به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید.    |   درخواست تعمیر در محل
امروز جمعه ۲۸ شهریور ۱۳۹۹

جمع کردن کولر آبی در پایان تابستان؛ نگهداری کولر آبی در زمستان

جمع کردن کولر آبی

در انتهای تابستان برای جمع‌آوری لوازم سرمایشی از قبیل کولرهای آبی و گازی، دانستن برخی نکات ضروری است که در این بحث به آن‌ها خواهیم پرداخت. با نکاتی که بیان می‌شود روش‌های نگهداری صحیح کولر را خواهید آموخت و برای انجام آن‌ها خودتان هم می‌توانید دست به کار شوید.

 

با آمدن فصل پاییز و زمستان باید در پی جمع کردن تجهیزات خنک‌کننده باشید. زیرا دیگر نیاز به وجود کولرهای آبی، گازی و یا حتی پنکه ندارید. پس همان‌طور که در فصل گرم سال برای راه‌اندازی کولر باید یک سری اقدامات انجام داد، در ابتدای فصول سرد نیز تغییراتی در وضعیت کولر حاصل کنید. این تغییرات موجب می‌شود تا طول عمر دستگاه افزایش یافته و سال‌ها بتوان از آن استفاده کرد.

نکات نگهداری کولر آبی در زمستان

۱- اولین اقدام برای جمع کردن کولر آبی این است که باید دریچه‌ی آن را بپوشانید. این کار موجب می‌شود تا سرما و باد وارد خانه نشده و گرما نیز هدر نرود. پس درهای طرفین کولر را باز کنید، با استفاده از یک پارچه ضخیم و یا پلاستیک دریچه را ببندید.

۲- بهتر است پوشال‌ها را از درپوش‌ها جدا کنید و بشویید، زیرا رطوبت، موجب تجمع باکتری شده و محیط آلوده‌ای ایجاد خواهد کرد. اگر علاقه مندید در مورد تعویض پوشال کولر آبی بیشتر بدانید؛ مقاله مرتبط را حتما بخوانید.

۳- سیستم برق را قطع کنید، دیگر نیازی به برق ندارید.

۴- شیر آب ورودی را ببندید، شلنگ آب را باز کرده و آن را در کیسه‌ای قرار دهید تا بتوانید سال آینده هم از آن استفاده کنید.

۵- درپوش کف کولر را باز کنید تا آب موجود در آن تخلیه شود و کف کولر را تمیز کنید.

۶- بهتر است با استفاده از یک فرچه سیمی تمام آهک و رسوب‌های چسبیده شده به درپوش‌ها و بدنه‌ی کولر را تمیز کنید. این رسوب‌ها هم ظاهر کولر را زشت و زننده کرده و هم موجب پوسیده شدن آن می‌شود. حال پوشال‌های خشک شده را در جای خود قرار دهید.

۷- شناور را خارج کرده، بشویید و برای استفاده مجدد در سال آینده داخل کولر قرار دهید، زیرا با خالی کردن آب کولر، شناور از تنظیم خارج می‌شود. برای جلوگیری از شکستن و یا هرز شدن پیچ‌های آن، بهتر است شناور را جدا کنید.

۸- قدم بعدی باز کردن تسمه است. برای اینکه در زمستان از آسیب وارد شدن به تسمه جلوگیری کنید، بهتر است آن را از پروانه جدا کرده و داخل بدنه کولر قرار دهید.

۹- حتما در مدتی که از کولر استفاده کرده‌اید، موتور آن گردوغبار گرفته که این خود از عمر مفید محصول می‌کاهد، با استفاده از یک دستمال، سطح آن را تمیز کرده و روغن‌کاری کنید. حال درپوش‌ها را در جای خود ثابت کرده و اطمینان حاصل کنید که تمام مراحل را انجام داده‌اید.

۱۰- اگر کولر دارای سایبان است که هیچ، ولی اگر سایبان ندارد بهتر است رویَش را با پلاستیک بپوشانید تا باران و برف به آن آسیب وارد نکند.

تمام اقداماتی که ذکر شد، شاید چیزی حدود یک الی دو ساعت از وقت شما را به خود اختصاص دهد. ولی انجام دادن همین چند مورد کار، به طول عمر بیشتر کولر شما کمک کرده و مانع از این می‌شود که هزینه‌های اضافی برای تعمیر و یا تعویض قطعات آن بپردازید.

پیشنهاد مطالعه

چگونه دریچه کولر آبی را در زمستان ببندیم؟

تا اینجا با چگونگی نگهداری کولر در زمستان آشنا شده اید؟ اما در ادامه در مورد اینکه دریچه کولر را ببندیدم تا سرما وارد خانه نشود و همچنین دیوارها آسیب نبیند صحبت خواهیم کرد.

به چندین روش می توان دریچه کولر را بست تا هیچ گونه سرمای وارد خانه نشود.

اولین و بهترین روش برای اینکه دریچه کولر آبی خودتان را بدون هیچ دردسری ببندید استفاده از فوم مسدود کننده دریچه کولر آبی است. فوم مسدود کننده ویژگی ها و مزایایی بسیار زیادی دارد از جمله مهم ترین آنها می توان به جلوگیری از هزینه های انرژی و مصرف سوخت صرفه جویی اشاره کرد. از دیگر ویژگی های فوم می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • عایق حرارت، برودت، رطوبت و صوت دریچه کولر آبی
 •  جلوگیری از ورود گرد و غبار، سر و صدای محیط بیرونی ساختمان و اتلاف انرژی
 • نصب برروی انواع سطوح دریچه های کولر اعم از فلزی یا غیر فلزی

دومین روش که هزینه بسیار کمی نسبت به دیگر روش ها دارد استفاده از ورقه فویل است. البته این مورد می تواند آسیب های جدی به دیوار وارد کند و رنگ دیوار را از بین ببرد. شما باید برای تابستان سال بعد دیوار را هم رنگ کنید.

آخرین روش که به تازگی رواج پیدا کرده است استفاده از پوشش دریچه کولر مغناطیسی می باشد. چنین روشی به دلیل نقاط قوتی همانند استفاده مجدد یا نمای مناسب جهت پوشش دریچه کانال کولر دارد بسیار محبوب تر از ۳ روش دیگر است. اما یکسری نقاط ضعف دیگر هم دارد ازجمله آنها می توان به عدم وجود برچسب در پشت آهن ربا یا آهن ربای متوسط و نه چندان قوی اشاره کرد.

تخلیه آب کولر آبی در زمستان

از دیگر کارهای که می توانید در زمستان برای نگهداری بهتر کولر آبی انجام دهید؛ تخلیه آب کولر آبی است که اگر در طول زمستان آب  در کولر وجود داشته باشد می تواند آسیب های جبران ناپذیری را وارد کند.

اجازه ندید که وسط زمستان شروع به بستن کولر آبی کنید همان اول زمستان یا پاییز شروع به کار کنید تا از خطراتی همچون ترکیدن پمپ کولر آبی جلوگیری کنید. اول از هرکاری پمپ آب را تخلیه کنید و سپس سینی کف کولر را از آب خالی کنید و تمیز کنید تا در زمستان زنگ نزند. مهم ترین کار دیگر این است که شیر فلکه آب را باز کنید و تمام آب داخل را خارج کنید؛ از یخ زدگی در زمستان جلوگیری می کنید و دور آنرا با یک پارچه بپوشانید.

پوشاندن کولر آبی در زمستان

اگر کولر آبی خود را در زمستان بپوشانید؛ موجب می شود از خرابی کولر آبی جلوگیری کنید از جمله مهم ترین کارها این است قبل از هرچیزی پوشال کولر آبی را تعویض کنید. اما در ادامه می توانید چندین کار انجام دهید تا بخوبی کولر را بپوشانید و از زنگ زدگی کولر آبی در زمستان جلوگیری کنید. بهترین کار این است که کاور کولر آبی را خریداری کنید.

توجه کنید به جنسی که خریداری می کنید حتما از نوع برزنت کانتینر باشد تا از بروز برف به داخل کولر جلوگیری کنید. همچنین با استفاده از کاور می توانید از گرد و خاک یا سرما و باد به داخل کانال آب جلوگیری کنید.

یکی دیگر از روش های که از قدیم وجود داشته است؛ پوشاندن کولر با نایلون های بزرگ و ضخیمی که در بازار وجوددارد اما این روش بسیار سخت است و نیاز دارید ساعت ها وقت بگذارید تا کامل کولر را بپوشانید. اگر علاقه مندید کولر را خودتان راه اندازی کنید پیشنهاد می کنیم مقاله نحوه سرویس کولر آبی را مطالعه کنید.

و در انتها مراقب بسادگی مراقب کولر آبی در زمستان باشید

راههای گوناگونی برای مراقبت از کولر آبی وجود دارد ازجمله آنها که در بالا معرفی کردیم این است که از کناف یا نایلون استفاده کنید. یا اینکه چگونه در زمستان آب کولر را خالی کنیم تا هیچ صدمه ای به کولر وارد نشود. با تمام این موارد به شما پیشنهاد می کنم قبل از اینکه کولر خود را برای زمستان جمع کنید حتما تعمیر کولر آبی خود را جدی بگیرید.

تعمیر کولر آبی در محل با آچارباز
سرویس و رفع ایراد انواع کولر آبی خود را به تیم متخصص آچارباز بسپارید. سرویسکاران آچارباز تمامی ابزارهای موردنیاز برای رفع مشکلات کولر شما را همراه خود دارند و دستگاهتان را حتی در روزهای تعطیل تعمیر خواهد کرد.
درخواست تعمیر کولر آبی

نویسنده :

 • Avatar mrastegar1335 گفت:

  خیلی از نکات اشاره شده را نمی دانستم و از مطالب شما در این مورد یاد گرفتم. واقعا قابل تقدیر و تشکر اید.

 • Avatar علی محمدی گفت:

  من یادم رفته بود :دی
  ممنون

 • Avatar سعید گفت:

  سپاس فراوان بابت موارد اشاره شده بسیار عالی

 • استفاده از مطالب سایت آچارباز فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق سایت متعلق به آچارباز است.
  >
  عضویت در خبرنامه

  عضویت در خبرنامه

  با عضویت در خبرنامه آچارباز، جزو اولین نفراتی باشید که از تخفیفات ویژه آچارباز بهره مند می شوید.

  تبریک، با موفقیت در خبرنامه عضو شدید، ایمیلی برایتان ارسال شد، لطفا با مراجعه به ایمیلتان آن را تایید کنید.