ساندبار و اسپیکر

راهنمای صحیح نگهداری سینمای خانگی

نگهداری سینمای خانگی

بیشتر وسایل برقی به خصوص سیستم سینمای خانگی نیازمند مراقبت‌های ویژه‌ای هستند تا عمر مفید این دستگاه بیشتر شود. نگهداری سینمای خانگی راه کارهای بسیاری دارد ولی از آن جایی که یک سینمای خانگی از اجزای متفاوتی از جمله تلویزیون، ساب وافر، اسپیکرها و … تشکیل شده است هر کدام از این قسمت ها هم هنگام حمل و راه اندازی و هم در طول استفاده می بایست با دقت نگهداری شوند. نگهداری از یک سیستم سینمای خانگی به بخش های مختلفی تقسیم می شود که در ادامه،  توضیحات کاملی در مورد نگهداری سینمای خانگی آورده شده است.

راهنمای صحیح نگهداری سینمای خانگی

نکات مهم برای نگهداری سینمای خانگی حین حمل و نقل

یکی از روش های نگهداری سینمای خانگی مراقبت های ویژه در هنگام جابه جایی این دستگاه می باشد. چه در هنگام خرید اولیه سیستم سینمای خانگی و چه هنگام حمل دفعات بعدی، سیستم سینمای خانگی می بایست به خوبی مراقبت شود. از آن جایی که سیستم سینمای خانگی دستگاهی حساس است و در برخی قسمت ها از لنزها و هد های بسیار ظریف و شکننده ای تشکیل شده بهتر است که این دستگاه هنگام جابه جایی در کارتن های اولیه خود همراه با پوشش های بسیار قوی قرار داده شود.

نگهداری سینمای خانگی با کنترل سیستم برقی

یک وسیله برقی مانند سینمای خانگی همان قدر که می‌تواند مفید واقع شود، به همان میزان اگر درست نگهداری و استفاده نشود مشکل ساز خواهد بود. حتما از یک محافظ برق برای سینمای خانگی خود استفاده کنید که تمامی بخش‌ها مانند اسپیکرها و آمپلی فایر و حتی خود تلویزیون را به آن متصل کنید که نوسانات برق سبب بروز مشکلاتی جبران ناپذیر برای سینمای خانگی شما نشود.

از راه‌های نگهداری سینمای خانگی استفاده این دستگاه در یک مکان مناسب و صحیح است. به طور معمول تمامی وسایل الکترونیک گرما تولید می‌کنند در صورتی که آن‌ها خیلی گرم شوند ممکن است منجر به اتفاقات ناخوشایندی از جمله آتش سوزی شوند.

بنابراین برای نگهداری از سینمای خانگی خود فاصله کافی بین آن‌‎ها و دیگر وسایل و یا حتی دیوار قرار دهید تا هوا به خوبی در بین آن جریان پیدا کند و میزان گرما را کاهش دهد و همچنین هرگز این سیستم را داخل کابین یا فضای بسته قرار ندهید.

 

تعمیر سینمای خانگی در محل با آچارباز
خدمت نصب، راه اندازی و تعمیر سینمای خانگی و ساندبار و dvd player آچارباز شامل راه اندازی، عیب یابی و رفع ایراد تمامی برند‌ها می‌شود. پخش نکردن فایل سی دی، خاموش شدن سینمای خانگی در حین کار یا بهم ریختن اطلاعات در صفحه نمایش از جمله مشکلاتی هستند که با ثبت سفارش در اپلیکیشن آچارباز می‌توانید آنها را جهت بررسی و رفع ایراد به تعمیرکار سیار آچارباز بسپارید.
درخواست تعمیر سینمای خانگی

 

نگهداری سینمای خانگی با جمع آوری کابل ها

بله! مرتب کردن و جمع کردن کابل‌ها یک راه برای نگهداری از سینمای خانگی به شمار می‌رود. سیستم سینمای خانگی از کابل‌های بسیاری تشکیل شده است به خصوص این که بعد از نصب و راه‌اندازی این سیستم در اطراف آن تعداد زیادی کابل قرار می‌گیرد که نظم دادن به آن‌ها از ملزومات استفاده از سینمای خانگی است.

کیفیت کابل‌هایی که در سینمای خانگی به کار رفته، بعد از شرکت سازنده به خود شما بستگی دارد. یک سری کابل که بر روی سیستم تعبیه شده است که مربوط به کارخانه سازنده است. ولی کابل‌هایی که شما برای اتصال به یکدیگر یا اتصال به برق خانگی استفاده می‌کنید بسیار مهم است و بی دقتی در انتخاب آن‌ها می‌تواند تا از بین رفتن دستگاه سینمای خانگی پیش رود.

علاوه بر آن در بهبود کیفیت بهتر در صدا و تصویر نیز تاثیر گذار هستند. بنابراین برای نگهداری سینمای خانگی بهتر است از کابل‌های سرباز یا بی‌کیفیت استفاده نکنید و تمامی کابل‌ها را نظم داده و به یکدیگر متصل کنید.

علاوه بر این، سعی کنید در انتهای کابل‌ها بر چسبی بزنید و مشخص کنید که این کابل مربوط به کدام وسیله است تا زمانی که آن‌ها را از یکدیگر جدا کردید، راحت‌تر بتوانید مجدد سر هم کنید. در ضمن کابل‌های سینمای خانگی را از هر نوع وسیله تولید کننده انرژی مانند ماکروفر یا حتی تلفن‌های بی‌سیم دور نگه دارید که کارکرد سیستم سینمای خانگی شما بهتر شود و دچار افت کیفیت نشوید.

نگهداری سینمای خانگی

بهترین نگهداری سینمای خانگی کالیبره کردن است

کالیبره کردن تلویزیون یک تصویر دقیق و عالی برای شما به همراه می‌آورد که حتی زمانی که نور مناسبی در اتاق سینمای خانگی شما وجود ندارد می‌تواند تصاویر را با کیفیت بهتر برای شما نمایش دهد.

اگر مشاهده کرده باشید زمانی که یک کامپیوتر یا لب تاب را هم کالیبره می‌کنید، کیفیت تصاویر بهتر می‌شود و تصاویر در کامپیوتر جذاب‌تر و خوش رنگ‌تر به نظر می‌رسند.

کالیبره کردن یکی از راه‌هایی است که به عنوان نگهداری سینمای خانگی به شمار می‌رود و در طول عمر این دستگاه نیز بسیار موثر است. نیازی نیست با یک متخصص الکترونیک تماس بگیرید که برای این عمل به شما آموزش خاصی بدهد و یا با دریافت مبلغ زیادی شما را به دلیل نگهداری سینمای خانگی در دردسر بیاندازد. می‌توانید در منوی تنظیمات تلویزیون خود این گزینه را انتخاب کنید یا این که اگر تلویزیونی HD دارید با برنامه بهینه‌ساز THX این کار را خودتان به تنهایی انجام دهید.

برای کالیبره کردن تلویزیون باید این برنامه را دریافت کرده و سپس اجرا کنید. به منوی SETUP تلویزیون بروید و گزینه بهینه ساز را انتخاب کنید تا کالیبره کردن شروع شود و نتایج خوب بعدی را مشاهده کنید. به این ترتیب یکی از مهم‌ترین راه‌های نگهداری سینمای خانگی را انجام داده‌اید.

یک راه نگهداری سینمای خانگی با چیدمان صحیح اجزا

قرار دادن صحیح بخش‌های سینمای خانگی در کنار یکدیگر، یک راه نگهداری سینمای خانگی است. بی شک در تمامی منازل وسایل دیگری در کنار سیستم سینمای خانگی وجود دارد که بخشی مربوط به همین مجموعه و بخشی دیگر ملزومات دیگر و یا وسایل تزئینی هستند.

در صورتی که فضای کافی برای چیدن این وسایل در کنار یکدیگر ندارید مراقب باشید تمامی بخش‌های سینمای خانگی قادر به تحمل وزن زیادی نیستند. قرار دادن بخش‌ها بر روی یکدیگر و یا قرار دادن اشیاء سنگین بر روی آن ها می‌تواند مشکل ساز شود.

قبل از هر چیز محلی که سینمای خانگی خود را قرار می دهید سعی کنید علاوه بر نکات فنی، جایگاه محکم و مطمئنی باشد که در اثر مرور زمان دچار جابه جایی و حرکت نشود.

در مرحله بعدی برای نگهداری سینمای خانگی سلامت ساختار و اتلاف انرژی را حتما در نظر بگیرید. دقت کنید که چه دستگاه‌هایی در اولویت هستند و بیشتر باید در دسترس باشند که آن ها را دور از دسترس قرار ندهید. دستگاه‌هایی که قدرت بالاتری دارند را زیر و دستگاه‌های کم تحمل را روی آن‌ها بگذارید. به عنوان مثال دستگاه پخش Blu-ray یک وسیله بسیار نازک و حساس است که قطر کمی دارد و اصلا نباید بر روی آن وسیله ای هر چند کوچک قرار گیرد.

پیشنهاد مطالعه

برای نگهداری سینمای خانگی لطفا مراقب صفحه تلویزیون خود باشید

اگر می‌خواهید نگهداری سینمای خانگی را به درستی انجام دهید، وسایل جانبی این دستگاه مانند تلویزیون را دست کم نگیرید. صفحه‌های نمایش سینمای خانگی که همان صفحه‌های تلویزیون‌ها است. نیاز به نگهداری بیشتری نسبت به سایر بخش‌ها دارد. این صفحات به دلیل این که بسیار ظریف و حساس هستند باید بسیار با احتیاط حمل و نگهداری شوند.

بنابراین سعی کنید نسبت به سایر قسمت‌ها بیشتر و دقیق‌تر از آن نگهداری کنید. گرد و غبار این صفحات را بدون هیچ شوینده حتی اسپری‌های تمیزکننده باید تمیز کنید.

به علاوه این که از دستمال‌های مخصوص این کار یا این که دستمال‌های بسیار لطیف و ضد الکتریسیته ساکن در نظافت و نگهداری آنها استفاده کنید که در اثر مرور زمان صفحه نمایش تلویزیون دچار خط و خش نشود و کیفیت تصویر افت پیدا نکند. همانقدر که نگهداری سینمای خانگی حائز اهمیت است نگهداری از تلویزیون نیز می تواند مهم باشد چرا که بدون این دستگاه سینمای خانگی شما فاقد درجه اعتبار و ارزش است.

نگهداری سینمای خانگی

تلویزیون را به خوبی نگهداری کنید تا راه نگهداری سینمای خانگی را درست رفته باشید

طول عمر یک تلویزیون در حدود شصت و پنج هزار ساعت است که هر چه بهتر از آن نگهداری کنید، از کل این زمان می‌توانید کیفیت بهتری به دست آورید. زمانی که از تلویزیون استفاده نمی‌کنید، سعی کنید حتما آن را خاموش کنید.

هنگامی که فقط از صدای تلویزیون استفاده می‌کنید، حالت محافظ صفحه را فعال کنید تا بتوانید از صفحه نمایش نگهداری کافی کرده باشید و عمر مفید آن را افزایش دهید.

یکی از بهترین راه‌های نگهداری سینمای خانگی مراقبت این دستگاه در برابر نوسانات برق است.  نوسان ولتاژ برق علاوه بر این که بر سیستم سینمای خانگی شما ضربه می زند یک خطر بسیار جدی برای تلویزیون شما محسوب می شود.

سعی کنید از یک منبع تغذیه و محافظ  سر راه برق تلویزیون استفاده کنید. سطح کنتراست تلویزیون خود را تنظیم کنید تا طول عمر صفحه نمایش بیشتر شود. هر چه میزان کنتراست بالاتر باشد قدرت پردازش تصویر بیشتر می شود و این در استهلاک سیستم تلویزیون شما موثر خواهد بود.

وسایل جانبی را نگهداری کنید

علاوه بر نگهداری سیستم سینمای خانگی لازم است که از وسایل جانبی مانند دیسکت‌ها و یا DVD ها نیز نگهداری کنید تا به سیستم شما آسیبی وارد نکنند.

سعی کنید دیسکت‌ها را در محل گرم و یا در معرض نور خورشید قرار ندهید و در جلدهای مخصوص نگهداری کنید. در صورتی که دیسکت در اثر استفاده زیاد کثیف شد و یا اثرات انگشت بر روی آن باقی ماند آن را با دستمال‌های بسیار بسیار لطیف و ضد الکتریسیته ساکن تمیز کنید و به صورت کاملا خشک در دستگاه قرار دهید. از استفاده دیسکت‌های مخدوش خودداری کنید، چرا که این کار به هد دستگاه پلیر شما آسیب وارد می‌کند. از چسباندن هر گونه چسب و برچسب بر روی دیسکت‌ها خودداری کنید و با ماژیک‌‎های مخصوص این کار اطلاعات را بر روی آنها درج کنید.

نگهداری سینمای خانگی

نگهداری از اسپیکرهای سینمای خانگی

هر چه بیشتر و بهتر از بلندگوهای سیستم سینمای خانگی خود مراقبت به عمل آورید، کیفیت صدای بهتری عاید شما می شود. تنظیم کردن آن‌ها، نگهداری از سیستم برق کشی آن‌ها و حتی قراردادن آن‌ها در محل مناسب همه و همه در عمر مفید این دستگاه‌ها موثر هستند.

پشت بلندگوها را کنترل کنید که تمامی جکهای مخصوص باندها به درستی متصل شده باشند. بلندگوهای خود را در نزدیکی یک منبع تغذیه مغناطیسی قرار ندهید چرا که ممکن است نیروی میدان الکترومغناطیس در عملکرد داخلی اسپیکرهایتان تاثیر بگذارد.

بلندگوها را بر روی پایه‌های فلزی نگذارید اگر می‌خواهید بلندگوها بر روی پایه باشند بهتر است که باکس‌های چوبی برای زیر آن‌ها بسازید. زمانی که سیستم سینمای خانگی خود را تهیه می‌کنید قبل از هرچیز بلندگوها را کنترل کنید تا 24 ساعت به خودتان مهلت دهید که اگر ایرادی در بلندگوها هست مشخص کنید. این به شما کمک می‌کند تا نقص‌های تولید کننده را شناسایی کنید.

نظافت بلندگوها نیز مسئله بعدی است، شما باید به صورت منظم این وسیله را تمیز نگه دارید. بهترین راهکار این است که از هیچ گونه اسپری و مایعی برای نظافت آن‌ها استفاده نکنید و تنها با یک دستمال خشک این کار را انجام دهید. برق استاتیک می‌تواند عملکرد بلندگوهای سیستم سینمای خانگی شما را تحت تاثیر قرار دهد.

سعی کنید در اطراف این سیستم و به خصوص اطراف بلندگوها فرش یا قالیچه‌هایی که در تشدید برق استاتیک تاثیر می‌گذارند، استفاده نکنید. در صورتی که احساس کردید وسایل اطراف آن از الکتریسیته برخوردار هستند از مواد شیمیایی ضد الکتریسیته استفاده کنید.

گرمای زیاد به بلندگوها آسیب می‌زند بنابراین بهتر است بلندگوها را دور از وسایل گرما زا و دور از نور خورشید قرار دهید همچنین منفذی در قسمت پایینی همه بلندگوها قرار دارد که هرگز نباید آن را بپوشانید.

نگهداری دستگاه پخش کننده DVD Player

یکی از حساس‌ترین بخش‌های سینمای خانگی دستگاه پلیر است که این دستگاه یا DVD Player است و یا Blu-ray. در هر دو حالت این دستگاه‌ها نیاز به مراقبت بیشتر و همچنین نظافت مخصوص دارند. شما می‌توانید بعد از مدتی که از این دستگاه استفاده کردید به کمک یک پیچ گوشتی صفحه بالایی دستگاه را باز کرده و لنز دستگاه را با مایع تمیز کننده مخصوص لنزهای این دستگاه که در بازار موجود است و یا الکل تمیز کنید. پیشتر در مقاله «راهنمای خرید DVD PLAYER» نحوه یک خرید هوشمندانه ،را به شما آموزش دادیم.

فراموش نکنید چند قطره مایع برای این کار کافیست و نیازی نیست که لنز دستگاه خیس شود. از استفاده دیسک‌های خراشیده شده حتما خودداری کنید، چرا که این کار لنز دستگاه شما را به کلی از بین می‌برد. در ضمن دستگاه‌های پلیر محل مناسبی برای قرار دادن وسایل دیگر نیستند. سعی کنید بر روی این دستگاه‌ها هرگز وسیله‌ای هر چند کم حجم و سبک قرار ندهید.

در صورت نیاز می توانید درخواست تعمیر دستگاه خود را در “آچارباز ، سامانه آنلاین اعزام تعمیرکار به محل” ثبت کنید تا کارشناسان مجرب آچارباز در محل شما حاضر شده و اقدام به رفع عیب دستگاه شما نمایند.

 

منابع:

diynetwork.com
urbanclap.com
myaudioworks.com
homeguides.sfgate.com
dummies.com

لطفا به این مطلب امتیاز دهید

نوشته های مشابه

‫5 دیدگاه ها

  1. ۰۹۹۲۸۹۷۷۰۳۱ این شماره تماس من هست لطفا اگر این سینما خانگی که عکس هاشو گذاشتید که دو عدد ساب نارنجی رنگ داره رو برای فروش سراغ داره تماس بگیره

  2. با سلام من این سینما خانگی که عکس هاش الان تو این صفحه هست رو خریدارم همین سینما خانگی که دو عدد ساب نارنجی رنگ داره

  3. سلام سینما خانوادگی سامسونگ دارم وقتی فلش میزنم دو باند روشن میشه وقتی auxمیزنم یک باند میخونه
    راهی هست که هر چهار تاش باهم بخونن

    1. سلام

      این قابلیت در برخی از برند ها و مدل ها امکان پذیر است. شما می توانید برای راهنمایی بهتر، با شماره 02154591600 تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا