کولر آبی

راهنمای انتخاب کولر آبی مناسب؛ بهترین کولر برای خانه شما

انتخاب کولر آبی مناسب

کولر، بهترین گزینه برای خنک و مطلوب کردن هوا در فصل بهار و تابستان در مناطق معتدل است. انتخاب کولر آبی مناسب باید با توجه به شرایط جوی، میزان رطوبت دمای هوای منطقه و متراژ فضایی که در آن استفاده می‌شود و تعداد اتاق‌ها باید صورت گیرد. هرچه میزان خشکی هوا بیشتر باشد، توان کولر نیز باید افزایش یابد. همچنین زاویه‌ قرارگیری و همچنین شمالی و جنوبی بودن ساختمان می‌تواند در انتخاب کولر آبی به شما کمک کند. اینکه واحد شما در کدام طبقه قرار دارد و چقدر در معرض نور مستقیم آفتاب است هم موضوع مهمی در انتخاب کولر است.

در این مطلب قصد داریم تمام نکاتی که باید در انتخاب کولر آبی مناسب مدنظر داشته باشید را به زبان ساده به شما آموزش دهیم. چنانچه بعد خرید امکان نصب کردن کولر را ندارید، می‌توانید در قسمت تعمیر کولر آبی درخواست خود را ثبت کنید تا کارشناسان ما در اسرع وقت در محل شما حاضر شوند و نصب را انجام دهند.

انواع کولرهای آبی؛ براساس مدل های روز بازار

1- کولرهای آبی ثابت

از زمان‌های قدیم روی پشت‌بام‌ خانه‌ها، داخل حیاط و یا در تراس آپارتمان‌ها، کولرهای بزرگی که رنگی آبی داشتن در ذهن همه نقش بسته‌اند. به این کولرهای بزرگ، کولر ثابت می‌گویند. این‌ها قابل جابه‌جا کردن نیستند و در صورتی که جایگاهشان را ثابت کنید، باید در همان وضعیت بمانند. این نوع کولرها را اغلب روی چهارپایه‌های فلزی قرار می‌دهند تا از زمین فاصله داشته باشند. پارچه‌ی برزنتی را به دهانه کولر وصل کرده و انتهای آن به کانال کولر متصل می‌شود.

این کولرها به دلیل بزرگ بودن پره‌های ورودی هوا و همچنین قرارگیری در محیط‌های باز، اثر خنک‌کنندگی بسیار بالایی دارند. در صورتی که کولرهای آبی به موقع و به درستی سرویس شوند، در خنک بودن باد آن‌ها تاثیر بسیار مثبتی دارد.

سرویس کولر آبی در محل با آچارباز
تعمیر و سرویس کولر آبی خود را به تیم متخصص آچارباز بسپارید. سرویسکاران آچارباز تمامی ابزارهای موردنیاز برای رفع مشکلات کولر شما را همراه خود دارند و دستگاهتان را حتی در روزهای تعطیل تعمیر خواهد کرد.
سرویس کولر آبی

2- کولرهای آبی متحرک

این نوع کولرها برای محیط‌ های کوچک و مغازه‌ها مناسب هستند که نیازی به کانال‌ و لوله‌کشی آب ندارند. این کولرها را می‌توان در هر قسمت از ساختمان و یا اتاق قرار داد. سیستم عملکرد و ظاهر کولرهای پرتابل مانند نوع ثابت است، فقط ابعاد کوچکتری دارد. مخزن این کولرها به صورت دستی پر می‌شوند، اما امکان متصل شدن به شلنگ و شیر آب را نیز دارند.

انواع کولر آبی

3- کولرهای آبی پوشالی

قدیمی‌ترین کولرهای آبی، نوع پوشالی هستند. روند عملکرد کولرهای آبی به این شکل است که آب روی پوشال‌ها ریخته و جریان هوا از میان پوشال‌های خیس عبور کرده و هوای خنک ایجاد می‌شود.

بهتر است تعویض پوشال‌ کولر آبی هر سال انجام شود. زیرا بعد از گذشت زمان و تغییر شکل و خالی شدن برخی نقاط پوشال‌ها، راندمان خنک کنندگی در کولرهای آبی کاهش می‌یابد. یکی از معایب کولرهای آبی پوشالی، خاصیت جذب گردوغبار توسط پوشال‌ها و انتقال آن به فضای داخل خانه است.

پیشنهاد مطالعه

4- کولرهای آبی سلولزی

بعد از کولرهای آبی پوشالی، نوع سلولزی وارد بازار شد. در این نوع کولرها به جای استفاده از پوشال، از پدهای سلولزی متراکم استفاده می‌شود.

ویژگی پدهای سلولزی نسبت به پوشال‌ها، بی‌نیاز بودن به تعویض سالانه است. هر پد سلولزی را می‌توان به مدت 4 سال برای کولر استفاده کرد و با وجود تراکم بالایی که دارند، امکان ورود گردوغبار را به فضای داخلی کولر، پروانه، پمپ و در نهایت فضای داخلی خانه نمی‌دهد. این نوع کولرها بهترین گزینه برای مناطقی هستند که هوای آلوده‌ای دارند. تراکم و جنس این پدهای سلولزی موجب جذب آب بیشتری شده و این امر باعث می‌شود سرمای این کولرها بیشتر و یکنواخت‌تر باشد.

انواع کولر آبی بر اساس نحوه هوادهی

همچنین کولرهای آبی بر اساس نحوه هوادهی در دو نوع طراحی شده‌اند.

کولرهایی که دریچه‌ی آن‌ها در یکی از اضلاع کناری قرار دارد و برای پشت‌بام مناسب هستند، و کولرهایی که دریچه‌ی آن‌ها در قسمت سقف طراحی شده و در اصلاح به آن‌ها کولر بالازن و یا بالکنی گویند.

کولرهای بالازن، برای بالکن، حیاط و تراس واحدهای مسکونی مناسب هستند. این کولرها به‌دلیل داشتن پره در چهارطرف بدنه، امکان خنک کردن هوای ورودی بیشتری دارند. همچنین با توجه به وجود دریچه در سقف، بدون نیاز به کانال‌کشی اضافی، می‌توانید آن‌ها را در بالکن نصب کنید.

پیشنهاد مطالعه

نکات مهم در خرید کولر آبی

جنس بدنه کولر آبی

در اولین قدم باید دقت کنید که جنس بدنه کولر آبی که انتخاب مب کنید چیست، چون همه ی مدل های کولر آبی را باید در فضای باز بیرون از منزل نصب کرد. جنس بدنه باید به ‌گونه‌ای باشد که در اثر شرایط محیطی مثل باد، باران، اشعه ماوراءبنفش خورشید و… خراب نشود.  در ضمن ورق‌های گالوانیزه، بهترین جنس برای بدنه کولر آبی هستند.

رنگ بدنه

رنگ‌ها زمانی که در برابر نور خورشید قرار می‌گیرند، در اثر اشعه ماوراءبنفش، به مرور زمان توناژ خود را از دست‌داده و بی‌رنگ می‌شوند. از طرفی پوسیدگی و ریزش رنگ در اثر نور خورشید را نباید فراموش کرد؛ ریزش رنگ کولر موجب فرسودگی سریع کولر در اثر تابش نور آفتاب، بارش باران و … می‌شود.

پیشنهاد مطالعه

انتخاب کولر آبی بر اساس متراژ

اگر میخواهید کولر آبی شما برای مدت زمان زیادی برای شما  کار کند پیشنهاد می کنیم که به تناسب با متراژ خانه خودتان کولر آبی بخرید. اگر خانه شما متراژ بالای 100 متر دارد از کولرهای آبی که ظرفیت پایین دارند استفاده نکنید. به این دلیل که مجبور میشوید از آن بیش از حد کار بکشید و در مدت زمان کوتاهی خراب یا از کار بیافتند و باید به فکر تعمیر کولر آبی بود.

هنگام خرید کولر آبی باید براساس متراژ خانه خودتان یکی از مدل های کولر آبی را براساس ظرفیتشان خریداری کنید از جمله آنها می توان به 2000 یا 3000 یا 4000 یا 45000 و… اشاره کرد.

ظرفیت کولر آبی یا همان CFM عبارت است از واحد جریان هوایی که در سیستم تهویه مطبوع مورد استفاده قرار می‌گیرد. واحد مورد نیاز برای سنجش میزان ظرفیت کولر آبی بر حسب فوت مکعب در دقیقه است که به آن میزان ظرفیت خنک سازی می گویند.

جدول انتخاب کولر بر اساس ظرفیت و متراژ

اما نوع عایق‌بندی دیوارها و نحوه کانال‌کشی هم در نحوه محاسبه این میزان موثر است. اما بهتر است قبل از خریدن کولر با یک کارشناس متخصص در این زمینه مشورت کنید تا بهترین راه حل را پیش پای شما قرار دهد.

دقت به برچسب انرژی

در خرید کولر آبی حتماً به  برچسب انرژی و میزان مصرف دستگاه انتخابی دقت کنید. در غیر این صورت هزینه مصرف برق شما در تابستان زیاد خواهد شد. تمام وسایل برقی، دارای برچسب انرژی هستند که نشان می‌دهد این وسیله چه مقدار انرژی را مصرف می‌کند.

بهترین حالت این است که وسیله شما در سطح انرژی A قرار داشته باشد.

پیشنهاد مطالعه

پمپ آب کولر

پمپ آب، یکی از قطعات مهم در کولرهای آبی است. برای انتخاب کولر آبی بهترین نوع پمپ‌، مدلی است که دارای موتورهای الکتریکی دو بالشتکی باشند. چرا که وجود الکتروموتور، نیروی محرکه پمپ رو به صورت مستقل تامین می‌کند و در عین حال، دو بالشتکی بودن، سرعت پمپ آب رو بیشتر خواهد کرد.

در صورتی که تمایل دارید با سایر قطعات در کولر آبی آشنا شوید، می‌توانید مقاله «آشنایی با قطعات کولر آبی» را مطالعه کنید.

امکانات کنترل کارکرد کولر

در برخی از مدل های کولر آبی امکاناتی طراحی شده است که  ایمنی و رفاهی بیشتری در خود دارد. از جمله این امکانات، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • در صورتی که طی ۲۴ ساعت هیچ فرمانی به کولر داده نشود، کولر به صورت خودکار خاموش می گردد. این امکان در زمانی بکار می آید که شما فراموش کرده باشید در هنگام خروج از منزل کولر را خاموش کنید.
 • اخطار تعویض پوشال بعد از ۱۵۰۰ ساعت کارکرد کولر روی صفحه نمایش نقش می بندد.
 • خاموش شدن پمپ آب بعد از یک ساعت در صورت روشن نشدن موتور کولر
 • تایمر تنظیم زمان روشن و خاموش شدن کولر
 • دارای سرعت های موتور  متفاوت
 • نمایشگر دمای محیط

خدمات پس از فروش و گارانتی

یکی از معیارهای انتخاب کولر آبی، خدمات پس از فروش است. همیشه این احتمال وجود دارد که در اثر عواملی همانند تغییر در ولتاژ برق، کم ‌و زیاد شدن فشار آب و … موتور کولر و یا … آسیب ببیند. در نتیجه قبل از خرید کولر آبی، محصولی را انتخاب کنید که خدمات پس از فروش و گارانتی را برای تولیدات خود در نظر گرفته باشد.

پیشنهاد مطالعه

معرفی چند برند شناخته شده کولر آبی در ایران

هیچگاه نمی توان با قطعیت در مورد یک برند برای خرید کولر آبی نظر داد. ولی برند هایی که در ادامه معرفی می شوند از شناخته شده ترین برندهای موجود در بازار ایران می باشند که تهیه آنها کار سختی نیست.

 • کولر آبی آبسال
 • کولر آبی جنرال
 • کولر آبی‌ سپهر الکتریک
 • کولر آبی برفاب
سرویس کولر آبی در محل با آچارباز
تعمیر و سرویس کولر آبی خود را به تیم متخصص آچارباز بسپارید. سرویسکاران آچارباز تمامی ابزارهای موردنیاز برای رفع مشکلات کولر شما را همراه خود دارند و دستگاهتان را حتی در روزهای تعطیل تعمیر خواهد کرد.
سرویس کولر آبی
5/5 - (3 امتیاز)

نوشته های مشابه

‫23 دیدگاه ها

 1. سلام مهران جنوبی آفتابگیر و آخرین طبقه چهارم ومتراژ 100چه کولری مناسب هست لطفاً راهنمایی کنید

  1. با سلام
   فرزانه عزیز، متناسب با متراژ محیط، کولر 5000 و 7000 برای شما مناسب است.

 2. برای یک واحد ۱۵۰ متری ایا ac58 ابسال جواب میدهد؟ بالکنی از بالا طبقه اول در سایه

  1. باسلام
   آقا/خانم آقایی عزیز، بله این کولر می‌تواند برای منزل شما مناسب باشد.. فقط در بالکن برای افزایش بهره وری یک سایه بان نیز نصب کنید.

  1. سلام
   برای یک واحد 230 متری، یک کولر مناسب نیست و باید دو کولر نصب کنید. البته بهتر است با کارشناس نصب کولر آبی مشورت کنید تا ابتدا با توجه به نقشه واحد، بهترین راهکار را به شما ارائه دهد.

 3. سلام خسته نباشید من یه کولر پلیمرسلولزی گرفتم از مدل بالازن الان اومده نصب کنه میگه تو تراس نصب نمیکنم سرو صدا داره اگه شما اطلاعات دارید لطفا کمک کنید

  1. سلام

   پیشنهاد میکنم این مورد را با یک تعمیرکار کولر آبی دیگر مطرح کنید. شما می‌توانید درخواست تعمیر کولر را در آچارباز ثبت کنید تا کارشناسان ما به شما تماس بگیرند.

 4. درود و شب به خیر.
  برای یک واحد ۱۰۰ متری در طبقه دوم که کولرش روی پشت‌بام طبقه پنجم نصب می‌شه، چه کولری پیشنهاد می‌کنین؟

  1. با سلام
   با وجود متراژ خانه و فاصله کولر تا واحد 2، شما باید بزرگترین سایز کولر آبی را خریداری کنید. بزرگترین سایز هم کولر آبی 7000 است. اما برای اینکه از حداکثر باد کولر استفاده کنید، حتما برای کولر خود سایبان نصب کنید. پینشهاد میکنم مطلب مزایای استفاده از سایبان کولر آبی را مطالعه کنید. اگر هم برای نصب کولر آبی به کمک و مشاوره نیاز داشتید، درخواست نصب کولر آبی را ثبت کنید تا کارشناس آچارباز بهترین مشاوره را در اختیار شما قرار دهد.

 5. سلام مرسی پیشاپیش از پاسخگویی، کولرم فقط تو دور زیاد موتور کار میکنه. دسترسی به تعمیرکار ندارم فعلا راهنماییم میکنید؟

  1. سلام

   کار کردن کولر روی دور تند به موتور آن مربوط می‌شود. شما خود قادر به تعمیر موتور نیستید. لطفا از تعمیرکار کولر آبی کمک بخواهید تا آن را بررسی کند. برای این کار شما می توانید درخواست تعمیر کولر آبی خود را در سامانه آچارباز ثبت کنید.

 6. سلام، میخواستم بدونم که امکانش هست سرویسکارهای شما، وسایل سرویس کولر رو خودشون خریداری کنند؟

 7. سلام وقت بخیر، کولرم بالا پشت بومه، صدای زیادی داره به طوری که از کانال ولر هم حس میشه. جای بدی هم قرار نگرفته کولر

 8. خونه من حدود 250 متر هست. کولرم گازی بود الان میخوام تعویض کنم به خاطر مصرف برقی که داره. چه کولر آبی مناسبه؟

  1. سلام

   برای 250 متر زیربنا یک کولر آبی پاسخگو نیست. کولرهای آبی 7000 برای متراژ 80 تا 120 متر پاسخگو است. شما باید 2 عدد کولر داشته باشید.

 9. کولر آبی من از همین پوشالیاست. الان که روشنش کردم موتور کولر فقط روی دور تند کار میکنه. چرا؟

  1. سلام

   لطفا خودتان موتور کولر را دستکاری نکنید. با تعمیرکار کولر مشورت کنید تا مشکل کولر شما را بررسی کند. شما می توانید برای تعمیر کولر آبی خود، در سامانه آچارباز درخواست ثبت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا