آبگرمکن و پکیج

منظور از سختی گیر و رسوب گیر پکیج چیست؟

اهمیت استفاده از سختی گیر و رسوب گیر پکیج

در سال‌های اخیر، استفاده از سیستم پکیج برای گرمایش محیط افزایش یافته و کمتر واحد تجاری یا مسکونی را می‌توان دید، که این نوع سیستم گرمایشی در آن تعبیه نشده باشد. در این میان برخی مشکلات نیز در هنگام استفاده از پکیج بوجود می‌آیند، که از جمله آنها می‌توان به ضرورت استفاده از آب لوله کشی شده و بالا بودن سختی آب اشاره کرد. سختی آب، بر عملکرد دستگاه‌هایی همانند پکیج، لباسشویی و … که با آب کار می‌کنند، تاثیر گذاشته و به مرور زمان موجب ایجاد رسوب در مجاری داخلی دستگاه و در نهایت خرابی آنها می‌شود. برای پیشگیری از بروز این مشکل، لازم است تا از سختی گیر و رسوب گیر پکیج استفاده شود. در این مقاله از آچارباز با ما همراه باشید تا ببینیم منظور از سختی گیر و رسوب گیر پکیج چیست و نحوه کار آنها به چه صورت است؟

اگر به دلیل استفاده نکردن از سختی‌گیر پکیج شما دچار رسوب شده است و به کمک یک تعمیرکار پکیج ماهر نیاز دارید، می‌توانید از خدمات اچارباز استفاده کنید. برای دریافت خدمات می‌توانید در سایت یا اپلیکیشن ما ثبت درخواست کنید.

آب سخت چیست و چه مشکلاتی را برای سیستم ‌های گرمایشی به وجود می‌ آورد؟

آب سخت، آبی است که دارای املاح گوناگونی همچون آهک، گچ، شن، ماسه، کلسیم و منیزم بوده و استفاده از آن در سیستم گرمایش مرکزی ساختمان‌ها، مشکلات گوناگونی را در سیستم‌ها ایجاد می‌کند. چرا که آب موجود در سیستم‌های گرمایشی، پس از گرم شدن، بخار شده و در کل سیستم گردش می‌کند. اما در فرآیند تبخیر آب، املاح موجود در آب بخار نشده و روی مجاری داخلی و سطح مبدل پکیج، باقی می‌مانند.

برای تعمیر پکیج از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید

 • این املاح، به مرور زمان به رسوب تبدیل شده و علاوه بر مسدود کردن مجاری و ورودی‌های دستگاه، به صورت عایق نیز عمل می‌کند. بنابراین از رسیدن گرما به آب جلوگیری شده و افت حرارتی شدیدی ایجاد می‌شود.
 • اما مشکل اصلی اینجاست که پکیج همچنان به عملکرد خود ادامه داده و تلاش می‌کند تا آب موجود در سیستم را گرم کند.
 • از سوی دیگر نیز وجود رسوبات موجب گرم نشدن آب شده و با بالا رفتن مصرف دستگاه، بازدهی آن کاهش می‌یابد.
 • اگر این مشکل برطرف نشود، ممکن است منجر به خرابی و نیاز به تعمیر پکیج دیواری شود.
 • اینجاست که اهمیت استفاده از سختی گیر و رسوب گیر پکیج آشکار می‌شود.
استفاده از رسوب گیر و سختی گیر پکیج
سختی گیر، به از بین بردن رسوبات موجود و قدیمی کمک می‌کند.

سختی گیر و رسوب گیر پکیج چیست و چه عملکردی دارد؟

سختی گیر و رسوب گیر پکیج قطعه‌ای است که روی لوله آب سرد ورودی پکیج قرار گرفته و با استفاده از میدان‌ مغناطیسی و الکترومغناطیسی، تغییراتی در املاح آب ایجاد می‌کند تا قابلیت رسوب گذاری آن را کاهش دهد. برخی از انواع این سختی گیرها را در اصطلاح، اصلاح گر غیر شیمیایی نیز می‌نامند. چرا که بدون استفاده از هیچ گونه ماده شیمیایی، امکان تشکیل رسوب در مجاری داخلی دستگاه را از بین برده و بازدهی و عملکرد پکیج را افزایش می‌دهد.

دستگاه رسوب گیر یک میدان الکترومغناطیسی متغیر در مسیر جریان آب ایجاد کرده و موجب می‌شود تا یون‌ها و املاحی که موجب تشکیل رسوب می‌شوند، به مولکول‌های خنثی تبدیل شوند.

انواع سختی گیرهای پکیج

سختی گیرهای پکیج دارای انواع گوناگونی هستند که می‌توان آنها را در دو دسته کلی سختی گیرهای شیمیایی و غیر شیمیایی طبقه بندی کرد.

سختی گیرهای شیمیایی

سختی گیر شیمیایی، دستگاهی است که ساختار آن شامل یک مخزن بوده و درون آن نوعی کارتریج یا فیلتر شیمیایی تعبیه شده است. آب، پس از ورود به این مخزن و در طی یک واکنش شیمیایی یون‌های کلسیم و منیزیم خود را از دست می‌دهد.

سختی گیر پلی مگنت (پلی فسفات) یا فیلتر پکیج چیست؟

سختی گیر پلی مگنت، از ایجاد رسوبات در مبدل پکیج جلوگیری کرده و تاثیر به سزایی در عملکرد و کارایی دستگاه دارد. توجه کنید که اگر دستگاه پکیج شما دارای یک مبدل باشد و با اسیدشویی دستگاه، اقدام به پاکسازی آن کرده باشید، باید این نوع سختی گیر را روی دستگاه خود نصب کنید. اما اگر پکیج شما از نوع دو مبدله باشد، می‌توانید از سختی گیر پلی فسفات یا مغناطیسی نیز استفاده کنید. تفاوت پکیج تک مبدل و دو مبدل را اینجا بخوانید.

رسوب گیر شیمیایی یا پلی فسفات پکیج
رسوب گیر شیمیایی یا پلی فسفات پکیج حذف رسوبات قدیمی و فعلی پکیج را تسهیل می‌کند.

تعویض ماده فیلتر پکیج (نمک پلی فسفات) در چه زمانی ضروری است؟

اگر آب محل زندگی شما بسیار سنگین بوده و رسوبات بسیاری ایجاد کند، باید هر شش ماه یکبار به تعویض فیلتر پلی فسفات بپردازید. اما اگر میزان رسوب آب، در حد متوسطی باشد، تعویض سالیانه ماده پلی فسفات پاسخگوی نیاز شما خواهد بود.

معرفی انواع سختی گیرهای غیر شیمیایی پکیج

سختی‌گیرهای غیر شیمیایی پکیج در چند مدل تولید می‌شوند، که در ادامه بیشتر در مورد آنها صحبت می‌کنیم:

سختی گیرهای مغناطیسی

سختی گیرهای مغناطیسی، از تجهیزات اصلاح فیزیکی آب هستند، که در انواع مختلف بلوکی، لوله‌ای و کلمپی و رینگ‌های شارژی تولید می‌شوند.

پیشنهاد مطالعه
رسوب گیر مغناطیسی پکیج
رسوب گیر مغناطیسی با تولید یک میدان مغناطیسی، از ایجاد رسوب جلوگیری می‌کند.

در این نوع سختی گیر و رسوب گیر، مگنت بسیار قوی به کار رفته، که با تغییر ساختار مولکولی یون‌های فلزی آب، از ایجاد رسوب جلوگیری می‌کند.

سختی گیرهای الکترومغناطیسی

سختی گیرهای الکترومغناطیسی، عملکردی مشابه با سختی گیرهای مغناطیسی دارند و تفاوت‌های آنها در سطح عملکردی بسیار ناچیز است.

سختی گیرهای الکترونیکی

این نوع سختی گیرها را می‌توان نوع جدیدی از انواع سختی گیر الکترومغناطیسی دانست که تعادل یون‌های مثبت و منفی آب را برهم زده و آنها را کوچکتر می‌سازد. بنابراین این یون‌ها به ذرات معلق و خنثای کوچکی تبدیل می‌شوند که در مجاری داخلی و قطعات پکیج رسوب نمی‌کنند.

تعمیر پکیج در محل با آچارباز
خدمت تعمیر پکیج در محل آچارباز، شامل ارائه انواع خدمات نصب، عیب یابی، تعمیر و رفع خرابی تمامی برندهای پکیج دیواری و زمینی می‌شود. دستگاه شما را از هر مدلی که باشد، در هر نقطه از تهران و در محل خودتان تعمیر خواهیم کرد.
تعمیر پکیج
رسوب گیر الکترونیکی
رسوب گیر الکترونیکی نوع پیشرفته‌ای از سختی گیرهای الکترومغناطیسی است.

مزایا و معایب سختی گیرهای مغناطیسی

یکی از رایج‌ترین و پرکاربردترین انواع سختی گیر و رسوب گیر پکیج، سختی گیر مغناطیسی است. اما استفاده از این نوع سختی گیر نیز مزایا و معایبی را به همراه دارد که در ادامه به بررسی آنها خواهیم پرداخت.

سختی گیرهای مغناطیسی چه مزایایی دارند؟

 • قیمت مناسب و مقرون به صرفه
 • عدم استفاده از ترکیبات شیمیایی
 • ساختار و عملکرد نسبتا ساده
 • امکان استفاده به صورت دستی و اتوماتیک
 • قابلیت استفاده و راه اندازی در ابعاد بزرگ و کوچک
 • کاهش خوردگی و افزایش طول عمر لوله‌ها
 • بالا رفتن میزان انحلال پذیری آب
 • عدم تاثیر گذاری بر کیفیت آب آشامیدنی
مزایا و معایب استفاده از سختی گیر مغناطیسی
مزایا و معایب استفاده از سختی گیر مغناطیسی، شامل نیاز به تعداد زیادی سختی گیر برای حصول اطمینان از عملکرد آنهاست.

معایب استفاده از سختی گیر مغناطیسی در چیست؟

 • عملکرد نقطه‌ای و بهره‌وری بهتر در مناطق نزدیک به محل نصب و نیاز به نصب چند سختی گیر و صرف هزینه بیشتر
 • امکان جذب فلز و رسوب گرفتگی در سختی گیر و محل نصب آن
 • وابستگی عملکرد دستگاه به سرعت آب عبوری
 • کاهش عملکرد سختی گیر در نزدیکی میدان مغناطیسی و الکتروموتورها
 • نصب آن به توقف عملکرد دستگاه و بریدن لوله نیاز دارد
 • عدم حذف رسوبات قبلی
پیشنهاد مطالعه

نحوه عملکرد دستگاه رسوب گیر چگونه است؟

دستگاه رسوب گیر یک میدان الکترومغناطیسی متغیر در مسیر جریان آب ایجاد کرده و موجب می‌شود تا یون‌ها و املاحی که موجب تشکیل رسوب می‌شوند، به مولکول‌های خنثی تبدیل شوند. این مولکول‌ها، نرم و غیر چسبنده بوده و در ساختار آب شناور می‌شود. بنابراین با کمک فیلتر، قابل جداسازی و تصفیه نیز خواهد بود. در نهایت علاوه بر جداسازی فلزات و املاح سنگین آب، خاصیت کشش سطحی آب، کاهش و انحلال پذیری آن نیز افزایش می‌یابد.

چه نکاتی را باید در هنگام استفاده از سختی گیر مغناطیسی، مد نظر قرار داد؟

در بخش قبلی دیدیم که سختی گیرهای غیر شیمیایی، با ایجاد نوعی میدان مغناطیسی، ذرات یونی چسبنده را به ذرات مولکولی غیر چسبنده تبدیل می‌کنند. این ذرات در جریان آب معلق شده و از سیستم خارج می‌شوند. بنابراین باید انتهای مسیر آب خروجی از سیستم گرمایشی، فیلترهای لازم نصب شود تا این ذرات را جذب کرده و نیاز به رسوب گیری سنتی نیز برطرف شود.

برای جلوگیری از تشکیل رسوبات جدید و کمک به حذف رسوبات قدیمی و کمک به صرفه جویی در مصرف گاز و کمک به بالا بردن راندمان حرارتی دستگاه استفاده از سختی گیر ضروری است.

تا اینجا متوجه شدید که رسوب و جرم داخل پکیج٬ از راندمان آن میکاهد و یکی از عوامل مهمی است که در سرویس و تعمیر پکیج مورد توجه قرار می‌گیرد. سالیانه برای رسوب گیری پکیج خود اقدام کنید. در مقاله آموزش گام به گام رسوب زدایی پکیج اینجا بیشتر بخوانید.

تعمیر پکیج در محل با آچارباز
خدمت تعمیر پکیج در محل آچارباز، شامل ارائه انواع خدمات نصب، عیب یابی، تعمیر و رفع خرابی تمامی برندهای پکیج دیواری و زمینی می‌شود. دستگاه شما را از هر مدلی که باشد، در هر نقطه از تهران و در محل خودتان تعمیر خواهیم کرد.
تعمیر پکیج
لطفا به این مطلب امتیاز دهید

نوشته های مشابه

‫5 دیدگاه ها

 1. با سلام هر چند وقت یکبار به فاصله دو الی سه هفته از مخزن رسوب گیر آب جاری میشه و شاید به اصطلاح مخزن واشر ترسانده است برای رفع این مشکل چه باید کرد؟! با تشکر از گروه زبده شما

 2. سلام من تو منطقه ای زندگی میکنم که آبمون خیلی املاح داره در حدی که برای آب خوردن از آب معدنی استفاده می کنم بین دو تا مدل پکیج موندم که با توجه به این شرایط کدومو انتخاب کنم. یکی لوله هاش برنجیه یکی هم پلاستیکیه. به نظر شما کدومو انتخاب کنم؟

  1. باسلام
   عماد عزیز ا توجه به شرایط آب بهتر است از جنس پلاستیکی استفاده کنید.

 3. سلام
  فشار آب داغ پکیجم خیلی کم شده از همسایه هامون پرسیدم گفتن لوله هاش جرم و رسوب گرفته، میشه راهنماییم کنین که جرم گیری کنمش؟

  1. درود بر شما
   ریاحی عزیز، با توجه به ظرافت کار و امکان آسیب زدن به لوله ها، این پروسه باید توسط تعمیرکار فنی انجام شود.
   موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا