به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید.    |   درخواست تعمیر در محل
امروز سه شنبه ۱۹ فروردین ۱۳۹۹

۶ راهکار برای استفاده بهینه از کولر آبی

استفاده بهینه از کولر آبی

برای استفاده بهینه از کولر آبی، نکات بسیار متعددی وجود دارد که با رعایت همه‌ی آنها، هم در مصرف انرژی صرفه جویی می‌کنید و هم راندمان دستگاه بالا می‌رود.

در ادامه بحث به بررسی نکات طلایی برای استفاده بهینه از کولر آبی خواهیم پرداخت.

 ۱- سرویس کولر آبی

– بررسی و روغن‌کاری دینام (موتور) کولر

دینام کولر، فرآیند گردش هوا را انجام می‌دهد. با توجه به قرار گیری کولر در فضای باز، گردوغبار روی موتور ایجاد می‌شود و توصیه می‌کنیم این قطعه در سرویس دوره‌ای تمیز و روغن‌کاری شود.

– بررسی پمپ آب (واتر پمپ) کولر

واترپمپ در کف کولر و داخل آب قرار دارد و فرایند گردش آب را انجام می‌دهند. بهتر است تمام قسمت‌های پمپ آب را که شامل ورودی آب پمپ، شلنگ انتقال و سبد می‌شوند را تمیز کنید.

– شست‌وشوی بدنه کولر

بدنه اصلی کولر را در هر بار سرویس باید شست، تا رسوب ایجاد شده روی آن تمیز شود. این رسوبات با گذشت زمان، موجب زنگ‌زدگی بدنه فلزی کولر می‌شود.

– شست‌وشوی حلزونی

مخزن حلزونی کولر، با گذشت زمان پر از ذرات و گردوغبار می‌شود. با روشن شدن کولر این ذرات در هوا پخش شده و وارد فضای ساختمان خواهند شد. پس در زمان سرویس کولر، توصیه می‌شود که مخزن حلزونی را بشویید.

 

سرویس کولر فقط با ۵۰۰۰۰ تومان!
صفر تا صد سرویس انواع کولر آبی خود را به تیم آچارباز بسپارید. اگر اولین بار است که درخواست خود را در سامانه آچارباز ثبت می‌کنید، ۲۰۰۰۰ تومان اعتبار هدیه نیز دریافت می‌کنید و می‌توانید با ۳۰۰۰۰ تومان کولر خود را سرویس کنید.
ثبت درخواست

 

– تعویض تسمه

تسمه‌ی فرسوده هر لحظه ممکن است پاره شود. در صورت پاره شدن تسمه، پروانه کولر نمی‌چرخد و فقط موتور به صورت درجا کار می‌کند. پس گاهی به کولر سر بزنید و تسمه را کنترل کنید تا از سالم بودن آن مطمئن شوید.

– بررسی و روغن‌کاری یاتاقان

یاتاقان‌ها در دو طرف محور مرکزی پروانه قرار دارند، و نیروی حرکتی را از پولی و تسمه به محور منتقل کرده و درنتیجه موجب چرخش پروانه می‌شود. پس با توجه به حساسیت بالای این قطعه، در هر بار سرویس کولر، توصیه می‌شود که یاتاقان‌ها را تمیز و روغن‌کاری کنید.

– روغن‌کاری پولی‌

قطعه پولی در کولر، یکی از اجزا مکانیکی است که با کمک تسمه نیروی حرکتی را از دینام دریافت کرده و پروانه را می‌چرخاند. در حین سرویس کولر، برای اینکه پولی ها  روان بچرخند، آنها را روغن‌کاری کنید.

– تعویض پوشال‌ها

پوشال‌های کولر بهتر است هر دو سال یکبار تعویض شوند. حتی برای اینکه نتیجه بهتری از کولر بگیرید، توصیه می‌شود پوشال‌ها را هر ساله تعویض کنید.

– تمیز کردن شبکه آب‌رسانی کولر

تمام لوله‌ها و شلنگ‌های داخلی کولر را شبکه آبرسانی می‌گویند. تمام این لوله‌ها باید تمیز شوند تا مانعی برای انتقال آب وجود نداشته باشد.

استفاده بهینه از کولر آبی

– تراز کردن شناور

در صورت تراز نبودن شناور، روند قطع و وصل شدن آب ورودی به کولر به درستی انجام نمی‌شود. در نتیجه یا آب کافی وارد کولر نمی‌شود و یا آب اضافی وارد کولر شده و از طریق شیر تخلیه و یا لبه‌ها سر می‌رود. پس در مرحله آخر شناور را تنظیم کنید.

۲- نصب سایه بان

یکی از مواردی که راندمان کولر آبی را افزایش می‌دهد، قرار دادن سایبان برای کولر است. کولرهای آبی که در تراس قرار می‌گیرند، در معرض تابش شدید خورشید نیستند و نیاز چندانی به سایبان ندارند. اما کولرهایی که در پشت بام‌ها قرار می‌گیرند، بهتر است سایبان داشته باشند.

وجود سایبان برای کولر مزایای زیادی دارد:

سایبان کمک می‌کند تا باد کولر همیشه خنک باشد. بعد از نصب سایبان برای کولر شاهد تغییر چشم‌گیری در خنکی باد کولر خواهید بود.

دلیل دیگر برای نصب سایبان، مصرف کمتر آب است. به دلیل تابش مستقیم خورشید، دمای آب داخل کولر بالا رفته و سریع‌تر بخار می‌شود. نتیجه این امر افزایش مصرف آب خواهد بود.

در صورت گرم شدن هوا، مجبور به استفاده از دور تند کولر هستید که این خود موجب افزایش مصرف برق می‌شود. در این شرایط هم وجود سایبان، وضعیت بهتری برای کولر ایجاد کرده و دمای آن کاهش می‌یابد.

دلیل دیگر برای استفاده از سایبان، افزایش عمر کولر است. در صورتی که کولر سایبان داشته باشد، آفتاب مستقیم به بدنه کولر نخواهد تابید و بارش باران و برف موجب پوسیدگی بدنه آن نخواهد شد.

دیدیم که با صرف هزینه محدودی برای نصب سایبان، هم در هزینه‌های آب و برق صرفه‌جویی می‌شود و هم عمر مفید کولر افزایش می‌یابد. همچنین بادی که کولر ایجاد می‌کند، بسیار خنک‌تر خواهد بود.

همانطور که در تصویر فوق مشاهده می‌کنید، متاسفانه گاهی عده‌ای از لوازم سنگین و بدون مصرف به عنوان سایبان استفاده می‌کنند و آن‌ها را روی کولر قرار می‌دهند. این اجسام به کولر آسیب جدی وارد می‌کنند.

۳- کولر بدون آب نماند

همیشه تصور بر این بوده که اگر کولر بدون آب کار کند، خواهد سوخت.

بدون آب روشن بودن کولر در کوتاه مدت، موجب سوختن آن نمی‌شود، اما اگر این روند طولانی شود، موتور داغ شده و در نهایت خواهد سوخت.

فضای داخلی کولر در معرض تابش شدید خورشید است و این امر در گرم شدن موتور کولر تاثیر خواهد گذاشت. پس وجود آب در کولر به خنک شدن موتور کمک می‌کند. حال اگر کولر در شب بدون آب کار کند، تاثیر خیلی زیادی روی موتور نخواهد داشت.

اما توصیه می‌کنیم که همیشه کولر پر از آب باشد تا تمام قطعات آن بدرستی کار کنند و باد کولر خنک باشد.

۴- کولر را با دور تند روشن کنید

شاید این مورد کمی برایتان عجیب باشد، اما توصیه کارشناسان متخصص در زمینه تعمیرات کولر این است که کولر را ابتدا با دور تند روشن کنید و بعد از کمی کار کردن، آن را روی دور کند قرار دهید.

دلیل این کار به سیستم کولرهای قدیمی‌تر برمی‌گردد. کولرهای آبی قدیمی دارای یک خازن راه‌انداز بودند که در کولرهای جدید این قطعه حذف شده است. این خازن وظیفه دارد تا با سرعت بالاتر، کولر را از سرعت صفر به دور مطلوب برساند.

حال وقتی کولر را روی دور تند روشن کنیم، عملا نقش همان خازن را بازی می‌کند و دور کولر را به دور مطلوب می‌رساند. بدین ترتیب فشار کمتری به موتور کولر وارد می‌شود. پس از ۲ دقیقه که کولر با دور تند روشن ماند، آن را روی دور کند قرار دهید.

با این کار عمر مفید کولر هم افزایش خواهد یافت.

۵- جایگاه مناسب برای کانال و دریچه‌ها

کانال‌کشی‌های کولر باید زیر نظر متخصص و طراح انجام شده و تمام استانداردها رعایت شود. برای مثال یک فضای بزرگ نباید طوری کانال‌کشی شود که باد کولر به هیچ بخشی از این فضا نرسد.

همچنین زاویه قرارگیری دریچه‌ها باید به شکلی باشد که از باد کولر حداکثر استفاده را داشت.

امروزه دریچه‌های کولر هوشمند بوده و دارای ریموت از راه دور هستند. با استفاده از این ریموت، قادر هستید جریان وزش باد را کنترل و تنظیم کنید و حتی دریچه را ببندید.

۶- باز بودن پنجره‌ها

برخی بر این باورند که در صورت روشن بودن کولرهای آبی، باید تمامی پنجره‌ها و درها را بست تا هوای خنک از خانه خارج نشود. این تصور اشتباه است. در صورت روشن بودن کولر باید حداقل یک پنجره باز باشد تا هوا، در محیط جریان داشته باشد. بسته بودن در و پنجره موجب دم کردن محیط، ایجاد بوی نامطبوع و افزایش رطوبت خواهد شد. پس زمانی که کولر آبی روشن است، یکی از پنجره‌ها را کمی باز کنید تا هوا، به خوبی جریان داشته باشد.

نکات پایانی:

  • روزهایی که حس کردید باد کولر خنک نیست، پوشال‌های آن را به روش دستی خیس کنید.
  • در کنار سایبان، اگر امکان داشت، دورتادور کولر را با حصیر بپوشانید و گاهی هم آن را خیس کنید. این کار به خنک شدن باد کولر کمک می‌کند.
  • هر هفته شرایط کولر را بررسی کنید. وضعیت آب، پمپ، سایبان، موتور و تسمه را کنترل کنید.
  • برای اینکه بدنه کولر کمتر دچار شوره و رسوب شود، یک عدد رسوب‌گیر کولر را داخل آب کولر بیندازید.
  • می‌توانید چند قطره از محلول‌های خوشبوکننده را داخل آب کولر بریزید، تا در صورت روشن شدن کولر، رایحه مطبوعی در فضا بپیچد.

 

سرویس تابستانه کولر آبی
سرویس و رفع ایراد انواع کولر آبی خود را به تیم متخصص آچارباز بسپارید. سرویسکاران آچارباز تمامی ابزارهای موردنیاز برای رفع مشکلات کولر شما را همراه خود دارند و دستگاهتان را حتی در روزهای تعطیل تعمیر خواهد کرد.
ثبت درخواست

 

 

 


نویسنده :

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of
استفاده از مطالب سایت آچارباز فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق سایت متعلق به آچارباز است.