×

وب اپلیکیشن آچارباز را نصب کنید!

نصب

به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید. | درخواست تعمیر در محل

کولر آبی

7 دلیل بوی بد کولر آبی و روش بر طرف کردن آن

بوی بد کولر آبی

یادداشت ویراستار: اصل این مطلب در اردیبهشت 1398 نوشته شده بود و در فروردین 1403 دوباره بررسی و به‌روز شده است.

با وجود محصولات سرمایشی مختلف اکثر ایرانیان از کولر آبی برای خنک کردن هوا در فصل گرما استفاده می‌کنند. اما کولرآبی هم مانند همه وسایل سرمایشی دیگر بعد از مدتی دچار مشکلاتی می‌شود. یکی از این مشکلات که بعد از روشن شدن دستگاه به وجود می‌آید، بوی بد کولر آبی است. گاهی این بو مانند آکواریوم شده و روشن گذاشتن دستگاه را غیر قابل تحمل می‌کند.

در این مقاله قصد داریم با تمام دلایلی که موجب بوی بد کولر آبی می‌شود و راه رفع بوی ماهی کولر آبی آشنا شویم؛ پس در ادامه با ما همراه باشید.

چنانچه با موارد اعلام شده مشکل دستگاه‌تان برطرف نشد یا فرصت کافی برای تعمیر یا سرویس کولر آبی را ندارید می‌توانید از تعمیرکاران آچارباز کمک بگیرید. ‎کافیست در این صفحه سفارش‌تان را ثبت کنید یا با شماره 02154591616 تماس بگیرید.

فهرست محتوا

[post_links]

سوالات مهم درباره بوی بد کولر آبی

در ادامه مهم‌ترین سوالات درباره بوی بد کولر آبی را بیان و در متن به آنها پاسخ می‌دهیم:

 1. چرا کولر آبی بوی ماهی میدهد؟
 2. آیا تعویض پوشال‌ها برای رفع بوی بد کولر آبی موثر است؟
 3. بهترین خوشبو کننده کولر آبی چیست؟
 4. آیا ریختن گلاب در کولر بوی بد را از بین می‌برد؟

چک لیست دلایل بوی بد کولر آبی

اگر بعد از روشن کردن کولرآبی از دریچه‌های آن بوی بدی به مشام می‌رسد باید ابتدا دلیل آن را پیدا کنید. عمده‌ترین دلایل این مشکل و پاسخ به سوال «چرا کولر آبی بوی ماهی میدهد؟» در زیر آورده شده است. اما برای آشنایی بیشتر شما با آنها، هرکدام را توضیح داده و راه حل رفع بوی بد کولر آبی را بیان می‌کنیم:

 1. عوض نکردن پوشال‌های قدیمی کولر
 2. عوض نکردن یا آلوده بودن آب داخل کولر
 3. نامناسب بودن محل نصب کولر
 4. بی‌کیفیت بودن روغن استفاده شده برای کولر
 5. درست تمیز نکردن دستگاه در زمان سرویس تابستانه
 6. نیم سوز شدن پمپ آب کولر
اینفوگرافیک علت بوی بد کولر آبی
در تصویر بالا 6 دلیل بوی بد کولر آبی بیان شده است.

1- عوض نکردن پوشال های قدیمی کولر

پوشال کولر را باید هر یک الی دو سال یکبار تعویض شوند. به دلیل وجود رشته‌های چوبی داخل پوشال و مرطوب بودن آن، احتمال ایجاد آلودگی و رشد میکروب و باکتری داخل پوشال بسیار بالاست. اما آیا تعویض پوشال‌ها برای رفع بوی بد کولر آبی موثر است؟ بله در صورتیکه به موقع برای تعویض آنها اقدام نکنید بوی بد کولر آبی تشدید شده و حتی ممکن است موجب تولید بوی ماهی کولر آبی شود.

راه حل: تعویض به موقع پوشال‌ها علاوه بر اینکه باعث از بین بردن بوی بد کولر آبی می‌شود می‌تواند از انواع بیماری‌های ویروسی و آلرژی جلوگیری کرده و باد کولر را خنک‌تر کند. برای آشنایی با نحوه تعویض پوشال‌ها می‌توانید مقاله «بهترین روش تعویض پوشال کولر آبی» را مطالعه کنید.

سرویس کولر آبی در محل با آچارباز
تعمیر و سرویس کولر آبی خود را به تیم متخصص آچارباز بسپارید. سرویسکاران آچارباز تمامی ابزارهای موردنیاز برای رفع مشکلات کولر شما را همراه خود دارند و دستگاهتان را حتی در روزهای تعطیل تعمیر خواهد کرد.
سرویس کولر آبی

2- کهنگی و عوض نکردن آب داخل تشتک کولر آبی

دومین علت بوی بد کولر آبی، عوض نکردن آب داخل تشتک یا لجن بستن و راکد ماندن آب برای دوره طولانی است. بهتر است در فصل تابستان و بعد از سرویس و تمیز کردن کولر، هر ماه حداقل یک مرتبه آب داخل کولر را به طور کامل عوض کنید؛ در اینصورت آب راکد موجب آلودگی و تولید باکتری و قارچ نشده و بوی بد تولید نمی‌کند.

راه حل: بهتر است برای رفع مشکل اقدامات زیر را انجام دهید:

 • ابتدا تمام آب داخل تشتک را خالی کنید.
 • تمام قسمت‌های تشتک را بشویید.
 • بعد از اتمام کار کمی مایع ضدعفونی کننده، مایع شیشه شوی یا اسپری‌های پاک کننده سطوح بریزید. (تحت هیچ شرایطی از پودر لباسشویی، مایع ظرفشویی یا موادی که کف تولید می‌کنند استفاده نکنید.)
 • در مرحله آخر دوباره آب داخل کولر را پر کنید و از سالم بودن پمپ و شناور مطمئن شوید.
شستن کولر به روش اصولی
اگر آب تشتک به درستی تعویض نشود بوی بدی از کولر به مشام میرسد

3-نصب کولر در محل نامناسب

سومین علت بوی بد کولر آبی، نصب دستگاه در محل نادرست است. گاهی ممکن است کولر هیچ مشکلی ندارد. سرویس بدرست انجام شده و حتی همه قسمت‌ها بخوبی تمیز شده باشند ولی همچنان بوی نامطبوعی در هنگام روشن شدن کولر در فضا بپیچد. در این زمان علت بو دادن کولر آبی، نصب آن در محلی نامناسب است. برای مثال ممکن است کولر در محل خروجی هواکش سرویس بهداشتی یا آشپزخانه باشد. همچنین ممکن است در اطراف کولر فضای کافی برای جریان هوا وجود نداشته باشد.

راه حل: برای برطرف کردن این مشکل، می‌توانید محل نصب کولر را تغییر دهید یا هواکش را کمی بالاتر ببرید. با بالا بردن هواکش شاید مشکل به طور کامل برطرف نشود، اما تا حدی از شدت بو کاسته می‌شود.

4-بی‌کیفیت بودن روغن استفاده شده برای کولر

برای سرویس دوره‌ای، باید قطعات کولر را روغن‌کاری کنید. با اینکار به حرکت روان قطعات مکانیکی کمک می‌کنید. اما انتخاب روغن بسیار مهم است. در صورت استفاده از روغن‌های نامرغوب ممکن است بعد از روشن کردن دستگاه، بوی نامطبوعی از دریچه کولر خارج شود.

راه حل: در صورتیکه با روشن شدن کولر، موتور آن داغ شد و بوی نامطبوعی به مشام شما رسید، باید روغنی که به قطعات تزریق کرده‌اید را تمیز کنید تا بوی نامطبوع از بین رود.

مطالب مرتبط : نحوه روغن کاری کولر آبی و پمپ آب کولر

5- درست تمیز نکردن دستگاه در زمان سرویس تابستانه

درست تمیز نکردن کولر آبی در زمان سرویس سالانه که در ابتدای فصل بهار انجام می‌شود؛ پنجمین عامل در انتشار بوی بد یا بوی ماهی کولر آبی است. باید هنگام راه‌اندازی همه درب‌ها را باز کرده و به خوبی همه رسوب‌های بدنه و کف کولر را با فرچه یا برس مخصوص تمیز کنید. همچنین بعد از راه اندازی باید هرازگاهی به دستگاه سر زده و وضعیت پمپ و آب داخل کفی را چک کنید. گاهی اوقات در اثر خراب شدن پمپ، آب در کولر بدرستی جریان نداشته و ممکن است برای مدت طولانی راکد مانده و حتی لجن ببندد.

راه حل: برای حل این مشکل هم باید ابتدا شیر کف کولر را باز کنید تا آب‌های قبلی خارج شود. سپس با یک فرچه و مایع شوینده به خوبی کفی کولر را تمیز کرده و آب جدید داخل کولر بریزید.

تمیز کردن کولر آبی توسط تعمیرکار
تعمیرکار کولر ابی می‌تواند در زمان سرویس تمامی مشکلات کولر را از بین برده ومانع تولید بوی بد کولر شود.

6- نیم سوز شدن پمپ آب

ششمین دلیل بوی بد کولر آبی، نیم سوز شدن یا خرابی پمپ آب کولر است. در این زمان پمپ بدرستی کار نکرده و بوی بد و حتی سوختگی در کانال کولر می‌پیچد.

راه حل: بسته به ایرادی که پمپ دارد گاهی قابل تعمیر است ولی در اکثر مواقع باید آن را با نمونه جدید تعویض کنید.

پیشنهاد مطالعه

8 ترفند رفع بوی ماهی کولر آبی

برای رفع بوی ماهی کولر آبی می‌توانید اقدامات زیر را انجام دهید:

 1. نصف لیوان شیشه شور، سفیدکننده یا شوینده را در کف مخزن کولر بریزید. برای مدت نیم الی یک ساعت فقط پمپ کولر را روشن کنید تا پوشال‌ها خیس بخورند. سپس باید آب کف کولر را کامل خالی کنید و کولر را به خوبی بشویید. مجدد مخزن را پر از آب کرده و این کار را دوباره تنها با یک سوم لیوان شیشه شور و یا وایتکس اضافه شده به آب انجام دهید. این کار را دو هفته یکبار انجام دهید تا بوی بد کولر آبی را برای همیشه از بین ببرید.
 2. پوشال های کولر را عوض کرده و بعد از تعویض آب کف کولر، دریچه ها را نیز با مایع شوینده بخوبی تمیز کنید.
 3. از بوگیرهای موجود در بازار برای رفع بوی بد کمک بگیرید.
 4. در فصل زمستان دور تا دور کولر را با کاور مخصوص بپوشانید و آب داخل کولر را خالی کنید.
 5. برای ورود کمتر آلودگی‌ها به کولر در اطراف آن فیلتر هوا نصب کنید.
 6. چند تکه زغال چوب یا مقداری جوش شیرین را در کنار فیلتر هوای کولر یا در مکان‌های درون کولر قرار دهید.
 7. مقداری صابون را با آب ترکیب کرده و به آب کفی کولر بیافزایید تا بوی بد کولر از بین برود.
 8. بغیر از صابون بهترین خوشبو کننده کولر آبی چیست؟ در نهایت می‌توانید مقداری آب لیمو یا سرکه را به آب اضافه کنید تا به طور کامل بوی بد از بین برود. البته برخی از افراد از اسانس یا خوشبوکننده های طبیعی در نهایت استفاده می‌کنند. آیا ریختن گلاب در کولر بوی بد را از بین می‌برد؟ بله با ریختن مقداری گلاب در آب کولر با هر بار روشن کردن دستگاه بوی گلاب در کل فضا پخش می‌شود.
از بین بردن بوی بد کولر آبی توسط تعمیرکار
برای رفع بوی ماهی کولر آبی میتوانید از تعمیرکاران آچارباز کمک بگیرید.

آنچه درباره بوی بد کولر آموختیم

در این مقاله آچارباز با تمامی دلایلی که موجب انتشار بوی بد از کولر آبی می‌شود و راهکارهای عملی و ساده برای از بین بردن این مشکل آشنا شدیم. با اجرا کردن این ترفندها می‌توانید این مشکل را برای همیشه از بین ببرید. چنانچه درباره سایر مشکلات کولر آبی می‌خواهید اطلاعات بدست آورید، می‌توانید مقاله «18 مشکل کولر آبی و راه حل رفع آنها» را مطالعه کنید.

برای رفع مشکل، تعمیر و سرویس کولر آبی می‌توانید در این صفحه سفارش‌تان را ثبت کنید یا با شماره 02154591616 تماس بگیرید.

4.6/5 - (7 امتیاز)

نوشته های مشابه

‫23 دیدگاه ها

 1. درود بر شما عزیزان. میشه روش های دیگه ای هم برای رفع بوی بد کولر آبی نام ببرید. ممنون میشم.

 2. سلام
  کولرماهم بوی ماهی مرده میده پارسال پوشالش عوض کردیم نمیدونم چکارش کنم

 3. با سلام کولر خونه دور کند زیاد صدا و بوی سوختگی میده از راهنمایت تشکر میکنم

  1. با سلام
   یوسف عزیز، نیم سوز شدن موتور یا نیم سوز شدن پمپ کولر از عوامل صدای زیاد و بوی سوختگی کولر آبی است.

 4. سلام وعرض ادب
  کولرمغازم بوی تخم مرغ میده چیکار کنم از بین بره
  نمیدونم کدام از خدا بیخبری تخم مرغ زده بهش

  1. با سلام
   علی عزیز، اگر از برخورد تخم مرغ با کولر اطمینان دارید، با شستشوی بدنه کولر و تعویض پوشال مشکل شما حل می شود.

 5. سلام حدود یک هفته است کولر رو نصب کردیم ،ولی بوی ماهی میده مشکل چیه،،

  1. با سلام
   کاربر عزیز، یکی از عوامل بوی ماهی کولر آبی ، استفاده از پوشال قدیمی است. اگر پوشال را تعویض کرده اید ولی کماکان بوی بد به مشام می رسد، باکتری‌های ایجاد شده در پوشال قبلی، به بدنه‌ی دریچه‌ نفوذ کرده و به پوشال جدید منتقل شده اند.بعد از خارج کردن پوشال کهنه و قبل از نصب پوشال جدید، بدنه‌ی دریچه‌ها را با سرکه و یا مواد ضدعفونی کننده کامل بشویید. جهت کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله «نحوه تعویض پوشال کولر آبی؛ آیا می توان کولر آبی را به کولر سلولزی تبدیل کرد؟» را مطالعه نمایید.

  1. با سلام
   زهرا عزیز، یکی از عوامل بوی ماهی کولر آبی ، استفاده از پوشال قدیمی است. اگر پوشال را تعویض کرده اید ولی کماکان بوی بد به مشام می رسد، باکتری‌های ایجاد شده در پوشال قبلی، به بدنه‌ی دریچه‌ نفوذ کرده و به پوشال جدید منتقل شده اند.بعد از خارج کردن پوشال کهنه و قبل از نصب پوشال جدید، بدنه‌ی دریچه‌ها را با سرکه و یا مواد ضدعفونی کننده کامل بشویید. جهت کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله «نحوه تعویض پوشال کولر آبی؛ آیا می توان کولر آبی را به کولر سلولزی تبدیل کرد؟» را مطالعه نمایید.

 6. پارسال کولر خیلی بوی بدی میداد و ما یه شیشه گلاب روش ریختیم ، الان با اینکه زمستونه و کولر رو روشن نمی کنیم هنوز بوی گلاب میاد، چیکار باید بکنیم؟

  1. باسلام
   فرزانه عزیز، برای از بین بردن بوی بد کولر، باید پوشال ها را عوض کنید و آب فعلی کولر را تخلیه کنید و با مواد شوینده داخل کولر را شست و شو دهید.

   1. کولرمون در کل روز بو نمیده ولی صبحا روشنش میکنم بو ماهی میده کولر نو هست علت چیه ایا گلاب بریزم خراب نمیشه بوش بدتر نمیشع؟

 7. سلام پمپ اب کولر هرچند وقت یکبار کار نمیکند پمپ جدید هم تهیه شده و با همان مشکل مواجه شدیم سیم های اتصال پمپ را عوض کردم وفعلا درسته میخاستم بدونم مشکلش چیه

  1. سلام

   خودتان فرمودید سیم‌های اتصال را تعویض کرده و مشکل برطرف شد. اما برای اطمینان بیشتر، از یک تعمیرکار کولر آبی بخواهید تا وضعیت کولر را بررسی کند. جهت اینکار می توانید درخواست تعمیر کولر در محل خود را در سامانه آچارباز ثبت کنید.

  1. سلام

   سرویسکار کولر آچارباز برای سرویس کولر آبی از روغن‌هایی که مخصوص روغن کاری کولر است استفاده می‌کند. شما می‌توانید از فروشگاه‌های ابزار، روغن مناسب برای سرویس کولر آبی را خریداری کنید.

  1. سلام

   اگر پوسیدگی فقط شامل رنگ روی آن است، می‌توانید آن را رنگ بزنید یا با عایق مشکل پوسیدگی را برطرف کنید. اما اگر بدنه کامل پوسیده و سوراخ شده و قابل ترمیم نیست، باید آن را تعویض کنید.

  1. سلام

   نیازی به کنترل روزانه منبه آب کولر نیست. ماهی یکبار به کولر سرزده و وضعیت کلی را بررسی کنید. اما اگر متوجه گرم بودن باد کولر و یا بوی نامطبوع شدید، سریعا کولر را بررسی کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا