×

وب اپلیکیشن آچارباز را نصب کنید!

نصب

به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید. | درخواست تعمیر در محل

آبگرمکن و پکیج

پکیج فن دار بهتر است یا بدون فن؟

تفاوت پکیج فن دار و بدون فن

همان طور که در مقاله های قبل اشاره کردیم پکیج برای گرم کردن رادیاتورها و تولید آب گرم مصرفی ساختمان ها و شرکت ها و کارخانه ها و… استفاده می شود. پکیج ها به طور کلی به دو دسته تقسیم می شوند. پکیج های فن دار و پکیج های بدون فن. دستگاه پکیج فن دار و پکیج های بدون فن از لحاظ فنی تفاوت بسیاری با یکدیگر دارند. ما در این مقاله به تفاوت پکیج فن دار و بدون فن می پردازیم.

اگر برای خرید یک پکیج جدید به دنبال تفاوت‌های پکیج‌های فن دار و بدون فن هستید، بهتر است یک بار دیگر برای درست کردن پکیج قبلی خود اقدام کنید. این بار از تیم تعمیرکاران آچارباز کمک بگیرید تا تعمیر پکیج شما را انجام دهند. برای ثبت درخواست می‌توانید به سایت یا اپلیکیشن ما مراجعه کنید.


پکیج بدون فن

پکیج بدون فن دستگاهی است که دود و گازی که در آن جمع می شود را از طریق دودکش و مکش طبیعی آن به بالا کشیده و خارج می کند.

♦دود هایی که بر اثر سوختن گاز در این دستگاه جمع می شوند به صورت طبیعی از دودکش خارج می شود و نیاز به سیستم دیگری برای خارج کردن گاز ها ندارد.

♦ یکی از مزیت های پکیج بدون فن نداشتن سر و صدا و مصرف برق کمتر است.

♦ یکی از تفاوت پکیج فن دار و بدون فن در قطر دودکش است. قطر دودکش در دستگاه های بدون فن 15 سانتی متر است و ارتفاع دودکش هم در این نوع پکیج باید حدود 3 متر باشد.

♦ دودکش دستگاه های بدون فن باید با هوای آزاد ارتباط داشته باشد اما به این معنا نیست که دودکش در معرض باد و طوفان و باران و برف قرار گیرد. چون این نوع دودکش باید در فضای آزاد نصب شود برای اینکه دود و گاز پکیج با باد و باران به داخل ساختمان بر نگردد باید سر کلاهک آن را با پشم شیشه بپوشانید.

برای تعمیر پکیج از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید

پکیج فن دار (پکیج بدون دودکش)

♥ پکیج های فن دار باید در محیط های پوشیده نصب شوند، نصب کردن این نوع پکیج ها در فضای باز ممنوع است.

♥ پکیج فن دار به دودکش احتیاجی ندارد و به نوعی پکیج بدون دودکش است. یکی از مزیت های این پکیج این است که می توان آنها را در محیط هایی که جایی برای دودکش پکیج تعبیه نشده، نصب کرد.

♥ قطر دودکش در دستگاه های پکیج فن دار حدود 6 سانتی متر است که استفاده از آن ضروری نیست.

♥ از دیگر تفاوت پکیج فن دار و بدون فن٬ جنس دودکش است. در پکیج های فن دار جنس دودکش از سیمان است که در محیط های بسته نصب می شوند. در پکیج های فن دار قطعه ای به نام فلنج فن وجود دارد که به خروج گازهای مضر از پکیج کمک میکند و هوای تازه را به داخل انتقال می دهد.

پیشنهاد مطالعه
مقایسه پکیج فن دار و بدون فن
در انتخاب پکیج فن دار باید به فضای نصب دودکش در منزل خود توجه کنید

حالا با توجه به توضیحاتی که داده شد٬ سوال این است:

پکیج فن دار بهتر است یا بدون فن؟

تا اینجا تفاوت پکیج فن دار و بدون فن را توضیح دادیم اما هنگام انتخاب و خرید پکیج های فن دار و بدون فن باید این نکات را بدانید:

 1. با توجه به مساحت ساختمان باید حجم و ظرفیت پکیج را در نظر بگیرید تا استفاده بهینه از آن داشته باشید.
 2. اگر پکیج فن دار میخرید سعی کنید دودکش دوجداره را هم برای آن تهیه کنید تا مطمئن شوید گازهای سمی به صورت کامل از دستگاه خارج می شوند.
 3. عمق نصب دودکش در پکیج های فن دار به نسبت بدون فن کم است، در نتیجه نصب آن را برای متراژهای پایین راحتتر می کند. همچنین ویژگی لزوم نصب آنها در محیط هایی مثل تراس و بالکن به شما فضای بیشتر ی در داخل خانه می دهد.

پکیج فن دار پر سروصداست

همانطور که گفتیم از تفاوت پکیج فن دار و بدون فن٬ صدا دار بودن و یا نداشتن صدای آنهاست. در گذشته پکیج ها سر و صدای زیادی داشتند ولی حالا با گذشت زمان و آمدن برند های پیشرفته و بهتر سر و صدای پکیج ها کم شده و مصرف کنندگان رضایت زیادی از این نوع وسایل گرمایشی دارند.

معمولا پکیج های فن دار سر و صدای بیشتری دارند. البته در مدل های جدیدتر صدا خیلی کمتر شده است ولی اگر پکیج را تازه خریداری کرده اید و فن دستگاه سر و صدای زیاد و غیر طبیعی دارد می توانید دلایل زیر را روی پکیج خود بررسی کنید:

 1. وجود سنگریزه در فن پکیج که از طریق دودکش وارد فن می شود. اگر سنگریزه و شی کوچکی داخل فن دستگاه دیده اید حتما با یک تعمیرکار ماهر در میان بگذارید تا فن دستگاه را از روی پکیج باز کرده و آن را تعمیر کند.
 2. شل شدن بوش و یا همان شفت فن دستگاه که اگر شل و یا خراب شده باشد سر و صدای زیادی را در پکیج ایجاد می کنند.

و چنانچه نتوانستید علت صدای زیاد فن را پیدا کنید بهتر است از یک تعمیرکار پکیج برای بررسی و سرویس پکیج کمک بگیرید.

تفاوت صدای پکیج فن دار و بدون فن
از گاز و لوله ی دودکش مشترک برای پکیج استفاده نکنید

فرق آبگرمکن فن دار و بدون فن

آبگرمکن‌ها به دو دسته فن دار و بدون فن تقسیم شده و هریک از آن‌ها مناسب شرایط آب و هوایی و محیطی خاصی هستند. اما برای بسیاری از کاربران، فرق آبگرمکن فن دار و بدون فن به طور دقیق مشخص نیست. در ادامه این مقاله قصد داریم، شما را با تفاوت‌های این دو وسیله آشنا کنیم.

♦ آبگرمکن‌های بدون فن، برای خانه‌هایی با متراژ بالای 70 متر به کار می‌روند. دودکش در این واحد‌ها، باید از سمت دیوار به پشت بام رفته، قطر آن نیز در حدود 15 سانتی متر و ارتفاعی بیش از 4 متر داشته باشد.

♦ اما آبگرمکن‌های فن دار، برای ساختمان‌هایی مناسب هستند که شرایط گفته شده در آن‌ها رعایت نشده است. به عبارت دیگر، ساختمان‌هایی که دودکش مناسبی نداشته و یا امکان نصب آن را ندارند. در این شرایط، فن به کار رفته در این آبگرمکن‌ها، دود و مواد حاصل از احتراق را از دستگاه به بیرون فضای خانه هدایت می‌کند.

به یاد داشته باشید که، دودکش‌های روکار امکان مکش مواد حاصل از احتراق را ندارند، در چنین شرایطی اکثر فروشندگان و نمایندگی‌های وسایل گرمایشی، استفاده از آبگرمکن‌های فن دار را توصیه می‌کنند. آبگرمکن‌های فن دار، با ظرفیت‌های 15 و 18 لیتری به بازار عرضه می‌شوند. اما اگر در ساختمان دودکش توکار با ارتفاعی بیش از 4 متر به کار رفته است، می‌توانید از آبگرمکن‌های بدون فن هم استفاده کنید.

شرایط لازم برای نصب پکیج های دودکش دار

 1. جهت استفاده از پکیج های دودکش دار لازم است قطر دودکش 15 سانتی متر باشد.
 2. به هیچ عنوان پکیج دیواری را به گاز مشترک و دودکش مشترک نصب نکنید.
 3. اگر پکیج در فضای باز نصب است، لازم است آن را عایق کاری کنید. برای عایق کاری پکیج می توانید از پشم شیشه استفاده کنید.
 4. زمانی که پکیج دیواری دودکش دار را نصب می کنید انتهای لوله آن در پشت بام باید شکلH شود.
 5. دودکش ساختمان را به صورت جداگانه و فقط برای یک دستگاه استفاده کنید.
 6. اگر ساختمان شما شرایط پکیج دودکش دار را ندارد از پکیج های بدون فن استفاده کنید.
تعمیر پکیج در محل با آچارباز
خدمت تعمیر پکیج در محل آچارباز، شامل ارائه انواع خدمات نصب، عیب یابی، تعمیر و رفع خرابی تمامی برندهای پکیج دیواری و زمینی می‌شود. دستگاه شما را از هر مدلی که باشد، در هر نقطه از تهران و در محل خودتان تعمیر خواهیم کرد.
تعمیر پکیج
لطفا به این مطلب امتیاز دهید

نوشته های مشابه

‫6 دیدگاه ها

 1. سلام ممنون از سايت خوبتون
  آيا برنر يا محفظه احتراق در پكيج فن دار و بدون فن باهم متفاون است؟

 2. وقتتون بخیر
  من یه پکیج دارم که فنش خیلی صدا میده میخوام ببینم میتونم فنش رو دربیارم که یسره کار کنه؟

  1. درود بر شما
   حامد عزیز، خیر این موضوع امکان پذیر نیست، اگر فن دستگاه قطع شود پکیج هم روشن نخواهد شد.
   موفق باشید

 3. روزتون بخیر ٬ موقعیت خونه ما طوریه که پکیج باید حتما تو آشپزخانه نصب بشه و دودکش هم از دیوار حیاط بیرون میاد، حالا سوالم اینه ما باید از پکیج فن دار استفاده کنیم؟

  1. با سلام
   قبل از هرچیزی پیشنهاد میکنم با یک متخصص مشورت کنید تا وضعیت آشپزخانه و تهویه را بسنجد.

 4. مدتی بود که دودکش ما درست کار نمیکرد بعد متوجه شدیم که دو کبوتر توی دودکش لونه درست کردن 🙂

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا