به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید.    |   درخواست تعمیر در محل
امروز چهارشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۹

انتخاب تلویزیون مناسب بر اساس متراژ

انتخاب تلویزیون مناسب بر اساس متراژ

باید به هنگام خرید لوازم خانگی به خصوص لوازم صوتی و تصویری به ابعاد و اندازه‌ آن‌ها دقت کرده و براساس متراژ منزل انتخاب کنیم. در این بحث به بررسی انتخاب تلویزیون مناسب بر اساس متراژ خانه خواهیم پرداخت. در پایان این مطلب قادر هستید براساس متراژ خانه دستگاهی مناسب انتخاب کنید.

تلویزیون چه سایزی بخریم؟

سوالی که اغلب در هنگام خرید تلویزیون به ذهن‌ها خطور می‌کند این است که تلویزیون چه سایزی بخریم؟
بیشتر افراد تمایل دارند تلویزیون‌های بزرگ داشته باشند، تا تصاویر و فیلم‌ها را با کیفیت بالا ببینند. اما بزرگی یا کوچکی تلویزیون تنها چیزی نیست که باید در انتخاب آن دقت کرد. قبل از هر چیز، باید متراژ و اندازه خانه را نیز در نظر گرفت.
با در نظر گرفتن این که بیشتر خانه‌های امروزی از اتاق‌ها و متراژ کمی برخوردارند، انتخاب تلویزیون مناسب براساس متراژ خانه یک نکته بسیار مهم است.
اکثر افراد تلویزیون بزرگ را برای اتاق اصلی مناسب می‌دانند، اما همیشه خریدن یک تلویزیون بزرگ نشان از موفقیت ما در خرید نیست. جدا از اینکه تلویزیون بزرگ خانه را کوچک و فشرده نشان می‌دهد، می‌تواند باعث سردرد شما نیز شود.
به عنوان مثال شما باید، برای یک اتاق ۶ الی ۹ متری یک تلویزیون ۴۲ اینچی انتخاب کنید.
به همین منوال هر چه سایز تلویزیون بزرگ‌تر می‌شود، اتاق مورد استفاده آن نیز باید بزرگ‌تر باشد و سایزهای ۶۵ به بالا باید برای سالن‌های بزرگ استفاده شوند. به یاد داشته باشید تلویزیون بزرگ در متراژ کم جوابگو نیست، تلویزیون‌های کوچک نیز در سالن‌های بسیار بزرگ قابل استفاده نخواهند بود.
یک تلویزیون بسیار بزرگ لزوما تصاویر را بهتر و با کیفیت‌تر نشان نمی‌دهد. اکنون مدل‌های مختلفی در بازار هستند که، دست شما را، برای انتخاب باز گذاشته‌اند.

سایز تلویزیون و اندازه اتاق

اکثر افراد بدون آن که محاسبات دقیقی درباره سایز تلویزیون و اندازه اتاق داشته باشند، آن را انتخاب می‌کنند. بعد از خرید نیز، تلویزیون خود را در فاصله‌ای نامناسب قرار داده و مدت‌هاست که به همین منوال پیش می‌روند.

به یاد داشته باشید، هر تلویزیون باید در حدود ۳ متر از چشم انسان فاصله داشته و زاویه دید نیز در حدود ۴۰ درجه باشد. در غیر اینصورت تصویر مناسب و صحیحی نخواهیم دید.

اگر تلویزیون را متناسب با متراژ خانه انتخاب نکنید و آن را در زاویه نامناسبی قرار دهید، پس از مدتی در ناحیه کاسه سر و چشمانتان احساس خستگی خواهید کرد.

این مشکل به این خاطر است که، شما زاویه دید بسیار کم و محدودی نسبت به صفحه نمایش دارید.چشمان شما خسته شده و چون نور صفحه نمایش از نقطه بسیار نزدیک به چشمان شما بازتاب دارد، قرنیه چشم بازتر شده و خستگی پدید می‌آید. با روشن کردن چند لامپ کم‌نور که نور مورب داشته باشند، می‌توانید این زاویه نامناسب را کمی اصلاح کنید. استفاده صحیح از نورها و چراغ‌ها در فضا به شما کمک خواهد کرد یک فضای سینمایی و تاریک با یک کیفیت خوب را ایجاد کنید.

سایز تلویزیون و اندازه اتاق
برای خرید تلویزیون مناسب باید اندازه اتاق و سایز تلویزیون را باهم مقایسه کرده و سپس انتخاب کنیم

چگونه تلویزیون مناسب انتخاب کنیم؟

قبل از انتخاب تلویزیون مناسب برای خانه، باید ابعاد و اندازه‌ آن را در نظر بگیرید. اعضای خانواده در فاصله چندمتری از تلویزیون قرار می‌گیرند؟ خانه چند متر است؟

شاید انتخاب تلویزیون بزرگتر باعث شود تصاویر را راحت پردازش کنید، اما به مرور چشم شما آسیب خواهد دید.

اگر خانه‌ای بزرگ دارید تلویزیونی بالای ۵۰ اینچ انتخاب کنید، زیرا در این موقع فاصله شما از تلویزیون زیاد بوده و لازم نیست خیلی به تصاویر دقت کنید.

برای خانه‌های متوسط و کوچک تلویزیون‌های زیر ۵۰ اینچ مناسبند. باید بدانید که تلویزیون‌های ۲۴ تا ۳۶ اینچی از قابلیت‌های hdr  و فورکی پشتییبانی نمی‌کنند. برای اینکه فضای بیشتری داشته باشید تلویزیون را به دیوار متصل کنید، به یاد داشته باشید که اگر تلویزیون انتخابی شما منحنی است نمی‌توانید ان را بر روی دیوار نصب کنید.

پیشنهاد مطالعه

آموزش نحوه اندازه گیری اینچ تلویزیون به سانتی متر

وقتی برای خرید تلویزیون به فروشگاه لوازم خانگی مراجعه می‌کنید، فروشنده مدل‌های مختلف تلویزیون را برحسب اینچ بیان می‌کند. شاید این سوال برای شما پیش آمده باشد که، اندازه دقیق این تلویزیون‌ها چقدر بوده و نحوه اندازه گیری اینچ تلویزیون به سانتی متر چگونه است ؟

هر اینچ در حدود ۲.۵۴ سانتی متر است. اگر عرض و ارتفاع به اینچ مدل تلویزیون مد نظر خود را بدانید، به راحتی می‌توانید با ضرب آن در عدد ۲.۵۴ آن را به سانتی متر تبدیل کنید. البته توجه داشته باشید که، اعداد به دست آمده به سانتی متر، اندازه دقیق صفحه نمایش هستند و شما باید قاب را هم در نظر بگیرید.

نحوه اندازه گیری اینچ تلویزیون
برای اندازه گیری اینچ تلویزیون کافیست ابعاد دستگاه را به اینچ در عدد ۲.۵۴ ضرب کنید تا اندازه آن به سانتی متر را متوجه شوید

ابعاد تلویزیون ۵۵ اینچ را، به سادگی حساب کنید!

با این اندازه گیری دقیق شما به راحتی می‌توانید، ابعاد تلویزیون مورد نظر خود را به راحتی حساب کنید. به عنوان مثال ابعاد تلویزیون ۵۵ اینچ را در نظر بگیرید، عرض و ارتفاع این مدل تلویزیون بر حسب اینچ، ۴۷.۹ و ۲۷.۰ است. کافیست هر کدام از این دو عدد را، در ۲.۵۴ ضرب کنید تا به ابعاد تلویزیون ۵۵ اینچ برحسب سانت برسید.

البته برای بدست آوردن اندازه دقیق تر، باید قاب تلویزیون را نیز در نظر بگیرید. ما در جدول زیر، با راه حلی که گفتیم، ابعاد مختلف تلویزیون را به سانتی متر بدست آورده‌ایم.

اندازه تلویزیون بر اساس سانتی متر

         ابعاد تلویزیون عرض به سانتی متر ارتفاع به سانتی متر
تلویزیون ۳۲ اینچ ۷۰.۹ ۳۹.۹
تلویزیون ۴۰ اینچ ۸۸.۶ ۴۹.۸
تلویزیون ۴۳ اینچ ۹۵.۳ ۵۳.۶
تلویزیون ۵۰ اینچ ۱۱۰.۷ ۶۲.۲
تلویزیون ۵۵ اینچ ۱۲۱.۷ ۶۸.۶
تلویزیون ۶۰ اینچ ۱۳۲.۸ ۷۴.۷
تلویزیون ۶۵ اینچ ۱۴۴.۰ ۸۱.۰
تلویزیون ۷۰ اینچ ۱۵۴.۹ ۸۷.۱
تلویزیون ۷۵ اینچ ۱۶۶.۱ ۹۳.۵
تلویزیون ۸۰ اینچ ۱۷۷.۰ ۹۹.۶
تلویزیون ۸۵ اینچ ۱۸۸.۲ ۱۰۵.۹

 

فاصله مناسب از تلویزیون را رعایت کنید

حالا که ابعاد دقیق تلویزیون خود را می‌دانید، باید از زاویه دید و فاصله مناسب آن نیز آگاه شوید. همانطور که اشاره کردیم، به طور کلی هر تلویزیون باید در فاصله سه متری از چشم و زاویه دید ۴۰ درجه‌ای قرار بگیرد.

انجمن مهندسان تلویزیون بر این عقیده هستند که زاویه دید باید در حدود ۳۰ درجه باشد. در ادامه مقاله به شما فاصله مناسب از تلویزیون در اندازه‌های مختلف به متر را خواهیم گفت. توجه داشته باشید که این اندازه‌ها، برحسب زاویه دید ۴۰ و ۳۰ درجه هستند.

ابعاد تلویزیون فاصله مناسب با زاویه ۳۰ درجه فاصله مناسب با زاویه ۴۰ درجه
تلویزیون ۲۵ اینچ ۱.۰۴ متر ۰.۷۷ متر
تلویزیون ۳۰ اینچ ۱.۲۴ متر ۰.۹۲ متر
تلویزیون ۳۵ اینچ ۱.۴۵ متر ۱.۰۷ متر
تلویزیون ۴۰ اینچ ۱.۶۶ متر ۱.۲۲ متر
تلویزیون ۴۵ اینچ ۱.۸۶ متر ۱.۳۷ متر
تلویزیون ۵۰ اینچ ۲.۰۶ متر ۱.۵۳ متر
تلویزیون ۵۵ اینچ ۲.۲۸ متر ۱.۶۸ متر
تلویزیون ۶۰ اینچ ۲.۴۸ متر ۱.۸۳ متر
تلویزیون ۶۵ اینچ ۲.۶۹ متر ۱.۹۸ متر
تلویزیون ۷۰ اینچ ۲.۹ متر ۲.۱۳ متر
تلویزیون ۷۵ اینچ ۳.۱ متر ۲.۲۹ متر
تلویزیون ۸۰ اینچ ۳.۳۱ متر ۲.۴۴ متر
تلویزیون ۸۵ اینچ ۳.۵۲ متر ۲.۵۹ متر

اگر به فیلم و سریال علاقه دارید و ابعاد تلویزیون شما بزرگ است، توصیه می‌شود در زاویه دید ۴۰ درجه قرار بگیرد. اما به طور کلی، افراد با زاویه دید حدودا ۳۰ درجه راحت‌تر خواهند بود.

فاصله مناسب از تلویزیون
فاصله مناسب از تلویزیون، در ابعاد و اندازه‌های مختلف دستگاه متفاوت است

فاصله از تلویزیون ۴k باید چقدر باشد؟

اگر تلویزیون‌های فورکی را برای خانه انتخاب کرده‌اید، شاید این سوال برایتان پیش آمده باشد که فاصله از تلویزیون ۴k چقدر است؟ با تلویزیون‌های فورکی، وضوح و جزئیات تصویر بهتر نشان داده می‌شوند. اما به یاد داشته باشید برای دیدن جزئیات، لازم نیست که نزدیک به تلویزیون بنشینید. با نزدیک شدن به تلویزیون فورکی، متوجه تراکم پیکسلی بالای آن‌ها خواهید شد و این برای چشم شما آزار دهنده خواهد بود. فاصله از تلویزیون ۴k برحسب، ابعاد آن متفاوت بوده به همین دلیل در جدول زیر به تمامی این ابعاد اشاره کرده‌ایم.

ابعاد تلویزیون فاصله مناسب ۱۰۸۰p فاصله مناسب ۴k
تلویزیون ۲۵ اینچ ۰.۹۸ متر ۰.۴۶ متر
تلویزیون ۳۰ اینچ ۱.۱۶ متر ۰.۵۲ متر
تلویزیون ۳۵ اینچ ۱.۳۵ متر ۰.۶۱ متر
تلویزیون ۴۰ اینچ ۱.۵۶ متر ۰.۷۱ متر
تلویزیون ۴۵ اینچ ۱.۷۴ متر ۰.۸ متر
تلویزیون ۵۰ اینچ ۱.۹۳ متر ۰.۸۹ متر
تلویزیون ۵۵ اینچ ۲.۱۴ متر ۰.۹۸ متر
تلویزیون ۶۰ اینچ ۲.۳۲ متر ۱.۱۶ متر
تلویزیون ۶۵ اینچ ۲.۵ متر ۱.۲۵ متر
تلویزیون ۷۰ اینچ ۲.۷۲ متر ۱.۳۵ متر

اکنون که اطلاعات لازم در مورد ابعاد، زاویه درجه و حتی فاصله مناسب از تلویزیون خود را می‌دانید، وقت آن رسیده بهترین تلویزیون را بر اساس متراژ خانه خود انتخاب کنید. البته بهتر است قبل از خرید دستگاه، با راهنمای خرید تلویزیون نیز آشنا باشید.

فاصله از تلویزیون 4k
برای اینکه در دراز مدت، به چشم و سر شما آسیبی وارد نشود، فاصله از تلویزیون ۴k را حفظ کنید

تلویزیون برای اتاق خواب

بعد از انتخاب ببینید، تلویزیون را کجا قرار خواهید داد؟ اتاق خواب؟ اتاق پذیرایی یا اتاق بچه‌ها؟ اتاق خواب و اتاق کودکان نیازی به یک تلویزیون بزرگ و گران قیمت ندارند، دستگاه‌هایی که صفحه نمایش کوچکی دارند برای اتاق خواب و اتاق کودکان بسیار مناسب هستند. اما برای اتاق اصلی که محل جمع شدن اعضای خانواده در کنار یکدیگر است یک تلویزیون بزرگ را انتخاب کنید.

تلویزیون چند اینچ بخریم؟

ممکن است در پایان، هنوز به پاسخ این پرسش که تلویزیون چند اینچ بخریم نرسیده باشید. بهتر است ابتدا، فاصله مناسب از تلویزیون و ابعاد اتاقی که می‌خواهید دستگاه را در آن قرار دهید در نظر بگیرید. سپس برحسب مقدار بودجه و نیازی که دارید، بهترین انتخاب را انجام دهید.

به یاد داشته باشید برای بالا بردن عمر مفید دستگاه و عملکرد بهتر آن  باید سرویس و تعمیر تلویزیون را در اولویت خود قرار دهید. به سایت، وب اپ و اپلیکیشن آچارباز رفته و یا با شماره ۵۴۵۹۱۶۱۶ برای ثبت درخواست و اعزام تعمیرکار تماس بگیرید.

تعمیر تلویزیون در محل با آچارباز
سرویس و تعمیر تلویزیون در محل آچارباز، شامل نصب، سرویس و تعمیر تضمینی تلویزیون می‌شود. تلویزیون شما از هر برند و مدلی که باشد، آن را در هر نقطه از تهران و هر زمانی که شما بخواهید در محلتان تعمیر می‌کنیم.
درخواست تعمیر تلویزیون

نویسنده :

استفاده از مطالب سایت آچارباز فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق سایت متعلق به آچارباز است.
>
عضویت در خبرنامه

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه آچارباز، جزو اولین نفراتی باشید که از تخفیفات ویژه آچارباز بهره مند می شوید.

تبریک، با موفقیت در خبرنامه عضو شدید، ایمیلی برایتان ارسال شد، لطفا با مراجعه به ایمیلتان آن را تایید کنید.