به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید.    |   درخواست تعمیر در محل
امروز چهارشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۹

مدیریت میزان مصرف اینترنت در ویندوز ۱۰

میزان مصرف اینترنت در ویندوز 10

اکنون اینترنت دنیایی است که تمام افراد از آن استفاده می‌کنند. اتصال به اینترنت گزینه‌ای است که در تمامی اپ‌ها و برنامه‌ها گنجانده می‌شود. اما مدیریت میزان مصرف اینترنت امری ضروری است. در اینجا به بررسی مدیریت میزان مصرف اینترنت در ویندوز ۱۰ می‌پردازیم.

افراد زیادی روزانه به بهانه‌های گوناگون به اینترنت متصل می‌شوند. آپدیت‌های روزانه تمام برنامه‌ها و اپ‌ها، لایو تایل‌ها، سرویس‌های استریم و … برخی از کاربردهای روزانه و پیش پا افتاده از اینترنت به شمار می‌آیند. سیستم عامل‌های مختلف هرکدام به نحوی از اینترنت استفاده می‌کنند. در این بین هستند اپ‌ها و یا سیستم عامل‌هایی که گزینه‌های پیشرفته‌تری در مصرف اینترنت ارائه می‌دهند و برخی دیگر با به هدر دادن آن، میزان هزینه در این مورد را برای کاربران افزایش می‌دهند.

از آن جایی که سرعت اینترنت پارامتری بوده و برای کاربر بسیار حائز اهمیت است، می‌توان به دنبال راهکارهایی بود که مصرف اینترنت در ویندوز ۱۰ یا سایر ویندوزها و یا حتی سایر اپ‌ها به میزان قابل توجهی کاهش یابد. اگر شما هم از سیستم عامل ویندوز ۱۰ برای کامپیوتر خود استفاده می‌کنید و با مصرف اینترنت این سیستم عامل مشکل دارید بد نیست این مقاله را مطالعه کنید تا با راهکارهایی نه چندان پیچیده و سخت، میزان مصرف دیتا و پهنای باند در ویندوز ۱۰ بیشتر آشنا شوید و بتوانید به درستی مصرف اینترنت در ویندوز ۱۰ را تحت کنترل خود قرار دهید.

 

تعمیر کامپیوتر در محل با آچارباز
سرویس تعمیر کامپیوتر در محل آچارباز یک تعمیرگاه سیار آنلاین کامپیوتر است که کار آن عیب یابی و رفع ایراد تمامی سیستم‌های کامپیوتری است. در صورت بروز مشکلات نرم افزاری و سخت افزاری، کافیست در اپلیکیشن خدمات سیار آچارباز، درخواست تعمیرکار سیار کامپیوتر را ثبت کنید.
درخواست تعمیر کامپیوتر

 

اعمال محدودیت در آپدیت ویندوز ۱۰

خیلی از کاربران ویندوز ۱۰ هستند که پیشنهاد می‌کنند گزینه آپدیت ویندوز خود را غیرفعال نگه دارید تا آپدیت خودکار سبب از دست رفتن میزان زیادی از حجم اینترنت نشود. البته این تفکر درستی نیست. چرا که این عمل  سبب می‌شود سیستم عامل ویندوز ۱۰ ویژگی‌های بسیاری را از دست بدهد و گزینه‌های بسیاری در این وضعیت دچار اختلال شوند. آپدیت درست و به هنگام ویندوز ۱۰ آسیب‌پذیری سیستم عامل را در برابر بسیاری از پارامترهای امنیتی بالا می‌برد و از آن محافظت می‌کند. آپدیت ویندوز ۱۰ به کاربر این اطمینان را می‌دهد که همیشه آخرین تغییرات و بهینه‌سازی‌ها را در دسترس داشته باشد. اگر فقط جهت مصرف اینترنت در ویندوز ۱۰ از آپدیت ویندوز خود صرف نظر می‌کنید، اشتباه است.

بسیاری از ویژگی‌های deferred updates نیز معرفی شده است که سردرگمی‌های بسیاری برای کاربران این سیستم عامل را به وجود آورده است. چرا که هیچ راهکار مفیدی جهت اعمال محدودیت در پهنای باندی که در ویندوز ۱۰ مورد استفاده قرار می‌گیرد، وجود ندارد و برای استفاده از همچنین گزینه‌ای باید از اپ‌های موجود که این کار را انجام می‌دهند استفاده کرد.

البته ویندوز ۱۰ در آخرین آپدیت‌های خود که مربوط به نسخه پیش نمایش اینسایدر بیلد ۱۶۲۳۷ است، این امکان را به وجود آورده است که مقدار پهنای باندی که در ویندوز هنگام آپدیت مورد استفاده قرار می‌گیرد در اختیار کاربر قرار گرفته شود و اجازه محدود کردن آن به کاربر داده شود. حالا اگر می‌خواهید از این گزینه بسیار مفید بهره‌مند شوید این مسیر را دنبال کنید تا بتوانید مصرف اینترنت در ویندوز ۱۰ را تحت کنترل خود بگیرید.

Settings > Update & Security > Windows Update > Update settings > Advanced Options > Delivery Optimization > Advanced Settings

میزان مصرف اینترنت در ویندوز 10

آپدیت دقیق و بی عیب و نقص به کمک  peer-to-peer

یکی از ویژگی‌های ویندوز ۱۰ که کاربران از آن بی اطلاع هستند و شناخت کافی از این قابلیت شگفت انگیز ندارند آپدیت فانکشن peer-to-peer است. در اوایل سال ۲۰۱۵ این امکان در تمامی ویندوز‌های ۱۰ برای کاربران فعال شد و به شدت مورد استفاده و البته تا حدی مورد انتقاد بسیاری از کاربران و مایکروسافت قرار گرفت ولی بعد از مدتی این گزینه عالی به دست فراموشی سپرده شد. وقتی شما گزینه peer-to-peer  را از یکی از سرورهای مایکروسافت دریافت می‌کنید این ویژگی که آپدیتی مانند تورنت‌ها در فایل‌های ویندوز انجام می‌شود.

یعنی علاوه بر این که دانلود فایل‌ها از یکی از سرورهای مایکروسافت انجام می‌شود، بلکه امکان دانلود از سایر کاربران نیز برای شما فعال می‌شود. این ویژگی نیز می‌تواند یک عملکرد در مدیریت میزان مصرف اینترنت در ویندوز ۱۰ به شمار رود و از نظر تئوری سرعت دانلود فایل‌های مربوط به آپدیت را بسیار بالا می‌برد. دلیل این امر هم این است که سرورهای مایکروسافت از کاربران متعددی تشکیل شده‌اند که همگی در حال دانلود هستند و سرعت بسیار پایینی دارند.

دانلود کرد این فایل‌ها از سرورهای مختلف و متفرقه دیگر می‌تواند با سرعت بیشتر و بالاتری انجام شود. اما با تمام خصوصیات و ویژگی‌های خوبی که این عملکرد دارد نکته منفی نیز در بر دارد. استفاده از آپدیت peer-to-peer علاوه بر این که به شما اجازه می‌دهد دیگران را نیز در دانلود آپدیت خود سهیم کنید به دیگران نیز این اجازه را می‌دهد. بنابراین می‌توان گفت پهنای باندی که شما در حفظ و نگهداری آن می‌کوشید به راحتی در دسترس دیگران قرار می‌گیرد.

در صورتی که محدودیت در مصرف دیتا دارید به زودی از این روش دچار مشکلات بسیاری خواهید شد. بنابراین اگر می‌خواهید در مصرف اینترنت در ویندوز ۱۰ خود صرفه‌جویی کامل داشته باشید برای خاموش کردن آپدیت به روش peer-to-peer این مسیر را دنبال کنید.

Settings -> Update & Security -> Windows Update -> Update settings -> Advanced Options -> Choose how updates are delivered

میزان مصرف اینترنت در ویندوز 10

اتصالات مختلف را امتحان کنید

یکی دیگر از روش‌هایی که می‌تواند در مصرف اینترنت در ویندوز ۱۰ به شما کمک کند این است که راه‌های مختلفی که میزان مصرف دیتا توسط سیستم است را بشناسید و این راه‌ها را یا مسدود و یا این که محدود کنید. اگر گوشی شما به عنوان یک هات اسپات فعال شده است تنظیمات اتصال اینترنت در حالت Metered یک راه کار مناسب برای این حالت است.

این کار باعث می‌شود تا لایو تایل‌ها به‌راحتی بروزرسانی و آپدیت نشوند و ویندوز به صورت خودکار هیچ فایل بزرگی را دانلود نکند. برای فعال کردن گزینه Metered و شناساندن آن به ویندوز این مسیر را دنبال  کنید:

Settings -> Network & Internet -> Wi-Fi

بعد از طی کردن مسیر بالا، روی نام اتصال اینترنت خود کلیک کنید و گزینه Set as metered connection را روی On قرار دهید. این متد نیز به شما در صرفه جویی اینترنت خود کمک می‌کند.

شاید این راهکار مناسب باشد ولی می‌توان گفت که کامل و دقیق نیست چرا که بسیاری از اپ‌ها در این روش نادیده گرفته می‌شوند و بسیاری از بروزرسانی‌های مهم و اصلی ویندوز در این روش نیز نادیده گرفته می‌شوند. در روش Metered سرویس‌هایی ماند گوگل درایو، دراپ باکس، وان درایو، اپ‌های بسیاری مانند EA ORIGIN و یا STEAM به کلی نادیده گرفته می‌شوند و می‌توان گفت که در لایه‌های پنهانی ویندوز ۱۰ در حال مصرف دیتا هستند. ولی شما می‌توانید مطمئن شوید که همه اپ‌ها کاملا بسته و غیرفعال هستند.

اپ‌های کم‌مصرف را نگه دارید

راهکار بعدی برای صرفه‌جویی در مصرف اینترنت در ویندوز ۱۰ این است که ماهیت اپ‌هایی که از آن‌ها استفاده می‌کنید را دقیق شناسایی کنید. فعالیت برخی از اپ‌ها به گونه‌ای است که میزان زیادی دیتا مصرف می‌کنند. برنامه‌هایی مانند STEAM از تامین کنندگان فضای ذخیره‌سازی هستند که میزان بسیار زیادی از حجم اینترنت شما را مصرف خواهند کرد. اگر نیاز مبرمی به آن‌ها ندارید فراموش نکنید که وجود آن‌ها نیز می‌تواند فقط مشکل ساز باشد. بهتر است آن‌ها را از سیستم ویندوز خود حذف کنید و یا برنامه‌های کاربردی مشابه که میزان مصرف دیتای کمتری دارند را جایگزین کنید.

ولی در کنار این اپ‌ها، هستند برنامه‌ها و اپ‌هایی که مصرف دیتای منطقی دارند و یا این که به نظر می‌رسد مصرف درستی داشته باشند ولی در پشت پرده سیستم عامل شما در حال مصرف بسیار سنگینی هستند. برای پیدا کردن آن‌ها و جلوگیری از این به هدر رفتن اینترنت می‌توانید این مسیر را پیش بگیرید:

Settings -> Network & Internet -> Data Usage -> View usage details

ویندوز اطلاعاتی بسیار دقیق از میزان مصرف دیتا در تمامی اپ‌های فعال شما طی ۳۰ روز گذشته ارائه می‌دهد و شما می‌توانید مصرف هر کدام را دقیق متوجه شوید. به عنوان مثال مرورگر کروم در صدر مصرف دیتا در تمامی ویندوزها به خصوص ویندوز ۱۰ قرار گرفته است. پس از آن، برنامه‌هایی که با ایمیل سوکار دارند در رده‌بندی قرار می‌گیرند.

 

نصب ویندوز و نرم افزار در محل با آچارباز
خدمت نصب ویندوز و نرم افزار کامپیوتر شامل تمامی خدمات مربوط به نصب، تعمیر و ارتقای ویندوز و نرم‌افزارهای کاربردی و تخصصی ویندوز و لپ تاپ می‌شود. در این خدمت، تعمیرکار سیار آنلاین آچارباز برای نصب ویندوز و نرم افزار کامپیوتر شما، در هر بخش از مناطق ۲۲ گانه تهران به محلتان مراجعه خواهد کرد.
درخواست نصب ویندوز و نرم افزار

 

چگونه دیتا ذخیره کنیم؟

برای صرفه‌جویی در هر چیزی می‌توان آن را تا حد امکان ذخیره کرد. برای این که بتوانید مدیریت مصرف اینترنت در ویندوز ۱۰ را نیز به عهده بگیرید می‌توانید زمانی که وب‌گردی می‌کنید، دیتا ذخیره کنید. در صورتی که مرورگر شما دیتای زیادی را مصرف می‌کند راهکارهایی هست که شما آن را کاهش داده و ذخیره کنید. در صورتی که زیاد موسیقی گوش می‌دهید یا ویدئو زیاد تماشا می‌کنید، مصرف دیتای شما بسیار بالا خواهد بود. تمام این گزینه‌ها بستگی به نوع مرورگری دارد که از آن برای این کارها استفاده می‌کنید.

برای مثال کاربرانی که زیاد از کروم استفاده می‌کنند، اگر از یک اپ با نام Data Saver استفاده کنند که به صورت رایگان از گوگل وب استور در دسترس قرار می‌گیرد می‌توانند میزان مصرف دیتا در کروم با حداقل کاهش دهند. گزینه Data Saver این امکان را به کاربران کروم می‌دهد که هنگام استفاده از صفحات اینترنتی آن‌ها را به  صورت فشرده شده استفاده کنند. این گزینه‌ها در سایر اپ‌ها قابل استفاده است فقط کافی است ویژگی منحصر به فرد آن را پیدا کرده و با فعال کردنش، از مصرف اینترنت در ویندوز ۱۰ به خوبی صرفه‌جویی کنید.

ویندوز تله متری را غیرفعال کنید

مسیر Settings -> Privacy -> Feedback and diagnostics را دنبال کرده و مطمئن شوید که گزینه Diagnostic and usage data روی حالت بیسیک فعال شده باشد. گزینه دیگری که در این مورد می‌تواند به شما کمک کند، پارامتر Let Microsoft provide more tailored experiences with relevant tips  است که باید روی حالت Off قرار بگیرد.

میزان مصرف اینترنت در ویندوز 10

لایو تایلز

یک راهکار مفید دیگر که به شما کمک می‌کند تا مصرف اینترنت در ویندوز ۱۰ را به دست خود کنترل کنید لایو تایلز است. لایو تایلز به هیچ وجه مصرف زیادی در دیتا نخواهد داشت اما هر چقدر این میزان کم باشد هم می‌توان آن را کمتر کرد. برای غیرفعال کردن لایو تایلز از منوی استارت ویندوز خود یک مرتبه راست کلیک کرده و مسیر More -> Turn Live Tile off را دنبال کنید.

نرم افزارهای کاربردی برای کنترل حجم اینترنت

در صورتی که حجم اینترنت مصرفی شما مدام رو به اتمام است یک راهکار برای مانیتور کردن مصرف دیتای اینترنت وجود دارد که با کمک آن می‌توانید مصرف اینترنت در ویندوز ۱۰ را تحت کنترل خود قرار دهید. در ادامه به معرفی چند نرم افزار که در رده خودشان بهترین هستند معرفی می‌شود تا به کمک آن‌ها نحوه مصرف، میزان دیتای مصرفی و یا مانیتورینگ مصرف دیتا را انجام دهید. نرم افزارهایی مانند  Shaplus Bandwidth Meter، Glasswire،Free Meter، NetWorx،tbbMeter  و همچنین iTraffic Monitor در این امر می‌توانند برای شما مفید باشند.

چگونه ویندوز ۱۰ را مانیتورینگ کنیم؟

علاوه بر نرم افزارها و اپ‌هایی که در این زمینه معرفی شد تغییراتی در خود ویندوز نیز وجود دارد که می‌توانند برای مانیتورینگ ویندوز ۱۰ به کار گرفته شود. برای انجام این کار نخست در منوی جستجوی ویندوز ۱۰ عبارت Data Usage را سرچ کنید سپس در منوی Data Usage گزینه Overview را انتخاب کنید. در مرحله بعدی با کلیک بر روی گزینه Usage Details یک گزارش کامل در حد ۳۰ روز گذشته را می‌توانید مشاهده . اکنون می‌توانید مصرف تمامی نرم افزارهایی که روی ویندوز ۱۰ شما نصب و در حال کار کردن هستند را مشاهده کنید. قسمت عمده این مصرف مربوط به کروم و آفیس خواهد بود.

مایکرو سافت در تمامی ویندوز‌های ۱۰ خود به غیر ورژن‌های اینترپرایز گزینه آپدیت را به صورت اجباری در آورده است و کاربران حق انتخاب برای این تغییر را نخواهند داشت. در صورتی که به علت حجیم بودن فایل‌های آپدیت از این کار صرف نظر کنید، ویندوز شما خود به خود این کار را انجام خواهد داد. به همین دلیل راهکارهایی برای جلوگیری از این اجبار ناخواسته پیشنهاد می‌شود؛ تا بتوانید میزان مصرف اینترنت در ویندوز ۱۰ را کنترل کنید.

همان طور که گفتیم در ویندوز ۱۰ گزینه‌ای اعمال شده که شما بتوانید قابلیت آپدیت‌های ویندوز را با دیگران مشترک شوید. این حالت که WUDO نامیده می‌شود در بسیاری از مواقع گزینه مناسبی به شمار نخواهد رفت.

برای از بین بردن این گزینه می‌توانید در منوی استارت گزینه setting را انتخاب کرده و گزینه update and security را بزنید. در منوی Windows Update گزینه Advanced Option  را انتخاب کنید، سپس در بخش Choose how Updates and installed آخرین گزینه یعنی گزینه Choose how updates are delivered را انتخاب کنید. در پایین بخش Update from more than one place یک دکمه قرار دارد که می‌توانید آن را در حالت off قرار دهید.

 


نویسنده :

استفاده از مطالب سایت آچارباز فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق سایت متعلق به آچارباز است.
>
عضویت در خبرنامه

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه آچارباز، جزو اولین نفراتی باشید که از تخفیفات ویژه آچارباز بهره مند می شوید.

تبریک، با موفقیت در خبرنامه عضو شدید، ایمیلی برایتان ارسال شد، لطفا با مراجعه به ایمیلتان آن را تایید کنید.

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه آچارباز، جزو اولین نفراتی باشید که از تخفیفات ویژه آچارباز بهره مند می شوید.

تبریک، با موفقیت در خبرنامه عضو شدید.