×

وب اپلیکیشن آچارباز را نصب کنید!

نصب

به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید. | درخواست تعمیر در محل

کولر آبی

6 راهکار برای استفاده بهینه از کولر آبی

استفاده بهینه از کولر آبی

برای استفاده بهینه از کولر آبی، نکات بسیار متعددی وجود دارد که با رعایت همه‌ی آنها، هم در مصرف انرژی صرفه جویی می‌کنید و هم راندمان دستگاه بالا می‌رود. از جمله سرویس کولر آبی، وجود سایبان، نصب کردن کولر در محل مناسب و … .در ادامه بحث به بررسی نکات طلایی برای استفاده بهینه از کولر آبی خواهیم پرداخت.

[post_links]

 1- سرویس کردن کولر آبی

اولین قدم برای اینکه کولر خانه شما با قدرت چندین و چند سال کار کند این است که با مراحل آماده سازی کولر آبی قبل از شروع فصل گرما آشنا شوید؛ در ادامه این مراحل به صورت خلاصه آمده است.

– بررسی و روغن‌کاری دینام (موتور) کولر

دینام کولر، فرآیند گردش هوا را انجام می‌دهد. با توجه به قرار گیری کولر در فضای باز، گردوغبار روی موتور ایجاد می‌شود و توصیه می‌کنیم این قطعه در سرویس دوره‌ای تمیز و روغن‌کاری شود.

– بررسی پمپ آب (واتر پمپ) کولر

واترپمپ در کف کولر و داخل آب قرار دارد و فرایند گردش آب را انجام می‌دهند. بهتر است تمام قسمت‌های پمپ آب را که شامل ورودی آب پمپ، شلنگ انتقال و سبد می‌شوند را تمیز کنید.

– شست‌وشوی بدنه کولر

سرویس کولر آبی در محل با آچارباز
تعمیر و سرویس کولر آبی خود را به تیم متخصص آچارباز بسپارید. سرویسکاران آچارباز تمامی ابزارهای موردنیاز برای رفع مشکلات کولر شما را همراه خود دارند و دستگاهتان را حتی در روزهای تعطیل تعمیر خواهد کرد.
سرویس کولر آبی

بدنه اصلی کولر را در هر بار سرویس باید شست، تا رسوب ایجاد شده روی آن تمیز شود. این رسوبات با گذشت زمان، موجب زنگ‌زدگی بدنه فلزی کولر می‌شود.

– شست‌وشوی حلزونی

مخزن حلزونی کولر، با گذشت زمان پر از ذرات و گردوغبار می‌شود. با روشن شدن کولر این ذرات در هوا پخش شده و وارد فضای ساختمان خواهند شد. پس در زمان سرویس کولر، توصیه می‌شود که مخزن حلزونی را بشویید.

– تعویض تسمه

تسمه‌ی فرسوده هر لحظه ممکن است پاره شود. در صورت پاره شدن تسمه، پروانه کولر نمی‌چرخد و فقط موتور به صورت درجا کار می‌کند. پس گاهی به کولر سر بزنید و تسمه را کنترل کنید تا از سالم بودن آن مطمئن شوید.

– بررسی و روغن‌کاری یاتاقان

یاتاقان‌ها در دو طرف محور مرکزی پروانه قرار دارند، و نیروی حرکتی را از پولی و تسمه به محور منتقل کرده و درنتیجه موجب چرخش پروانه می‌شود. پس با توجه به حساسیت بالای این قطعه، در هر بار سرویس کولر، توصیه می‌شود که یاتاقان‌ها را تمیز و روغن‌کاری کنید.

– روغن‌کاری پولی‌

قطعه پولی در کولر، یکی از اجزا مکانیکی است که با کمک تسمه نیروی حرکتی را از دینام دریافت کرده و پروانه را می‌چرخاند. در حین سرویس کولر، برای اینکه پولی ها  روان بچرخند، آنها را روغن‌کاری کنید.

– تعویض پوشال‌ها

پوشال‌های کولر بهتر است هر دو سال یکبار تعویض شوند. حتی برای اینکه نتیجه بهتری از کولر بگیرید، توصیه می‌شود پوشال‌ها را هر ساله تعویض کنید.

– تمیز کردن شبکه آب‌رسانی کولر

تمام لوله‌ها و شلنگ‌های داخلی کولر را شبکه آبرسانی می‌گویند. تمام این لوله‌ها باید تمیز شوند تا مانعی برای انتقال آب وجود نداشته باشد.

تراز کردن شناور کولر آبی
تراز بودن شناور برای وصل شدن آب در کولر آبی مهم است
پیشنهاد مطالعه

– تراز کردن شناور

در صورت تراز نبودن شناور، روند قطع و وصل شدن آب ورودی به کولر به درستی انجام نمی‌شود. در نتیجه یا آب کافی وارد کولر نمی‌شود و یا آب اضافی وارد کولر شده و از طریق شیر تخلیه و یا لبه‌ها سر می‌رود. پس در مرحله آخر شناور را تنظیم کنید.

2- نصب سایه بان

یکی از مواردی که راندمان کولر آبی را افزایش می‌دهد، قرار دادن سایبان برای کولر است. کولرهای آبی که در تراس قرار می‌گیرند، در معرض تابش شدید خورشید نیستند و نیاز چندانی به سایبان ندارند. اما کولرهایی که در پشت بام‌ها قرار می‌گیرند، بهتر است سایبان داشته باشند. تاثیر سایبان بر کولر آبی بسیار است که در ادامه بخشی از آن آورده شده است:

فواید نصب سایبان برای کولر آبی:

 • سایبان کمک می‌کند تا باد کولر همیشه خنک باشد. بعد از نصب سایبان برای کولر شاهد تغییر چشم‌گیری در خنکی باد کولر خواهید بود.
 • دلیل دیگر برای نصب سایبان، مصرف کمتر آب است. به دلیل تابش مستقیم خورشید، دمای آب داخل کولر بالا رفته و سریع‌تر بخار می‌شود. نتیجه این امر افزایش مصرف آب خواهد بود.
 • دلیل دیگر برای استفاده از سایبان، افزایش عمر کولر است. در صورتی که کولر سایبان داشته باشد، آفتاب مستقیم به بدنه کولر نخواهد تابید و بارش باران و برف موجب پوسیدگی بدنه آن نخواهد شد.

دیدیم که با صرف هزینه محدودی برای نصب سایبان، هم در هزینه‌های آب و برق صرفه‌جویی می‌شود و هم عمر مفید کولر افزایش می‌یابد. همچنین بادی که کولر ایجاد می‌کند، بسیار خنک‌تر خواهد بود.

سایبان غیر اصولی برای کولر آبی
برای کولر آبی باید از سایبان اصولی استفاده کرد

همانطور که در تصویر فوق مشاهده می‌کنید، متاسفانه گاهی عده‌ای از لوازم سنگین و بدون مصرف به عنوان سایبان استفاده می‌کنند و آن‌ها را روی کولر قرار می‌دهند. این اجسام به کولر آسیب جدی وارد می‌کنند.

3- كار كردن كولر آبي بدون آب

همیشه تصور بر این بوده که اگر کولر بدون آب کار کند، خواهد سوخت.

بدون آب روشن بودن کولر در کوتاه مدت، موجب سوختن آن نمی‌شود، اما اگر این روند طولانی شود، موتور داغ شده و در نهایت خواهد سوخت. فضای داخلی کولر در معرض تابش شدید خورشید است و این امر در گرم شدن موتور کولر تاثیر خواهد گذاشت. پس وجود آب در کولر به خنک شدن موتور کمک می‌کند. حال اگر کولر در شب بدون آب کار کند، تاثیر خیلی زیادی روی موتور نخواهد داشت.

اما توصیه می‌کنیم که همیشه کولر پر از آب باشد تا تمام قطعات آن بدرستی کار کنند و باد کولر خنک باشد.

پیشنهاد مطالعه

4- روشن کردن کولر با دور تند

شاید این مورد کمی برایتان عجیب باشد، اما توصیه کارشناسان متخصص در زمینه تعمیرات کولر این است که کولر را ابتدا با دور تند روشن کنید و بعد از کمی کار کردن، آن را روی دور کند قرار دهید.

دلیل این کار به سیستم کولرهای قدیمی‌تر برمی‌گردد. کولرهای آبی قدیمی دارای یک خازن راه‌انداز بودند که در کولرهای جدید این قطعه حذف شده است. این خازن وظیفه دارد تا با سرعت بالاتر، کولر را از سرعت صفر به دور مطلوب برساند.

حال وقتی کولر را روی دور تند روشن کنیم، عملا نقش همان خازن را بازی می‌کند و دور کولر را به دور مطلوب می‌رساند. بدین ترتیب فشار کمتری به موتور کولر وارد می‌شود. پس از 2 دقیقه که کولر با دور تند روشن ماند، آن را روی دور کند قرار دهید.

با این کار عمر مفید کولر هم افزایش خواهد یافت.

پیشنهاد مطالعه

5- جایگاه مناسب برای کانال و دریچه‌ها

کانال‌کشی‌های کولر باید زیر نظر متخصص و طراح انجام شده و تمام استانداردها رعایت شود. برای مثال یک فضای بزرگ نباید طوری کانال‌کشی شود که باد کولر به هیچ بخشی از این فضا نرسد. همچنین زاویه قرارگیری دریچه‌ها باید به شکلی باشد که از باد کولر حداکثر استفاده را داشت.

امروزه دریچه‌های کولر هوشمند بوده و دارای ریموت از راه دور هستند. با استفاده از این ریموت، قادر هستید جریان وزش باد را کنترل و تنظیم کنید و حتی دریچه را ببندید.

6- باز بودن پنجره هنگام روشن بودن کولر آبی

برخی بر این باورند که در صورت روشن بودن کولرهای آبی، باید تمامی پنجره‌ها و درها را بست تا هوای خنک از خانه خارج نشود. این تصور اشتباه است. در صورت روشن بودن کولر باید حداقل یک پنجره باز باشد تا هوا، در محیط جریان داشته باشد. بسته بودن در و پنجره موجب دم کردن محیط، ایجاد بوی نامطبوع و افزایش رطوبت خواهد شد. پس زمانی که کولر آبی روشن است، یکی از پنجره‌ها را کمی باز کنید تا هوا، به خوبی جریان داشته باشد.

سرویس کولر آبی در محل با آچارباز
تعمیر و سرویس کولر آبی خود را به تیم متخصص آچارباز بسپارید. سرویسکاران آچارباز تمامی ابزارهای موردنیاز برای رفع مشکلات کولر شما را همراه خود دارند و دستگاهتان را حتی در روزهای تعطیل تعمیر خواهد کرد.
سرویس کولر آبی

نکات مهم در استفاده درست از کولر

 • روزهایی که حس کردید باد کولر خنک نیست، پوشال‌های آن را به روش دستی خیس کنید.
 • در کنار سایبان، اگر امکان داشت، دورتادور کولر را با حصیر بپوشانید و گاهی هم آن را خیس کنید. این کار به خنک شدن باد کولر کمک می‌کند.
 • هر هفته شرایط کولر را بررسی کنید. وضعیت آب، پمپ، سایبان، موتور و تسمه را کنترل کنید.
 • برای اینکه بدنه کولر کمتر دچار شوره و رسوب شود، یک عدد رسوب‌گیر کولر را داخل آب کولر بیندازید.
 • می‌توانید چند قطره از محلول‌های خوشبوکننده را داخل آب کولر بریزید، تا در صورت روشن شدن کولر، رایحه مطبوعی در فضا بپیچد.

پس از اینکه تمام کارهای بالا را انجام دادین و احساس کردید یکی از قطعات کولر آبی شما خراب است؛ اگر تخصصی در زمینه کولر ندارید پیشنهاد می کنیم از متخصصین تعمیر کولر آبی آچارباز استفاده کنید.

4.5/5 - (13 امتیاز)

نوشته های مشابه

‫17 دیدگاه ها

 1. سلام
  اگر کولر 24 ساعت مدام کار کرده باشد برای موتورش مشکلی پیش میاد ؟

 2. سلام ، سوال من این هست که وقتی باد تقریبا شدید در حال وزیدن هست باید کولر آبی رو خاموش کنیم؟ موجب آسیب دیدن میشه؟ چون در شهری که ما زندگی میکنیم وقتی باد شروع به وزیدن میکنه نمیشه پنجره هارو باز کرد چون خاک و گردوغبار وارد خونه میشه ؛ خونه گرم میشه ، در این شرایط میشه کولر آبی رو روشن کرد یا ضرر داره برای موتورش؟

  1. باسلام
   حمید عزیز، روشن بودن کولر هنگام وزش باد باعث اختلالی نخواهد شد.

 3. باسلام.یک سوال داشتم.اگر کولرو بزنیم و پنجره هارو باز نکنیم ب موتور کولر فشار میاد و باعث سوختنش میشه؟

  1. با سلام
   علی عزیز، باز نکردن پنجره‌ها باعث تجمع هوا و بالا رفتن رطوبت و سنگین شدن هوای داخل اتاق می شود و به سوختن موتور کولر ارتباطی ندارد.

 4. من توی یه مقاله خوندم که خالی کردن آب کولر توی زمستون هم تو بالا رفتن عمر کولر موثره

  1. باسلام
   سهراب عزیز، بله خالی کردن آب کولر از پوسیدگی بدنه و کف کولر جلوگیری می کند.

 5. سلام
  یه سوالی برام پیش اومده اگر ممکن هست راهنمایی کنین.
  وقتی کولر آبی رو روشن میکنم باد خیلی ملایمی میاد از دریچه،ولی اگه یه پنجره رو باز کنم انگار توربو زدم به کولر،ولی وقتی پنجره رو میبندم باز باد کولر کم میشه.
  علتش چی هستش؟؟؟؟؟

  1. سلام
   سیستم کولرهای آبی بر عکس کولر آبی به این صورت است و در زمان روشن شدن کولر، برای خروج هوای گرم، یک پنجره را باز گذاشته تا عملکرد بهتری از کولر شاهد باشید. با این کار، هوا به خوبی در اتاق جریان خواهد داشت.

 6. با سلام و تشکر فراوان از مهندس زهرا چگینی وهمنطور تشکر از مدیریت سایت خدمت رسانی .آیا روغن کاری دینام یا همان موتور کلر ضروری است ؟ ببخشید روش درست روغن کاری را برامون بنویسید.ضمنا علت کار نکردن دور کند کولر 5000 با روشن کدن دکمه کند چیست ؟با تشکر یزدان پناه از سنندج

  1. سلام
   بله، با توجه به وجود آینده ها و گردوغبار، بهتر است گاهی موتور کولر روغن کاری شود، برای انجام روغن کاری کولر آبی، پیشنهاد میکنم مقاله نحوه روغن کاری کولر آبی؛ با احتیاط روغن کاری انجام دهید! را مطالعه کنید.
   در رابطه با سوال دوم هم بهتر است ابتدا وضعیت کولر را بررسی کنید که تسمه و پولی ها سالم باشند. ببینید که اصلا موتور روشن می‌شود یا خیر. پیشنهاد میکنم از تعمیرکار کولر بخواهید تا وضعیت را کامل بررسی کند.

 7. ما کولر آبی خونمون رو سرویس کردیم اما باز خنک نمیکنه بنظر شما مشکل میتونه از کجا باشه؟

  1. سلام

   گاهی طولانی بودن مسیر کانال کولر، یکی از دلایل خنک نشدن باد کولر است. همچنین قرار گرفتن کولر در برابر تابش شدید آفتاب و نداشتن سایبان هم می‌تواند دلیل گرم بودن باد کولر شود.

  1. سلام

   برای سرویس و راه اندازی کولر آبی، بهتر است پوشال تعویض شود. اما اگر پوشال قدیمی کولر سالم است، می‌توانید آن را شسته و سال دوباره استفاده کنید. البته عمر پوشال کولر آبی؛ حداکثر 2 سال است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا