به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید.    |   درخواست تعمیر در محل
امروز سه شنبه ۴ آذر ۱۳۹۹

تکنولوژی های تلویزیون از گذشته تا به امروز/ ویدیو

تاریخچه تلویزیون

اختراع تلویزیون از آن دسته مواردی بود که تحول عظیمی را در جامعه و فناوری ایجاد کرد، در واقع تلویزیون رسانه‌ای شد تا افراد به راحتی ارتباط محدود خود را گسترش دهند. ۲۰ اکتبر روز جهانی رسانه‌های ارتباطی است. به همین جهت بر آن شدیم که در ادامه با آچارباز همراه باشید:

تلویزیون ها از گذشته تا امروز

از زمانی که نسل اول تلویزیون‌ها در خانه‌ها شروع به کار کردند، این جعبه‌ی جادو دستخوش تغییر و تحولات گوناگون شده است. دستگاه‌های بزرگ سیاه و سفید، اکنون تبدیل به صفحات تخت و باریک در ابعاد مختلف شده‌اند و حتی کاربردشان نیز از جهاتی تغییر کرده است.

سال ۱۸۸۴ را می‌توان تاریخ پیدایش تلویزیون دانست. در این سال‌ها فردی با نام پائول نیپکو نخستین سیستم الکترومکانیکی تلویزیونی را با توانایی انتقال یک تصویر ثابت اختراع کرد. این سیستم از طریق روشن کردن یک عکس به‌وسیله لنز و یک صفحه چرخشی کار می‌کرد.

استفاده از نور سلنیوم و دیسک اسکن نیپکو، نخستین استفاده عملی از ترکیب تصاویر و عکس‌ها است که کمک کرد تا در اولین دهه قرن ۲۰ تصاویر ترام دار به وسیله کپی‌برداری از خطوط تلفن و تلگراف به عنوان یکی از خدمات مطبوعاتی پخش شود.

سرانجام پس از مدتی در سال‌های ۱۹۲۵ و ۱۹۲۶ جان لوگی برد دانشمند اسکاتلندی با استفاده از دیسک نیپکو برای اولین بار موفق شد تصاویر متحرک تلویزیونی ضد نور و تصاویر متحرک سیاه و سفید را در لندن منتقل کند. این اختراع اولین روش انتقال تصویر واقعی تلویزیونی به حساب می‌آید.

جان لوگی برد دانشمند اسکاتلندی

در سال ۱۹۲۷ لوگی برد، در فاصله ۴۳۸ مایلی بین شهرهای لندن و گلاسگو برای خطوط تلفن سیگنالی فرستاد. در سال بعد شرکت توسعه سینما و تلویزیون، سیگنال تلویزیونی بین اروپا و آمریکا را بین لندن و نیویورک پخش کرد.

از دیگر مواردی که جان لوگی برد در آن زمان وارد عرصه کرد، یک تلویزیون با رنگ الکترود مکانیکی، مادون قرمز و سه بعدی بود که با استفاده از لنزها، دیسک‌ها و فیلترهای اضافی یکی از جذاب‌ترین محصولات آن زمان به شمار می‌رفت.

 

تعمیر تلویزیون در محل با آچارباز
سرویس و تعمیر تلویزیون در محل آچارباز، شامل نصب، سرویس و تعمیر تضمینی تلویزیون می‌شود. تلویزیون شما از هر برند و مدلی که باشد، آن را در هر نقطه از تهران و هر زمانی که شما بخواهید در محلتان تعمیر می‌کنیم.
درخواست تعمیر تلویزیون

 

همچنین در سال ۱۹۲۷ در کنار این تلویزیون یک سیستم ضبط ویدیویی نیز اختراع کرد.

اختراع دیگری که در آن دوره انجام شد، تلویزیون با امواج مافوق کوتاه بود که در سال ۱۹۳۲ توسط برد اختراع شد. این سیستم در سال ۱۹۳۶ به بیشترین حد خود شامل ۲۴۰ خط در شبکه تلویزیونی BBC رسید؛ و سپس «مارکونی رامی» سیستم تلویزیونی با ۴۰۵ خط تجزیه الکترونیکی را ابداع کرد.

مارکونی رامی؛ مخترع تلویزیون

در ۱۳ ژوئن ۱۹۲۵ چارلز فرانسیس جنکنیز در آمریکا توانست با استفاده از یک اسکنر با دیسک لنزی شامل ۴۰۸ خط تجریه برای هر تصویر، در هر ثانیه ۱۶ تصویر از آسیاب بادی عروسکی را از یک ایستگاه رادیویی و ردیابی به آزمایشگاه خود در واشینگتن منتقل کند.

با این وجود دراماتیک‌ترین نمایش تلویزیونی در هفت آوریل ۱۹۲۷ به وسیله «هربرت ای آیوس» ارائه شد. وی با استفاده از تصاویر در مقیاس کوچک (۵/۲ × ۱۲ اینچ) و در مقیاس بزرگ (۳۰ × ۲۴ اینچ) در مسیری بین واشینگتن و نیویورک و از ویپانی تا نیوجرسی، سیستم‌های تلویزیونی را آزمایش کرد. اشیاء به وسیله نوریک اسکنر حاوی یک دیسک با ظرفیت ۵۰ روشن می‌شدند که این دستگاه در هر ثانیه ۱۶ عکس برمی‌داشت.

تلویزیون قدیمی

 

جالب است بدانید اولین پخش زنده تلویزیونی (سراسری) یا قاره‌ای در سان فرانسیسکو ، کالیفرنیا از کنفرانس عهد نامه صلح ژاپن در ۴ سپتامبر، ۱۹۹۵ انجام شد. در سال ۱۹۵۸، شرکت CBC برنامه تلویزیونی وسیعی را در جهان کامل کرده از سیدنی، نووآ اسکویتا به ویکتوریا ، کلمبیای انگلیس. برنامه در تلویزیون پخش شد.

تاریخچه تلویزیون

تاریخچه پیدایش و ساخت تلویزیون بسیار گسترده است، اما تکنولوژی‌هایی که در هریک از این تلویزیون‌ها به کار برده شد، بسیار جذاب و قابل بیان است که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم.

اولین تلویزیون‌ها از لامپ پرتو کاتدی استفاده می‌کردند. لامپ پرتو کاتدی از یک محفظه شیشه‌ای تشکیل شده بود، سر کاتدی و انتهای فسفری بود. در این لامپ به وسیله جریان الکتریکی و از سر کاتدی، سمت دیگر (صفحه فسفری) بمباران الکترونی می‌شد. در برخورد الکترون به فسفر، تغییر رنگ رخ می‌داد و باعث تشکیل پیکسل‌های تصویر می‌گشت. اولین نمونه از این تلویزیون در سال ۱۹۲۷ پا به عرصه وجود گذاشت. نخستین تصویر نمایش داده شده در این محصول نیز شامل ۶۰ خط بود که علامت دلار را تداعی می‌کرد.

پس از گذشت ۲ سال، در سال ۱۹۲۹ فردی با نام والادیمیر زوریکین، روش جدیدی را بر روی پرتو کاتدی به دست آورد و توانست پیشرفت خوبی در این زمینه به دست آورد و تلاش برای ساخت تلویزیون‌های رنگی افزایش پیدا کرد.

برای نخستین بار اولین برنامه تلویزیونی رنگی در سال ۱۹۵۴ به نمایش در آمد. به دلیل قیمت بالای تلویزیون‌های رنگی و کمبود برنامه‌های مناسب پخش (به دلیل هزینه زیاد تولید برنامه های رنگی) تا سال ۱۹۶۵ عرضه گسترده کالا در این عرصه رخ نداد. اما در سال ۱۹۷۲ بالاخره تمام شبکه‌های آمریکایی برنامه‌های خود را به صورت رنگی پخش کردند.

رفته رفته تکنولوژی پرتو کاتدی که برای ده‌ها سال هیچ رقیبی نداشت، جای خود را به تکنولوژی‌های جدید داد و مورد آزمایش قرار گرفت.

پیشنهاد مطالعه

تکنولوژی DLP و LCD یکی از آنها بود که در تلویزیون‌های پروژکتوری استفاده می‌شد. پروژکتور LCD بجای این که یک سیستم یکپارچه پخش داشته باشد از یک پروژکتور و یک صفحه جدا برای تشکیل شدن تصویر بهره می‌برد. صفحه تشکیل تصویر معمولا سیاه، خاکستری و یا سفید بود.

پروژکتورهای DLP برای تولید تصویر نیاز به یک لامپ سفید در مقابل صفحه رنگی چرخان و چیپ DLP داشت. صفحه رنگی چرخان دائم در حال گردش بود و سه رنگ تولید می کرد: قرمز، سبز و آبی. برای ایجاد یک رنگ خاص‌ نیاز به هماهنگی لامپ سفید و صفحه ی رنگی چرخان است تا بتواند رنگ مورد نظر را (به عنوان یک پیکسل) بر روی صفحه نمایش دهد. چرخ و لامپ با همکاری هم رنگ ها را پدید می آوردند و یک میکرو آینه سایه های خاکستری مورد نیاز در تصویر را به وجود می آورد.

تلویزیون های DLP در اوایل دهه ی ۲۰۰۰ از رده خارج شدند اما پروژکتورها توانستند خود را به عنوان اصلی ترین گزینه مطرح نگه دارند.

تکنولوژی DLP و LCD

تکنولوژی پلاسما

پس از گذشت سال ها تکنولوژی جدیدی به نام پلاسما وارد عرصه شد که تا مدتی در ساخت تلویزیون ها از آن استفاده می شد. کارد کرد این تکنولوژی به اینگونه بود:

پلاسما در فیزیک یکی از چهار فاز اصلی ماده است. (سه فاز دیگر: جامد، مایع، گاز) پلاسما گاز شبه خنثایی از ذرات باردار و خنثی به حساب می آید که رفتار جمعی از خود ارائه می دهد. واژه پلاسما به گاز یونیزه شده ای گفته می گردد که همه یا بخش قابل توجهی از اتم های آن یک یا چند الکترون از دست داده و به یون های مثبت تبدیل شده باشند.

تکنولوژی پلاسما

پلاسماها با به دام انداختن گاز های نجیب در بین دو لایه ی شیشه ای کار می کنند. بعد از این که برق ولتاژ بالا به سلول های گاز نجیب تزریق شد، گاز داخل سلول به حالت پلاسما تبدیل می شود. با تغییر ولتاژ هر سلول و گرم و سرد شدن گاز درون آن، نور با رنگ های مختلف تولید می شود. این نورهای رنگی هر کدام یک پیکسل را در صفحه ی تلویزیون تشکیل می دهند.

تکنولوژی پلاسما تا مدت ها به دلیل قیمت پایین و توانایی تولید رنگ با کنتراست بالا از اولین انتخب‌های مشتریان بود اما رفته رفته جای خود را تکنولوژی جدیدتری به نام LED داد.

تکنولوژی LED

LEDها نسل جدیدتری از تلویزیون ها بودند که تحول عظیمی در ساختار تلویزیون ایجاد کردند. این تلویزیون‌ها به جای لامپ فلورسنت از سیستم نورافشانی LED استفاده می‌کنند. تلویزیون های LED موجود در بازار در واقع LED نیستند. آنها همان LCD هستند که برای نور پس‌زمینه یا Backlight از LED استفاده می‌کنند. به همین دلیل نام کامل این نوع از نمایشگرها LED LCD است که به اختصار به آن‌ها LED گفته می‌شود. این نوع تلویزیون‌ها مصرف انرژی کمتری نسبت به LCD و پلاسما دارند.

تکنولوژی LED

تکنولوژی OLED

تکنولوژی بعدی که روی کار آمد، OLED بود. برای ایجاد یک تصویر در تلویزیون تنها نیاز به نورهای قرمز، سبز و آبی دارید. OLEDها در واقع با عبور جریان الکتریسیته از موادی که این رنگ‌ها را تولید می کنند، کار می کنند. هیچ تکنولوژی تلویزیون دیگری این طور مستقیم نور را به وجود نمی آورد. LCD از فیلتر رنگ و مایع کریستالی بر روی نور پس زمینه بهره می‌برد و پلاسما نیز از نور ماوراء بنفش تولید شده توسط بسته‌های گازی که فسفرهای رنگی قرمز، آبی و سبز را تحریک می‌کنند، بهره می‌برد. مهم‌ترین برتری OLEDها آن است که هر پیکسل بصورت مستقیم نور ساتع می‌کند؛ این در حالی است که در پنل‌های LCD نور پس‌زمینه‌ی توسط لامپ‌های LED یا فلورستنت تامین می‌شود.

این تلویزیون‌ها تمام ویژگی‌های یک تلویزیون رویایی از جمله وضوح شگفت‌انگیز، نازکی باور نکردنی و مصرف اندک انرژی را دارد.

تکنولوژی OLD

تکنولوژی QLED

اما به جدیدترین تکنولوژی موجود در تلویزیون‌های ساخته شده اخیر می‌پردازیم. QLED یکی از پیشرفته‌ترین تکنولوژی های حال حاضر است که در سال ۲۰۱۷ از آن رونمایی شد.  فناوری QLED با شعار قابلیت‌های بیشتر نسبت به او‌ال‌ای‌دی وارد میدان شد. با استفاده از این فناوری جدید، دقت رنگ‌های تولیدشده در بخش‌هایی از صفحه‌ نمایش که نور زیادی دارد، نسبت به قبل بیشتر شد؛ در واقع QLED از این نظر نسبت به OLED رنگ‌هایی با دقت بهتر تولید می‌کند.

تکنولوژی qled

 


نویسنده :

استفاده از مطالب سایت آچارباز فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق سایت متعلق به آچارباز است.
>
عضویت در خبرنامه

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه آچارباز، جزو اولین نفراتی باشید که از تخفیفات ویژه آچارباز بهره مند می شوید.

تبریک، با موفقیت در خبرنامه عضو شدید، ایمیلی برایتان ارسال شد، لطفا با مراجعه به ایمیلتان آن را تایید کنید.