به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید.    |   درخواست تعمیر در محل
امروز یکشنبه ۶ مهر ۱۳۹۹

همه چیز در مورد فرآیند دیفراست و سنسور دیفراست یخچال امرسان

یخچال فریزرهای قدیمی و مدل‌هایی که هوشمند نیستند، معمولا بسیار راحت عیب‌یابی می‌شوند و تعویض قطعات معیوب آنها کار سختی نیست. اما یخچال فریزرهای نوفراست یا بدون برفک عملکرد پیچیده‌تری دارند. خرابی هر یک از قطعات سیستم ضد برفک باعث می‌شود یخچال برفک بزند و سرمایش داخل محفظه یخچال فریزر کم شود. در این مطلب فرایند دیفراست یخچال برند امرسان را برای شما شرح می‌دهیم و مهمترین قطعه این سیستم یعنی سنسور دیفراست یخچال امرسان را به شما معرفی می‌کنیم و نحوه عملکرد آن را برایتان توضیح خواهیم داد. دقت کنید که این مطلب تنها برای آشنایی بیشتر شما با نحوه عملکرد یخچال و قطعات مهم آن است. هرگونه تعمیر یخچال امرسان و تعویض قطعات آن نیاز به مهارت و تخصص دارد و برای انجام آن بهتر است با یک تکنیسین حرفه‌ای تماس بگیرید.

برفک یخچال چیست؟

هوای گرم هنگام عبور از اطراف یک جسم سرد و برخورد با آن، کمی از رطوبت خود را به شکل قطرات آب از دست می‌دهد. هرچه تفاوت دمای بین هوا و جسم مورد نظر بیشتر باشد، سرعت تشکیل قطرات آب افزایش پیدا می‌کند. زمانی که در یخچال را باز می‌کنید و یا غذای گرم درون یخچال قرار می‌دهید، مقداری هوای گرم وارد یخچال شده و به این ترتیب رطوبت داخل یخچال زیاد می‌شود. مقداری از این رطوبت، لایه‌هایی از برفک یا یخ را تشکیل می‌دهد. وجود برفک باعث می‌شود که تبادل حرارتی بین بدنه دستگاه و هوای داخل یخچال به درستی انجام نشود و در نتیجه عملکرد یخچال با نقص مواجه می‌شود. در یخچال‌های قدیمی شما مجبور بودید هر چند وقت یک بار به صورت دستی برفک‌های یخچال را تمیز کنید. در مدل‌های جدید این برفک‌ها به طور اتوماتیک آب می‌شوند و از بین می‌روند.

دیفراست به چه معناست؟

دیفراست فرآیندی است که طی آن عمل یخ‌زدایی در یخچال انجام می‌شود و باعث آب شدن برفک‌های اوپراتور می‌شود و به این ترتیب سرماسازی یخچال به درستی انجام می‌گیرد.

هر ۱۰ ساعت که کمپرسور کار کند، یک ‌بار عمل دیفراست انجام می‌شود. در این زمان یک المنت اصلی ۱۶۵ وات روی اواپراتور و یک المنت ۲۰ وات داخل سینی آبریز در زیر اواپراتور روشن می‌شود و به این ترتیب دمای محدوده اواپراتور به بالای ۱۰ درجه سلسیوس می‌رسد. سپس المنت ۱۶۵ وات خاموش می‌شود اما المنت ۲۰ وات برای ۱۵ دقیقه دیگر روشن می‌ماند.

پس از آب شدن برفک‌ها سنسور ترمودیسک برق المنت را قطع می‌کند و از بالا رفتن بیش از حد دما جلوگیری می‌کند و به این ترتیب دیفراست به پایان می‌رسد. پس از آن تایمر برق کمپرسور و دیگر قطعات را وصل کرده و سرماسازی مجددا شروع می‌شود.

پیشنهاد مطالعه

در سیستم‌های قدیمی شروع دیفراست با یک تایمر در مدل مکانیکی بوده و قطعات سیستم دیفراست المنت، ترموفیوز و ترمودیسک بوده است. در یخچال فریزرهای جدید تایمر حذف شده و به جای آن برد الکترونیکی تعبیه شده است. قطعات سیستم دیفراست جدید المنت، سنسور حرارتی و سنسور دیفراست هستند. در نظر داشته باشید که سیکل دیفراست در تمام یخچال فریزرها یکسان است و عملکرد آنها مشابه است.

چنانچه هر یک از این قطعات نقصی داشته باشند، اواپراتور یخ‌زده و دمای داخل محفظه یخچال افزایش پیدا می‌کند. تکنسین فنی باید هر یک از این قطعات را به صورت تک به تک بررسی کند و پس از تشخیص خرابی اقدام به تعمیر یا تعویض آنها کند.

تفاوت یخچالهای نوفراست و دیفراست

یخچال‌ها از نظر نوع عملکرد سیستم خنک کننده به دو دسته نوفراست و دیفراست تقسیم می‌شوند.

در یخچال‌های نوفراست (no frost) یا بدون برفک، هیچگونه برفک یا یخ در داخل محفظه یخچال دیده نمی‌شود؛ اما دیده نشدن به این معنا نیست که برفکی وجود ندارد! بلکه آنها در بیرون از محفظه داخلی یخچال تشکیل می‌شوند. این برفک هر چند ساعت یکبار بوسیله هیتر بخار می‌شود. در یخچال‌های نوفراست سرما به وسیله فن در تمام کابین توزیع می‌شود و به همین دلیل سرمای یکنواخت‌تر و مطلوب‌تری در فضای یخچال فریزر جریان دارد. امروزه تمام یخچال‌های ساید‌بای‌ساید واکثر یخچال فریزر‌های جدید و مدرن دارای سیستم نوفراست هستند و این یخچال‌ها قیمت بالاتری نسبت به یخچال‌های دیفراست دارند.

اما در یخچال‌های دیفراست برخلاف یخچال‌های نوفراست برفک تولید شده به صورت اتوماتیک آب نمی‌شود و زمانی که حجم برفک زیاد شد باید عمل برفک‌زدایی انجام شود. این کار به دو روش دستی و اتوماتیک انجام می‌شود.

در مدل دیفراست دستی، شما باید باید مواد غذایی را از داخل یخچال خارج کنید و آن را از برق بکشید و صبر کنید تا برفک‌ها آب شوند و سپس یخچال را تمیز کنید که این کار زحمت زیادی دارد.

در دیفراست اتوماتیک هر چند ماه یک بار با فشار دادن دکمه دیفراست این کار انجام می‌شود. در این مدل، نیازی به خارج کردن مواد غذایی نیست. موتور یخچال به صورت اتوماتیک خاموش شده و المنت طراحی شده برفک‌ها را آب می‌کند. آب به مخزنی که در بالای موتور قرار دارد وارد شده و سپس با حرارت موتور تبخیر می‌شود.

بسیاری از یخچال‌های امرسان امروزه از نوع نوفراست هستند. این مدل‌ها کارایی بسیار راحتی دارند و در بازار پرطرفدارند. در ادامه مطلب به بررسی قطعه سنسور دیفراست یخچال امرسان و نحوه عملکرد و تست آن می‌پردازیم.

سنسور دیفراست یخچال امرسان چیست و چه کارکردی دارد؟

همان طور که گفتیم قطعات سیستم دیفراست جدید المنت، سنسور حرارتی و سنسور دیفراست هستند. سنسور دیفراست این وظیفه را دارد که دمای فعلی اواپراتور را اندازه‌گیری کرده و به برد الکترونیکی ارسال کند. سپس برد الکترونیکی با استفاده از همین سنسور دستور شروع یا عدم شروع فرآیند دیفراست را صادر می‌کند.

اگر سنسور دیفراست خراب شود، هیچ هشداری به برد الکترونیکی ارسال نمی‌شود و در نتیجه هیچ دستوری برای شروع عمل دیفراست توسط برد الکترونیکی صادر نخواهد شد.

نحوه عیب‌یابی در سنسور دیفراست یخچال امرسان یا ترمودیسک

برای بررسی سنسور آن را از یخچال جدا کنید. مقاومت آن باید بین ۲۰۰۰ تا ۴۰۰۰۰ اهم باشد. برای بررسی معیوب بودن سنسور دیفراست یخچال امرسان نیاز به یک اهم متر دارید. اگر مقادیری که به دست می‌آورید از این اعداد فاصله دارد، سنسور دستگاه عملکرد خوبی ندارد و باید تعویض شود.

به این نکته دقت کنید که سنسورهای دیفراست با یکدیگر متفاوتند یعنی ممکن است سنسور دیفراست یک یخچال ۵ کیلو اهم باشد و مدل دیگری ۱۰ کیلو اهم .

معمولا در صورت خرابی سنسور دیفراست یخچال‌های امرسان با نمایش دادن کد خطا این مشکل را نشان می‌دهند.

توجه کنید که معمولا سنسورها قابل تعمیر نیستند و در صورت معیوب بودن باید آن‌ها را تعویض کنید. برای تعویض و تعمیر قطعات لوازم خانگی خود از جمله تعمیر برد یخچال امرسان یا تعویض سنسور دیفراست آن، می‌توانید با آچارباز تماس بگیرید. کارشناسان آچارباز در اسرع وقت به محل مورد نظر شما مراجعه کرده و بهترین راهکار را به شما ارائه می‌دهند.

 

تعمیر یخچال و فریزر در محل با آچارباز
در صورت مشاهده هرگونه مشکل در نصب و راه اندازی یخچال و همچنین خرابی یخچال خود، به راحتی می‌توانید در سامانه آچارباز درخواست خود را ثبت کنید و منتظر تماس کارشناس باشید.
درخواست تعمیر یخچال و فریزر

نویسنده :

ارسال دیدگاهاستفاده از مطالب سایت آچارباز فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق سایت متعلق به آچارباز است.