کولر آبی

آشنایی با قطعات کولر آبی

آشنایی با قطعات کولر آبی

کولر آبی دارای سیستم پیچیده‌ای نیست و شما بدون تخصص خاصی قادر به سرویس آن هستید. فقط باید ابتدای کار تمامی قطعات کولر آبی را بشناسید تا بهتر بتوانید سرویس کولر آبی را به بهترین شکل انجام دهید. در این بحث به بررسی قطعات کولر آبی می‌پردازیم.

در کولر آبی دو فرایند انجام می‌شود، یکی گردش هوا و دیگری گردش آب. هر کدام از این فرآیندها با یک سری از قطعات داخلی کولر آبی انجام می‌شوند. در هر کولر 3 دسته قطعه وجود دارد. قطعات الکتریکی، مکانیکی و ثابت. در ادامه نام قطعات داخلی کولر آبی و ویژگی های آنها را شرح خواهیم داد.

قطعات الکتریکی کولر آبی

قطعات الکتریکی شامل قسمت‌هایی هستند که از طریق برق، انرژی لازم برای حرکت را کسب می‌کنند. این قطعات الکتریکی به قطعات مکانیکی متصل شده و موجب حرکت آن‌ها می‌شوند. این قطعات نسبت به سایر بخش‌ها از حساسیت بیشتری برخوردار هستند. زیرا در صورتی که دچار خرابی شوند یا بسوزند، هزینه تعمیر و یا تعویض‌شان بسیار گران خواهد بود. پس بیشتر مراقب قسمت‌های الکتریکی کولر باشید.

تعمیر و تعویض این قطعات باید توسط کارشناس مجرب و متخصص در این زمینه انجام شود. خودتان نباید اقدام به تعمیر این بخش‌ها کنید.

برای تعمیر کولر آبی از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید

1- موتور کولر (دینام)

منبع انرژی تمامی کولرهای آبی از طریق موتور تامین می‌شود و فرآیند گردش هوا را برعهده دارد. موتورهای برق را به صورت دو دور طراحی کرده‌اند. به این صورت که شما قادر هستید از دو سرعت موتور برق استفاده کنید. با چرخش موتور کولر، پولی کوچک به حرکت درآورده، تسمه را می‌چرخاند و در نهایت پولی بزرگ شروع به حرکت می‌کند. با چرخش پولی بزرگ‌تر، محور پروانه نیز چرخیده و در نهایت پروانه هم حرکت می‌کند. نتیجه این فرآیند تولید باد است.

موتور برق از احساسیت بالایی برخوردار است و پیشنهاد می‌شود کولر را در ساعات طولانی با سرعت تند روشن نکنید. استفاده از کولر با دور تند، مصرف انرژی را هم افزایش خواهد داد.

هر زمانی که کولر را سرویس می‌کنید، موتور را نیز تمیز کرده و در آخر آن را روغن‌کاری کنید. این روغن‌کاری موجب می‌شود موتور روان کار کند و دیرتر فرسوده شود.

مراقب باشید لوله‌های توزیع آب به شکلی تنظیم نباشند که آب روی موتور پاشیده شود.

2- پمپ آب کولر (واتر پمپ)

قطعه‌ی مهم دیگر در کولر آبی، پمپ آب است که نقش آن کمتر از دینام نیست. این بخش فرآیند انتقال آب را انجام می‌دهد. این قطعه، آب را به بخش‌هایی بالایی کولر انتقال داده و پوشال‌ها را خیس می‌کند.

شما با زدن کلید پمپ آب، آن را روشن می‌کنید و بعد از خیس شدن پوشال‌ها، با زدن کلید موتور، دینام را روشن می‌کنید.

حساسیت این بخش کمتر از موتور نیست و باید در هر بار سرویس کولر، آن را نیز بررسی کنید. پمپ آب داخل تشتک قرار می‌گیرد و آب از قسمت زیرین آن داخل پمپ کشیده می‌شود و از طریق شلنگ انتقال به لوله‌های توزیع وارد می‌شود. برای اینکه دهانه این شلنگ دچار گرفتگی نشود، در قسمت کف پمپ یک سبد قرار دارد تا هم رسوب آب را بگیرد و هم در صورت وجود اشیاء ریز داخل آب، مانع از ورود آن‌ها به شلنگ شود.

در زمان سرویس کولر آبی باید سبد پمپ آب را تمیز کنید تا رسوب‌های آن جدا شوند. با استفاده از یک میله نازک فلزی، شلنگ را تمیز کنید تا در صورت گرفتگی برطرف شود. در نهایت واتر پمپ را روغن‌کاری کنید.

پیشنهاد مطالعه
جعبه تقسیم برق کولر آبی
با دست خیس به جعبه تقسیم برق کولر آبی دست نزنید.

3- جعبه تقسیم برق کولر آبی

برق کولر باید از طریق یک قطعه تامین و به قطعات الکتریکی منتقل شود. جعبه تقسیم برق کولر انرژی الکتریکی را دریافت کرده و به قطعات کولر می‌فرستد. شما با قطع و وصل کردن کلید برق، به این جعبه تقسیم فرمان روشن و یا خاموش می‌دهید. این قسمت هم باید در جایی از بدنه کولر قرار گیرد تا مرطوب نشود و مشکلات جبران ناپذیر پدید نیاورد.

پیشنهاد مطالعه

قطعات مکانیکی کولر آبی

قطعات مکانیکی، انرژی حرکتی را از قطعات الکتریکی دریافت می‌کنند. این قطعات شامل شناور، تسمه، پولی‌ها و پروانه می‌شوند. بهترین روش برای نگهداری صحیح از این بخش‌ها، روغن‌کاری به موقع است.

1- شناور کولر آبی

شناور عمل قطع و وصل کردن ورود آب به داخل تشتک را انجام می‌دهد. در صورتی که تشتک خالی باشد، شناور در پایین‌ترین وضعیت خود قرار دارد، در این حال، آب تا زمانی که تشتک پر شود، با شدت وارد آن می‌شود. به محض اینکه تشتک پر شد، شناور به صورت خودکار جریان آب را قطع می‌کند.

هر بار که مقدار آب موجود در کولر کم شود، شناور دوباره شیر را باز می‌کند. حال اگر شناور کولر تنظیم نباشد، بیش از حد آب وارد تشتک کولر شده و در نهایت با سرریز شدن آب روبرو خواهید شد. یا برعکس این، اگر کمتر از مقدار استاندارد آب وارد کولر شود، موجب خیش نشدن پوشال‌ها شده و کولر باد خنک نخواهد داشت. در مقاله نحوه تنظیم شناور کولر آبی در این مورد بیشتر توضیح داده شده است.

شناورهای امروزی دارای درجه‌بندی روی بنده هستند و برای تنظیمات بهتر به شما کمک می‌کنند.

2- پولی‌های کولر آبی

پولی از اجزا مکانیکی کولر است که موجب حرکت پروانه می‌شود. پولی کوچک به موتور وصل است و پولی بزرگ به پروانه. تسمه به دور آن‌ها چرخیده و پروانه را به حرکت درمی‌آورد. هر زمانی که کولر را سرویس می‌کنید باید پولی‌ها را روغن‌کاری کنید. خشک بودن پولی‌ها موجب صدای بلند در حین چرخش می‌شود.

پیشنهاد مطالعه

3- تسمه کولر آبی

تسمه در کولر موجب حرکت پولی بزرگ و در نهایت چرخش پروانه می‌شود. تسمه به دور پولی کوچک که به موتور متصل است و همچنین پولی بزرگ می‌چرخد و انرژی حرکتی را به از موتور به پروانه منتقل می‌کند. اگر تسمه بیش از حد سفت و یا شل باشد، هم صدای آزاردهنده ایجاد می‌کند و هم ممکن است پاره شود. درصورتی که مشاهده کردید تسمه پوسیده شده، آن را تعویض کنید.

4- پروانه کولر آبی

در مرکز کولر یک مخزن حلزونی شکل دیده می‌شود که پروانه داخل آن قرار دارد. با چرخش پروانه باد تولید شده و از طریق کانال وارد ساختمان می‌شود.

در صورتی که پروانه تنظیم نباشد، به درستی حرکت نمی‌کند و درصد بالایی از قدرت موتور را هدر می‌دهد. بالانس نبودن فن یا همان پروانه موجب ایجاد لرزه در تمام بدنه کولر می‌شود. یاتاقان‌های پروانه هم باید محکم و روغن‌کاری شوند تا عملکرد فن را تحت‌الشعاع قرار ندهند.در صورت خرابی پروانه باید به فکر تعویض پروانه کولر آبی باشید.

قطعات ثابت کولر آبی

در کنار قطعات الکتریکی و مکانیکی، قطعات دیگری هم قرار دارند که ثابت هستند. قطعاتی از قبیل بدنه، دریچه‌ها، پوشال، شیر تخلیه و شبکه آبرسانی.

بدنه کولر آبی
قبل از اینکه بدنه کولر آبی را لمس کنید، از قطع بودن برق مطمئن شوید.

1- بدنه کولر آبی

بدنه کولر آبی مکعب فلزی است که از 4 ستون، سقف و کفی تشکیل شده است. این بدنه فلزی بسیار مقاوم است و در برابر تغییرات آب‌وهوایی آسیب‌پذیر نیست.

برای اینکه عمر بدنه کولر بیشتر شود، درصورتی که قسمت‌هایی از بدنه دچار رنگ پریدگی شد، بهتر است آن را ترمیم کنید. کف کولر نیز ممکن است دچار پوسیدگی شود که ترمیم سوراخ کف کولر با انواع عایق را باید در اسرع وقت انجام داد.

2-دریچه‌های کولر آبی

در سه طرف بدنه کولر دریچه‌های مشبک قرار دارند و داخل این دریچه‌ها را پوشال می‌بندند. در صورتی که روی سطح دریچه‌ها رسوب مشاهده کردید، با فرچه آن‌ها را تمیز کنید. وجود رسوب مانع از جریان هوا ب داخل کولر می‌شود.

3- پوشال کولر آبی

رشته‌های کوتاه و نازک چوبی که در بسته‌های توری قرار می‌گیرند و روی دریچه‌ها بسته می‌شوند پوشال نام دارند. با خیس شدن این پوشال‌ها، بادی که از چرخش پروانه تولید می‌شود، خنک شده و فضای خانه لطیف و مرطوب می‌کند.

تعویض پوشال باید هر دوسال یکبار انجام شود. همچنین در زمان سرویس کولر، باید پوشال‌ها را بشویید تا مانع از تجمع آلودگی، قارچ و میکروب شود. هرچه پوشال‌ها سالم‌تر، تمیزتر و مرطوب‌تر باشند، فشار کمتری به موتور کولر وارد می‌شود. در انتخاب پوشال باید دقت شود تا ابعاد آن با سایز کولر یکی باشد.

پیشنهاد مطالعه

4-شیر تخلیه کولر آبی

شیر تخلیه در کفی کولر قرار دارد و در صورت پر شدن بیش از حد کولر از آب، آب اضافی را تخلیه می‌کند. همچنین در صورتی که بخواهید کولر را بشویید، شیر را باز کرده تا آب از کولر خارج شود.

5- شبکه آب‌رسانی کولر آبی

زیر سقف کولر، شبکه آبرسانی قرار دارد. آب کولر از طریق واتر پمپ و شلنگ انتقال، به لوله‌های توزیع یا همان شبکه آبرسانی منتقل می‌شود. این لوله‌ها به شکلی طراحی شده‌اند که پوشال‌ها را خیس کنند. در صورتی که این لوله‌ها دچار رسوب و گرفتگی شوند و یا به درستی تنظیم نباشند، پوشال‌ها خیس نشده و باد کولر گرم می‌شود.

بهتر است گاهی با استفاده از یک میله نازک فلزی و یا فنری سیمی، داخل این لوله‌ها را از وجود رسوب پاک کنید.

پیشنهاد مطالعه

قطعات موتور کولر آبی قابل تعویض و تعمیر هستند؟

بله، موتور کولر آبی از بخش‌های مقاوم آن است که از چندین قطعه مجزا تشکیل شده است. گاهی ممکن است موتور کولر دچار مشکل شود و تصور کنید که موتور سوخته و باید آن را تعویض کنید. اما در بیشتر مواقع فقط با تعویض یک قطعه کوچک داخل موتور، می‌توانید دوباره از آن استفاده کنید. تعویض قطعات موتور کولر آبی خیلی هزینه‌بر نیست.

سرویس کولر آبی در محل با آچارباز
سرویس و تعمیر کولر آبی خود را به تیم متخصص آچارباز بسپارید. سرویسکاران آچارباز تمامی ابزارهای موردنیاز برای رفع مشکلات کولر شما را همراه خود دارند و دستگاهتان را حتی در روزهای تعطیل تعمیر خواهد کرد.
سرویس کولر آبی

آیا کارخانجات تولید کولر آبی، خودشان هم تولید کننده قطعات کولر آبی هستند؟

تمامی تولیدکنندگان کولر آبی، قطعات یدکی هم تولید می‌کنند، اما این دلیل نمی‌شود که اگر برای مثال به شناور کولر آبی نیاز دارید، حتما باید شناوری همنام با برند کولر خریداری کنید. زیرا بسیاری از شرکت‌ها اقدام به تولید قطعات یدکی با برندهای متفاوت می‌کنند، اما کارشان تولید کولر نیست.

تا اینجای مقاله با تمام قطعات کولر آبی آشنا شده اید. اما  نکته مهم این است که بعد از مدتی برای هرکدام از قطعات اصطحلاک بوجود خواهد آمد؛ پیشنهاد می کنیم قبل از این که خرابی برای هرکدام  از قطعات بوجود بیایید حتما به یک سرویس کار کولر مراجعه کنید. اما مطمئنا بعد از استفاده طولانی مدتی از کولر مطمئنا نیاز به تعمیر کولر آبی خواهید داشت. آچارباز با داشتن متخصصین حرفه ای به شما  در هر زمان کمک خواهد کرد.

5/5 - (5 امتیاز)

نوشته های مشابه

‫35 دیدگاه ها

 1. سلام و درود
  برای کلید کولر آبی ممنون میشم توضیحاتی رو بنویسید.

  1. درود بر شما
   رشید عزیز،
   شما می‌توانید اطلاعات لازم درباره کلید کولر آبی را در مقاله “راهنمای نصب و راه اندازی کولر آبی برای مبتدی ها” مطالعه کنید.

 2. سلام یک دریچه نصفه جلوی کولر هست جایی که باد میاد بیرون اونو میشه برداشت چندتا پیچ داره به راحتی برداشته میشه

  1. با سلام
   سجاد عزیز، به چه منظوری این کار را می خواهید انجام دهید؟

 3. امسال توی مهر ماه بود کولرم روشن بود یه دفعه دیدیم بوی سوختنی میاد . سریع کولر رو خاموش کردیم و برای اینکه هوا سرد شده بود دیگه تعمیرش نکردیم. الان با این قیمتا نمیتونم کولر جدید بخرم میشه راهنماییم کنین که مشکلو حل کنم؟

  1. باسلام
   نوید عزیز؛ بوی سوختن ممکن است از موتور و یا اتصالات کولر شما باشد، پیشنهاد میکنیم از یک کارشناس برای بررسی موتور کمک بگیرید. اگر موتور قابل تعمیر باشد، دیگر نیازی به خرید کولر جدید نیست. شما می‌توانید درخواست تعمیر کولر آبی در محل خود را در سایت آچارباز و یا با شماره ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۱۶ثبت کنید تا همکاران ما مشکل را بررسی و حل کنند

 4. سلام مطلبتون عالی بود من برای تحقیقم استفاده کردم و نمره خوبی اوردم
  سپاس فراوان:)

  1. با سلام
   امیرمهدی عزیز، خوشحالیم که توانسته ایم به شما کمک کنیم. نظرات شما انرژی بخش تیم آچارباز است.

 5. سلام برق رفت امروز 2 بار رفت کولرم همون موقع روشن بود الان برق اومده ولی کار نمیکنه. دلیلش چیه؟ نکنه موتور سوخته؟

  1. سلام
   روشن نشدن کولر به معنای سوختن موتور نیست. شاید کلید روشن خاموش دچار اتصالی شده و یا موتور گیر کرده و روشن نمی‌شود. پیشنهاد می‌کنم از تعمیرکار کولر آبی بخواهید دستگاه شما را بررسی کند.

 6. سلام من میخاستم فیلم مونتاژ قطعات حلزونی وپروانه کپلر آبی Ac7000رو ببینم ممنو

  1. سلام
   دوست عزیز؛ مونتاژ حلزونی و قطعات اصلی کولر به ابزار و تجربه نیاز دارد. اگر کولر شما نیاز به تعمیر و یا تعویض قطعه دارد، بهتر است درخواست تعمیر و سرویس کولر آبی را ثبت کنید تا این کار توسط کارشناس انجام شود.

 7. انگار از کولرم بوی سیم سوخته.. لنت سوخته یه همچین بویی میاد. موتورمه؟؟ همینجوری هم روشنه اتفاقی نیوفتاده

 8. یه سوال داشتم اینکه سرویسکارای شما کولر هر جا باشه سرویس میکنند؟ برای من بالکنه یه کمی جاش کوچیکه و سخته

 9. سلام
  کولر من وفتی که کلید رومیزنم صدا میکنه ولی موتور نمیچرخه
  هم کند و هم تند
  داخل کلید هم جرقه میزنه که شاید بخاطر بار باشه
  ولی موتور نمیچرخه

  1. سلام

   شما باید با تعمیرکار کولر آبی مشورت کنید. ممکن است موتور نیم سوز شده باشد. در صورت تمایل می توانید درخواست تعمیر کولر آبی خود را ثبت کنید.

 10. سلام چرا موتور کولرم صدای هوم مانند میده ولی اصلا روشن نمیشه و کار نمیکنههههه ممکنه سوخته باشه؟

  1. سلام، ممکن است موتور سوخته باشد و یا نیم سوز شده باشد. لطفا با تعمیرکار کولر آبی مشورت کنید. شما می توانید درخواست تعمیر کولر آبی خود را ثبت کنید.

 11. سلام خوب هستید؟ آقا چند روزه موتور کولرم کار میکنه اما باد خنکی نداره. سرویسکار اومد گفت مشکل از موتوره که باید تعویض بشه، درسته؟

  1. سلام

   شناور کولر شما خراب است و یا شاید تنظیم نیست. تنظیم نبودن شناور، موجب پر شدن بیش از حد تشتک کولر خواهد شد. شما می توانید جهت تنظیم شناور کولر آبی درخواست خود را در سامانه آچارباز ثبت کنید.

 12. سلام کولرم پوشال هاش خیسه، شناور هم به خوبی داره کار میکنه اما همچنان باد کولر گرمه. تازه سرویس شده

  1. سلام

   دلایلی که میتوان برای مشکل کولر شما بیان کرد، طولانی بودن مسیر کانال و یا نداشتن سایبان برای کولر است. وجود سایبان برای کولر آبی، تاثیر چشمگیری در خنک شدن باد کولر دارد. شما می توانید برای درخواست نصب سایبان برای کولر آبی در سامانه آچارباز درخواست ثبت کنید.

 13. سلام. کولر آبی من سر و صدای زیادی داره. بادش هم خیلی گرمه. دلیلش موتوره یا نه باید سایبان بذاریم؟

  1. سلام

   دلیل باد گرم و سروصدای زیاد، چیزی نیست که با سایبان برطرف شود. شما باید برای سروصدای کولر، مقاله راهکارهایی برای رفع سر و صدای کولر آبی را مطالعه کنید و برای باد گرم هم باید مقاله راهکارهایی برای حل مشکل خنک نبودن باد کولر آبی را مطالعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا