به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید.    |   درخواست تعمیر در محل
امروز چهارشنبه ۲ مهر ۱۳۹۹

چرا پمپ آب کولر آبی کار نمی کند؟ دلایل اصلی کار نکردن پمپ کولر؟

تعمیر پمپ آب کولر

پمپ کولر آبی که به آن واترپمپ هم می‌گویند، از قطعات الکتریکی کولر است که نقش کلیدی در فرایند انتقال آب دارد. این قطعه آب را به تمامی قسمت‌های کولر آبی منتقل می‌کند. در اینجا قصد دارید در رابطه با مشکلات واترپمپ کولر آبی و دلایل اصلی کار نکردن پمپ کولر آبی صحبت کنیم. اگر قصد آشنایی با سایر قطعات کولر آبی را دارید، مقاله آشنایی با قطعات کولر آبی را مطالعه کنید.

علت کار نکردن پمپ کولر آبی چیست؟

گرفتگی پمپ کولر آبی

به دلیل وجود املاح و ناخالصی در آب، ممکن است با گذشت زمان در کفی کولر و در ورودی واتر پمپ، رسوب و آهک تشکیل شود. این رسوب و آهک، موجب گرفتگی و مسدود شدن ورودی آب، واتر پمپ شده و آب به سختی به قسمت بالای کولر پمپاژ می‌شود. بهتر است با استفاده از یک میله تیز بلند، ورودی پمپ و لوله‌های آب را تمیز و رسوب آن را برطرف کنید.

نبود آب کافی برای واتر پمپ کولر

نبود آب کافی برای واتر پمپ هم از دیگر مواردی است که می‌تواند موجب خرابی پمپ آب شود. هر زمانی که متوجه وجود مشکل و یا عملکرد نادرست پمپ آب شدید، به سراغ کولر بروید و دریچه‌های آن را باز کرده و ضعیت آب را داخل کفی کولر بررسی کنید. میزان آب باید به قدری داخل کولر باشد که پایه واتر پمپ در آب قرار گیرد.

گاهی به دلیل گرفتگی شلنگ ورودی آب، قطعی آب، خرابی شناور و مواردی از این قبیل، آب کافی وارد کفی کولر نشده و درنتیجه واتر پمپ دچار مشکل شده و درست کار نمی‌کند.

قطعی و اتصالی برق واتر پمپ کولر آبی

واتر پمپ کولر آبی، یک قطعه الکتریکی است و برای عملکرد درست، در کنار آب، به نیروی الکتریکی هم نیاز دارد. پس هر زمان که احساس کردید کولر آبی درست عمل نمی‌کند، باید سیستم برق و جعبه تقسیم برق را نیز بررسی کنید. با استفاده از یک فازمتر، بررسی کنید که جریان برق به پمپ آب کولر می‌رسد یا خیر. اگر مشکلی در سیستم برق رسانی کولر وجود داشت، باید با یک تعمیرکار کولر آبی مشورت کنید تا جهت سرویس کولر آبی اقدام کند.

پیشنهاد مطالعه

علت آب نکشیدن پمپ کولر آبی

علت آب نکشیدن پمپ کولر آبی از مشکلات رایجی است که ممکن است هر کاربری با آن مواجه شود. دلایی از قبیل پارگی و گرفتگی شلنگ آب، وجود رسوب و ذرات ریز کف کولر، نبودن آب کافی در کولر، همگی موجب آب نکشیدن کولر آبی می‌شوند.
برای رفع مشکل آب نکشیدن واتر پمپ کولر آبی، باید ابتدا بررسی کنید که آیا آب کافی در تشتک کولر آبی وجود دارد یا خیر؟

سپس به سراغ اتصالات شلنگ کولر آبی بروید. بررسی کنید که شلنگ دچار پارگی و یا گرفتگی نداشته باشد. بعد از اطمینان از سالم بودن شلنگ انتقال آب، نوبت به بررسی و تمیز کردن تشتک می‌رسد. در برخی از کولرهای آبی که دارای پوشال هستند، ممکن از تکه‌هایی از پوشال داخل تشتک کولر بریزد و در مسیر ورودی آب واتر پمپ قرار گیرند. همین امر موجب می‌شود که آب وارد واتر پمپ نشده و سیستم آبرسانی کولر آبی دچار مشکل شود.

برای بررسی مشکل آب نکشیدن پمپ کولر آبی، به سراغ شناور بروید. تنظیم شناور کولر آبی، به بهبود سیستم آبرسانی کولر آبی کمک می‌کند و باعث می‌شود که همیشه به میزان کافی، آب داخل تشتک موجود باشد.

خرابی پمپ آب کولر
واترپمپ کولر آبی، قطعه‌ای الکتریکی است که آب را تمام نقاط کولر منتقل می‌کند.

روغن کاری پمپ آب کولر آبی

برای روغن کاری پمپ آب کولر آبی باید آن را کامل باز کنید، زیرا قطعاتی از پمپ که نیاز به روغن کاری دارند، شامل بوشن‌های بلبرینگ دار و محور آن می‌شوند. در ادامه باید ابتدا برق کولر را قطع کنید تا بدون نگرانی بتوانید واتر پمپ را روغن کاری کنید.

برای روغن کاری پمپ آب کولر آبی، باید آن را از بدنه جدا کنید. پس، پیچ‌های پایه پمپ آب را از بدنه باز کرده و آن را از بدنه خارج کنید. در این مرحله باید شلنگ آبی که به پمپ متصل است را نیز باز کنید. سپس به سراغ جعبه تقسیم برق بروید و کابل اتصال پمپ را از جعبه جدا کنید.

در قسمت بالایی واتر پمپ، یک کلاهک پلاستیکی قرار دارد که باید آن را باز کنید. بعد از باز کردن کلاهک، پروانه پمپ را مشاهده می‌کنید. با دقت پروانه را باز کرده و کنار بگذارید. سپس باید درپوش موتور را نیز باز کرده و به موتور برسید. محور موتور در مرکز پمپ آب قرار دارد که باید آن را روغن کاری کنید.

با توجه به تخصصی و حساس بودن این قطعه، بهتر است خودتان دست به آچار نشوید و آن را به تعمیرکار کولر آبی بسپارید. زیرا ممکن است بعد از باز کردن واتر پمپ، دیگر نتوانید آن را مانند قبل ببندید.

سرویس تابستانه کولر آبی با آچارباز
با سرویس به موقع کولر آبی، عمر کولر را افزایش دهید.

علت کار نکردن دور کند کولر آبی چیست؟

همه کاربران کولرهای آبی، طبق عادت برای شروع به کار کولر، ابتدا دور کند آن را روشن می‌کنند. این کار موجب می‌شود که با گذشت زمان، خازن موتور و سیم پیج راه اندازی، ضعیف شوند. زیرا برای راه اندازی موتور با دور پایین، به قدرت زیادی نیاز است. پس علت کار نکردن دور کند کولر آبی به مستهلک شدن خازن و سیم پیچ دور کند موتور برمی‌گردد.

علت کند شدن دور موتور کولر آبی چیست؟

یکی از دلایل کند شدن دور موتور کولر آبی به ضعیف شدن موتور برمی‌گردد. استفاده بیش از حد از توان موتور و روشن کردن آن برای ساعت‌های طولانی موجب می‌شود که دیگر مانند قبل توان و قدرت اولیه را نداشته باشد و با گذشت زمان، دور موتور کولر آبی کند شود.

تعمیرکار کولر آبی
بهتر است کار تعمیر کولر آبی را تعمیرکار ماهر بسپارید.

بهترین روش برای روشن کردن دور تند و کند موتور کولر آبی چیست؟

همه ما اغلب برای روشن کردن کولر آبی، ابتدا آن را با دور کند روشن می‌کنیم و در صورتی که گرمای هوا بیشتر باشد، کولر را روی دور تند قرار می‌دهیم. اما این روش فشار زیادی به موتور وارد می‌کند. برای استفاده مفید از کولر آبی، باید ابتدا آن را با دور تند روشن کنید. زیرا با این روش، کولر با دور بیشتر شروع به کار کرده و موتور به قدرت کمتری برای راه اندازی نیاز دارد. پس برای استفاده بهینه از کولر آبی، باید ابتدا آن را با دور تند روشن کرده و بعد از راه افتادن موتور، درو کند آن را روشن کنید. سپس در صورت تمایل، دور تند را خاموش کنید تا کولر با دور کند کار کند.

 

سرویس و راه‌اندازی تابستانه کولر فقط با ۷۰۰۰۰ تومان!
خدمت سرویس و تعمیر کولر آبی در محل آچارباز، شامل ارائه انواع خدمات نصب، سرویس و تعمیر کولر آبی می‌شود. در هر ساعتی از شبانه روز که نیاز به تعمیر کولر آبی داشتید، در هر محله از تهران که باشید، می‌توانید با مناسب‌ترین قیمت، از خدمات آچارباز بهره مند شوید.
درخواست تعمیر کولر آبی

 


نویسنده :

۱۶ دیدگاه

 • Avatar ghasem گفت:

  سلام و خسته نباشید . پمپ آب کولر ضعیف میشه ؟؟؟؟؟

 • Avatar سينا گفت:

  با سلام و احترام.ما یه کولر ابی خریدیم و نصاب هم نصب کرد، و تشتک زیر پمپ اب کولر در اومد و اب رو نمیکشه.به نصاب زنگ زدیم و موضوع رو گفتیم، و ایشون گفتند که تشتک رو با چشب بچسبونید درست میشه. خودش موقع نصب تشتک رو ک در اومده بود رو با دیت جا زد ولی بدون چسب دوباره جدا شد و اب رو به بالا نمیکشه،موضوع اینه ک یه چسب ارزش نداره که بخوایم با نصاب کل کل کنیم، اما میشه راهنمایی کنید ک چه نوع چسبی استفاده کنیم؟

  • زهرا چگینی زهرا چگینی گفت:

   سلام
   این وظیفه نصاب است که برای رفع مشکل حاضر شود. اما اگر موفق به قانع کردن نصاب نشدید، پیشنهاد میکنم درخواست سرویس کولر آبی را ثبت کنید تا کارشناس ماهر، مشکل کولر را اساسی رفع کند تا دوباره تکرار نشود.

 • Avatar امین گفت:

  سلام اگر روی پمپ آب بپوشانیم بطوری که آب روی آن نریزد آیا احتمال دارد که گردش هوا برای سیم پیچ پمگ صورت نگیرد و داغ کند بسوزد

  • زهرا چگینی زهرا چگینی گفت:

   سلام
   جایگاه پمپ آب طوری طراحی شده که آب روی آن نمی‌ریزد. نگران این موضوع نباشید. از طرفی هم بهتر است اطراف پمپ آب آزاد باشد.

 • Avatar امید گفت:

  سلام خسته نباشید چرا وقتی که کولر را روشن میکنیم پمپ آب هم به صدا در میاد واگه پمپ را خواموش کنیم به کولر آب نمیرسد

 • Avatar بهرام گفت:

  پمپ آب کولر باوجود برق دار بودن قطع ووصل میشود. علت چیست تا بحال سه عدد پمپ خریده ام لطفا راهنمایی بفرمایید متشکرم

 • Avatar مهدی چگنی گفت:

  سلام پمپ کولر با دور کند فقط کار میکنه،چرا!؟

 • Avatar زهرا گفت:

  پمپ کولر آبی باید هرسال موقع سرویس تعویض شود؟

 • Avatar ساناز گفت:

  سلام پمپ کولر آبی تعمیر می شود؟

 • ارسال دیدگاه  استفاده از مطالب سایت آچارباز فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق سایت متعلق به آچارباز است.