×

اپ آچارباز را نصب کنید!

نصب
به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید.    |   درخواست تعمیر در محل
امروز دوشنبه ۱۷ مرداد ۱۴۰۱

علت کار نکردن پمپ کولر آبی

خرابی پمپ آب کولر

پمپ کولر آبی که به آن واترپمپ هم می‌گویند، از قطعات الکتریکی کولر است که نقش کلیدی در فرایند انتقال آب دارد. این قطعه آب را به تمامی قسمت‌های کولر آبی منتقل می‌کند. در اینجا قصد دارید در رابطه با مشکلات واترپمپ کولر آبی و دلایل اصلی کار نکردن پمپ کولر آبی صحبت کنیم. اگر قصد آشنایی با سایر قطعات کولر آبی را دارید، مقاله آشنایی با قطعات کولر آبی را مطالعه کنید.

گرفتگی پمپ کولر آبی

به دلیل وجود املاح و ناخالصی در آب، ممکن است با گذشت زمان در کفی کولر و در ورودی واتر پمپ، رسوب و آهک تشکیل شود. این رسوب و آهک، موجب گرفتگی و مسدود شدن ورودی آب، واتر پمپ شده و آب به سختی به قسمت بالای کولر پمپاژ می‌شود. بهتر است با استفاده از یک میله تیز بلند، ورودی پمپ و لوله‌های آب را تمیز و رسوب آن را برطرف کنید.

نبود آب کافی برای واتر پمپ کولر

نبود آب کافی و خشکی واتر پمپ هم از دیگر مواردی است که می‌تواند موجب خرابی پمپ آب شود. هر زمانی که متوجه وجود مشکل و یا عملکرد نادرست پمپ آب شدید، به سراغ کولر بروید و دریچه‌های آن را باز کرده و ضعیت آب را داخل کفی کولر بررسی کنید. میزان آب باید به قدری داخل کولر باشد که پایه واتر پمپ در آب قرار گیرد.

گاهی به دلیل گرفتگی شلنگ ورودی آب، قطعی آب، خرابی شناور و مواردی از این قبیل، آب کافی وارد کفی کولر نشده و درنتیجه واتر پمپ دچار مشکل شده و درست کار نمی‌کند.

پیشنهاد مطالعه

قطعی و اتصالی برق واتر پمپ کولر آبی

واتر پمپ کولر آبی، یک قطعه الکتریکی است و برای عملکرد درست، در کنار آب، به نیروی الکتریکی هم نیاز دارد. پس هر زمان که احساس کردید کولر آبی درست عمل نمی‌کند، باید سیستم برق و جعبه تقسیم برق را نیز بررسی کنید. با استفاده از یک فازمتر، بررسی کنید که جریان برق به پمپ آب کولر می‌رسد یا خیر. اگر مشکلی در سیستم برق رسانی کولر وجود داشت، باید با یک تعمیرکار کولر آبی مشورت کنید تا جهت سرویس کولر آبی اقدام کند.

اگر به هر دلیل نیز آب وارد واتر پمپ شود باعث اتصالی و خرابی پمپ آب خواهد شد.

ورود اجسام خارجی و رسوبات به داخل پروانه پمپ آب

با چرخش پروانه پمپ، آب از کفی کولر به خروجی پمپ آب میرود. وجود جرم و اجسام خارجی در کفی کولر چرخش پره های پروانه پمپ  را متوقف می کند و فشار زیادی به موتور پمپ آب وارد می شود. برای حل این مشکل بهتر است از توری در زیر پمپ آب استفاده کنید تا جلوی ورود اجسام خارجی به بدنه و پره های پمپ آب گرفته شود.

کثیف بودن پوشال های کولر آبی

یکی از دلایل سوختن پمپ آب کولر آبی کثیف بودن پوشال های کولر است.

اگر پوشال های کولر آبی کثیف باشند بعد از خیس شدن، جرم ها و رسوبات چسبیده به خود را بر روی کیفی کولر می ریزند. از آنجا که پمپ آب کف کولر را پمپاژ می کند، با ریختن این رسوبات احتمال گرفتگی پروانه پمپ آب افزایش پیدا می کند. برای حل این مشکل باید پوشال ها را عوض کرد و مقاله بهترین روش تعویض پوشال کولر آبی می تواند راهتمای خوبی د راین زمینه باشد.

پمپ آب کولر
واترپمپ کولر آبی، قطعه‌ای الکتریکی است که آب را تمام نقاط کولر منتقل می‌کند.

دلایل سوختن پمپ آب کولر آبی:

 1. خشک ماندن پمپ آب کولر آبی
 2. ورود آب به بخش الکتروموتور پمپ آب کولر آبی
 3. عدم روغن کاری پمپ آب کولر آبی
 4. ورود اجسام خارجی و رسوبات به داخل پروانه پمپ آب
 5. کثیف بودن پوشال های کولر آبی

راه های جلوگیری از سوختن پمپ آب کولر آبی:

 • روغن کاری پمپ آب کولر آبی
 • شستشوی بدنه، کفی و از بین بردن رسوبات
 • بررسی سه راهی های توزیع کننده آب
 • تعویض به موقع پوشال های کولر آبی
 • تنظیم میزان آب در کفی کولر آبی با تنظیم شناور کولر آبی
 • بررسی شلنگ آب کولر آبی
سرویس و راه‌اندازی تابستانه کولر آبی
خدمت سرویس و تعمیر کولر آبی در محل آچارباز، شامل ارائه انواع خدمات نصب، سرویس و تعمیر کولر آبی می‌شود. در هر ساعتی از شبانه روز که نیاز به تعمیر کولر آبی داشتید، در هر محله از تهران که باشید، می‌توانید با مناسب‌ترین قیمت، از خدمات آچارباز بهره مند شوید.
درخواست تعمیر کولر آبی
روش روغن کاری پمپ آب
با سرویس به موقع کولر آبی، عمر کولر را افزایش دهید.

روش روغن کاری پمپ آب کولر آبی

برای روغن کاری پمپ آب کولر آبی باید آن را کامل باز کنید، زیرا قطعاتی از پمپ که نیاز به روغن کاری دارند، شامل بوشن‌های بلبرینگ دار و محور آن می‌شوند. در ادامه باید ابتدا برق کولر را قطع کنید تا بدون نگرانی بتوانید واتر پمپ را روغن کاری کنید.

برای روغن کاری پمپ آب کولر آبی، باید آن را از بدنه جدا کنید. پس، پیچ‌های پایه پمپ آب را از بدنه باز کرده و آن را از بدنه خارج کنید. در این مرحله باید شلنگ آبی که به پمپ متصل است را نیز باز کنید. سپس به سراغ جعبه تقسیم برق بروید و کابل اتصال پمپ را از جعبه جدا کنید.

در قسمت بالایی واتر پمپ، یک کلاهک پلاستیکی قرار دارد که باید آن را باز کنید. بعد از باز کردن کلاهک، پروانه پمپ را مشاهده می‌کنید. با دقت پروانه را باز کرده و کنار بگذارید. سپس باید درپوش موتور را نیز باز کرده و به موتور برسید. محور موتور در مرکز پمپ آب قرار دارد که باید آن را روغن کاری کنید.

با توجه به تخصصی و حساس بودن این قطعه، بهتر است خودتان دست به آچار نشوید و آن را به تعمیرکار کولر آبی بسپارید. زیرا ممکن است بعد از باز کردن واتر پمپ، دیگر نتوانید آن را مانند قبل ببندید.

تعویض واتر پمپ

در صورتی که تعمیر پمپ آب کولر مقدور نبود، نسبت به تعویض آن اقدام کنید.

صفحه کناری بدنه کولر را باز کنید. درحالی‌که پمپ در حال کار کردن است، شلنگ آب‌رسان پمپ را جدا کنید. چک کنید هنگام کار کردن کولر، از شلنگ پمپ آبی خارج می‌شود؟

در صورت وجود مشکل لازم است کولر را از برق کشیده و گیره دو سوی شلنگ پمپ را جدا کنید. سپس خط آب‌رسانی که در قسمتی T شکل در محل آب‌رسانی قرار دارد را حذف کنید. شلنگ پمپ کولرآبی جدید را به قسمت T شکل آب‌رسانی متصل کنید. طرف دیگر شلنگ را به توزیع‌کننده آب فن متصل کنید. اکنون دیگر اجزای کولر را که جدا نموده‌اید سرجای خود وصل نمایید.

علت آب نکشیدن پمپ کولر آبی و راه حل آن

علت آب نکشیدن پمپ کولر آبی از مشکلات رایجی است که ممکن است هر کاربری با آن مواجه شود. دلایی از قبیل پارگی و گرفتگی شلنگ آب، وجود رسوب و ذرات ریز کف کولر، نبودن آب کافی در کولر، همگی موجب آب نکشیدن کولر آبی می‌شوند. برای رفع مشکل آب نکشیدن واتر پمپ کولر آبی، باید ابتدا بررسی کنید که آیا آب کافی در تشتک کولر آبی وجود دارد یا خیر؟

سپس به سراغ اتصالات شلنگ کولر آبی بروید. بررسی کنید که شلنگ دچار پارگی و یا گرفتگی نداشته باشد. بعد از اطمینان از سالم بودن شلنگ انتقال آب، نوبت به بررسی و تمیز کردن تشتک می‌رسد. در برخی از کولرهای آبی که دارای پوشال هستند، ممکن از تکه‌هایی از پوشال داخل تشتک کولر بریزد و در مسیر ورودی آب واتر پمپ قرار گیرند. همین امر موجب می‌شود که آب وارد واتر پمپ نشده و سیستم آبرسانی کولر آبی دچار مشکل شود.

برای بررسی مشکل آب نکشیدن پمپ کولر آبی، به سراغ شناور بروید. تنظیم شناور کولر آبی، به بهبود سیستم آبرسانی کولر آبی کمک می‌کند و باعث می‌شود که همیشه به میزان کافی، آب داخل تشتک موجود باشد.


نویسنده :

نظر شما با موفقیت ثبت شد

۴۲ دیدگاه

 • امیر گفت:

  سلام ما کولر ابی جدید خریدیم نو هست وقتی پمپ رو میزنیم کار میکنع ولی اب رو پمپاژ نمیکنه علتش چیه

 • علی گفت:

  سلام پمپ کولر رو که میزنم بعد از چند دقیقه فیوز برق میپره علت چیه

 • مهدی گفت:

  سلام
  الان کولر رو باز کردم پمپ کولر کار نمیکنه ولی خیلی گرم شده علتش چیه ؟
  سوخته یا قابل تعمیر ؟

 • علب گفت:

  باسلام علت گردابی شدن آب هنگام کارپمپ که باعث عدمورود آب داخل شلنگ می شود چیست

 • ‌فاطمه باقری گفت:

  پمپ اب مامبیستو چهار ساعت با وجود خاموش بودن کولر یسره کار میکنه علتش چیه ممنونم

  • تحریریه آچارباز گفت:

   باسلام
   فاطمه عزیز، احتمال بروز اتصال کوتاه و اختلال در پمپ شما وجود دارد. شما می‌توانید درخواست خود را در قسمت تعمیر کولر آبی آچارباز ثبت کنید یا با شماره ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۱۶ تماس بگیرید تا کارشناسان ما مشکل را برطرف کنند

 • جلیلی گفت:

  باسلام چرا وقتی کولر ابی میزنیم رو موتور واترپمپ اب نمیزنه

  • تحریریه آچارباز گفت:

   باسلام
   آقا/خانم جلیلی عزیز، برای بررسی دقیق تر مشکل مقاله بالا را مطالعه و به ترتیب قطعات ذکر شده را بررسی کنید. اغلب گرفتگی مسیر آب ورودب به دستگاه و یا ضعیف شدن پمپ باعث این اختلال میشود. اگر مشکل رفع نشد، شما می‌توانید درخواست خود را در قسمت تعمیر کولر آبی آچارباز ثبت کنید یا با شماره ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۱۶ تماس بگیرید تا کارشناسان ما مشکل را برطرف کنند

 • محمد گفت:

  سلام و سپاس
  با اونچه راجب سرویس پمپ آب کولر و علت های عدم پمپاژ آب در لوله های کولر نوشته اید، تونستم پمپ رو که کار نمی‌کرد ( بعلت عدم سرویس و شوره بستن) براه بندازم.
  حتی اون سؤال ساده ای که عزیزی راجب تشتک پایین پمپ نوشته بودن بسیار کارگشا شد!! همه کارارو انجام و آب پمپاژ نمیشد و حالت گردابی اطراف پمپ بود ( و اصلا بذهنم نمیومد که تشتک رو یادم رفته جا بندازم!!) ،با خوندن سؤال ایشون و تشتک… یادم اومد و… حل شد. بسیار ممنونم
  زابل
  محمد

  • نیلوفر مسگرزاده گفت:

   با سلام
   محمد عزیز، خوشحالیم که توانسته ایم به شما کمک کنیم. نظرات شما انرژی بخش تیم آچارباز است.

 • مریم گفت:

  سلام خسته نباشین ببخشید دلیل اینکه پمپ کولر اب کافی پمپاژ نمیکنه و آب به پوشاله ها نمی‌رسه چیه؟؟ممنون میشم جواب بدین

  • تحریریه آچارباز گفت:

   باسلام
   مریم عزیز، ضعیف شدن پمپ، مسدود بودن مسیر گردش آب، اختلال در منبع تغذیه و کم بودن فشار آب ورودی به کولر، از جمله اختلالاتی است که منجر به کار نکردن پمپ کولر آبی خواهد شد. برای رفع مشکل موارد مذکور را بررسی کنید. چنانچه مشکل شما رفع نشد، شما می‌توانید درخواست تعمیر کولر آبی در محل خود را در سایت آچارباز و یا با شماره ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۱۶ثبت کنید تا همکاران ما مشکل را بررسی و حل کنند.

 • llila گفت:

  سلام..پمپ کولرم را سالم بود دراوردم روغنکاری کنم حالاکه سرهم بندیش کردم دیگه کارنمیکنه یعنی پروانش نمیچرخه..امایه صدایی میده مثل صدایه همیشگی که سالم بود فقط پروانش الان نمیچرخه..چرا؟مشکل کجاست؟؟

  • نیلوفر کلاکی گفت:

   با سلام لیلا عزیز
   نچرخیدن پروانه کولر آبی می‌تواند به دلیل سفت شدن تسمه کولر و خرابی پولی یا یاتاقان‌ها باشد. در صورت بروز مشکل برای پروانه، تنها راه حل، تعویض آن است. اگر با بررسی این موارد مشکل رفع نشد، شما می‌توانید درخواست خود را در قسمت تعمیر کولر آبی آچارباز ثبت کنید یا با شماره ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۱۶ تماس بگیرید تا کارشناسان ما به طور تخصصی مشکل را برطرف کنند.

 • محرمی گفت:

  سلام وقت بخیر
  کلید کولر آبی خراب شده بود و یه مدل جدید سه پل خریدم ولی بعد از نصب و زدن دکمه پمپ خود موتور کولر هم روشن میشه. سیم های کولر هم درست نصب شده میشه راهنمایی کنین؟

  • نیلوفر مسگرزاده گفت:

   با سلام
   محرمی عزیز، می توانید یک بار سیم های متصل به دکمه پمپ را خارج کنید و دوباره ببندید .
   چنانچه مشکل برطرف نشد درخواست خود را در قسمت تعمیر کولر آبی آچارباز ثبت کنید یا با شماره ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۱۶ تماس بگیرید تا کارشناسان ما مشکل را برطرف کنند.

 • ستاره گفت:

  سلام
  من در این زمینه تخصصی ندارم شاید سوالم پیش پا افتاده باشه
  اما دلیل این که اب به پمپ نمیرسه چیه؟
  ممنون میشم راهنماییم کنید

  • نیلوفر مسگرزاده گفت:

   با سلام
   ستاره عزیز، نرسیدن آب به پمپ ممکن است دلایل مختلفی مثل پارگی شلنگ آب ، بسته بودن فلکه آب، خرابی آبریز کف کولر و … را داشته باشد. می‌توانید درخواست خود را در قسمت تعمیر کولر آبی آچارباز ثبت کنید یا با شماره ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۱۶ تماس بگیرید تا کارشناسان ما مشکل را برطرف کنند

 • سامان گفت:

  پمپ کولرآبیم داغ میشه یه صدای ریزی هم میده ولی کارنمیکنه احتمالش هست که سوخته باشه؟

  • تحریریه آچارباز گفت:

   باسلام
   سامان عزیز بله امکانش هست، اما قبل از تعویض آن اتصالات پمپ و مدار گردش آب را چک کنید. قطعی یا اختال در سیم‌های منبع تغذیه و یا مسدودیت در مدار گردش آب میتواند منجر به کار نکردن وداغ شدن پمپ شوند. اگر مشکل رفع نشد شما می‌توانید درخواست تعمیر کولر آبی در محل خود را در سایت آچارباز و یا با شماره ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۱۶ثبت کنید تا همکاران ما مشکل را بررسی و حل کنند.

 • شعبانی راد گفت:

  سلام من پمپ کولرو روشن میکنم اصلا اتفاقی نمیوفته،نه صدایی نه چیزی،مشکلش چیه؟

  • نیلوفر مسگرزاده گفت:

   با سلام
   شعبانی راد عزیز، ممکن است پمپ آب کولر سوخته باشد یا مشکلی در برق و کلید پمپ کولر وجود داشته باشد. می‌توانید درخواست خود را در قسمت تعمیر کولر آبی آچارباز ثبت کنید یا با شماره ۵۴۵۹۱۶۱۶-۰۲۱ تماس بگیرید تا کارشناس کولر مشکل کولرتان را برطرف کند.

 • محمد گفت:

  پمپ کولرتانیمه راه آب میکشدوروی پوشال نمیریزد

  • تحریریه آچارباز گفت:

   باسلام
   محمد عزیز پمپ کولر شما ضعیف شده است و نیاز به تعمیر یا تعویض دارد، البته قبل از آن اتصالات و منبع تغذیه و همینطور نبود گرفتگی در مسیر شیلنگ را بررسی کنید. همچنین شما می‌توانید درخواست تعمیر کولر آبی در محل خود را در سایت آچارباز و یا با شماره ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۱۶ثبت کنید تا همکاران ما مشکل را بررسی و حل کنند.

 • حسام گفت:

  سلام
  من کولر آبی جدید خریدم و میخوام ببینم میتونم خودت برقش رو نصب کنم یا حتما باید سرویسکار جعبه تقسیمش رو وصل کنه؟

 • ghasem گفت:

  سلام و خسته نباشید . پمپ آب کولر ضعیف میشه ؟؟؟؟؟

 • سينا گفت:

  با سلام و احترام.ما یه کولر ابی خریدیم و نصاب هم نصب کرد، و تشتک زیر پمپ اب کولر در اومد و اب رو نمیکشه.به نصاب زنگ زدیم و موضوع رو گفتیم، و ایشون گفتند که تشتک رو با چشب بچسبونید درست میشه. خودش موقع نصب تشتک رو ک در اومده بود رو با دیت جا زد ولی بدون چسب دوباره جدا شد و اب رو به بالا نمیکشه،موضوع اینه ک یه چسب ارزش نداره که بخوایم با نصاب کل کل کنیم، اما میشه راهنمایی کنید ک چه نوع چسبی استفاده کنیم؟

  • زهرا چگینی گفت:

   سلام
   این وظیفه نصاب است که برای رفع مشکل حاضر شود. اما اگر موفق به قانع کردن نصاب نشدید، پیشنهاد میکنم درخواست سرویس کولر آبی را ثبت کنید تا کارشناس ماهر، مشکل کولر را اساسی رفع کند تا دوباره تکرار نشود.

 • امین گفت:

  سلام اگر روی پمپ آب بپوشانیم بطوری که آب روی آن نریزد آیا احتمال دارد که گردش هوا برای سیم پیچ پمگ صورت نگیرد و داغ کند بسوزد

  • زهرا چگینی گفت:

   سلام
   جایگاه پمپ آب طوری طراحی شده که آب روی آن نمی‌ریزد. نگران این موضوع نباشید. از طرفی هم بهتر است اطراف پمپ آب آزاد باشد.

 • امید گفت:

  سلام خسته نباشید چرا وقتی که کولر را روشن میکنیم پمپ آب هم به صدا در میاد واگه پمپ را خواموش کنیم به کولر آب نمیرسد

 • بهرام گفت:

  پمپ آب کولر باوجود برق دار بودن قطع ووصل میشود. علت چیست تا بحال سه عدد پمپ خریده ام لطفا راهنمایی بفرمایید متشکرم

 • مهدی چگنی گفت:

  سلام پمپ کولر با دور کند فقط کار میکنه،چرا!؟

 • زهرا گفت:

  پمپ کولر آبی باید هرسال موقع سرویس تعویض شود؟

 • ساناز گفت:

  سلام پمپ کولر آبی تعمیر می شود؟

 • ارسال دیدگاه  استفاده از مطالب سایت آچارباز فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق سایت متعلق به آچارباز است.