به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید.    |   درخواست تعمیر در محل
امروز یکشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۰

روش ریبال نمودن و نصب چیپ جدید| با جزئیات کامل

تعمیرات کامپیوتر

برای اینکه بتوانید مشکلات لپ تاپ و یا کامپیوتر خود را برطرف کنید، ابتدا باید شناخت کافی از قطعات دستگاه داشته باشید. در این مقاله روش ریبال کردن و نصب چیپ جدید به کمک دستگاه BGA شرح داده شده‌است.

ریبال چیست؟ ریبال چیپ لپ تاپ به چه معناست؟

ریبال کردن به معنای ترمیم و تعمیر پایه‌های چیپ کامپیوتر و لپ تاپ است. زمانی که هر کدام از چیپ‌های کامپیوتر دچار مشکل شوند، می‌توان با ریبال کردن آنها، چیپ را تعمیر کرد. گاهی پایه‌های چیپ جدا می‌شوند و چیپ اتصال درستی با بورد نخواهد داشت. در این صورت با استفاده از دستگاه BGA، به پایه‌های چیپ گرما می‌دهند و آن را از روی برد برمی‌دارند. سپس تکه‌های قلع را از سطح چیپ تمیز کرده و بعد از شابلون گذاری، مجدد، چیپ را پایه گذاری می‌کنند.

ریبال کردن چیپ لپ تاپ هم شبیه به ریبال چیپ کامپیوتر است. با استفاده از دستگاه BGA و حتی گاهی به صورت سنتی، چیپ‌های کامپیوتری ریبال می‌شوند.

تعمیرات کامپیوتر
ریبال کردن باید با استفاده از دستگاه BGA و با دقت انجام شود.

آیا با ریبال چیپ گرافیک، می‌توان مثل گذشته از دستگاه استفاده کرد؟

برخی از متخصصان و کارشناسان در زمینه تعمیر لپ تاپ و کامپیوتر، بر این باورند که بعد از ریبال کردن کارت گرافیک، دیگر نمی‌توان مانند قبل از آن استفاده‌های سنگین کرد. زیرا این روش یک درمان موقت برای چیپ شما است و شاید خیلی زود دوباره مشکل قبلی بوجود آید.

دستگاه ریبال چیست؟ قیمت دستگاه ریبال چقدر است؟

دستگاه ریبال که نام دیگر آن BGA است، ابزار کار تعمیرکاران کامپیوتر و لپ تاپ است. با این دستگاه، متخصص کامپیوتر قادر است تمامی چیپ‌های کامپیوتر و لپ تاپ را تعمیر و یا تعویض کند.

ریبال کردن چیپ‌های کامپیوتری به روش سنتی و با استفاده از لحیم، از کیفیت و ظرافت خوبی برخوردار نیست. اما با استفاده از دستگاه BGA، کار ریبال و تعمیر چیپ را می‌توانید با ظرافت تمام انجام دهید.

دستگاه‎های ریبال هم با توجه به کارایی و تکنولوژی ساختی که دارند، بسیار گران هستند. قیمت دستگاه BGA در بازار، بین ۱۳ میلیون تومان تا ۳۵ میلیون تومان است. البته این اختلاف قیمت به قابلیت‌های دستگاه برمی‌گردد.

تعمیرات کامپیوتر
ریبال کردن چیپ‌ها به روش سنتی، از دقت و ظرافت خوبی برخوردار نیست.

ریبال کردن چیپ مادربرد چگونه انجام می‌شود؟

برای ریبل چیپ لپ تاپ، برد را روی دستگاه BGA قرار دهید، طوری که نور لنز در مرکز چیپ قرار گیرد. پایه‌های نگهدارنده برد روی BGA را محکم کرده تا چیپ سر جای خودش محکم شود. با روشن کردن BGA و زدن Option و سپس دکمه look قفل دستگاه باز می‌شود؛ می‌توان از دوربین دستگاه برای تنظیمات نهایی استفاده کرد.

لنز دستگاه را جلو کشیده و روی چیپ قرار می‌دهیم تا مانیتور چیپ را نشان دهد و سپس درصد zoom لنز را تنظیم می‌کنیم از طریق لنز و میله‌های تنظیم برد تنظیم نهایی برد را انجام داده و سپس لنز را به جای خود برگردانده و look را می‌زنیم تا BGA قفل شود. سری مناسب با سایز چیپ را نصب کرده و درجه حرارت مورد نیاز را از روی select که leadfree2 است را انتخاب کرده و در انتها desolder را برای برداشتن چیپ می‌زنیم و منتظر می‌مانیم تا BGA کار خود را انجام دهد و چیپ را بردارد.

بعد از اتمام کار و شنیدن صدای بوق BGA، با گرفتن یک سطح مناسب زیر چیپ و زدن vacuum چیپ از دستگاه جدا شده و به مرحله تمیز کردن و ریبال کاری می‌رسد.

تعمیر کامپیوتر در محل با آچارباز
سرویس تعمیر کامپیوتر در محل آچارباز یک تعمیرگاه سیار آنلاین کامپیوتر است که کار آن عیب یابی و رفع ایراد تمامی سیستم‌های کامپیوتری است. در صورت بروز مشکلات نرم افزاری و سخت افزاری، کافیست در اپلیکیشن خدمات سیار آچارباز، درخواست تعمیرکار سیار کامپیوتر را ثبت کنید.
درخواست تعمیر کامپیوتر

مراحل تمیز کردن چیپ

لوازم مورد نیاز:

  • روغن فلکسی
  • هویه
  • سیم قلع
  • تینر

در ادامه مراحل ریبال چیپ لپ تاپ، ابتدا روی چیپ را با قلمو روغن زده و با هویه روی آن را تمیز کرده تا قلع‌های اضافه برداشته شود سپس با سیم قلع روی چیپ کشیده تا چیپ از هر گونه قلع پاک شود. برای تمیز کردن چیپ از دستمال و تینر استفاده کنید. در نهایت برای اطمینان از صحت کار، با انگشت روی چیپ کشیده تا از صاف و مسطح بودن سطح آن مطمئن شوید.

مراحل ریبال کردن چیپ

شابلون موردنیاز با سایز چیپ را تعیین کرده و با تینر تمیز کنید، چیپ را در جای نگهدارنده شابلون قرار می‌دهیم و شابلون را روی آن می‌گذاریم و سپس بال را ریخته تا جاهای خالی از بال پر شود.

باقی جاهای مانده را با گیره (پنس)، بال گذاری می‌کنیم. بعد از اتمام کار، چیپ را برداشته و داخل دستگاه گرم کننده (هیت) با درجه حرارت ۲۲۰ و زمان ۲۰ ثانیه قرار می‌دهیم. بعد از تمام شدن ۲۰ ثانیه، چیپ را در جایی گذاشته تا خنک شود بعد از خنک شدن چیپ را با تینر و مسواک شستشو می‌دهیم.

[icon name=”exclamation-triangle” class=”” unprefixed_class=””] هشدار ۱ : بلافاصله بعد از هیت مواظب باشید دست یا هر چیز دیگری روی سطح چیپ برخورد نکند چون بال‌ها هنوز سر جای خود محکم نشده‌اند.

[icon name=”exclamation-triangle” class=”” unprefixed_class=””] هشدار ۲ : برای استفاده از روغن فلکسی از قلمو استفاده کنید و مواظب باشید تا با دست زیاد برخورد ایجاد نکند که ایجاد حساسیت روی پوستتان نشود.

[icon name=”exclamation-triangle” class=”” unprefixed_class=””] هشدار ۳ : دستگاه هیت فوق‌العاده داغ است هنگام گذاشتن و برداشتن چیپ از وسیله با پنس مناسب استفاده کنید.

[icon name=”exclamation-triangle” class=”” unprefixed_class=””] هشدار ۴ : سعی کنید هنگام شابلون زدن دستتان با بال‌ها تماس برقرار نکند، زیرا بال از سرب است و ایجاد حساسیت روی پوست می‌کند.

گذاشتن چیپ روی برد

ابتدا برد را به شیوه‌ای که چیپ را تمیز کرده‌ایم با هویه و سیم قلع تمیز می‌کنیم. چیپ و برد را روغن فلکسی زده و زیر دستگاه loop به‌صورت دستی چیپ را تنظیم کرده و سپس برد را در BGA می‌گذاریم.

پیشنهاد مطالعه

تنظیم با BGA

با انجام دادن عملیات قراردادن برد روی BGA و انجام دادن تنظیمات برد به شیوه‌ای که در قسمت برداشتن چیپ توضیح داده شد، برد را در BGA قرار می‌دهیم. دکمه Adjust را زده سپس دکمه سمت پایین را زده تا به‌صورت چشمی از قرار دادن جای چیپ مطمئن شویم و بعد از آن با زدن گزینه vacuum چیپ را برداشته تا تنظیمات نهایی را انجام دهیم.

لنز را بین چیپ و برد گذاشته و جای چیپ را روی برد تنظیم می‌کنیم جوری که نقاط آبی رنگ که مربوط به نشان دادن بال‌های چیپ است روی نقاط سفید رنگ که مربوط به جای چیپ روی برد است قرار بگیرد. بعد از این عمل solder را زده تا چیپ روی برد قرار گیرد. درجه حرارت مناسب leadfree2 را انتخاب کرده قبل از شروع کار و پس از اتمام کار و شنیدن بوق BGA منتظر می‌مانیم.


نویسنده :

۱ دیدگاه

  • حسین گفت:

    برای این کار باید خیلی دقت کنید. من یه بار که این کارو انجام دادم، به خاطر فشاری که بهش آوردم پایه اش شکست

  • ارسال دیدگاه    استفاده از مطالب سایت آچارباز فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق سایت متعلق به آچارباز است.