×

وب اپلیکیشن آچارباز را نصب کنید!

نصب

به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید. | درخواست تعمیر در محل

گرمایش و سرمایش

نكات طلايي در بهینه سازی مصرف انرژی در منزل و ساختمان

روش های صرفه جویی انرژی در منزل

چقدر با روش هاي بهینه سازی مصرف انرژی در منزل و ساختمان آشنا هستید؟ آیا به مراقبت از انرژی و شیوه‌های درست صرفه جویی اهمیت می‌دهید؟ می‌دانید چه کارهایی می‌توانید در این زمینه انجام دهید؟
وبلاگ آچارباز، در این مقاله قصد دارد در ابتدا شما را با دلایل مراقبت از مصرف انرژی آشنا کرده و سپس در مورد راه‌های صرفه جویی در مصرف انرژی الکتریکی، صرفه جویی در مصرف سوخت های فسیلی، راه‌های صرفه جویی در مصرف گاز و برق با شما سخن بگوید و در انتها نیز نکاتی طلایی در مورد صرفه جویی در مصرف انرژی در ساختمان را با شما در میان بگذارد.

به نظر شما چرا باید در مراقبت از مصرف انرژی حساس باشیم؟

بر اساس تحقیقات انجام شده در جهان هر سال نسبت به گذشته 2 درصد منابع انرژی بیشتری مصرف می‌شود و در طی سال‌های 2001 تا 2025 مصرف انرژی در جهان 54 درصد افزایش می‌یابد. این افزایش مصرف ما را براین می‌دارد تا در مراقبت و صرفه جویی سوخت‌های فسیلی و … دقت بیشتری داشته باشیم. در این قسمت به بررسی دلایل مراقبت از مصرف انرژی به صورت کلی می‌پردازیم:

1- خطر اتمام منابع انرژی

هرچقدر مصرف ما از منابع انرژی بیشتر باشد، خطر از بین رفتن منابع انرژی بیشتر می‌شود. چون منابع قبلی به اتمام رسیده و ما باید بیشتر به دنبال منابع انرژی جدید از جمله سوخت‌های فسیلی باشیم.  صرفه جویی در مصرف سوخت‌های فسیلی یکی از دغدغه‌های بسیار بزرگ دوستداران طبیعت، کارشناسان اقتصاد و افراد صاحب نظر است که اعتقاد دارند باید منابع فسیلی جهان برای نسل‌های آینده نیز باقی بماند.

2- کاهش هزینه‌های روزانه

هرچه میزان مراقبت از مصرف انرژی افزایش یابد، به مراتب هزینه‌های ما نیز کاهش پیدا می‌کند . به طور مثال صرفه جویی در مصرف انرژی الکتریکی، صرفه جویی در مصرف انرژی گاز، آب و … به مراتب هزینه‌های ما را کمتر خواهد کرد.

3- ساخت نیروگاه های کمتر

شاید شما هم براین باور باشید که ساخت نیروهگاه‌های بیشتر در رشد و توسعه جامعه موثر است.  اما ساخت نیروگاه‌ها موجب افزایش مصرف سرانه سوخت‌های فسیلی، آلودگی بیشتر هوا، بیماری‌های تنفسی و … می‌شود.

4- خطر کمتر برای سلامت انسان

مراقبت از مصرف انرژی و صرفه جویی در مصرف سوخت‌های فسیلی همچون نفت، ذغال سنگ و گاز هوای تمیزتری را در اختیار جامعه می‌گذارد و درصد بیماری‌هایی همچون آسم، سرطان  و … را کاهش می‌دهد.

پیشنهاد مطالعه

5- کاهش گرمایش جهانی

هرچه ما مراقبت بیشتری از مصرف انرژی جهان داشته باشیم، مسئله گرم شدن کره زمین و گازهای گلخانه‌ای کمتر اتفاق می‌افتد. همان‌طور که می‌دانید گرم شدن کره زمین باعث بروز مشکلاتی در تغییر الگوهای آب و هوایی، افزایش دما، افزایش سطح دریا و ایجاد بیماری‌های خطرناکی چون سرطان و … می‌شود. پس با صرفه جویی در مصرف سوخت‌های فسیلی گامی موثر برای سلامت کره زمین و باقی ماندن منابع برای نسل‌های آینده برداشته‌ایم.

گرمایش زمین
گرم شدن کره زمین باعث بروز مشکلاتی در تغییر الگوهای آب و هوایی، افزایش دما، افزایش سطح دریا و ایجاد بیماری‌های خطرناکی چون سرطان و … می‌شود.

بهترين روش هاي بهینه سازی مصرف انرژی در منزل و ساختمان چیست؟

در این قسمت اولین کاری که می‌کنیم روش‌های صرفه جویی در مصرف انرژی در ساختمان را به شاخه‌های مختلف همچون انرژی الکتریکی، سوخت‌های فسیلی همچون گاز تقسیم بندی کرده و در هر مورد به صورت جداگانه روش‌های صرفه جویی در آن را آموزش می‌دهیم.

اولین موردی که در راستای روش‌های بهینه سازی مصرف انرژی در منزل باید به سراغ آن بروید، پنجره‌ها هستند.

راه‌های صرفه جویی در مصرف انرژی الکتریکی

با صرفه جویی در مصرف انرژی الکتریکی می‌توان گام مثبتی برای کاهش آلودگی محیط زیست، گرم شدن کره زمین و پایین آوردن هزینه‌های مصرف انرژی الکتریکی برداشت. در ادامه راه‌های صرفه جویی در مصرف برق را با شما در میان خواهیم گذاشت.

↵ از نور طبیعی بیشتر کمک بگیرید

در طی روز سعی کنید پرده‌ها را کنار بزنید و از انرژی نور خورشید استفاده کنید تا فضای خانه پرنورتر شود. استفاده از نور طبیعی در خانه و محیط کار سبب شادی بیشتر در محیط می‌شود. سعی کنید در محل کار و یا در اتاقتان میزتان را در کنار نور طبیعی قرار بدهید تا بتوانید از نور خورشید بهتر استفاده کنید و در عین حال مصرف نورهای مصنوعی نیز کمتر شوند.

چراغ مطالعه
اگر در اتاقتان برای مطالعه و … نیاز به نور بیشتری دارید، یکی از راه‌های صرفه جویی در مصرف انرژی الکتریکی در این شرایط استفاده از چراغ مطالعه و یا آباژور است.
پیشنهاد مطالعه


↵ از لامپ‌های کم مصرف استفاده کنید

یکی دیگر از راه‌های صرفه جویی در مصرف برق، استفاده از لامپ‌های قدیمی به جای لامپ‌های رشته‌ای است،  چراغ‌های رشته‌ای 90 درصد انرژی مورد استفاده خود را تبدیل به حرارت و تنها 10 درصد آن را تبدیل به نور می‌کنند. امروزه استفاده از لامپ‌های فلورسنت یا لامپ‌های LED گزینه بسیار بهتری از چراغ‌های رشته‌ای هستند. این لامپ‌ها نور بیشتری دارند، انرژی کمتری مصرف می‌کنند و در عین حال طول عمر بیشتری دارند. لامپ‌های فلورسنت دارای مقداری جیوه هستند که به آن به عنوان یک نکته منفی می‌توان اشاره کرد. این مسئله در لامپ‌های ال ای دی برطرف شده‌است.

لامپ کم مصرف
لامپ‌های LED در مقایسه با لامپ فلورسنت جدیدتر و گران‌تر بوده و طول عمر بالاتری دارند.

↵ چراغ‌های اضافی را خاموش کنید

یکی دیگر از راه‌های صرفه جویی در مصرف برق استفاده از چراغ کمتر است. بهتر است چراغ‌های اضافی را خاموش کنید و سعی کنید اعضای خانواده در یک یا دو اتاق جمع شوید.

↵ لوازم برقی را زمانی که به آن نیاز ندارید، از دوشاخه بکشید

زمانی که دو شاخه لوازم برقی بی‌دلیل به برق متصل باشد، حتی اگر از آن‌ها‌ استفاده نکنید، بازهم لوازم برقی برق مصرف می‌کنند. یکی دیگر از راه‌‌های صرفه جویی در مصرف انرژی الکتریکی، از برق کشیدن لوازم برقی است، زمانیکه به آن‌ها نیاز ندارید.

از جمله وسایل پرمصرف، کامپیتورها هستند. بهتر است به منظور صرفه جویی در مصرف انرژی در پایان روز آن‌ها را خاموش کرده و از برق بکشید. وسایل برقی کوچک همچون شارژها، سشوار، شارژتلفن و…  هرآنچه که نیازی به استفاده از آن ندارید را از برق بکشید. لازم نیست تلویزیون همیشه به برق باشد، استفاده از سیم سیار که دکمه خاموش-روشن دارد، کار را راحت‌تر می‌کند.

کشیدن دوشاخه برق
اتصال بی‌دلیل دوشاخه به پریز برق، باعث مصرف انرژی می‌شود.

↵ وسایل کم‌مصرف را جایگزین وسایل برقی قدیمی و پرمصرف کنید

به منظور صرفه جویی و مراقبت از مصرف انرژی بهتر است در هنگام خرید وسایل برقی میزان مصرف انرژی آن‌ها را در نظر بگیرید. وسایل برقی را انتخاب کنید که برچسب مصرف انرژی A دارند. وسایل برقی در گذشته میزان مصرف برق آن‌ها بالا بود. اگر اکنون قصد تعویض‌شان را دارید بهتر است به رتبه انرژی و میزان مصرف برق آن‌ها توجه کنید.

↵ در هنگام استفاده از فر در آن را باز و بسته نکنید

یکی از روش‌های دیگر مراقبت از مصرف انرژی در خانه این است که در هنگام استفاده از فر، در آن را باز و بسته نکنید. زیرا گرمای فر خارج می‌شود و برای اینکه دوباره به آن میزان گرما برسد، باید دوباره انرژی صرف شود.

↵ از تمام ظرفیت ماشین لباسشویی استفاده کنید

استفاده از تمام ظرفیت ماشین لباسشویی، یکی دیگر از راه‌های صرفه جویی در مصرف برق است و تا زمانیکه ماشین کامل پر نشده آن را روشن نکنید.

ماشین ظرفشویی
اگر در منزل ماشین ظرفشویی دارید، یکی دیگر از شیوه‌های مراقبت از مصرف انرژی این است که صبر کنید تمام ظرفیت ماشین کاملا پر شود، سپس آن را روشن کنید.

↵ مصرف انرژی در آشپزخانه کاهش دهید

استفاده زیاد از اجاق گاز دمای خانه را در تابستان بالا می‌برد و این امر موجب بالا رفتن مصرف وسایل سرمایشی و انرژی برق می‌شود. همچنین به لوازم سرمایشی و گرمایشی توجه کرده و در صورتی که نیاز به تعمیر آبگرمکن است، هرچه سریعتر اقدام کنید.

پیشنهاد مطالعه


یکی دیگر از راه‌های صرفه جویی در مصرف برق، تمیز نگه داشتن یخچال است. بهتر است سالی یک بار حداقل یخچال را از برق بکشید و پشت دستگاه را با جاروبرقی و دستمال تمیز کنید. چون با گذشت زمان گرد و غبار، مو و چربی باعث می‌شود، سیستم برودتی بخچال درست کار نکند و مصرف برق منزل افزایش یابد. نکته بعدی که در راه‌های صرفه جویی در مصرف برق در یخچال باید به آن توجه کنید، این است که یخچال خالی مصرف برق بیشتری دارد، بنابراین سعی کنید یخچال را پر نگه دارید!

پر نگه داشتن یخچال
یکی از راه‌های صرفه جویی در مصرف انرژی الکتریکی، تمیز کردن یخچال و قرار ندادن غذای گرم داخل یخچال است.

از آب سرد برای شستن ظروف و لباس کمک بگیرید

اگر از ماشین ظرفشویی و یا لباسشویی استفاده می‌کنید، ظروف و لباس‌ها را با آب سرد بشویید. استفاده از آب سرد یکی از شیوه‌های موثر در کاهش مصرف انرژی برق است.

2- راه‌های صرفه جویی در مصرف گاز

از آنجا که بخشی از سوخت‌های فسیلی، منابع گازی و نفتی هستند، در دنیای امروزی وقتی صحبت از روش هاي بهینه سازی مصرف انرژی در منزل می‌شود، قسمتی از آن به راه‌های صرفه جویی در مصرف گاز اشاره می‌کند. برخی از شیوه‌های کاربردی راه‌های صرفه جویی در مصرف گاز عبارتند از:

↵ عایق کردن منزل خود را برابر گرما و سرما

اولین موردی که در راستای روش‌هاي بهینه سازی مصرف انرژی در منزل باید به سراغ آن بروید، پنجره‌ها هستند. پنجره‌های بزرگ، چشم انداز زیبایی را در اختیار شما قرار می‌دهند. اما به راحتی گرمای خانه را هدر می‌دهند. اگر پنجره‌ها شکاف دارند، آن‌ها را با درزگیر پر کنید. پنجره‌ها را با پوشش مناسب همچون پرده، کرکره یا لودراپه بپوشانید. از نوارهای چسب درزگیر دوطرفه برای پنجره‌ها و درها استفاده کنید.  گرم نشدن خانه در زمستان در اثر باز بودن درز پنجرها ممکن است شما را به این فمر بیاندازد که ممکن است لوزام گرمایشی به درستی عمل نمی‌کنند، و اقدام به سرویس و تعمیر پکیج کنید. در صورتی که مشکل با یک درزگیری ساده حل می‌شود.

درزگیر
یکی از راه‌های صرفه جویی در مصرف گاز استفاده از درزگیرهاست. درزگیرها تا 30 درصد انرژی را صرفه جویی می‌کنند.

↵ عایق‌بندی آبگرمکن

عایق‌بندی آبگرمکن توسط پوشش عایق مخصوص یکی از روش‌های موثر صرفه جویی در مصرف انرژی در ساختمان و صرفه جویی در مصرف سوخت فسیلی است. این لایه اضافی عایق کمک می‌کند تا آبگرمکن کمتر سوخت مصرف کند..

↵ متعادل نگه داشتن دمای خانه

درجه حرارت خانه را در زمستان و تابستان بر روی 20 درجه تنظیم کنید. اتاق‌هایی را که استفاده نمی‌کنید، بهتر است درشان را ببندید تا خانه زودتر گرم یا سرد شود. در زمستان برای پنجره‌ها از پرده ضخیم استفاده کنید تا خانه زودتر گرم شود و در طی روز هم پرده‌ها را کنار بزنید و از نور خورشید برای گرمای خانه بهره ببرید.

پیشنهاد مطالعه
پرده اتاق و مصرف انرژی
انتخاب پرده مناسب برای پنجره‎ها یکی از روش هاي بهینه سازی مصرف انرژی در منزل بوده که در مراقبت از مصرف انرژی نیز بسیار موثر است.

↵ دریچه‌های کولر را در فصل سرما ببندید

یکی دیگر از راه‌های صرفه جویی در مصرف گاز بستن دریچه کولرهاست تا گرمای خانه هدر نرود.

↵ روی رادیاتورها را مسدود نکنید

↵ ترموستات پکیج یا آبگرمکن را تنظیم کنید

تنظیم ترموستات پکیج یا آبگرمکن یکی دیگر از راه‌های صرفه جویی در مصرف گاز است. دمای آب گرم باید به گونه‌ای باشد که گرمای آب مصرفی شما متعادل باشد.

↵ کانال‌های گرمایشی خانه را عایق‌بندی کنید

عایق بندی کانال‌های گرمایشی خانه، 20 تا 30 درصد در کاهش مصرف انرژی خانه موثر بوده و از آن به عنوان یکی از راه‌های صرفه جویی در مصرف گاز می‌توان نام برد.

↵ شیوه پخت و پز خود را تغییر دهید 

تعمیر پکیج در محل با آچارباز
خدمت سرویس و تعمیر پکیج در محل آچارباز، شامل ارائه انواع خدمات نصب، سرویس، عیب یابی، تعمیر و رفع خرابی تمامی برندهای پکیج دیواری و زمینی می‌شود. دستگاه شما را از هر مدلی که باشد، در هر نقطه از تهران و در محل خودتان تعمیر خواهیم کرد.
درخواست تعمیر پکیج

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا