به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید.    |   درخواست تعمیر در محل
امروز شنبه ۱۶ فروردین ۱۳۹۹

Blu-Ray چیست؟

Blu-Ray چیست؟

Blu-Ray که با عنوان Blu-ray Disk (BD) نیز شناخته شده است، نام فرمت نوری نسل جدید دیسک ها است و توسط سیزده کمپانی بزرگ تولید کامپیوتر به بازار عرضه شده است.

این فرمت به منظور ذخیره‌سازی، باز نویسی مجدد و مرور مجدد داده‌های تلویزیونی با کیفیت بالا (HDTV) به بازار عرضه شده است. با استفاده از Blu-ray Disk می توان بیش از دو ساعت فرمت HDTV و یا سیزده ساعت فرمت SDTV را بر روی دیسک ۲۷ گیگابایتی ذخیره کرد. همچنین بزودی دیسک‌هایی با ظرفیت ۵۴ گیگابایت به بازار عرضه خواهند شد.

دیسک‌های نوری موجود در بازار مانند DVD+RW/-RW ،DVD-RAM ،DVD+R/-R از تکنولوژی لیزر قرمز برای نوشتن و خواندن اطلاعات استفاده می‌کنند، در حالی که در فرمت جدید از لیزر آبی استفاده شده و به همین دلیل با عنوان Blu-ray شناخته می‌شوند.

مزیت استفاده از لیزر آبی، طول موج ۴۰۵ نانومتری آن است که نسبت به لیزر قرمز (۶۵۰ نانومتر) کوتاه تر بوده و توسط آن وضوح اشعه لیزر دقیق‌تر خواهد شد، در نتیجه اطلاعات ذخیره شده بر روی دیسک حجم کم‌تری را اشغال کرده و گنجایش دیسک افزایش می‌یابد. از دیگر مزایای Blu-ray، قابلیت تطبیق آن با تکنولوژی لیزر قرمز است.

با فراگیرتر شدن HDTV، تقاضای بازار مصرف برای برنامه ذخیره‌سازی HDTV افزایش خواهد یافت. طراحی Blu-ray با در نظر داشتن این نکته صورت گرفته تا انتقال اطلاعات مستقیماً با فرمت MPEG-2 TS انجام گیرد. این فرمت در پخش دیجیتالی برنامه‌های تلویزیونی مورد استفاده قرار می‌گیرد و دارای آخرین استانداردهای تلویزیون دیجیتالی است. انتقال اطلاعات با فرمت MPEG-2 TS این امکان را فراهم می‌آورد که برنامه‌های پخش شده تلویزیونی با فرمت HDTV مستقیماً و بدون هیچ گونه ویرایش یا کاهش کیفیت به دیسک منتقل شوند. از آنجا که حجم داده های مورد نیاز HDTV زیاد است، سرعت انتقال اطلاعات با Blu-ray معادل ۳۶ مگابایت در هر ثانیه (۳۶Mbps) می باشد.

با این سرعت کیفیت تصاویر منتقل شده بخوبی حفظ می‌شود. علاوه بر آن با به کارگرفتن ویژگی‌های دستیابی تصادفی به اطلاعات دیسک نوری، می‌توان بطور هم زمان تصاویر ویدئویی ذخیره شده روی دیسک را مشاهده و تصاویر دیگری را بر روی دیسک با کیفیت بالا ذخیره کرد. با معرفی این تکنولوژی به بازار انتظار می‌رود که بزودی Blu-ray جای VCR ها و تکنولوژی DVD را بگیرد و به استاندارد ذخیره سازی اطلاعات و تصاویر ویدئویی با کیفیت بالا در کامپیوترهای شخصی تبدیل شود.

ذخیره کننده‌هایی که از Blu-ray استفاده می کنند:

HP ,Zenith ،Sony ،Sharp ،Samsung ،Pioneer ،Philips ،Panasonic ،LG ،JVC ،Hitachi

رسانه‌های Blu-ray عبارتند از:

TDK ،Sony ،Samsung ،Panasonic ،Mitsubishi ،Maxell ،JVC ،Fujifilm ،HP


نویسنده :

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of
استفاده از مطالب سایت آچارباز فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق سایت متعلق به آچارباز است.