به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید.    |   درخواست تعمیر در محل
امروز جمعه ۷ آذر ۱۳۹۹

چرا کیفیت یا رزولوشن تصویر در تلویزیون ها اهمیت دارد؟

انواع کیفیت تصویر فیلم

انواع رزولوشن تصویر یکی از عواملی است که در هنگام خرید تلویزیون باید به آن توجه کنیم. در این مقاله وبلاگ آچارباز قصد دارد که در مورد انواع کیفیت یا رزولوشن تصویر (Resolution) با شما صحبت کند و با یکدیگر به یک بررسی کلی در این زمینه بپردازیم که آیا رزولوشن تصویر به تنهایی خود می‌تواند عامل انتخاب تلوزیون باشد یا خیر؟ انواع رزولوشن در تلویزیون چیست؟ بالاترین کیفیت تصویر تلویزیون به چه عواملی بستگی دارد و انواع کیفیت تصویر فیلم چیست؟ پس با ما در وبلاگ آچارباز همراه باشید تا اطلاعات کامل و جامعی در مورد رزولوشن تصویر و تأثیر آن بر کیفیت تصویر تلویزیون کسب کنیم.

رزولوشن تصویر چیست؟

قبل از اینکه به بررسی انواع رزولوشن تصویر بپردازیم، ابتدا بهتر است با مفهوم Resolution یا تفیک ناپذیری آشنا شویم. هر صفحه نمایشگر از تعداد بسیار ریزی پیکسل تشکیل شده‌است. رزولوشن و یا کیفیت تصویر به تعداد پیکسل‌هایی گفته می‌شود که در دو بعد افقی و عمودی نمایش داده می‌شوند. هرچه این عدد بالاتر باشد، در واقع رزولوشن تصویر یا کیفیت تصویر بهتر خواهد بود. با این حال باید به این نکته اشاره کرد، رزولوشن تصویر به تنهایی عامل تعیین کیفیت تصاویر نیست.

بررسی انواع رزولوشن تصویر
رزولوشن تصویر تنها عامل موثر در کیفیت تصویر تلویزیون نیست.

رزولوشن تصویر به چه عواملی بستگی دارد؟

رزولوشن تصویر به سه عامل بستگی دارد که در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم.

 1. ابعاد تلوزیون
 2. فاصله شما از تلویزیون
 3. کیفیت تصاویری پخش شده در تلویزیون

 

تعمیر تلویزیون در محل با آچارباز
سرویس و تعمیر تلویزیون در محل آچارباز، شامل نصب، سرویس و تعمیر تضمینی تلویزیون می‌شود. تلویزیون شما از هر برند و مدلی که باشد، آن را در هر نقطه از تهران و هر زمانی که شما بخواهید در محلتان تعمیر می‌کنیم.
درخواست تعمیر تلویزیون

 

اگر فاصله شما در حد مطلوب نباشد، چشم به دلیل محدودیت در تشخیص کیفیت قادر به تشخیص کیفیت واقعی تلویزیون نخواهد بود. در هر ابعاد تلوزیونی فاصله افراد با آن متفاوت است. به طور مثال اگر یک تلویزیون کمتر از ۴۰ اینچ داشته ‌باشید و در فاصله کمتر از ۲.۴ متری از آن قرار گرفته باشید، متوجه تفاوت بین کیفیت ۷۲۰p و ۱۰۸۰P نخواهید شد. تلویزیون‌های با کیفیت HD Ultra زمانی ارزش خرید دارند که ابعاد تلویزیون بزرگ‌تر از ۶۰ اینچ باشد و نکته دوم اینکه در فاصله مناسب از بیننده قرار داشته باشد.

تلویزیون‌های با کیفیت HD Ultra
نمی‌توان نقش رزولوشن تصویر را در کیفیت تصویر نادیده گرفت، اما رعایت ابعاد تلویزیون و فاصله مناسب از آن نیز مقوله بسیار مهمی است.

در مورد انواع رزولوشن یا کیفیت تصویر چه می‌دانید؟

انواع کیفیت تصویر به چهار گروه تقسیم می‌شود که عبارتند از :

 • کیفیت تصویر SD
 • کیفیت تصویر HD
 • کیفیت تصویر FULL HD
 • کیفیت تصویر ۴K و Ultra HD و تفاوت آن‌ها با هم

کیفیت تصویر SD

تلویزیون‌های کیفیت SDTV یا SD اغلب کیفیتشان ۴۸۰P است. منظور از کیفیت ۴۸۰P، ۴۸۰ ردیف خط پیکسله است که در هر خط آن ۷۲۰ پیکسل وجود دارد. این کیفیت شامل دو محدوده PAL و NTSC است. محدوده NTSC همان ۴۸۰ ردیف خط پیکسله است که در هر ردیف آن ۷۲۰ پیکسل دارد. اما محدوده PAL 576 خط پیکسله دارد که در هر خط ۷۲۰ پیکسل وجود دارد و  آن را به صورت ۷۲۰*۵۷۶ نمایش می‌دهد.

هر کدام از این اعداد نشان دهنده وضوح و کیفیت تصویر است. هر دو میزان رزولوشن در ابتدا کیفیتی بسیار مطلوب داشته اما امروزه در دنیای مدرن و با وجود کیفیت تصاویر بهتر، این رزولوشن تصویر تا حدی منسوخ شده‌است. رزولوشن ۷۲۰P تنها در کوچک‌ترین و ارزان‌ترین تلویزیون‌های بازار عرضه می‌شود. اگرچه هنوز هم تصاویر فیلم‌ها در شبکه‌های تلوزیونی با رزولوشن ۷۲۰P به نمایش در می‌آید.

کیفیت تصویر HD

منظور از کیفیت HD چیست؟ این کیفیت به تلویزیون‌های دیجیتالی بر می‌گردد که کیفیت تصویر در آنها ۴ برابر تلوزیون‌های معمولی است. تصاویر تلوزیون‌های HD شفافیت بالا و قدرت نمایش رنگ بسیار خوبی دارند. رزولوشن تصویر در آن‌ها ۷۲۰*۱۲۸۰ پیکسل است. علاوه براین این تلوزیون‌ها، کیفیت صدای خوبی نیز دارند و به راحتی قابلیت اتصال به سایر دستگاه‌های الکترونیک همچون رایانه را دارند.  شفافیت و دقت بالای تصاویر، نمایش رنگ بیشتر و بهتر، افزایش وسعت طول و عرض تصویر، صدای دیجیتال چند کاناله با کیفیت بالا از جمله ویژگی‌های تلویزیون‌های HD است.

تلویزیون‌های HD
کیفیت رزولوشن تصویر در تلویزیون‌های HD 1280*720 پیکسل است.

کیفیت تصویر FULL HD

تصاویر در تلویزیون Full HD کیفیت بسیار خوبی دارند و بیننده کوچک‌ترین جزییات را قادر است، ببیند. کیفیت تصویر در تلوزیون‌های فول اچ دی وضوح بسیار بالایی دارند و با حداکثر عرض ۱۹۲۰ و ارتفاع ۱۰۸۰ پیکسل قابل مشاهده هستند. به این فرمت ۱۰۸۰ نیز گفته می‌شود که در کل نشان‌دهنده حداکثر پیکسل‌های تصویر در حالت عمودی است. اگر نیاز به تنطیم یا تعمیر تلویزیون Full HD خود دارید می‌توانیذ درخواست خود را در اپلیکیشن آچارباز ثبت کنید.

پیشنهاد مطالعه
در تلویزیون Full HD
کیفییت رزولوشن تصویر در تلویزیون‌های FULL HD، ۱۹۲۰*۱۰۸۰ با ۹۲۱۶۰۰ پیکسل در هر فریم است.

کیفیت تصویر ۴K و Ultra HD و تفاوت آن‌ها با هم

زمانی که صحبت از کیفیت صفحه نمایش ۴K می‌شود، یعنی بالاترین وضوح!  تلویزیون‌های ۴K از تلویزیون‌های FULL HD وضوح بیشتری دارند. وضوح تصاویر این تلویزیون تقریبا ۴ برابر رزولوشن ۱۰۸۰ پیکسل است. در این تلویزیون‌ها جزییات بیشتری به نمایش در می‌آیند. لازم است به این نکته اشاره کنیم که تلویزیون‌های ۴K با تلوزیون‌های Ultra HD فرق دارند و با هم یکی نیستند و کیفیت Ultra HD یک استاندارد جدید است که در صنعت سینما و تلویزیون از آن استفاده می‌شود. رزولوشن تصویر درUltra HD ، ۲۱۶۰ در ۳۸۴۰ پیکسل خواهد بود. همان طور که مشخص است،Ultra HD  رزولوشن تصویری پایین‌تری نسبت به تلویزیون‌های ۴K دارد.

رزولوشن تصویر محصولات ۴K،  ۴۰۹۶ در ۲۰۱۶ پیکسل است و بیشتر برای محصولات پیشرفته و سینمای دیجیتال از آن استفاده می‌شود.کیفیت تصویر 4K و Ultra HD

نمایی از رزولوشن تصویر در انواع تلویزیون

بالاترین کیفیت تصویر تلویزیون متعلق به کدام تلویزیون‌هاست؟

تلویزیون ۸K بالاترین کیفیت تصویر را دارد. کیفیت تصویر افقی و عمودی آن‌ دوبرابر ۴K است. یعنی چیزی حدود ۴۳۲۰*۷۶۸۰ پیکسل. وضوح تصویر در این تلویزیون‌ها شانزده برابر بیشتر از تلویزیون‌های فول اچ دی است. منظور از وضوح بالا، پیکسل‌های بیشتری است که در صفحه تصویر به صورت متراکم‌تر وجود دارد. یعنی امکان دارد ابعاد آن‌ها با تلویزیون‌های ۴K یکی باشد، اما تعداد پیکسل با تراکم بیشتری در همان منطقه قرار دارند. تصویری که از این تلویزیون پخش خواهد شد، کیفیت بسیار پیچیده‌تر و واقع بینانه‌تر دارد و گویی فرد در در حین تماشای فیلم در تصویر غرق می‌شود.

تلویزیون‌ 8K سامسونگ
با وجود کیفیت تصویر عالی تلویزیون‌های ۸K که در سال ۲۰۱۹ توسط شرکت سامسونگ ساخته شد، این تلویزیون‌ها هنوز به صورت گسترده وارد بازار نشده‌اند.

انواع کیفیت تصویر فیلم

در این قسمت ابتدا انواع کیفیت تصویر فیلم و سریال در دنیا را بررسی می‌کنیم و سپس به بررسی انواع کیفیت تصویر فیلم و سریال در ایران می‌پردازیم:

انواع کیفیت تصویر فیلم و سریال در جهان

تا حالا به این موضوع فکر کرده‌اید که کیفیت فیلم و سریالی که از تلویزیون تماشا می‌کنید، می‌تواند انواع مختلف رزولوشن داشته باشد. در این قسمت ۱۲ نوع رزولوشن تصویر در فیلم‌های جهان را با یکدیگر بررسی خواهیم کرد:

کیفیت ۸K Ultra HD

وضوح تصویر با این کیفیت بسیار بالا و واقعی است. کل تصویر همان‌طور که گفته شد در اندازه ۷۶۸۰*۴۳۲۰ پیکسل خواهد بود. از ویژگی‌های این رزولوشن وضوح بسیار بالای (UHDTV) برای تلویزیون دیجیتال و فیلم‌برداری دیجیتال است.

کیفیت ۴K Ultra HD

فیلم‌های ۴K یکی با کیفیت‌ترین نسخه‌های فیلم هستند که تعداد پیکسل‌های آن‌ها در وضوح ۴K چهار برابر ۱۰۸۰P است.

کیفیت سه بعدی (۳D)

بیان اینکه فیلمی ۳ بعدی است، نشان دهنده کیفیت فیلم نیست. بلکه بیان‌گر این است که فیلم را باید با نمایشگرهای مخصوص با قابلیت پخش ۳ بعدی ببینید. تصویری که از تلویزیون ۸K  پخش خواهد شد، کیفیت بسیار پیچیده‌تر و واقع بینانه‌تر دارد و گویی فرد در در حین تماشای فیلم در تصویر غرق می‌شود.

کیفیت Blu-ray

فیلم‌های با کیفیت Blu-ray  در واقع نسخه‌های ریپ شده فیلم‌های موجود بر روی دیسک‌های Blu-ray  هستند. منظور از ریپ کردن، حذف صحنه‌هایی است که وجودشان در فیلم آنچنان لازم نیست و به محتوا و اصل داستان فیلم لطمه نمی‌زند. کیفیت رزولوشن تصویر فیلم‌های Blu-ray  همان ۱۰۸۰ خواهد بود و کیفیت صدای آن‌ها نیز بسیار عالی است. حجم این فیلم‌ها ۱۲ تا ۱۸ گیگابایت بوده و برای دانلود سریال ایرانی و فیلم بسیار مناسب هستند.

کیفیت BDRip

فیلم باکیفیت تصویر BDRip بهترین کیفیت را دارد و برای نمایش خانگی گزینه بسیار مناسبی است. رزولوشن تصویر این فیلم‌ها ۱۰۸۰ است و کیفیت صدا و تصویرشان نیز عالی است. این فیلم‌ها به صورت مستقیم از روی دیسک‌های Blu-ray استخراج می‌شوند. تنها ایراد آن‌ها نسبت به فیلم‌های Blu-ray میزان Frame-Rate آنهاست که پایین‌تر است. حجم این فیلم‌ها با این کیفیت بین ۲ تا ۵ گیگابایت است.

کیفیت Web-DL

فیلم‌هایی که با کیفیت تصویری Web-DL از منابع قابل قبول همچون آمازون  و یا نتفلیکس دانلود می‌شوند، در پارامترهای آن ها تغییری  ایجاد نمی‌شود. در نتیجه این فیلم‌ها هیچ واترمارکی و یا زیرنویسی ندارند. کیفیت رزولوشن تصویر آن‌ها بسیار عالی است و در دو مدل ۱۰۸۰ و ۷۲۰ منتشر می‌شوند.

کیفیت WEBRip

این فیلم‌ها نیز از منابع آنلاین دانلود می‌شوند. اما اندکی انکود روی آنها انجام می‌شود. کیفیت تصویری این فیلم‌ها به نسبت Web-DL کمی کمتر است و اغلب در فرمت MKV و رزولوشن ۱۰۸۰ یا ۷۲۰ منتشر می‌شوند.

کیفیت HDTV

فیلم‌ها با کیفیت HDTV از منابع دیجیتال ضبط شده‌اند و اغلب لوگوی تبلیغاتی شبکه پخش کننده و یا زیرنویس در زیر آنها وجود دارد. فیلم‌ها و سریال‌هایی که در ماهواره پخش می‎شوند، اکثریت کیفیت HDTV دارند و رزولوشن تصویرشان ۱۰۸۰، ۷۲۰ و حتی ۴۸۰ خواهد بود.

کیفیت TVRip

فیلم‌هایی که با کیفیت TVRip ضبط می‌شوند، اغلب از تلویزیون و با استفاده از کارت کپچر ضبط شده‌اند. این فیلم‌ها در مقایسه با HDTV کیفیت پایین‌تری دارند. چون تصاویر HDTV از طریق آنتن دیجیتال ضبط می‌شوند. اما فیلم‌های کیفیت TVRip این شرایط را ندارند.

کیفیت DVDRip

فیلم‌ها با کیفیت DVDRip در واقع نسخه ریپ شده فیلم‌های DVD هستند. کیفیت رزولوشن این فیلم‌ها پایین و حدود ۴۸۰ است.

کیفیت HDCAM

این فیلم‌ها بسیار بی‌کیفیت هستند و اغلب با دوربین اچ دی یا تلفن همراه از پرده سینما ضبط می‌شوند. منبع صدای آنها اغلب بسیار بی‌کیفیت و حاوی نویز است.

کیفیت HDTS

فیلم‌ها با کیفیت HDTS هم با دوربین از روی پرده سینما ضبط شده‌اند. اما صدای فیلم از منبع بهتری به فیلم وصل شده و صدای فیلم کیفیت به نسبت بهتری در مقایسه با کیفیت HDCAM دارد.

پیشنهاد مطالعه

انواع کیفیت تصویر فیلم و سریال در ایران

تا اینجا با ۱۲ سبک کیفیت تصویر فیلم و سریال در جهان آشنا شدیم، اینک نوبت آن است که به بررسی انواع رزولوشن تصویر در فیلم و سریال‌های ایرانی بپردازیم.

کیفیت HQ یا ۱۰۸۰p HQ

کیفیت HQ حدود دوسال است که وارد ایران شده و وضوح بسیار بالایی دارد. رزولوشن تصویرHQ اغلب ۱۰۸۰*۱۹۲۰ است و وضوح تصویر آن بسیار بالاتر از HD بوده و حدود ۲۰۰۰ پیکسل در صفحه نمایش افقی است.

کیفیت ۱۰۸۰Pیا Full HD

این کیفیت رزولوشن یکی از کیفیت‌های تصویر و محبوب در ایران است که اغلب از آن زیاد استفاده می‌شود. استاندارد رزولوشن این کیفیت ۱۹۲۰ * ۱۰۸۰ خواهد بود اما وضوح تصویر کمتری نسبت به HD  دارد.

کیفیت  ۷۲۰Pیا HD

این کیفیت را اغلب به HD می‌شناسیم. رزولوشن این کیفیت ۱۰۸۰*۷۲۰ خواهد بود و بیشتر مناسب تماشای فیلم با کیفیت تصویر متوسط از طریق تبلت و یا تلویزیون است.

کیفیت۴۸۰P  یا SD

پایین‌ترین استاندارد رزولوشن تصویر را در این کیفیت می‌توان مشاهده کرد. روزلوشن این کیفیت اغلب ۴۸۰*۸۵۲ خواهد بود و برای گوشی و لپ تاپ مناسب است. رزولوشن تصویر آن قدر هم در خرید تلویزیون موثر نیست. آن چیزی که در کیفیت تصویر بسیار موثر است، نرخ کنتراست، دقت رنگ، تصویری طبیعی و دست کاری نشده‌است. یک تصویر ۴K که به درستی کدگذاری نشده‌باشد از یک تصویر ۱۰۸۰P بهتر نخواهد بود. بنابراین برای خرید تلویزیون تنها به رزولوشن تصویر توجه نکنید.

 


نویسنده :

 • Avatar آشنا گفت:

  عالی بود اطلاعات خوبی گرفتم تشکر از خانم هراتی

 • استفاده از مطالب سایت آچارباز فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق سایت متعلق به آچارباز است.
  >
  عضویت در خبرنامه

  عضویت در خبرنامه

  با عضویت در خبرنامه آچارباز، جزو اولین نفراتی باشید که از تخفیفات ویژه آچارباز بهره مند می شوید.

  تبریک، با موفقیت در خبرنامه عضو شدید، ایمیلی برایتان ارسال شد، لطفا با مراجعه به ایمیلتان آن را تایید کنید.