کولر آبی

علت لرزش کولر آبی و لگد زدن موتور کولر

علت لرزش کولر آبی

کولر آبی از قدیم از لوازم سرمایشی پرمصرف بودند. قیمت این کولرها نسبت به نوع گازی ارزان‌تر است و مصرف انرژی برق کمتری دارند. در صورتی که سرویس کولر آبی به درستی انجام شود، سال‌های طولانی می‌توانید از آن استفاده کنید. برای اینکه کولر آبی به درستی عمل کند، باید گاهی آن را بررسی کرده و مشکلاتی که ایجاد شده را برطرف کنید. یکی از مشکلاتی که برای کولر آبی بوجود می‌‎آید، ضربه زدن موتور یا لرزش کولر آبی است. در این بحث به بررسی علت لرزش کولر آبی خواهیم پرداخت.

[post_links]

چک لیست دلایل لرزش کولر آبی

دلایل لرزش کولر آبی به موارد زیر تقسیم می‌شود:

تراز نبودن کولر آبی

جایی که کولر در آن قرار دارد باید مسطح باشد. در زیر کولر چهارپایه‌ای فلزی قرار می‌گیرد که بین کولر و سطح زمین فاصله ایجاد خواهد کرد. در زیر پایه‌های چهارپایه‌ باید چند تکه چوب، سنگ مرمر و یا تکه‌های موزائیک قرار دهید تا مانع از تکان خوردن کولر و حتی آسیب به پوشش کف پشت بام شود. فقط به خاطر داشته باشید که شی که زیر پایه‌های کولر قرار می‌دهید باید موجب تکان‌های کولر نشود.

سعی کنید تا حد امکان کولر تراز باشد، زیرا همین تراز نبودن نیز موجب لرزش خواهد شد.

در صورتی هم که کولر شما متحرک است، باید آن را داخل یک قاب فلزی قرار دهید تا از تکان‌های شدید جلوگیری شود. این کولرها هم باید در جای خود ثابت شوند تا دچار لرزش نشوند. نصب نادرست کولر به تمامی قطعات داخلی آن آسیب جدی وارد خواهد کرد.پس با این وجود مراحل نصب اولیه کولر از اهمیت بالایی برخوردار است.

تعویض موتور کولر آبی در محل با آچارباز
تعمیر و سرویس کولر آبی خود را به تیم متخصص آچارباز بسپارید. سرویسکاران آچارباز تمامی ابزارهای موردنیاز برای رفع مشکلات کولر شما را همراه خود دارند و دستگاهتان را حتی در روزهای تعطیل تعمیر خواهد کرد.
تعویض موتور کولر آبی

خرابی پروانه کولر

ممکن است به هر دلیلی مخزن حلزونی کولر در اثر ضربه دچار آسیب شود. این آسیب تاثیر مستقیم روی پروانه دارد و موجب تاب برداشتن آن خواهد شد. در نتیجه تاب برداشتن پروانه، سبب حرکت نادرست آن شده که این خود یکی از دلایل لرزش و صدای بلند در کولر است.

به جز آسیب دیدگی حلزونی، از دیگر دلایل خرابی پروانه، یاتاقان‌ها، تسمه و خرابی پولی‌ها هستند. هر کدام از این قطعات اگر در جای خود به درستی کار نکنند، به پروانه کولر آسیب جدی وارد می‌کنند و یا موجب تا برداشتن آن می‌شوند. اگر با چنین مشکلی رو برو هستید به مقاله چگونگی تعویض پروانه کولر آبی مراجعه کنید.

این موارد از مشکلات جدی کولر آبی هستند که شما قادر به تعمیر و تعویض آن‌ها نیستید. برای تعمیر این قطعات باید با تعمیرکار کولر آبی تماس بگیرید.

خراب شدن پروانه کولر آبی
سرویس به موقع کولر آبی از مشکلاتی مانند لرزش کولر جلوگیری کند

خرابی یاتاقان‌ها

در مرکز پروانه یک محور فلزی قرار دارد که در دو سر این محور دو عدد یاتاقان  قرار دارند که از طریق تسمه و پولی‌ها، نیروی چرخشی را از دینام به پروانه منتقل میکند. این دو یاتاقان‌ با گذشت زمان دچار رسوب، زنگ‌زدگی و گاهی شکستگی می‌شوند. پس همانطور که گفته شد در صورت وجود هرگونه مشکلی در این یاتاقان‌ها، عملکرد کولر هم دچار خلل می‌شود. یکی از دلایل صدای بلند و لرزش کولر خرابی یاتاقان‌ است.

گاهی باید یاتاقان‌ها را کنترل و در صورت نیاز آن‌ها را روغن‌کاری کنید. اگر هم متوجه خرابی آن‌ها شدید، به تعمیرکار برای تعمیر کولر آبی اطلاع دهید تا جهت تعویض این قطعه اقدام کند.

پیشنهاد مطالعه

خرابی دینام کولر

دو قطعه الکتریکی در کولر وجود دارد که در صورت خرابی این دو بخش، خسارات جبران ناپذیری متوجه کولر خواهد بود. یکی از این قطعات دینام کولر است. اگر به هر دلیلی دینام دچار خرابی شود، صدایی آزاردهنده از آن به گوش می‌رسد و بدنه به شدت خواهد لرزید.

دینام اصلی‌ترین بخش در کولر بوده که تعمیر و سرویس آن باید توسط کارشناس متخصص انجام شود. تنها کاری که شما برای سرویس دینام می‌توانید انجام دهید، تمیز کردن و روغن‌کاری آن است. مابقی مشکلات دینام باید توسط تعمیرکار بررسی شود.

خرابی پولی‌ها

هر کولر آبی دارای دو عدد پولی است که یکی در کنار دینام قرار دارد و دیگری در کنار پروانه. این دو پولی از طریق یک تسمه لاستیکی به حرکت در می‌آیند. حال تصور کنید که یکی از این پولی‌ها دچار مشکل و خرابی شوند، به طور قطع این امر سبب لرزش کولر خواهد شد. خرابی پولی، نه‌تنها موجب لرزش کولر می‌شود، بلکه صدمات بیشتری هم به سایر قطعات وارد می‌کند.

خرابی تسمه کولر
با خرابی تسمه دیگر قطعات کولر هم به لرزه در می آید

خرابی تسمه پروانه

در صورت روشن بودن کولر، تسمه پروانه دائم در حال چرخش است. با توجه به اینکه تسمه پروانه به پولی‌ها متصل است و چرخش آن موجب چرخش پروانه می‌شود، در صورت خرابی تسمه، تمام قطعات کولر دچار لرزش خواهد شد. پس در صورت کنترل کولر، باید تسمه پروانه هم بررسی شود تا در صورت نیاز آن را تعویض کنید.

پیشنهاد مطالعه

نصب مستقیم کولر به کانال؛ علت لگد زدن موتور کولر آبی

یکی از کارهای اشتباهی که برخی از سرویس‌کاران انجام می‌دهند، نصب مستقیم کولر به کانال است. این کار موجب می‌شود لرزش کولر که ناشی از چرخش موتور است به کانال منتقل شده و در نهایت صدایی مهیب تولید شود. اگر هنگام نصب کولرآبی، کولر را مستقیما به کانال کولر متصل کنید، علت لگد زدن موتور کولر آبی را فراهم کرده اید.

باید دهانه کولر را با استفاده از پارچه برزنتی به کانال متصل کنید تا لرزش کولر موجب لرزش کانال نشود.

تمام این مواردی که ذکر شد، دلایل لرزش کولر هستند. اگر با خواندن این مطلب مشکل لرزش کولر آبی برطرف نشد، برای سرویس کولر آبی خودتان با کارشناسان آچارباز تماس بگیرید. کارشناسان ما در تمام روزهای هفته و هر ساعتی از شبانه‌روز آماده ارائه خدمت به شما هستند.

سرویس کولر آبی در محل با آچارباز
تعمیر و سرویس کولر آبی خود را به تیم متخصص آچارباز بسپارید. سرویسکاران آچارباز تمامی ابزارهای موردنیاز برای رفع مشکلات کولر شما را همراه خود دارند و دستگاهتان را حتی در روزهای تعطیل تعمیر خواهد کرد.
سرویس کولر آبی
4.7/5 - (15 امتیاز)

نوشته های مشابه

‫45 دیدگاه ها

 1. سلام خسته نباشید ما موتور مولر مون رو کلا عوض کردیم ولی روشن که میشه خیلی لگد میزنه. تسمه و پایه کولر و موتور رو چک کردیم مشکل از اون نیست. بنظر شما چیه

  1. با سلام
   متین عزیز، به احتمال زیاد مشکل از میله شفت و یاتاقان کولر باشد.

 2. سلام خسته نباشید
  کولر ابی رو رو دور کند میزنم پروانش میچرخه وا میسته ولی قطع نمیشه ولی سرعت پروانه کم و زیاد میشه موتورم یه لرزش و زور میزنه وامیسته دوباره لرزش و زور ولی تو دور تند مشکل نداره خوب کار میکنه اگه میشه راهنمایی کنید؟

 3. باسلام و وقت بخیر.
  دینام کولر موقع روشن کردن بشدت لنگ میزنه و میلرزه ، مشکل از پولی یا سایرقطعات نیست و فقط خود دینام میلرزه . ممنون میشم راهنماییم بفرمایید

  1. با سلام
   شاهین عزیز، با توجه به مشکل دینام کولر شما، بهتر است دینام توسط تعمیرکار از نزدیک بررسی شود تا نظر قطعی در این مورد اعلام کند.

 4. سلام. موتور کولر من پایین قرار دارد. جدیدا وقتی دورکند رو می زنم تا ۱۰ ثانیه بوکس و باد ) لغزش ) داره طوری که مجبورم خاموش کنم و دوباره استارت کنم. این لغزش و بوکس و باد باعث می شه که جریان خیلی شدیدی‌ بکشه موتور و چراغهای خونه ضعیف می شن تا چند ثانیه. راهکار چیه؟؟

  1. باسلام
   حامد عزیز احتمال دارد اختلالی در دینام و یا اتصالات کولر شما وجود داشته باشد، پیشنهاد میکنیم برای رفع مشکل از یک کارشناس کمک بگیرید. خرابی دینام باعث اختلال در سایر بخش‌های کولر نیز خواهد شد. شما می‌توانید درخواست خود را در قسمت تعمیر کولر آبی آچارباز ثبت کنید یا با شماره 02154591616 تماس بگیرید تا کارشناسان ما مشکل را برطرف کنند

 5. درود
  با اطلاعاتی که در اختیار من قرار دادید خودم کولر و سرویس کردم….تسمه رو عوض کردم نو انداختم… دو تا سوراخ انداختم کف محافظ پروانه و پروانه هارو که لای گل و خاک بود شستم و اب از سوراخ ها خارج شد…. دوم اینکه دینام فقط هنگامی که خاموش میکردمش دور اخر ایستادن یه صدای جیر کوچک میداد… سیم هارو حفظ کردم… دینام باز کردم پر خاک بود… یه اسفنج داخلش بود بالا و پایین و روغن زدم بستم… پیچ ها اگه خیلی سفت بسته میشد حرکت دینام سخت میشد باید به اندازه سفت بشه دینام و بستم… صدای دینام برطرف شد…. اما دور تند لرزش خیلی زیاد بود… اینطور که فهمیدم پولی دینام و پروانه باید در یک راستا باشه… اما بازم دور تند لرزش زیاد بود… جای موتور به وسیله ی بست های پرانتزی و هم چهارتا پیچ محکم هستند…. جای کولر محکم و یاتاقان ها اکی… علت چی میتونه باشه… ممنونم میشم راهنمایی کنید

  1. باسلام
   علی عزیز، برای رفع مشکل بررسی کنید که پروانه تاب برنداشته باشد و یاتاقان سالم باشد، اختلال در دینام نیز ممکن است یکی از علت‌های لرزش کولر شما باشد. همچنین پیشنهاد میکنیم تراز بودن محل قرار گیری کولر و نحوه اتصال آن به کانالا را نیز بررسی کنید. در صورتی که مشکل رفع نشد، شما می‌توانید درخواست خود را در قسمت تعمیر کولر آبی آچارباز ثبت کنید یا با شماره 02154591616 تماس بگیرید تا کارشناسان ما مشکل را برطرف کنند

 6. کولر خریدم موتورش گیربکسیه کند که میزنه لنگر میدازه صدا میده ولی تند میزنم صداش قطع میشه چرا؟

  1. باسلام
   محمود عزیز، برای رفع مشکل بررسی کنید که یاتاقان‌ها شل نشده و پولی و پروانه کولر، تاب بر نداشته باشد. چنانچه مشکل شما رفع نشد، شما می‌توانید درخواست تعمیر کولر آبی در محل خود را در سایت آچارباز و یا با شماره ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۱۶ثبت کنید تا همکاران ما مشکل را بررسی و حل کنند.

  1. جناب باقری عزیز

   اگر پوسیدگی فقط شامل رنگ روی آن است، می‌توانید آن را رنگ بزنید یا با عایق مشکل پوسیدگی را برطرف کنید. اما اگر بدنه کامل پوسیده و سوراخ شده و قابل ترمیم نیست، باید آن را تعویض کنید.

 7. امسال پشت بوممون رو ایزوگام کردیم و مجبور شدیم کولر ها رو جابه جا کنیم. بعد از گذاشتن سرجاش دیگه خیلی کولر میلرزه و هیچ جوره نمیشه تنظیمش کرد

  1. باسلام
   کاظم عزیز، در صورتی که پایه های کولر شما سالم است، دلیل مشکل نا صاف بودن زیر کولر است. ابتدا پایه های کولر را بررسی کنید در صورتی که مشکلی دارداقدام به خرید پایه کنید. اما اگر پایه ها سالم هستند و روی زمین لق می زند ایزوگام آن نقطه تنظیم نیست. باید کولر را به محلی صاف انتقال دهید و زیر پایه های آن وسایلی مانند کارتن، چوب و … بگذارید تا به ایزوگام شما آسیب وارد نشود.

 8. کولر من وقتی با دور کم کار میکنه به شدت لرزش داره و وقتی با دور بالا کار میکنه خوبه ….فقط اینو بگم مطمئنم از موتورشه .حالا چکار کنم

 9. سلام من دوروز خونه نبودم الان اومدم کولرمو روشن کردنم یهو دییدم بوی سوختگی میاد انگار موتورش سوخته! خب چرا؟ استفاده نشده ازش که!

  1. سلام
   تفاوتی ندارد که چند روز از کولر استفاده نکرده‌اید، هر دلیلی می‌تواند سبب بروز مشکل در آن شود. با توجه به صحبت‌های شما، ممکن است موتور کولر سوخته و یا نیم سوز شده باشد. پیشنهاد میکنم کوار را روشن نکنید و با تعمیرکار کولر آبی مشکل را در میان بگذارید.

 10. سلام، کف کولر ما یه کمی سوراخ شده و آب میده. روش پیشنهادیه شما چیه؟ آیا اسپری چسب هست که بشه استفاده کرد برای عایق کردن؟

  1. سلام

   اگر کف کولر شوراخ شده که می‌توانید آن را با ایزوگام بپوشانید. اگر هم از اسپری چسب استفاده می‌کنید، ابتدا باید سوراخ را پوشانده و سپس با چسب پر کنید.

  2. سلام همین مشکل برای کولر من پیش اومده اگه کف کولر هست جای صافی هست چسب مزدا با یک سکه ،اول خشک کنید و تمیز باشه بعد چسب بزنید به جای که سوراخ شده بعد سکه بچسبانید روش و مجدد روی خوده سکه ام چسب بزنید و همین طور دور تا دورشو اگه بتونی از زیر جای که سوراخ شده چسب بزنی عالی میشه دیگه

   1. باسلام
    سعید عزیز، ممنونیم که تجربه خود را در اختیار ما قرار دادید. همراهی شما باعث افتخار تیم آچارباز است.

 11. اقا امروز کولر رو زدم البته سرویسش نکردم هنوز، کلید کولر رو که میزنم کولر روشن نمیشه. پمپ آب هم کار نمیکنه اصلا. خرابی از کجاست؟

  1. سلام

   ممکن است برق کولر قطع شده باشد. لطفا قبل از بررسی کولر و سرویس آن، کولر را روشن نکنید. شما می توانید درخواست تعمیر کولر آبی خود را در سامانه آچارباز ثبت کنید.

 12. سلام وقت بخیر. یه سوالی داشتم از خدمتتون، بدون پمپ هم میشه کولر رو روشن کرد؟

  1. سلام

   کار کردن کولر بدون پمپ به معنای کولر خشک است. یعنی هیچ آبی در کولر جریان نخواهد داشت. درنتیجه باد کولر گرم و فشار زیادی به موتور وارد می‌شود. در صورت خرابی پمپ کولر، لطفا از تعمیرکار کولر آبی بخواهید تا دستگاه را سرویس کند.

  2. اره ولی باد خنک نمیزنه بدتر باد گرم بیرون میده داخل و برای موتور کولر ضرر داره چون خنک نمیشه

   1. با سلام
    سعید عزیز، ممنون از اینکه نظر خود را با ما به اشتراک می گذارید.

 13. کولر من بعد از روشن کردن صدای تق تق زیادی شنیده میشه ازش. تسمه زیاد پاره میکنه و باد کمی داره. انقدر که تسمه عوض کردم دیگه خسته شدم.

  1. سلام

   ممکن است تسمه‌ای که برای کولر خریداری می‌کنید مناسب سایز کولر شما نباشد. گاهی هم به دلیل عدم روغن کاری و یا شل شدن پولی ها، کولر تسمه پاره می‌کند. تعمیرکار کولر آبی آچارباز می‌تواند کولر شما را سرویس کرده و تسمه مناسب برای آن ببندد.

 14. سلام، فیلتر هوای کولر آبی رو هر چند وقت یکبار باید عوض کنیم؟ یکی از دوستانم میگفت باید دو بار در سال عوض بشه

  1. سلام

   مدت زمان مناسب برای استفاده از فیلتر هوای کولر آبی حدود 1 سال است. یعنی از تابستان امسال تا تابستان سال آینده

  2. سلام منظورتون پوشال ها است سالی یک بار کافی است حتی هر دوسال یک بارم تعویض میکنن ولی هر سال تعویض بشه بهتره

   1. با سلام
    سعید عزیز، ممنون از پاسخگویی شما. نظرات شما انرژی بخش تیم آچارباز است.

 15. هزینه تعویض پوشال هم جزو همون 70 هزار تومان سرویس کولر قرار میگیره؟ یا برای خریداریش جداگانه مبلغی گرفته میشه؟

 16. شما توی متن گفتید تاب برداشتن پروانه های کولر آبی. برای منم همین اتفاق افتاده. چطور باید این رو تعمیر کرد؟ اصلا تعمیر میشه یا باید تعویض کرد؟

 17. خب دلالیل لرزش کولر آبی رو متوجه شدم. اما این مشکل رو تونستم رفع کنم ولی کولر حالا سر و صدای زیادی داره. کولر رو بالکنه و اذیت کنندس

  1. سلام

   ممکن است کولر شما در جای خود فیکس نباشد. پیشنهاد میکنم با سرویسکار کولر مشورت کنید تا وضعیت کولر را بررسی کند. شما می توانید برای تعمیر کولر آبی خود، در سامانه آچارباز درخواست ثبت کنید.

  1. با سلام
   هومن عزیز، ممنون از اینکه نظر خود را با ما به اشتراک می گذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا