا یاتاقان خریدم از دوجای مختلف.قسمت داخلیشون نمیچرخه.ینی یاتاقان‌ها ثابتن شفت می‌چرخه.این درسته؟

  1. با سلام
   شهرام عزیز، با توجه به مشکل کولر شما، بهتر است یاتاقان ها توسط تعمیرکار از نزدیک بررسی شود تا نظر قطعی در این مورد اعلام کند

  1. با سلام
   مهدی عزیز، برای تعویض یاتاقان کولر آبی باید ابتدا پولی بزرگ را باز و تسمه را جدا کنید. سپس با استفاده از یک آچار آلن، پیچ نگهدارنده پولی به محور پروانه یا شفت را کمی شل کنید. بعد از جدا کردن پولی، به سراغ یاتاقان معیوب بروید. با استفاده از آچار مناسب، پیچ و مهره نگه دارنده یاتاقان قدیمی را باز کنید. سپس یاتاقان را جدا کرده و یاتاقان جدید را جایگزین آن کنید. پیچ‌های یاتاقان را در جای خود بسته و بعد از اطمنیان از پایان کار، آن را روغن کاری کنید.

 14. پارسال که کولرم رو روشن می کردم محور وسطش لق بود ممکنه ایرادش از یاتاقان باشه؟

  1. باسلام
   بهزاد عزیز اگر محور به سمت بالا و پایین حرکت می‌کند، می‌تواند به دلیل مشکل در یاتاقان کولر باشد. ولی اگر در زمان کار لرزه دارد، باید تعویض شود. برای رفع مشکل، شما می‌توانید درخواست تعمیر کولر آبی در محل خود را در سایت آچارباز و یا با شماره ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۱۶ثبت کنید تا همکاران ما مشکل را بررسی و حل کنند.

 15. با سلام بعد از تعویض یاتاقانهای کولر شفت پروانه آزاد بمت چپ وراست حرکت میکند امکان خرابی یاتاقان هست یا ایراد از شفت و پروانه کولر؟ با تشکر

  1. با سلام
   بعد از تعویض یاتاقان، باید شفت و پروانه را تراز کنید و در جای خودش ثابت شود.

 16. سلام .با وجود چند سال از کار کولر .می خواستم یاتاقان را خودم تعویض کنم پیچ کولی اصلا باز نمی شود چکار کنم؟

  1. سلام
   گاهی به دلیل گذشت زمان طولانی، متاسفانه پیچ‌های پولی ببه راحتی باز نمی‌شوند. ابتدا کمی جوهرنمک روی پیچ‌ها بریزید تا زنگ زدگی رفع شده و سپس اقدام به باز کردن پولی کنید. در برخی موارد هم باید با فرز، پولی را برش داده و باز کرد.

 17. سلام ، کولر ابی7000 ما خیلی کند می چرخه رفتم دیدم تسمه شل شده اما سال قبل تسمه نو انداخته بودم حتی دینام رو هم امتحان کردم از اون نبود و اصلا خنک نمی کنه ، به نظر شما از چی میتونه باشه .ممنون میشم راهنمایی کنید.

 18. سلام یاتاقان سمت پمپ صدا میده رفتم یاتاقان خریدم ولی با دست نمیتونم قسمت داخلیش رو بچرخونم. آیا عملکردش درسته یا برم یکی دیگه بخرم؟
  ممنون

  1. سلام
   در زمان خرید بهتر بود با فروشنده مشورت می‌کردید و از وی می‌خواستید تا یاتاقان را برایتان تست کند.

 19. سلام خسته نباشید ایا بوش های موتور کولر ابی رومیزی تعویض میشه یا نه باید موتور تعویض بشه

  1. سلام
   در تمامی فروشگاه‌های لوازم یدکی کولر آبی، بوش موتور به فروش میرسد. شما می‌توانید با ثبت درخواست تعمیر کولر آبی، از تعمیرکار بخواهید برای تعمیر کولرتان حاضر شود.

 20. بنده یاتاقان رو یک هفته میشه تعویض کردم اما با گذشت یک هفته محدد شفت وسط پروانه داخل یاتاقان نو شروع کرده به لق زدن آیا میتونه مشکل از شفت باشه؟

  1. سلام

   لق زدن پروانه می‌تواند به دلیل تاب برداشتن آن باشد. وضعیت شفت و پولی‌ها هم بررسی شود. اگر خودتان قادر به تشخیص مشکل کولر آبی نیستید، پیشنهاد می‌شود درخواست تعمیر کولر آبی را در آچارباز ثبت کنید تا کارشناسان ما با شما تماس بگیرند.

 21. سلام داخل جایی که روغن کاری می کنیم برای یاتاقان پیچ داره یا نه یاتاقان خودش سفت می شود

  1. سلام

   اغلب یاتاقان‌ها دارای مخزنی برای روغن کاری هستند. در هنگام سرویس کولر آبی باید درپوش مخزن را باز کرده و داخل آن را از روغن پر کنید.

  1. سلام

   وجود مشکل در یاتاقان‌ها به محور، پروانه و در نهایت فولی‌های کولر آسیب وارد می‌کند. اگر یاتاقان‌های کولر معیوب شوند، باید از تعمیرکار کولر آبی بخواهید آنها را تعویض کند.

  1. سلام

   یاتاقان کولر قطعه ای نیست که بتوانید آن را تعمیر کنید. فقط باید آن را روغن کاری کنید. پس در صورت فرسوده شدن یاتاقان کولر، آن را تعویض کنید. شما می توانید برای تعمیر کولر آبی خود، در سامانه آچارباز درخواست ثبت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا