به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید.    |   درخواست تعمیر در محل
امروز دوشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۰

راهنمای آشنایی با تکنولوژی تلویزیون پلاسما و مقایسه با تلویزیون LED و LCD

تلویزیون پلاسما

تکنولوژی تلویزیون پلاسما یکی از تکنولوژی‌های موجود در بازار تلویزیون است. این اسم به دلیل وجود گاز پلاسما در پنل تلویزیون‌ روی آنها گذاشته شده است. پلاسما حالت چهارم ماده است یعنی اگر به ماده در حالت گاز گرما داده شود، اتم‌های سازنده‌ی گاز از مدار خود خارج شده و به راحتی جریان برق را عبور می‌دهد. در ادامه این مقاله قصد داریم تکنولوژی تلویزیون‌های پلاسما را به طور کامل توضیح داده و ویژگی‌های مختلف تلوزیون پلاسما را با سایر تکنولوژی‌ها بیان کنیم.

منظور از تلویزیون پلاسما چیست؟

همانطور که گفتیم به دلیل استفاده از گاز پلاسما این اسم روی تلویزیون‌ها گذاشته شده است. برای اینکه با نحوه کار تلویزیون‌های پلاسما آشنا شوید کافیست تا نحوه‌ی کار لامپ‌های نئونی و فلورسنتی (CLF) را به یاد آورید. یعنی جریان برق با سرعت از داخل گازهای نئون یا زنون عبور کرده و لامپ را روشن یا خاموش می‌کند.

در هر پیکسل تلویزیون پلاسما مقدار معینی گاز نئون یا زنون و مواد شیمیایی فسفری وجود دارد. در زمان عبور الکتریسیته از پیکسل‌ها، گازها نور نامرئی فرابنفش تولید می‌کنند. این نور نامرئی پس از برخورد با پوشش فسفری به نورهای مرئی قرمز، آبی و سبز تبدیل می‌شود.

لامپ‌های فلورسنتی
نحوه‌ی کار تلویزیون پلاسما مانند لامپ‌های فلورسنتی است.

تلویزیون پلاسما چه تکنولوژی دارند؟

در تلوزیونن پلاسما تصویر به وسیله‌ شبکه‌ی پیکسل‌های قرمز، سبز و آبی تولید می‌شود. مثلا اگر تلویزیون لازم باشد رنگ قرمز را تولید کند، با وارد شدن ولتاژ به الکترودهای انتهای سلول‌ها، گاز یونیزه شده و نور فرابنفش تولید می‌شود. نور تولید شده به پوشش فسفر قرمز رنگ که داخل پیکسل وجود دارد تابیده و به نور قرمز مرئی تبدیل می‌شود.

تعمیر تلویزیون در محل با آچارباز
سرویس و تعمیر تلویزیون در محل آچارباز، شامل نصب، سرویس و تعمیر تضمینی تلویزیون می‌شود. تلویزیون شما از هر برند و مدلی که باشد، آن را در هر نقطه از تهران و هر زمانی که شما بخواهید در محلتان تعمیر می‌کنیم.
درخواست تعمیر تلویزیون

تلویزیون‌های پلاسما چقدرعمر می‌کنند؟

یکی از رایج‌ترین سوالات در زمان خرید و تعمیر تلویزیون، طول عمر آن است. زیرا بدلیل قیمت بالای تلویزیون، امکان تعویض یا تعمیر آن برای همه وجود ندارد.

خوشبختانه طول عمر تلویزیون‌ پلاسما نسبت به تلویزیون‌‌های تکنولوژی‌ دیگر بیشتر است. به طور متوسط طول عمر تلویزیون‌های پلاسما از ۶۰.۰۰۰ تا ۱۰۰.۰۰۰ ساعت است؛ ولی تلویزیون‌های دیگر مانند LCD، LED، OLED، QLED و … طول عمر کمتری دارند. البته به کمک روش‌هایی می‌توانید طول عمر تلویزیون را بالاتر هم ببرید. این روش‌ها را در مقاله‌ی دیگری با عنوان «چطور طول عمر تلویزیون را افزایش دهیم؟» به طور مفصل توضیح داده‌ایم، برای اطلاع از آن‌ها این مقاله را مطالعه کنید.

طول عمر تلویزیون پلاسما
با کاهش روشنایی و کنتراست تصویر در تلویزیون پلاسما به افزایش عمر آن کمک کنید.

مصرف برق تلویزیون‌های پلاسما چقدر است؟

مصرف برق تلویزیون پلاسما نسبت به تلویزیون‌های دیگر به دلیل بالا بودن نرخ بروزرسانی و روشنایی بالاتر است. در نتیجه اگر می‌خواهید مصرف برق خانواده را کاهش دهید باید استفاده از آن را به ساعت‌های خاصی در روز محدود کنید. اقدامات دیگر برای کاهش مصرف برق تلویزیون‌های پلاسما عبارتند از:

 • پرهیز از خاموش و روشن کردن متوالی تلویزیون
 • جدا کردن دو شاخه برق از پریز در صورت استفاده نکردن طولانی از تلوزیون
 • کاهش میزان نور، صدا و کنتراست تصویر
 • خاموش کردن تلویزیون در زمان بلااستفاده بودن آن
پیشنهاد مطالعه

تکنولوژی تلویزیون‌ پلاسما چه معایبی دارند؟

از معایب تلویزیون پلاسما می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مصرف برق بالا
 • هوشمند نبودن
 • روشنایی و کنتراست کم
 • وزن بالا تلویزیون
 • ظرافت و زیبایی کم‌تر نسبت به تلویزیون‌های نسل جدید
 • اثر سوختگی در تصویر
اثر سوختگی تلویزیون پلاسما
در صورتیکه تصویری روی صفحه تلویزیون برای مدت طولانی ثابت بماند به دلیل اثر سوختگی تصویر، سایه‌ی آن تا مدت‌ها روی تصویر مشاهده می‌شود.

آیا از تلویزیون پلاسما گاز نشت می‌کند؟

سوال دیگری که اغلب برای کاربران تلویزیون پلاسما به وجود می‌آید، این است که امکان نشت گاز از تلویزیون‌های پلاسما وجود دارد؟ برای جواب به این سوال باید ساختار پیکسل‌های تلویزیون بیان شود.

پیسکل‌ها در تلویزیون پلاسما از اجزایی مثل گاز پلاسما، فسفر و صفحات شارژ تشکیل شده است. این پیکسل‌ها که با نام سلول هم شناخته می‌شوند به طور کامل مهر و موم شده و امکان نشت گاز و مواد دیگر از آن‌ها وجود ندارد. همچنین در صورتیکه مشکلی برای پیکسل به وجود آید یا از میزان شارژ آن‌ها کم شود، امکان شارژ مجدد آن‌ وجود ندارد. در نتیجه بعد از مدتی پیکسل‌ها روشنایی خود را از دست داده و می‌سوزند.

تعویض پنل تلویزیون
اگر تعداد پیکسل‌ سوخته تلویزیون زیاد شود، باید پنل آن تعویض شود. 

آیا افزایش ارتفاع روی تصویر تلویزیون پلاسما موثر است؟

بدلیل وجود گاز در سلول‌های تلویزیون‌های پلاسما، اغلب با افزایش ارتفاع از سطح دریا امکان استفاده از این تلویزیون‌ها وجود ندارد. زیرا اختلاف ارتفاع از سطح دریا باعث بالا رفتن فشار هوا می‌شود و تلوزیون برای شارژ گاز باید انرژی بیشتری مصرف کند. در نتیجه به آن فشار زیادی وارد می‌شود و ممکن است در زمان کوتاهی به تعمیر نیاز پیدا می‌کند.

تعمیر تلویزیون در محل با آچارباز
سرویس و تعمیر تلویزیون در محل آچارباز، شامل نصب، سرویس و تعمیر تضمینی تلویزیون می‌شود. تلویزیون شما از هر برند و مدلی که باشد، آن را در هر نقطه از تهران و هر زمانی که شما بخواهید در محلتان تعمیر می‌کنیم.
درخواست تعمیر تلویزیون

آیا نصب تلویزیون پلاسما روی دیوار در کیفیت تصویر تاثیر گذار است؟

امروزه با توجه به محدودیت فضای منزل، تمایل افراد به نصب تلویزیون روی دیوار نسبت به قبل افزایش پیدا کرده است. یکی از چالش‌هایی که کاربران در نصب تلویزیون روی دیوار با آن روبه‌رو هستند کاهش کیفیت تصویر است. زیرا در بسیاری از تلویزیون‌ها فقط تصویر از زاویه روبه‌رو واضح است و با تغییر ارتفاع و زاویه، وضوح تصویر پایین می‌آید.

خوشبختانه این مشکل در تلویزیون‌های پلاسما به ندرت دیده می‌شود. زیرا این تلویزیون‌ها از زاویه دید گسترده‌ای برخوردار هستند و از هر زاویه و ارتفاعی امکان نمایش تصاویر با کیفیت را دارند.

نصب تلویزیون پلاسما روی دیوار
زاویه دید تلویزیون‌ پلاسما نسبت به تلویزیون‌های LCD و LED بیشتر و حدود ۱۸۰ درجه است.

آیا تلویزیون‌های پلاسما در حین کار کردن گرما تولید می‌کنند؟

همانطور که در بخش‌های قبل اشاره شد در این تلویزیون‌ها گاز پلاسما شارژ شده و تصاویر را تولید و به صفحه نمایش ارسال می‌کند. شارژ گاز پلاسما بعد از مدتی باعث تولید گرما می‌شود. اگر بعد از چند دقیقه به تلویزیون دست بزنید گرمای صفحه نمایش و تلویزیون را احساس می‌کنید.

همچنین در صورتی که تلویزیون را روی دیوار یا محلی نصب کرده باشید که امکان جریان هوا در پشت آن وجود نداشته باشد، دستگاه گرم‌تر می‌شود.

پیشنهاد مطالعه

تلویزیون پلاسما و LED چه تفاوتی دارد؟

مهم‌ترین تفاوت تلویزیون‌ پلاسما و LED به شرح زیر است:

 • عمق نمایش رنگ مشکی در تلوزیون پلاسما از LED بیشتر است.
 • تلویزیون‌های LED از کنتراست و وضوح تصویر بالاتری نسبت به پلاسما برخوردار هستند.
 • تلویزیون‌های پلاسما نسبت به تلویزیون‌های LED از نظر اقتصادی مقرون به صرفه‌تر است.
 • تلویزیون‌های پلاسما نسبت به LED از برق بیشتری استفاده می‌کنند.
 • نرخ بروزرسانی تصویر در پلاسما از LED بسیار بیشتر است و در نمایش تصاویر با سرعت بالا بسیار قوی ظاهر می‌شود.
 • زاویه دید تلویزیون پلاسما نسبت به LED بیشتر است.
نرخ بروزرسانی تصویر پلاسما
نرخ بروزرسانی اغلب تلویزیون‌ها ۱۲۰-۲۴۰ هرتز ولی در پلاسما حدود ۶۰۰ هرتز است.

تلویزیون پلاسما و LCD چه تفاوتی دارد؟

تلویزیون‌ پلاسما و LCD در ظاهر به یکدیگر شباهت دارند ولی تکنولوژی آن‌ها نسبت به یکدیگر متفاوت است.

طول عمر تلویزیون‌های پلاسما نسبت به تلویزیون‌ با تکنولوژی‌های‌ دیگر بالاتر است.

از آنجایی که تلویزیون LED هم نوعی LCD هستند تمامی تفاوت‌های اعلام شده برای تلویزیون‌ پلاسما و LED برای تلویزیون‌ LCD نیز صادق است. تفاوت‌های دیگر این تلویزیون‌ها به شرح زیر است:

 • در تلویزیون‌های پلاسما اثر سوختگی پیکسل باقی می‌ماند ولی در LCD این ایراد وجود ندارد.
 • تلویزیون‌های پلاسما از ۳۷ تا ۱۰۰ اینچ تولید می‌شوند ولی ابعاد تلویزیون‌های LCD محدود است.
 • پیکسل‌های تلویزیون پلاسما از LCD بسیار سریع‌تر حرکت می‌کنند.
 • تلویزیون پلاسما به دلیل استفاده از گاز پلاسما گرمای زیادی را تولید می‌کنند.
تعمیر تلویزیون پلاسمای آچارباز
در آچارباز تعمیر تلویزیون پلاسما همه‌ برندها امکان پذیر است.

در این مقاله سعی کردیم تکنولوژی تلویزیون‌ پلاسما را به طور کامل بررسی کنیم تا با مشخصات تلویزیون آشنا شوید. با توجه به اینکه تلویزیون‌های پلاسما در حال حاضر از رده تولید خارج شده‌اند، ممکن است دسترسی به تعمیرکار متخصص آن به راحتی امکان پذیر نباشد. می‌توانید پیدا کردن تکنسین فنی را به آچارباز بسپارید تا در کوتاه‌ترین زمان ممکن تعمیر تلویزیون شما انجام شود.

تعمیر تلویزیون در محل با آچارباز
سرویس و تعمیر تلویزیون در محل آچارباز، شامل نصب، سرویس و تعمیر تضمینی تلویزیون می‌شود. تلویزیون شما از هر برند و مدلی که باشد، آن را در هر نقطه از تهران و هر زمانی که شما بخواهید در محلتان تعمیر می‌کنیم.
درخواست تعمیر تلویزیون


نویسنده :

۴ دیدگاه

 • مجید گفت:

  تلویزیون های پلاسما واقعا عمر خوبی دارند، پدر من حدودا ۱۰ سال هست از تلویزیون پلاسمای ال جی شبانه روزی استفاده می کنه و تاحالا مشکلی براش به وجود نیومده

  • نیلوفر مسگرزاده گفت:

   با سلام
   مجید عزیز، تلویزیون‌های پلاسما در مقایسه با سایر تلویزیون‌ها عمر بالاتری دارند. پیشنهاد می‌کنیم برای مراقبت از تلویزیون و استفاده بیشتر از آن در طول روز برای چند ساعت تلویزیون را خاموش کنید.

 • سامان گفت:

  بین ۳ تلویزیون LCDو LED،پلاسما مصرف برق کدام یک کمتره؟

 • ارسال دیدگاه  استفاده از مطالب سایت آچارباز فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق سایت متعلق به آچارباز است.