×

وب اپلیکیشن آچارباز را نصب کنید!

نصب

به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید. | درخواست تعمیر در محل

دستگاه کپی

18 مشکل رایج در دستگاه کپی که باید بدانید

مشکلات رایج دستگاه کپی

از دستگاه کپی در بسیاری از ادارات و شرکت‌‌ها استفاده می‌‌شود و روزانه صدها برگ کاغذ توسط این دستگاه کپی می‌‌شود. گاهی اوقات دستگاه کپی با مشکل مواجه شده و این اختلال بارها و بارها تکرار می‌‌شود. آشنایی با مشکلات رایج دستگاه کپی می‌‌تواند کمک زیادی به افراد برای حل و فصل آن کند.

گیر کردن کاغذ در درون دستگاه

این مشکل که برای بیشتر دستگاه‌‌های کپی اتفاق می‌‌افتد، می‌‌تواند به‌دلیل درست قرار نگرفتن کاغذ در دستگاه کپی، ناسازگار بودن ابعاد کاغذ با دستگاه کپی و یا تغییر تنظیمات دستگاه رخ دهد.

در نتیجه دستگاه کاغذ را به‌صورت نادرست خارج می‌کند و یا با گیر کردن کاغذ در درون دستگاه دیگر قادر به کپی نخواهد بود. برای رفع این مشکل بهترین راه خارج کردن کاغذ گیر کرده درون دستگاه، به‌صورت دستی است. بعد از خارج کردن کاغذ از دستگاه کپی باید تنظیمات پرینتر را درست کرد و سپس فایل را کپی گرفت.

بر اثر گذشت زمان و یا استفاده نکردن از دستگاه کپی، گردوغبار روی وسیله می‌نشیند. این گردوغبار باعث توقف دستگاه کپی شده و یا باعث گیر کردن کاغذ در درون دستگاه کپی شود. برای پیشگیری از این حالت باید هر چند وقت یکبار به‌صورت دوره‌‌ای دستگاه کپی را تمیز کرده و آن را گردگیری کنید.

افتادن خطوط اضافی روی کاغذ 

گاهی اوقات روی اسناد چاپ شده خطوطی اضافی می‌افتد، که می‌‌تواند موجب نارضایتی شود. افتاد خطوط اضافی و یا رگه‌‌هایی روی کاغذ چاپ شده می‌‌تواند از جمله مشکلات دستگاه کپی باشد. این مشکلات می‌تواند به‌دلایل مختلفی به وجود آید. قرار داشتن مواد خارجی روی اسکنر و یا آینه دستگاه، خراب شدن قطعه درام و یا خراب شدن تیغه درام برخی از این مشکلات است که می‌تواند باعث افتادن خطوط اضافی روی کاغذ شود.

برای برطرف کردن این مشکل باید اسکنر یا آینه دستگاه را تمیز کنید. اگر مشکل برطرف نشد و علت افتادن خطوط اضافی روی دستگاه مربوط به موارد دیگری بود، باید به تعویض قطعه و بخش خراب دستگاه اقدام کنید.

مشکلات کارتریج

اگر تونر دستگاه کپی کم و یا خالی شود، در این صورت ساده‌ترین راه، تعویض کردن آن است. اما اگر تونر دستگاه کپی عملکردی درستی نداشته باشد، می‌‌توان کارتریج را به مراکز مربوطه برده تا تعویض و یا شارژ شوند. برای شارژ و تعویض کارتریج در محل می‌توانید به سایت آچارباز، وب اپ و یا اپلیکیشن آچارباز رفته و یا با شماره 54591616 تماس بگیرید.

مچاله کردن کاغذ

گاهی اوقات کاغذ درون دستگاه گیر کرده و مچاله می‌شود، این مسئله برای دفاتر فنی که می‌‌خواهند به‌صورت حرفه‌‌ای کار کنند یک مشکل اساسی و بزرگ است. مچاله شدن کاغذ در دستگاه کپی اغلب به‌دلیل نقص در غلطک‌‌های خروجی دستگاه به‌وجود می‌‌آید.

همچنین رطوبت در سینی کاغذ هم می‌‌تواند از دیگر عوامل مچاله شدن کاغذ و چین خوردن آن در درون دستگاه کپی باشد. بعد از برطرف کردن این مشکلات نباید از کاغذهای چین خورده و مچاله شده برای کپی استفاده کرد.

تعمیر پرینتر در محل

کپی‌های بسیار روشن و یا بسیار تیره

کپی بسیار روشن یا تیره یکی از مشکلات رایج دستگاه کپی است، که به خاطر نداشتن تعادل در کنترل چگالی به‌وجود می‌آیند. تنظیم نبودن کنترل‌‌های چگالی می‌‌تواند به دلیل دستکاری در تنظیمات دستگاه به‌وجود آید.

به‌همین دلیل گاهی دستگاه کپی، متون و یا تصاویر را به‌صورت خیلی روشن و یا خیلی تیره کپی می‌‌کند. برای رفع این مشکل، باید تنظیمات دستگاه را به حالت اولیه برگرداند. اگر با برگرداندن دستگاه به حالت اولیه مشکل برطرف نشد، در این صورت عمر درام دستگاه تمام شده است و باعث شده تونر درست عمل نکند. بهتر است به تعویض درام و خرید تونر جدید اقدام کنید، تا بتوانید این مشکل را برطرف کنید.

در بسیاری از مواقع؛ روشن‌ کپی شدن به‌دلیل نبود تونر در دستگاه و یا پایین بودن میزان شدت کپی است. برای رفع این مشکل اقدام به تعویض و یا شارژ کارتریج کنید و یا به‌صورت دستی تنظیمات دستگاه کپی را درست کنید.

همچنین می‌‌توانید حالت تراکم خودکار را امتحان کنید. اگر کپی تیره گرفته شد به این دلیل است که تراکم رنگی روی مقدار بسیار تیره تنظیم شده است.

برای رفع این مشکل می‌‌توان تراکم را به‌صورت دستی تنظیم و آن را کمتر کرد و یا از حالت تراکم خودکار استفاده کرد.

 وجود لکه‌هایی روی کاغذ

اگر نقاط و لکه‌هایی که روی کاغذ می‌افتد، هر بار تنها در یک نقطه خاص به‌وجود آید در این صورت به‌احتمال زیاد مشکل از آینه و یا شیشه دستگاه کپی است.

برای رفع آن می‌توان در اولین قدم اقدام به تمیز کردن آینه و یا شیشه دستگاه کرد. اما اگر لکه‌ها و نقاط با هر بار کپی در یک بخش دیگری از کاغذ اتفاق افتد، در این صورت مشکل به درام دستگاه مربوط می‌شود.

لکه‌دار بودن تصویر و یا متن کپی شده، می‌تواند دلایل دیگری نیز داشته باشد. پایین نیامدن درست کاور اصلی و یا فیدر خودکار سند، لکه‌دار بودن شیشه اصلی و ناحیه اسکن، تنظیم شدن تراکم کپی روی درجه بسیار تیره و یا استفاده از سند اصلی می‌تواند از جمله این دلایل باشد.

در این موارد برای برطرف کردن مشکل می‌توان تراکم را به‌صورت دستی کمتر کرد و یا تراکم را روی حالت خودکار قرارداد.

گاهی بهتر است به‌صورت دستی تراکم را روشن‌تر کنید و برای کپی گرفتن، از سند اصلی شفاف و کاغذ مناسب استفاده کنید.

مطمئن شوید که کاغذ به اندازه کافی بزرگ است و می‌تواند سند اصلی را پوشش دهد. گاهی لکه‌دار بودن سند کپی شده، می‌تواند به‌دلیل کثیف بودن Fuser دستگاه باشد.

مشکلات رایج دستگاه کپی

سیاه کپی گرفتن

یکی از مشلات رایج دستگاه کپی سیاه کپی گرفتن آن است. این مشکل می‌‌تواند به دلایل مختلفی به‌وجود آید. برخی از این عوامل عبارتند از: درست عمل نکردن پاک کن درام، معیوب بودن تونر کارتریج و پر شدن مخزن زائد تونر کارتریج.

برای رفع این مشکل ابتدا دستگاه کپی را باز کنید، سپس اگر متوجه ریخته شدن تونر روی دستگاه شدید آن را تمیز کرده و تونر جدیدی روی آن نصب کنید. در غیر این صورت باید به تعویض درام دستگاه کپی بپردازید.

آسیب دیدن پرینتر

کپی‌‌هایی که از دستگاه خارج می‌شوند باید تمیز، واضح و صاف باشند. اما آسیب دیدن پرینتر می‌‌تواند سبب شود که کپی‌‌های شما غیرحرفه‌ای و غیر قابل استفاده شود. اگر پرینتر در عملکرد خود دچار مشکل شده است، بهتر است رفع ایراد آن را به دست متخصص بسپارید.

پیشنهاد مطالعه

کند شدن دستگاه کپی

کند شدن دستگاه کپی می‌‌تواند وقت زیادی را از افراد بگیرد، چرا که باید زمان زیادی را برای کپی گرفتن صرف کرد. آهسته کپی شدن می‌تواند به دلایل مختلفی ایجاد شود که از جمله مهم‌ترین آن دلایل تنظیم با وضوح بالا، مشکل حافظه دستگاه و یا انتخاب درایورها است.

تصاویر با وضوح و کیفیت بالا، داده‌‌های بیشتری برای پردازش کامپیوتر و چاپگر دارند. همین امر سبب آهسته شدن فرایند کپی می‌شود. به همین دلیل اگر نیازی به کپی‌‌های با کیفیت بسیار بالا ندارید، می‌‌توانید تنظیمات دستگاه را در حالت پیش فرض قرار دهید و تنها در صورت نیاز تنظیمات دستگاه را با کیفیت بالا انتخاب کنید. همچنین باید به حافظه دستگاه توجه کنید. باید فضای کافی برای بررسی و کپی اسناد و مدارک در دستگاه وجود داشته باشد.

کپی نگرفتن دستگاه

در بسیاری از مواقع با وجود روشن کردن دستگاه کپی و گذاشتن کاغذ و حتی وارد کردن دستور کپی، باز هم دستگاه کپی نمی‌‌گیرد.

این مشکل می‌‌تواند به دلایل مختلفی روی دهد. در درجه اول علت آن اشتباه ارسال کردن دستور کپی به دستگاه است که به خاطر تغییر اسم و عدم توجه به حالت‌‌هایی مانند پیش فرض دستگاه کپی به‌وجود می‌آید.

گاهی هم این مشکل به دلیل وصل نبودن دستگاه کپی است که در این مورد باید کابل‌ها و اتصالات دستگاه کپی چک شود. به هر دلیلی که دستگاه قادر به گرفتن کپی نباشد، می‌توان با راه‌اندازی دوباره دستگاه اقدام به رفع آن کرد.

عدم ترتیب صحیح صفحات کپی شده

از دیگر مشکلات دستگاه کپی درست نبودن ترتیب صفحه‌‌های کپی شده است. این مشکل بعد از کپی خود را نشان داده و مشخص می‌‌شود که صفحات دارای نظم و ترتیب خاصی نیستند. منظم کردن برگه‌های کپی شده به‌صورت دستی هم وقت گیر است و هم باعث ناراحتی افراد می‌شود. بهم ریختن تنظیمات دستگاه کپی، می‌تواند باعث بروز این مشکل بشود.

از طریق صفحه کنترل پنل (control panel) دستگاه که روی آن مشاهده می‌کنید، برای تغییر ترتیب (Sort) کپی‌ها روی تنظیمات (Setting) که همان تنظیمات کپی است ضربه بزنید تا برای مرتبط سازی کاغذ به نحوی که می‌‌خواهید آن را انتخاب کنید. برای مشاهده جزئیات بیشتر در مورد مرتب سازی کپی می‌توانید تنظیمات کپی را مشاهده و بررسی کنید.

خالی بودن کاغذ و کپی نشدن آن

از دیگر مشکلات رایج دستگاه کپی خالی چاپ شدن برگه‌ها است. این مشکل برای بسیاری از افراد ایجاد می‌‌شود، که با وجود وارد و خارج شدن کاغذ از دستگاه کپی، چیزی روی آن کپی نمی‌شود.

برای حل این مشکل می‌‌توان به بررسی تنظیمات اصلی دستگاه پرداخت و یا توجه کنید که اگر از شیشه exposure استفاده می‌‌کنید، مکان قرارگیری آن در پایین باشد و اگر از ADF استفاده می‌‌کنید، مکان قرارگیری آن در بالا باشد.

تعمیر پرینتر در محل

ویروسی شدن دستگاه کپی

ویروسی شدن تنها مختص کامپیوتر و یا گوشی‌‌های هوشمند نیست، آلوده شدن به انواع ویروس و بدافزار از دیگر مشکلات رایج دستگاه کپی است.

برای نمونه دستگاه‌‌های کپی که در دفاتر مختلف نصب هستند به دلیل این که اغلب به شبکه متصل می‌‌باشند، امکان آلوده شدن به ویروس را دارند. اگر دستگاه کپی دارای حافظه داخلی است و یا به حافظه خارجی برای ذخیره سازی متصل است، در این صورت هم احتمال آلوده شدن آن وجود دارد. برای رفع این مشکل بهترین راه استفاده از یک آنتی ویروس قوی و به‌روز است تا مانع از حمله ویروس‌‌ها به دستگاه کپی شود.

تنظیم نبودن عملکرد دستگاه

برای رفع این مشکل و حل کردن آن باید بهتر است به دفترچه راهنمای دستگاه مراجعه و براساس آن اقدام به تنظیم دوباره دستگاه کنید.

از بین رفتن بخشی از کپی

از بین رفتن بخشی از کپی و یا به طور کلی ناقص کپی شدن ممکن است برای بیشتر کاربران در مواقع مختلف به‌وجود آید. از بین رفتن بخشی از تصویر کپی شده، می‌‌تواند دلایل زیادی داشته باشد؛ مانند گسترده بودن حاشیه اتصال و بزرگ‌تر بودن سند اصلی از ناحیه قابل چاپ.

برای رفع این مشکلات باید پهنای حاشیه اتصال را برای پوشش کامل سند اصلی تنظیم کرد. تابع Full image شما را قادر می‌‌سازد کل تصویر را با نسبت کاهش 95 الی 99 درصد کپی کنید.

کپی دو طرفه گرفته نمی‌‌شود

در بسیاری از مواقع باید کپی به‌صورت دو طرفه گرفته شود، این فرایند برای صرفه‌جویی در هزینه توصیه می‌شود. ولی با این حال ممکن است دستگاه، کپی دو طرفه را انجام ندهد. این مشکل می‌‌تواند بنا به دلایل مختلفی باشد، که از جمله آن می‌‌توان به تنظیم نبودن نوع کاغذ سینی برای کپی دو طرفه و عدم استفاده از نوع خاص کاغذ برای انجام کپی دو طرفه به وجود آید. برای کپی گرفتن دوطرفه باید تنطیمات دستگاه کپی به‌صورت کپی دو طرفه تنظیم شده باشد.

کثیف بودن کاغذ کپی

در بسیاری از مواقع بعد از کپی، متوجه می‌‌شویم که کپی کثیف انجام شده است و آن شفافیت را ندارد. این مشکل می‌‌تواند به خاطر داشتن تراکم بسیار بالا در تصویر باشد که برای رفع آن باید چگالی تصویر را تنظیم کرد.  یا اینکه می‌‌تواند به دلیل خشک نشدن تونر روی چاپگر باشد که در این صورت نباید به محض پایان یافتن کار کپی روی چاپگر دست زد.

برای جلوگیری از کثیف شدن کاغذ کپی باید صفحات تازه کپی شده را در جایی که دست به آن نمی‌خورد نگه داشت تا خشک شود.

یکی دیگر از عللی که سبب کثیف بودن کپی می‌شود، کثیف بودن شیشه exposure و یا ADF است. که برای رفع این مشکل باید از خشک بودن تونر قبل از قرار دادن آن روی شیشه exposure مطمئن شد.

معیوب و یا خرابی درام

درام دستگاه که از ضروری‌‌ترین اجزای آن است؛ به‌صورت میله‌ای در دستگاه کپی قرار دارد و کار آن انتقال تصویر روی کاغذ است.

حال درصورتی که قطعه درام؛ معیوب و یا خراب شود، دستگاه کپی هم دچار مشکل خواهد شد.

 

تعمیر پرینتر در محل با آچارباز
سرویس و تعمیر پرینتر در محل آچارباز شامل ارائه انواع خدمات تخصصی نصب، سرویس و تعمیر انواع پرینترهای لیزری و جوهری می‌شود. در هر ساعتی از روز که نیاز به تعمیر چاپگرتان دارید، در هر محله از تهران که باشید، می‌توانید با قیمت مناسب، از خدمات آچارباز بهره مند شوید.
درخواست تعمیر پرینتر

 

منبع:

blog.marconet.com

ais-now.com

arizonabusinessequipment.com

4.5/5 - (4 امتیاز)

‫9 دیدگاه ها

 1. سلام دستگاه کپی من توشیبا ۱۶۶ هست قبلا پرینت میزدم از داخل دستگاه میزد ولی الان جدیدا از بغل میزنه نمیدونم چکار کنم که از داخل بزنه آیا راه حلی دارین ممنون.

 2. سلام
  دستگاه کپی توشیبا455 دارم .
  زمان کپی گرفتن کاغذ سفید بیرون میاد یا فقط یک خط یه سمتش میندازه و بقیه کاغذ سفیده.
  بازوی اسکنر هم هر سری یه جایی از صفحه فلت اسکن قرار می گیره.
  کلید fc رو که میزنم و سایز کاغذ رو مجدد تنظیم میکنم اندازه دو تا چاپ درست می شه و دوباره همینجوری می شه
  ولی پرینتش درسته

 3. با سلام وعرض ادب
  بنده دستگاه کپی شارپ ar-m205دارم قبلا چند بارنصبکردم ویندوز را عوض کردم
  4روزه کلنجارمیرم نتونستمنصب کنم هم ویندوز 7با32بیتی وهم 64بیتی امتحان کردم حالا 6تا درایور نصبکردم اونا هم پاک نمیشن کابلusbرا وصلکردنی صدامیده ولی نصب نمیشه خواهشا راهنمایی فرمایید یا اگر درایوش را دارید لطف کنید

 4. سلام درحین تکثیر بصورت جمع شدن خطوط تکثیرمیشودمثلا از۲۰ خط ۱۰خط راچاپ میکند و بقیه خطوط را به هم چسبیده میکند دلیل وبرای رفع مشکل چه بایدکرد

 5. سلام . دستگاه کپی توشیبا ۱۶۶ کاغذ را صاف تا بعداز ناخنک ها میارد و بعد آچار دستگاه روشن میشه. کد ارور هم c97 هست

 6. سلام . دستگاه کپی توشیبا ۱۶۶ کاغذ را صاف تا بعداز ناخنک ها میارد و بعد آچار دستگاه روشن میشه. کد ارور هم c97 هست

  1. سلام

   دستگاه شما ایراد کاغذکش دارد و باید تعمیر شود. شما میتوانید درخواست تعمیر پرینتر در محل خود را در سامانه آچارباز ثبت کنید.

   https://a4baz.com/printer-service

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا