به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید.    |   درخواست تعمیر در محل
امروز شنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۸

روغن‌کاری کولر آبی

کولرهای آبی در اواخر بهار، تمام طول تابستان و حتی اوایل پاییز، ساعت‌ها روشن هستند و این بدان معناست که این دستگاه‌ها نیاز به سرویس دارند. یکی از کارهای ضروری که توصیه می‌شود انجام دهید، روغن‌کاری کولر آبی است.

برخی از قطعات مکانیکی و حتی الکتریکی کولر آبی نیاز به روغن‌کاری دارند تا موجب طول عمر بیشتر و عملکرد بهتر کولر شود.

در اینجا به بررسی آموزش روغن‌کاری تمام قطعات کولر که به روغن نیاز دارند، خواهیم پرداخت.

قبل از راه اندازی کولر، آن را بررسی کنید. بهترین زمانی که قطعات به روغن‌کاری نیاز دارند هم، در همین دوره است. ناگفته نماند که روغن‌کاری کولر نباید فقط در زمان راه اندازی انجام شود، بلکه با آمدن فصل سرد سال، باید کولر را سرویس زمستانه کنید. این سرویس زمستانه شامل روغن‌کاری هم می‌شود. حتی در زمانی هم که از کولر استفاده می‌کنید، برای اینکه باد خنک‌تری داشته باشد، ماهیانه ۱ بار قطعات آن را به روغن آغشته کنید.

 

سرویس کولر فقط با ۵۰۰۰۰ تومان!
صفر تا صد سرویس انواع کولر آبی خود را به تیم آچارباز بسپارید. اگر اولین بار است که درخواست خود را در سامانه آچارباز ثبت می‌کنید، ۲۰۰۰۰ تومان اعتبار هدیه نیز دریافت می‌کنید و می‌توانید با ۳۰۰۰۰ تومان کولر خود را سرویس کنید.
ثبت درخواست

 

شاید تصور کنید که با وجود دریچه‌های کولر و پوشال‌ها، گردوغباری وارد کولر نمی‌شود و قطعات داخلی همیشه تمیز خواهند ماند. اما این تصور اشتباهی است. طراحی دریچه‌ها به شکلی است که هوای بیرون به داخل کولر راه پیدا کند و این امر یعنی گردوغبار هم وارد کولر می‌شود. از طرفی هم پوشال‌های کولر زمانی که خشک باشند، ذرات و گرده‌هایی را تولید کرده که روی قطعات کولر می‌نشینند.

پس اگر در مناطقی بسیار خشک هستید که آلاینده و ریزگردهای زیادی در هوا وجود دارد، فاصله زمانی بین دفعات تمیزکاری و روغن‌کاری را کمتر کنید.

روغن‌کاری کولر آبی

روغن کاری موتورکولر آبی

بعد از چند ماه استفاده نکردن از کولر آبی، روی قطعات آن گردوغبار نشسته و نیاز است که به وضعیت آن رسیدگی شود. این رسیدگی به معنای تمیز کردن و در نهایت روغن‌کاری قطعات است. یکی از این قطعات که از حساسیت بالایی برخوردار است، موتور و یا دینام کولر است.

در صورتی که موتور خشک کار کند، به طور قطع خواهد سوخت، پس روغن‌کاری آن از ضروریات است.

برای شروع روغن‌کاری، ابتدا دریچه‌های کولر را باز کنید. موتور کولر در زیر سقف قرار دارد. برای اینکه آن را روغن‌کاری کنید، نیاز نیست که موتور را باز کنید. زیرا قسمت‌هایی که نیاز به روغن‌کاری دارد، به راحتی در دسترس هستند.

در صورتی که مهارت بالایی برای سرویس کولر ندارید، تحت هیچ شرایطی پیچ‌های آن را باز نکنید، زیرا ممکن است تنظیمات تسمه و پولی را برهم زده و محورهای مرکزی را از تعادل خارج کنید.

در صورتی که تمایل دارید موتور باز شود تا آن را تمیز کنید، با تعمیرکار کولر آبی آچارباز تماس بگیرید تا به بهترین شکل، موتور کولر را باز کرده و تمیز کند.

برای روغن‌کاری موتور، ابتدا پولی کنار موتور را با دست بچرخانید، تا از سالم بودن محور مطمئن شوید. سپس بخش کناری پولی و محور موتور را به روغن ضد آب آغشته کنید.

روغن‌کاری کولر آبی

روغن‌کاری یاتاقان‌ها

در دو طرف محور حلزونی و پروانه، دو عدد یاتاقان‌ قرار دارد که در صورت خرابی، به بقیه قطعات کولر آسیب وارد می‌کند. روغن‌کاری این دو قطعه هم مانند موتور از اهمیت بالایی برخوردار است.

یاتاقان‌های جدید دارای حفره‌ای برای روغن‌کاری سریع هستند. به این صورت که بعد از تمیز کردن یاتاقان‌ها، درپوش حفره را باز کرده و با روغن ریز، داخل آن را از روغن پر کنید، سپس با دست پروانه را بچرخانید تا پولی و تسمه هم بچرخد. با این حرکت، روغن به تمام قسمت‌ها منتقل می‌شود. این عمل را چندین بار انجام دهید تا تمام قطعات به خوبی روغن‌کاری شوند. هر دو یاتاقان‌ را به همین شکل روغن‌کاری کنید.

نکته‌ی مهمی که در اینجا باید به آن توجه شود، قرارگیری سیستم توزیع آب در سقف است که باید به شکلی تنظیم شود که آب روی یاتاقان‌ها نریزد.

بعد از اتمام کار کولر را روشن کرده و تمام قسمت‌ها را کنترل کنید که به خوبی و روان کار ‌کنند.

با انجام این مراحل خواهید دید که در کنار عملکرد بهتر کولر، عمر مفید آن هم افزایش خواهد یافت.

اگر در هر صورتی زمانی برای انجام کارهایی که در این بحث ذکر شد ندارید، آن را به سرویسکاران آچارباز بسپارید.

سامانه آچارباز در هر ساعتی از روز آماده خدمت رسانی به شما است. درخواست خود را از طریق سایت و یا اپلیکیشن ثبت کنید تا بعد از هماهنگی‌های لازم، در کمترین زمان ممکن کارشناس به محل شما اعزام شود.

 

سرویس تابستانه کولر آبی
سرویس و رفع ایراد انواع کولر آبی توسط سرویسکاران آچارباز. کافیست درخواست خود را در سامانه آچارباز ثبت کنید و منتظر تماس کارشناس باشید. سرویسکاران آچارباز تمامی ابزارهای موردنیاز برای رفع مشکلات کولر شما را همراه خود دارند و دستگاهتان را حتی در روزهای تعطیل تعمیر خواهد کرد.
ثبت درخواست

 

 

 


نویسنده :

نحوه روغن کاری کولر آبی
1 رای، میانگین 5 از 5

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of
استفاده از مطالب سایت آچارباز فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق سایت متعلق به آچارباز است.
عضویت در خبرنامه

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه آچارباز، جزو اولین نفراتی باشید که از تخفیفات ویژه آچارباز بهره مند می شوید.

تبریک، با موفقیت در خبرنامه عضو شدید.