به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید.    |   درخواست تعمیر در محل
امروز دوشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۹

مشکلات متداول لپ تاپ دل

لپ تاپ‌های دل به دلیل داشتن کیفیت بالا و قیمت مناسب از جمله لپ تاپ‌های پر فروش در بازار هستند، ولی به دلیل اینکه تعداد این لپ تاپ‌ها در مقایسه با سایر لپ تاپ‌ها بیشتر است، به بررسی مشکلات متداول لپ تاپ دل خواهیم پرداخت تا بتوانیم راهنمایی لازم را برای دارندگان این برند داشته باشیم.

بسیاری از دارندگان لپ تاپ دل از داشتن آن راضی هستند، ولی از سوی دیگر شکایت و نارضایتی از این لپ تاپ‌ها هم به مراتب بیشتر است، در حالی که لپ تاپ‌های دل از جمله لپ تاپ‌های با کیفیت هستند. اگر چه محصولات دل نیز مانند سایر لپ تاپ‌ها از برخی مشکلات رنج می‌برند، که از جمله مشکلات متداول لپ تاپ دل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱- هنگ کردن لپ تاپ

از جمله مشکلات متداول لپ تاپ دل هنگ کردن آن است. البته این مشکل تنها مختص لپ تاپ‌های دل نیست و سایر برندهای لپ تاپ هم دچار این مشکل هستند. هنگ کردن لپ تاپ دل به این معناست که، لپ تاپ پاسخگوی ورودی‌های کاربر نیست و خروجی‌های عجیب و غریب داشته و حتی خاموش می‌شود. در این مواقع در اصطلاح می‌گویند لپ تاپ هنگ کرده است.

پیشنهاد مطالعه

دلایل هنگ کردن لپ تاپ دل عبارتند از: راه اندازی‌های اشتباه و معیوب، سکته قلبی، مشکلات هارد دیسک، تداخل سخت افزاری، تنظیمات بایوس، داغ شدن بیش از حد، ویروسی شدن دستگاه، ورود نرم افزارهای دردسرساز به دستگاه و غیره …. . برای رفع این مشکلات ابتدا کمی صبر کنید، اگر برطرف نشد، از End Task استفاده کنید و برنامه‌های در حال اجرا را به صورت کامل ببیند و سپس لپ تاپ را ری استارت کنید.

۲- بوت نشدن لپ تاپ

از دیگر مشکلات متداول لپ تاپ دل، بوت نشدن آن است. بوت شدن لپ تاپ، همان راه اندازی لپ تاپ است که با فشردن دکمه پاور، سیستم شروع به راه اندازی سخت افزاری و نرم افزاری می‌کند و  با استفاده از برنامه boot loader سعی می‌کند، از روی هارد اصلی سیستم و یا هر وسیله دیگر ذخیره سازی اطلاعات سیستم عامل را لود کند. اما در برخی موارد این روند در لپ تاپ اتفاق نمی‌افتد و بوت شدن آن با مشکل مواجه می‌شود.

۳- مشکل شارژ نشدن باتری لپ تاپ

یکی از مشکلات متداول لپ تاپ دل، شارژ نشدن باتری لپ تاپ است، که برای برخی از دارندگان و کاربران لپ تاپ‌های دل بوجود می‌آید و سبب نگرانی و ناراحتی آنها می‌شود. برای برطرف کردن آن ابتدا باید باتری از لحاظ سالم بودن و یا خراب بودن بررسی شود. همچنین احتمال دارد، مشکل شارژ نشدن باتری مربوط به نصب نشدن آن باشد، که در این صورت تنظیمات پاور دستگاه را چک کنید. برای انجام این کار مسیر Start → Control Panel → Power Options  را در ویندوز طی کنید.

ممکن است گزینه دیگری هم در این بخش تحت عنوان low battery level دیده شود، که باعث خاموش شدن دستگاه به جای شارژ کردن آن می‌شود. بهترین راه این است که تنظیمات را به حالت پیش فرض خود برگردانید.

۴- خاموش شدن ناگهانی لپ تاپ

از دیگر مشکلات متداول لپ تاپ دل، خاموش شدن ناگهانی ستگاه است. به گزارش برخی از کاربران زمانی که لپ تاپ در حال کار است و یا نرم افزاری در حال اجراست، لپ تاپ به صورت ناگهانی و غیر منتظره خاموش می‌شود. خاموش شدن ناگهانی لپ تاپ می‌تواند دلایل نرم افزاری و سخت افزاری داشته باشد. برای برطرف کردن آن می‌توانید، ابتدا علل نرم افزاری مانند وجود ویروس در سیستم، مشکل در ویندوز و غیره را بررسی کنید. یا اینکه ممکن است مشکل سخت افزاری باشد، مانند خرابی قطعه.

۵- خطای فن

به گزارش کاربران و دارندگان لپ تاپ دل، یکی از مشکلات متداول لپ تاپ خطای فن در لپ تاپ است. این مشکل می‌تواند به دلیل نرم افزاری مانند داغ شدن سی پی یو (CPU)، تنظیم نبودن بایوس، و یا نصب برنامه خاصی به وجود آمده باشد. خرابی فن لپ تاپ، به طور معمول با علائمی چون صدا دادن فن لپ تاپ، افزایش دمای لپ تاپ و مواردی از این دست همراه باشد.

فن لپ تاپ در خنک سازی و تنظیم دمای لپ تاپ نقش مهمی دارد و در صورت خرابی باید تعمیر شود. با این حال برای رفع برخی از ایرادهای فن مانند صدا دادن می‌توان آن را گرد گیری و یا پردازش‌ها را متوقف کرد.

 

مشکلات نرم افزاری لپ تاپ دل
برند دل با وجود محبوبیتی که در بین سایر تولیدکنندگان دارد، اما مشکلات نرم افزاری و سخت افزاری هم هست که به راحتی می‌توان آن‌ها را برطرف کرد. در این بحث به بررسی مشکلات نرم افزاری لپ تاپ دل خواهیم پرداخت.
بیشتر بخوانید

 

۶- روشن نشدن و سیاه ماند صفحه نمایش لپ تاپ

از دیگر مشکلات متداول لپ تاپ دل، روشن نشدن و سیاه ماندن صفحه نمایش لپ تاپ است. روشن نشدن صفحه نمایش می‌تواند به دلایل سخت افزاری و نرم افزاری روی دهد. برای رفع این این مشکل ابتدا از داشتن باتری و شارژ بودن آن مطمئن شوید. اگر مشکل از باتری و شارژ آن نبود، احتمال دارد، لپ تاپ مشکل سخت افزاری داشته باشد، که بهتر است توسط متخصص و تعمیرکار بررسی شود.

۷- مشکل وای فای و وایرلس لپ تاپ

کار نکردن وای فای و عدم اتصال به اینترنت از مشکلات بزرگی است که پیش می‌آید. از این رو، یکی دیگر از مشکلات متداول لپ تاپ دل مانند سایر برندهای لپ تاپ، مشکل روشن نشدن وای فای و وایرلس و یا عدم اتصال به اینترنت است. این مشکل می‌تواند برای بسیاری از کاربران که نیاز مبرم به اینترنت دارند، بسیار آزاردهنده باشد. مشکل در وای فای و وایرلس لپ تاپ می‌تواند در بیشتر موارد دلایل نرم افزاری داشته باشد که برای بر طرف کردن آن تنظیمات وای فای و نصب بودن آن را چک کنید.

۸- کار نکردن صفحه کلید

کار نکردن صفحه کلید لپ تاپ از دیگر مشکلات متداول لپ تاپ دل است. صفحه کلید به دلیل استفاده زیاد، بیشتر در معرض خرابی است. از این رو، در بسیاری از مواقع کاربران با مشکل کار نکردن صفحه کلید مواجه می‌شوند که یک یا چند دکمه کار نمی‌کند و یا به صور کلی صفحه کلید از کار بیفتد. در برخی مواقع هم کار نکردن صفحه کلید به دلیل درست نصب نشدن درایورها رخ می‌دهد.

۹- مشکل صفحه آبی لپ تاپ

یکی از مشکلات متداول لپ تاپ دل این است که، گاهی بعد از نصب ویندوز جدید و یا بعد از جدا کردن طولانی مدت باتری (برای مثال حدود شش ماه) صفحه نمایش لپ تاپ آبی می‌شود. آبی شدن صفحه نمایش که در هنگام بوت کردن لپ تاپ کاربر با آن مواجه می‌شود، از جمله مشکلات متداول لپ تاپ دل است. این مشکلی می‌تواند به دلیل خطای هارد، یا تنظیمات بایوس و یا ناشی از تغییرات درایور به وجود آید. بنابراین در بسیاری از مواقع با درست کردن تنظیمات بایوس این مشکل برطرف می‌شود. البته باید باتری لپ تاپ سالم باشد.

۱۰- کند شدن سرعت لپ تاپ

لپ تاپ‌های دل یکی از پرفروش‌ترین لپ تاپ‌های موجود در بازار هستند که در مقایسه با سایر برندها در بازار ایران از پیشینه طولانی‌تری برخوردار هستند. ولی یکی از مشکلات متداول لپ تاپ دل به گزارش برخی از کاربران، کند شدن لپ تاپ است، که این مشکل به طور معمول برای اکثر لپ تاپ‌ها بعد از مدتی استفاده پیش می‌آید. از جمله دلایل آن کند شدن لپ تاپ می‌توان، به ویروسی شدن لپ تاپ، استفاده از نسخه‌های نامعتبر ویندوز، نصب نرم افزارها و برنامه‌های سنگین و غیره … اشاره کرد. به طور کلی مشکل کند شدن لپ تاپ بیشتر ناشی از مشکلات نرم افزاری لپ تاپ است.

۱۱- مشکل تاچ پد لپ تاپ

یکی از مشکلات متداول لپ تاپ دل کار نکردن تاچ پد آن است، که در برخی موارد به دلیل فریز شدن و هنگ کردن لپ تاپ رخ می‌دهد، و یا در برخی موارد با وصل شدن یو اس بی به دستگاه، تاچ پد لپ تاپ به طور خودکار غیر فعال می‌شود. برای حل مشکل کار نکردن تاچ پد می‌توانید، لپ تاپ خود را خاموش و همه دستگاه‌های جانبی را از آن جدا کرده و دوباره دستگاه را روشن کنید. یا اینکه به بررسی تنظیمات موس و یا تاچ پد بپردازید. احتمال دارد تنظیمات نادرست باشند. اگر با بررسی‌های نرم افزاری مشکل برطرف نشدن، به احتمال زیاد در آن صورت مشکل منشا سخت افزاری دارد و دستگاه باید تعمیر شود.

۱۲- داغ کردن بیش از حد لپ تاپ

یکی دیگر از مشکلات متداول لپ تاپ دل که بسیاری از کاربران و دارندگان لپ تاپ دل آن را مطرح کرده‌اند، بالا رفتن دمای لپ تاپ و داغ کردن بیش از حد آن است. این مشکل می‌تواند، به دلایلی مانند عملکرد نامناسب فن و یا وجود مشکل در چیپ لپ تاپ به وجود آید. علاوه بر این در برخی موارد بسته بوده راه تهویه هوای لپ تاپ، زمین خوردن، کثیفی مکان قرار گیری لپ تاپ و غیره هم سبب داغ شدن بیش از حد لپ تاپ می‌شود.

۱۳- کار نکردن وب کم لپ تاپ

وب کم یکی از امتیازات و بخش‌های کاربردی لپ تاپ است، که بسیاری از کاربران به صورت روزانه از آن استفاده می‌کنند. از این رو، مشکل و خرابی در وب کم بسیار ناراحت کننده است و سبب نگرانی افراد می‌شود. کار نکردن وب کم از دیگر مشکلات متداول لپ تاپ دل، است که می‌تواند دلایل سخت افزاری و نرم افزاری داشته باشد.

برای پیدا کردن دلیل کار نکردن وب کم لپ تاپ باید بررسی‌های نرم افزاری و سخت افزاری دستگاه انجام شود. دلایلی مانند آسیب دیدن برد وب کم، آسیب ‌دیدگی کابل اتصال وب کم به مادربرد به دلیل حرکت لولاها که بسیار رایج است و می‌تواند دلیل کار نکردن وب کم باشد.

مشکلات متداول لپ تاپ دل که در بالا گفته شده، اگر چه ممکن است برای برخی از کاربران و دارندگان لپ تاپ پیش نیاید، اما اینها از جمله مشکلات لپ تاپ‌های دل هستند و بسیاری از کاربران با آن مواجه شده‌اند. کبرخی از این مشکلات منشا نرم افزاری و برخی سخت افزاری دارند. با این حال، با دقت در استفاده و مراقبت از لپ تاپ تا حدودی می‌توان از به وجود آمدن برخی از این مشکلات پیشگیری کرد. اگر چه برخی از مشکلات در نتیجه کار کرد و قدیمی بودن لپ تاپ ممکن است ایجاد شود.

در صورتی که لپ تاپ شما دچار نقص فنی شد و با اقداماتی که آموختید از پس برطرف کردن مشکلات برنیامدید، پیشنهاد می‌کنیم با یک کارشناس متخصص در این زمینه مشورت کنید. در حال حاضر سامانه آچارباز، آماده ارائه خدمت به مشتریان خود است. شما مشکلات لپ تاپتان را از طریق سایت و یا اپلیکیشن آچارباز ثبت کنید تا مشاوران ما با شما تماس گرفته و در اولین فرصت کارشناس مجرب به محل شما اعزام شود.

 

رفع مشکلات کامپیوتر در محل
در صورتی که به هرگونه مشکل در کامپیوتر و لپ تاپ خود برخوردید، کارشناسان ما آماده رفع مشکل شما خواهند بود. کافیست درخواست خود را ثبت کنید و منتظر تماس کارشناس باشید:
ثبت درخواست

 

منبع:
dell.com


نویسنده :

2
دیدگاه بگذارید

avatar
1 نظرات
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
آچاربازفلانی Recent comment authors
  Subscribe  
Notify of
فلانی
Guest
فلانی

سلام
مشکل من اینه که وقتی لپ تاپ رو روشن میکنم یه نوار میاد که بالاش نوشته windows is loading file بعدش یه صفحه میاد که بالاش نوشته start up repair بعد مینویسه do you want restore your computer using system restore من restore رو میزنم ولی لپ تاپ خاموش میشه
لطفا راهنمایی کنید

آچارباز
Admin
آچارباز

سلام

اگر با استفاده از سیستم ریستور نتوانید سیستم عامل خود را repair کنید. نیازبه نصب ویندوز دارید.

استفاده از مطالب سایت آچارباز فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق سایت متعلق به آچارباز است.

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه آچارباز، جزو اولین نفراتی باشید که از تخفیفات ویژه آچارباز بهره مند می شوید.

تبریک، با موفقیت در خبرنامه عضو شدید.