یخچال و فریزر

گام به گام نحوه تعویض فیلتر یخچال

تعویض فیلتر یخچال

کیفیت آب در بعضی از شهرها به قدری پایین است که حتی بو و مزه آب هم غیر طبیعی شده و نیاز به تصفیه آب وجود دارد. در یخچال‌های جدید از فیلتر، برای بالا بردن کیفیت آب ورودی یخچال استفاده می‌شود. بررسی وضعیت فیلتر یخچال و تعویض به موقع آن از مهم‌ترین مواردی است که در زمان سرویس کردن یخچال انجام می‌شود. اما بهتر است  در زمان‌‌های مشخص نسبت به تعویض آن اقدام کنید.

درصورت عدم تعویض به موقع فیلتر، آب تسویه نشده و ممکن است دارای املاح باشد و حتی بعلت داشتن باکتری موجب بیماری شما شود. در این مطلب قصد داریم نحوه تعویض فیلتر یخچال را آموزش دهیم پس در ادامه با ما همراه باشید. اما اگر خودتان امکان تعویض فیلتر یخچال را ندارید می‌توانید در قسمت تعمیر یخچال آچارباز درخواست ثبت کنید.

تعویض فیلتر یخچال

نحوه عملکرد فیلترهای آب یخچال به این صورت است که در واقع فیلتر اجازه ورود رسوبات، شن و ذرات موجود در آب را از آبسردکن یخچال نمی‌دهد و به نوعی، آب را تصفیه می‌کند. به همین علت است که پس از مدتی، فیلتریخچال کارایی خود را از دست داده  و نیاز به تعویض دارد. مراحل تعویض فیلتر یخچال در برند‌های مختلف، بر اساس محل قرارگیری فیلتر متفاوت است.

تعمیر یخچال و فریزر در محل با آچارباز
در صورت مشاهده هرگونه مشکل در نصب ، راه اندازی و خرابی های یخچال خود، به راحتی می‌توانید در سامانه آچارباز درخواست خود را ثبت کنید و منتظر تماس کارشناس باشید.
تعمیر یخچال

برای آشنایی گام به گام با نحوه تعویض فیلتر یخچال می‌توانید به دفترچه راهنمای آن مراجعه کنید، اما بطور کلی تعویض فیلتر یخچال به ترتیب زیر انجام می‌شود:

 • قبل از شروع به تعویض فیلتر، حتما یخ‌ساز یخچال را خاموش کنید.
 • با مطالعه دفترچه راهنمای یخچال، محل نصب فیلتر یخچال را پیدا کنید.
 • اغلب فیلترهای یخچال با یک حرکت چرخشی به سمت چپ یا راست از محل نصب خود جدا می‌شوند.
 • اگر نمی‌توانید فیلترآب یخچال را بیرون آورید، پیچ محافظ را در قسمت پشت محفظه، باز کنید.
 • پس از خارج کردن فیلتر قدیمی، فیلتر جدید را جایگزین آن کنید.
 • مطمئن شوید که فیلتر درست در جای خود نصب شده باشد.
 • پیچ کاور پشت فیلتر را در جای خود محکم کنید.
 • یخ‌سازیخچال را راه اندازی کنید.
 • دکمه  Water Filter را حدود یک دقیقه نگه دارید تا ریست شود.
 • در صورت نصب صحیح فیلتر، چراغ فیلتر آب (Water Filter)  سبز خواهد شد.

نحوه تعویض فیلتر یخچال

توجه داشته باشید، ممکن است آب منزل شما بو و مزه غیر طبیعی نداشته باشد، اما موادی مانند؛ گل و لای، شن و ماسه، ذرات، لجن، خزه، جلبک، انواع میکروارگانیسم‌ها، کلر، مواد شیمیایی و سموم کشاورزی، در آب وجود داشته باشند.

این ذرات خیلی کوچک‌تر از آن هستند که شما متوجه وجود آن‌ها شوید. این مواد برای سلامتی مضر بوده و حتی ممکن است موجب بیماری‌های گوارشی و سرطان شوند. فیلتر یخچال علاوه بر تصفیه و جلوگیری از ورود چنین ذراتی، از رسوب این ذرات در سیستم یخ‌ساز و آب‌سردکن یخچال هم جلوگیری خواهد کرد.

بطور کلی نحوه تعویض فیلتر یخچال برند‌های مختلف عبارتند‌از؛

تعویض فیلتر یخچال سامسونگ

بنا به توصیه تعمیرکاران، جهت تعویض فیلتر یخچال سامسونگ، باید پس از مشاهده هشدار تعویض فیلتر آب روی نمایشگر یا اشکال در خروج آب از یخچال (زمانی آب بصورت آهسته از دیسپنسر یا آبریز یخچال خارج می‌شود) مطابق دستورالعمل موجود در دفترچه راهنما، اقدام شود.

نحوه تعویض فیلتر یخچال برندهای مختلف
نکته مهم در زمان تعویض فیلتر یخچال‌های برندهای مختلف پیدا کردن محل نصب فیلتر است.

تعويض فيلتر يخچال ال جی

انواع مختلفی از فیلتر، در یخچال فریزر‌های ال جی تعبیه شده است. در صورت تشخیص سنسور‌های مخصوص، نیاز به تعویض آن، با کد‌ها یا نشانه‌هایی روی نمایشگر یخچال اعلام خواهد شد. در صورتی‌که قادر به تعویض فیلتر یخچال نیستید، می‌توانید جهت انجام این کار با سرویس کار یخچال تماس بگیرید. کارشناسان تعمیر یخچال می‌توانند به سرعت فیلتر یخچال فریزر را تعویض کرده و در صورت مشکلات دیگر نیز برای رفع آنها اقدام کنند.

پیشنهاد مطالعه

تعویض فیلتر یخچال سایر برندها

تعویض فیلتر یخچال سایر برند‌ها هم باید پس از مدت زمان مشخص شده در دفترچه راهنما و با دستورالعمل تعیین شده در آن انجام ‌شود. توجه داشته باشید تعویض فیلتر یخچال تنها مختص برند خاصی نیست. هر یخچال‌ جدیدی که دارای سیستم یخ‌ساز و آب‌سردکن بوده و فیلتر یخچال داشته باشد باید در زمان لازم بررسی و تعویض شود.  

راهنمای تعویض انواع فیلتر یخچال

به طور کلی یخچال‌هایی که دارای آبسرد کن و یخ‌ساز هستند و آب را مستقیم از آب شهری تأمین می‌کنند، از دو نوع فیلتر؛ فیلتر داخلی  و فیلتر خارجی یا فیلتر پشت استفاده می‌کنند. در این بخش مطالبی به عنوان راهنمای تعویض فیلترهای مختلف یخچال (فیلتر داخلی  و خارجی) بیان می‌کنیم.

مراحل تعویض فیلتر یخچال در برند‌های مختلف، بر اساس محل قرارگیری فیلتر متفاوت است.

تعویض فیلتر داخلی یخچال

با توجه به مدل یخچال فریزر، فیلتر داخلی آن‌ها متفاوت بوده و در صورت نیاز به تعویض، حتما باید فیلتر مشابه آن تهیه و نصب شود. این فیلترها توسط تولید کننده یخچال فریزر، به بازار عرضه می‌شود. فیلتر داخلی یخچال، اغلب در زیر سقف یخچال یا در کنار جا میوه‌ای یخچال قرار می‌گیرد.

تصویر فیلتر داخلی یخچال
در تصویر بالا تصویر فیلتر داخلی یخچال و نحوه تعویض آن را مشاهده می‌کنید.

تعویض فیلتر خارجی یخچال

فیلتر خارجی یخچال یا فیلتر پشت، اغلب در خارج از یخچال قرار داده شده و به طور مستقیم روی ورودی آب نصب می‌شود. در بعضی از یخچال‌های جدید، فقط از فیلتر خارجی استفاده شده و اغلب این فیلتر درهمه مدل‌های یخچال فریزر، یکسان است.

زمان تعویض فیلتر یخچال

زمان تعویض فیلتر یخچال در برند‌های مختلف، بین 5 الی 6 ماه پس از نصب این قطعه در یخچال است؛ ولی زمان دقیق  با توجه به ظرفیت فیلتر تعیین می‌شود. این اطلاعات روی جعبه یا خود فیلتر و در بخش Service Life و Capacity قابل مشاهده است.

پیشنهاد مطالعه

اغلب پس از اتمام این مدت، یخچال هم با اعلام کد‌ها و نشانه‌هایی مانند؛ روشن شدن چراغ قرمز، نیاز به تعویض فیلتر را اعلام خواهد کرد. توجه داشته باشید، در صورتی‌که هر گونه تغییر رنگ یا طعم و بو را در آب آبسردکن احساس کردید یا متوجه شدید که یخ‌های قسمت یخ‌ساز تیره‌تر شده‌اند، حتما جهت تعویض فیلتر یخچال اقدام کنید.

ظرفیت فیلترهای یخچال
فیلترهای یخچال با ظرفیت تصفیه ۱۵۰۰ گالن آب، باید پس از ۶ ماه تعویض شوند و فیلترهای یخچال با ظرفیت تصفیه ۲۵۰۰ گالن آب، باید یکسال پس از نصب تعویض شوند.

عوارض عدم تعویض فیلتر یخچال

عدم تعویض به موقع فیلتر یخچال مشکلاتی ایجاد می‌کند که از جمله آنها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • خرابی و اشکال در شیر برقی
 • پوسیدگی شیلنگ‌های آب ورودی
 • رسوب ذرات در دیسپنسر یا لبه آبریز یخچال فریزر
 • آلوده شدن آب به علت فاسد شدن مواد و ذرات داخل فیلتر
 • ایجاد گرفتگی لوله آب‌سردکن و پوسیدگی قالب‌های یخ‌ساز
عوض کردن فیلتر یخچال توسط تعمیرکار
پس از تعویض فیلتر آب، احتمالا مدتی، با مشکلاتی مثل ضعیف شدن آب، مواجه خواهید شد، که موقتی بوده و به زودی برطرف خواهد شد.

در این مطلب سعی کردیم تمام نکاتی که باید درباره تعویض فیلتر یخچال و نحوه انجام آن بدانید را به زبان ساده بیان کنیم. به راهنمایی‌های ارائه شده در این مطلب می‌توانید خودتان فیلتر را تعویض کنید. اما در صورتی‌که فرصت کافی ندارید یا به هر دلیل تمایل ندارید خودتان این کار را انجام دهید، می‌توانید در قسمت تعمیر یخچال فریزر در این صفحه یا اپلیکشن آچارباز درخواست ثبت کنید تا کارشناس به محل شما اعزام شود.

5/5 - (2 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا