لوازم برقی آشپزخانه

انواع فیلتر هود آشپزخانه و کاربرد آنها

معرفی انواع فیلتر هود آشپزخانه

هود یکی از وسایل بسیار کاربردی و ضروری در آشپزخانه است. هرگونه آلودگی، گردوغبار و چربی موجود رد آشپزخانه را به سمت خود کشانده و به بیرون از محیط هدایت می‌کند. قطعه بسیار مهم هود، فیلتر آن است که برای جذب موارد گفته شده نقش مهمی ایفا می‌کند. هودها ممکن است پس از مدتی نیاز به تعمیر یا تعویض قطعات داشته باشند. اگر شما نیز قصد تعویض قطعات یا تعمیر هود خود را دارید با ما همراه باشید. در ادامه این مقاله آچارباز به بررسی انواع فیلتر هود آشپزخانه و کاربرد هر کدام از آن‌ها می‌پردازیم.

معرفی انواع فیلتر هود آشپزخانه

فیلترها انواع مختلفی دارند و از جنس، اندازه و … با یکدیگر متفاوت هستند. انتخاب نوع فیلتر باید براساس نوع هود انجام شود، زیرا هر نوع فیلتر برای مدل خاصی از هودها طراحی و ساخته می‌شود. در ادامه به معرفی مهم‌ترین و کاربردی‌ترین فیلترهای موجود در بازار می‌پردازیم.

فیلتر آلومینیومی

اولین مدل فیلتر هودی که در این بخش معرفی می‌شود، نوع آلومینیومی آن است. محل نصب آن در قسمت ورودی هود است تا تمام آلودگی‌ها و چربی‌ها روی آن جمع شوند. جنس آن‌ها از آلومینیوم است و پس از مدتی استفاده لایه‌ای از چربی و آلودگی روی آن‌ها جمع می‌شود. به دلیل باید به صورت دوره‌ای با آب جوش و شوینده مناسب، شسته و تمیز شوند. فیلترهای آلومینیومی خود دارای اندازه‌ و مدل‌های مختلفی هستند که انتخاب آن‌ها براساس نوع هود صورت می‌گیرد.

فیلتر هود آشپزخانه آلومینیومی
فیلتر آلومینیومی اولین فیلتر جذب کننده چربی و بوی های حاصل از پخت غذا در هود است.
پیشنهاد مطالعه

فیلتر زغالی

نوع دیگری از انواع فیلتر هود آشپزخانه، فیلتر زغالی است. این نوع فیلتر هود کمتر از مدل‌های دیگر استفاده می‌شود. این نوع فیلتر اغلب توسط افراد به صورت سفارشی روی هود نصب می‌شود. مهم‌ترین کاربرد فیلتر زغالی برای آشپزخانه‌هایی است که پنجره یا دریچه تهویه هوا ندارند. این فیلتر هوای محیط را جذب کرده و پس از جذب آلودگی‌ها هوای تازه را دوباره به محیط برمی‌گرداند.

فیلتر زغالی قابلیت شستشو ندارد و پس از مدتی استفاده در صورت کثیف شدن و خرابی باید به‌طور کامل تعویض شود. از فیلتر زغالی برای یک تا دو سال می‌توان استفاده نمود.

فیلتر هود زغالی
فیلتر زغالی برای هودهای آشپزخانه‌های کوچک که دودکش یا مسیر خروج هواکش ندارند، مناسب است.

فیلتر الیافی

در هودهای زیرکابینتی اغلب از فیلتر‌های الیافی استفاده می‌شود. کیفیت این فیلترها نیز به وزن آن‌ها بستگی داشته و هرچه فیلتر سنگین‌تر باشد، کیفیت آن نیز بالاتر است. علاوه بر آن هنگام خرید به شل بودن یا سفت بودن آن نیز توجه داشته باشید. تفاوت مهم فیلترهای الیافی با نوع آلومینیومی این است که قابل شستشو نیستند و پس از مدتی استفاده باید به‌طور کامل تعویض شوند.

فیلتر هود الیافی
فیلتر هود الیافی در هودهای زیرکابیتی استفاده می‌شوند و پس از مدتی استفاده برای جذب بهتر آلودگی‌ها باید آنها را تعویض کنید.
پیشنهاد مطالعه

فیلترهای گالوانیزه و استیل

نوع دیگری از فیلترهای هود فلزی وجود دارند که از مواد اولیه گالوانیزه یا استیل ساخته می‌شوند. فیلترهای آلومینیومی نسبت به مدل‌های دیگر زیباتر و درخشان‌تر هستند اما جنس آلومینیوم نسبت به جنس‌های دیگر مقاومت کمتری دارد. به همین دلیل برخی از افراد ترجیح می‌دهند از مدل‌های گالوانیزه یا استیل استفاده کنند.

گالوانیزه بسیار محکم و بادوام است و در مقابل ضربه و فشار مقاومت بسیار بالایی دارد. البته این مدل ظاهر چندان زیبایی ندارد و همین موضوع سبب می‌شود تا افراد کمتری از آن استفاده کنند.

استیل نیز از جنس‌های با مقاومت بالا و محکم است. نکته مثبت درباره این جنس ظاهر زیبا و براق آن است و افرادی که به دنبال فیلتری زیبا با مقاومت بالا هستند، می‌توانند از این نوع استفاده کنند. با توجه به موارد گفته شده، قیمت فیلتر هود استیل از مدل‌های دیگر بیشتر است. فلز استیل قابلیت ضد زنگ داشته و این ویژگی باعث می‌شود با جذب رطوبت مشکلی برای ساختار و نحوه کارکرد آن ایجاد نشود.

عمر انواع فیلتر هود چقدر است؟

قطعاً نمی‌توان انتظار داشت فیلتر هود به صورت مادام العمر سالم و بدون مشکل کار کند. فیلترها به صورت مداوم در معرض جذب آلودگی و چربی قرار دارند و پس از مدتی استفاده قابلیت خود را از دست می‌دهند. برخی از مدل‌ها مانند فیلتر آلومینیومی، قابلیت شستشو داشته و با شستشو و تمیز شدن دوباره قابل استفاده هستند. فیلتر آلومینیومی تا زمانی که خم نشده یا شکسته نشوند قابل استفاده هستند.

فیلترهای زغالی قابلیت شستشو ندارند و پس از مدتی با جذب چربی و آلودگی قابلیت خود را از دست داده و باید تعویض شوند. فیلتر زغالی با توجه به کیفیت آن می‌تواند بین 6 ماه تا دو سال استفاده شود. توصیه می‌شود این نوع فیلتر را به صورت سالیانه تعویض کنید.

فیلترهای الیافی نیز قابل شستشو نیستند و پس از مدتی استفاده باید تعویض شوند. این نوع فیلتر نیز اغلب سالی یکبار تعویض می‌شود تا قدرت جذب چربی و آلودگی‌های محیط بیشتر شود. هنگام تعمیر هود می توانید برای تعویض قطعات ازجمله فیلتر هود نیز اقدام کنید.

سایز مناسب فیلتر هود چقدر است؟

مهم‌ترین موضوع برای انتخاب سایز فیلتر، نوع هود مورد استفاده است. هودهای خانگی با مدل‌های دیگری که در آشپزخانه‌های بزرگ استفاده می‌شود، سایز یکسانی ندارند. همچنین تنوع بالای برندها و مدل‌های مختلف هود در بازار وجود دارد که هر کدام از آن‌ها فیلتر مناسب با خود را می‌خواهند. از این رو برای خریدن فیلتر باید اندازه و نوع هود خود را در نظر بگیرید.

آلودگی‌ها در هود به کمک فیلتر آن صورت می‌گیرد. به همین دلیل فیلتر را می‌توان کاربردی‌ترین قسمت هود دانست. فیلترها انواع مختلفی دارند که با توجه به نوع هود انتخاب می‌شوند. برای عملکرد بهتر هود در جذب بو و آلودگی‌های حاصل از پخت غذا توصیه می‌شود به صورت دوره‌ای و قبل از به اتمام رسیدن طول عمر فیلتر آنها را تعویض کنید. انواع فیلتر هود آشپزخانه قابل شستشو را نیز با شوینده مناسب تمیز کنید.

5/5 - (2 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا