×

وب اپلیکیشن آچارباز را نصب کنید!

نصب

به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید. | درخواست تعمیر در محل

پرینتر

تفاوت بین تونر و جوهر در پرینترها چیست؟

تفاوت تونر و جوهر

یادداشت ویراستار: این مطلب در بهمن 1399 توسط کارشناسان پرینتر و ماشین‌های اداری آچارباز، بررسی و تایید شده است.

شما چقدر در مورد نوع کارتریج پرینتر خود می‌دانید؟ آیا می‌دانید چه کارتریجی مناسب پرینتر شما است؟ بسته به اینکه چه نوع پرینتری برای خود انتخاب می‌کنید، کارتریج‌ها نیز متفاوت خواهند بود. در حالت کلی کارتریج‌ها، به دو دسته جوهری و لیزری تقسیم می‌شوند. این دو کارتریج با یکدیگر متفاوت بوده و هرکدام دارای ویژگی‌های خاصی هستند. پس اگر به دنبال کارتریج مناسب برای چاپگر خود هستید و یا می‌خواهید، تفاوت بین تونر و جوهر در پرینترها بدانید با ما همراه باشید.

تفاوت تونر و کارتریج

اکثر افراد آماتور در زمینه پرینتر و دستگاه‌های اداری، تفاوت تونر و کارتریج را ندانسته و گمان می‌کنند که این کارتریج پرینتر است که پروسه چاپ را انجام می‌دهد. اما این تصور اشتباه است و کارتریج، تنها منبع نگهدارنده تونر یا جوهر است.

کارتریج‌های جوهری حاوی مایعی دارای رنگ یا رنگدانه هستند و در چاپگر‌های جوهر افشان مورد استفاده قرار می‌گیرند.

کارتریج‌های تونر که از پلی استر ساخته شده‌اند، حاوی پودری فشرده بوده و در پرینتر‌های لیزری به کار می‌روند.

تفاوت تونر و جوهر
کارتریج جوهری بسته به نوع جوهر درون آن به دو دسته دای و پیگمنت تقسیم می‌شوند

انواع کارتریج‌های جوهری

جوهر درون کارتریج‌های جوهری بسته به جنس جوهر، می‌تواند به دو دسته مایع رنگی (DYE) یا دارای رنگدانه (PIGMENT) تقسیم شود.
جوهر دای مایع بوده و نود و پنج درصد از عنصر وجودی آن‌ها از آب تشکیل شده‌است. این جوهر‌ها به راحتی در آب حل می‌شوند و از نظر قیمت بسیار به صرفه‌تر از کارتریج دارای رنگدانه هستند.کارتریج دای از کیفیت قابل قبولی برای چاپ تصاویر و محتوا برخوردار است اما چون ضخامت نازکی از رنگ را روی کاغذ چاپ می‌کند، مقاومت کمی دربرابر رطوبت و نور ماورا بنفش دارد.
به همین خاطر نباید از جوهر دای برای محتواهایی که بیرون از محیط خانه قرار می‌گیرند استفاده شود زیرا نور آفتاب تمام جوهر به کار رفته در آن را محو خواهد کرد. همچنین تماس یک قطره آب با عکسی که با کارتریج دای چاپ شده است می‌تواند عکس چاپی را به کل از بین ببرد

پیشنهاد مطالعه

جوهر پیگمنت پودری جامد است که در درون کارتریج با آب مخلوط می‌شود، این جوهر به زمان زیادی برای خشک شدن احتیاج ندارد و دوام و ماندگاری بالایی در برابر نور و رطوبت دارد. این جوهر قیمت بالایی دارد و تصاویر را تیره‌تر از حد معمول چاپ می‌کند. اگر اسناد و مدارکی دارید که نگه داری از آنها برای شما مهم است و می‌خواهید برای مدت زمانی طولانی آن را داشته باشید، از جوهر پیگمنت برای چاپ آن استفاده کنید.
درست است که جوهر دای قیمت بسیار پایین‌تری از جوهر پیگمنت دارد، اما به دلیل کیفیت پایین آن کاربران پرینتر جوهری، ترجیح می‌دهند که از جوهر پیگمنت استفاده کنند.

تفاوت تونر و جوهر
جوهر پیگمنت به نستب جوهر دای از قیمت بیشتری برخوردار است

تفاوت بین کارتریج تونر و جوهر چیست؟

در هنگام خرید پرینتر، تنها به ویژگی دستگاه و قیمت آن توجه نکنید، از فروشنده در مورد کارتریج و دیگر مواد مصرفی دستگاه سوال کنید. این سوالات می‌تواند مربوط به قیمت، میزان و تعداد صفحاتی که کارتریج چاپ می‌کند باشد. در ادامه به برخی از تفاوت‌های کارتریج‌های تونر و جوهر با یکدیگر می‌پردازیم:
• کارتریج پرینتر‌های جوهرافشان، قیمت خرید بسیار بالایی دارند. نکته‌ای که باید در مورد پرینتر‌های جوهری بدانید این است که، این پرینتر‌ها قیمت خرید بسیار پایینی دارند. اما بعد از خرید پرینتر، شما باید هزینه زیادی بابت خرید کارتریج آن بپردازید.
• کارتریج پرینتر‌های جوهری، از ظرفیت و عمر کمتری برخوردار هستند. این یعنی مصرف بیشتر کارتریج گران، برای چاپگری که از قیمت پایینی برخوردار است.
• کارتریج‌های چاپگر جوهری، قابلیت شارژ ندارند.
• کارتریج لیزری، پودری بسیار ریز و فشرده شده است و نباید در معرض رطوبت قرار بگیرد.
• بعد از باز کردن پلمپ کارتریج جوهری، باید به سرعت از آن استفاده شود زیرا امکان خشک شدن کارتریج وجود دارد.
• کارتریج جوهری را نباید در معرض نور خورشید و گرما قرار داد.
• در هنگام شارژ کارتریج لیزری، باید برخی از قطعات آن را تعویض کرد.

تفاوت تونر و جوهر
اگر از پرینتر جوهرافشان استفاده نشود، امکان خشک شدن کارتریج جوهری وجود دارد
تعمیر و شارژ کارتریج در محل با آچارباز
سرویس خدمات شارژ کارتریج در محل شامل ارائه تمامی خدمات شارژ کارتریج و تعمیر انواع کاتریج‌ های لیزری مشکی و رنگی می‌شود که با بهترین تعرفه و قیمت در محل مشتری ارائه می‌شود. کارتریج شما را با هر برندی که باشد، استاندارد شارژ خواهیم کرد.
درخواست شارژ کارتریج

هنگامی که برای شارژ کارتریج جوهری اقدام می‌کنید، مشاوران این زمینه به شما خواهند گفت که این کار می‌تواند به پرینتر آسیب برساند و به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود. جوهر، درون منبعی به نام کارتریج قرار دارد. در هنگام شارژ کارتریج جوهری، متخصص باید برای انجام این پروسه باید از سرنگ استفاده کند. برخورد سوزن سرنگ با کارتریج جوهری، می‌تواند منبع را سوراخ کرده و باعث نشت جوهر درون پرینتر و در نهایت خرابی دستگاه شود. در چنین شرایطی شما باید، برای تعمیر پرینتر اقدام کنید.
کیفیت چاپ متن در کارتریج‌های تونر و جوهری برای متونی که در آن‌ها از اندازه‌های معمولی قلم استفاده شده یکسان است. اما اگر از فونت‌های کوچکتر از ۱۲pt برای نوشتن متن‌های خود استفاده می‌کنید باید بدانید که، به طور کلی کارتریج تونر در این مورد از دقت بیشتری برخوردار است.
پرینتر‌های جوهرافشان، شامل یک کارتریج مشکی و یک کیت سه رنگ اصلی هستند. شما می‌توانید با کم شدن هر یک از این رنگ‌ها به صورت مجزا برای جایگزین کردن آن‌ها اقدام کنید.
در پرینتر‌های تک رنگ لیزری، از کارتریج سیاه رنگ استفاده می‌شود. تعداد کارتریج‌ها، در پرینتر لیزری رنگی به یک کارتریج مشکی، قرمز، زرد و آبی می‌رسد.

تفاوت تونر و جوهر
شارژ کارتریج جوهری می‌تواند باعث نشتی جوهر درون پرینتر شود

کارتریج رو به اتمام است!

حالا که در مورد تفاوت کارتریج تونر و لیزری صحبت کردیم، وقت آن رسیده که در مورد کارتریج طرح و اصل بدانیم.
هنگامی که پرینتر، به شما پیغام رو به اتمام بودن کارتریج را می‌دهد شما دو راه بیشتر پیش روی خود ندارید. یا شارژ کارتریج یا تعویض آن. در این مقاله به بحث درباره شارژ کارتریج نمی‌پردازیم و تمرکزمان بیشتر روی تعویض کارتریج است، پس بگذارید کمی درباره کارتریج اصل و طرح بگوئیم.
کارتریج‌های اصل توسط کمپانی‌های سازنده پرینتر ساخته شده‌اند و از کیفیت و قیمت بسیار بالایی برخوردار هستند. این قیمت آن قدر بالا هست که، اگر از کارتریج اصل استفاده کنیم با چندبار تعویض کارتریج، هزینه آن بیشتر از قیمت پرینتر خواهد شد. بنابراین اکثر کاربران پرینتر ترجیح می‌دهند از کارتریج طرح که کیفیت بالا و قیمت پایینی دارد استفاده کنند. کارتریج اصل و طرح تفاوت چندانی از نظر کیفیتی باهم ندارند، بیشترین تفاوت در تعداد دفعات شارژ این کارتریج‌ها است. اگر یک کارتریج اصل را برای پرینتر خود انتخاب کنید، تعداد دفعاتی که حداکثر می‌توانید آن را شارژ کنید 15 الی 30 بار است. تعداد دفعات شارژ در کارتریج‌های طرح، به حدود 15 بار می‌رسد.
کارتریج‌ها در اندازه‌های مختلفی تولید می‌شوند که به طور واضح تاثیر بسزایی بر تعداد صفحات چاپی دارد. پس اگر مصرف کننده‌ای با حجم چاپ بالا هستید، بهتر است از کارتریج‌هایی که بازده بالایی دارند و از حجم جوهر بیشتری برخوردار هستند استفاده کنید. این کارتریج‌ها در دراز مدت بازده و راندمان بیشتری خواهند داشت.

5/5 - (8 امتیاز)

نوشته های مشابه

‫6 دیدگاه ها

  1. سلام

   تار بورن پرینت ها در بیشتر مواقع به دلیل خرابی درام کارتریج است که باید تعویض شود. شما می توانید در صورت تمایل، درخواست تعمیر کارتریج در محل خود را در سامانه آچارباز ثبت کنید.

  2. سلام از نشستن گرد و غبار گرفته تا استفاده از کاغذ‌های نامناسب و غیر استاندارد همه و همه می‌توانند روی کیفیت پرینت دستگاه شما تاثیر بگذارند. برای رسیدن به پاسخی روشن و مشخص لطف کنید، مدل پرینتر خود را مشخص کنید. جوهر افشان یا لیزری؟

  1. سلام

   بله کلیه خدمات مربوط به پرینتر و کارتریج در آچارباز انجام می شود. شما می توانید برای هواگیری کارتریج، درخواست تعمیر کارتریج خود را در سامانه آچارباز ثبت کنید. همچنین می توانید با شماره 02154591616 در تماس باشید و به صورت تلفنی ثبت درخواست کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا