به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید.    |   درخواست تعمیر در محل
امروز یکشنبه ۴ مهر ۱۴۰۰

ضدعفونی کردن لباس و پارچه را در دروان کرونا جدی بگیریم

ضدعفونی کردن لباس و پارچه

همان طور که می دانید و بارها هشدار داده شده است زدن ماسک و استفاده از محلول ضدعفونی کننده و پوشیدن دستکش در اماکن عمومی و شستن مکرر دست ها در قطع زنجیره ویروس کرونا بسیار مهم است، اما مهم تر از آن ضد عفونی کردن پوشاک است. در هر خانواده ای حداقل یک نفر وجود دارد که برای انجام کار یا خرید از منزل خارج می شود. همین مورد احتمال ورود ویروس به منزل را فراهم می کند. در این مطلب چند روش برای ضدعفونی لباس هایی که از بیرون وارد خانه می شوند را بیان می کنیم. به یاد داشته باشید هیچکدام از این روش ها به معنای امنیت کامل شما در مقابل کروناو عدم رعایت نکات بهداشتی و حفاظتی نیست.

با اینکه ماشین لباسشویی دستگاهی برای تمیز کردن لباس ها است. اما این دستگاه هم مانند خیلی لوازم منزل احتیاج به ضدعفونی و پاکیزگی دارد. چرا که به خاطر رطوبتی که داخل ماشین لباسشویی است باعث رشد قارچ و میکروب و باکتری می شود. پس با این تصور که به دلیل شستن لباس ها در داخل ماشین لباسشویی، خطر کاملا از شما دور می شود. ضدعفونی لباسشویی هم مانند ضدعفونی سینک ظرفشویی یکی از نکات مهمی است که نباید از آن غافل شویم.

ضدعفونی کننده طبیعی لباس

برای ضدعفونی کردن لباس ها یکی از محلول های طبیعی، ترکیب آب اکسیژنه با بوراکس است. برای این کار یک فنجان بوراکس را با چهار فنجان آب اکسیژنه ترکیب کنید و لباس ها را در این محلول بخیسانید و سپس در لباسشویی بیاندازید یا با دست بشویید. دقت کنید قدرت این محلول زیاد است و برای لباس های تیره باید احتیاط بیشتری بکنید.

ضدعفونی لباس با بوراکس
بوراکس ممکن است برای لباس های تیره مناسب نباشد. حتما به این نکته توجه کنید

ضدعفونی لباسشویی با دهانشویه

ماهیانه یک بار یا بیشتر می توانید این روش را امتحان کنید تا اگر میکروب و قارچی داخل ماشین لباسشویی است از بین برود. هنگامی که ماشین لباسشویی خالی از لباس است یک فنجان دهانشویه را درآن بریزید و بگذارید ماشین کار بکند تا ضدعفونی شود. این کار به از بین رفتن رسوبات هم کمک میکند.

ضدعفونی لباسشویی با دهانشویه
دهانشویه ها از ضدعفونی کننده های ملایم به حسای می آیند

ترکیب جوش شیرین و اسید سیتریک برای ضدعفونی لباس ها

یک پیمانه اسید سیتریک را با نصف پیمانه جوش شیرین مخلوط کرده و داخل ماشین لباسشویی بریزید تا تمام باکتری ها و بوی بد آن از بین برود. این روش هم علاوه بر پاکیزگی دستگاه به از بین رفتن رسوبات آن کمک میکند.

شستشوی لباس با جوش شیرین
اگر از تاثیر جوش شیرین روی دستگاه خود مطمین نیستید لباس را از قبل در این محلول بخیسانید و سپس داخل ماشین بیاندازید

 

ضدعفونی کردن لباس با سرکه سفید

شما می توانید لباس های خود را که در معرض آلودگی و بیماری های واگیر دار مثل کرونا قرار گرفته است را در محلول خانگی آب و سرکه سفید قرار دهید. لباس های خود را در داخل تشت ریخته و محلول آب و سرکه سفید را به آن اضافه کنید، لباس ها را به مدت ۱۵ دقیقه درون تشت بگذارید و سپس آبکشی کنید تا میکروب ها و ویروس آن از بین برود. اگر می خواهید لباس های خود را به وسیله ماشین لباسشویی بشویید می توانید محلول آب و سرکه سفید را در لباسشویی ریخته تا میکروب زدایی شوند.

ضدعفونی لباس با سرکه
سرکه از مواد طبیعی ضدعفونی کننده لباس و پارچه است

 

ضد عفونی لباس با دتول

محلول ضدعفونی دتول یکی از برندهاییست که در چند ساله اخیر مصارف بیمارستانی و ضدعفونی آن به گوشمان خورده است. با شیوع کرونا و الزام ضدعفونی محیط،یکی از محلولهایی که به شما کمک می کند نیز دتول است. دتول حاوی ترکیبات آنتی باکتریال است و ضد عفونی کننده قوی برای از بین بردن میکروب، ویروس و انواع قارچ است. برخی موارد استفاده این محلول را در لیست زیر می‌بینید:

۱ جهت ضدعفونی کردن پوست

۲ استفاده برای محیط کار و منزل

۳ ضدعفونی کردن خراش های پوستی و نیش حشرات

۴ ضدعفونی کردن ماشین لباسشویی

۵ ضدعفونی کردن سینک و کاسه توالت و وان حمام

۶ ضدعفونی کردن دستگیره و سوئیچ و گوشی همراه

پیشنهاد مطالعه

 لباس هایتان را در آفتاب خشک کنید

یکی از راحتترین راه ها برای ضدعفونی لباس ها، آویزان کردن آنها مقابل آفتاب است. مهم نیست که لباس ها را تازه از ماشین لباسشویی خارج کرده اید و خیس هستند یا لباس هایی هستند که آنها را خارج از منزل به تن داشته اید. به محض رشیدن به خانه لباس های خود را در فضایی مثل تراس یا حیاط خانه مقابل نور آفتاب آویزان کنید نور افتاب و جریان هوا در چند ساعت لباس های شما را ضدعفونی می کند.

نور آفتاب و ضدعفونی لباس ها
نور آفتاب ساده ترین نوع ضدعفونی کننده هاست

 

ضدعفونی لباس ها با اتو

اگر به آفتاب دسترسی ندارید، لباسهایتان را با اتوی داغ اتو بکشید. این کار باعث از بین رفتن هر گونه میکروب و ویروس روی لباس شماست. دقت کنید دمای اتو بالای ۶۰ درجه باشد و اگر اتوی شما از نوع بخار است حتما تنظیمات آن را روی بخار قرار بدهید.

ضدعفونی لباس با اتو
اتوی داغ را روی تمام قسمتهای پارچه بکشید

 

تنظیمات لباسشویی برای ضدعفونی لباس ها

در صورتی که فکر می کنید در محل کار و خیابان در معرض بیماری قرار گرفته اید و یا دستکش های آلوده ی شما به لباستان برخورد داشته است. در اولین فرصت لباس های خود را بشویید و ضدعفونی کنید.

.۱ تا جایی که امکان دارد لباس های خود را با بالاترین درجه برای شست و شو تنظیم کنید. به طور معمول برای لباس های رنگ سفید و رنگ های روشن بین ۶۰ تا ۹۰ درجه و برای لباس های تیره بین ۳۰ تا ۴۰ درجه دمای مناسبی برای شستن لباس های آلوده است.

۲ خیساندن لباس در محلول ضدعفونی کننده لباس به مدت ۱۰ دقیقه که می توانید از داروخانه ها تهیه کنید.

۳ پس از شست و شوی لباس اگر به نور خورشید دسترسی دارید لباس های خودرا در معرض نور خورشید قرار دهید و اگر به نور خورشید دسترسی نداشتید بعد ازخشک شدن لباس‌ها آن‌ها را اتو بکشید تا میکروب های آن نابود شوند.

محلول ضدعفونی کننده لباس
برای ضدعفونی لباس ها می توانید از محلول های ضدعفونی قوی لباس هم استفاده کنید

 

ضد عفونی لباس با نمک

بعضی افراد اعتقاد دارند که مصداق ضرب المثل “هرچه بگندد نمکش می زنند” در مورد ویروس کرونا هم وجود دارد. ترجیح می دهند با محلول آب و نمک لباس های خود را ضدعفونی کنند تا اینکه از محلول های ضدعفونی لباس استفاده کنند. گفته می شود محلول آب نمک نهایتا بین ۱۰ الی ۵۰ درصد ویروس ها را از بین می برد.

ضد عفونی کردن لباس تاناکورا

بیماری های انگلی و قارچی و پوستی شایع ترین بیماری های منتقله از طریق لباس های تاناکورا یا همان دسته دوم است. در وهله ی اول از پوشیدن این لباس ها خودداری کنید چرا که معمولا در شرایط غیر بهداشتی جمع آوری و نگهداری می شوند و احتمال بروز بیماری های مختلف پس از استفاده آنها وجود دارد. ولی اگر به ناچار این لباس هارا پوشیدید حتما خودتان هم با مایع های ضدعفونی کننده گند زدایی کنید و بعد از خشک شدن آن ها را در معرض نور آفتاب قرار دهید و اگر آفتاب در دسترس نبود کل لباس ها را اتو کنید.

ضدعفونی لباس با اشعه uv

یکی از نظریه هایی که در مورد از بین بردن باکتری ها و ویروس ها از روی سطوح و لباس ها مطرح شده است، استفاده از اشعه uv یا همان فرا بنفش است. مانند تمام روش ها و نکته ها این روش هم می تواند موثر باشد اما هیچ یک از این موارد به معنای ضدعفونی مطمین و کامل نباید خیال ما را از بابت حفظ ایمین و نکات امنیتی در زمینه بیماری هایی مانند کرونا راحت کند. همانطور که می دانید ماندگاری ویروس کرونا روی سطوح مختلف به نوع سطح مرتبط است و جوانب احتیاط را در زمان برخود یا لمس سطوح مختلف باید رعایت کرد.

ضدعفونی لباس با اشعه uv
ضدعفونی لباس با اشعه یو وی بیشتر مخصوص بیمارستان ها یا جاهای عفونی است

با تمام این روش ها باید نکات بهداشتی و سلامتی را مدام در نظر داشته باشیم. از اشعه uv که البته در دسترس همه هم نیست و خطراتی هم در استفاده غیر حرفه ای از آن وجود دارد، استفاده هایی مانند موارد زیر می شود:

  1. استریل کردن اتاق عمل
  2. استریل کردن فضاهای عمومی که احتمال میکروب های خطرناک برای کودکان و سالمندان زیاد است
  3. استریل کردن منزل و محیط کار جهت اطمینان از حذف ویروس کرونا و ویروس های دیگر
  4. استریل کردن مخاذن آب از حذف هر گونه باکتری و ویروس
  5. استریل کردن محیط ها و انبار های مواد غذایی مانند سردخانه های میوه
  6. استریل کردن لوازم و تجهیزات صنعتی

 

خدمات نظافت منزل با آچارباز
ارائه سرویس‌های با کیفیت نظافت اتاق‌ها و سرویس‌های بهداشتی، تمیز کردن شیشه‌ها و مرتب کردن فضای کابینت‌ها و کمدها و نظافت و تمیز کردن کف و دیوارهای خانه و هر آنچه که شما در نظافت منزلتان نیاز داشته باشید. آچارباز برای سرویس‌دهی خدمات منزل آماده است.
درخواست نظافت منزل

نویسنده :

ارسال دیدگاهاستفاده از مطالب سایت آچارباز فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق سایت متعلق به آچارباز است.