×

اپ آچارباز را نصب کنید!

نصب
به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید.    |   درخواست تعمیر در محل
امروز دوشنبه ۴ مهر ۱۴۰۱

۷ دلیل بوی بد کولر آبی و روش بر طرف کردن آن

دسترسی به نزدیک ترین متخصصین
رفع بوی نامطبوع کولر آبی

با وجود محصولات سرمایشی جدید، همچنان عده زیادی به سمت کولرهای آبی گرایش دارند. باد کولر آبی با وجود رطوبتی که دارد، فضای ساختمان را مطبوع و خنک می‌کند. در کنار مزایای فراوان این دستگاه، ۱۷ مشکل رایج کولر آبی و راه حل آنها نیز زیاد است؛ مانند بوی بدی که در هنگام استفاده از کولر به مشام می‌رسد. در اینجا دلایل بوی نامطبوع کولر آبی را بررسی می‌کنیم.

در صورتی که از دریچه‌های کولر آبی بوی نامطبوع به مشام رسید، در ابتدا باید به دنبال دلیل آن باشید. ممکن است به هر دلیلی، از کثیفی پوشال گرفته تا ماندگی آب کولر می‌توانند دلایلی برای بوی نامطبوع باشند. اما چطور می‌توان این بوی نامطبوع را برطرف کرد؟

بوی بد کولر می‌تواند دلایل متعددی داشته باشد که در ادامه آن‌ها را بررسی می‌کنیم:

۱- قدیمی بودن پوشال‌ها علت بوی ماهی از کولر آبی

پوشال کولر را باید هر دو سال یکبار تعویض کنید. به دلیل وجود رشته‌های چوبی داخل پوشال، و مرطوب بودن آن، احتمال ایجاد آلودگی و رشد میکروب و باکتری داخل پوشال بسیار بالاست و بویی شبیه بوی ماهی مرده از درون کولر آبی به مشام میرسد. عدم تعویض به موقع پوشال‌ها نه تنها بوی نامطبوع ایجاد می‌کند، بلکه باعث می‌شود باکتری‌هایی که در پوشال رشد کرده‌اند، وارد فضای خانه شده و انواع بیماری‌های ویروسی و آلرژی را با خود به همراه بیاورند.

برای تعمیر کولر آبی از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید

در این شرایط تنها راه ممکن تعویض پوشال است. اما این نکته را خاطر نشان کنیم که این باکتری‌های ایجاد شده، به بدنه‌ی دریچه‌ها هم نفوذ می‌کنند و ممکن است به پوشال جدید منتقل شوند. پس بعد از خارج کردن پوشال کهنه و قبل از نصب پوشال جدید، بدنه‌ی دریچه‌ها را با سرکه و یا مواد ضدعفونی کننده کامل بشویید. راهنمای عوض کردن پوشال ها را می توانید در مقاله بهترین روش تعویض پوشال کولر آبی بخوانید.

۲- کهنگی آب داخل تشتک

آب موجود داخل تشتک کولر آبی در صورتی که استفاده نشود و یا جریان نداشته باشد، مانده و لجن می‌شود. این آب لجن شده خود منبع خوبی برای تجمع آلودگی و تولید باکتری و قارچ است. درنتیجه این آلودگی و لجن‌های ایجاد شده، بوی نامطبوعی تولید می‌کنند. در صورت آلودگی این آب، بقیه قسمت‌های کولر هم آلوده خواهند شد. این آب از طریق سیستم توزیع، به تمام قسمت‌های کولر منتقل می‌شود. در نهایت اگر پوشال‌ها را به تازگی تعویض کرده باشید هم دوباره با همین روند آلوده خواهند شد. پس در حین تعویض پوشال به تعویض آب و شست‌وشوی تشتک اقدام کنید.

گاهی هم به دلیل خرابی پمپ آب کولر، آب تشتک به درستی تعویض نمی‌شود. در این شرایط هم باید نسبت به تعمیر پمپ اقدام کنید.

تمام قسمت‌های تشتک را بشویید و بعد از اتمام کار کمی مایع ضدعفونی کننده، مایع شیشه شوی و یا اسپری‌های پاک کننده سطوح بریزید. تحت هیچ شرایطی از پودر لباسشویی، مایع ظرفشویی و یا موادی که کف تولید می‌کنند استفاده نکنید.

پس به صورت دوره‌ای سرویس کولر آبی را انجام دهید و در صورت کهنه شدن آب تشتک، آب را تخلیه و آب تمیز داخل آن بریزید.

شستن کولر به روش اصولی
اگر آب تشتک به درستی تعویض نشود بوی بدی از کولر به مشام میرسد

۳- نامرغوب بودن روغن برای سرویس کولر

برای سرویس دوره‌ای باید قطعات کولر را روغن‌کاری کنید. نحوه روغن کاری کولر آبی و پمپ آب کولر به حرکت روان قطعات الکتریکی و مکانیکی کمک می‌کند. اما در انتخاب روغن باید دقت کنید. در صورت استفاده از روغن‌های نامرغوب، یکی از دلایل بوی نامطبوع را خودتان ایجاد کرده‌اید. پس در هنگام خریدن روغن به کیفیت آن توجه کنید.

در صورتی که با روشن شدن کولر، موتور آن داغ شود و بوی نامطبوعی به مشام شما رسید، باید روغنی که به قطعات تزریق کرده‌اید را تمیز کنید تا بوی نامطبوع از بین رود.

۴- نامناسب بودن محل نصب کولر آبی

برای نصب کولر آبی باید محل مناسبی انتخاب شود. گاهی ممکن است کولر هیچ مشکلی ندارد و به درستی سرویس و تمام قسمت‌های آن به خوبی تمیز شده باشد ولی همچنان بوی نامطبوعی در هنگام روشن شدن کولر در فضا بپیچد. این امر به دلیل محل نامناسب کولر است. در برخی از ساختمان‌ها دریچه‌های کولر را در کنار لوله‌های تهویه سرویس بهداشتی قرار می‌دهند. این خود میتواند یکی از دلایل اصلی بوی نامطبوع کولر باشد.

برای برطرف کردن این امر توصیه می‌شود محل نصب کولر را تغییر دهید و یا هواکش را کمی بالاتر ببرید. با بالا بردن هواکش شاید مشکل به طور کامل برطرف نشود، اما تا حدی از شدت بو کاسته می‌شود.

اینها برخی از علائمی هستند که موجب بوی نامطبوع در کولر می‌شوند. حال اگر با استفاده از این موارد بوی نامطبوع از بین نرفت، باید با تعمیرکار کولر آبی مشورت کنید.

۵- بررسی سینی زیر کولر آبی

گاهی اوقات به دلیل خرابی پمپ آب و سرریز شدن آن در سینی ماندن در سینی موجب می شود بوی بدی در کانال کولر حس کنید. پیشنهاد می کنیم هر چند روز یکبار آب سینی را تعویض کنید و خوب تمیز کنید.

۶- نیم سوز شدن پمپ آب

هنگامی که یکی از قطعات کولر آبی نیم سوز شود؛ بوی بسیار بدی در کانال کولر پیچید می شود و گاهی مواقع می توانید پمپ آب کولر را تعمیر کنید اما در بیشتر اوقات نیاز به تعویض دارد. برای تعمیر کولر آبی می توانید به متخصصین آچار باز اطمینان کنید.

پیشنهاد مطالعه

۷- بررسی آب تغذیه کولر آبی

گاهی اوقات پیش می آید که خانواده های برای تغذیه منبع آب کولر خود از یک مخزن بزرگ آب استفاده می کنند. حتما مخزن آب را بررسی کنید موجودی یا شی که منجر به فساد شود داخل آب نیفتاده باشد. یکی از دلایل مهم برای بوی بد کولر مخزن آب هست.

عوامل دیگری که باعث بوی بد در کولر می شوند، عبارتند از :

 • تجمع رسوب
 • سوراخ بودن برزنت
 • بوی تسمه کولر
تعمیر کولر آبی در محل با آچارباز
سرویس و رفع ایراد انواع کولر آبی خود را به تیم متخصص آچارباز بسپارید. سرویسکاران آچارباز تمامی ابزارهای موردنیاز برای رفع مشکلات کولر شما را همراه خود دارند و دستگاهتان را حتی در روزهای تعطیل تعمیر خواهد کرد.
تعمیر کولر آبی

ترفند رفع بوی بد کولر آبی

برای حل این مشکل نصفه لیوان شیشه شور و یا وایتکس را در کف مخزن کولر بریزید. سپس برای مدت نیم الی یک ساعت فقط پمپ کولر را روشن کنید تا پوشال‌ها خیس بخورند. سپس باید آب کف کولر را کاملا خالی کنید و کولر را به خوبی بشویید. مجدد مخزن را پر از آب کرده و این کار را دوباره تنها با یک سوم لیوان شیشه شور و یا وایتکس اضافه شده به آب انجام دهید. این کار را دو هفته یکبار انجام دهید تا بوی بد کولر آبی را برای همیشه از بین ببرید. به هیچ عنوان از جوهر نمک و شوینده های قوی استفاده نکنید زیرا باعث از بین رفتن فلز بدنه کولر می شود.

در بازار خوشبو کننده کولر آبی نیز وجود دارد که می توانید با خرید آن و ریختن محتویات آن در کنار صافی پمپ آب، کولر خود را خوشبو کنید.


نویسنده :

نظر شما با موفقیت ثبت شد

۱۵ دیدگاه

 • علی سعادت گفت:

  سلام وعرض ادب
  کولرمغازم بوی تخم مرغ میده چیکار کنم از بین بره
  نمیدونم کدام از خدا بیخبری تخم مرغ زده بهش

 • قاسمی گفت:

  سلام حدود یک هفته است کولر رو نصب کردیم ،ولی بوی ماهی میده مشکل چیه،،

 • زهرا گفت:

  سلام وقتتون بخیر.. کولر مون بوی بد ماهی میده چکار باید کنیم؟؟

 • فرزانه گفت:

  پارسال کولر خیلی بوی بدی میداد و ما یه شیشه گلاب روش ریختیم ، الان با اینکه زمستونه و کولر رو روشن نمی کنیم هنوز بوی گلاب میاد، چیکار باید بکنیم؟

  • تحریریه آچارباز گفت:

   باسلام
   فرزانه عزیز، برای از بین بردن بوی بد کولر، باید پوشال ها را عوض کنید و آب فعلی کولر را تخلیه کنید و با مواد شوینده داخل کولر را شست و شو دهید.

 • MOHAMAD گفت:

  سلام پمپ اب کولر هرچند وقت یکبار کار نمیکند پمپ جدید هم تهیه شده و با همان مشکل مواجه شدیم سیم های اتصال پمپ را عوض کردم وفعلا درسته میخاستم بدونم مشکلش چیه

  • ندا ایزدی گفت:

   سلام

   خودتان فرمودید سیم‌های اتصال را تعویض کرده و مشکل برطرف شد. اما برای اطمینان بیشتر، از یک تعمیرکار کولر آبی بخواهید تا وضعیت کولر را بررسی کند. جهت اینکار می توانید درخواست تعمیر کولر در محل خود را در سامانه آچارباز ثبت کنید.

 • سما گفت:

  کولرمون باد خنک نمیده باید چیکارش کنم ؟

 • مهدی گفت:

  برای سرویس کولر آچارباز از چه روغنی استفاده میکند ؟

  • ندا ایزدی گفت:

   سلام

   سرویسکار کولر آچارباز برای سرویس کولر آبی از روغن‌هایی که مخصوص روغن کاری کولر است استفاده می‌کند. شما می‌توانید از فروشگاه‌های ابزار، روغن مناسب برای سرویس کولر آبی را خریداری کنید.

 • احمدرضا گفت:

  سینی زیر کولر پوسیده آیا باید تعویضش کنم؟ یا همونطور بمونه مشکلی پیش نمیاد

  • ندا ایزدی گفت:

   سلام

   اگر پوسیدگی فقط شامل رنگ روی آن است، می‌توانید آن را رنگ بزنید یا با عایق مشکل پوسیدگی را برطرف کنید. اما اگر بدنه کامل پوسیده و سوراخ شده و قابل ترمیم نیست، باید آن را تعویض کنید.

 • محیا گفت:

  وقت بخیر . چند روز یکبار منبع آب رو باید چک کنیم ؟

  • ندا ایزدی گفت:

   سلام

   نیازی به کنترل روزانه منبه آب کولر نیست. ماهی یکبار به کولر سرزده و وضعیت کلی را بررسی کنید. اما اگر متوجه گرم بودن باد کولر و یا بوی نامطبوع شدید، سریعا کولر را بررسی کنید.

 • ارسال دیدگاه  استفاده از مطالب سایت آچارباز فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق سایت متعلق به آچارباز است.