به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید.    |   درخواست تعمیر در محل
امروز شنبه ۵ مهر ۱۳۹۹

راهنمای خرید تلویزیون

راهنمای خرید تلویزیون

خرید دستگاهی گران‌قیمت مانند تلویزیون بهتر است با آگاهی بیش‌تری صورت گیرد، بنابراین بهتر است پیش از خرید تلویزیون و دستگاه‎هایی مانند آن یک راهنمای خرید کامل و جامع مطالعه کنید و با در نظر داشتن موارد و مطالب موجود در آن راهنما نسبت به خرید تلویزیون اقدام کنید. در ادامه‌ی این مطلب تحت عنوان راهنمای خرید تلویزیون با ما همراه باشید.

راهنمای خرید تلویزیون

چرا باید پیش از خرید تلویزیون، راهنمای خرید را مطالعه کرد؟

در حال حاضر تلویزیون‌های بسیار متنوعی از برندهای بسیار زیادی در سطح بازار وجود دارند که خریدار به محض مواجه شدن با آن‌ها به یک باره دچار سرگردانی می‌شود و آن‌چنان که باید و شاید نمی‌تواند تصمیم بگیرد که کدامیک می‌توانند گزینه‌ی بهتری برای او باشند. در نتیجه‌ی این امر، ممکن است خریدار انتخابی تصادفی انجام دهد و پس از مدتی استفاده دریابد که تلویزیونی که خریداری کرده آن چیزی نیست که به کار او می‌آید و لذا مبلغی میلیونی را به اشتباه صرف خرید تلویزیون کرده است.

بنابراین بهتر است پیش از خرید، بدانید که چه معیارهایی برای خرید تلویزیون در ذهن دارید و سپس با فهرست کردن معیارهای خود بر روی کاغذ و پیش چشم داشتن آن معیارها به هنگام خرید، تلویزیون مناسب را انتخاب کنید. در ادامه در راستای راهنمای خرید تلویزیون به این معیارها می‌پردازیم تا بر طبق آن‌ها خریدی مطمئن و آگاهانه را انجام دهید.

دیدن تلویزیون

معیار اول: اندازه

نخستین معیاری که باید به آن دقت داشته باشید، اندازه‌ی تلویزیون است. در راهنمای خرید تلویزیون لازم به توضیح می‌دانیم که باید پیش از خرید تلویزیون با توجه به شرایط منزل و نوع استفاده‌ای که قرار است از تلویزیون داشته باشید تعیین کنید که دقیقاً به تلویزیونی با چه اندازه نیاز دارید. آیا تلویزیون ۳۲ اینچ مناسب‌تان است یا ۴۰ یا ۵۵ و یا بزرگ‌تر؟

به عنوان مثال، اگر صرفاً به دنبال یک تلویزیون برای اتاق هستید و اتاق‌تان هم یک اتاق معمولی ۳*۴ است یک تلویزیون ۳۲ اینچی هم مناسب است، اما مثلاً اگر به دنبال خرید تلویزیون اصلی منزل هستید باید متناسب با مساحت هال، فاصله‌ی بیننده تا تلویزیون و موارد این قبیل تلویزیونی ۴۰ اینچی و بالاتر را مد نظر داشته باشید.

برترین برند ها

برترین برند های تولید کننده تلویزیون در راهنمای خرید تلویزیون

معیار دوم: برند تلویزیون

برند تلویزیون نیز معیار مهمی برای خرید تلویزیون است. سونی، سامسونگ، ال جی و بسیاری برندهای دیگر وجود دارند که باید در میان آن‌ها فقط یک برند انتخاب شود. در این بین، می‌توانید با توجه به معیارهایی مانند خدمات پس از فروش، پشتیبانی فنی، اعتبار برند و موارد این قبیل دست آخر یک برند را انتخاب کنید.

معیار سوم: کیفیت

پیش از آن که در راهنمای خرید تلویزیون راجع به کیفیت صحبت کنیم، بهتر است به این نکته اشاره داشته باشیم که بالاتر بودن رزولوشن و کنتراست و سایر موارد مربوط به تصویر یک تلویزیون بر روی کاغذ نشان از آن ندارد که تلویزیون مورد نظر کیفیت تصویری بسیار بالاتر دارد، بلکه کیفیت تصویر در عمل است که خود را نشان می‌دهد. اما به هر حال نمی‌توان رزولوشن و کنتراست و موارد این قبیل را نادیده گرفت.

در مورد رزولوشن باید گفت که در حال حاضر عمد‎ه‌ی تلویزیون‎‌های موجود در بازار یا رزولوشن ۷۲۰p دارند، یا ۱۰۸۰p و یا ۴k. اولی را HD، دومی را FULL HD و سومی را ULTRA HD نیز می‌نامند. هر چه رزولوشن تصویر بالاتر باشد، به معنای آن است که در صفحه تعداد پیکسل‌های زیادتری وجود دارد و در نتیجه کیفیت تصویر نیز بهتر خواهد بود. بنابراین اگر به دنبال کیفیت تصویر بهتر هستید باید تلویزیونی را انتخاب کنید که رزولوشن بالایی داشته باشد. برای این کار کلاً باید سمت تلویزیون‌هایی که رزولوشن HD یا ۷۲۰p دارند نروید. هم رزولوشن FULL HD یا ۱۰۸۰p و هم رزولوشن ULTRA HD یا ۴K گزینه‌هایی مناسب هستند، ولی خب ۴K بهتر از ۱۰۸۰p است.

اما نکته‌ای که در ارتباط با این دو رزولوشن در راهنمای خرید تلویزیون باید بدانید این است که زمانی می‌توان تصویری با هر یک از این رزولوشن‌ها دید که محتوا نیز مطابق با هر یک از این رزولوشن‌ها باشد. مثلاً ویدئویی که با رزولوشن ۱۰۸۰p تهیه شده را نمی‌توان در رزولوشن ۴K مشاهده کرد. نکته‌ای دیگر که در این راستا قابل اشاره است این است که در حال حاضر محتوای ۴K بسیار کم است و بنابراین حتی اگر تلویزیونی با رزولوشن ۴K خریداری کنید، در عمل در اکثر مواقع شاهد رزولوشن ۱۰۸۰p خواهید بود.

بنابراین به عنوان نتیجه می‌توان گفت که بهتر است برای خرید به دنبال تلویزیون‌های با رزولوشن ۱۰۸۰p باشید، مگر آن که قرار باشد تلویزیون‌تان را تا ۴ یا ۵ سال آینده داشته باشید که در آن صورت بهتر است تلویزیون ۴K خریداری کنید تا اگر در ۴ یا ۵ سال آینده محتواهای ۴K زیاد شدند بتوانید از رزولوشن ۴K لذت ببرید.

معیار چهارم: پنل تلویزیون

هنگام خرید تلویزیون با پنل‌های مختلفی مواجه خواهید شد، از پلاسما گرفته تا OLED. اما نکته‌ای که مهم است و نباید در راهنمای خرید تلویزیون از قلم بیفتد این است که به هنگام خرید تلویزیون باید فقط یکی از این موارد را انتخاب کنید و منطقی است که آن یک مورد نیز باید بهترین و یا به عبارت بهتر مناسب‌ترین گزینه باشد.

در حال حاضر می‌توان گفت تلویزیون‌های با پنل پلاسما خیلی کم در بازار وجود دارند و از سایر پنل‌هایی که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم قدیمی‌تر هستند. پنل‌های پلاسما، کنتراست بالا و هم‌چنین نرخ به روز رسانی بالایی دارند و از این رو می‌توانند تصویر را با کمتری تاری به نمایش بگذارند. اما از آن جا که این پنل‌ها، منجر به تولید تلویزیون‌هایی با ضخامت بالا و مصرف انرژی زیاد می‌شوند و همچنین امکان بهره بردن از رزولوشن ۱۰۸۰p را فراهم نمی‌آورند، دیگر چند سالی است که از آن‌ها برای تلویزیون‌های جدید استفاده نمی‌شود.

LCD پنلی دیگر است که اکثر تلویزیون‌های موجود در بازار از آن برخوردار هستند. در واقع، تلویزیون‌های LED نیز پنلی LCD دارند و صرفاً نور پس‌زمینه‌شان LED است. منظور است که از لحاظ پنل تفاوتی میان تلویزیون‌هایی که در بازار با نام LCD خوانده می‌شوند و تلویزیون‌هایی که از آن‌ها با نام LED یاد می‌شود وجود ندارد. صرفاً نوع نور پس‌زمینه‌ی این دو است که آن‌ها را متفاوت کرده. به هر حال، تلویزیون‌های دارای پنل LCD  (یعنی هم تلویزیون‌های به اصطلاح LED و هم تلویزیون‌های به اصطلاح LCD) از حداکثر روشنایی خیلی زیادی برخوردار هستند و هم‌چنین قیمت کمتری هم به نسبت تلویزیون‌های مثلاً OLED دارند، اما بزرگ‌ترین ایراد آن‌ها نسبت به تلویزیون‌های با پنل OLED این است که رنگ مشکی را آن چنان عمیق نشان نمی‌دهند و از این رو تصویری که پخش می‌کنند کنتراست کمتری نسبت به تصویر تلویزیون‌های OLED دارد.

در صورتی که کیفیت تصویر تلویزیون جزو مهم‌ترین فاکتورهای شما برای خرید نیست، می‌توانید از همین تلویزیون‌های با پنل LCD و نور پس زمینه‌ی LED که اصطلاحاً تلویزیون LED نامیده می‌شوند استفاده کنید زیرا، همان طور که گفته شد، قیمت این تلویزیون‌ها نسبت به تلویزیون‌های OLED بسیار کم‌تر است و البته کیفیت تصویرشان نیز در اندازه‌ای هست که بتواند شما را راضی کند.

سومین پنل، OLED است. تلویزیون‌های OLED چند سالی است که در سطح بازار وجود دارند و گزینه‌ای مناسب برای کسانی هستند که به میزان بسیار زیادی به کیفیت تصویر اهمیت می‌دهند و البته بودجه‌ی کافی برای تلویزیون‌های گران قیمت را نیز دارند. پیکسل‌های پنل LCD هر یک به تنهایی نور خود را تولید نمی‌کنند، اما در پنل OLED هر پیکسل به تنهایی نور خود را تولید می‌کند. به این ترتیب در این پنل، نیازی به نور پس زمینه و قطعات نوری نیست و نور به طور مستقیم تابش داده می‌شود، به همین دلیل است که تلویزیون‌هایی که در آن‌ها از پنل OLED استفاده می‌شود بسیار باریک و ظریف هستند. ضمناً در پنل OLED برای نمایش رنگ مشکی، پیکسل کاملاً خاموش می‌شود و به این ترتیب یک رنگ مشکی عمیق به نمایش درمی‌آید و همین امر موجب افزایش کنتراست و کیفیت تصویر می‌شود.

معیار پنجم: خمیدگی تلویزیون

در حال حاضر، هم تلویزیون‌های صفحه تخت در بازار وجود دارند و هم تلویزیون‌های منحنی یا خمیده. به نظر می‌رسد در زیباتر بودن تلویزیون‌های خمیده نسبت به تلویزیون‌های مسطح بحث نکنیم بهتر است، اما آن چیزی که باید به آن اشاره داشته باشیم این است که بر طبق ادعای تولیدکنندگان تلویزیون‌های خمیده، این تلویزیون‌ها کیفیت تصویر بهتری نسبت به تلویزیون‌های مسطح دارند و بیننده حس بهتری به هنگام تماشای تصویر در این تلویزیون‌ها دارد. نکته اینجاست که این قضیه مخالفان خود را دارد و به نظر می‎رسد خرید یا عدم خرید تلویزیون خمیده را باید بر طبق سلیقه انجام داد و البته بایستی این نکته را نیز مد نظر داشت که تلویزیون‌های خمیده نسبت به تلویزیون‌های مسطح قیمت بیش‌تری دارند.

اتصالات تلویزیون

اتصالات تلویزیون

معیار ششم: اتصالات

در راهنمای خرید تلویزیون نباید از قلم بیندازیم که حتما از پیش بررسی کنید که قرار است چند دستگاه و چه دستگاه‌هایی را به تلویزیون‌تان متصل کنید؟ اگر دستگاه خاصی را قرار نیست به تلویزیون متصل کنید و صرفاً دستگاه‌های معمولی مانند ریسیور قرار است به تلویزیون متصل شوند این معیار ششم را مد نظر قرار ندهید چرا که به هر حال تمامی تلویزیون‌های جدید از پورت‌های مناسب برای اتصال دستگاه‌هایی مانند ریسیور برخوردار هستند، اما اگر قرار است دستگاه‌هایی دیگر را به تلویزیون متصل کنید، باید حتماً به درگاه‌های اتصال تلویزیون توجه کنید.

این که تلویزیون حتماً درگاه‌های HDMI، USB، کامپوزیت، کامپوننت، LAN و صدا به اندازه‌ی کافی داشته باشد. به عنوان مثال، اگر زیاد از دستگاه‌های خارجی استفاده می‌کنید بهتر است تلویزیونی را انتخاب کنید که حداقل ۳ درگاه HDMI داشته باشد، یا حداقل از ۴ درگاه USB برخوردار باشد.

معیار هفتم: ظاهر تلویزیون

این نکته بدیهی است که برخی تلویزیون‌ها به نسبت برخی تلویزیون‌های دیگر از نظر طراحی ظاهری در وضعیت بهتری قرار دارند. اما جز  زیبایی ظاهری، باید به موردی دیگر توجه داشته باشید و آن این است که باید بدانید که قرار است تلویزیون را در کدام قسمت از منزل قرار دهید و به این ترتیب به دنبال تلویزیونی باشید که طراحی ظاهری آن با قسمتی از منزل که قرار است تلویزیون در آن مورد استفاده قرار گیرد سازگار باشد.

سخن آخر در راهنمای خرید تلویزیون

سعی کردیم در متن مقاله راهنمای خرید تلویزیون، به ذکر مهم‌ترین معیارهایی که به هنگام خرید تلویزیون باید به آن‌ها توجه داشته باشید بپردازیم. فقط پیش از آن که بحث را به پایان ببریم ذکر این نکته لازم است که اگر از سیستم عامل تلویزیون و هم‌چنین کیفیت صدای آن در میان معیارهای بالا نامی نبردیم به این دلیل بود که از لحاظ این دو معیار، خیلی تفاوتی میان تلویزیون‌های جدید موجود در بازار نیست. اکثر قریب به اتفاق آن‌ها از کیفیت و قدرت صدای خیلی خوبی برخوردار نیستند و اگر قرار باشد که تلویزیون را در محیطی غیر از محیط اتاق نصب کنید به احتمال زیاد به سیستم صوتی خارجی نیاز خواهید داشت. همچنین سیستم عامل‌های متفاوت نیز آن‌چنان تفاوتی با یکدیگر ندارند و از اپلیکیشن‌هایی که در آن‌ها وجود دارد نمی‌توان استفاده‎ی خاص و مفیدی داشت. سرعت و رابط کاربری آن‌ها نیز تقریباً به هم شبیه هستند.

در کل سعی کنید که پیش از خرید تلویزیون، معیارهای‌تان را فهرست کنید و با توجه به آن معیارها بهترین و مناسب‌ترین تلویزیون را خریداری کنید.

تعمیر تلویزیون در محل با آچارباز
سرویس و تعمیر تلویزیون در محل آچارباز، شامل نصب، سرویس و تعمیر تضمینی تلویزیون می‌شود. تلویزیون شما از هر برند و مدلی که باشد، آن را در هر نقطه از تهران و هر زمانی که شما بخواهید در محلتان تعمیر می‌کنیم.
درخواست تعمیر تلویزیون


نویسنده :

۲ دیدگاه

  • Avatar حسین گفت:

    فکر میکنم این راهنمای خرید تلویزیون، خیلی خوب بود و همه نکات رو گفته بود…الان سوال من اینکه میخوام تلویزیون هوشمند بخرم اما شنیدم که این تلویزیون هک میشه راست میگن؟

  • ارسال دیدگاه    استفاده از مطالب سایت آچارباز فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق سایت متعلق به آچارباز است.