به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید.    |   درخواست تعمیر در محل
امروز شنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۹

۷ راهکار برای رفع بوی نامطبوع کولر آبی

رفع بوی نامطبوع کولر آبی

با وجود محصولات سرمایشی جدید، همچنان عده زیادی به سمت کولرهای آبی گرایش دارند. باد کولر آبی با وجود رطوبتی که دارد، فضای ساختمان را مطبوع و خنک می‌کند. اما گاهی از این کولرها بوی نامطبوعی به مشام می‌رسد. در اینجا دلایل بوی نامطبوع کولر آبی را بررسی می‌کنیم.

در صورتی که از دریچه‌های کولر آبی بوی نامطبوع به مشام رسید، در ابتدا باید به دنبال دلیل آن باشید. ممکن است به هر دلیلی، از کثیفی پوشال گرفته تا ماندگی آب کولر می‌توانند دلایلی برای بوی نامطبوع باشند.

اما چطور می‌توان این بوی نامطبوع را برطرف کرد.

بوی بد کولر می‌تواند دلایل متعددی داشته باشد که در ادامه آن‌ها را بررسی می‌کنیم:

۱- قدیمی بودن پوشال‌ها

پوشال کولر را باید هر دو سال یکبار تعویض کنید. به دلیل وجود رشته‌های چوبی داخل پوشال، و مرطوب بودن آن، احتمال ایجاد آلودگی و رشد میکروب و باکتری داخل پوشال بسیار بالاست. عدم تعویض به موقع پوشال‌ها نه تنها بوی نامطبوع ایجاد می‌کند، بلکه باعث می‌شود باکتری‌هایی که در پوشال رشد کرده‌اند، وارد فضای خانه شده و انواع بیماری‌های ویروسی و آلرژی را با خود به همراه بیاورند.

در این شرایط تنها راه ممکن تعویض پوشال است. اما این نکته را خاطر نشان کنیم که این باکتری‌های ایجاد شده، به بدنه‌ی دریچه‌ها هم نفوذ می‌کنند و ممکن است به پوشال جدید منتقل شوند. پس بعد از خارج کردن پوشال کهنه و قبل از نصب پوشال جدید، بدنه‌ی دریچه‌ها را با سرکه و یا مواد ضدعفونی کننده کامل بشویید.

 

سرویس و راه‌اندازی تابستانه کولر فقط با ۷۰۰۰۰ تومان!
خدمت سرویس و تعمیر کولر آبی در محل آچارباز، شامل ارائه انواع خدمات نصب، سرویس و تعمیر کولر آبی می‌شود. در هر ساعتی از شبانه روز که نیاز به تعمیر کولر آبی داشتید، در هر محله از تهران که باشید، می‌توانید با مناسب‌ترین قیمت، از خدمات آچارباز بهره مند شوید.
درخواست تعمیر کولر آبی

۲- کهنگی آب داخل تشتک کولر آبی

آب موجود داخل تشتک کولر آبی در صورتی که استفاده نشود و یا جریان نداشته باشد، مانده و لجن می‌شود. این آب لجن شده خود منبع خوبی برای تجمع آلودگی و تولید باکتری و قارچ است. درنتیجه این آلودگی و لجن‌های ایجاد شده، بوی نامطبوعی تولید می‌کنند. در صورت آلودگی این آب، بقیه قسمت‌های کولر هم آلوده خواهند شد. این آب از طریق سیستم توزیع، به تمام قسمت‌های کولر منتقل می‌شود. در نهایت اگر پوشال‌ها را به تازگی تعویض کرده باشید هم دوباره با همین روند آلوده خواهند شد. پس در حین تعویض پوشال به تعویض آب و شست‌وشوی تشتک اقدام کنید.

گاهی هم به دلیل خرابی پمپ آب کولر، آب تشتک به درستی تعویض نمی‌شود. در این شرایط هم باید نسبت به تعمیر پمپ اقدام کنید.

تمام قسمت‌های تشتک را بشویید و بعد از اتمام کار کمی مایع ضدعفونی کننده، مایع شیشه شوی و یا اسپری‌های پاک کننده سطوح بریزید. تحت هیچ شرایطی از پودر لباسشویی، مایع ظرفشویی و یا موادی که کف تولید می‌کنند استفاده نکنید.

پس به صورت دوره‌ای کولر را بررسی کنید و در صورت کهنه شدن آب تشتک، آب را تخلیه و آب تمیز داخل آن بریزید.

شستن کولر به روش اصولی

۳- نامرغوب بودن روغن برای سرویس کولر

برای سرویس دوره‌ای باید قطعات کولر را روغن‌کاری کنید. این روغن‌کاری به حرکت روان قطعات الکتریکی و مکانیکی کمک می‌کند. اما در انتخاب روغن باید دقت کنید. در صورت استفاده از روغن‌های نامرغوب، یکی از دلایل بوی نامطبوع را خودتان ایجاد کرده‌اید. پس در هنگام خریدن روغن به کیفیت آن توجه کنید.

در صورتی که با روشن شدن کولر، موتور آن داغ شود و بوی نامطبوعی به مشام شما رسید، باید روغنی که به قطعات تزریق کرده‌اید را تمیز کنید تا بوی نامطبوع از بین رود.

۴- نامناسب بودن محل نصب کولر آبی

برای نصب کولر آبی باید محل مناسبی انتخاب شود. گاهی ممکن است کولر هیچ مشکلی ندارد و به درستی سرویس و تمام قسمت‌های آن به خوبی تمیز شده باشد ولی همچنان بوی نامطبوعی در هنگام روشن شدن کولر در فضا بپیچد. این امر به دلیل محل نامناسب کولر است. در برخی از ساختمان‌ها دریچه‌های کولر را در کنار لوله‌های تهویه سرویس بهداشتی قرار می‌دهند. این خود میتواند یکی از دلایل اصلی بوی نامطبوع کولر باشد.

برای برطرف کردن این امر توصیه می‌شود محل نصب کولر را تغییر دهید و یا هواکش را کمی بالاتر ببرید. با بالا بردن هواکش شاید مشکل به طور کامل برطرف نشود، اما تا حدی از شدت بو کاسته می‌شود.

اینها برخی از علائمی هستند که موجب بوی نامطبوع در کولر می‌شوند. حال اگر با استفاده از این موارد بوی نامطبوع از بین نرفت، باید با تعمیرکار کولر آبی مشورت کنید.

۵- بررسی سینی زیر کولر آبی

گاهی اوقات به دلیل خرابی پمپ آب و سرریز شدن آن در سینی ماندن در سینی موجب می شود بوی بدی در کانال کولر حس کنید. پیشنهاد می کنیم هر چند روز یکبار آب سینی را تعویض کنید و خوب تمیز کنید.

۶- نیم سوز شدن پمپ آب

هنگامی که یکی از قطعات کولر آبی نیم سوز شود؛ بوی بسیار بدی در کانال کولر پیچید می شود و گاهی مواقع می توانید پمپ آب کولر را تعمیر کنید اما در بیشتر اوقات نیاز به تعویض دارد. برای تعمیر کولر آبی می توانید به متخصصین آچار باز اطمینان کنید.

۷-بررسی آب تغذیه کولر آبی

گاهی اوقات پیش می آید که خانواده های برای تغذیه منبع آب کولر خود از یک مخزن بزرگ آب استفاده می کنند. حتما مخزن آب را بررسی کنید موجودی یا شی که منجر به فساد شود داخل آب نیفتاده باشد. یکی از دلایل مهم برای بوی بد کولر مخزن آب هست.

 


نویسنده :

 • Avatar MOHAMAD گفت:

  سلام پمپ اب کولر هرچند وقت یکبار کار نمیکند پمپ جدید هم تهیه شده و با همان مشکل مواجه شدیم سیم های اتصال پمپ را عوض کردم وفعلا درسته میخاستم بدونم مشکلش چیه

  • ندا ایزدی ندا ایزدی گفت:

   سلام

   خودتان فرمودید سیم‌های اتصال را تعویض کرده و مشکل برطرف شد. اما برای اطمینان بیشتر، از یک تعمیرکار کولر آبی بخواهید تا وضعیت کولر را بررسی کند. جهت اینکار می توانید درخواست تعمیر کولر در محل خود را در سامانه آچارباز ثبت کنید.

 • Avatar سما گفت:

  کولرمون باد خنک نمیده باید چیکارش کنم ؟

 • Avatar مهدی گفت:

  برای سرویس کولر آچارباز از چه روغنی استفاده میکند ؟

  • ندا ایزدی ندا ایزدی گفت:

   سلام

   سرویسکار کولر آچارباز برای سرویس کولر آبی از روغن‌هایی که مخصوص روغن کاری کولر است استفاده می‌کند. شما می‌توانید از فروشگاه‌های ابزار، روغن مناسب برای سرویس کولر آبی را خریداری کنید.

 • Avatar احمدرضا گفت:

  سینی زیر کولر پوسیده آیا باید تعویضش کنم؟ یا همونطور بمونه مشکلی پیش نمیاد

  • ندا ایزدی ندا ایزدی گفت:

   سلام

   اگر پوسیدگی فقط شامل رنگ روی آن است، می‌توانید آن را رنگ بزنید یا با عایق مشکل پوسیدگی را برطرف کنید. اما اگر بدنه کامل پوسیده و سوراخ شده و قابل ترمیم نیست، باید آن را تعویض کنید.

 • Avatar محیا گفت:

  وقت بخیر . چند روز یکبار منبع آب رو باید چک کنیم ؟

  • ندا ایزدی ندا ایزدی گفت:

   سلام

   نیازی به کنترل روزانه منبه آب کولر نیست. ماهی یکبار به کولر سرزده و وضعیت کلی را بررسی کنید. اما اگر متوجه گرم بودن باد کولر و یا بوی نامطبوع شدید، سریعا کولر را بررسی کنید.

 • استفاده از مطالب سایت آچارباز فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق سایت متعلق به آچارباز است.
  >