×

وب اپلیکیشن آچارباز را نصب کنید!

نصب

به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید. | درخواست تعمیر در محل

لپ تاپ و کامپیوتر

مشکل نخواندن رم به دلیل عدم شناسایی رم توسط کامپیوتر

رفع مشکلات ram کامپیوتر

یادداشت ویراستار: اصل این مطلب در دی 1399 نوشته شده بود و در اردیبهشت 1400 دوباره بررسی و به‌روز شده است.همچنین در تیر 1400 توسط کارشناسان لپ تاپ و کامپیوتر آچارباز، بررسی و تایید شده است.

Ram یکی از قطعات اصلی و ضروری در کامپیوتر است که بالاترین نرخ خرابی را در بین سایر قطعات به خود اختصاص می‌‌دهد و خرابی آن به گونه‌‌ای است که نمی‌‌توان از آن چشم پوشی کرده و به کار با کامپیوتر ادامه داد. از این رو، مشکلات Ram کامپیوتر و راهکارهای برای رفع آنها مساله‌‌ای است که در این مطلب به بررسی آن می‌‌پردازیم.

رم کامپیوتر

رم (Ram) مخفف کلمه Random Access Memory و به معنای حافظه با دستیابی تصادفی است. Ram قطعه‌‌ای است که در هر سیستمی یافت شده و همچنین یکی از مهم‌‌ترین قطعات و بخش‌‌هایی است که تاثیر زیادی بر سرعت و عملکرد کامپیوتر، می‌‌گذارد. رم با استفاده از فناوری‌‌های مختلف ساخته می‌‌شود، که امروزه آخرین فناوری استفاده شده در رم که در بازار موجود است، فناوری DDR4 است. به دلیل عدم استفاده رم از بخش‌‌های با ولتاژ بالا، طول عمر بالاتری نسبت به سایر قطعات کامپیوتر دارد. اما رم به‌عنوان یک سخت افزاری احتمال دارد، گاهی با مشکلاتی مواجه شده و استفاده از سیستم را غیرممکن سازد که سبب نگرانی کاربر می‌شود، از این رو، در ادامه به بررسی مشکل Ram کامپیوتر و راهکارهای رفع مشکلات آن می‌‌پردازیم.

رفع مشکلات ram کامپیوتر

دلایلی که سبب ایجاد مشکلات در Ram می‌شود:

برخی از مشکلاتی که سبب اختلال در عملکرد رم می‌شوند، عبارتند از:

 • خرابی ترانزیستورهای رم که از دو بخش مهم یعنی کنترلر و تراشه‌های NAND یا DRAM تشکیل شده است.
 • گرما هم از دیگر علل ایجاد مشکل رم سیستم است و اگر رم سیستم تهویه مناسب نداشته باشد، امکان خرابی آن بسیار افزایش خواهد یافت. امروزه بسیاری از تولیدکنندگان رم از هیت سینک برای تهویه در تراشه های آن استفاده می‌‌کنند.
 • از دیگر علل خرابی رم می‌‌توان به وجود گردوغبار در اسلات‌‌ها اشاره کرد که سبب می‌‌شود رم در کوتاه مدت خراب شود.
 • درنهایت وجود شوک الکتریکی، ولتاژ نامناسب، و جابجایی ناصحیح کامپیوتر از دیگر مواردی هستند که موجب خرابی رم می‌شوند.
برای تعمیر کامپیوتر از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید

علائم و نشانه‌های وجود مشکل در رم کامپیوتر

– کاهش عملکرد و بازدهی سیستم

یکی از اصلی‌‌ترین و بارزترین نشانه‌های وجود مشکل در رم کامپیوتر کاهش عملکرد و بازدهی کامپیوتر است. مشکل رم کامپیوتر به‌صورتی است که گاهی برخی افراد برای بار اول که سیستم را روشن می‌‌کنند، سیستم به خوبی اجرا شود، اما در ادامه با کاهش سرعت و عملکرد کامپیوتر مواجه می‌شوند. کاهش سرعت سیستم یکی از مشکلات ناشی از خرابی و وجود اختلال در رم است. این مشکل در حین کار با برنامه‌هایی مانند فتوشاپ، بازی‌های ویدئویی سنگین و همچنین استفاده از مرورگرهای اینترنتی، بیشتر خود را نشانه می‌دهد که همراه با هنگ کردن و ناپایداری سیستم می‌‌شود.

– کرش کردن‌‌های تصادفی کامپیوتر

یکی دیگر از نشانه‌‌ها و علائمی که نشان‌دهنده مشکل Ram کامپیوتر است، کرش کردن‌‌های تصادفی کامپیوتر است. البته گاهی کرش کردن‌‌های تصادفی به معنای وجود مشکل در رم نیست و با این حال می‌‌تواند یکی از نشانه‌‌ها و علائم خرابی رم هم محسوب شود.

– عدم شناسایی کارت گرافیک سیستم

از دیگر علائم و نشانه‌‌هایی که مربوط به مشکل Ram کامپیوتر می‌‌شود، این است که کارت گرافیک توسط سیستم شناخته نمی‌‌شود. برای برخی از کاربران و استفاده کنندگان از کامپیوتر این مشکل گاهی پیش می‌‌آید که وقتی سیستم خود را روشن می‌‌کنند با صدای بوق بلند مواجه می‌‌شوند. صدای بوق بلند سیستم نشان می‌دهد که کارت گرافیک به‌درستی توسط سیستم شناخته و بوت شده است. اما اگر صدای بوق به گوش نرسید و یا صدای بوق ممتد شنیده شد. در این صورت کارت گرافیک به درستی بارگذاری نشده است و این مشکل گاهی مربوط به رم سیستم می‌‌شود.

– خرابی فایل‌‌های داده

یکی دیگر از علائم و نشانه‌‌هایی که ناشی از مشکل رم کامپیوتر می‌‌شود، خراب شدن فایل‌‌های داده کامپیوتر است. گاهی برخی از کاربران به‌صورت ناگهانی متوجه می‌‌شوند، فایل‌‌هایی که به آسانی از آنها استفاده می‌کردند، خراب شده‌‌اند و امکان باز کردن آنها نیست. خرابی فایل‌‌های داده از جمله نشانه‌‌های مشکل رم کامپیوتر است و اگر به مرور فایل‌‌های بیشتری دچار ایراد و خرابی شوند، در آن صورت به احتمال زیاد مشکل رم کامپیوتر در حال تشدید است. چرا که مشکل رم کامپیوتر موجب انحطاط ساختارهای هارد درایو شده و حتی در بلند مدت می‌‌تواند موجب عدم بوت شدن سیستم شود. از این رو، لازم است مشکل Ram کامپیوتر و راهکارهای رفع مشکلات آن را دقیق در نظر داشته باشید.

– عدم نمایش مقدار رم

یکی از فاکتورهای مهم در زمان خرید کامیپوتر توجه به رم و مشخصات آن است، که افراد به‌راحتی می‌‌توانند از طریق کنترل پنل و سیستم به مشخصات رم دسترسی داشته باشد. با این حال، گاهی برای برخی از افراد این مشکل پیش می‌‌آید که عدد نمایش داده شده در مشخصات رم با مقدار رم همخوانی ندارد. در این صورت به احتمال زیاد رم دچار مشکل شده است.

– فریز شدن کامپیوتر

فریز شدن سیستم به این معنی است که کامپیوتر هیچ گونه واکنشی به دستورها و فرمان‌های ورودی نمی‌‌دهد و به نوعی غیرقابل استفاده می‌‌شود. از این رو، می‌‌توان گفت از جمله دلایلی که می‌‌تواند سبب فریز شدن کامپیوتر شود، که کامپیوتر سرعت پایین داشته باشد، مشکل داشتن رم کامپیوتر است.

– صفحه نمایش آبی یا صفحه مرگ

یکی از مشکلاتی که سبب ایجاد صفحه آبی در کامپیوتر می‌‌شود، خراب شدن و یا وجود مشکل در رم سیستم است. البته گاهی این مشکل بعد از نصب برنامه و یا نرم افزاری خاصی به‌وجود می‌‌آید، از این رو، اگر به‌تازگی روی سیستم خود هیچگونه تغییری انجام نداده‌‌اید، ولی با مشکل صفحه آبی مرگ مواجه می‌شوید، در این صورت به احتمال زیاد رم دچار مشکل شده است. برای رفع مشکل آبی شدن صفحه نمایش می‌‌توانید به بررسی مشکل Ram کامپیوتر و راهکارهای رفع مشکلات آن بپردازید.

– ری استارت شدن مداوم سیستم

از دیگر علائم و نشانه‌‌های خراب شدن رم کامپیوتر می‌‌توان به ری استارت شدن مداوم و مکرر سیستم اشاره کرد. در واقع در حین کار با سیستم، کامپیوتر مدام ری استارت می‌‌شود.

– مشکل نخواندن رم

یکی از مشکلاتی که کامپیوتر دارد، مربوط به نخواندن رم است. برای رفع مشکل عدم شناسایی رم توسط کامپیوتر، وارد تنظیمات بایوس سیستم شوید و تنظیمات آن را به حالت پیش فرض برگردانید. سپس کامپیوتر خود را خاموش و حتی آن را از برق جدا کنید. بعد از آن، رم‌‌های کامپیوتر را از اسلات خود خارج کرده و مجدد آنها را در درون اسلات قرار دهید.

چرا که احتمال دارد، نخواندن رم به دلیل نادرست قرار داده شدن رم در کامپیوتر باشد که سبب می‌شود رم به‌درستی شناسایی نشود. اما اگر مشکل برطرف نشد، در آن صورت رم را خارج کرده و اسلات‌‌های دیگر را تست کنید. همچنین می‌‌توانید رم را به‌صورت تکی به سیستم متصل و مشکل آن را شناسایی کنید.

رفع مشکلات ram کامپیوتر

– مشکل پر شدن رم

پر شدن رم برای بسیاری از افراد که از کامپیوتر استفاده می‌‌کنند به مرور زمان پیش می‌‌آید که سبب کرش شدن و هنگ کردن مداوم و تصادفی کامپیوتر می‌‌شود. برای رفع مشکل پر شدن رم کامپیوتر، می‌‌توانید با استفاده از برنامه Task manager، برنامه‌‌هایی که حجم زیادی از رم کامپیوتر را اشغال کرده‌‌اند را مشاهده کنید و آنها را در صورت غیر ضروری بودن از نصب خارج کنید و با استفاده از کلید End Process حافظه اشغال شده رم کامپیوتر را آزاد کنید. علاوه بر این می‌‌توانید با استفاده از یک آنتی ویروس قوی، سیستم خود را ویروس‌یابی و ویروس‌کشی کنید و همچنین درایورهای خود را آپدیت کنید. گاهی پر شدن رم باعث ایجاد مشکل Your Computer is low on memory در ویندوز می‌شود.

پیشنهاد مطالعه

– مشکل استفاده نشدن از فضای کامل رم

یکی دیگر از مشکلات رم کامپیوتر مربوط به مشکل usable است. این مشکل به این معنی است که کامپیوتر نمی‌‌تواند از تمام فضای رم استفاده کند و بخشی از حافظه رم، گم می‌‌شود.

– مشکل گردوخاک گرفتن رم

گرد و خاک گرفتن رم کامپیوتر می‌‌تواند موجب ایجاد مشکلاتی در رم کامپیوتر شود و به‌صورت کوتاه مدت آن را از کار بیاندازد. از این رو، اگر رم کامپیوتر گرد و خاک گرفته است، برای رفع آن، می‌توانید بعد از جدا کردن مادربورد از برق، با یک برس نرم به نظافت اسلات‌‌های رم بپردازید و به قسمت اتصالات ماژول نیز یک سمباده نرم بکشید. اگر با تمیز کردن رم، مشکل برطرف نشد، در آن صورت احتمال دارد، رم خراب شده باشد و باید آن را تعویض کنید.

رفع مشکلات ram کامپیوتر

با این حال قبل از اینکه بخواهید تصمیم به تعویض Ram بگیرید، بهتر است مشکل Ram کامپیوتر و راهکارهای رفع مشکلات را بررسی کنید. برخی از راهکارهای رفع مشکل رم عبارتند از:

– استفاده از برنامه MemTest86

برای بررسی مشکل Ram کامپیوتر و راهکارهای رفع مشکلات آن می‌توانید از برنامه MemTest86 استفاده کنید. این برنامه ممکن است مشکلاتی را پیدا کند که ویندوز قادر به یافتن آنها نباشد. برای استفاده از این برنامه باید آن را از سایت‌‌های اینترنتی معتبر دانلود و یا خریداری و روی سیستم خود نصب و سپس بر اساس راهنمایی‌‌های انجام شده، آن را اجرا کنید.

– استفاده از برنامه Windows Memory Diagnostic

برای بررسی مشکل Ram کامپیوتر و راهکارهای رفع مشکلات آن می‌‌توانید از برنامه Windows Memory Diagnostic استفاده کنید. برای اجرای این برنامه می‌‌توانید:

 • در منوی استارت عبارت Windows Memory Diagnostic را تایپ کنید و اینتر بزنید.
 • در صفحه‌‌ای که باز می‌‌شود، می‌‌توانید گزینه ری استارت و چک کردن مشکلات سیستم را انتخاب کنید تا به این وسیله سیستم به‌صورت خودکار مشکل Ram کامپیوتر و راهکارهای رفع مشکلات را شناسایی و اعلام کند.

با استفاده از امکانات خود ویندوز هم می‌‌توانید مشکل Ram کامپیوتر و راهکارهای رفع مشکلات آن را پیدا کنید. برای این کار می‌‌توانید:

 • از منوی استارت، در ویندوز 7، Search و در ویندوز 10، Cortana را انتخاب و memory را جستجو کرده و Windows Memory Diagnostic را انتخاب کنید.
 • در پنجره نمایش داده شده، روی Restart now and check for problems کلیک کنید.
رفع مشکلات ram کامپیوتر
 • در این مرحله ویندوز خاموش و کامپیوتر در memory diagnostic program ریبوت می‌‌شود.
 • شما باید چند دقیقه صبر کنید.
 • حالا وارد بخش هارد می‌‌شوید.
 • در این بخش event را جستجو کرده و Event Viewer را انتخاب کنید.
 • Event Viewer در بخش چپ قرار دارد، سپس روی system و expand Windows Logs کلیک کنید و بعد راست کلیک کنید و Filter current log را انتخاب کنید.
رفع مشکلات ram کامپیوتر
 • در پنجره جدیدی که بالا می‌‌آید، منوی Event source را پایین بکشید تا از بین گزینه‌‌های زیادی که مشاهده می‌کنید، MemoryDiagnostics-Results را انتخاب و سپس ok کنید تا پنجره بسته شود.
رفع مشکلات ram کامپیوتر
 • دوباره به Event Viewer برگردید و از لیست بالا، گزینه میانی را انتخاب کنید. که دو عبارت و یا یک گزینه بیشتر ندارد.
رفع مشکلات ram کامپیوتر
 • یکی از اطلاعات را انتخاب کنید.
رفع مشکلات ram کامپیوتر
 • اگر viewer به شما اعلام کرد رم مشکل دارد، در آن صورت مشکل Ram کامپیوتر و راهکارهای رفع مشکلات آن را بررسی کنید.

رم usable چیست؟

حافظه Usable Memory یا قابل استفاده، مقدار محاسبه شده از کل حافظه منهای حافظه‌ی سخت افزاری است. مشکل رم usable،یکی از مشکلات Ram کامپیوتر است که به عنوان یکی از علائم خرابی رم از آن نام می‌برند. اغلب مشکل Ram در ویندوز 7 یا 8 اتفاق می‌افتاد و Usable Memory کمتر از حافظه‌ی اصلی می‌شد. به طور مثال اگر کامپیوتر شما ویندوز 7، 32 بیتی دارد و از حافظه‌ی 4 گیگابایتی آن تنها 3.5 گیگابایتش، قابل استفاده خواهد بود.

رم Usable
اغلب بین 10 تا 20 درصد از فضای رم، به Shared Memory اختصاص می‌یابد و هیچ روشی برای غیرفعال کردن آن وجود ندارد.

اگر کامپیوتر رم نداشته باشد، چه می‌شود؟

رم، یکی از مهم‌ترین بخش‌های کامپیوتر است که اپلیکیشن‌های مختلف را بسیار روان اجرا می‌کند. سیستم‌های عامل و مرورگرهای اینترنتی، بیشترین استفاده از رم را دارند. برنامه‌های پیچیده نیز، رم بیشتری نیاز دارند. اگر کامپیوتر رم نداشته باشد، اجرای بسیاری از برنامه‌ها با اختلال روبرو خواهد شد.

رم یکی از بخش‌های مهم کامپیوتر است که درصد خرابی آن بسیار بالاست.

آیا رم کامپیوتر قابل تعمیر است؟

در پاسخ به این پرسش باید بگوییم بله، Ram کامپیوتر را می‌توان تعمیر کرد. البته برای تعمیر رم، باید از مراکز معتبر تعمیر لپ تاپ و کامپیوتر کمک گرفت. تکنسین‌های آچارباز، مهارت کامل در زمینه تعمیر رم کامپیوتر، بازیابی اطلاعات، تعمیر مودم دارند و می توانند، در این زمینه به شما کمک کنند. کافی است، درخواست خود را در بخش تعمیرات لپ تاپ و لوازم دیجیتال خدمات آنلاین آچارباز به ثبت برسانید.

دو نوع حافظه در کامپیوتر وجود دارد. حافظه‌ی کوتاه مدت برای ذخیره اطلاعات استفاده می‌شود و حافظه بلند مدت، اطلاعات مهم بین ریبوت‌ها را ذخیره می‌کند.

چرا رم کامپیوتر مچ نمی‌شود؟

یکی دیگر از مشکلات Ram، مچ نشدن آن با کامپیوتر است. این اتفاق اغلب به دلایل زیر رخ می‌دهد:

ماژول درست متصل نشده‌است.

نصب رم روی سیستم‌های رومیزی آسان است.

 • دو قفل را روی شکاف‌های عقب رم بکشید تا به صورت صاف جدا شوند.
 • در قدم بعدی رم را  دوباره متصل کنید.
 • زمانیکه رم وارد شکاف شود، صدای ” کلیک” می‌شنوید. در این شرایط ماژول رم به طور کامل، کیپ شده‌است.

حافظه رم با مادر برد سازگاری ندارد.

رم کامپیوتر و لپ تاپ را نمی‌توان تعویض کرد. مادر بردی که فقط از رم DDR4 پشتیبانی می‌کند، نمی‌توان برای رم DDR3 نیز از آن استفاده کرد.

به طور مثال یک مادربرد با حداکثر ظرفیت حافظه 16 گیگابایتی و چهار اسلات، فقط می‌تواند حداکثر 47 گیگا بایت، رم را در هر شکافش بپذیرد و نمی‌توان یک رم 8گیگا بایتی، را در شکاف آن قرار داد.

شیارهای روی ماژول رم دچار گرد و غبار و الودگی شده‌اند.

یکی دیگر از دلایل مچ نشدن رم کامپیوتر، گرفتن گرد و غبار روی برخی از شیارهای ماژول است. برای تمیز کردن آن، باید از یک پنبه ساده و الکل استفاده کنید.

بهتر است، برای تعویض و یا خرید رم، مشخصات مادربرد خود را در نظر بگیرید و رمی مناسب با مادربرد انتخاب کنید.

دلایل سوختن رم کامپیوتر چیست؟

یکی دیگر از مشکلات RAM، سوختن آن است. این اتفاق اغلب به دلایل زیر رخ می‌دهد:

شوک الکتریکی

یکی از دلایل سوختن رم، آسیب بخش سخت افزار و شوک الکتریکی به رم است. اصطکاک بدن با محیط اطراف سبب به وجود آمدن الکتریک ساکن می‌شود. برای این منظور باید از مچ بندهای آنتی شوک یا دستکش‌های لاتکس استفاده کرد.

ورود ولتاژ نامناسب به رم

اگر ولتاژ سیستم ناگهان افزایش پیدا کند، ممکن است به رم سیستم آسیب برسد.

گرد و خاک یا رطوبت

گرد و غبار، گرما را در مدارها افزایش می‌دهد و یا باعث از بین رفتن جریان و ایجاد اختلال در کامپیوتر می‌شود. وجود رطوبت نیز موجب زنگ زدن و کاهش بازده قطعات می‌گردد.

در برخی مواقع پس از روشن کردن کامپیوتر، صدای بوق بلندی شنیده می‌شود که حکایت از بوت شدن تمامی قطعات دارد.

چرا مشکل رم usable در ویندوز 10 اتفاق می‌افتد؟

مشکل رم usable در ویندوز 10، یکی دیگر از مشکلات Ram است که در اثر دلالیل زیر، اتفاق می‌افتد:

از ویندوز 32 بیتی استفاده کرده‌اید.

زمانیکه از ویندوز 32 بیتی استفاده می‌کنید، سیستم نمی‌تواند تمام حافظه رم را تشخیص دهد. نسخه‌های 64 بیتی بهتر بوده و می‌تواند با خیال راحت از حافظه‌های زیاد رم نیز، پشتیبانی کند.

ویرایش ویندوز محدودیت رم دارد.

ویرایش ویندوز، مدل‌های مختلفی دارد که برای کاربران خانگی در نظر گرفته شده‌است. در نسخه‌های خانگی، پشتیبانی از رم محدودیت‌های خودش را دارد. به طور مثال در نسخه 64 بیتی ویرایش هوم بیسیک ویندوز، بیشتر از 8 گیگابایت نمی‌توان از رم استفاده کرد. در صورتیکه در نسخه‌های مثل آلتیمیت، پروفشنال و یا سازمانی می‌توان از حداکثر رم 192 گیگابایتی استفاده کرد.

بخشی از حافظه داخلی به کارت گرافیک و سایر سخت افزارها تعلق دارد.

بعضی از قطعات سخت افزاری سیستم از حافظه رم برای انجام سریع کارها استفاده می‌شود.

مادربورد دستگاه محدودیت استفاده از رم دارد.

مادربوردها، در استفاده از رم محدودیت دارند. زمانیکه رم به مادربورد متصل می‌شود، بدین معنا نیست که مادربرد از همه ظرفیت رم استفاده می‌کند.

رم در اسلات درست قرار نگرفته‌است.

اگر مادربورد سیستم، بتواند از میزان حافظه رم پشتیبانی کند، مشکل Ram، ممکن است در هنگام نصب آن رخ داده باشد و شما رم‌ را به درستی در اسلات  قرار نداده‌ باشید.

رم معیوب است.

گاهی اوقات مشکل از مادربورد و سیستم عامل، نیست! مشکل، رم دستگاه است. برای چک کردن رم، همانطور که در قسمت‌های قبلی اشاره شد، می‌توانید از Memtest86 یا Windows Memory Diagnostics Tool استفاده کنید.

چگونه از سالم بودن رم مطمئن شوید؟

 • برای تست سالم بودن رم، ساده‌ترین راه استفاده از  Windows Memory Diagnostics Tool است.

همانطور که در قسمت مشکلات Ram به آن اشاره کردیم، از این برنامه برای تست سالم بودن رم نیز می‌توان استفاده کرد. برای دسترسی به این ابزار وارد کنترل پنل شده و روی Administrative Tools کلیک کنید.

 • روش دیگر این است که در محیط کنترل پنل، قسمت جستجو، گزینه memory را تایپ کنید. در همین بخش، لینکی به نام diagnose your computer’s memory problems را مشاهده خواهید کرد.

زمانیکه تست سالم بودن رم شروع شد، قسمتی در پایین به نام Status وجود دارد که خطاهای شناسایی شده‌ را نشان می‌دهد. با فشردن کلید F1 می‌توانید تنظیماتی همچون نوع تست (Basic, Standard,  Extended) را تغییر دهید.

 • نرم افزار دیگری که برای بررسی تست سالم بودن رم می‌توان از آن استفاده کرد، Memtest86 است.

این نرم افزار را، به عنوان یک نرم افزار مناسب برای حل مشکلات Ram معرفی کردیم . Memtest86، یکی از قدیمی‌و بهترین نرم افزارهای تست رم است که برای استفاده از آن، باید فایل نصبی را روی سی دی یا فلش مموری بریزید و دوبار روی فایل کلیک کنید تا نصب شود. پس از نصب، سیستم را ری استارت کنید. این نرم افزار را می‌توان روی لینوکس و مکس نیز، نصب کرد.

روند عیب یابی و تشخیص مشکلات Ram روی کامپیوتر و لپ تاپ نسبت به ویندوز زمان زیادی می‌برد.

کم نشان دادن رم در ویندوز

همانطور که در قسمت‌های قبل به آن اشاره کردیم به دلایل سخت افزاری و نرم افزاری متعددی، گاهی نمی‌توان از تمام ظرفیت رم استفاده کرد. این مشکل در ویندوز 7 و 10 بسیار رایج است. بیشتر ویندوزهای 7 نسخه 32 بیتی‌اش محدودیت 4 گیگا بایتی رم دارند. در حالیکه نسخه‌ی ویندوز 7 نسخه 64 بیتی از ظرفیت بیشتری پشتیبانی می‌کند. اما باز هم در برخی مواقع در ویندوز 64 بیتی هم مشکل محدودیت در استفاده کامل از رم وجود دارد.

 • برای حل مشکل کم نشان دادن رم در ویندوز، هرچه از ویندوز جدیدتری استفاده کنید، ظرفیت پشتیبانی بهتری دارد. برای استفاده کامل از ظرفیت رم کامپیوتر، بهتر است از نسخه‌ای مطابق با نیازتان استفاده کنید.
 • برای اینکه بدانید چقدر رم نیاز دارید، روی My computer راست کلیک کرده و در قسمت Properties جلوی عبارت Installed Memory (RAM) مقدار رمی که استفاده می‌کنید، نوشته شده‌است.
هرچه ویندوز جدیدتری را روی کامپیوتر نصب کنید، ظرفیت پشتیبانی بیشتری خواهید داشت.

چرا بعد از تعویض رم سیستم بالا نمی‌آید؟

یکی دیگر از مشکلات Ram، بالا نیامدن سیستم بعد از تعویض رم است. دلایل مختلفی برای بالا نیامدن سیستم بعد از تعویض رم وجود دارد که در ادامه به آن اشاره می‌کنیم:

اختلال سخت افزاری دلیل بالا نیامدن رم سیستم

مهم‌ترین دلیل بالا نیامدن سیستم بعد از تعویض رم، اختلال در سخت افزار آن است. زمانی که در سیستم نرم افزاری وقفه (IRQ) رخ می‌دهد، برنامه‌ای که در حال اجرا بود، به طور موقت قطع شده و برنامه‌ی دیگری اجرا می‌شود. وقفه یا IRQ به معنای توقف کامل ریزپردازها نیست.

اگر روی سیستمی سخت افزار زیادی نصب شده، یا پیکر بندی سخت افزارها به درستی انجام نشده باشد، ممکن است از دو سخت افزار بخواهند از یک IRQ استفاده کند. در این موقع است که مشکل در سیستم اتفاق می‌افتد. برای اطمینان از اینکه مشکل بالا نیامدن سیستم از اختلال سخت افزاری است، به قسمت Control Panel رفته و گزینه System را انتخاب کنید و به Device Manager بروید. در صورتیکه مشکل سخت افزاری باشد، مشکل با رنگ زرد مشخص می‌شود.

در صورتیکه بالا نیامدن سیستم، اختلال سخت افزاری باشد، مشکل با علامت تعجب زرد رنگ مشخص خواهد شد.

بالا نیامدن رم سیستم به دلیل خرابی رم

یکی دیگر از دلایل بالا نیامدن سیستم بعد از تعویض رم، خرابی رم است. خرابی اغلب با پیام (Exception Fatal Error) مشخص می‌شود. این ارو زمانی رخ می‌دهد که یک مشکل سخت افزاری جدی اتفاق افتاده باشد. وقتی دو رم با تأخیر زمانی کنار هم قرار می‌گیرند، سیستم مجبور می‌شود با سرعت پایین کار کند و این عامل باعث نابودی ویندوز می‌شود.

هم خوانی ماژول ها
یکی دیگر از دلایل بالا نیامدن سیستم بعد از تعویض رم، عدم همخوانی ماژول‌های نصب شده یا چیپست‌هاست.

تنظیمات BIOS دلیل دیگر بالا نیامدن رم سیستم

BIOS یکی از چند تراشه است که روی مادربرد قرار می‌گیرد. تنظیم آن در کارخانه انجام می‌شود. زمانیکه تنظیم آن اشتباه انجام شود، ویندوز بالا نیامده و صفحه مشکی رنگ ظاهر می‌شود.

بایوس مادربرد
ویندوز بهتر از BIOS می‌تواند IRQها را بین سخت افزارها تقسیم کند. بهتر است در تنظیمات BIOS گزینه AUTO را انتخاب کنید.

هارد دیسک‌ها

یکی از مشکلات RAM که باعث بالا نیامدن ویندوز می‌شود، هاردیسک است.

 • در صورتیکه ظرفیت هاردیسک پر شده باشد، با فرمت کردن هارد دیسک می‌توان سرعت آن را افزایش داد.
 • علاوه بر فرمت کردن، سلامت سخت افزارهای هاردیسک و تمیزی اتصالات سوکت نیز در بالا آمدن ویندوز موثر هستند.

ویروس‌ها

ویروس‌ها نیز در سخت افزارها و نرم افزارها اختلال ایجاد کرده و باعث می‌شوند تا سیستم با کندی بالا بیاید. برای جلوگیری از این مسئله، یک آنتی ویروس قوی روی سیستم نصب کنید.

چاپگر

بافر، رمی است که در چاپگر قرار دارد. وقتی فایلی را به چاپگر ارسال می‌کنید، در واقع یک فایل بزرگ‌تر درست می‌کنید که به آن پست اسکریت می‌گویند. پر شدن بافر و مشغول بودن پردازنده باعث کم شدن سرعت کامپیوتر می‌شود. در نتیجه سیستم یا بالا نمی‌آید و یا این امر بسیار کند اتفاق می‌افتد.

نرم افزارها

نصب بیش از حد نرم افزار و یا عدم نصب درست آنها نیز باعث اختلال در ویندوز می‌شود.

گرمای بیش از حد علت اختلال در عملکرد رم

گرمای بیش از حد، باعث آسیب قطعات و از بین رفتن سخت افزارها می‌شود. برای حل این مشکل، همیشه سعی کنید کیس را خنک نگه دارید.

مشکلات منبع تغذیه

اشکال در منبع تغذیه نیز، یکی دیگر از مشکلاتی است که باعث بالا نیامدن ویندوز می‌شود. البته اختلال در منبع تغذیه، یکی از دردسرهای بزرگی است که شما را مجبور، به تعویض کل سیستم می‌کند. برای جلوگیری از این اتفاق، یک محافظ برای منبع تهیه کنید.

مشکلات منبع تغذیه
منبع تغذیه به دلیل ارتباط مداوم با نوسانات برق و گرمای تولید شده، یکی از قطعات پر استهلاک است.

چگونه مشکل کمبود رم کامپیوتر را حل کنید؟

برای حل مشکل کمبود رم کامپیوتر، سه روش را با شما در میان می‌گذاریم.

استفاده از حافظه مجازی ویندوز

 • ابتدا حافظه فلش را به کامپیوتر متصل کنید.
 • My Computer را باز کرده و روی آن کلیک راست کنید.
 • Properties را انتخاب کنید.
 • گزینه Advanced system settings را که در سمت چپ پنجره قرار دارد، انتخاب کنید.
 • در پنجره‌ی باز شده روی دکمه Settings در بخش Performance کلیک کنید.
 • در مرحله‌ی چهارم دوباره روی پنجره‌ی ظاهر شده Advanced و گزینه Changes کلیک کنید.
 • تیک مربوط به گزینه Automatically Manage Page size را بردارید.
 • پس از اتمام این کار، کامپوتر را Restart کنید تا فلش در نقش رم مورد استفاده قرار بگیرد.
استفاده از حافظه مجازی ویندوز
200 مگابایت از فضای خالی روی حافظه فلش را برای حافظه مجازی در نظر بگیرید.

به کار گیری ReadyBoost در ویندوز 7، 8 و 10

 • حافظه فلش را به کامپیوتر وصل کرده و روی آن کلیک راست کنید و گزینه‌ی Properties را انتخاب کنید.
 • در بخش دوم روی زبانه ReadyBoost رفته و کلیک کنید.
 • مرحله‌ی بعدی انتخاب گزینه Use this device و تعیین مقدار حافظه است. برای تعیین حافظه، باید مقداری کمتر از حافظه خالی را مشخص کنید(حدود 200 مگابایت) و روی دکمه Apply کلیک کنید تا تغییرات اعمال شود.

برای رفع مشکل کمبود رم کامپیوتراز نرم افزار خارجی استفاده کنید

از نرم افزارهایی استفاده کنید که اجازه‌ی استفاده از دیسک را به عنوان حافظه‌ی اصلی به شما می‌دهند. یکی از این برنامه‌ها، Ram Disk است. این برنامه به شما اجازه می‌دهد تا از حافظه فلش یا هارد درایوها برای این منظور استفاده کنید.

استفاده از نرم افزار خارجی
نرم افزار خارجی دیگری که می‌توانید استفاده کنید، eBoostr است. این برنامه برای افزایش سرعت کامپیوتر طراحی شده است.

چرا رم بی دلیل پر می‌شود؟

گاهی بی‌دلیل متوجه می‌شوید که رم کامپیوتر پر شده‌است. در این شرایط امکان دارد که کامپیوتر ویروسی شده و یا مشکلات نشتی حافظه داشته باشد. برای حل مشکل پر شدن بی‌دلیل رم، راه حلی که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد را به کار ببرید:

بررسی Task Mananger

یکی از دلایل پر شدن رم کامپیوتر، بررسی برنامه Task Mananger است. با استفاده از  Task Mananger متوجه خواهید شد، چه برنامه‌هایی حجم زیادی از رم را اشغال کرده‌اند، با انتخاب گزینه End Task مشکلات نشت حافظه کامپیوتر، برطرف خواهد شد.

برنامه‌های راه اندازی

یکی دیگر از دلایل نشت حافظه و پر شدن بی‌دلیل رم، استفاده از برنامه‌های نامناسب برای راه اندازی سیستم است. اگر کامپیوتر شما زمانی بیش از حد را برای راه اندازی اشغال می‌کند، برنامه‌های راه اندازی سیستم را بررسی کنید، شاید نشت حافظه از این برنامه‌ها باشد. Task Mananger را باز و گزینه Startup را انتخاب کنید. در این بخش، موارد غیرضروری را disable کنید.

حذف بدافزارها

یکی دیگر از دلایل پر شدن بی‌دلیل رم، بدافزارها هستند که به طور مداوم پر می‌شوند و پیام‌های قطع به CPU می‌دهند. این مسئله باعث می‌شود 100 درصد CPU و رم پر شود. برای حل این مشکل استفاده از یک ابزار ضد بدابزار، لازم است.

تعمیر کامپیوتر در محل با آچارباز
سرویس تعمیر کامپیوتر در محل آچارباز یک تعمیرگاه سیار آنلاین کامپیوتر است که کار آن عیب یابی و رفع ایراد تمامی سیستم‌های کامپیوتری است. در صورت بروز مشکلات نرم افزاری و سخت افزاری، کافیست در اپلیکیشن خدمات سیار آچارباز، درخواست تعمیرکار سیار کامپیوتر را ثبت کنید.
تعمیر کامپیوتر

به روزرسانی درایورها در ویندوز

یکی دیگر از دلایل پر شدن رم نشت حافظه از درایورهای قدیمی است. همانطور که می‌دانید، درایورها، نرم افزارهایی هستند که یک یا چند دستگاه سخت افزاری را قادر می‌سازند تا با سیستم عامل ارتباط برقرار کنند. بدون درایورها، سیستم عامل نمی‌تواند داده‌ها را به دستگاه‌های سخت افزاری ارسال و دریافت کند. برای حل پر شدن بی‌دلیل رم، باید درایورهای سخت افزار را در ویندوز 10 به روزرسانی کنید.

تکه تکه شدن هارددیسک

یکی دیگر از دلایل پر شدن بی دلیل رم، تکه تکه شدن هارددیسک در گذر زمان است. زمانیکه هارد دیسک تکه تکه می‌شود، با مشکل استفاده زیاد از cpu  و رم روبرو می‌شویم و کامپیوتر ما بسیار کند خواهد شد. برای رفع این مشکل باید هارددیسک را در مراکز معتبر تعمیر کامپیوتر و لپ تاپ تعمیر کنید.

حل مشکل کندی ویندوز با ram خوردن svchost

Svchost یکی از نرم افزارهای درون ویندوز است که زمان راه اندازی ویندوز، قسمت سرویس رجیستری را چک و لیستی از سرویس‌هایی که باید اجرا شوند، را ایجاد می‌کند. این امر موجب کند شدن رم می‌شود.

 • برای حل مشکل کندی ویندوز با ram خوردن svchost، سه کلید Ctrl+Shift+ Esc را همزمان انتخاب ‌کنید تا تسک مننجر باز شود.
 • وارد Tab Processes شده و روی ستون (Memory (Private Working Set کلیک کنید. تا حجم مصرف به ترتیب مشخص شود.
 • اگر مشکل svchost داشته باشید، در بالای لیست قرار می‌گیرد. روی آن کلیک راست کرده و گزینه Go to Service را انتخاب کنید.
 • حال لیست سرویس‌های Svchost که باعث اختلال و پر شدن رم شده، در اختیار شما قرار می‌گیرد.
 • نام آنها را در Notpad یادداشته کرده و آنها را Stop کنید.

نرم افزار پاك كردن رم كامپيوتر

یکی از راه‌های رفع مشکل Ram، استفاده از نرم افزارهایی برای پاک کردن رم است. این نرم افزارها، سرعت کامپیوتر شما را چند برابر خواهد کرد. زمانی که برنامه‌ای را از کامپیوتر پاک می‌کنید، فایل‌های از نرم افزار روی سیستم شما باقی خواهند ماند که سرعت ویندوز را کاهش می‌دهند. استفاده از نرم افزارهای پاک کردن رم، حافظه را بهینه‌سازی کرده و تمام پروسه‌های اجرا را مدیریت می‌کند. این امر سبب افزایش سرعت سیستم عامل می‌شود.

3/5 - (2 امتیاز)

نوشته های مشابه

‫125 دیدگاه ها

 1. لطفا لطفا راهنمایی کنید لطفا
  من یه مادربرد ddr2 دارم که حداکثر توی توضیحات نوشته ۲ گیگ ساپورت میکند اما من میخوام ۴ گیگش کنم آیا به سیستم صدمه میرسه

 2. سلام من لپتاپ دارم تو مشخصات خرید باید ۸ گیگابایت رم داشته باشه ولی تو بخش propertiesفقط ۴ گیگابایت رو نشون میده به نظر شما مشکل چیست

 3. سلام از وقتی یه رم جدید گرفتم کامپیوتر را روشن میکنم صفحه آبی میاد بعد کامپیوتر را از برق میکشم و دوباره که روشن میکنم بدون مشکل وارد ویندوز میشه و همیشه باید این کار رو بکنم تا وارد سیستمم بشم لطفا راهنمایی کنید

 4. سلام . وقت بخیر
  روی مادر برد بنده 4عدد رم 8 گیگ ست نصبه . منتهی سیستم از بوت اونها رو 4 تا رم 4 گیگ تشخیص میده . به نظر شما مشکل از کجا میتونه یاشه؟؟

 5. سلام خسته نباشید
  من 1رم با باس 3200 خرید کردم ولی روی بایوس 2400 نشون میده مین بورد هم نو خریدم اپدیت بایوس زمانش 1سال پیش هست تاریخ تولیدش هم 1 سال پیش هست ایا مشکل از اپدیت بایوس هست یا رم ممنون میشم راهنمایی کنید

 6. سلام و وقت بخیر
  من دو عدد رم ddr3 8 گیگ گرفتم خودم قبل دو تا 4 داشتم
  الان وصلشون کردم اون دوتارو ولي از 16 حدود 7.41 usable مینویسه باید چیکار کنم لطفا راهنمايي کنید

 7. ببخشید یک سوال من یه رم ۸ کاملا مطابق با مادربردم خریدم رم قبلیم ۴ بود و اینو خریدم انداختم با ۴ کار نکرد تکی تو هر دو اسلات تست کردم بازم کار نکرد و نه صفحه بالا میومد رو پی سی نه بوغ میزد مادربرد ولی رم ۴ بدون ۸ رو که میزاشتم تو دستگاه کاملا کار میکرد دوم وقتس رپ رو میزاشتم تو دستگا سیستم هر ۳ ثانیه بعد روشن شدن خاموش میشد هی روشن میشد از محل اتصال رم هم کاملا مطمنم میدونید مشکل کجاست بگید بی زحمت 😭

 8. سلام . بببخشید .. کمپیوتر من جیگاه دوم رمش کار نمیکنه . و هنین یه کامپیوتر دیگه هم همینطور . مشکلش حل میشه؟

 9. سلام
  من کامپیوترم جای دو رم داره رم خودم چهار گیگ بود و جدیدا یک رم چهار گیگ دیگر تهیه کردم ولی وقتی میندازمش روی کامپیوتر کامپیوتر برای چند ثانیه روشن میشه بدون اینکه صفحه نمایش بالا میاد خاموش میشه و باز دوباره ری استارت میشه و روشن میشه ولی وقتی رم قبلی خودم رو میندازم مشکل حل میشه بنظرتون مشکل این رم جدیدم چیه؟

 10. سلام خسته نباشید
  ممنون واسه معلومات مفید و عالیتون
  ولی من نتونستم مشکلمو حل کنم. لپ تاپ من قبلا 4 گیگ رم داشت ولی الان شده 2گیگ و خیلی از سرعتش کاسته شده. رم هارو تمیز کردم درست نشد. از طریق برنامه Windows Memory Diagnostic هم برسی کردم هیچ مشکلی نشون نداد. میتونید کمکم کنید درستش کنم؟

 11. سلام سیستم من دوتا رم ۸ داره چند وقتی هست کند شده بردمش تعمیر فایل های زیپ رو هم ارور میداد گفتن دو رم رو با هم نمیخونه هر کدوم رو جدا میزارم میاره بالا اما هر دو رو میزارم خیلی کند میشه و ارور رم میده رم ها رو تو اسلات های مختلف هم امتحان کردم بازم فرقی نکرد البته وقتی دوتاره باهم میزارم تو my computet ۱۶ گیگ رم رو میخونه ولی نمیدونم چرا انقدر کند میشه بلو اسکرین هم میده

  1. باسلام
   عباس عزیز، برای رفع مشکل بررسی کنید که ماژول‌ها به درستی در جای خود قرار گرفته باشند، سپس از ابزار Windows 10 Troubleshooter یا نرم افزار Driver Easy برای بررسی مشکل استفاده کنید. اگر مشکل رفع نشد، شما می‌توانید درخواست تعمیر کامپیوتر در محل خود را در سایت آچارباز و یا با شماره ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۱۶ ثبت کنید تا همکاران ما مشکل را بررسی و حل کنند.

 12. سلام
  هنگام روشن کردن کامپیوتر یک صدای بوق ۲ ثانیه ایی از کیس شنیده میشود
  از اول هم که خریدم این صدا را میداد
  چطور درست میشود
  با تشکر

  1. با سلام آرش عزیز
   این مشکل می‌تواند بسته به تعداد، مدت و فاصله بوق‌ها مربوط به دلایل سخت‌افزاری مختلفی داشته باشد.
   البته تک بوق کوتاهی که بلافاصله بعد از فشردن دکمه پاور می‌شنوید نشانه‌ی سالم بودن قطعات سخت‌افزار است.
   یک بوق بسیار کوتاه ممکن است نشانه خرابی مادربرد شما باشد یا به این دلیل است که حافظه سیستم شما مشکل دارد.
   شما می‌توانید درخواست تعمیر لپ تاپ در محل خود را در سایت آچارباز و یا با شماره ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۱۶ ثبت کنید تا همکاران ما مشکل را تخصصی‌تر بررسی و حل کنند.

 13. سلام کامپیوتر من HP PRO 3500 SERIES است هشت گیگ رم داشت یک روز برق بالای خیلی کم شد کاپیوتر خاموش شد چند دقه بعد برق وقتی نومال شد روشنش کردم صدای بوق میداد وقتی رم هایش را کشیدم تمیز کردم دوباره انداختم یک بار روشن شد رمارو هم گرفته بود بدون کمی و کاستی ولی بعد خاموش کردم دوباره روشن کردم دیگه صدای بوق هر کاری کردم خوب نشد تا اینکه یک دانه رم دو گیگ نصب کردم کار کرد حالی هر قدر رم باشد فقط همون یکی را کار میکند خلاصه هر کار کردم از دو گیگ رم بالا کار نکرد CPU CORE I5 است رم های دیگه که بینش بود در دیگه کامپیوتر چک کردم کارد کردن لطفا کمکم کنید خواهش

  1. باسلام
   شهرام عزیز، برای راهنمایی دقیق‌تر بفرمایید این بوق‌ها به چه صورتی بوده است؟ (بلندی، کوتاهی و تعداد) برای بررسی مشکل رم خود میتوانید از برنامه MemTest86 استفاده کنید. همچنین اجرای مراحل گفته شده در زیرعنوان «حل مشکل کندی ویندوز با ram خوردن svchost» این مقاله نیز به شما کمک میکند.

   1. رم رو با Windows memory diagnostic چک کردم مشکل نداشت و صدای که میده ۵ بار بوق میزنه با صدای کم بعد از ۵ بار ۳ ثانیه آروم میشه بعد از ان دوباره شروع به بوق زدن میکنه هر بوقش یک ثانیه طول میکشه کامپیوتر صفحه نمیده و چراغ پاور به زنگ زرد خاموش و روشن میشه

    1. باسلام
     شهرام عزیز، در صورتی که بایوس شما 5 بار بوق بزند لازم است برای رفع مشکل باتری CMOS را چک کنید، همچنین احتمال اختلال در cpu نیز وجود دارد.

     1. سلام باتری coms رو تبدیل کردم کار نکرد cpu رو هم تبدیل کردم کار نکرد هر دو رو جدید خریدم کار نکرد خودم ترمیم گاه کامپیوتر دارم ولی اولین بار با این جور یک چیز گیر کردیم

     2. باسلام
      شهرام عزیز، تنظیمات بایوس را ریست کنید. اگر مشکل رفع نشد، پیشنهاد میکنیم سیستم توسط کارشناس دیگری بررسی شود.

 14. سلام من 2تا رم با سرعت 1333 خریدم اما سرعتی که روی تسک منیجر نشان میده 800 هست مادر برد هم قدیمی هست مدل G41 گیگابایت هست برای رسیدن به سرعت 1333 باید چیکار کنم؟
  مادر بردتا سرعت 1333 هم پشتیبانی میکنه

  1. باسلام
   محمد حسین عزیز، برای افزایش سرعت رم مراحل زیر را طی کنید:
   – روی My Computer راست کلیک و گزینه Properties را بزنید.
   – در منوی چپ پنجره باز شده گزینه Advanced System Settingsرا انتخاب و به تب Advanced رفته و گزینه settings را بزنید.
   – در تب جدید باز شده روی Advanced بروید و Change را در Virtual memoryانتخاب کنید.
   – چک کنید گزینه Automatic Manage Pagingتیک نداشته باشد.
   – سپس Custom Size را برای درایو مورد نظر انجام دهید.
   – در انتها گزینه set و سپس OK را بزنید.

 15. سلام خسته نباشید.بایوس مادربردم american megatrend هستش و دو سالی هست که سیستم رو خریدم گاهی اوقات شاید ماهی یک یا دوبار وقتی سیستم رو روشن میکنم اول همون صدای بوق میاد که همه چی اوکی هست اما بعدش بایوس یک بوق بلند و سپس سه تا بوق کوتاه میزنه و دیگه سیستم بالا نمیاد تا رستارت کنم و بالا بیاد.صدای بوق رو در اینترنت جستجو کردم بر حسب نوع بایوسم خطای رم هست اما روی مادربرد که برای رم و گرافیک و پردازنده یک چراغ خیلی کوچیک قرار دادن که روی هر کدام روشن بشه یعنی اشکال از اون قسمته چراغ گرافیک روشن میمونه .الان من نمیدونم خطا از گرافیکه که چراغ خطاش روی مادربرد روشنه یا از رمه که بوق بایوس در میاد.رم هم عوض کردم اما فرقی نکرده اما گرافیک خودم ایسوس 2060 هست وقتی با مدل ایسوسgtx650 عوض کردم مشکلی نبود.در خود ویندوز و عملکرد گرافیک هم مشکلی ندارم اما موقع روشن کردن این مشکل هست.حتی گاهی از اسلیپ که روشن می کنم تصویر به مانیتور نمیرسه درحالی که فن گرافیک به سرعت میچرخه .چون خودمم شهرستانم نمیتونم به مراکز معتبر برای بررسی دسترسی داشته باشم.واقعا کلافه شدم حتی بایوسم اپدیت کردم ویندوز عوض کردم درایور اپدیت کردم اما فرقی نداشت.مشکل از چی میتونه باشه؟(ببخشید خیلی طولانی شد)
  مادربردم :asus tuf pro gaming b360 رم: gskill ripjaws 2400 16gig

  1. باسلام
   امیر عزیز، برای رفع مشکل این بار از نصب صحیح کارت گرافیک روی سیستم مطمئن شوید و بررسی کنید که این نصب به درستی صورت گرفته باشد، از سوی دیگر افزایش VRAM کارت گرافیک نیز شاید به رفع مشکل کمک کند. اختلال در منبع تغذیه و اتصالات نیز گاهی باعث بروز این اختلال میشود. این موارد را بررسی کنید. در صورتی که مشکل رفع نشد، شما می‌توانید درخواست تعمیر کامپیوتر در محل خود را در سایت آچارباز و یا با شماره ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۱۶ ثبت کنید تا همکاران ما مشکل را بررسی و حل کنند.

 16. سلام . من يه بازى نصب كردم بازى اجرا شد و به خوبم كار كرد بعد از چند دقيقه سيستم هنگ كرد و صفحه آبى اومد كامپيوترو خاموش كردم بعد روشن كردم ويندوز بالا نيومد كيس رو باز كردم ٢ تا رامهارو پاك و جا زدم درست شد بعد كه خاموش كردم و دوباره روشن سيستم بالا نيومد رامهارو دوباره جا زدم درست ميشه . مشكلش چيه باتشكر

  1. باسلام
   سمیر عزیز، احتمال دارد کارت گرافیک و پردازنده شما ضعیف باشد، در نتیجه سیستم شما هنگام اچرای بازی، هنگ می‌کند. از سوی دیگر احتمال خرابی رم شما و یا اتصالات آن نیز وجود دارد، برای رفع مشکل از صحت اتصالات و رم خود مطمئن شوید، اگر مشکل رفع نشد، شما می‌توانید درخواست تعمیر کامپیوتر در محل خود را در سایت آچارباز و یا با شماره ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۱۶ ثبت کنید تا همکاران ما مشکل را بررسی و حل کنند.

 17. سلام . من يه بازى نصب كردم بازى اجرا شد و به خوبم كار كرد بعد از چند دقيقه سيستم هنگ كرد و صفحه آبى اومد كامپيوترو خاموش كردم بعد روشن كردم ويندوز بالا نيومد كيس رو باز كردم ٢ تا رامهارو پاك و جا زدم درست شد بعد كه خاموش كردم و دوباره روشن سيستم بالا نيومد رامهارو دوباره جا زدم درست ميشه . مشكلش چيه باتشكر

  1. باسلام
   بازی‌ها برای اجرا نیاز به رم و گرافیک بالایی دارند، همین مورد میتواند فشار زیادی را به پردازنده، رم و کارت گرافیک وارد کرده و باعث آسیب به آن شوند، برای رفع مشکل گرافیک بازی را کاهش داده و یا آن را پاک کنید. ارتقا رم و سخت افزار سیستم نیز به شما کمک خواهد کرد.

 18. سلام. کامپیوترم رم جدید رو ساپورت نمیکنه و صفحه آبی یا همون صفحه مرگ رو میاره هی. وقتی رم جدید رو جدا هم میکنم باز همونه. چیکار کنم؟ (کامپیوترم قدیمی و رمش 1 بود. تعمیرکار گفت رم 2 رو هم نمیتونه ساپورت کنه کامپیوترت. برا همون یدونه رم 1 دیگه اضافه کرد)

  1. باسلام
   قدرت عزیز، ممکن است تنظیمات بایوس به درستی صورت نگرفته و سیستم عامل و درایورهای شما نیاز به آپدیت داشته باشند، برای رفع مشکل، سیستم عامل و درایورهای خود را آپدیت کنید. اگر مشکل رفع نشد، شما می‌توانید درخواست تعمیر کامپیوتر در محل خود را در سایت آچارباز و یا با شماره ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۱۶ ثبت کنید تا همکاران ما مشکل را بررسی و حل کنند.

 19. سلام من به صورت ناخواسته از بخش بوت داخل ویندوز ماکسیمم رم خودم گذاشتم روی 256 دیگه ویندوز بالا نمیاد چجوری مشکلم حل کنم ممنون اگه راهنمایی کنید

  1. باسلام
   مهدی عزیز برای رفع مشکل،هنگام کردن سیستم یکی از کلیدهای Del یا F2 را فشار داده و پس از ورود به تنظیمات بایوس IRQ را روی Auto قرار دهید.

 20. سلام خسته نباشید من تازه ویندوز نصب کردم اما هم موقع نصب ویندوز هم بعد از نصب ویندوز کامپیوترم یدفعه قفل میکنه و باید صدبار ریستارتش کنی ممنون میشم کمکم کنید

  1. باسلام
   مریم عزیز، اگر از نصب صحیح ویندوز اطمینان دارید، درایورهای خود را آپدیت کرده و از صحت پردازنده، مادربرد و رم خود مطمئن شوید. در صورتی که مشکل رفع نشد، شما می‌توانید درخواست تعمیر کامپیوتر در محل خود را در سایت آچارباز و یا با شماره ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۱۶ ثبت کنید تا همکاران ما مشکل را بررسی و حل کنند.

 21. سلام . وقت بخیر .من مادربرد کامپیوترم gigabyte p55 usb3 هست. تا الان روش یک رم 8g ddr3 بوده . یه رم 8g ddr3 تهیه کردم و تو اسلات مادر برد جا انداختم. ولی توی ویندوز میزنه که 8 گیگ از 16 گیگ قابل استفاده. حتی ویندوزم عوض کردم ولی بازم هم 8 گیگ از 16 گیگ قابل استفاده هست.مشکل از چیه

  1. باسلام
   محمد عزیز برای رفع محدودیت رام خود:
   – CMD‌ را جستجو و اجرا کنید.
   – دستور bcdedit /set {default} truncatememory bytes را وارد و اینتر بزنید.
   – مقدار رم برحسب بایت را وارد کنید برای مثال:
   – bcdedit /set {default} truncatememory 15999999999 را وارد و اینتر بزنید.
   – سپس عبارت bcdedit /deletevalue {default} truncatememory را وارد و اینتر بزنید.
   – بعد از انجام مراحل بالاسیستم را ری استارت کنید.
   – در صورتی که مشکل رفع نشد، شما می‌توانید درخواست تعمیر لپ تاپ در محل خود را در سایت آچارباز و یا با شماره ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۱۶ ثبت کنید تا همکاران ما مشکل را بررسی و حل کنند.

  2. باسلام
   محمد عزیز برای رفع مشکل و مدیریت رم خود می‌توانید از برنامه RAM Saver Professional استفاده کنید. اگر مشکل حل نشد، شما می‌توانید درخواست تعمیر کامپیوتر در محل خود را در سایت آچارباز و یا با شماره ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۱۶ ثبت کنید تا همکاران ما مشکل را بررسی و حل کنند.

 22. با سلام من یه سیستم دارم با مشخصات زیر
  Core I 3 9100f
  Rx 580 4gb xfx
  HDD 1tb
  Ram 8gb 2666
  H310m a
  سیستم تک بوق میزنه بالا هم میاد ولی بعد بوق فن های کارت گرافیک خاموش میشه و سیستم خیلی هنگ می‌کنه مشکل از کجاست(تک بوق مادر برد من به معنای خرابی dram هست)

  1. باسلام
   مهدی عزیز، در صورتی که اختلال سخت افزاری چون مشکل در عملکرد فن ها در سیستم وجود داشته باشد ، لپ تاپ شما به خوبی نمیتواند قطعات را خنک کند از سویی دیگر پردازنده نیز در اثر افزایش حرارت سیستم دچار اختلال میشود و پردازش ها به درستی صورت نمیگیرد. برای رفع مشکل تنظیمات بایوس خود را ریست کنید. ویندوز خود را آپدیت کنید. اگر مشکل رفع نشد، لازم است بررسی فنی صورت گرفته و قطعات بررسی شوند. شما می‌توانید درخواست تعمیر لپ تاپ در محل خود را در سایت آچارباز و یا با شماره ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۱۶ ثبت کنید تا همکاران ما مشکل را بررسی و حل کنند.

 23. سلام من لپتاپم asuspro هست.یک رم 8 داشت.یک 8 دیگه هم گرفتم….ولی یک رم 8 رو فقط برای گرافیک share میکنه…من نمیخوام اینطور باشه……رم هم crucial هست

  1. باسلام
   اهورای عزیز برای مدیریت رم خود از برنامه RAM Saver Professional استفاده کنید. اگر مشکل حل نشد، شما می‌توانید درخواست تعمیر لپ تاپ در محل خود را در سایت آچارباز و یا با شماره ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۱۶ثبت کنید تا همکاران ما شما را در حل مشکل راهنمایی کنند.

 24. سلام من یه سوال داشتم اقا من رم ۸ دارم لپتاب ویندوز یه سال پیش زدمwindow10pro بعد وقتی سیستم نگاه می کنم 6.8 usable هست اون چیه و باید چیکار کنم

  1. باسلام
   نیمای عزیز، برای رفع مشکل از Windows 10 Troubleshooter استفاده کرده و تنظیمات بایوس سیستم را به حالت پیش فرض برگردانید. درصورتی که مشکل رفع نشد، شما می‌توانید درخواست تعمیر لپ تاپ در محل خود را در سایت آچارباز و یا با شماره ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۱۶ثبت کنید تا همکاران ما مشکل را بررسی و حل کنند.

 25. با سلام
  من ویندوزم رو عوض کردم به تازگی (windows10Home Version20h2 )بعد از اینکه سیستمم میاد بالا بعد از چند دقیقه خودبه خود،صفحه آبی رنگ(مرگ) میاد .
  اما حتی وقتی میرم برای چک کردن رم ، در صفحه Memory Diagnostics Tool اصلا چک نمیکنه و در اون صفحه هم هنگ هستش، چیکاری باید انجام بدم؟
  مدل لپ تابم Asus N53JL

  1. باسلام
   فرنوش عزیز احتمال دارد ویندوز به درستی نصب نشده باشد برای رفع مشکل ویندوز را دوباره نصب و درایورها را آپدیت کنید. اگر مشکل رفع نشد، شما می‌توانید درخواست تعمیر کامپیوتر در محل خود را در سایت آچارباز ویا با شماره ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۱۶ ثبت کنید تا همکاران ما مشکل را بررسی و حل کنند.

 26. با عرض سلام و خسته نباشید
  من یه لپتاپ برند توشیبا دارم که رم ۴ گیگ داره دو ماهی میشه که بهش ویندوز جدید زدم و هراز گاهی واس دو سه دقیقه فریز میشه و بعدش صفحه ابی (مرگ) میاد روش بلافاصله با دکمه خاموشش میکنم و دوباره روشن میکنم درست میشه ولی همچنان مشکلم ادامه داره
  ممنون میشم راهنمایی کنید
  هارد پانصد گیگ hdd
  رم ۴ گیگ ddr3
  برند توشیبا مدل c50 a630
  سیستم عامل windows 10 enterprise 64 bit

  1. باسلام
   فردین عزیز، عدم نصب درست ویندوز ممکن است یکی از دلایل این اتفاق باشد، پیشنهاد میکنیم ویندوز و درایورهای خود را آپدیت کنید. برای بررسی کلی تر مشکل نیز می‌توانید از windows troubleshooter استفاده کنید.در صورتی که مشکل با بررسی شما حل نشد، شما می‌توانید درخواست تعمیر لپ تاپ در محل خود را در سایت آچارباز ثبت کنید تا همکاران ما مشکل را بررسی و حل کنند.

 27. سلام من یک رم چهار نصب هست ولی یک رم چهار دیگه که نصب میکنم میسوزه چکار کنم؟

  1. باسلام
   آرش عزیز، برای رفع مشکل لازم است، اتصالات سیستم و مادربرد خود را بررسی کنید. می‌توانید برای رفع سریع مشکل درخواست تعمیر کامپیوتر در محل خود را در سایت آچارباز ثبت کنید تا همکاران ما مشکل را بررسی و حل کنند.

 28. با سلام
  ببخشید من چندماه پیش یک مادربرد عوض کردم و تا دوماه مشکلی نداشتم ولی بعد از دوماه همش کامپیوترم هی هنگ میکنه حتی به تعمیرکار هم دادم گفت مادربرد ایراد داشت درست مردم ولی بازم مشلم حل نشد گاهی اوقات وقتی روشن میکنم تا یک ربع خوبه ولی بعد یک ربع باز هنگ میکنه و وقتی ریستارت میکنم یا دیگه کلا ویندوز بالا نمیاد یا وقتی میاد دوباره هنگ میکنه ممنون میشم اگه راهنماییم کنید

  1. باسلام
   امیر عزیز این مشکل ممکن است از عدم تنظیم درست بایوس و یا مشکلات سیستم عامل و همینطور قطعات روی مادربرد باشد. گاهی شل شدن مادربرد نیز باعث این مشکل می‌شود. بهتر است بررسی سیستم شما توسط کارشناسان حرفه ای صورن گیرد. برای رفع مشکل شما می‌توانید درخواست تعمیر کامپیوتر در محل خود را در سایت آچارباز ثبت کنید تا همکاران ما مشکل را بررسی و حل کنند.

   1. ممنونم از جواب تون ولی این یک ایرادی هست که وقتی رم کیسمو در میارم دوباره جا میزنم درست میشه بعد دوباره بعد دو سه روز هنگ میکنه یعنی خرابی از رم نیست؟

    1. باسلام
     امیر عزیز برای بررسی رم می‌توانید Windows Memory Diagnostic را جستجو کرده وپس از انتخاب و باز شدن صفحه گزینه ری استارت و چک کردن مشکلات سیستم را بزنید. در صورتی که مشکلی در رم باشد سیستم پس از ری استارت شدن آن را شناسایی و به شما اطلاع می‌دهد. در همین مقاله درباره نحوه اجرای آن توضیح داده شده است.

 29. سلام،،،
  سیستمم چهار تا رم ddr2 1g روش نصبه ،، وقتی که چک میکنم مشخصات سیستم رو، میزنه ،2g ، میشه بگی مشکل چیه ؟؟

  1. باسلام
   سعید عزیز این مشکل می‌تواند به دلیل مشکلات نرم افزاری و یا سخت افزاری و اختلال در رم باشد.پیشنهاد میکنیم برای بررسی و رفع مشکل از Windows 10 Troubleshooter استفاده کنید، تنظیمات بایوس سیستم را به حالت پیش فرض برگردانید همچنین رم‌ها را یکبار از اسلات خود خارج و دوباره جایگذاری کنید. اگر مشکل حل نشد، برای رفع مشکل شما می‌توانید درخواست تعمیر کامپیوتر در محل خود را در سایت آچارباز ثبت کنید تا همکاران ما مشکل را بررسی و حل کنند.

 30. سلام من می خواستم به بازی نصب کنم دقیقا 8 گیگ رم می خواد منم 8 گیگ رم دارم اگه نصب کنم مشکلی برای لپ تاپم پیش میاد یا مهم نیس؟

  1. باسلام
   عیلرضای عزیز، نصب برنامه مشکلی را ایجاد نخواهد کرد. البته به فضای مورد نیاز برای نصب بازی و همینطور این موضوع که اکثر بازی‌ها پردازنده را بیشتر از سایر برنامه‌ها درگیر می‌کنند نیز دقت کنید.

 31. سلام من تو سیستمم به مشکل بزرگی برخوردم
  اول اینکه سیستمم موقع روشن شدن صدای بوق میده و بعد ایست کامل میکنه ولی قبلا اصلا صدا نمیداد
  تازگی ها متوجه شدم که رم سیستم من که 4 هستش تو سیستم 2 نشون میده
  لطفا بگید چی کار کنم من به سیستمم شدیدا احتیاج دارم

  1. باسلام
   T.h عزیز سیستم شما هنگام روشن شدن چند بوق میزند؟ بوق های بایوس نشاندهده اختلالات سخت افزاری داخل سیستم هستند. پیشنهاد میکنیم برای رفع سریع مشکل درخواست تعمیر لپ تاپ در محل خود را در سایت آچارباز ثبت کنید تا همکاران ما مشکل را بررسی و حل کنند.

 32. سلام من 2 هفته پیش ویندوز 7 عوض کردم و برای نصب درایور بلوتوث اقدام کردم تمام مراحل رو کسی برام انجام داد و زمانی که لپ تاب رو ریست کردم صفحه آبی اومد . یک نفر اومد و برام یک جوری ویندوز رو بالا اورد ولی کارت گرافیک رو غیر فعال کرد گفت که اگر کارت گرافیک فعال باشه رمتون دوباره خراب میشه مشکل از کجا بوده و باید چیکار کنم؟
  لطفا جواب دهید ممنون

  1. باسلام
   علی عزیز درایوها به درستی آپدیت و نصب نشده اند و ممکن است مشکل شما نرم افزاری و از سمت سیستم عامل نیز باشد. پیشنهاد می‌کنیم درخواست تعمیر لپ تاپ در محل خود را در سامانه آچارباز با شماره ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۱۶ ثبت کنید تا همکاران ما مشکل را بررسی و حل کنند.

 33. سلام کامپیوتر من بعد از روشن شدن بوق شناسایی سخت افزارهارو میزنه اما بلافاصله یه بوق کوتاه میزنه وسیستم بالا نمیاد علتش چیه؟

  1. سلام
   ساناز عزیز ممکن است مشکل از DRAM یا مادربرد باشد. سیستم باید توسط کارشناس جهت عیب یابی دقیق بررسی شود. شما می‌توانید درخواست تعمیر کامپیوتر در محل خود را در سایت آچارباز ثبت کنید تا همکاران ما مشکل را بررسی و حل کنند.

 34. سلام خسته نباشید من رم کامپیوترم یکی ازاتصالات لبه ان سابیده وپاک شده واتصال بر قرار نمیشود منظورم همان اتصال مسی رنگ لبه رم میباشد ایا میتوان ان راتعمیرکردوچگونه تعمیرمیشود
  باتشکر درضمن من کیس راروشن میکنم تمام قسمتهابجزمانیتور کارمیکنند مانیتورهیچ عکس العملی نشون نمیدهد وتنهامشکلی که پیداکردم همین پاک شدن محل اتصال است یک خانه پاک شده تعمیرمیشودچگونه ؟

  1. باسلام
   علی عزیز، شاید لازم باشد رم جدید خریداری کنید، با این حال شما می‌توانید با شماره پشتیبانی ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۰۰ تماس بگیرید تا همکاران ما شما را راهنمایی کنند.

 35. سلام من یه لپ تاب اچ پی ۶۴۰ خریدم. وقتی روشنش می‌کنم برام پیغام میاد که رم ddr3 پشتیبانی نمیشه، و باید رم رو عوض کنم. اما لپ تابم هیچ مشکلی برای نصب و اجرای برنامه ها نداره. چکار باید کنم؟ ضمن اینکه طبق دستورالعمل بالا رم هیچ مشکلی نداره.

  1. باسلام
   دوست عزیز فریمور بایوس را آپدیت کنید تا این خطا رفع شود. اگر مشکل حل نشد شما می‌توانید درخواست تعمیر لپ تاپ در محل خود را در سامانه آچارباز با شماره ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۱۶ ثبت کنید تا همکاران ما مشکل را بررسی و حل کنند.

 36. سلام ببخشید
  من الان دو تا رم دوگیگ دارم ینی چهار گیگ
  رفتم تو سایت مادربردم دیدم نوشته تا 8 گیگ رم پشتیبانی میکنه
  خب،من الان یعنی دو تا دو گیگ دیگه بگیرم،ینی بشه 8گیگ،مشکلی نیست؟
  ینی براحتی میخونه؟
  مادربرد:abit nf_m2pv

  1. باسلام
   دوست عزیز هنگام ارتقا رم علاوه بر پشتیبانی رم به حداکثر رمی که نسخه ویندوز شما می‌تواند مدیریت کند نیز توجه کنید، برای مثال اگر از نسخه 32 بیتی ویندوز 10 استفاده می‌‌کنید، این نسخه تا 4 گیگابایت رم را مدیریت می‌کند.

   1. ممنون
    ویندوزم که 64بیتی بود،
    راستش امروز رم ها له دستم رسید و گذاشتم و خوند،اما روشن کردنش بگیر نگیر داره،
    یه بار میزنم روشن میشه و یه بار یه چند ثانیه میمونه بعد خاموش میشه،هیچ صدای بوقی هم نداره،
    قبل از این مشکلی نداشت
    لطفا بگین چکار کنم مشکلی نباشه و راحت روشن شه

 37. سلام خسته نباشید
  من وقتی مموری در حال بوت میزارم برای تست سیستم ریست نمیشه باز برمیگرده به حالت قبل مشکل از کجاست؟

  1. باسلام
   دوست عزیز، با شماره پشتیبانی ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۰۰ تماس بگیرید تا همکاران ما شما را راهنمایی کنند.

 38. سلام من وقتی می‌خوام با فتوشاپ کار کنم مثلاً ادیت عکس یه ارور میاد مربوط به رمه که نمیتونم با هیچ کدوم ابزارا کار کنم حتی سیو هم نمیتونم کنم و لبتابم تقریبا مال ۹سال پیشه و رمش۴ هست و از اول ویندوز سون نصب بوده روش ک من عوض کردم و تن نصب کردم الان فتوشاپم۲۰۱۵هم که نصب کردم نمیتونم کار کنم اگه رمو ارتقا بدم مشکل حل میشه؟

  1. باسلام
   دوست عزیز از قسمت تنظیمات فتوشاپ میزان رم مورد استفاده را می‌توانید تعیین کنید، اگر قبلا می‌توانستید از فتوشاپ استفاده کنید ولی هم اکنون این امکان را ندارید، موارد نرم افزاری را بررسی کنید البته نسخه‌های جدیدتر فتوشاپ حافطه و پردازنده قوی‌تری نیاز دارند که در این مواقع نیاز به ارتقا سیستم احساس می‌شود. جهت اطلاعات بیشتر شما می‌توانید با شماره پشتیبانی ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۰۰ تماس بگیرید تا همکاران ما شما را راهنمایی کنند.

 39. سلام
  قسمت پین رمم ک وصل میشه پورت رم مادربرد افتاده یدونه از طلایی هاش افتاده
  تعمیر میشه یا خیر؟

  1. باسلام
   دوست عزیز، مشکل رم شما باید توسط کارشناس بررسی شود. شما می‌توانید با شماره پشتیبانی ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۰۰ تماس بگیرید تا همکاران ما شما را راهنمایی کنند.

  2. سلام،
   اگه مشکل از مادربرد باشه،اقبل تعمیره
   اگه از رم باشه،قابل تعمیر هستش.
   فقط یه نکته:
   رم هایی که ddr2 و یا ddr1 هستن معمولا ارزش تعمیر ندارند!اگه ddr3 هست و یا ddr4 و یا ddr5 و یا ddr6 می تونید تعمیر کنید چون ارزشش رو داره

 40. نظر یا پرسش خود را بنویسید…رم من داخل کامپیوتر 1 گیگه اما کنارش یک رم 2 اضافه میکنم و کامپیوتر را روشن میکنم صدای جیغ جیغ میده نمیدونم چرا

  1. با سلام
   دوست عزیز، احتمال می‌رود که سیستم با پردازش رم مشکل داشته باشد. شما می‌توانید درخواست تعمیر کامپیوتر در محل خود را در سامانه آچارباز با شماره ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۱۶ ثبت کنید تا همکاران ما مشکل را بررسی و حل کنند.

 41. چ سیستمی باعث میشه که درکامیپوتر موقع روشن و خاموش کردنش رم سیستم پاک نشود

  1. باسلام
   دوست عزیز، موقع خاموش کردن سیستم، حالت Hibernate را انتخاب کنید.

 42. عرض سلام
  به تازگی رام لبت تاب رو تعویض کردم و دوتا یکی دوگیگ و یکی چهار گیگ انداختم روی سیستم که در کل میشه 6 گیگ
  اما موقع کار با لب تاب ویندوز خیلی سنگین میشه و وقتی به بخش tesk manager رفتم دیدم با 1گیگ و 800 مگابیت از اشغال رام حدود 90 درصد رام را مشغول کرده
  از طریق منوی مای کامپیوتر به مشخصات سیستم رفتم دیدم رام رو 6 گیگ useble کرده
  خودمم گیج شدم از یک طرف رام رو با 6 شناخته از طرف دیگه حدود 2 گیگ رو داره استفاده میکنه
  کسی هست کمکی کنه
  ممنون میشم

  1. با سلام
   دوست عزیز لطفا با شماره پشتیبانی ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۰۰ تماس بگیرید تا همکاران ما شما را راهنمایی کنند.

 43. سلام. مادربرد جای ۲ اسلاید رم داره و ۲ عدد رم ۲ گیگ و در مجموع ۴ گیگ ساپورت میکنه. اما اگه یک رم ۴ گیگ بذارم کامپیوتر روشن نمیشه. از طرفی همین رم ۴ گیگ روی مادر برد دیگه کامل جواب میده. کلیه مشخصات فرکانسی با هم یکسان هستن
  دلیل عدم جوابگویی رم روی کامپیوتر اول چی میتونه باشه. ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. با سلام
   دوست عزیز لطفا جهت راهنمایی و بررسی دقیق‌تر با شماره پشتیبانی ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۰۰ تماس بگیرید تا همکاران ما شما را راهنمایی کنند.

 44. سلام کامپیوتر من مدتیه خراب شده و دیگه مقرون بصرفه نیستکه درستش کنم.ولی تمامی خاطراته خانوادگی درون هاردشه چجوری باید بهشون دسترسی پیدا کنم

  1. با سلام
   دوست عزیز شما می‌توانید هارد را از سیستم قبلی جدا و در سیستم جدید بارگذاری و اطلاعات آن را بازیابی کنید. اما این کار نیاز به مهارت و تخصص بالا دارد. لطفا با شماره پشتیبانی ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۰۰ تماس بگیرید تا همکاران ما شما را راهنمایی کنند.

 45. سلام . مدتیه با کامپیوترم دو سه ساعت بیشتر نمی تونم کار کنم . خود به خود خاموش میشه . بعد از سه چهار ساعت دیگه روشن میشه . باز همون روال … پیش یه تعمیرکار بردمش میگه پاورش سالمه . فن سی پی یو کار میکنه اما مطمئن نیستم سالم . در کل هوا اونقدری گرم نیس ک بخوام بگم بخاطره گرمای سی پی یو هس اف شدنش . وقتی روشن میکنم صدای فن خیلی بلنده بعد همین صدا ادامه داره تا ویندوز میاد بالا بعد دیگه طبیعی میشه صداش … امشب ک باهاش کار میکرد در حد ۵ ثانیه بوق ممتد زد و بعد خاموش شد سعی کردم روشن کنم ۵ دقیقه روشن بود دوباره بوق ممتد و خاموش… ازتون خواهش میکنم راهنمایی کنید . خیلی برام مهمه بدونم مشکلش چیه

  1. با سلام
   دوست عزیز، لطفا درخواست تعمیر کامپیوتر در محل را ثبت کنید تا کارشناس مربوطه دستگاه را بررسی کند.

  2. سلام،
   ممکنه حتی مشکلش از ویندوز باشه،و یا رم و حتی فن سی پی یو.چون بوق ممتد حداکثر تا 5 ثانیه برای رم و یا فن سی پی یو هستش

  3. فن کامپیوتر من همین مشکل رو داشت یعنی صدای خیلی بالایی داشت و پس از یه مدت کامپیوتر میرفت تو حالت صفحه مرگ
   فن رو باز کردم و اطراف سی پی یو و فن رو کامل گرد گیری کردم
   درست شد

   1. باسلام
    دوست عزیز مچکریم از اینکه تجربه خود را در اختیار ما گذاشتید

 46. سلام من در نصب ویندوز با مشکل رم مواجهه میشم راه حلی هست برا درست کردن.. با رم دیگری ویندوز نصب کردم بعد رم خراب رو میندازم موقعه کار کردن صفحه آبی میشه یا همون صفحه مرگ

  1. با سلام
   لطفا درخواست تعمیر کامیپوتر را ثبت کنید تا کارشناس کامپیوتر دستگاه شما را بررسی کند.

 47. سلام… من ی رم 8 ddr3 گرفتم با ی رم2 ترکیب کردم کامپیوتر بالا اومد اما وقتی داشتم رندر میکردم دیدم دمای cpu تا 105 درجه رفت سیستم خاموش شد… سیستمو روشن کردم بالا اومد… بعد باز خاموشش کردم ایندفه رم 2 رو در اوردم دیگ سیستم رشن شد اما بدون اینک بوق بزنه خاموش شد… رم 8 رو دراووردم 2 رو باز انداختم بالا اومد… باز رم 8 و 2 رو باهم انداختم ولی باز بعد چن ثانیه خاموش شد…ب نظرتون سر این رم 8 پی اومده… ممکنه اشکال از بایوس باشه؟؟؟

  1. سلام
   لطفا با شماره پشتیبانی 02154591600 تماس بگیرید تا کارشناسان ما شما را راهنمایی کنند.

 48. فرکانس حافظه رم های نصب شده با هم همخوانی ندارد
  2_رم هارا در بیارید و با ذره بین تمام پین ها و پایه های داخل اسلات هارا بررسی کنید،اگر یکی از پایه ها شکستی،فروفرفتگی،کندگی،له شدگی داشت و یا نبود،مادربرد رابه متخصص مورد اطمینان بسپارید و یا از اسلات های دیگر استفاده کنید

 49. سلام من میخواستم رم کامپیوتر افزایش بدم ولی با صفحه آبی مواجه میشم رم ها سالمن اسلات هاش تمیزه رم هام مناسبه کامپیوتره. بعد صفحه استارت ویندوز میاد مینوسه در حال تنظیم و یه عدد درصد داره جلوش ولی چیزی اتفاق نمیفته تا آخر که پر میشه سیستم میاد بالا ولی رم ها نه مشکل کجاست ؟کسی میتونه راهنمایی کنه .

  1. سلام

   ممکن است ویندوز مورد داشته باشد یا مشکل سخت افزاری , باید بررسی شود

  2. منظورتون رو متوجه نمیشم،سیستم میاد بالا ولی رم ها نه،یعنی چی؟؟؟اگه رم شناخته نشه که سیستم تصویر نمیده!!!
   شما باید ویندوزتو عوض کنی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا