به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید.    |   درخواست تعمیر در محل
امروز یکشنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۸

تکنولوژی تلویزیون های پلاسما

تکنولوژی تلویزیون های پلاسما

آیا تا به حال در فیلم‌های علمی تخیلی، ماشین‌هایی که می‌توانند پرواز کنند و یا انسان‌هایی که روی مریخ زندگی می‌کنند را دیده‌اید؟ شاید جالب باشد بدانید که تا همین چند دهه پیش، تکنولوژی تلویزیون‌های پلاسما هم به نوعی فراتر از علم انسان به شمار می‌آمد. تلویزیون پلاسما نمونه‌ای جالب از اعمال علوم پیشرفته روی زندگی بشر و حل مشکلات او است.

اگر یادتان باشد، در مدرسه به ما می‌گفتند که ماده دارای سه حالت (فاز) مختلف گاز، مایع و جامد است. اما در واقع نوع چهارمی از حالت ماده به نام پلاسما هم وجود دارد. البته نوع پنجمی از حالت ماده هم در سال ۲۰۰۱ کشف شد و ۳ دانشمند کاشف آن به همین دلیل جایزه نوبل فیزیک را کسب کردند. نام این فاز ماده، Bose-Einstein condensate  (چگالش بوز انیشتین) بوده که ما در این مطلب کاری با آن نداریم! اما ارتباط پلاسما با گاز و مایع و جامد در چیست؟

 

آیا می‌دانید مهمترین دلایل خرابی پنل تلویزیون چیست؟

 

فرض کنید که شما یک تکه یخ منجمد دارید (جامد). اگر یخ را گرم کنید، از آن آب به دست می‌آید (مایع). همان آب را وقتی گرم کنید به حالت گاز تبدیل می‌شود. یعنی هر چقدر گرمای بیشتری به این یخ می‌دهیم، انرژی آن افزایش یافته و مولکول‌های آن از هم دورتر می‌شوند. در حالت جامد (یخ)، مولکول‌های آب به هم چسبیده‌اند و در حالت گازی (بخار)، مولکول‌های آب آزادانه در فضا حرکت می‌کنند.

اما اگر به گرما دادن به بخار آب همچنان ادامه دهیم، به جایی می‌رسیم که حتی خود مولکول‌های سازنده‌ی آن هم شروع به از هم پاچیدن می‌کنند و برخی از الکترون‌های اتم‌های سازنده‌ی گاز از مدار خود خارج می‌شوند.

پس گاز ما به مخلوطی از یون‌های با بار مثبت و الکترون‌های با بار منفی تبدیل می‌شود. این چیزی است که در علم به آن حالت پلاسما (گاز یونیزه شده) گفته می‌شود. پلاسما شبیه به سوپ داغی از گازهاست که الکتریسیته را به راحتی از خود عبور می‌دهد!

تکنولوژی تلویزیون های پلاسما چیست؟

لامپ های نئونی و فلورسنتی (CLF) با عبور سریع الکتریسیته از درون یک گاز، نور تولید می‌کنند. تصور کنید که شما یک صفحه تلویزیون را از میلیون‌ها CFL کوچک یا لامپ‌های نئون میکروسکوپیک ساخته‌اید و هر کدام از آن‌ها می‌توانند به سرعت و به هنگام ضرورت، توسط یک مدار الکترونیکی روشن یا خاموش شوند تا همه پیکسل‌های نمایشگر به طور جداگانه کنترل شوند.

در واقع این تصور شما، تکنولوژی تلویزیون‌های پلاسما را تشکیل می‌دهد! تکنولوژی تلویزیون‌های پلاسما با دیگر تکنولوژی‌های ساخت تلویزیون تفاوت اساسی دارد.

سلول‌های پیکسلی در یک تلویزیون پلاسما دارای نقاط مشترک زیادی با لامپ‌های نئونی و CFL ها هستند. همانند لامپ نئونی، درون هر کدام از سلول های پیکسلی تلویزیون پلاسما هم با مقدار کمی گاز نئون یا زنون پر شده است، و همانند یک CFL، درون هر سلول مواد شیمیایی فسفری وجود دارد. در یک CFL، یک پوشش فسفری به رنگ سفید گچی روی دیواره شیشه‌ای لامپ وجود دارد که همانند فیلتر عمل می‌کند.

 

ویژگی های یک تلویزیون خوب
در میان این همه نام و تکنولوژی جدید، معیارهای ما برای خرید یک تلویزیون چه چیزهایی می‌توانند باشند، و در واقع ویژگی‌های یک تلویزیون خوب چیست؟ در این مقاله هر انچه که نیاز است درباره ویزگی‌های تلویزیون بدانید آمده است.
بیشتر بخوانید

 

وقتی الکتریسیته وارد این لامپ می‌شود، اتم‌های گاز درون آن نور نامرئی ماورابنفش تولید می‌کنند. پوشش فسفری سفید درون لامپ، این نور نامرئی را به نور مرئی سفید تبدیل می‌کند. اما در یک تلویزیون پلاسما، به جای پوشش فسفری سفید، از پوشش فسفری قرمز، آبی یا سبز استفاده می‌شود که کار آن‌ها، تبدیل نور نامرئی ماورابنفش تولید شده توسط گار نئون یا زنون درون لامپ، به نورهای مرئی قرمز، آبی یا سبز است.

تکنولوژی تلویزیون های پلاسما

قدم به قدم با تکنولوژی تلویزیون‌های پلاسما

  1. شبیه تصویر در یک صفحه LCD، تصویری که توسط یک تلویزیون پلاسما ساخته می‌شود، از یک آرایه (شبکه) پیکسل‌های قرمز، سبز و آبی (مربع‌ها یا نقطه‌های میکروسکوپی) تشکیل شده است.
  2. هر پیکسل می‌تواند به صورت جداگانه توسط شبکه‌ای از الکترودهای افقی و عمودی نصب شده (با خطوط زرد نمایش داده شده‌اند) روشن یا خاموش شود.
  3. فرض کنید ما می‌خواهیم یکی از پیکسل‌های قرمز را فعال کنیم (که در سمت راست عکس با بزرگنمایی بسیار بالا در یک دایره خاکستری نشان داده‌ایم).
  4. دو الکترودی که به انتهای سلول وصل هستند، ولتاژ بالایی را به آن اعمال کرده و باعث یونیزه شدن گاز درون سلول می‌شوند (حالت پلاسما)، و این گاز یونیزه، نور ماورابنفش را از خود ساطع می‌کند (که در اینجا به عنوان یک صلیب فیروزه‌ای نشان داده شده، هر چند که در خود تلویزیون نامرئی هستند).
  5. نور ماوراء بنفش به پوشش فسفر قرمز رنگ در درون سلول پیکسل می‌تابد.
  6. حال این پوشش فسفری قرمز رنگ، نور ماورابنفش را به نور قرمز مرئی تبدیل می‌کند. در نتیجه پیکسل مورد نظر ما نور قرمز را از خود به نمایش می‌گذارد.

تکنولوژی تلویزیون های پلاسما

همان طور که می‌دانید، با ترکیب سه رنگ قرمز، سبز و آبی می‌توان تمامی رنگ ها را به دست آورد  (مدل RGB). اما تفاوت بین تکنولوژی تلویزیون‌های پلاسما با LCD در چیست؟

تلویزیون‌های پلاسما و LCD در ظاهر شبیه به هم هستند، اما تکنولوژی آن‌ها با هم تفاوت بسیاری دارد. تفاوت اصلی این است که سلول‌هایی که پیکسل‌ها را در یک تلویزیون پلاسما می‌سازند می‌توانند هزاران بار سریع‌تر از پیکسل‌ها در یک صفحه LCD روشن و خاموش شوند. بنابراین یک تلویزیون پلاسما، تصاویر واضح‌تری را با تارشدگی کمتر ارائه می‌دهد. در نتیجه یک تلویزیون پلاسما گزینه‌ای مناسب برای دیدن فیلم‌های اکشن، مسابقات ورزشی و بازی‌های ویدیویی است.

البته در LCD های جدید، سرعت خاموش و روشن شدن پیکسل‌ها یا همان Refresh Rate (نرخ به روزرسانی تصویر) بسیار بیشتر از گذشته شده است، اما حتی جدیدترین تلویزیون‌های LCD هم از نظر نرخ به روزرسانی به گرد پای تلویزیون‌های پلاسما نمی‌رسند. تلویزیون‌های پلاسما مزیت‌های فراوان دیگری هم نسبت به تلویزیون‌های LCD  دارند: تلویزیون‌های پلاسما بسیار روشن‌تر بوده و نور بالای آن‌ها به شما اجازه می‌دهد تا حتی در زیر نور خورشید هم بتوانید تلویزیون تماشا کنید!

همچنین این تلویزیون‌ها زاویه دید گسترده‌ای دارند و کنتراست تصویر آن‌ها بسیار بالا است. تکنولوژی تلویزیون‌های پلاسما به گونه‌ای است که در ساخت این تلویزیون‌ها، چندان محدودیتی برای ابعاد دستگاه وجود ندارد. بنابراین در سال‌های گذشته تلویزیون‌های پلاسمایی با ابعاد بین ۳۷ تا ۱۰۰ اینچ را دیده بودیم.

تکنولوژی تلویزیون های پلاسما

 

با این همه مزیت، چرا تکنولوژی تلویزیون‌های پلاسما در سال‌های گذشته روز به روز به حاشیه می‌رود؟

 اول از همه، مصرف برق تلویزیون‌های پلاسما بسیار بالا است. این تلویزیون‌ها نسبتا سنگین وزن بوده و خیلی هم حساس هستند! و البته بزرگ‌ترین مشکل این تلویزیون ها، به جا ماندن اثر سوختگی (burn in) روی نمایشگرشان است. یعنی اگر یک تصویر به مدت طولانی روی صفحه نمایش تلویزیون پلاسما باقی بماند، می‌تواند به نمایشگر تلویزیون آسیب زده و هاله‌ای را به طور دائم روی نمایشگر نمایان سازد.

همچنین طول عمر مفید تلویزیون‌های پلاسما بسیار کمتر از تلویزیون‌های LCD است، پس با این اوصاف طبیعی است تا تکنولوژی تلویزیون‌های پلاسما جای خود را به تکنولوژی‌های جدیدتر بدهد. با آمدن تکنولوژی تلویزیون‌های OLED که روشنایی و کنتراست تصویر بسیار بالایی داشته، سبک وزن و کم مصرف هستند و نرخ به روزرسانی تصویر بالایی هم دارند، می‌توان حدس زد که آینده‌ی دنیای تلویزیون‌ها به چه شکل رقم خواهد خورد. به نظر نمی‌رسد که پلاسماهای زیبا دیگر جایی در ویترین مغازه‌ها داشته باشند.

 

در صورتی که هرگونه ایراد در تلویزیون خود مشاهده کردید، به راحتی می‌توانید درخواست تعمیر خود را در آچارباز، سامانه اعزام تعمیرکار در محل، ثبت کرده تا کارشناسان در اسرع وقت با شما هماهنگ شوند.

 

تعمیر تلویزیون و لوازم صوتی و تصویری شما در محل
سرویسکارهای تلویزیون و صوتی و تصویری آچارباز، تلویزیونهای پلاسما، LCD، LED، OLED، HD، HDR و انواع سایدبار، سینمای خانگی یا DVD پلیر و ویدیو پروژکتور را تعمیر می کنند.
ثبت درخواست

 


نویسنده :

تکنولوژی تلویزیون های پلاسما
به این مطلب امتیاز دهید.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of
استفاده از مطالب سایت آچارباز فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق سایت متعلق به آچارباز است.