به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید.    |   درخواست تعمیر در محل
امروز سه شنبه ۱۹ فروردین ۱۳۹۹

راهکارهایی برای افزایش امنیت اطلاعات

افزایش امنیت اطلاعات

امنیت به معنای حفاظت از هر چیزی است که برای شما با ارزش است و اهمیت دارد. این موضوع به عنوان یکی از مهم‌ترین مسائلی است که در سازمان‌ها مطرح شده و باید به آن اهمیت داده شود.

حفاظت از اطلاعات از گذشته تا به حال؛ تفاوت بسیاری داشته است. در گذشته، امنیت با حضور فیزیکی و نظارتی تامین می‌شد و حال از ابزارهای خودکار و مکانیزم‌های هوشمند برای حفاظت از اطلاعات استفاده می‌شود.

به‌دلیل تنوع بیشتر نوع حملاتی که به اطلاعات سازمان‌ها صورت می‌گیرد، روش‌های محافظتی جدید باید در برابر این حملات موثر باشند.

مخدوش شدن اطلاعات و به سرقت رفتن داده‌هایی که در سازمان و یا حتی سیستم شخصی خود دارید، خسارت‌های مالی و اعتباری جبران ناپذیری به همراه دارد. اطلاعات شما از سوی حملات عمدی و حتی غیرعمدی در خطر هستند و هر زمانی ممکن است به سرقت بروند. گاهی هم کارمندان به‌دلیل نداشتن آگاهی لازم، تهدید داخلی بزرگی برای سازمان هستند.

نگهداری از اطلاعات کاربران، مشتریان و حتی کسب‌وکار شما، از مهم‌ترین موضوعات امنیت داده است، زیرا این‌ افراد جهت نگهداری امن داده‌های تجاری یا شخصی خود سازمان شما را برگزیده‌اند، و این امر مسئولیت بزرگی برای سازمان شما است. پس نیاز است که سازمان‌ها تمامی تهدیدات و ریسک‌های امنیتی موجود را شناسایی کرده و آنها را تا حد ممکن دفع یا اصلاح کنند.

حال باید تمهیداتی اندیشید تا بتوانید از اطلاعات مهم محافظت کنید. در این بحث به بررسی راهکارهای لازم برای این امر می‌پردازیم.

سازمان‌ها نیازمند جابه‌جایی امن اطلاعات، جلوگیری از سرقت، حفاظت از حقوق معنوی داده‌ها و نظارت به دسترسی‌های انجام گرفته هستند. در هر سازمان باید راهکارهایی بیاندیشید تا داده‌ها به‌صورت عمدی و یا سهوی قایل حذف شدن نباشند.

افزایش امنیت اطلاعات

راهکارهایی برای حفاظت از اطلاعات:

در ابتدای امر باید زیرساخت مناسبی برای امنیت داده تعریف شود. باید تهدیدها و میزان خطر برآورد شده و براساس آن‌ها معماری متناسب با پیش‌بینی‌ها را پیاده‌سازی کنید. سپس باید ابعاد امنیت و سطح آسیب‌پذیری داده مشخص شود. باید از میزان محرمانه بودن اطلاعات آگاه باشید تا بتوانید بهترین راه را ارائه دهید.

 

۱۰ روش ساده برای حفظ امنیت پسورد و اطلاعات شما
در این ویدیو به ۱۰ مورد از راهکارهای مهم حفظ امنیت کامپیوتر و پسوردهای شخصی پرداخته شده است. می‌توانید این ویدیو را مشاهده کرده و با تهیه چک لیستی از تمامی این روش‌ها امنیت سیستم‌های خود را افزایش دهید.
ثبت درخواست

 

اطلاعات هر سازمان نباید همیشه در دسترس باشند، بلکه تنها در مواقعی که کارمندان به اطلاعات نیاز دارند، اطلاعات را در اختیار آن‌ها قرار دهید. داده‌های بسیار محرمانه هم فقط در اختیار افراد مجاز خواهند بود. افرادی که با سازمان در ارتباط هستند اما نیازی نیست به اطاعات شبکه دسترسی داشته باشند، در استراتژی امنیتی باید از دسترسی فیزیکی و حتی دسترسی راه دور به شبکه دور باشند.

در هر مجموعه باید تمهیداتی اندیشید تا از تکرار، دستکاری، حذف و آلوده شدن داده‌ها جلوگیری شود. همچنین از جعلی نبودن اطلاعات اطمینان حاصل کنید.

افزایش امنیت اطلاعات

حال تصور کنید شما از اطلاعات خود به‌خوبی محافظت نکردید و امنیت آن‌ها مورد تهدید واقع شد، راهکارهای اولیه چیست؟

ابتدا باید وارد فاز ردیابی شوید و میزان خسارت، هویت دشمن و کیفیت حمله را تشخیص دهید.

بعد از حمله به داده‌ها باید دید که چه مقدار خسارت متوجه اطلاعات شده تا بهترین راهکارها را برای جبران آسیب‌ها پیشنهاد داد. در مرحله‌ی بعدی شناخت هویت دشمن است. باید دید هدف او چیست و آیا قصد حمله‌ی دوباره را دارد.

درنهایت هم باید کیفیت حمله بررسی شود. باید زمان و مکان حمله و دلایل و نقاط ضعف آن بررسی شود.

فاز آخر این است که در پی جبران خسارات و بازیابی اطلاعات باشید. در صورت امکان تمامی اطلاعاتی که مورد حمله واقع شده‌اند را بازیابی کرده و در پی راهی برای جلوگیری از حملات مجدد باشید.

نصب و راه اندازی آنتی ویروس در محل

سامانه آچارباز با ارائه خدمات نصب آنتی ویروس نقش مهمی برای ایجاد امنیت داده ایفا می‌کند. شما برای استفاده از خدمات آچارباز فقط کافی است درخواست خود را از طریق اپلیکیشن و یا سایت آچارباز ثبت کنید تا پشتیبان‎های ما با شما تماس گرفته و در اسرع وقت کارشناس مجرب به محل شما اعزام شوند.
ثبت درخواست


نویسنده :

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of
استفاده از مطالب سایت آچارباز فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق سایت متعلق به آچارباز است.

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه آچارباز، جزو اولین نفراتی باشید که از تخفیفات ویژه آچارباز بهره مند می شوید.

تبریک، با موفقیت در خبرنامه عضو شدید.