×

وب اپلیکیشن آچارباز را نصب کنید!

نصب

به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید. | درخواست تعمیر در محل

کولر آبی

چطور مصرف برق کولر آبی را مدیریت کنیم؟

مصرف بهینه کولر آبی

منطقه جغرافیایی ایران و آب و هوای گرم و خشک باعث شده که بیشتر مردم از کولرهای آبی، برای خنک کردن‌ هوا استفاده کنند. اگر کولرهای آبی مناسبی را بخرید در فصل بهار برای سرویس کولر آبی اقدام کنید. می‌توانید به کمک آنها گرمای سوزان تابستان را به هوای بهاری تبدیل کنید. با گرم شدن هوا و راه اندازی کولرآبی، مصرف برق خانواده‌ها به شدت افزایش می‌یابد. اگر اقدامی برای صرفه جویی انجام ندهید، می‌تواند به شدت برای شما هزینه‌بر باشد. چقدر با روش‌های صرفه جویی برق کولر آبی آشنا هستید؟

اگر اطلاعاتی در این زمینه ندارید، نگران نباشید. ما دراین مقاله آچارباز به شما آموزش می‌دهیم که چطور با انجام چند اقدام ساده، مصرف برق کولر‌های را مدیریت کنید و از هزینه‌های سرسام آور و هنگفت برای قبض جلوگیری کنید، پس در ادامه با ما همراه شوید.

با توجه به موقعیت جغرافیایی، کولر مناسب انتخاب کنید

در زمان خرید کولر، به شرایط آب و هوایی منطقی زندگی‌تان دقت کنید و با توجه به موقعیت جغرافیایی خود کولر مناسب را انتخاب و خریداری کنید. اغلب در مناطق گرم و خشک از کولرهای آبی و در مناطق شرجی و مرطوب از کولرهای گازی برای خنک کردن محیط استفاده می‌شود. اگر در زمان خرید، کولر مناسب را خریداری نکنید، فضا بدرستی خنک نشده و کولر باید دائم کار کند. در نتیجه بالا رفتن مصرف برق و انرژی‌ را بدنبال دارد.

انتخاب درست کولر با توجه به وقعیت جغرافیایی
مصرف برق کولرهای آبی حدود 75 درصد از کولرهای گازی کمتر است.

طول کانال های کولر را کوتاه کنید

طول کانال‌ها در خنک شدن محیط داخلی بسیار تاثیر گذار است. هرچقدر فاصله‌‌ی کولر آبی تا محیط داخلی بیشتر باشد، باد‌های تولید شده باید مسیر بیشتری را برای رسیدن به محیط طی کنند. در نتیجه ممکن است در طول مسیر گرم شده یا از درزهای کانال خارج شوند. پس در صورت امکان، فاصله کولر آبی تا فضای داخلی را کاهش دهید.

سرویس کولر آبی در محل با آچارباز
تعمیر و سرویس کولر آبی خود را به تیم متخصص آچارباز بسپارید. سرویسکاران آچارباز تمامی ابزارهای موردنیاز برای رفع مشکلات کولر شما را همراه خود دارند و دستگاهتان را حتی در روزهای تعطیل تعمیر خواهد کرد.
سرویس کولر آبی

چگونه انتخاب کولر مناسب با متناسب با فضا می‌تواند در مصرف برق تاثیر گذار باشد؟

انتخاب کولر آبی مناسب اولین قدم در صرفه جویی در مصرف انرژی است. کولرهای آبی مانند کولر‌های گازی امکان تنظیم دما را ندارند و فقط سرعت آن قابلیت تنظیم دارد. در نتیجه برای گرفتن بهترین نتیجه و خنک سازی محیط باید ظرفیت انتخاب شده کولرها متناسب با متراژ فضای داخلی باشد. اگر ظرفیت کولر با فضای مورد استفاده هم‌خوانی نداشته باشد، محیط درست خنک نمی‌شود و راندمان پایین و مصرف برق به شدت بالا می‌رود.

متراژ حجم کولر
30 تا 50 متر 2300
50 تا 65 متر 3500
65 تا 120 متر 4900
120 تا 155 متر 7000
پیشنهاد مطالعه

چرا انتخاب کولر با واسط تبخیری مناسب در کاهش مصرف برق موثر است؟

آب موجود در کولر‌های آبی به وسیله واسط‌های تبخیری موجود در کولر، تبخیر شده و باعث تولید باد خنک می‌شود. کولرهای آبی از دو نوع واسط تبخیر پوشالی و سلولزی استفاده می‌کنند. کولرهای پوشالی نسل قدیمی کولر هستند که مصرف انرژی بالایی دارند و باید هرسال پوشال آنها تعویض شود. کولرهای سلولزی نسل جدیدتر کولر هستند که به نسبت پوشالی‌ها مصرف انرژی کمتری داشته و می توان از پدهای سلولزی آن چندسال استفاده کرد. سرویس سالیانه کولرها نیز در کاهش مصرف انرژی بسیار تاثیرگذاراست. اگر در سرویس و راه اندازی کولرهای آبی پوشالی یا سلولزی تخصص ندارید، از کارشناسان فنی کمک بگیرید تا سرویس و تعمیر کولر آبی را انجام دهند.

مصرف برق کولرهای آبی سلولزی
کولرهای سلولزی، آلودگی هوا و گرد غبار را از خود عبور نمی‌دهند و گرد و از بروز بیماری‌های تنفسی و آلرژی جلوگیری می‌کنند.

همزمان ازچندین وسیله گرمازا استفاده نکنید

سعی کنید در تابستان و ساعت‌های گرم روز از چند وسیله گرمازا مثل اجاق گاز، سماور و … استفاده نکنید. زیرا استفاده ازاین وسایل باعث بالا رفتن دمای محیط می‌شود. در نتیجه باید کولر برای مدت بیشتر و دور تند کار کند تا دمای محیط را پایین بیاورد.

پیشنهاد مطالعه

استفاده از کولر را زمان بندی کنید

کولرهای آبی هم مانند سایر وسایل بعد از مدتی کار کردن باید استراحت کنند تا بازدهی بهتری داشته باشند. پس برای مراقبت و کنترل مصرف برق کولر، آنها را دائم روشن نگذارید. می‌توانید در ساعت‌هایی که دمای هوا کمتر است مانند شب‌ها یا اوایل صبح، از پنکه استفاده کرده یا درب و پنجره ها را باز کنید تا هوای خنک از بیرون به داخل اتاق وارد شود.

سرویس کولر آبی در محل با آچارباز
تعمیر و سرویس کولر آبی خود را به تیم متخصص آچارباز بسپارید. سرویسکاران آچارباز تمامی ابزارهای موردنیاز برای رفع مشکلات کولر شما را همراه خود دارند و دستگاهتان را حتی در روزهای تعطیل تعمیر خواهد کرد.
سرویس کولر آبی

چگونه تعیین محل مناسب کولر می تواند در مصرف برق موثر باشد؟

در زمان خرید یا جابه‌جایی کولر باید بهترین محل را برای نصب کولر آبی انتخاب کنید. زیرا اگر کولر در محل درست نصب نشود، کارایی درستی ندارد و نمی‌تواند محیط فضا را به خوبی خنک کند. در تابستان نورخورشید به بدنه‌ی کولر آبی می‌تابد و باعث گرم شدن آب و بدنه آن می‌شود. در نتیجه کولر به جای باد خنک، باد گرم تولید می‌کند. چنانچه تمایل دارید درباره اثرات سایبان بیشتر بدانید می‌توانید مقاله «تاثیر سایبان بر کولر آبی» را مطالعه کنید. بهترین محل برای نصب کولر آبی باید شرایط زیر را داشته باشد:

 • کولرتا فضای داخلی کمترین فاصله را داشته باشد.
 • در قسمت شمال ساختمان نصب ‌شود.
 • فضای کافی در اطراف آن برای نصب سایبان وجود داشته باشد.
 • حداقل در سه طرف آن امکان جابه‌جایی هوا داشته باشد.
محل مناسب نصب کولر
بهترین محل برای نصب کولر، بالکن است. زیرا نیازی به کانال کشی نداشته و کمتر در معرض نور خورشید است.
پیشنهاد مطالعه

به برچسب انرژی و مشخصات فنی کولر توجه کنید

در زمان خرید کولر، به برچسب مصرف انرژی و مشخصات آن بسیار دقت کرده و کولرهای با گرید بهتر را خریداری کنید. زیرا در صرفه جویی و مصرف انرژی بسیار تاثیر گذار است. به طور مثال کولرآبی با مصرف انرژی A از کولر با مصرف انرژی G حدود 60 درصد کمتر است.

چگونه عایق بندی محیط به کنترل مصرف برق کمک می کند؟

جریان هوا از سمت محل گرم به سرد حرکت می‌کند. عایق بندی محیط باعث می‌شود هوای گرم از بیرون به داخل وارد نشود و دمای محیط  بالا نرود. عایق بندی محیط راه‌های مختلفی مانند استفاده از د‌رهای آکوستیک، پنجره‌های دوجداره، پوشاندن درزها با درزگیر و … دارد.

پیشنهاد مطالعه
صرفه جویی در مصرف برق با نصب سایبان
نصب سایبان بر روی کولر باعث نرسیدن نورخورشید به بدنه شده و در کاهش مصرف برق بسیار موثر است.
پیشنهاد مطالعه

برای کاهش مصرف برق از سیستم های هوشمند کنترل دما استفاده کنید

امروزه با پیشرفت تکنولوژی نسل جدید کولرهای آبی با سیستم‌های هوشمند کنترل دما به بازار وارد شده اند. این کولرها در کاهش مصرف انرژی بسیار تاثیرگذار است. سیستم هوشمند کنترل دمای ازیک تایمر و ترموستات هوشمند تشکیل شده است. زمانی که اختلاف دمای محیط و بیرون، بالا رود این دستگاه شروع به فعالیت می‌کند. سیستم هوشمند با توجه به برنامه‌ی ورودی به آنها، دمای محیط را یکسان نگه داشته و مصرف انرژی را کاهش می‌دهد. کنترل این دستگاه‌ها به راحتی و از راه دور با گوشی‌های هوشمند امکان پذیر است.

5/5 - (2 امتیاز)

نوشته های مشابه

‫8 دیدگاه ها

 1. پیشنهاد می کنم اگر می خواید انرژی برق در کل ایران کاهش یابد این سایه بانها که جهت نصب در کولر آبی تبلیق می شود را رایکان به مردم داده شود تا در کل انژی برق کاهش یابد ایان هم به نفع مالک آپارتمان است و هم به نفع دولت و اگر اجرایی شود با کلی صرفه جویی برق مواجع خواهیم شد

  1. با سلام
   محمد عزیز، ممنون از اینکه نظر خود را با ما به اشتراک می گذارید.

 2. چند روزه حس میکنم کولر رو روشن میکنیم خونه دم میکنه میشه لطفا راهنمایی کنین؟

  1. با سلام
   نیما عزیز، مشکل دم کردن کولر دلایل مختلفی می تواند داشته باشد برای برطرف کردن آن می توانید موارد زیر را بررسی کنید:
   1- بالا بودن رطوبت هوای بیرون
   2- خاموش بودن پمپ آب کولر
   3-مشکل در سیستم آب کولر
   4- فرسوده بودن پوشال ها
   5- باز بودن درب های اطراف کولر
   اگر با بررسی این موارد مشکل برطرف نشد، میتوانید درخواست خود را در قسمت تعمیر کولر آبی آچارباز ثبت کنید یا با شماره 02154591616 تماس بگیرید تا کارشناسان ما مشکل را برطرف کنند.

 3. بالاخره ما نفهمیدیم مصرف کولرگازی بیشتره یا ابی
  بعد کولرگازی داریم ما چیکار کنیم که مصرفش کمتر بشه

 4. مطلب خوبی بود
  یه سوال دارم ازتون.صدای کولر هخیلی زیاده چه دلیلی میتونه داشته باشه؟ ممنون میشم اگر کسی میدونه راهتماییم کنه

  1. حسن عزیز
   خوشحالیم که از این مطلب رضایت داشتید.
   برای صدای زیاد کولر آبی این موارد را چک کنید:
   1. ممکن است پولی دستگاه شل شده باشد، با آچار آلن پولی را محکم کنید.
   2. ممکن است به دلیل خرابی تسمه باشد که باید تعویض شود.
   3. وضعیت یاتاقان را چک کنید و اگر بزرگ‌تر از حالت استاندارد شده است؛ باید با قطعه جدید تعویض شود.
   4. ممکن است به دلیل لنگر انداختن فن در زمان چرخش باشد که باید مشکل برطرف شود.

   اگر در هر کدام از این موارد نیاز به راهنمایی تعمیرکار داشتید؛ سفارش تعمیر یا سرویس کولر آبی را در سایت آچارباز ثبت کنید تا متخصصان آچارباز کمک شما کنند.
   یا با شماره 02154591616 تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا