به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید.    |   درخواست تعمیر در محل
امروز دوشنبه ۱ مهر ۱۳۹۸

تکنولوژی تلویزیون های منحنی

تکنولوژی تلویزیون های منحنی

در دنیای مدرن الکترونیک، به نظر می رسد که هر روزه اختراعات جدیدی وارد بازار می‌شوند و یکی از جدیدترین اختراعات در این زمینه، تکنولوژی تلویزیون‌های منحنی است. البته اگر شما اهل سینما رفتن هستید، پس تکنولوژی تلویزیون‌های منحنی چندان برای شما تازگی ندارد، زیرا صفحه نمایش سینماها اغلب به دلیل نحوه انعکاس نور روی تصویر، منحنی شکل هستند.

چند سالی است که نمایشگرهای منحنی در ابعاد کوچکتر راه خود را به منازل مردم هم باز کرده‌اند. در ادامه با تکنولوژی تلویزیون‌های منحنی بیشتر آشنا می‌شویم.

تکنولوژی تلویزیون‌های منحنی چیست و عملکرد آن چگونه است؟

در واقع هدف اصلی از تولید تلویزیون‌های منحنی، فراهم کردن شرایطی مثل یک سینمای واقعی در منزل شما است. این تلویزیون‌ها معمولا ابعاد بزرگی در حدود ۸۰ اینچ داشته و زاویه دید آن‌ها بیش از یک تلویزیون معمولی صفحه تخت است.

تکنولوژی تلویزیون‌های منحنی به گونه‌ای است که زاویه انحنای آن‌ها به سمت بیرون از تلویزیون (یعنی به سمت فردی که در روبه روی آن نشسته است) است. هر چقدر که از این تلویزیون‌ها فاصله بگیرید، کمتر متوجه خمیدگی صفحه نمایش آن‌ها می‌شوید. در واقع فقط زمانی شما متوجه خمیدگی نمایشگر می‌شوید که در فاصله بسیار کم از تلویزیون نشسته باشید. اما از هر فاصله‌ای، کیفیت و شفافیت تصویر این تلویزیون‌ها همچنان بسیار بالاست. در برخی از تلویزیون‌های منحنی، شما می‌توانید به سادگی و با فشردن یک دکمه، تلویزیون خود را به حالت صفحه تخت سوئیچ کنید.

اگرچه اسمارت فون‌ها در دسته‌ی تکنولوژی‌هایی با صفحه نمایش بسیار بزرگ جای نمی‌گیرند، اما صفحه نمایش‌های منحی مزایای بسیاری را برای این دستگاه‌ها به همراه آورده است. البته زاویه انحنای صفحه نمایش اسمارت فون‌های امروزی بر خلاف زاویه انحنای تلویزیون‌های منحنی است. به طور کلی منحنی بودن صفحه نمایش یک اسمارت فون باعث می‌شود تا اثر هرگونه انعکاسی روی نمایشگر که می‌تواند باعث کمتر شدن نور، کنتراست و رنگ تصویر آن شود، کاهش یابد.

تکنولوژی تلویزیون های منحنی

 

در ادامه ۷ مزیت اصلی تکنولوژی تلویزیون های منحنی را بررسی می کنیم.

لذت بیشتر

شاید اصلی‌ترین دلیل گرایش مردم به تکنولوژی تلویزیون‌های منحنی، افزایش لذت دیدن فیلم با این دستگاه‌ها باشد. تلویزیون‌های منحنی باعث می‌شوند که در هنگام دیدن ویدئو، دنیای پیش روی شما وسیع‌تر به نظر آید، به طوری که شما بیشتر در چیزی که می‌بینید غرق می‌شوید! همین ایده‌ی به نظر پیش پا افتاده یکی از اصلی‌ترین دلایل محبوبیت تکنولوژی تلویزیون‌های منحنی در بین افرادی است که طرفدار فیلم هستند!

 

تعمیر تلویزیون و لوازم صوتی و تصویری شما در محل
سرویسکارهای تلویزیون و صوتی و تصویری آچارباز، تلویزیون‌های پلاسما، LCD، LED، OLED، HD، HDR و انواع سایدبار، سینمای خانگی یا DVD پلیر و ویدیو پروژکتور را تعمیر می کنند. شما می‌توانید درخواست خود را در سامانه ثبت کنید و منتظر تماس کارشناس باشید.
ثبت درخواست

 

افزایش حس عمق

معمولا افرادی که برای اولین بار از یک تلویزیون منحنی استفاده می‌کنند، می‌گویند که حتی دیدن یک فیلم دو بعدی با این دستگاه حس تماشای یک ویدئوی سه بعدی را به آن‌ها می‌دهد! این امر بدین دلیل است که انحراف لبه‌های تصویر به سمت بیننده باعث افزایش درک بصری عمق در آنچه که در حال تماشای آن هستید می شود.

سامسونگ با اعمال پردازش افزایش عمق به تصویر در تلویزیون‌های منحنی خود، حس عمق میدانی را به بیننده اعمال می‌کند. تکنولوژی تلویزیون‌های منحنی سامسونگ به گونه‌ای است که در آن‌ها، کنتراست نواحی مختلف تصویر به صورت متفاوت تنظیم می‌شود و همین امر باعث می‌شود تا چشم بیننده عمق تصاویر را بهتر درک کند.

افزایش میدان دید

همان طور که در ابتدای مطلب گفتیم، تکنولوژی تلویزیون‌های منحنی براساس افزایش میدان دید نمایشگر طراحی شده است. خم بودن لبه‌های این تلویزیون‌ها به سمت شما باعث می‌شود تا میدان دید آن‌ها نسبت به تلویزیون‌های صفحه تخت گسترده‌تر باشد. این مورد را می‌توانیم با یک مثال توضیح دهیم:

به طور فرضی دو خط از موقعیت سر خود به دو لبه‌ی یک تلویزیون صفحه تخت ۶۵ اینچ بکشید. حال فرض کنید که در همان مکان به جای یک تلویزیون صفحه تخت، یک تلویزیون منحنی وجود داشته باشد.

 

ویژگی های یک تلویزیون خوب
در میان این همه نام و تکنولوژی جدید، معیارهای ما برای خرید یک تلویزیون چه چیزهایی می‌توانند باشند، و در واقع ویژگی‌های یک تلویزیون خوب چیست؟ در این مقاله هر انچه که نیاز است درباره ویزگی‌های تلویزیون بدانید آمده است.
بیشتر بخوانید

 

دوباره دو خط فرضی از محل سر خود به لبه‌های تلویزیون منحنی وصل کنید. اگر کمی تخیل شما قوی باشد، به سادگی متوجه می‌شوید که زاویه بین این دو خط فرضی، در حالتی که آن را به دو لبه‌ی یک تلویزیون منحنی وصل کرده‌اید بیشتر از زاویه بین دو خطی است که آن را به لبه تلویزیون صفحه تخت متصل کرده بودید. در واقع در یک سایز یکسان، به نظر می‌رسد که یک تلویزیون منحنی عرض بیشتری از یک تلویزیون صفحه تخت را روی دیوار اشغال کرده است.

کنتراست تصویر تلویزیون های منحنی بیشتر است

این نکته بسیار جالب است! تحقیقات نشان می‌دهند که تلویزیون‌های منحنی نور را بیشتر از تلویزیون‌های غیرمنحنی روی چشم شما متمرکز می‌کنند (دقیقا مثل همان کاری که یک دیش ماهواره ای برای متمرکز کردن سیگنال روی LNB انجام می‌دهد). همین موضوع باعث می‌شود تا چشم شما کنتراستی در حدود ۱٫۵ تا ۱٫۸ برابر بیشتر از تلویزیون‌های صفحه تخت را از نور یک تلویزیون منحنی دریافت کند.

البته برای اثبات این موضوع باید یک تلویزیون صفحه تخت و یک تلویزیون منحنی با مشخصات کاملا یکسان را در کنار یکدیگر آزمایش کنیم. اما طبق تجربه می‌توان گفت که تمامی تلویزیون‌های منحنی موجود در بازار دارای کنتراست تصویر فوق العاده بالایی هستند.

فاصله‌ی دید یکنواخت

استدلال این است که انحنای تلویزیون‌های منحنی (مقعر بودن صفحه نمایش) متناسب با انحنای چشمان انسان است (محدب بودن سطح چشم)، و در نتیجه این تلویزیون‌ها تصویری متمرکزتر و راحت‌تر از صفحه نمایش تخت ارائه می‌دهند. این استدلال بیشتر از صفحه نمایش منحنی شکل سینماها نشات می‌گیرد. در سینما، این انحنا باعث می‌شود که به رغم بزرگ بودن صفحه نمایش، گوشه‌های تصاویر همچنان واضح و شارپ دیده شوند.

سامسونگ این استدلال را بسیار جدی گرفته است! به طوری که تلویزیون‌هایی با سطح دایره شکل با شعاع ۴۲۰۰ میلی‌متر را تولید کرده که بهترین نقطه برای تماشای آن‌ها، در فاصله ۳٫۲ متری از تلویزیون است. طبق تحقیقاتی که در امریکا و آلمان صورت گرفته، مشخص شده که بیشتر افراد معمولا از فاصله ۳٫۲ متری به تماشای تلویزیون می نشینند. البته به طور کلی، موضوع ” فاصله‌ی دید یکنواخت”، بیشتر در مورد تلویزیون‌های با سایز بالای ۷۰ اینچ صدق می‌کند و در سایزهای کوچکتر شما چندان متوجه این موضوع نخواهید شد.

تکنولوژی تلویزیون های منحنی

شما با یک تلویزیون منحنی، زاویه دید موثرتری خواهید داشت

البته این موضوع کمی با عقل جور در نمی‌آید! زیرا به نظر می‌رسد که خم شدن لبه‌های یک نمایشگر باعث می‌شود تا از کناره‌ها نتوان به خوبی تصاویر آن را مشاهده کرد. اما ابتدای بحث گفته شد که، تلویزیون‌های منحنی زاویه دید “موثرتری” را ارائه می‌دهند. حال این زاویه دید موثرتر چیست؟ در واقع بیشتر تلویزیون‌های LCD دارای مشکل زاویه دید هستند.

این تلویزیون‌ها نور را از طریق آرایه‌هایی از کریستال‌های مایع به بیرون منتشر می‌کنند و وقتی شما از طرفین به تصویر یک تلویزیون LCD نگاه می‌کنید، اشباع رنگ و کنتراست تصویر آن با کاهش چشمگیری مواجه می‌شود. با این حال در تلویزیون‌های منحنی، همین انحنای تصویر جهت نوردهی را به خوبی تنظیم می‌کند. یعنی شما تا هر زاویه‌ای که بتوانید تصویر یک تلویزیون منحنی را ببینید، با کاهش اشباع رنگ و کنتراست مواجه نمی‌شوید. در واقع زاویه دید کلی این تلویزیون‌ها کمتر از تلویزیون‌های صفحه تخت است که این موضوع را در قسمت معایب تکنولوژی تلویزیون‌های منحنی بیان خواهیم کرد.

دکوری شیک و زیبا با تلویزیون‌های منحنی

البته شاید این دلیل برای خرید یک تلویزیون منحنی چندان قانع کننده نباشد، اما تجربه نشان داده که بیشتر مردم، تلویزیون های منحنی را زیباتر و شیک تر از سایر تلویزیون ها می دانند و حس می کنند که استفاده از یک تلویزیون منحنی می تواند باعث زیباتر شدن دکوراسیون داخلی منزل شود.

معایب تکنولوژی تلویزیون های منحنی

به غیر از مزایایی که برای تلویزیون‌های منحنی ذکر کردیم، می‌توان چندین نقطه ضعف هم برای این تکنولوژی نام برد:

  1. انعکاس نور محیط در تلویزیون‌ها منحنی، بیشتر روی تصویر نمایان می‌شود.
  2. انحنا باعث کاهش زاویه دید می‌شود. اگر در زاویه‌ای بیش از ۳۵ درجه از رو به روی تلویزیون منحنی به تماشای آن بنشینید، آنگاه قادر نخواهید بود گوشه‌های تصویر را به‌خوبی ببینید.
  3. برای گرفتن بهترین نتیجه از یک تلویزیون منحنی، شما مجبور خواهید بود تا در فاصله‌ای خاص در رو به روی تلویزیون بنشینید.
  4. برای اینکه لذت بیشتری از تماشای فیلم ببرید، تلویزیون‌های منحنی حتما باید بسیار بزرگ باشند (بزرگتر از ۶۵ اینچ).
  5. نصب یک تلویزیون منحنی روی دیوار باعث بدتر شدن طراحی داخلی منزل می‌شود و بهتر است این تلویزیون‌ها را روی میز قرار دهید.

 

تعمیر تلویزیون و لوازم صوتی و تصویری شما در محل
سرویسکارهای تلویزیون و صوتی و تصویری آچارباز، تلویزیون‌های پلاسما، LCD، LED، OLED، HD، HDR و انواع سایدبار، سینمای خانگی یا DVD پلیر و ویدیو پروژکتور را تعمیر می کنند. شما می‌توانید درخواست خود را در سامانه ثبت کنید و منتظر تماس کارشناس باشید.
ثبت درخواست

 


نویسنده :

تکنولوژی تلویزیون های منحنی
به این مطلب امتیاز دهید.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of
استفاده از مطالب سایت آچارباز فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق سایت متعلق به آچارباز است.