×

اپ آچارباز را نصب کنید!

نصب
به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید.    |   درخواست تعمیر در محل
امروز دوشنبه ۴ مهر ۱۴۰۱

نحوه روغن کاری کولر آبی و پمپ آب کولر

دسترسی به نزدیک ترین متخصصین
روغن‌کاری کولر آبی

کولرهای آبی در اواخر بهار، تمام طول تابستان و حتی اوایل پاییز، ساعت‌ها روشن هستند و این بدان معناست که این دستگاه‌ها نیاز به سرویس دارند. یکی از کارهای ضروری که توصیه می‌شود انجام دهید، روغن‌کاری کولر آبی است.برخی از قطعات مکانیکی و حتی الکتریکی کولر آبی نیاز به روغن‌کاری دارند تا موجب طول عمر بیشتر و عملکرد بهتر کولر شود.

در اینجا به آموزش روغن‌کاری قطعات کولر که به روغن نیاز دارند، خواهیم پرداخت.

بهترین زمان روغن کاری کولر آبی

بدون تردید بهترین زمان برای روغن کاری کردن موتور کولر آبی قبل از راه اندازی کولر می باشد. این زمان اغلب در ایران حدود اواخر اردیبهشت و تا اوایل خرداد است. پس از اتمام گرما و زمانی که استفاده از کولر را متوقف می کنیم، باید یکبار دیگر موتور کولر روغن کاری شود تا برای استفاده در سال بعد آماده باشد.

ناگفته نماند که روغن‌کاری کولر نباید فقط در زمان راه اندازی انجام شود، بلکه با آمدن فصل سرد سال، باید کولر را سرویس زمستانه کنید. این سرویس زمستانه شامل روغن‌کاری هم می‌شود. حتی در زمانی هم که از کولر استفاده می‌کنید، برای اینکه باد خنک‌تری داشته باشد، ماهیانه ۱ بار قطعات آن را به روغن آغشته کنید. همه سرویس های مربوط به کولر آبی را با کلیک روی لینک سرویس و تعمیر کولر آبی، می توانید به متخصص آن بسپارید.

شاید تصور کنید که با وجود دریچه‌های کولر و پوشال‌ها، گردوغباری وارد کولر نمی‌شود و قطعات داخلی همیشه تمیز خواهند ماند. اما این تصور اشتباهی است. طراحی دریچه‌ها به شکلی است که هوای بیرون به داخل کولر راه پیدا کند و این امر یعنی گردوغبار هم وارد کولر می‌شود. از طرفی هم پوشال‌های کولر زمانی که خشک باشند، ذرات و گرده‌هایی را تولید کرده که روی قطعات کولر می‌نشینند.

پس اگر در مناطقی بسیار خشک هستید که آلاینده و ریزگردهای زیادی در هوا وجود دارد، فاصله زمانی بین دفعات تمیزکاری و روغن‌کاری کولر را کمتر کنید.

محل روغن کاری موتور کولر آبی
روغن کاری کولر آبی یکی از کارهای مهم در جهت سرویس کردن کولر آبی است

روغن کاری موتور کولر آبی

بعد از چند ماه استفاده نکردن از کولر آبی، روی قطعات آن گردوغبار نشسته و نیاز است که به وضعیت آن رسیدگی شود. این رسیدگی به معنای تمیز کردن و در نهایت روغن‌کاری قطعات است. یکی از این قطعات که از حساسیت بالایی برخوردار است، موتور کولر یا دینام است. در صورتی که موتور خشک کار کند، به طور قطع خواهد سوخت، پس روغن‌کاری آن از ضروریات است.

برای شروع روغن‌کاری کولر، ابتدا دریچه‌های کولر را باز کنید. دینام کولر آبی یا موتور آن در زیر سقف قرار دارد. برای اینکه آن را روغن‌کاری کنید، نیاز نیست که موتور را باز کنید. زیرا قسمت‌هایی که نیاز به روغن‌کاری دارد، به راحتی در دسترس هستند. البته برخی از کارشناسان هم توصیه می کنند موتور را از روی پایه های نگهدارنده آن که با چهار پیچ نصب شده باز کنید و پس از تمیز کردن و روغن کاری آن را دوباره در جای خود محکم کنید.

سرویس و راه‌اندازی تابستانه کولر آبی
خدمت سرویس و تعمیر کولر آبی در محل آچارباز، شامل ارائه انواع خدمات نصب، سرویس و تعمیر کولر آبی می‌شود. در هر ساعتی از شبانه روز که نیاز به تعمیر کولر آبی داشتید، در هر محله از تهران که باشید، می‌توانید با مناسب‌ترین قیمت، از خدمات آچارباز بهره مند شوید.
درخواست تعمیر کولر آبی

در صورتی که مهارت بالایی برای سرویس کولر ندارید، تحت هیچ شرایطی پیچ‌های آن را باز نکنید، زیرا ممکن است تنظیمات تسمه و پولی را برهم زده و محورهای مرکزی را از تعادل خارج کنید.در صورتی که تمایل دارید موتور باز شود تا آن را تمیز کنید، با تعمیرکار کولر آبی آچارباز تماس بگیرید تا به بهترین شکل، موتور کولر را باز کرده و تمیز کند.

برای روغن‌کاری موتور، ابتدا پولی کنار موتور را با دست بچرخانید، تا از سالم بودن محور مطمئن شوید. سپس بخش کناری پولی و محور موتور را به روغن ضد آب آغشته کنید.

روغن کاری یاتاقان کولر
استفاده از روغن ضد اب مناسب در روغن کاری کولر آبی مهم است

روغن‌کاری یاتاقان‌ کولر آبی

در دو طرف محور حلزونی و پروانه، دو عدد یاتاقان‌ قرار دارد که در صورت خرابی، به بقیه قطعات کولر آسیب وارد می‌کند. روغن‌کاری یاتاقان هم مانند موتور از اهمیت بالایی برخوردار است.

یاتاقان‌های جدید دارای حفره‌ای برای روغن‌کاری سریع هستند. به این صورت که بعد از تمیز کردن یاتاقان‌ کولر، درپوش حفره را باز کرده و با روغن ریز، داخل آن را از روغن پر کنید، سپس با دست پروانه را بچرخانید تا پولی و تسمه هم بچرخد. با این حرکت، روغن به تمام قسمت‌ها منتقل می‌شود. این عمل را چندین بار انجام دهید تا تمام قطعات به خوبی روغن‌کاری شوند. هر دو یاتاقان‌ را به همین شکل روغن‌کاری کنید.

نکته‌ی مهمی که در اینجا باید به آن توجه شود، قرارگیری سیستم توزیع آب در سقف است که باید به شکلی تنظیم شود که آب روی یاتاقان‌ها نریزد.

پیشنهاد مطالعه

روغن کاری پمپ آب

پمپ آب در کولر آبی یکی از قسمت‌های حساس کولر به حساب می‌آید؛ گاهی اوقات به دلیل اتصالی برق؛ ضعیف و قوی شدن جریان برق می‌تواند باعث شود که پمپ بسوزد.

اگر می‌خواهید روغن کاری پمپ آب را خودتان انجام دهید پیشنهاد می‌کنیم حتما متخصصی را در کنار خودتان داشته باشید تا در بهترین حالت ممکن کار روغن کاری را انجام دهید. اما در ادامه بهترین روش روغن کاری را معرفی کرده‌ایم. با دقت کار را انجام دهید:

نحوه روغن کاری پمپ آب کولر

قبل از هرکاری برق کولر آبی را قطع کنید و سپس پمپ را همانند دیگر قطعات کولر آبی جدا کنید. مراقب باشید!

برای باز کردن پمپ از بدنه کولر از پیچ گوشتی‌های مناسب استفاده کنید؛ با احتیاط پیچ‌های نگهدارنده پمپ را آرام آرام باز کنید تا هیچ آسیبی نبیند. پمپ را از جعبه ترمینال (جعبه‌ای که تمام سیم کشی برق کولر در آن قرار گرفته است)، جدا کنید. در این قسمت باید بیشتر حواستان را جمع کنید تا مراحل را از یاد نبرید. برای اینکار از یک ماژیک یا از دوربین گوشی خودتان استفاده کنید.

در این مرحله پیچ‌های کلاهک پمپ را به آهستگی باز کنید؛ پس از باز شدن پیچ‌ها، کلاهک را به سادگی بردارید. پروانه را با دقت فراوان از قسمت بالای پمپ بردارید. با یک پیچ گوشتی به آرامی آن را بردارید.

گام بعدی؛ درپوش موتور را با وسیله مناسب باز کنید و قسمتی که مدنظر شماست بردارید. روغن کاری باید با استفاده از روغن مخصوص این کار انجام شود.

بعد از اتمام کار کولر را روشن کرده و تمام قسمت‌ها را کنترل کنید که به خوبی و روان کار ‌کنند. با انجام این مراحل خواهید دید که در کنار عملکرد بهتر کولر، عمر مفید آن هم افزایش خواهد یافت. برای دریافت خدمات کولر آبی می‌توانید درخواست خود را از طریق سایت و یا اپلیکیشن اعزام سرویسکار ثبت کنید تا بعد از هماهنگی‌های لازم، در کمترین زمان ممکن کارشناس به محل شما اعزام شود.


نویسنده :

نظر شما با موفقیت ثبت شد

۲۰ دیدگاه

 • فرید گفت:

  بعد از روغنکاری میتونم کولر رو بالافاصله روشن کنم یا باید زمان بدم بهش؟

  • تحریریه آچارباز گفت:

   باسلام
   فرید عزیز اگر طبق مراحل اعلام شده، روغنکاری را انجام دهید، میتوانید بعد از روغنکاری، کولر را روشن کنید.

 • amirhosseini گفت:

  می شود برای موقت مثلا ۱ روز برای روغن کاری یاتاقان از روغن خوراکی استفاده کرد. چون العان دسترسی به روغن ندارم.

 • افشین گفت:

  این صدای جیرینگ جیرینگ از بلبرنگ های کولره؟

 • پری ناز گفت:

  سلام روزتون بخیر- کولرم رو دادم تعمیر الان بعد تعمیر تو دور تند و کمش یکی شده. و اصلا توی دور کم نمیره

 • حمیده_69 گفت:

  خب این روغن کاری یاتاقان چند وقت به چند وقت باید اتفاق بیوفته که کار به سر ور صدا نکشه؟

  • ندا ایزدی گفت:

   سلام

   با توجه به نظر تعمیرکار کولر آبی، روغن کاری یاتاقان ها در زمان سرویس کولر و یا هر دو ماه یکبار انجام شود. شما می توانید درخواست سرویس کولر آبی خود را در سامانه آچارباز ثبت کنید.

 • مهدی رسولی گفت:

  درود بر شما. جدیدا دو روزه موقع کار کولرم ۱ ساعت به یک ساعت تقریبا خود به خود خاموش و روشن میشه. دیگه امروز کاملا خاموشش کردم خداروشکر هوا هم خنکه. مشکل از موتورشه؟ اگر اره هزینه تعویضش چقدره؟

  • ندا ایزدی گفت:

   سلام

   بله. احتمال زیاد مشکل از موتور یا همان دینام است. بهتر است تا موتور نسوخته، از تعمیرکار کولر آبی بخواهید آن را بررسی کند. هزینه تعمیر موتور هم با توجه به آسیب وارد شده به آن تعیین میشود.

 • دانیال شجره گفت:

  سلام ممنون از مقالات خوب شما. من این مشکل رو توی مقالاتتون پیدا نکردم اینکه کلید پمپ آب کولرم روشن نمیشه. مشکل از کولره یا سیم کشی؟

  • ندا ایزدی گفت:

   سلام

   این مشکل می‌تواند هم به کولر مربوط شود و هم به سیم کشی ساختمان. شما ابتدا برق کولر را از مسیر دیگری تامین کنید، اگر روشن شد، مشکل از سیم کشی است، اگر روشن نشد، مشکل از کولر است.

 • جمشيد گفت:

  برای روغن کاری قطعات کولر، از برند مشخصی باید استفاده بشه؟

  • ندا ایزدی گفت:

   سلام

   خیر، نیاز نیست از برند خاصی از روغن استفاده کنید. همین که روغنی که برای این کار استفاده می‌شود را از فروشگاهی معتبر خریداری کنید، کافیست.

 • علیرضا گفت:

  روغن کاری پمپ کولر آبی کار هر کسی هست؟ از نظر فنی مشکلی پیش نمیاره اگه شخصا انجام بشه؟

 • مهدی گفت:

  سلام. پمپ کولر آبی من خیلی خوب کار میکنه. اما هوادهی خوبی نداره. خنک نمیکنه. مشکل از کجاست؟

  • ندا ایزدی گفت:

   سلام

   قرار دادن سایبان برای کولر، تا حد قابل توجهی موجب خنک شدن باد کولر می‌شود. اگر با وجود سایبان هم باد کولر کم بود، بهتر است با تعمیرکار کولر مشورت کنید. شما می توانید برای تعمیر کولر آبی خود، در سامانه آچارباز درخواست ثبت کنید.

 • ارسال دیدگاه  استفاده از مطالب سایت آچارباز فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق سایت متعلق به آچارباز است.