به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید.    |   درخواست تعمیر در محل
امروز پنج شنبه ۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۰

چطور مصرف برق کولر آبی را مدیریت کنیم؟

مصرف بهینه کولر آبی

منطقه جغرافیایی ایران و آب و هوای گرم و خشک باعث شده که بیشتر مردم از کولرهای آبی، برای خنک کردن‌ هوا استفاده کنند. کولرهای آبی اگر درست انتخاب شده و به موقع سرویس و نگهداری شوند، می‌توانند گرمای سوزان تابستان را به هوای بهاری تبدیل کنند. با گرم شدن هوا و راه اندازی کولرآبی، مصرف برق خانواده‌ها به شدت افزایش می‌یابد. اگر اقدامی برای صرفه جویی انجام ندهید، می‌تواند به شدت برای شما هزینه‌بر باشد. چقدر با روش‌های صرفه جویی برق کولر آبی آشنا هستید؟ اگر اطلاعاتی در این زمینه ندارید، نگران نباشید. ما دراین مقاله آچارباز به شما آموزش می‌دهیم که چطور با انجام چند اقدام ساده، مصرف برق کولر‌های را مدیریت کنید و از هزینه‌های سرسام آور و هنگفت برای قبض جلوگیری کنید، پس در ادامه با ما همراه شوید.

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

با توجه به موقعیت جغرافیایی، کولر مناسب انتخاب کنید

در زمان خرید کولر، به شرایط آب و هوایی منطقی زندگی‌تان دقت کنید و با توجه به موقعیت جغرافیایی خود کولر مناسب را انتخاب و خریداری کنید. اغلب در مناطق گرم و خشک از کولرهای آبی و در مناطق شرجی و مرطوب از کولرهای گازی برای خنک کردن محیط استفاده می‌شود. اگر در زمان خرید، کولر مناسب را خریداری نکنید، فضا بدرستی خنک نشده و کولر باید دائم کار کند. در نتیجه بالا رفتن مصرف برق و انرژی‌ را بدنبال دارد.

انتخاب درست کولر با توجه به وقعیت جغرافیایی
مصرف برق کولرهای آبی حدود ۷۵ درصد از کولرهای گازی کمتر است.

طول کانال های کولر را کوتاه کنید

طول کانال‌ها در خنک شدن محیط داخلی بسیار تاثیر گذار است. هرچقدر فاصله‌‌ی کولر آبی تا محیط داخلی بیشتر باشد، باد‌های تولید شده باید مسیر بیشتری را برای رسیدن به محیط طی کنند. در نتیجه ممکن است در طول مسیر گرم شده یا از درزهای کانال خارج شوند. پس در صورت امکان، فاصله کولر آبی تا فضای داخلی را کاهش دهید.

چگونه انتخاب کولر مناسب با متناسب با فضا می‌تواند در مصرف برق تاثیر گذار باشد؟

انتخاب کولر آبی مناسب اولین قدم در صرفه جویی در مصرف انرژی است. کولرهای آبی مانند کولر‌های گازی امکان تنظیم دما را ندارند و فقط سرعت آن قابلیت تنظیم دارد. در نتیجه برای گرفتن بهترین نتیجه و خنک سازی محیط باید ظرفیت انتخاب شده کولرها متناسب با متراژ فضای داخلی باشد. اگر ظرفیت کولر با فضای مورد استفاده هم‌خوانی نداشته باشد، محیط درست خنک نمی‌شود و راندمان پایین و مصرف برق به شدت بالا می‌رود.

متراژ حجم کولر
۳۰ تا ۵۰ متر ۲۳۰۰
۵۰ تا ۶۵ متر ۳۵۰۰
۶۵ تا ۱۲۰ متر ۴۹۰۰
۱۲۰ تا ۱۵۵ متر ۷۰۰۰

چرا انتخاب کولر با واسط تبخیری مناسب در کاهش مصرف برق موثر است؟

آب موجود در کولر‌های آبی به وسیله واسط‌های تبخیری موجود در کولر، تبخیر شده و باعث تولید باد خنک می‌شود. کولرهای آبی از دو نوع واسط تبخیر پوشالی و سلولزی استفاده می‌کنند. کولرهای پوشالی نسل قدیمی کولر هستند که مصرف انرژی بالایی دارند و باید هرسال پوشال آنها تعویض شود. کولرهای سلولزی نسل جدیدتر کولر هستند که به نسبت پوشالی‌ها مصرف انرژی کمتری داشته و می توان از پدهای سلولزی آن چندسال استفاده کرد. سرویس سالیانه کولرها نیز در کاهش مصرف انرژی بسیار تاثیرگذاراست. اگر در سرویس و راه اندازی کولرهای آبی پوشالی یا سلولزی تخصص ندارید، از کارشناسان فنی کمک بگیرید تا سرویس و تعمیر کولر آبی را انجام دهند.

مصرف برق کولرهای آبی سلولزی
کولرهای سلولزی، آلودگی هوا و گرد غبار را از خود عبور نمی‌دهند و گرد و از بروز بیماری‌های تنفسی و آلرژی جلوگیری می‌کنند.

همزمان ازچندین وسیله گرمازا استفاده نکنید

سعی کنید در تابستان و ساعت‌های گرم روز از چند وسیله گرمازا مثل اجاق گاز، سماور و … استفاده نکنید. زیرا استفاده ازاین وسایل باعث بالا رفتن دمای محیط می‌شود. در نتیجه باید کولر برای مدت بیشتر و دور تند کار کند تا دمای محیط را پایین بیاورد.

پیشنهاد مطالعه

استفاده از کولر را زمان بندی کنید

کولرهای آبی هم مانند سایر وسایل بعد از مدتی کار کردن باید استراحت کنند تا بازدهی بهتری داشته باشند. پس برای مراقبت و کنترل مصرف برق کولر، آنها را دائم روشن نگذارید. می‌توانید در ساعت‌هایی که دمای هوا کمتر است مانند شب‌ها یا اوایل صبح، از پنکه استفاده کرده یا درب و پنجره ها را باز کنید تا هوای خنک از بیرون به داخل اتاق وارد شود.

تعمیر کولر آبی در محل با آچارباز
نصب کولر آبی در برندهای مختلف، تعمیر کولر آبی و سرویس کولر آبی به صورت کامل و راه اندازی آن در ابتدای فصل گرما و جمع آوری کولر در ابتدای فصل سرما از خدمات آچارباز است. با ثبت سفارش از طریق دکمه زیر و یا تماس با شماره تلفن ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۱۶ تعمیرکار در سریعترین زمان برای خدمات رسانی به شما اعزام می ‌شود.
درخواست تعمیر کولر آبی

چگونه تعیین محل مناسب کولر می تواند در مصرف برق موثر باشد؟

در زمان خرید یا جابه‌جایی کولر باید بهترین محل را برای نصب کولر آبی انتخاب کنید. زیرا اگر کولر در محل درست نصب نشود، کارایی درستی ندارد و نمی‌تواند محیط فضا را به خوبی خنک کند. در تابستان نورخورشید به بدنه‌ی کولر آبی می‌تابد و باعث گرم شدن آب و بدنه آن می‌شود. در نتیجه کولر به جای باد خنک، باد گرم تولید می‌کند. بهترین محل برای نصب کولر آبی باید شرایط زیر را داشته باشد:

 • کولرتا فضای داخلی کمترین فاصله را داشته باشد.
 • در قسمت شمال ساختمان نصب ‌شود.
 • فضای کافی در اطراف آن برای نصب سایبان وجود داشته باشد.
 • حداقل در سه طرف آن امکان جابه‌جایی هوا داشته باشد.
محل مناسب نصب کولر
بهترین محل برای نصب کولر، بالکن است. زیرا نیازی به کانال کشی نداشته و کمتر در معرض نور خورشید است.

به برچسب انرژی و مشخصات فنی کولر توجه کنید

در زمان خرید کولر، به برچسب مصرف انرژی و مشخصات آن بسیار دقت کرده و کولرهای با گرید بهتر را خریداری کنید. زیرا در صرفه جویی و مصرف انرژی بسیار تاثیر گذار است. به طور مثال کولرآبی با مصرف انرژی A از کولر با مصرف انرژی G حدود ۶۰ درصد کمتر است.

پیشنهاد مطالعه

چگونه عایق بندی محیط به کنترل مصرف برق کمک می کند؟

جریان هوا از سمت محل گرم به سرد حرکت می‌کند. عایق بندی محیط باعث می‌شود هوای گرم از بیرون به داخل وارد نشود و دمای محیط  بالا نرود. عایق بندی محیط راه‌های مختلفی مانند استفاده از د‌رهای آکوستیک، پنجره‌های دوجداره، پوشاندن درزها با درزگیر و … دارد.

صرفه جویی در مصرف برق با نصب سایبان
نصب سایبان بر روی کولر باعث نرسیدن نورخورشید به بدنه شده و در کاهش مصرف برق بسیار موثر است.

برای کاهش مصرف برق از سیستم های هوشمند کنترل دما استفاده کنید

امروزه با پیشرفت تکنولوژی نسل جدید کولرهای آبی با سیستم‌های هوشمند کنترل دما به بازار وارد شده اند. این کولرها در کاهش مصرف انرژی بسیار تاثیرگذار است. سیستم هوشمند کنترل دمای ازیک تایمر و ترموستات هوشمند تشکیل شده است. زمانی که اختلاف دمای محیط و بیرون، بالا رود این دستگاه شروع به فعالیت می‌کند. سیستم هوشمند با توجه به برنامه‌ی ورودی به آنها، دمای محیط را یکسان نگه داشته و مصرف انرژی را کاهش می‌دهد. کنترل این دستگاه‌ها به راحتی و از راه دور با گوشی‌های هوشمند امکان پذیر است.


نویسنده :

۲ دیدگاه

 • حسن گفت:

  مطلب خوبی بود
  یه سوال دارم ازتون.صدای کولر هخیلی زیاده چه دلیلی میتونه داشته باشه؟ ممنون میشم اگر کسی میدونه راهتماییم کنه

  • نیلوفر کلاکی گفت:

   حسن عزیز
   خوشحالیم که از این مطلب رضایت داشتید.
   برای صدای زیاد کولر آبی این موارد را چک کنید:
   ۱. ممکن است پولی دستگاه شل شده باشد، با آچار آلن پولی را محکم کنید.
   ۲. ممکن است به دلیل خرابی تسمه باشد که باید تعویض شود.
   ۳. وضعیت یاتاقان را چک کنید و اگر بزرگ‌تر از حالت استاندارد شده است؛ باید با قطعه جدید تعویض شود.
   ۴. ممکن است به دلیل لنگر انداختن فن در زمان چرخش باشد که باید مشکل برطرف شود.

   اگر در هر کدام از این موارد نیاز به راهنمایی تعمیرکار داشتید؛ سفارش تعمیر یا سرویس کولر آبی را در سایت آچارباز ثبت کنید تا متخصصان آچارباز کمک شما کنند.
   یا با شماره ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۱۶ تماس بگیرید.

 • ارسال دیدگاه  استفاده از مطالب سایت آچارباز فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق سایت متعلق به آچارباز است.