به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید.    |   درخواست تعمیر در محل
امروز دوشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۰

چرا باتری لپ تاپ سریع خالی می‌شود؟

خالی شدن باتری لپ تاپ

شاید در طول روز استفاده‌های فراوانی از لپ تاپ داشته باشید که در این صورت باید باتری در نگهداری از این دستگاه بیشتر تلاش کرد. حال برای افزایش کارایی باتری لپ تاپ، در این بحث به بررسی این موضوع که چرا باتری لپ تاپ خالی می‌شود می‌پردازیم.

لپ تاپ‌ها در حال حاضر یکی از ضروری‌ترین وسایل زندگی به شمار می‌روند. بیشتر افراد کارمند، دانشجو، هنرمند و حتی دانش‌آموزان، به کمک لپ تاپ‌ها بسیاری از امور روزمره خود را انجام می‌دهند. از آن جایی که لپ تاپ‌ها کامپیوترهای سبک، کم حجم و بسیار راحتی هستند، می‌توانند همواره همراه فرد باشند. اما همان طور که می‌دانید این وسیله‌ها از باتری تغذیه می‌شوند در صورتی که مشکلاتی در باتری لپ تاپ رخ دهد این وسیله به صورت همراه قابل استفاده نخواهد بود.

حتی در بسیاری از موارد نیز به دلیل خرابی بیش از حد باتری، زمانی که لپ تاپ متصل به برق باشد هم، باز قابل استفاده نخواهند بود و مشکلاتی را ایجاد می‌کنند. بسیاری از دارندگان لپ تاپ این سوال را می‌پرسند : ” چرا باتری لپ تاپ سریع خالی می‌شود؟ ” این سوالی است که پاسخ‌های بسیاری دارد و در صورتی  که به درستی عیب لپ تاپ و باتری آن بررسی نشود قابل برطرف کردن نخواهد بود.

در ادامه این متن به شما خواهیم آموخت که خالی شدن باتری لپ تاپ چه علتی دارد و چه راهکارهایی وجود دارد که این مشکل را برطرف کرد؟ زیرا خاموش شدن لپ تاپ در حین کاری مهم و یا در حین مطالعه یک مطلب، بسیار ناخوشایند خواهد بود.

 

تعمیر لپ تاپ در محل با آچارباز
سرویس تعمیر لپ تاپ در محل آچارباز یک تعمیرگاه سیار آنلاین کامپیوتر است که کار آن عیب یابی و رفع ایراد تمامی سیستم‌های لپ تاپ است. در صورت بروز مشکلات نرم افزاری و سخت افزاری، کافیست در اپلیکیشن خدمات سیار آچارباز، درخواست تعمیرکار سیار لپ تاپ را ثبت کنید.
درخواست تعمیر لپ تاپ

 

۱- عمر باتری را در نظر داشته باشید.

اگر لپ تاپ شما عمری در حدود سه یا چهار سال دارد بی شک حتما به این سوال برمی‌خورید که چرا باتری لپ تاپ سریع خالی می‌شود؟

جواب سوال شما مشخص است. یک لپ تاپ که عمری حدود سه یا چهار سال داشته باشد، وقتش رسیده است که باتری جدید برای آن جایگزین کنید، زیرا بعد از این مدت چیزی در حدود ۳۰ % از عمر باتری از دست خواهد رفت. موارد بسیاری پیش می‌آید که حین انجام کار با لپ تاپ، باتری انرژی خود را از دست می‌دهد و سیستم خاموش می‌شود. پس فراموش نکنید عمر مفید یک باتری لپ تاپ، هر چند بسیار عالی و کار آمد هم باشد، بیش از چهار سال و شاید سه سال نخواهد بود بعد از آن مدت نیاز است که با پشتیبانی سیستم لپ تاپ خود تماس گرفته و درخواست یک باتری جدید برای لپ تاپ خود داشته باشید.

۲- چه مواردی موجب مصرف بیش از حد باتری می‌شود؟

اگر به صورت عادی از لپ تاپ خود استفاده کنید و مصرف بالایی نداشته باشید، می‌توان گفت که حدود چهار سال باتری سالم و بی عیب و نقصی خواهید داشت. عواملی هستند که می‌توانند مصرف باتری لپ تاپ را به شدت بالا ببرند. یکی از این عوامل بالا بودن نور و روشنایی صفحه نمایش است. زمانی که شما نور و یا روشنایی صفحه لپ تاپ خود را بالا می‌برید از عمر مفید باتری لپ تاپ خود به شدت می‌کاهید و این سبب می‌شود که باتری به سرعت خالی شود.

یکی دیگر از عوامل، پشتیبان گیری‌ها است. برنامه‌های بسیاری هستند که سیستم پشتیبان گیری و یا همان بک آپ دارند. میزان این پشتیبان گیری را کاهش دهید تا انرژی بسیاری  از باتری بابت این روند از بین نرود. یکی دیگر از عوامل موجب مصرف بیش از حد باتری می‌شود، کیفیت و جنس باتری  لپ تاپ است. در صورتی که یک باتری قدیمی و مدل ناسازگار با لپ تاپ خود را روی آن نصب کرده‌اید شک نداشته باشید که دیر یا زود باتری لپ تاپ با سرعت خاموش می‌شود و برای شما  مشکل به وجود خواهد آورد.

گرافیک نیز از جمله عوامل تاثیرگذار روی عمر مفید باتری لپ تاپ است. بیشتر افراد که از نرم افزار‌های گرافیکی سنگین مانند فتوشاپ یا ۳Dmax و . . . استفاده می‌کنند نیاز به باتری بیشتری خواهند داشت، چرا که این برنامه‌ها بیشتر باتری استفاده می‌کند. نوع شارژ کردن باتری لپ تاپ نیز بسیار مهم است. اگر برایتان این سوال پیش آید که چرا  باتری لپ تاپ سریع خالی می‌شود، پاسخ این است که باید الگوی شارژ کردن لپ تاپ خود را یک مرتبه بررسی کنید. احتمال دارد که از روش صحیحی برای انجام این کار استفاده نمی‌کنید.

تکرار شارژ و نیمه شارژ کردن لپ تاپ می‌تواند در عمر مفید باتری تاثیر بگذارد و باتری لپ تاپ مدت زمان کمتری شارژ را در خود نگه دارد همچنین فراموش نکنید همیشه از شارژر اصل خود لپ تاپ  استفاده کنید. استفاده از شارژر‌های متفرقه که مختص لپ تاپ نیست اختلالاتی در شارژ ایجاد خواهد کرد.

خالی شدن باتری لپ تاپ

۳- نرم افزار‌های خود را مدیریت کنید.

برای این که بتوانید دلیل خالی شدن سریع باتری لپ تاپ را بفهمید، باید قبل از انجام هر کاری مدیریت نرم افزارهای خود را به عهده بگیرید و اجازه ندهید که برنامه‌های ناخواسته و پشتیبان گیری‌های نابه‌جا سبب خاموش شدن لپ تاپ شوند. با استفاده از Task Manager برنامه‌هایی را کاربری چندانی برایتان ندارد و یا این که فقط گاهی از آن‌ها استفاده می‌کنید را غیرفعال کنید. حتی از این طریق می‌توانید بسیاری از برنامه‌ها را به راحتی حذف کنید و فضای هارد را بالا ببرید.

۴- بزرگ‌ترین منبع مصرف باتری لپ تاپ چیست؟

از پاسخ هایی که می‌توانیم به “دلایل خالی شدن سریع باتری لپ تاپ” بدهیم، استفاده نادرست از صفحه نمایش است. صفحه نمایش انرژی بسیاری را برای نور صفحه مصرف می‌کند. نمایش تک تک پیکسل‌ها روی صفحه نمایش لپ تاپ نیاز به قدرت بسیاری دارد که همه این قدرت از طریق باتری لپ تاپ تأمین می‌شود.

یکی از بزرگ‌ترین دلایل خالی شدن باتری لپ تاپ شما به نور صفحه نمایش بستگی دارد. وارد تنظیمات سیستم لپ تاپ خود شوید و نور روشنایی را کاهش دهید. یکی از بهترین حالت‌ها این است که نور و روشنایی صفحه نمایش را به حالت خودکار نگه دارید، این عمل به عمر مفید باتری لپ تاپ شما بسیار کمک خواهد کرد. مگر این که در مقابل نور مستقیم خورشید نشسته باشید که در آن صورت نیاز به روشنایی بیشتری خواهید داشت.

 

فراموش نکنید زمان‌هایی که بین استفاده شما از لپ تاپ وقفه ایجاد می‌شود باید حالت خواب صفحه نمایش را فعال کنید تا کمتر از باتری استفاده شود.

۵- در مصرف باتری صرفه جویی کنید.

یکی دیگر از کارهایی که می‌توانید انجام دهید تا عمر باتری لپ تاپ خود را افزایش دهید این است که در سیستم عامل دستگاه، گزینه صرفه جویی در باتری را فعال کنید. در بیشتر ویندوز‌ها گزینه Battery Saver می‌تواند گزینه فعال کردن صرفه جویی در مصرف باتری را روشن کند. این گزینه می‌تواند عمر مفید باتری لپ تاپ را افزایش داده و به صورت خودکار زمانی که نیازی به مصرف باتری نیست کارکرد آن را کاهش دهد تا باتری کمتر مصرف شود و انرژی بیشتری در خود نگه دارد.

خالی شدن باتری لپ تاپ

۶- لوازم جانبی بی سیم را قطع کنید.

برای پاسخ به این سوال که چرا باتری لپ تاپ سریع خالی می‌شود؟ می‌توان گفت که در اتصال لوازم جانبی بی‌سیم دقت کنید. اگر می‌پرسید چرا باتری لپ تاپ سریع خالی میشه ؟ می‌توانید در لوازم جانبی بی سیم لپ تاپ خود دقت کنید. این لوازم به شدت از باتری استفاده می‌کنند و می‌توانند انرژی بسیاری را برای فعال بودنشان استفاده کنند. همین امر در کاهش طول عمر باتری موثر است.

برنامه‌هایی مانند بلوتوث و Wi-Fi به شدت از باتری استفاده می‌کنند. این برنامه‌ها به کمک آداپتورهای بی‌‎سیم از قدرت باتری برای اسکن کردن شبکه‌ها و دستگاه‌های بی‌سیم استفاده می‌کنند که میزان بالایی از انرژی باتری را نیازمند هستند. زمانی که از آن‌ها استفاده‌ای ندارید باید آن‌ها را خاموش کرده تا در مصرف باتری صرفه جویی به عمل آورید.

۷- چگونه مصرف باتری لپ تاپ را کنترل کنیم؟

تا این جا با دلایل خالی شدن سریع باتری لپ تاپ آشنا شدیم و در ادامه به تنظیمات باتری می‌پردازیم تا علاوه بر نحوه صحیح استفاده از باتری بتوانیم عمر مفید آن را نیز افزایش دهیم.

به تنظیمات ویندوز خود بروید و روی گزینه Battery کلیک کنید و سپس دکمه System را انتخاب کنید. در صفحه‌ای که باز می‌شود Battery Saver را مشاهده می‌کنید. صرفه جویی در مصرف باتری را از این طریق می‌توانید فعال کنید. گزینه Battery Usage by app نیز به شما کمک می‌کند تا بفهمید که هر کدام از برنامه‌های شما چه میزان باتری استفاده می‌کنند.

با وارد شدن به این پنجره تمامی برنامه‌های خود را مشاهده می‌کنید که چه میزان باتری را مصرف می‌کنند. از این طریق می‌توانید برنامه‌های کم کاربرد را خاموش کرده و یا حتی حذف کنید و یا این که به حالت خواب بگذارید تا زمانی که نیاز داشتید از آن‌ها استفاده کنید.

حال در صورتی که با باتری لپ تاپ خود به مشکل برخوردید و نیاز به بررسی آن داشتید، باید با یک کارشناس مجرب مشورت کنید. در حال حاضر سامانه آچارباز، آماده ارائه خدمت به مشتریان خود است. شما مشکلات لپ تاپ خود را از طریق سایت و یا اپلیکیشن آچارباز ثبت کنید تا مشاوران ما با شما تماس گرفته و در اولین فرصت کارشناس مجرب به محل شما اعزام شود.

 

منبع:
fixingblog.com
cnet.com
thewindowsclub.com


نویسنده :

۱۰۵ دیدگاه

 • پیام گفت:

  با سلام
  من الان یک ماهی میشه ی لپتاپ ایسر نسل دهم سری H خریدم… وقتی باتری فول شارژ باشه و باهاش کار کنم حدودا بعد از ۴ ساعت باتری خالی میشه و نیاز ب شارژ پیدا میکنه… اما وقتی باتری رو فول شارژ کنم و خاموشش کنم بعد از ۲۴ ساعت حدودا ۱۰ درصد از باتری کم میشه یعنی وقتی بعد از ۲۴ ساعت روشنش کنم شارژش ۹۰ درصد شده… مثلا اگه شارژش ۱۰۰ درصد باشه و خاموشش کنم بعد از ۴ روز باتریش زیر ۴۰ درصد میشه…اما اگه فول شارژش کنم و در حین کار باشم تا ۴ ساعت جواب میده آیا باتری لپتاپم خرابه و ب نمایندگی مرجوعش کنم یا اینکه طبیعیه؟

  • تحریریه آچارباز گفت:

   باسلام
   پیام عزیز، این مورد طبیعی است، باتری ها حتی زمانی که استفاده نمی‌شوند، طی واکنش‌های درونی شارژ اولیه خود را به مرور از دست می‌دهند.

 • علی گفت:

  ما روی دستگاهمون برنامه eset ایا بخاطر اون هست در ۵ دقیقه ۱۰۰ میشود و در ۳ دقیقه خاموش می شود

  • تحریریه آچارباز گفت:

   باسلام
   علی عزیز، اختلال در شارژ باتری اغلب سخت افزاری بوده و ناشی از خرابی باتری است، برای رفع مشکل، شما می‌توانید درخواست تعمیر باتری لپ تاپ در محل خود را با شماره ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۱۶ثبت کنید تا همکاران ما مشکل را بررسی و حل کنند

 • فاطمه گفت:

  سلام خسته نباشد .من جدیدا لبتاب خریدم مدل ایسوز X550i.رم ۱۶ .گرافیک ۴.اما وقتی شارژش کامله و من اونو روشن مبکنم و از ان استفاده میکنم نیم ساعت یا ۴۰ دقیقه تموم میشه ایا این طبییه ؟

  • تحریریه آچارباز گفت:

   باسلام
   فاطمه عزیز در صورتی که هنگام استفاده از برنامه‌های سنگینی چون فتوشاپ استفاده کنید، امکان دارد طبیعی باشد. ولی در غیر اینصورت، احتمال دارد باتری دچار اختلال بوده و نیاز به تعمیر داشته باشد. شما می‌توانید درخواست تعمیر باتری لپ تاپ در محل خود را با شماره ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۱۶ثبت کنید تا همکاران ما مشکل را بررسی و حل کنند.

 • Parisa گفت:

  سلام وقتتون بخیر.من حدود یه هفته ای میشه باطری لپ تاپمو خریدم ولی خیلی زود شارژش کم میشه باطری هم نو هستش.لطف میکنید بگید مشکلش از چیه؟

  • تحریریه آچارباز گفت:

   باسلام
   پریسای عزیز، احتمال دارد علت تمام شدن سریع باتری‌، درگیر بودن پردازشگر و یا اجرای برنامه‌های سنگین چون بازی‌ها باشد. اما در صورتی که بدون موارد مذکور، باتری به سرعت تمام می‌شود، باتری خریداری شده کیفیت پایینی دارد و بهتر است باتری را تعویض و یا تعمیر کنید. شما می‌توانید درخواست تعمیر باتری لپ تاپ در محل خود را با شماره ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۱۶ثبت کنید تا همکاران ما مشکل را بررسی و حل کنن

 • Dorsa Hasani گفت:

  با سلام . من یه لب تاب ایسوس K550V دارم که سال ۹۳ یا ۹۴ خریدمش الان تقریبا از ۸ صب تا ۶ عصر یکسره روشنه چون کلاس مدرسم هست و تقریبا هر بار که شارژ می کنمش ۲۰ دقیقه نهایتا کار می کنه و سریع خاموش میشه و خیلی همه داغ می کنه شما تو مقاله و مطلب بالا فرموده بودین که wifi به شدت خوره ی باتریه ولی من که مجبورم نتم روشن باشه به خاطر کلاسام بفرمایین چی کار باید بکنم ؟ چون واقعا اگه مشکلی براش پیش بیاد دیگه توان خرید مجدد رو ندارم خودتون اطلاع دارین که خیلی گرون شده و ۶۰ ۷۰ تومن باید یه دونه مث همینی دارمو بگیرم

  • تحریریه آچارباز گفت:

   باسلام
   درسای عزیز، در صورتی که لپ تاپ شما قابلیت کار بدون باتری را دارد، باتری را حاج و از طریق اتصال سیستم به شارژر، از لپ تاپ خود استفاده کنید. اگر سیستم شما کمتر از ۲۰ دقیقه شارز نگه میدارد باتری نیاز به تعویض و یا تعمیر دارد. توجه کنید که اغلب عمر مفید بارتیهای لپ تاپ ۲-۳ سال ساست. پس بروز این مورد عادی است و با تعوی باتری رفع میشود. برای رفع مشکل، شما می‌توانید درخواست تعمیر باتری لپ تاپ در محل خود را با شماره ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۱۶ثبت کنید تا همکاران ما مشکل را بررسی و حل کنند.

 • لیلی گفت:

  سلام من حدودا۵ ۶ سال هست لنوو زد ۵۰ دارم اما الان باتری فقط ربع ساعت طول میکشه از درصد ۱۰۰ برسه۷ نطرتون چی هست ؟

  • تحریریه آچارباز گفت:

   باسلام
   لیلی عزیز باتری‌های لپ تاپ عمر محدود ۳ تا ۴ ساله دارند. پس از این مدت لازم است برای تعویض یا تعمیر باتری اقدام شود. پیشنهاد میکنیم هرچه سریعتر اقدام به تعویض باتری خود کنید، زیرا باتری معیوب به سایر قطعات نیز آسیب میرساند. شما می‌توانید درخواست تعمیر باتری لپ تاپ در محل خود را با شماره ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۱۶ثبت کنید تا همکاران ما مشکل را بررسی و حل کنند.

  • Dorsa Hasani گفت:

   منم دقیقا همین مشکلو دارم 😭😭😭😭😭 دیوونه شدم از این که هی باید بذارمش شارژ هی داغ می کنه 💔💔💔💔

   • تحریریه آچارباز گفت:

    باسلام
    درسای عزیز، تعمیر یا تعویض باتری لپ تاپ هزینه چندانی ندارد، با تعمیر آن برای همیشه از دست این مشکل راحت میشوید و از سوی دیگر بی توجهی به اختلال باتری، به مرور به سایر قطعات نیز آسیب میزند. برای رفع مشکل، شما می‌توانید درخواست تعمیر باتری لپ تاپ در محل خود را با شماره ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۱۶ثبت کنید تا همکاران ما مشکل را بررسی و حل کنند.

 • فاطمه گفت:

  سلام من به تازگی لپ تاپ accer مدل نیترو خریدم و شارژش به سرعت کم میشه و حتی به چهارساعتم نمیکشه ، مختص گیمه اما در حد نیم ساعت که استفادش کنم شارژش تموم میشه و داغ میشه ، کلا همینطوره یا باتری من مشکل داره؟؟

  • تحریریه آچارباز گفت:

   باسلام
   فاطمه عزیز، لپ تاپ‌های گیمینگ از آنجایی که بازی‌ها cpu را بیشتر درگیر می‌کنند و مصرف انرژی بالاتر می‌رود دارای باتری‌های قوی تری باید باشند. احتمال زیاد باتری شما دارای مشکل است از آنجایی که لپ تاپ را به تازگی خریداری کرده اید بهتر است سیستم را به نمایندگی ارجاع دهید در صروتی که سیستم شما گارانتی ندارد، شما می‌توانید درخواست تعمیر لپ تاپ در محل خود را در سایت آچارباز و یا با شماره ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۱۶ ثبت کنید تا همکاران ما مشکل را بررسی و حل کنند.

 • Parsa king گفت:

  باتری لپ تاپ من وقتی که باهاش کار می کنم اینترنت هم روشنه فقط ۱۰ ساعت دووم میاره بیچارم کرده مک بوک ایر ۲۰۲۰ ولی گوشیم که m51 است ۴۸ ساعت راحت دووم میاره لپ تاپو خیلی گرون خریدم آیا فیکه فقط ۲ ماهه

  • تحریریه آچارباز گفت:

   باسلام
   پارسای عزیز، پردازنده و قطعات مک بوک بیشتر از گوشی است و این مدت شارژ نگه داشتن مک بوک شما حین کار، طبیعی و حتی خیلی خوب محسوب میشود.

 • سید گفت:

  سلام
  وقت بخیر
  ببخشید من حدود یک هفته از لپ تاپم استفاده نکردم(لپ تاپ نو هست، تازه خریدم) ، یک هفته پیش شارژ کمی داشت، حدود ۱۸ درصد، امروز که روشنش کردم اول درصد باتری ۱۶ درصد بود، بعد کمتر از ۱ دقیقه رسید به ۶ درصد و بعد خاموش شد!!! میخواستم ببینم این مورد طبیعیه؟! یا باتری لپ تاپ مشکلی داره؟

  • تحریریه آچارباز گفت:

   باسلام
   سید عزیز این مورد در باتری لپ تاپ طبیعی است بعد از مدتی عدم استفاده خود باتری دشارژ میشود. اما برای اطمینان، پس از شارژ صد درصد بررسی کنید لپ تاپ شما حین کار چند ساعت باتری نگه میدارد؟ اگر کمتر از ۳-۴ساعت بود، لازم است باتری بررسی شود.

 • خدیجه گفت:

  با سلام
  من حدود جدیدا یک لب تاپ ایسوس مدلX543رو گروفتم اما بعد از مدتی مثلا دو هفته از ان چون استفاده نکرده بودم میزان شارژش به صفر رسیده بود وقتی به پریز برق متصل کردم خیلی سریع شارژ شد حدود ۸۰ درصد اما بعد از زمان کمی باز افت کرد دقیق دلیلش رو نمیدونم
  اگر راهنمایی کنید ممنونم میشم
  واینکه نحوه شارژ کردن وچه موقع استفاده کردنم هم لطفا توضیح بدید در این مورد

  • تحریریه آچارباز گفت:

   باسلام
   خدیجه عزیز، باتری‌های لپ تاپ پس از مدتی که بلا استفاده می‌مانند به دلیل واکنش‌های داخل شارژشان را از دست میدهند. بررسی کنید که پس از شارژ شدن کامل باتری پند ساعت در حین استفاده شارژ دارید؟ اگر شارژ باتری در کمتر از سه ساعت خالی میشود. لازم است صحت باتری توسط کارشناس تست شود. از آنجایی که اپ تاپ را به تازگی خریداری کرده اید با نمایندگی تماس گرفته و پس از معرفی مدل لپ تاپ خود بپرسید که پس از شارژ ۱۰۰% چند ساعت لپ تاپ در حین کار شارژ خواهد داشت. اگر کمتر از تایم اعلامی بود، لپ تاپ خود را جهت بررسی به نمایندگی ارجاع دهید.

 • نیلوفر گفت:

  سلام لپ تاپ من lenovo ideapad 510 هست حدودا ۵سال پیش خریدم، یه چندماهی میشه که زود شارژش تموم میشه ینی حدودا یک ساعت یک ساعتو نیم نگه میداره .و دوساعتم طول میکشه تا پر شه. میخواستم بدونم طبیعیه؟ و لازمه که باتریشو عوض کنم؟ و اینکه چون زود تموم میکنه و طولم میکشه که شارژ کنه من مجبورم در حالت شارژم باهاش کارکنم، اینجوری خیلی بهش آسیب میرسونه؟

  • تحریریه آچارباز گفت:

   باسلام
   نیلوفر عزیز، خیر طبیعی نیست، مشکلات باتری ممکن است باعث اختلال در عملکرد سایر قطعات و ایجاد هزینه‌های بیشتر برای تعمیر در آینده شود. برای تعمیر و یا تعویض باتری لپ تاپ خود می‌توانید درخواست تعمیر باتری در محل خود را با شماره ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۱۶ ثبت کنید تا کارشناسان ما مورد را بررسی و رفع کنند.

 • سجاد گفت:

  ببخشید منظورم بد رساندم منظور این باتری غیر فعال میشه کرد و شارژ لپ تاپ گذاشت اصلا امکان پذیر هست باتری غیر فعال کرد

  • تحریریه آچارباز گفت:

   باسلام
   سجاد عزیز منظور شما این است به جای استفاده از باتری، با غیر فعال کردن آن، مستقیم لپ تاپ را به شارژ متصل کنید؟ در بخی از مدل لپ تاپ‌ها این امکان وجود دارد که فرد می‌تواند هنگام استفاده از لپ تاپ، باتری آن را خارج و مستقیم لپ تاپ را به شارژ متصل کند. در غیر اینصورت باتری لپ تاپ شما پس از شارژ کامل از مدار خارج و غیر فعال میشود.

 • سجاد گفت:

  سلام من سوال داشتم میخاستم بگم شارژ لپ تاپ میشه غیر فعال کرد و به شارژ گذاشت

 • Sardar گفت:

  من باتری لپ تابمو تازه عوض کردم تا وقتی شارژ کامل بشه میزارم ولی وقتی میخوام باز کنم استفاده کنم بدون شارژر
  یدونه برنامه رو باز می‌کنم شارژش خالی میشه

 • عرفان گفت:

  سلان وقتتون بخیر باطری لپ تاب بنده نو هست و شارژر هم سالمه و تعمیر شده. مدل لپ تاب هم HP PAVILION DV6هستش ویندوز هم۱۰ هستش اما شارژ تا ۴۵ دقیقه یا ۱ ساعت نگه میداره.طبیعیه؟

  • تحریریه آچارباز گفت:

   باسلام
   عرفان عزیز، خیر لازم است صحت باتری بررسی شود. البته ممکن است این مشکل از اختلالات نرم افزاری نیز ناشی شود. بهتر است کارشناس لپ تاپ شما را بررسی کند. پیشنهاد میکنیم برای رفع سریع مشکل درخواست تعمیر لپ تاپ در محل خود را در سایت آچارباز ثبت کنید تا همکاران ما مشکل را بررسی و حل کنند.

 • امیر گفت:

  سلام لپ تاپ من ایسوز هست یه چند وقتیه ۱۰۰ تا شارژ می شه بعد که به ۳۸ می رسه یه دفعه می پره به ۷ ولی خاموش نمشه می شه بگید مشکلش چیه

  • تحریریه آچارباز گفت:

   باسلام
   امیر عزیز، باتری های لپ تاپ عمر محدودی دارند و پس از مدتی استفاده کارایی اولیه خود را از دست می‌دهند. پیشنهاد می‌کنیم برای رفع مشکل اقدام به تعمیر یا تعویض باتری کنید. برای رفع مشکل شما می‌توانید درخواست تعمیر باتری لپ تاپ در محل خود را در سایت آچارباز ثبت کنید تا همکاران ما مشکل را بررسی و حل کنند.

 • sara گفت:

  سلام
  حدود کمتر از دو ماهه که لپتاپ ایسوس خریدم ولی همیشه کمتر از حدی که داخل سیستم اعلام میکنه شارژ نگه میداره مثلا اگر اعلام میکنه ۱ ساعت کمتر میمونه.اطلاعات باتری رو از داخل خود لپتاپ چک کردم ظرفیت باتری ساخته شدش ۳۷۱۳۰mWhهست ولی همون روز اول به ۳۵۹۶۷ افت پیدا کرده و همینطور کمتر میشه
  این نرماله؟من الان باید چیکارش کنم؟

  • تحریریه آچارباز گفت:

   باسلام
   سارای عزیز
   کم شدن کارایی باتری ها به مرور زمان فرایندی گریز ناپذیر است اما از آنجایی که لپ تاپ را به تازگی خیداری کرده اید بهتر است باتری توسط کارشناس بررسی شود. پیشنهاد میکنیم بهنمایندگی لپ تاپ خود مراجعه و برای بررسی از خدمات گاراتی استفاده کنید. در صورتی که لپ تاپ شما دارای گارانتی نیست، برای رفع مشکل شما می‌توانید درخواست بررسی باتری لپ تاپ در محل خود را در سایت آچارباز ثبت کنید تا همکاران ما مشکل را بررسی و حل کنند.

 • مینا گفت:

  سلام و خسته نباشید
  من لپ تاپ رو می زارم شارژ کامل می شه و خاموش می کنم وقتی مثلا بعد از دو هفته می زارم روشن کنم اخطار می ده باتری کمه مثلا حدود ۹ درصده و باید شارژر وصل کنید. با توجه به اینکه موقع خاموش کردن ۱۰۰ درصد بوده چرا بعد یک تا دو هفته می یام روشن کنم این اخطار رو می ده. ممکنه عمر باتری تمام شده باشه ؟ این لپ تاپ رو حدود ۴ ساله که دارم و تا حالا اینجوری نبوده و حدود ۳ ماهی می شه که این حالتی شده. ممنون از شما

  • تحریریه آچارباز گفت:

   باسلام
   مینای عزیز بله ممکن است باتری ها در شروع کار تا چندین ماه ممکن است شارژ را در خود نگهدارند اما پس از مدتی کیفیت اولیه خود را از دست میدهند. در هنگام استفاده چند ساعت شارژ دارید؟
   برای رفع مشکل شما می‌توانید درخواست تعمیر باتری لپ تاپ در محل خود را در سایت آچارباز ثبت کنید تا همکاران ما مشکل را بررسی و حل کنند.

   • مینا گفت:

    با سلام و سپاس از پاسخ شما
    هنگامی که ۱۰۰ درصد شارژ می شه ۲ ساعت شارژ را نشان می دهد اما خب وقتی خاموش می کنم و دو هفته بعد روشن می کنم اخطار می ده که شارژ را وصل کنید.

    • تحریریه آچارباز گفت:

     باسلام
     مینای عزیز، موقع استفاده از سیستم پس از شارژ چند ساعت می‌توانید با آن کار کنید، اگر کمتر از یک ساعت و نیم و یا یک ساعت است، پیشنهاد میکنیم اقدام به تعمیر باتری لپ تاپ خود کنید.

 • حدیث گفت:

  سلام من حدود یک سالیه ک لب تاب ایسوز خریدم سه تا چهار ساعت خوب شارژ نگه میداشت، اما دوسه روزیه یک ساعت و نیم خالی میشه شارژش ،ممکنه باتریش خراب شده باشه یا شارژرش مشکل داره؟؟؟

  • تحریریه آچارباز گفت:

   باسلام
   حدیث عزیز باتری لپ تاپ ها پس از مدتی استفاده کیفیت اولیه خود را از دست می‌دهند. لازم است جهت جلوگیری از بروز آسیب به سایر قطعات، ناشی از خرابی باتری لپ تاپ، هرچه سریعتر اقدام به تعمیر و یا تعویض باتری خود کنید. پیشنهاد می‌کنیم درخواست تعمیر لپ تاپ در محل خود را در سامانه آچارباز با شماره ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۱۶ ثبت کنید تا همکاران ما مشکل را بررسی و حل کنند.

 • امیر گفت:

  سلام من وقتی شارژر را به لپ تاپ وصل میکنم لپ تاپ نه پر میشود ونه خالی باید چیکار کنم؟

  • تحریریه آچارباز گفت:

   باسلام
   امیر عزیز، باتری لپ تاپ شما خراب شده است،لازم است برای جلوگیری از بروز هر گونه آسیب به سیستم جهت تعمیر یا تعویض باتری لپ تاپ اقدام کنید. پیشنهاد می‌کنیم درخواست تعمیر لپ تاپ در محل خود را در سامانه آچارباز با شماره ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۱۶ ثبت کنید تا همکاران ما مشکل را بررسی و حل کنند.

 • مریم گفت:

  سلام،مدتی هستش که لبتاب من بدون اینکه اخطار بده به طور خودکار خاموش میشه و من از برنامه هایی استفاده میکنم ک گرافیک سنگینی دارند اما وقتی هم که از این برنامه ها استفاده نمیکنم زود شارژش تموم میشه ایا نیاز به تعویض باطری داره؟

  • تحریریه آچارباز گفت:

   باسلام
   مریم عزیز، بله باتری لپ تاپ دچار مشکل شده است و لازم است جهت جلوگیری از بروز هرگونه مشکلی در سایر قطعات، برای تعمیر یا تعویض باتری لپ تاپ اقدام کنید. پیشنهاد می‌کنیم درخواست تعمیر لپ تاپ در محل خود را در سامانه آچارباز با شماره ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۱۶ ثبت کنید تا همکاران ما مشکل را بررسی و حل کنند.

 • امیر گفت:

  سلام. دلیل خالی شذن سریع باطری وقتی لپ تاپ خاموش است. مدت زمان کار باطری یکساعت و نیم. مدت خالی دن باطری در حالت خاموش ۵ روز

  • تحریریه آچارباز گفت:

   با سلام
   امیر عزیز باتری لپ تاپ شما نیاز به تعمیر یا تعویض دارد. پیشنهاد می‌کنیم درخواست تعمیر باتری در محل خود را در سامانه آچارباز با شماره ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۱۶ ثبت کنید تا همکاران ما مشکل را بررسی و حل کنند.

 • امیر عدیل گفت:

  سلام
  لب تاب من ایسوز مدل N550J
  مدت زمان نگهداری شارژش ۱/۱۵ ساعته
  ایا باطریش مشکل داره یا کلا این مدل انقدر باطریش ضعیفه ؟؟

  • تحریریه آچارباز گفت:

   باسلام
   امیر عزیز، یک ساعت زمان کمی برای نگه داشتن شارژ است و باتری سیستم شما مشکل دارد. لازم است جهت تعمیر یا تعویض آن اقدام کنید. شما می‌توانید درخواست تعمیر باتری لپ تاپ در محل خود را در سایت آچارباز ثبت کنید تا همکاران ما مشکل را بررسی و حل کنند.

 • مهسا گفت:

  سلام.من بعد آپدیت ویندوز ۱۰ باتریم خیلی زود تموم میشه و وقتی هم حتی با ۱۰۰ میرسه چراغش سبز نمیشه .قبل آپدیت این مشکل رو نداشت. الآن به نظرتون کاری هست که انجام بدم این مشکل برطرف بشه؟ممنونم.

  • تحریریه آچارباز گفت:

   باسلام
   مهسای عزیز، پس از آپدیت برخی از ویجت ها به صورت آماده به کار در قسمت استارت اجرا می‌شوند این ویجت ها را غیر فعال کنید.

   • نسیم گفت:

    سلام منم ویندوز ده تازه اپدیت کردم زود شارژ خالی میکنه روزی دوبار میزنمش شارژ مشکلش چیه میتونه مال موس باشه یا اینکه چطوری برنامه رو ویجت کنم

    • تحریریه آچارباز گفت:

     باسلام
     نسیم عزیز، در قسمت جستجو عبارت msconfig.exe را شرچ کنید و پس از انتخاب برنامه، در تب Startup می‌توانیدوویجت‌های فعال موقع استارت کار ویندوز را مشاهده کنید.

 • Hanieh گفت:

  سلام وقت بخیر
  من تازه ۱ هفته ای میشه که لپتاپ Asus x509 خریدم.اما بعد ۳ ساعت شارژش به ۱۵ میرسه.
  چیکار باید بکنم؟

  • تحریریه آچارباز گفت:

   باسلام
   هانیه عزیز بررسی کنید که در دفترچه راهنمای لپ تاپ میزان نگهداری شارژ در باتری در حالت آماده به کار چه مقدار است. در صورتی که کمتر از آن شارژ نگه می‌دارد با نمایندگی تماس بگیرید.

 • فاطمه گفت:

  سلام وقت بخیر
  حدود یک هفته ای میشه که لپ تاپم زود شارژ خالی می کنه حتی اگه برنامه ای باز نباشه
  حتی یک ساعت هم شارژ رو نگه نمیداره و زمان شارژ شدنش هم طولانی تر شده
  قبلا این مشکل رو نداشتم
  حدود یکسال هم هست که خریدمش مدلشم ایسوس k550i
  مشکلش چیه باید چیکار کنم؟

  • تحریریه آچارباز گفت:

   باسلام
   دوست عزیز، به احتمال زیاد باتری شما دارای مشکل است و نیاز است که باتری در صورت امکان تعمیر و یا تعویض شود. البته این مشکل عادی است اغلب باتری‌های لپ تاپ کیفیت خود را به رور از دست می‌دهند. برای بررسی باتری شما می‌توانید درخواست تعمیر لپ تاپ در محل خود را در سامانه آچارباز با شماره ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۱۶ ثبت کنید تا همکاران ما مشکل را بررسی و حل کنند.

 • danial گفت:

  سلام من ساعت ۸ تا ۲ مدرسه هستم و از ساعت ۸ روشن میکنم تا ساعت ۱۱-۲۵شارز داره ولی کم هست باید چه کار کنم؟؟

  • تحریریه آچارباز گفت:

   باسلام
   دوست عزیز متوجه مشکلتان نشدیم،سیستم ۲۵ دصد سارژ می‌شود یا یا در حدود سه ساعت روشن می‌ماند؟

 • میترا گفت:

  سلام من اگر لپ تاپم به شارژر وصل نباشه خاموش می شود.چرا

  • تحریریه آچارباز گفت:

   باسلام
   دوست عزیز، باتری لپ تاپ شما دچار اختلال شده است، شما می‌توانید درخواست تعمیر لپ تاپ در محل خود را در سامانه آچارباز با شماره ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۱۶ ثبت کنید تا همکاران ما مشکل را بررسی و حل کنند.

 • امیر محمد گفت:

  سلام من یک هفته هست لپ تاپ لنوو l3 رم ۸ core i5 درصد شارژش ۸۰ درصد هست موقعی که بازی hello guest رو انجام میدم بعد از نیم ساعت باتری به ۲۰ یا ۳۰ میرسه و همیشه در حالت battry Server هم هست آیا طبیعیه؟

  • تحریریه آچارباز گفت:

   باسلام
   دوست عزیز برخی بازی‌ها پردازنده را درگیر می‌کنند و انرژی بیشتر استفاده می‌شود، در صورتی که در حالت کاربری عادی نیز باتری سریع تمام می‌شود بهتر است جهت بررسی باتری خود با یک تکنسین تماس بگیرید همچنین شما می‌توانید درخواست تعمیر لپ تاپ در محل خود را در سامانه آچارباز با شماره ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۱۶ ثبت کنید تا همکاران ما مشکل را بررسی و حل کنند.

 • محدثه گفت:

  سلام خسته نباشید من یک هفته هست لبتاب لنوا خریدم ولی متاسفانه باتریش نهایت دو ساعت نیم نگه می داره با اینکه صدرصد هست نظرتون مشکلی داره اخه نو هست

  • تحریریه آچارباز گفت:

   باسلام
   دوست عزیز بهتر است با نمایندگی لپ تاپ خود تماس گرفته و مشکل را مطرح کنید. همچنین برای بررسی صحت باتری، شما می‌توانید درخواست تعمیر لپ تاپ در محل خود را در سامانه آچارباز با شماره ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۱۶ ثبت کنید تا همکاران ما مشکل را بررسی و حل کنند.

 • سارا گفت:

  سلام من یه لپ تاپ اچ پی دارم که ۲ ماهی هست خریدم اوایل عالی بود اما بعد بیشتر از یک ساعت شارژش دوام نمیاره اما خیلی سریع شارژ میشه شاید ۲۰ دقیقه فول شارژ میشه چکار کنم

  • تحریریه آچارباز گفت:

   باسلام
   دوست عزیز باتوجه به اینکه تازه این لپ تاپ را خریداری نموده‌اید، بهتر است برای بررسی سلامت باتری لپ تاپ خود به نمایندگی مراجعه کنید و یا درخواست تعمیر لپ تاپ در محل خود را در سامانه آچارباز با شماره ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۱۶ ثبت کنید تا همکاران ما مشکل را بررسی و حل کنند.

 • حسین اسداللهی گفت:

  سلام من لپ تاپ msi gf63 thin 9scxr رو سه هفته نشده که خریدم. توی تمام ویدیوهای یوتیوبی که ازش دیدم ۵.۵ ساعت رو دوام آورده با نور کم و باتری سیور. مال منم همینطوری بود ولی از دو روز گذشته عمر باتری به ۲ ساعت کاهش پیدا کرده. تنها کاریم ک کردم ارتقا درایور کارت گرافیک به آخرین ورژن بوده. باید به گارانتی مراجعه کنم؟

  • تحریریه آچارباز گفت:

   با سلام
   دوست عزیز، بله اگر همچنان گارانتی دارد بهتر است به گارانتی مراجعه کنید. اما این موضوع در باتری‌های لپ تاپ اغلب اتفاق می‌افتد زیرا که عمر مفید آنها سه سال گزارش می‌شود و بعد از مدتی استفاده، آن کارایی ابتدایی را ندارد.

 • علی گفت:

  لپ تاپ دل دارم یک باطری نو براش گرفتم و بعد از چند بار شارژ چند ماه استفاده نکردم ولی بعدا که باطری را شارژ میکنم ده دقیقه نشده سریع تخلیه میشه!

  • تحریریه آچارباز گفت:

   با سلام
   دوست عزیز، ممکن است باتری شما از کیفیت لازم برخوردار نبوده باشد. هر چند درست نیست لپ تاپ با باتری شارژ شده چند ماه بی استفاده بماند همین موضوع باعث آسیب به باتری و لپ تاپ می‌شود. بهتر است هرچه سریعتر جهت تعمیر و یا تعویض باتری اقدام کنید. شما می‌توانید درخواست تعمیر لپ تاپ در محل خود را در سامانه آچارباز با شماره ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۱۶ ثبت کنید تا همکاران ما مشکل باتری را در محل بررسی و در صورت امکان آن را تعمیر و یا با باتری با کیفیت و اصل تعویض کنند.

 • mohad گفت:

  سلام من ۲ روزه لپ تاپ لنوو خریدم امروز تا دستگاهو روشن کردم حدود۵ دقیقه بعد شارژش از۲۰درصد رسید به۶درصد.این تغییر زیاد نیس؟

  • تحریریه آچارباز گفت:

   سلام
   دوست عزیز، ممکن است باتری لپ تاپ دچار مشکل باشد، می‌توانید با شماره ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۱۶ تماس بگیرید تا کارشناسان ما شما را راهنمایی کنند.

  • امیر گفت:

   داداش نور لپ تاپت رو کم کن مخصوصا موقع بازی

 • ehsan گفت:

  سلام من حدود ۷ ماهه لب تاله لنوو s540 گرفتم دیشب ۸۸ درصد شارژ داشت خاموش کردم و روز بعد روشن کردم شد ۸۱ درصد ایا این طبیعیه؟ البته چند باری این طوری شده

  • تحریریه آچارباز گفت:

   با سلام
   دوست عزیز، این چند درصد شارژ باتری به دلیل خاموش شدن و روشن شدن مجدد صرف شده و طبیعی است.

 • علی گفت:

  سلام من لبتاب ایسوز چند ماهی است خریدم فکر کنم هم گرانتی داشته باشه هنوز .شارژر یه صدای عجیب میدهو جا نمیره .

  • تحریریه آچارباز گفت:

   با سلام
   با توجه به تمام نشدن مدت گارانتی، لطفا خیلی سریع به مرکز گارانتی دستگاه مراجعه کنید.

 • سامان گفت:

  سلام من سامان هستم من ۵ ساله لبتاب ایسر دارم ولی شارژش خیلی زود تموم میشه زمانش حدود ۱۵یا۲۰ دقیقه دووم میاره برای همین باید همیشه به شارژر وصل بشه میشه راهنمایی کنید ممنون میشم

 • شیما گفت:

  من لپتاپ استوک hpخریدم باتریش حدود ۲ تا ۳ ساعت بیشتر کار نمیکنه.زمانش مناسبه یا مشکل داره؟

 • مهدی گفت:

  سلام من ۴ماهه لبتاب گرفتم در ۳ماهه اول باتری لبتاب ۳ساعت ونیم نگه می داشت ولی در ۱هفتهی اخیر وقتی ازبرق میکشمش خاموش میشه دلیلش چیه

 • Amirali گفت:

  لپ تاپ استوک گرفتم چند روز میشه.تقریبا۳ تا۳ساعت و نیم باتری نگه میداره.میخواستم بدونم اینقدر زمان خوبه یا باتری مشکل داره؟؟؟

  • تحریریه آچارباز گفت:

   سلام
   اگر منظور شما ۳ ساعت و نیم هست، خیر. لپ تاپ مشکلی ندارد و این زمان برای باتری مناسب و منطقی است. البته به نوع و برند لپ تاپ بستگی دارد. اما در بین لپ تاپ های میان رده رو به بالا، زمان خوبی است.

 • امیرحسین گفت:

  من ۳ روزه که لپ تاپم رو خریدم اولین روز که مشکلی نداشت اما الان ۲۰ دیقه pes 2020 بازی کردم سارژ ۸۰ درصد شد ۲۴ د رصد مشکلش چی میتونه باشه؟؟

  • تحریریه آچارباز گفت:

   سلام
   با توجه به اینکه هنوز مدت زمان ضمانت و گارانتی دستگاه تمام نشده، بهتر است به مرکز گارانتی آن مراجعه کنید.

 • مونا گفت:

  سلام، لپتاپ من ایسوس هستش، چندروزی میشه که خریدمش، باتریش به ۲۰درصد که رسید آلارم داد و بعد طی ۲ تا ۳ دقیقه باتری ۰ شد. خواستم بدونم مشکل از باتریِ و یا طبیعیِ؟

  • تحریریه آچارباز گفت:

   سلام
   این مشکل طبیعی نیست. بهتر است تا هنوز گارانتی دستگاه تمام نشده، آن را به مرکزی گارانتی تحویل دهید.

 • محمد گفت:

  سلام من لپ تاپم رو ۱ ماهه خریداری کردم و برای نقشه کشی و کارای مهندسی ازش استفاده میکنم . تقریبا با شارژ ۱۰۰% ۵ ساعت کار مداوم میکردم تا به ۲۰% میرسید و به برق متصلش میکردم .اما دو روزه زیر یک ساعت و نیم به ۲۰% میرسه. باتری رو هم تست کردم سالم بود. علتش چی میتونه باشه؟ ممکنه با آپدیت ویندوز درست شه ؟؟

  • تحریریه آچارباز گفت:

   سلام
   لطفا ویندوز را آپدیت کنید. اما بهتر است تا زمانی گارانتی لپ تاپ به پایان نرسیده، به شرکت گارانتی مراجعه کنید تا مشکل بررسی شود.

 • علی گفت:

  سلام من لپ تاپ ایسوس دارم ۶ ماهه خریدم فقط ۸۲ درصد شارژ میشه لطفا هر چه زودتر جوابمو بدید

  • تحریریه آچارباز گفت:

   سلام
   دوست عزیز، پیشنهاد میکنم تا مدت گارانتی لپ تاپ به پایان نرسیده، به گارانتی مراجعه کنید تا مشل دستگاه برطرف شود.

 • مجتبی گفت:

  لب تابمو سه روزه خریدم. کلا یک ساعت شارژ نگه میداره…گارانتی هم داره.. چه کار کنم؟

 • سیدعلی موسوی گفت:

  سلام بنده حدود۲تا۳ سال است که یک لپ تاپ گرفتم و خب بخاطر حساسیتم خیلی کم از باتریش کار کشیدم. ولی جدیدا وقتی به شارژ است مشکلی ندارد و وقتی می کشم پس از چند دقیقه به حالت فکر کنم هایبرنیت می رود. خلاصه اینکه فقط تو این ۲ماه بود که از ترس سوختن لپ تاپ ۲۴ ساعته به برق بوده. آیا باتری رو باید عوض کنم؟ راهی هست که بشه درستش کرد؟

 • kary97 گفت:

  سلام من لبتاب استوک گرفتم باطری تا یک ساعت ونیم خوب کار میکنه ولی بعد از اون روی ۳۳درصد یکباره خالی میکنه یا اگر فن رو دور بالا روشن بشه یکباره از ۳۳درصد خالی میکنه آیا باطری درحال خراب شدنه ؟

 • سارا گفت:

  لپ تاپ خود من چند وقتیه همین مشکلو داره…بیچارم کرده تا از برق میکشمش باتری خالی میکنه خلاصه کمه بیست و چهارساعته تو برقه

 • ارسال دیدگاه  استفاده از مطالب سایت آچارباز فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق سایت متعلق به آچارباز است.