به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید.    |   درخواست تعمیر در محل
امروز جمعه ۱۴ آذر ۱۳۹۹

علت لرزش کولر آبی و ارائه بهترین راهکار

علت لرزش کولر آبی

کولرهای آبی از قدیم از لوازم سرمایشی پرمصرف بودند. قیمت این کولرها نسبت به نوع گازی ارزان‌تر است و مصرف انرژی برق کمتری دارند. در صورتی که کولر آبی به درستی سرویس شود، سال‌های طولانی می‌توانید از آن استفاده کنید.برای اینکه کولر آبی به درستی عمل کند، باید گاهی آن را بررسی کرده و مشکلاتی که ایجاد شده را برطرف کنید. یکی از مشکلاتی که برای کولر آبی بوجود می‌‎آید لرزش و ظربه زدن موتور کولر آبی است. در این بحث به بررسی علت لرزش کولر آبی خواهیم پرداخت. البته پیشنهاد می کنیم علاوه بر لرزش کولر؛ مقاله سر و صدای کولر آبی  را حتما مطالعه کنید.

تراز نبودن کولر آبی

جایی که کولر در آن قرار دارد باید مسطح باشد. در زیر کولر چهارپایه‌ای فلزی قرار می‌گیرد که بین کولر و سطح زمین فاصله ایجاد خواهد کرد. در زیر پایه‌های چهارپایه‌ باید چند تکه چوب، سنگ مرمر و یا تکه‌های موزائیک قرار دهید تا مانع از تکان خوردن کولر و حتی آسیب به پوشش کف پشت بام شود. فقط به خاطر داشته باشید که شی که زیر پایه‌های کولر قرار می‌دهید باید موجب تکان‌های کولر نشود.

سعی کنید تا حد امکان کولر تراز باشد، زیرا همین تراز نبودن نیز موجب لرزش خواهد شد.

در صورتی هم که کولر شما متحرک است، باید آن را داخل یک قاب فلزی قرار دهید تا از تکان‌های شدید جلوگیری شود. این کولرها هم باید در جای خود ثابت شوند تا دچار لرزش نشوند. نصب نادرست کولر به تمامی قطعات داخلی آن آسیب جدی وارد خواهد کرد.پس با این وجود مراحل نصب اولیه کولر از اهمیت بالایی برخوردار است.

نصب مستقیم کولر به کانال

یکی از کارهای اشتباهی که برخی از سرویس‌کاران انجام می‌دهند، نصب مستقیم کولر به کانال است. این کار موجب می‌شود لرزش کولر که ناشی از چرخش موتور است به کانال منتقل شده و در نهایت صدایی مهیب تولید شود.

باید دهانه کولر را با استفاده از پارچه برزنتی به کانال متصل کنید تا لرزش کولر موجب لرزش کانال نشود.

خرابی پروانه کولر

ممکن است به هر دلیلی مخزن حلزونی کولر در اثر ضربه دچار آسیب شود. این آسیب تاثیر مستقیم روی پروانه دارد و موجب تاب برداشتن آن خواهد شد. در نتیجه تاب برداشتن پروانه، سبب حرکت نادرست آن شده که این خود یکی از دلایل لرزش و صدای بلند در کولر است.

به جز آسیب دیدگی حلزونی، از دیگر دلایل خرابی پروانه، یاتاقان‌ها، تسمه و خرابی پولی‌ها هستند. هر کدام از این قطعات اگر در جای خود به درستی کار نکنند، به پروانه کولر آسیب جدی وارد می‌کنند و یا موجب تا برداشتن آن می‌شوند. اگر با چنین مشکلی رو برو هستید به مقاله چگونگی تعویض پروانه کولر آبی مراجعه کنید.

این موارد از مشکلات جدی کولر آبی هستند که شما قادر به تعمیر و تعویض آن‌ها نیستید. برای تعمیر این قطعات باید با تعمیرکار کولر آبی تماس بگیرید.

 

سرویس و راه‌اندازی تابستانه کولر آبی
خدمت سرویس و تعمیر کولر آبی در محل آچارباز، شامل ارائه انواع خدمات نصب، سرویس و تعمیر کولر آبی می‌شود. در هر ساعتی از شبانه روز که نیاز به تعمیر کولر آبی داشتید، در هر محله از تهران که باشید، می‌توانید با مناسب‌ترین قیمت، از خدمات آچارباز بهره مند شوید.
درخواست تعمیر کولر آبی
خراب شدن پروانه کولر آبی
سرویس به موقع کولر آبی از مشکلاتی مانند لرزش کولر جلوگیری کند

خرابی یاتاقان‌ها

در مرکز پروانه یک محور فلزی قرار دارد که در دو سر این محور دو عدد یاتاقان  قرار دارند که از طریق تسمه و پولی‌ها، نیروی چرخشی را از دینام به پروانه منتقل میکند. این دو یاتاقان‌ با گذشت زمان دچار رسوب، زنگ‌زدگی و گاهی شکستگی می‌شوند. پس همانطور که گفته شد در صورت وجود هرگونه مشکلی در این یاتاقان‌ها، عملکرد کولر هم دچار خلل می‌شود. یکی از دلایل صدای بلند و لرزش کولر خرابی یاتاقان‌ است.

گاهی باید یاتاقان‌ها را کنترل و در صورت نیاز آن‌ها را روغن‌کاری کنید. اگر هم متوجه خرابی آن‌ها شدید، به تعمیرکار برای تعمیر کولر آبی اطلاع دهید تا جهت تعویض این قطعه اقدام کند.

پیشنهاد مطالعه

خرابی دینام کولر

دو قطعه الکتریکی در کولر وجود دارد که در صورت خرابی این دو بخش، خسارات جبران ناپذیری متوجه کولر خواهد بود. یکی از این قطعات دینام کولر است. اگر به هر دلیلی دینام دچار خرابی شود، صدایی آزاردهنده از آن به گوش می‌رسد و بدنه به شدت خواهد لرزید.

دینام اصلی‌ترین بخش در کولر بوده که تعمیر و سرویس آن باید توسط کارشناس متخصص انجام شود. تنها کاری که شما برای سرویس دینام می‌توانید انجام دهید، تمیز کردن و روغن‌کاری آن است. مابقی مشکلات دینام باید توسط تعمیرکار بررسی شود.

خرابی پولی‌ها

هر کولر آبی دارای دو عدد پولی است که یکی در کنار دینام قرار دارد و دیگری در کنار پروانه. این دو پولی از طریق یک تسمه لاستیکی به حرکت در می‌آیند. حال تصور کنید که یکی از این پولی‌ها دچار مشکل و خرابی شوند، به طور قطع این امر سبب لرزش کولر خواهد شد. خرابی پولی، نه‌تنها موجب لرزش کولر می‌شود، بلکه صدمات بیشتری هم به سایر قطعات وارد می‌کند.

خرابی تسمه کولر
با خرابی تسمه دیگر قطعات کولر هم به لرزه در می آید

خرابی تسمه پروانه

در صورت روشن بودن کولر، تسمه پروانه دائم در حال چرخش است. با توجه به اینکه تسمه پروانه به پولی‌ها متصل است و چرخش آن موجب چرخش پروانه می‌شود، در صورت خرابی تسمه، تمام قطعات کولر دچار لرزش خواهد شد. پس در صورت کنترل کولر، باید تسمه پروانه هم بررسی شود تا در صورت نیاز آن را تعویض کنید.

تمام این مواردی که ذکر شد، دلایل لرزش کولر هستند. اگر با خواندن این مطلب مشکل لرزش کولر آبی برطرف نشد، برای سرویس کولر آبی خودتان با کارشناسان آچارباز تماس بگیرید. کارشناسان ما در تمام روزهای هفته و هر ساعتی از شبانه‌روز آماده ارائه خدمت به شما هستند.


نویسنده :

 • Avatar حسن گفت:

  کولر من وقتی با دور کم کار میکنه به شدت لرزش داره و وقتی با دور بالا کار میکنه خوبه ….فقط اینو بگم مطمئنم از موتورشه .حالا چکار کنم

 • Avatar پریچهر گفت:

  سلام من دوروز خونه نبودم الان اومدم کولرمو روشن کردنم یهو دییدم بوی سوختگی میاد انگار موتورش سوخته! خب چرا؟ استفاده نشده ازش که!

  • زهرا چگینی زهرا چگینی گفت:

   سلام
   تفاوتی ندارد که چند روز از کولر استفاده نکرده‌اید، هر دلیلی می‌تواند سبب بروز مشکل در آن شود. با توجه به صحبت‌های شما، ممکن است موتور کولر سوخته و یا نیم سوز شده باشد. پیشنهاد میکنم کوار را روشن نکنید و با تعمیرکار کولر آبی مشکل را در میان بگذارید.

 • Avatar رادبخش گفت:

  سلام، کف کولر ما یه کمی سوراخ شده و آب میده. روش پیشنهادیه شما چیه؟ آیا اسپری چسب هست که بشه استفاده کرد برای عایق کردن؟

  • ندا ایزدی ندا ایزدی گفت:

   سلام

   اگر کف کولر شوراخ شده که می‌توانید آن را با ایزوگام بپوشانید. اگر هم از اسپری چسب استفاده می‌کنید، ابتدا باید سوراخ را پوشانده و سپس با چسب پر کنید.

 • Avatar پدرام گفت:

  اقا امروز کولر رو زدم البته سرویسش نکردم هنوز، کلید کولر رو که میزنم کولر روشن نمیشه. پمپ آب هم کار نمیکنه اصلا. خرابی از کجاست؟

 • Avatar مریم گفت:

  سلام وقت بخیر. یه سوالی داشتم از خدمتتون، بدون پمپ هم میشه کولر رو روشن کرد؟

  • ندا ایزدی ندا ایزدی گفت:

   سلام

   کار کردن کولر بدون پمپ به معنای کولر خشک است. یعنی هیچ آبی در کولر جریان نخواهد داشت. درنتیجه باد کولر گرم و فشار زیادی به موتور وارد می‌شود. در صورت خرابی پمپ کولر، لطفا از تعمیرکار کولر آبی بخواهید تا دستگاه را سرویس کند.

 • Avatar شهرام گفت:

  کولر من بعد از روشن کردن صدای تق تق زیادی شنیده میشه ازش. تسمه زیاد پاره میکنه و باد کمی داره. انقدر که تسمه عوض کردم دیگه خسته شدم.

  • ندا ایزدی ندا ایزدی گفت:

   سلام

   ممکن است تسمه‌ای که برای کولر خریداری می‌کنید مناسب سایز کولر شما نباشد. گاهی هم به دلیل عدم روغن کاری و یا شل شدن پولی ها، کولر تسمه پاره می‌کند. تعمیرکار کولر آبی آچارباز می‌تواند کولر شما را سرویس کرده و تسمه مناسب برای آن ببندد.

 • Avatar بهرام صفوی گفت:

  سلام، فیلتر هوای کولر آبی رو هر چند وقت یکبار باید عوض کنیم؟ یکی از دوستانم میگفت باید دو بار در سال عوض بشه

  • ندا ایزدی ندا ایزدی گفت:

   سلام

   مدت زمان مناسب برای استفاده از فیلتر هوای کولر آبی حدود ۱ سال است. یعنی از تابستان امسال تا تابستان سال آینده

 • Avatar رادبخش گفت:

  هزینه تعویض پوشال هم جزو همون ۷۰ هزار تومان سرویس کولر قرار میگیره؟ یا برای خریداریش جداگانه مبلغی گرفته میشه؟

 • Avatar مسعود باکری گفت:

  سلام برای تعویض برزنت کولر از چه جنسی استفاده کنیم بهتره؟

 • Avatar میلاد گفت:

  شما توی متن گفتید تاب برداشتن پروانه های کولر آبی. برای منم همین اتفاق افتاده. چطور باید این رو تعمیر کرد؟ اصلا تعمیر میشه یا باید تعویض کرد؟

 • Avatar محمد گفت:

  خب دلالیل لرزش کولر آبی رو متوجه شدم. اما این مشکل رو تونستم رفع کنم ولی کولر حالا سر و صدای زیادی داره. کولر رو بالکنه و اذیت کنندس

  • ندا ایزدی ندا ایزدی گفت:

   سلام

   ممکن است کولر شما در جای خود فیکس نباشد. پیشنهاد میکنم با سرویسکار کولر مشورت کنید تا وضعیت کولر را بررسی کند. شما می توانید برای تعمیر کولر آبی خود، در سامانه آچارباز درخواست ثبت کنید.

 • Avatar هومن گفت:

  صدای کولر هرنوعش صدای زندگیه صدای هشته اواز قناریه.تمام

 • استفاده از مطالب سایت آچارباز فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق سایت متعلق به آچارباز است.
  >
  عضویت در خبرنامه

  عضویت در خبرنامه

  با عضویت در خبرنامه آچارباز، جزو اولین نفراتی باشید که از تخفیفات ویژه آچارباز بهره مند می شوید.

  تبریک، با موفقیت در خبرنامه عضو شدید، ایمیلی برایتان ارسال شد، لطفا با مراجعه به ایمیلتان آن را تایید کنید.