تلویزیون و مانیتور

لذت تماشای فیلم با تلویزیون‌های منحنی

تکنولوژی تلویزیون های منحنی

در دنیای مدرن الکترونیک، به نظر می رسد که هر روزه اختراعات جدیدی وارد بازار می‌شوند و یکی از جدیدترین اختراعات در این زمینه، تکنولوژی تلویزیون‌های منحنی است. البته اگر شما اهل سینما رفتن هستید، پس تکنولوژی تلویزیون‌های منحنی چندان برای شما تازگی ندارد، زیرا صفحه نمایش سینماها اغلب به دلیل نحوه انعکاس نور روی تصویر، منحنی شکل هستند.

چند سالی است که نمایشگرهای منحنی در ابعاد کوچکتر راه خود را به منازل مردم هم باز کرده‌اند. در ادامه با تکنولوژی تلویزیون‌های منحنی بیشتر آشنا می‌شویم.


تلویزیون‌ منحنی چیست و چگونه کار می‌کند؟

در واقع هدف اصلی از تولید تلویزیون‌های منحنی، فراهم کردن شرایطی برای تجربه حس سینمای واقعی در منزل است. این تلویزیون‌ها معمولا ابعاد بزرگی در حدود 80 اینچ داشته و زاویه دید آن‌ها بیش از یک تلویزیون معمولی صفحه تخت است.

تکنولوژی تلویزیون‌های منحنی به گونه‌ای است که زاویه انحنای آن‌ها به سمت بیرون از تلویزیون (یعنی به سمت فردی که در روبه روی آن نشسته) است. هر چقدر که از این تلویزیون‌ها فاصله بگیرید، کمتر متوجه خمیدگی صفحه نمایش آن‌ها می‌شوید.

در واقع فقط زمانی شما متوجه خمیدگی نمایشگر می‌شوید که در فاصله بسیار کم از تلویزیون نشسته باشید. اما از هر فاصله‌ای، کیفیت و شفافیت تصویر این تلویزیون‌ها همچنان بسیار بالاست.

در برخی از تلویزیون‌های منحنی، شما می‌توانید به سادگی و با فشردن یک دکمه، تلویزیون خود را به حالت صفحه تخت سوئیچ کنید. اگرچه اسمارت فون‌ها در دسته‌ی تکنولوژی‌هایی با صفحه نمایش بسیار بزرگ جای نمی‌گیرند، اما صفحه نمایش‌های منحی مزایای بسیاری را برای این دستگاه‌ها به همراه آورده است.

البته زاویه انحنای صفحه نمایش اسمارت فون‌های امروزی بر خلاف زاویه انحنای تلویزیون‌های منحنی است. به طور کلی منحنی بودن صفحه نمایش یک اسمارت فون باعث می‌شود تا اثر هرگونه انعکاسی روی نمایشگر که می‌تواند باعث کمتر شدن نور، کنتراست و رنگ تصویر آن شود، کاهش یابد.

 تلویزیون های منحنی
برای رفع صدای پکیج چه هدف اصلی از تولید تلویزیون‌های منحنی، فراهم کردن شرایطی مثل یک سینمای واقعی در منزل است
تعمیر تلویزیون در محل با آچارباز
سرویس و تعمیر تلویزیون در محل آچارباز، شامل نصب، سرویس و تعمیر تضمینی تلویزیون می‌شود. تلویزیون شما از هر برند و مدلی که باشد، آن را در هر نقطه از تهران و هر زمانی که شما بخواهید در محلتان تعمیر می‌کنیم.
درخواست تعمیر تلویزیون

مزایای تلویزیون منحنی

افزایش لذت بیشتر در تماشای فیلم

شاید اصلی‌ترین دلیل گرایش مردم به تکنولوژی تلویزیون‌های منحنی، افزایش لذت دیدن فیلم با این دستگاه‌ها باشد. تلویزیون‌های منحنی باعث می‌شوند که در هنگام دیدن ویدئو، دنیای پیش روی شما وسیع‌تر به نظر آید، به طوری که شما بیشتر در چیزی که می‌بینید غرق می‌شوید! همین ایده‌ی به نظر پیش پا افتاده یکی از اصلی‌ترین دلایل محبوبیت تکنولوژی تلویزیون‌های منحنی در بین افرادی است که طرفدار فیلم هستند!

افزایش حس عمق و درک بصیری ببینده

معمولا افرادی که برای اولین بار از یک تلویزیون منحنی استفاده می‌کنند، می‌گویند که حتی دیدن یک فیلم دو بعدی با این دستگاه حس تماشای یک ویدئوی سه بعدی را به آن‌ها می‌دهد! این امر بدین دلیل است که انحراف لبه‌های تصویر به سمت بیننده باعث افزایش درک بصری عمق در آنچه که در حال تماشای آن هستید می شود.

سامسونگ با اعمال پردازش افزایش عمق به تصویر در تلویزیون‌های منحنی خود، حس عمق میدانی را به بیننده اعمال می‌کند. تکنولوژی تلویزیون‌های منحنی سامسونگ به گونه‌ای است که در آن‌ها، کنتراست نواحی مختلف تصویر به صورت متفاوت تنظیم می‌شود و همین امر باعث می‌شود تا چشم بیننده عمق تصاویر را بهتر درک کند.

افزایش میدان دید در تلویزیون های منحنی
تجربه دیدن یک فیلم دو بعدی با تلویزیون منحنی حسی مشابه تماشای یک ویدئوی سه بعدی است

افزایش میدان دید

همان طور که در ابتدای مطلب گفتیم، تکنولوژی تلویزیون‌های منحنی براساس افزایش میدان دید نمایشگر طراحی شده است. خم بودن لبه‌های این تلویزیون‌ها به سمت شما باعث می‌شود تا میدان دید آن‌ها نسبت به تلویزیون‌های صفحه تخت گسترده‌تر باشد. این مورد را می‌توانیم با یک مثال توضیح دهیم:

به طور فرضی دو خط از موقعیت سر خود به دو لبه‌ی یک تلویزیون صفحه تخت 65 اینچ بکشید. حال فرض کنید که در همان مکان به جای یک تلویزیون صفحه تخت، یک تلویزیون منحنی وجود داشته باشد. دوباره دو خط فرضی از محل سر خود به لبه‌های تلویزیون منحنی وصل کنید.

اگر کمی تخیل شما قوی باشد، به سادگی متوجه می‌شوید که زاویه بین این دو خط فرضی، در حالتی که آن را به دو لبه‌ی یک تلویزیون منحنی وصل کرده‌اید بیشتر از زاویه بین دو خطی است که آن را به لبه تلویزیون صفحه تخت متصل کرده بودید. در واقع در یک سایز یکسان، به نظر می‌رسد که یک تلویزیون منحنی عرض بیشتری از یک تلویزیون صفحه تخت را روی دیوار اشغال کرده است.

تجربه متفاوت از دیدن فیلم با تلویزیون منحنی داشت
با داشتن تلویزیون های منحنی؛ دید یکنواخت و تصویر شفاف و واضح را تجربه خواهید کرد

کنتراست تصویر تلویزیون منحنی بیشتر است

این نکته بسیار جالب است! تحقیقات نشان می‌دهند که تلویزیون‌های منحنی نور را بیشتر از تلویزیون‌های غیرمنحنی روی چشم شما متمرکز می‌کنند (دقیقا مثل همان کاری که یک دیش ماهواره ای برای متمرکز کردن سیگنال روی LNB انجام می‌دهد).

همین موضوع باعث می‌شود تا چشم شما کنتراستی در حدود 1.5 تا 1.8 برابر بیشتر از تلویزیون‌های صفحه تخت را از نور یک تلویزیون منحنی دریافت کند. البته برای اثبات این موضوع باید یک تلویزیون صفحه تخت و یک تلویزیون منحنی با مشخصات کاملا یکسان را در کنار یکدیگر آزمایش کنیم. اما طبق تجربه می‌توان گفت که تمامی تلویزیون‌های منحنی موجود در بازار دارای کنتراست تصویر فوق العاده بالایی هستند.

پیشنهاد مطالعه

فاصله‌ دید یکنواخت

استدلال این است که انحنای تلویزیون‌های منحنی (مقعر بودن صفحه نمایش) متناسب با انحنای چشمان انسان است (محدب بودن سطح چشم)، و در نتیجه این تلویزیون‌ها تصویری متمرکزتر و راحت‌تر از صفحه نمایش تخت ارائه می‌دهند. این استدلال بیشتر از صفحه نمایش منحنی شکل سینماها نشات می‌گیرد.

در سینما، این انحنا باعث می‌شود که به رغم بزرگ بودن صفحه نمایش، گوشه‌های تصاویر همچنان واضح و شارپ دیده شوند. سامسونگ این استدلال را بسیار جدی گرفته است! به طوری که تلویزیون‌هایی با سطح دایره شکل با شعاع 4200 میلی‌متر را تولید کرده که بهترین نقطه برای تماشای آن‌ها، در فاصله 3.2 متری از تلویزیون است.

طبق تحقیقاتی که در امریکا و آلمان صورت گرفته، مشخص شده که بیشتر افراد معمولا از فاصله 3.2 متری به تماشای تلویزیون می نشینند. البته به طور کلی، موضوع ” فاصله‌ی دید یکنواخت”، بیشتر در مورد تلویزیون‌های با سایز بالای 70 اینچ صدق می‌کند و در سایزهای کوچکتر شما چندان متوجه این موضوع نخواهید شد.

فاصله دید موثر در تلویزیون منحنی
یکی از مزایای مهم تلویزیون منحنی۲ فاصله دید موثر و یکنواخت است

زاویه دید موثرتر

البته این موضوع کمی با عقل جور در نمی‌آید! زیرا به نظر می‌رسد که خم شدن لبه‌های یک نمایشگر باعث می‌شود تا از کناره‌ها نتوان به خوبی تصاویر آن را مشاهده کرد. اما ابتدای بحث گفته شد که، تلویزیون‌های منحنی زاویه دید “موثرتری” را ارائه می‌دهند. حال این زاویه دید موثرتر چیست؟ در واقع بیشتر تلویزیون‌های LCD دارای مشکل زاویه دید هستند.

این تلویزیون‌ها نور را از طریق آرایه‌هایی از کریستال‌های مایع به بیرون منتشر می‌کنند و وقتی شما از طرفین به تصویر یک تلویزیون LCD نگاه می‌کنید، اشباع رنگ و کنتراست تصویر آن با کاهش چشمگیری مواجه می‌شود. با این حال در تلویزیون‌های منحنی، همین انحنای تصویر جهت نوردهی را به خوبی تنظیم می‌کند.

یعنی شما تا هر زاویه‌ای که بتوانید تصویر یک تلویزیون منحنی را ببینید، با کاهش اشباع رنگ و کنتراست مواجه نمی‌شوید. در واقع زاویه دید کلی این تلویزیون‌ها کمتر از تلویزیون‌های صفحه تخت است که این موضوع را در قسمت معایب تکنولوژی تلویزیون‌های منحنی بیان خواهیم کرد.

تکنولوژی های جدید تلویزیون لذت دیدن فیلم و انیمیشن را بالاتر می برد؛ با دینای جادوی آشنا خواهید شد

دکوری شیک و زیبا با تلویزیون‌های منحنی

البته شاید این دلیل برای خرید یک تلویزیون منحنی چندان قانع کننده نباشد، اما تجربه نشان داده که بیشتر مردم، تلویزیون های منحنی را زیباتر و شیک تر از سایر تلویزیون ها می دانند و حس می کنند که استفاده از یک تلویزیون منحنی می تواند باعث زیباتر شدن دکوراسیون داخلی منزل شود.

معایب تلویزیون‌های منحنی

 1. انعکاس نور محیط در تلویزیون‌ها منحنی، بیشتر روی تصویر نمایان می‌شود.
 2. انحنا باعث کاهش زاویه دید می‌شود. اگر در زاویه‌ای بیش از 35 درجه از رو به روی تلویزیون منحنی به تماشای آن بنشینید، گوشه‌های تصویر را به‌خوبی نمی‌بینید.
 3. برای گرفتن بهترین نتیجه از یک تلویزیون منحنی، شما مجبور خواهید بود تا در فاصله‌ای خاص در رو به روی تلویزیون بنشینید.
 4. برای اینکه لذت بیشتری از تماشای فیلم ببرید، تلویزیون‌های منحنی حتما باید بسیار بزرگ باشند (بزرگتر از 65 اینچ).
 5. نصب تلویزیون منحنی روی دیوار دشوار است و بهتر است این تلویزیون‌ها را روی میز قرار گیرد.
 6. سامسونگ و ال جی به عنوان دو تولیدکننده فعلی٬ عقیده دارند که تولید تلویزیون های منحنی، پیچیده و زمان برتر و پرهزینه تر از مدل های تخت موجود هستند. لذا قیمت بالایی دارند.

تلویزیون های منحنی همانند دیگر تلویزیون ها بعد از مدتی دچار استهلاک می شوند و همچنین می تواند باعث خرابی برخی از قطعات تلویزیون شود؛ اگر هرگونه عیب و ایرادی از این تلویزیون ها دیده اید پیشنهاد می کنیم به هیچ عنوان خودتان اقدام به تعمیر آن نکنید که موجب می شود از دست رفتن تمام تلویزیون خواهد شد. برای تعمیر تلویزیون با تکنولوژی جدید از متخصیصن حرفه ای استفاده کنید.

تعمیر تلویزیون در محل با آچارباز
سرویس و تعمیر تلویزیون در محل آچارباز، شامل نصب، سرویس و تعمیر تضمینی تلویزیون می‌شود. تلویزیون شما از هر برند و مدلی که باشد، آن را در هر نقطه از تهران و هر زمانی که شما بخواهید در محلتان تعمیر می‌کنیم.
درخواست تعمیر تلویزیون
لطفا به این مطلب امتیاز دهید

نوشته های مشابه

‫8 دیدگاه ها

  1. علی عزیز

   اگر داکت نصب روی دیوار داشته باشند، بله امکان پذیر است. اما در اغلب مدل ها این ویژگی وجود ندارد

 1. سلام صفحه ی تلویزیون منحنی ما شکسته، تعمیر می شه؟ کجا برای تعمیر باید زنگ بزنم؟

  1. سلام
   ساسان عزیز
   برای رفع مشکل، شما می‌توانید درخواست تعمیر تلویزیون در محل خود را در سایت آچارباز و یا با شماره ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۱۶ ثبت کنید تا همکاران ما مشکل را بررسی و حل کنند.

 2. تلویزیون های منحنی سامسونگ چند وقتی هست شیشه ی آن شکسته است برای تعویض کامل صفحه نمایش چقدر هزینه ش میشه؟

  1. سلام

   در رابطه با استعلام هزینه، می توانید با شماره 02154591600 در تماس باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا