به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید.    |   درخواست تعمیر در محل
امروز چهارشنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۸

انتخاب تلویزیون مناسب بر اساس متراژ

انتخاب تلویزیون مناسب بر اساس متراژ

در سال‌های اخیر خانه‌های مسکونی رو به کوچک‌تر شدن می‌روند و این موضوع، برعکس تکنولوژی پیش رفته است. چرا که تلویزیون‌ها در ابعاد بزرگ و بزرگ‌تر تولید می‌شوند. در این بحث به بررسی انتخاب تلویزیون مناسب بر اساس متراژ خانه خواهیم پرداخت. در پایان این مطلب قادر هستید براساس متراژ خانه دستگاهی مناسب انتخاب کنید.

هرچه ابعاد تلویزیون‌هایی که تولید می‌شوند بزرگ‌تر باشد، امکان استفاده آن ها در منازل کوچک روبه کاهش می‌رود. چرا که تلویزیون‌ها باید در یک فاصله کانونی صحیح از چشم انسان قرار گیرند تا تصویر را به درستی نمایش دهند، در غیر این صورت علاوه بر آسیب رسیدن به چشم، تصویر با وضوح و کیفیت درستی نمایش داده نخواهد شد.  از این رو انتخاب تلویزیون مناسب براساس متراژ خانه یکی از مهارت‌هایی است که باید قبل از خرید تلویزیون و به کار گرفته شود.

انتخاب تلویزیون مناسب براساس متراژ خانه و چند راهکار پیشنهادی

اهمیت کاربرد لوازم خانگی صوتی و تصویری تنها به کیفیت و یا نوع برند آن بستگی ندارد. علاوه براین که یک وسیله برقی باید از جنس و کیفیت مناسبی برخوردار بوده و آزمایشات خود را در طی سال‌های زیادی ارائه دهد، باید برای کاربر آن هم مناسب و کارا باشد. تلویزیون از آن دسته وسایلی است که در تمامی خانه‌ها یک نمونه از آن قرار دارد. اما سوالی که معمولا هنگام خرید آن به ذهن‌ها خطور می‌کند این است که “چه تلویزیونی مناسب است؟” همیشه خریدن یک تلویزیون بزرگ نشان از موفقیت ما در خرید نیست.

 

ویژگی های یک تلویزیون خوب
در میان این همه نام و تکنولوژی جدید، معیارهای ما برای خرید یک تلویزیون چه چیزهایی می‌توانند باشند، و در واقع ویژگی‌های یک تلویزیون خوب چیست؟ در این مقاله هر انچه که نیاز است درباره ویزگی‌های تلویزیون بدانید آمده است.
بیشتر بخوانید

 

با در نظر گرفتن این که بیشتر خانه‌های امروزی از اتاق‌ها و متراژ کمی برخوردارند، انتخاب تلویزیون مناسب براساس متراژ خانه یک نکته بسیار مهم و حائز اهمیت است. هر تلویزیون باید در حدود ۳ متر از چشم انسان فاصله داشته و زاویه دید نیز در حدود ۴۰ درجه باشد. در غیر اینصورت تصویر مناسب و صحیحی نخواهیم دید. با این اوصاف اندازه‌های تلویزیون‌های ۳۷ و ۴۲ و ۵۰ و ۶۵ و البته ۹۰ اینچی اندازه مناسب برای فضاهای بزرگ در منازل هستند.

به عنوان مثال شما یک تلویزیون ۴۲ اینچی را می‌توانید در یک اتاق در حدود ۶ الی ۹ متری قرار دهید و به همین منوال هر چه سایز تلویزیون بزرگ‌تر می‌شود، اتاق مورد استفاده آن نیز باید بزرگ‌تر باشد و سایزهای ۶۵ به بالا برای سالن‌های بزرگ مناسب‌تر هستند. در انتخاب تلویزیون مناسب براساس متراژ خانه، علاوه براینکه تلویزیون بزرگ در متراژ کم جوابگو نیست، تلویزیون‌های کوچک نیز در سالن‌های بسیار بزرگ قابل استفاده نخواهند بود.

انتخاب تلویزیون مناسب بر اساس متراژ

توجه به زاویه دید مناسب با تلویزیون

اگر بخواهیم کمی دقیق‌تر به مسئله انتخاب تلویزیون مناسب براساس متراژ خانه نگاه کنیم متوجه می‌شویم که بسیاری از افراد بدون آن که محاسبات دقیق و ریزبینانه‌ای نسبت به این مسئله داشته باشند، لوازم خانه را دیزاین می‌کنند. شاید تلویزیون خود را در فاصله‌ای نامناسب نیز قرار داده باشند و مدت‌هاست که به همین منوال پیش رفته‌اند. در حقیقت این مسئله یک عملکرد علمی و صحیح است که مانند بسیاری از روش‌های دیگر اجرای حتمی آن در منازل انجام شدنی نیست.

به همین دلیل می‌توان در انتخاب تلویزیون براساس متراژ منزل این فرمول‌ها را درنظر گرفت و یا بدون توجه به هیچ کدام چیدمان خانه و تلویزیون را انجام داد. چرا که چشم انسان برطبق آن چه که مشاهده می‌کند عادت‌های ذهنی را می‌آفریند. چشم همیشه با صفحه نمایش‌هایی که میزان کیفیت بالاتر و همچنین پیکسل‌هایی که ریزتر و دقیق‌تر هستند راحت‌تر عمل می‌کند، ولی اگر این وضعیت در نظر گرفته نشود و انتخاب تلویزیون مناسب براساس متراژ خانه صورت نگیرد حتما ذهن و چشم خود به خود به این وضعیت نادرست عادت می کنند.

 انتخاب تلویزیون مناسب بر اساس متراژ

برای بازتر شدن این مسئله می‌توانیم به این نکته اشاره کنیم که وقتی شما در یک اتاق کوچک و تاریک تلویزیون را روشن و فیلمی را تماشا می‌کنید پس از ساعاتی نه چندان طولانی احساس خستگی در ناحیه کاسه سر و چشمان شما شروع خواهد شد. حتی ممکن است دچار سردرد شدید نیز شوید. علت این مسئله تنها زاویه دید نامناسب است.

در واقع به علت این که صفحه تلویزیون شما درصد بسیار کمی از زاویه دید شما را دربر می‌گیرد این مشکل سبب می‌شود چشمان شما خسته شوند و چون نور صفحه نمایش از نقطه بسیار نزدیک به چشمان شما بازتاب دارد، قرنیه چشم بازتر شده و خستگی پدید می‌آید. البته در این مواقع تنها راه حل فاصله دقیق کانونی نیست هر چند که انتخاب تلویزیون مناسب براساس متراژ می‌تواند در این امر کمک بسیاری کند. ولی با روشن کردن چند لامپ کم‌نور که نور مورب داشته باشند، می‌تواند میزان کمی در اصلاح این زاویه نامناسب به شما کمک کنند.

انتخاب تلویزیون مناسب بر اساس متراژ

انتخاب تلویزیون مناسب بر‌اساس متراژ یا نور‌پردازی اصلاحی‌؟

یکی از مزیت‌های تلویزیون‌های امروزی این است که تعداد پیکسل‌های زیادی را به شما نمایش می‌دهند و این خاصیت در تلویزیون‌های فول اچ دی سبب می‌شود زمانی که شما در فاصله بسیار زیاد هم به صفحه نمایش تلویزیون نگاه کنید متوجه تعداد پیکسل‌ها و ضعف تصویر نخواهید شد. مگر این که در فاصله بسیار نزدیک تلویزیون به صفحه  نمایش نگاه کنید که شاید بتوان در آن وضعیت تعداد پیکسل‌ها را متوجه شوید.

همیشه به خاطر داشته باشید که یک صفحه تلویزیون بسیار بزرگ نشان دهنده اندازه بهتر تصاویر و یا کیفیت بالاتر آن‌ها نیستند. استفاده صحیح از نورها در فضا به شما این مهارت را می‌دهد که بدون انتخاب تلویزیون مناسب براساس متراژ بتوانید یک فضای سینمایی و تاریک با یک کیفیت خوب از صفحه نمایش تلویزیونتان در اختیار بگیرید.

در نهایت لازم به ذکر است که برای خرید تلویزیون از صفحات بسیار کوچک و یا بسیار بزرگ دوری کنید. مدل‌های CRT  بالاتر از ۳۶ اینچی ندارند ولی مدل‌های جدید با تنوع اندازه می‌تواند شما را در انتخاب تلویزیون مناسب براساس متراژ منزلتان راهنمایی کرده تا شما از تماشای برنامه‌های تلویزیون لذت ببرید.

 

تعمیر تلویزیون و لوازم صوتی و تصویری شما در محل
در صورتی که هرگونه ایراد در انواع تلویزیون خود مشاهده کردید، به راحتی می‌توانید درخواست تعمیر خود را در آچارباز، سامانه اعزام تعمیرکار در محل، ثبت کرده تا کارشناسان در اسرع وقت با شما هماهنگ شوند.
ثبت درخواست

نویسنده :

انتخاب تلویزیون مناسب بر اساس متراژ
2 رای، میانگین 4 از 5

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of
استفاده از مطالب سایت آچارباز فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق سایت متعلق به آچارباز است.