×

وب اپلیکیشن آچارباز را نصب کنید!

نصب

به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید. | درخواست تعمیر در محل

کولر آبی

چطور پولی کولر آبی را تعویض کنیم؟

پولی کولر آبی

یکی از مهم‌ترین قطعات کولر آبی پولی است. اگر پولی کولر ایراد داشته باشد مشکلاتی مانند پاره کردن زودهنگام تسمه کولر، تولید صدای ناهنجار، تولید باد گرم و … را بدنبال دارد. اگر به مشکل پولی بی‌توجه باشید، ممکن است نیاز به تعمیر کولر آبی پیدا کرده و خسارات بیشتری به شما تحمیل شود. باید در زمان سرویس این قطعه بررسی و در صورت خرابی با قطعه جدید تعویض شود. در این مقاله نحوه تعویض پولی کولر آبی و نکات مهم مربوط به آن را می‌خوانید.

پولی کولر آبی چیست؟

پولی یکی از اصلی‌ترین قطعات مکانیکی کولر آبی است که تسمه روی آن سوار شده و حرکت می‌کند. پولی امکان جابه‌جایی دارد و در صورت لزوم می‌توانید آن را بالا یا پایین تر از جای اصلی تنظیم کنید. در کولرهای آبی دو عدد پولی وجود دارد. یک پولی‌ روی محور پروانه و یک پولی روی محور موتور تنظیم می‌شوند.

برای تعمیر کولر آبی از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید

پولی کولر آبی چه کاربردی دارد؟

بعد از روشن شدن موتور کولر آبی، پولی وظیفه دارد انرژی الکتریکی تولید شده را به انرژی حرکتی تبدیل کرده و به وسیله‌ تسمه این انرژی را به پروانه منتقل کند. اگر پولی و تسمه درست کار نکند، پروانه نمی‌تواند باد خنک تولید کند. در نتیجه فشار زیادی به موتور آمده و باعث آسیب زدن به موتور می‌شود.

کاربرد پولی کولر آبی
اگر پولی روی کولر درست نصب نشود می‌تواند به موتور آسیب بزند.

 چه زمانی باید پولی کولر را تعویض کنید؟

اگر هر سال در زمان سرویس کولر، پولی را بررسی و روغن کاری کنید، پولی چند سال عمر کرده و نیاز به تعویض ندارد. ولی اگر کولر آبی را چند سال یکبار سرویس کنید، ممکن است هر سال نیاز به تعویض پولی داشته باشید. زمانی پولی کولر آبی نیاز به تعویض دارد که:

 • صدای کولر زیاد می‌شود
 • تسمه دائم پاره می‌شود
 • یاتاقان دستگاه ایراد پیدا می‌کند.

اگر با این موارد روبه رو شدید، ابتدا تعویض تسمه کولر آبی را انجام دهید و بعد پولی را با قطعه جدید جایگزین کنید تا به موتور و قطعات دیگر دستگاه آسیب نرسد و نیازی به تعویض موتور و تعویض پروانه کولر آبی نباشد. تعویض پولی خراب در کولر آبی می تواند به تنظیم حرکت متناسب پروانه و افزایش باد کولر آبی کمک کند.

چگونه پولی قدیمی را خارج کنید؟

برای باز کردن پولی قدیمی از روی کولر اقدامات زیر را انجام دهید:

 1. جریان برق را قطع کنید.
 2. فلکه آب کولر را ببندید تا آب به کولر وارد نشود.
 3. به وسیله پیچ گوشتی درب‌های کولر را باز کنید.
 4. تسمه را نیم دور بچرخانید تا از پولی جدا شود.
 5. وضعیت پولی را بررسی کنید. اگر پولی گشاد شده باید با قطعه جدید تعویض شود.
 6. پیچ‌های پولی را با آچار آلن یا شش ضلعی باز کنید.
 7. پولی را از محل خود خارج کنید.
تعویض پولی کولر آبی
اگر پولی شل باشد می‌توانید با آچار آلن پیچ‌های آن را سفت کرده و دوباره از پولی قبل استفاده کنید.
پیشنهاد مطالعه

نحوه نصب پولی جدید روی کولر آبی

بعد از باز کردن پولی قدیم، پولی جدید را مطابق با سایز و مدل پولی قبل خریداری کرده و برای نصب مراحل زیر را انجام دهید:

 1. یاتاقان کولر را روغن‌کاری کنید.
 2. با پولی کش، قطعه جدید را جایگذاری کنید.
 3. با چکش پلاستیکی به آرامی روی پولی ضربه بزنید تا درست جا بیافتد.
 4. پیچ‌های پولی را با آچار آلن ببندید.
 5. فلکه آب را باز و جریان برق را وصل کنید.
 6. کولر را روشن و نحوه کارکرد آن را چک کنید.
نصب پولی کولر آبی
اگر پولی درست جا نیافتد، ممکن است در زمان روشن شدن کولر بشکند.

در این مطلب سعی کردیم همه نکات مربوط به تعویض پولی کولر را به شما آموزش دهیم. اگر تجربه کافی کار با قطعات کولر را ندارید می توانید درخواست خود را در آچارباز ثبت کنید تا کارشناسان ما تعویض آن را انجام دهند.

سرویس کولر آبی در محل با آچارباز
سرویس و تعمیر کولر آبی خود را به تیم متخصص آچارباز بسپارید. سرویسکاران آچارباز تمامی ابزارهای موردنیاز برای رفع مشکلات کولر شما را همراه خود دارند و دستگاهتان را حتی در روزهای تعطیل تعمیر خواهد کرد.
سرویس کولر آبی
3.9/5 - (10 امتیاز)

نوشته های مشابه

‫25 دیدگاه ها

 1. سلام ظهرتون بخیر.میشه گفت با تعویض پولی، افزایش باد کولر آبی هم خواهیم داشت؟

 2. سلام وقت بخیر
  چنانچه برای کولر 6500 پولی به قطر 11 بگذاریم ، قطعا دور گردش حلزونی کولر بیشتر خواهد شد . آیا به موتور کولر فشار نمیاید ؟ متشکرم

  1. با سلام
   شاهرخ عزیز، برای افزایش باد کولر آبی و تعویض پولی ها میتوانید پولی موتور را یک شماره افزایش داده یا پولی پروانه را یک شماره کوچکتر کنید.

 3. با سلام خدمت کارشناس محترم :
  وقتی کولر را روشن می کنیم تسمه نمی چرخد و هنگامی که تسمه را از پولی خارج می کنیم پولی می چرخد و هنگامی که تسمه را با دست کم به سمت پایین فشار میدهیم تسمه می چرخد.
  لطفا علت اینکه چرا کولر در این شرایط کار نمی کند را بیان بفرمایید با تشکر.

  1. با سلام
   دلتا عزیز، این مشکل ممکن است بدلیل سفت بودن بیش از حد تسمه، خرابی یاتاقان، پروانه و … به وجود آید. برای نظر قطعی باید تعمیرکار از نزدیک دستگاه شما را بررسی کند.

 4. فولی روی موتور را چطور تنظیم کنیم برای تعویض فولی به فولی کش نیاز داریم یا نه

  1. با سلام
   سودا عزیز، برای اینکه در زمان تعویض، پولی اسیب نبیند بهتر است از پولی کش استفاده کنید اما اگر این ابزار را ندارید هم میتوانید با ضربات آرام به پولی آن را از دستگاه خارج کنید. برای تعویض پولی هم باید ابتدا یاتاقان را روغنکاری کرده و قطعه جدید را جایگرین کنید و با چکش پلاستیکی به آرامی به پولی ضربه بزنید تا در جای خود مستقر شود، سپس پیچ های پولی را با آچار آلن ببندید.
   چنانچه خودتان نمیتوانید این اقدامات را انجام دهید، بهتر است از یک تعمیرکار در این زمینه کمک بگیرید.

 5. باسلام ،علت اینکه بعد انجام سرویس های مورد نیاز درکولر بعد از استارت کولر مشاهده کردم که پولی موتور روغنکاری یا گریسکاری شده،بروی شافت موتور به صورتی که اصطلاحاً به صورت تاب دار میچرخد وتسمه را حرکت می‌دهد باتوجه اینکه شافت کولر ومحور آن روغنکاری وسایرسرویس های مورد نیاز انجام شده است،آیا شافت موتور خراب شده است یا پولی موتور ،ضمن اینکه موتور کولری که مد نظر من هستش کولر ازنوع BLDC,که ساخت کشور کره می‌باشد واز نظر صدا ومصرف برق بسیار اقتصادی تر وباکیفیت تر است

  1. با سلام
   علی عزیز، با توجه به مشکل کولر شما، بهتر است شافت و پولی توسط تعمیرکار از نزدیک بررسی شود تا نظر قطعی در این مورد اعلام کند.

 6. باسلام اگر در هنگام تعویض تسمه کولر آبی به هر دلیلی موتور کمی جابجا شود ویا پولی تعویض شود ،باتوجه به اینکه موتور هم درجای خود ثابت شود چطور میتوان تسمه جدید درجای خود شل است یا سفت ویا مناسب است آیا این روش که از وسط تسمه دوطرفه رابه هم نزدیک کنیم درجایی که سفت شدن تسمه را متوجه شدیم باید اندازه دهانه زیر دست شما اگر دایره ای ترسیم شود باید به اندازه پولی موتورکولر باشد،چون این لقی وسفتی وشل بودن تسمه هیچ فرمول واندازه جدولی ندارد و همه نمی‌توانند مثل هم در مورد این مطلب نظر بدهند چون بافشار دست ونگاه چشم تایین میشود

  1. با سلام
   علی عزیز، با توجه به مشکل کولر شما، بهتر است شافت و پولی توسط تعمیرکار از نزدیک بررسی شود تا نظر قطعی در این مورد اعلام کند.

 7. به همراه پمپ روشن بشه میسوزه ولی بدون پمپ اشکالی نداره میفرمایید!!!؟؟😳🤔🙄

  1. با سلام
   مهدی عزیز، در صورتی که کولر آب نداشته باشد پمپ را روشن کنید، پمپ دچار سوختگی می شود.

 8. با سلام خسته نباشی در صورت نبودن پولی کش امکان تعویض پولی بزرگ هست؟

  1. با سلام
   مصطفی عزیز، در صورتیکه پولی‌کش ندارید می‌توانید با ضربات آرامی که به پشت پولی می‌زنید پولی را از جای خود خارج کنید.

 9. سلام و عرض ارادت
  بزرگوار روش محاسبه تغییر اندازه فولی بزرگ و فولی موتور را بفرمائید ، هزینه تعویض کولر موجود نیست می خواهم سرعت کولر را بالا ببرم . متشکرم

  1. باسلام
   منوچهر عزیز، برای تعویض پولی لازم است پولی قبلی را خارج و با توجه به اندازه درج شده در آن اقدام به خرید پولی کنید، استفاده از پولی با سایز متفاوت منجر به افزایش هزینه‌های مصرف برق برای شما خواهد شد. اگر کولر به خوبی خنک نمیکند، مطالعه مقاله ۶ راهکار برای استفاده بهینه از کولر آبی، به شما کمک خواهد کرد.

  1. با سلام
   پژمان عزیز، شماره پولی کولرهای آبی مختلف متفاوت است و بزرگ و کوچک بودن آنها در میزان باد تولیدی کولر موثر است. معمولا پولی شماره 80-85 برای کولر 4500 مناسب است. ولی برای بررسی دقیق و حل مشکل می توانید درخواست خود را در قسمت تعمیر کولر آبی آچارباز ثبت کنید یا با شماره 02154591616 تماس بگیرید تا کارشناسان ما مشکل را برطرف کنند.

 10. سلام وقتتون بخیر
  کولر خیلی صدا میداد، همسرم پولی رو عوض کرد اما بازم صدا داره. چرا؟

  1. با سلام
   سمیرا عزیز، صدای زیاد کولر ممکن است به دلایل مختلف به وجود آید. می‌توانید برای اطلاع از این موضوع مقاله https://a4baz.com/blog/solutions-for-fixing-the-cooler-sound.html را مطالعه کنید. همچنین در صورت تمایل می‌توانید درخواست خود را در قسمت تعمیر کولر آبی آچارباز ثبت کنید یا با شماره 02154591616 تماس بگیرید تا کارشناسان ما مشکل را برطرف کنند

  1. درود بر شما
   فرزانه عزیز، برای عیب یابی کولر آبی و تعویض موتور سوخته دستگاه از یک سرویسکار کمک بگیرید. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می‌توانید با شماره 02154591616 تماس بگیرید.
   موفق باشید

  1. اگر بدون پمپ روشن کرده باشید مشکلی پیش نمیاد اما اگر به همراه پمپ روشن کردید، احتمالا باید بوی سوختگی آن را شنیده باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا