×

اپ آچارباز را نصب کنید!

نصب
به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید.    |   درخواست تعمیر در محل
امروز شنبه ۱۱ تیر ۱۴۰۱

چطور پولی کولر آبی را تعویض کنیم؟

پولی کولر آبی

یکی ار مهم‌ترین قطعات کولر آبی پولی است. اگر پولی کولر ایراد داشته باشد مشکلاتی مانند پاره کردن زودهنگام تسمه کولر، تولید صدای ناهنجار، تولید باد گرم و … را بدنبال دارد. اگر به مشکل پولی بی‌توجه باشید، ممکن است نیاز به تعمیر کولر آبی پیدا کرده و خسارات بیشتری به شما تحمیل شود. باید در زمان سرویس کولر آبی این قطعه بررسی و در صورت خرابی با قطعه جدید تعویض شود. در این مقاله نحوه تعویض پولی کولر آبی و نکات مهم مربوط به آن را می‌خوانید.

در این مقاله می خوانید:

پولی کولر آبی چیست؟

پولی یکی از اصلی‌ترین قطعات مکانیکی کولر آبی است که تسمه روی آن سوار شده و حرکت می‌کند. پولی امکان جابه‌جایی دارد و در صورت لزوم می‌توانید آن را بالا یا پایین تر از جای اصلی تنظیم کنید. در کولرهای آبی دو عدد پولی وجود دارد. یک پولی‌ روی محور پروانه و یک پولی روی محور موتور تنظیم می‌شوند.

پولی کولر آبی چه کاربردی دارد؟

بعد از روشن شدن موتور کولر آبی، پولی وظیفه دارد انرژی الکتریکی تولید شده را به انرژی حرکتی تبدیل کرده و به وسیله‌ تسمه این انرژی را به پروانه منتقل کند. اگر پولی و تسمه درست کار نکند، پروانه نمی‌تواند باد خنک تولید کند. در نتیجه فشار زیادی به موتور آمده و باعث آسیب زدن به موتور می‌شود.

کاربرد پولی کولر آبی
اگر پولی روی کولر درست نصب نشود می‌تواند به موتور آسیب بزند.

 چه زمانی باید پولی کولر را تعویض کنید؟

اگر هر سال در زمان سرویس کولر، پولی را بررسی و روغن کاری کنید، پولی چند سال عمر کرده و نیاز به تعویض ندارد. ولی اگر کولر آبی را چند سال یکبار سرویس کنید، ممکن است هر سال نیاز به تعویض پولی داشته باشید. زمانی پولی کولر آبی نیاز به تعویض دارد که:

 • صدای کولر زیاد می‌شود
 • تسمه دائم پاره می‌شود
 • یاتاقان دستگاه ایراد پیدا می‌کند.

اگر با این موارد روبه رو شدید، ابتدا تعویض تسمه کولر آبی را انجام دهید و بعد پولی را با قطعه جدید جایگزین کنید تا به موتور و قطعات دیگر دستگاه آسیب نرسد و نیازی به تعویض موتور و تعویض پروانه کولر آبی نباشد. تعویض پولی خراب در کولر آبی می تواند به تنظیم حرکت متناسب پروانه و افزایش باد کولر آبی کمک کند.

پیشنهاد مطالعه

چگونه پولی قدیمی را خارج کنید؟

برای باز کردن پولی قدیمی از روی کولر اقدامات زیر را انجام دهید:

 1. جریان برق را قطع کنید.
 2. فلکه آب کولر را ببندید تا آب به کولر وارد نشود.
 3. به وسیله پیچ گوشتی درب‌های کولر را باز کنید.
 4. تسمه را نیم دور بچرخانید تا از پولی جدا شود.
 5. وضعیت پولی را بررسی کنید. اگر پولی گشاد شده باید با قطعه جدید تعویض شود.
 6. پیچ‌های پولی را با آچار آلن یا شش ضلعی باز کنید.
 7. پولی را از محل خود خارج کنید.
تعویض پولی کولر آبی
اگر پولی شل باشد می‌توانید با آچار آلن پیچ‌های آن را سفت کرده و دوباره از پولی قبل استفاده کنید.
تعمیر کولر آبی در محل با آچارباز
نصب کولر آبی در برندهای مختلف، تعمیر کولر آبی و سرویس کولر آبی به صورت کامل و راه اندازی آن در ابتدای فصل گرما و جمع آوری کولر در ابتدای فصل سرما از خدمات آچارباز است. با ثبت سفارش از طریق دکمه زیر و یا تماس با شماره تلفن ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۱۶ تعمیرکار در سریعترین زمان برای خدمات رسانی به شما اعزام می ‌شود.
درخواست تعمیر کولر آبی

نحوه نصب پولی جدید روی کولر آبی

بعد از باز کردن پولی قدیم، پولی جدید را مطابق با سایز و مدل پولی قبل خریداری کرده و برای نصب مراحل زیر را انجام دهید:

 1. یاتاقان کولر را روغن‌کاری کنید.
 2. با پولی کش، قطعه جدید را جایگذاری کنید.
 3. با چکش پلاستیکی به آرامی روی پولی ضربه بزنید تا درست جا بیافتد.
 4. پیچ‌های پولی را با آچار آلن ببندید.
 5. فلکه آب را باز و جریان برق را وصل کنید.
 6. کولر را روشن و نحوه کارکرد آن را چک کنید.
نصب پولی کولر آبی
اگر پولی درست جا نیافتد، ممکن است در زمان روشن شدن کولر بشکند.

در این مطلب سعی کردیم همه نکات مربوط به تعویض پولی کولر را به شما آموزش دهیم. اگر تجربه کافی کار با قطعات کولر را ندارید می توانید درخواست خود را در آچارباز ثبت کنید تا کارشناسان ما تعویض آن را انجام دهند.


نویسنده :

۱۴ دیدگاه

 • Ali2000 گفت:

  باسلام ،علت اینکه بعد انجام سرویس های مورد نیاز درکولر بعد از استارت کولر مشاهده کردم که پولی موتور روغنکاری یا گریسکاری شده،بروی شافت موتور به صورتی که اصطلاحاً به صورت تاب دار میچرخد وتسمه را حرکت می‌دهد باتوجه اینکه شافت کولر ومحور آن روغنکاری وسایرسرویس های مورد نیاز انجام شده است،آیا شافت موتور خراب شده است یا پولی موتور ،ضمن اینکه موتور کولری که مد نظر من هستش کولر ازنوع BLDC,که ساخت کشور کره می‌باشد واز نظر صدا ومصرف برق بسیار اقتصادی تر وباکیفیت تر است

 • Ali2000 گفت:

  باسلام اگر در هنگام تعویض تسمه کولر آبی به هر دلیلی موتور کمی جابجا شود ویا پولی تعویض شود ،باتوجه به اینکه موتور هم درجای خود ثابت شود چطور میتوان تسمه جدید درجای خود شل است یا سفت ویا مناسب است آیا این روش که از وسط تسمه دوطرفه رابه هم نزدیک کنیم درجایی که سفت شدن تسمه را متوجه شدیم باید اندازه دهانه زیر دست شما اگر دایره ای ترسیم شود باید به اندازه پولی موتورکولر باشد،چون این لقی وسفتی وشل بودن تسمه هیچ فرمول واندازه جدولی ندارد و همه نمی‌توانند مثل هم در مورد این مطلب نظر بدهند چون بافشار دست ونگاه چشم تایین میشود

 • مهدی گفت:

  به همراه پمپ روشن بشه میسوزه ولی بدون پمپ اشکالی نداره میفرمایید!!!؟؟😳🤔🙄

 • مصطفی میرزایی گفت:

  با سلام خسته نباشی در صورت نبودن پولی کش امکان تعویض پولی بزرگ هست؟

 • منوچهر مختاریان گفت:

  سلام و عرض ارادت
  بزرگوار روش محاسبه تغییر اندازه فولی بزرگ و فولی موتور را بفرمائید ، هزینه تعویض کولر موجود نیست می خواهم سرعت کولر را بالا ببرم . متشکرم

  • تحریریه آچارباز گفت:

   باسلام
   منوچهر عزیز، برای تعویض پولی لازم است پولی قبلی را خارج و با توجه به اندازه درج شده در آن اقدام به خرید پولی کنید، استفاده از پولی با سایز متفاوت منجر به افزایش هزینه‌های مصرف برق برای شما خواهد شد. اگر کولر به خوبی خنک نمیکند، مطالعه مقاله ۶ راهکار برای استفاده بهینه از کولر آبی، به شما کمک خواهد کرد.

 • پژمان گفت:

  برای کولر ابی ۴۵۰۰ فولی شماره ۸۰ خوبه یا ۶۵؟

  • نیلوفر مسگرزاده گفت:

   با سلام
   پژمان عزیز، شماره پولی کولرهای آبی مختلف متفاوت است و بزرگ و کوچک بودن آنها در میزان باد تولیدی کولر موثر است. معمولا پولی شماره ۸۰-۸۵ برای کولر ۴۵۰۰ مناسب است. ولی برای بررسی دقیق و حل مشکل می توانید درخواست خود را در قسمت تعمیر کولر آبی آچارباز ثبت کنید یا با شماره ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۱۶ تماس بگیرید تا کارشناسان ما مشکل را برطرف کنند.

 • سمیرا معیری گفت:

  سلام وقتتون بخیر
  کولر خیلی صدا میداد، همسرم پولی رو عوض کرد اما بازم صدا داره. چرا؟

 • فرزانه گفت:

  موتور کولر آبی سوخته لطفا راهنمایی کنید

  • زهرا میری گفت:

   درود بر شما
   فرزانه عزیز، برای عیب یابی کولر آبی و تعویض موتور سوخته دستگاه از یک سرویسکار کمک بگیرید. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می‌توانید با شماره ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۱۶ تماس بگیرید.
   موفق باشید

 • ساغر اسماعیلی گفت:

  کولر رو بدون آب روشن کردم مشکلی پیش میاد؟

  • مریم فقیهی گفت:

   اگر بدون پمپ روشن کرده باشید مشکلی پیش نمیاد اما اگر به همراه پمپ روشن کردید، احتمالا باید بوی سوختگی آن را شنیده باشید.

 • ارسال دیدگاه  استفاده از مطالب سایت آچارباز فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق سایت متعلق به آچارباز است.