Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
×

وب اپلیکیشن آچارباز را نصب کنید!

نصب

به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید. | درخواست تعمیر در محل

لپ تاپ و کامپیوتر

آموزش تصویری کار با کیبورد لپ تاپ و کامپیوتر

صفحه کیبورد لپ تاپ

چقدر در مورد کامپیوتر، تنظیمات کیبورد و کلیدهای ترکیبی اطلاعات دارید؟ چنانچه صفحه کلید لپ تاپ‌تان غیر فعال شد، چه کاری برای رفع مشکل می‌توانید انجام دهید؟ آموزش کار با صفحه کلید لپ تاپ یکی از آموزش‌های مهم است که به شما کمک می‌کند با لپ تاپ‌تان ارتباط بهتری بگیرید. صفحه کلید در واقع پل ارتباطی شما با لپ تاپ و عملکردتان است. چنانچه با کلیدهای تابعی، ترکیبی و … صفحه کیبورد خود اشنا نباشید، در رفع مشکلات سیستمی خود دچار مشکل خواهید شد.

در این مقاله از آچارباز به شما کار با صفحه کلید لپ تاپ را آموزش داده و شما را با تمامی اجزای صفحه کلید لپ تاپ، همچون کاربرد علامت @ در کیبورد لپ تاپ، حرف”د”در کیبورد لپ تاپ، کلیدهای ترکیبی کیبورد کامپیوتر، تنظیمات کیبورد لپ تاپ، کلیدهای f در لپ تاپ، کاربرد کلید دیلیت در کیبورد و … آشنا می‌کند. پس همراه‌ما باشید.

چگونه کیبورد کامپیوتر را فعال کنیم؟

فعال کردن کیبورد، در نسخه‌های مختلف تفاوت چندانی با هم ندارد. اما چنانچه ویندوز شما 10 است:

  • ابتدا موس را در Taskbar برده و کلیک راست کنید.
  • از منوی باز شده، روی گزینه Show toch keyboard button کلیک کنید تا تیک آن فعال شود.

چنانچه ویندوز شما 8 یا 8.1 باشد، برای تنظیمات کیبورد لپ تاپ، باید از دکمه‌ی Start شروع کنید. مابقی قابلیت‌ها مشابه یکدیگر هستند. درTaskbar ویندوز خود کلیک راست کرده، گزینه Touch Keyboard را انتخاب کنید.

برای تعمیر لپ تاپ از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید

چند نوع کلید در صفحه کلید وجود دارد؟

به منظور آموزش کار با صفحه کلید لپ تاپ باید در ابتدا تمامی کلیدهای آن را بشناسیم. هر صفحه کلیدی دارای یک سری نمادها، سمبل‌ها و 3 نوع کلید تایپی، اعدادی و ترکیبی است که شامل مواردی می‌شود که در ادامه به آنها می‌پردازیم.

نمادها یا سمبل‌ها در صفحه کلید، چه چیزهایی هستند؟

نمادها، در بحث آموزش کار با صفحه کلید لپ تاپ و کامپیوتر، یک سری سمبل‌ها هستند که در سمت راست کلیدهای الفبایی قرار دارند و شامل مواردی همچون /، “، >، < و … می‌شوند. علاوه براین‌ها کاراکترهای خاصی همچون@، #، %، $ هم در گروه نمادها یا سمبل‌ها قرار می‌گیرند که در گوشه‌ی چپ صفحه کیبورد، قسمت بالا قرار دارند. برای فعال کردن آنها، باید کلید Shift و کلیدهای عددی در قسمت بالای صفحه کیبورد را فشار دهید.

صفحه کیبورد لپ تاپ
شناخت انواع کلیدهای صفحه کیبورد در ایجاد تعامل و سرعت کار بیشتر بسیار موثر است.

کلیدهای اعدادی

این کلیدها در دو قسمت بالای صفحه کیبورد و سمت راست آن قرار دارند و برای تایپ اعداد استفاده می‌شوند. البته کلیدهای اعدادی قسمت بالا با ترکیب Shift، نمادهای خاص همچون *، &، ^ و … را روی صفحه نشان می‌دهند.

کلیدهای ترکیبی

یکی از قسمت‌های مهمی که در آموزش کار با صفحه کلید لپ تاپ، باید به صورت کامل به آن بپردازیم، کلیدهای ترکیبی هستند . این کلیدها، 12 کلید تابعی از F1 تا F12 است، هرکدام از این کلیدها عملکرد متفاوتی دارند.

کلیدهای ترکیبی صفحه کیبورد
کلیدهای ترکیبی در قسمت بالای صفحه کیبورد قرار داشته و هرکدام عملکرد متفاوتی دارند.

کلیدهای تایپی

یکی دیگر از انواع کلیدها که در آموزش کار با صفحه کلید لپ تاپ، از آنها بسیار استفاده می‌کنید، کلیدهای تایپی هستند. این کلیدها حروف الفبا، در 3 ردیف 26 تایی هستند، که در قسمت میانی صفحه کلید قرار دارند.

از کلید های ترکیبی کیبورد کامپیوتر، چگونه استفاده می‌کنیم؟ چگونه کلید های f را فعال کنیم؟ 

همانطور که در قسمت آموزش کار با صفحه کلید لپ تاپ به آن اشاره کردیم، دکمه‌های ترکیبی شامل F1 تا F12 هستند، هرکدام از آنها با ترکیب Shift یا Ctrl کاربرد متفاوتی دارند. عملکرد کلید های f در لپ تاپ نیز به مانند کامپیوتر بوده و تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند. در این قسمت در مورد عملکرد هرکدام از این 12 کلید صحبت خواهیم کرد:

کاربرد کلید F1

کلید F1، در واقع همان کلید Help یا کمک است که در تمامی نرم افزارهای ویندوز، با فشردن آن اطلاعات مفیدی به شما داده می‌شود.

کاربرد کلید F2

از کلید F2 برای تغییر نام سریع فولدر یا فایل‌ها استفاده می‌شود.

کلیدهای تایپی کامپیوتر
از کلیدهای تایپی برای تایپ استفاده می‌شود.

کاربرد کلید F3

از این کلید، برای جستجو در پنجره‌های ویندوز استفاده می‌شود. هنگامیکه در دسکتاپ هستید، فشردن آن Search ویندوز را فعال می‌کند. فشردن دو دکمه‌ی F3+Shift با هم، برای تغییر حروف بزرگ و کوچک استفاده می‌شود.

کاربرد کلید F4

کلید F4 در مرورگر اینترنت اکسپلورر و خود اکسپلورر ویندوز، نوار آدرس را باز می‌کند. این کلید در نرم افزار Word آخرین عمل را تکرار می‌کند. برای بستن پنجره با کیبورد نیز می‌توان از F4 استفاده کرد. ترکیب این کلید با Alt کل پنجره‌های فعال در مرورگر را می‌بندد.

کاربرد کلید F5

کلید F5 اطلاعات صفحه را به روز می‌‌کند. این کلید در واقع کلید (Refresh) است و اطلاعات را به روزرسانی خواهد کرد.

پیشنهاد مطالعه

کاربرد کلید F6

این کلید در تمام مرورگرها کلید مکان نما را به نوار آدرس می‌برد.

کاربرد کلید F7

کلید F7، برای چک کردن املایی در برنامه‌های Word و Outlook استفاده می‌شود. در فایرفاکس، این کلید Creat Browsing را فعال/غیرفعال می‌کند.

کاربرد کلید F8

کلید F8، هر روش انتخابی را فعال نگه می‌دارد. اگر کلید را 2 بار فشاردهید، کل کلمه را انتخاب می‌کند. اگر کلید F8 را 3 بار فشار دهید، یک جمله را برایتان انتخاب می‌کند. در صورت فشردن 4 باره آن، کل پاراگراف انتخاب می‌شود. اگر 5 بار کلید F4 را فشار دهید، کل سند انتخاب خواهد شد.

کلید f8 لپ تاپ
برای خاموش کردن F8 باید یک بار روی خود کلید بزنید و یا کلید Esc را فشار دهید.

کاربرد کلید F10

این کلید، در برنامه‌های مختلف نوار منو را باز می‌کند. ترکیب کلید F10+Shift حکم کلیک راست دارد.

کاربرد کلید F11

این کلید، در تمام نمایشگرها حالت تصویر را تمام صفحه می‌کند. با فشردن یک بار دیگر دوباره از حالت تمام نمایش خارج می‌شود.

کاربرد کلید F12

کلید F12 در محیط آفیس، حکم Save as دارد. ترکیب F12+Shift سند را ذخیره می‌کند. این کار را F12+Ctrl نیز انجام می‌دهد. ترکیب Ctrl+Shift+F12 معادل Ctrl+P خواهد بود و برای پرینت گرفتن استفاده می‌شود.

از کلید fn در کیبورد چه استفاده ای می شود؟

یکی دیگر از کلیدهایی که در آموزش کار با صفحه کلید لپ تاپ، باید با نحوه عملکرد آن آشنا ‌شوید، دکمه fn است. کلید fn، در اغلب لپ تاپ‌ها و برخی صفحه کلیدهای کامپیوتری وجود دارد و از آن برای تغییر نور و صدای اسپیکر، استفاده می‌شود.

از کلید دیلیت Delet Key در کیبورد چه استفاده‌ای می‌شود؟

اغلب از کلید دیلیت در کیبورد، برای حذف کاراکترهایی که پس از کرسر متنی قرار دارند، استفاده می‌شود.

  • این کلید به همراه کلید Backspace، برای حذف کاراکترهای متنی کاربرد دارد. با این تفاوت که در بک اسپس، کاراکترهای قبل از کرسر پاک می‌شوند.
  • از طرفی دیگر کلید دیلیت در کیبورد برای حذف فولدر نیز استفاده می‌شود. در حالیکه Backspace این قابلیت را ندارد.

اگر کاربر بخواهد کلمه پس از کرسر را پاک کند، می‌تواند از میان‌بر Ctrl+Del استفاده کند. ترکیب Backspace+Del، نیز برای حذف کلمه کامل قبل کرسر استفاده می‌شود.

کاربرد کلید دیلیت در لپ تاپ
یکی دیگر از موارد مصرف کلید دیلیت در کیبورد، ترکیب Delete+Alt+Ctrl است که سبب فعال شدن برنامه Task Manager می‌شود.

کلید میانبر جابجایی پنجره چیست؟

یکی دیگر از موارد آموزش کار با صفحه کلید لپ تاپ، استفاده کلیدهای میانبر جابجایی پنجره‌هاست. برای جابجایی سریع میان پنجره‌ها، از کلید میانبر Alt+Tab استفاده کنید. روش کار به این صورت است که کلید Alt را نگه می‌دارید و کلید Tab را به صورت جدا می‌زنید با زدن هرباره کلید Tabبین پنجره‌ها جابه‌جا خواهید شد.

مینیمایز با کیبورد چگونه انجام می‌شود؟

برای مینیمایز کردن پنجره‌ها با کیبورد (کوچک کردن)، باید کلید میانبر Windows+M را فشار دهید و برای بزرگ کردن پنجره‌ها، نیز دکمه‌ی میانبر Windows+Shift+M را فشار دهید.

مینیمایز کردن تصویر
برای جا‌به‌جاشدن میان پنجره‌های باز، باید از کلید میانبر Alt+Ctrl استفاده کنید. دست خود را روی کلید Alt قرار دهید و با کلید Tab میان پنجره‌های باز جابه‌جا شوید.

علامت @، در کیبورد چه کاربردی دارد؟

علامت @، در کیبورد لپ تاپ یکی از نمادهایی است که برای فعال کردن آن باید دکمه‌ی Shift را فشار دهید. از علامت @+ Crtl+Alt برای نیم فاصله در تایپ فارسی استفاده می‌شود.

حرف د در کیبورد لپ تاپ چه کارایی دارد؟

اگر در برنامه Word باشید، کلید میانبر Ctrl+D قسمت Font را باز می‌کند. در مرورگرها ترکیب کلید میانبر Ctrl+D یک پنجره‌ی جدید برایتان باز می‌کند.

حرف ئ در کیبورد کامپیوتر کجاست؟

برای تایپ همزه (ئ) در صفحه کلید رایج ویندوز باید دکمه‌ی M را فشار دهید.

چگونه کیبورد لپ تاپ را فارسی کنیم؟

یکی دیگر از موارد مهمی که در آموزش کار با صفحه کلید لپ تاپ باید به آن توجه کنید، اضافه کردن زبان فارسی به لپ تاپ یا کامپیوتر است. اضافه کردن زبان فارسی به کیبورد، برای ما که زبان‌مان فارسی است، بسیار مهم و ضروری است. برای اضافه کردن زبان فارسی به لپ تاپ:

  • ابتدا پنل Control Panel را باز کنید
  • . به قسمت زبان یا Language بروید و گزینه Clock Language and Regin را انتخاب کنید.
  • سپس گزینه Add Language و در نهایت گزینه فارسی را انتخاب کنید.
  • اینک زبان فارسی، به لپ تاپ یا کامپیوتر شما افزوده شده است.
اضافه کردن زبان فارسی به لپ تاپ
برای اضافه کردن زبان فارسی به لپ تاپ یا کامپیوتر باید از پنل Control Panel، قسمت زبان Language رفته و گزینه Clock Language and Regin انتخاب کرده و گزینه فارسی را انتخاب کنید.

در این مقاله سعی بر این داشتیم تا راه حل‌های کلیدی و آموزشی کار با لپ تاپ و کامپیوتر را به شما آموزش دهیم. چنانچه در هنگام کار، کامپیوتر و یا لپ تاپ شما دچار خرابی شد، می‌توانید از خدمات تعمیر لپ تاپ و کامپیوتر آچارباز استفاده کنید. البته خدمات مجموعه‌ی آچارباز تنها به تعمیر کامپیوتر و لپ تاپ محدود نمی‌شود، اگر قصد ارتقا کامیپوتر، بازیابی اطلاعات کامپیوتر در محل داشتید نیز می‌توانید از خدمات در محل آچارباز استفاده کنید. کافی است سفارش‌تان را به صورت آنلاین در اپلیکیشن و یا وب سایت ما به ثبت برسانید.

تعمیر کامپیوتر در محل با آچارباز
سرویس تعمیر کامپیوتر در محل آچارباز یک تعمیرگاه سیار آنلاین کامپیوتر است که کار آن عیب یابی و رفع ایراد تمامی سیستم‌های کامپیوتری است. در صورت بروز مشکلات نرم افزاری و سخت افزاری، کافیست در اپلیکیشن خدمات سیار آچارباز، درخواست تعمیرکار سیار کامپیوتر را ثبت کنید.
تعمیر کامپیوتر
4.7/5 - (3 امتیاز)

نوشته های مشابه

‫2 دیدگاه ها

  1. باسلام و تشکر از راهنمایی خوب شما، من چون سنی ازم گذشته فکرمیکنم باید کلاس عملی برم،چون برای کارم خیلی لازم اجباریه،ممنون موفق و سلامت باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا