به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید.    |   درخواست تعمیر در محل
امروز شنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۹

بررسی دلایل عدم سرد شدن اواپراتور یخچال اسنوا

یکی از مشکلاتی که ممکن است برای بسیاری از یخچال فریزرها اتفاق بیفتد، عدم سرمادهی کافی است. این مسئله ممکن است دلایل زیادی داشته باشد. علت هرچه که باشد باید بلافاصله به فکر چاره و تعمیر یخچال بیافتید؛ زیرا تنها چند ساعت بعد از گرم شدن یخچال، تمامی مواد غذایی موجود در آن فاسد شده و دیگر قابل استفاده نیستند.

یخچال اسنوا هم از این مشکل در امان نیست و گاهی ممکن است با مساله کاهش سرما مواجه شود. در این مطلب می‌خواهیم به یکی از مهم‌ترین دلایل خنک نبودن یخچال فریزرهای این برند اشاره ‌کنیم و آن را دقیق‌تر بررسی کنیم. عدم سرد شدن اواپراتور یخچال اسنوا، مشکلی است که برای بررسی دقیق آن و تعمیرش بهتر است با نمایندگی مجاز یا یک تعمیر کار زبده تماس بگیرید. اما اگر بیشتر در مورد این موضوع بدانید، بد نیست!

چرا یخچال اسنوای شما سرما ندارد؟

قبل از اینکه نگران شوید یا با تعمیرکار برای تعمیر یخچال اسنوای خود تماس بگیرید، بهتر است این موارد را چک کنید، شاید مساله به راحتی حل شود:

  • از اتصال یخچال به برق و درست بودن پریز و دوشاخه مطمئن شوید. اگر جریان برق درست باشد، هنگام باز کردن درب یخچال، لامپ آن باید روشن شود.
  • موادغذایی داخل یخچال باید به گونه‌‌ای چیده شود که به انتهای فضای داخلی نچسبد. فن‌های یخچال در این قسمت قرار دارند و این کار باعث می‌شود، سرما به درستی جریان پیدا نکند.
  • خرابی یا پارگی لاستیک دور درب یخچال و فریزر باعث ورود گرمای بیرون به داخل شده و منجر به کاهش سرمای داخل یخچال می‌شود. این مشکل به سرعت باید برطرف شود؛ زیرا به تدریج باعث خرابی موتور یخچال می‌شود.
  • عدم شارژ گاز یخچال و یا نشتی گاز در آن هم باعث عدم سرمادهی کافی می‌شود. پس حتما اگر مدل یخچال شما برای ۱۵ سال پیش یا بیشتر است، این مورد را بررسی کنید.
  • اگر تنظیمات دما دستکاری شده یا به هم ریخته باشد، سرما به اندازه مناسب تولید نخواهد شد و فضای داخل آن گرم خواهد شد. برای سلامت دستگاه ، باید دمای داخلی یخچال روی ۴ درجه سانتیگراد و فریزر روی منفی ۱۸ درجه، تنظیم شود.
  • کندانسورها در یخچال، وظیفه دارند هنگام عبور مایع خنک کننده، گرما را بگیرند. این قطعه، لوله‌های مشکی رنگ پشت یخچال هستند. در صورتیکه این لوله‌ها گرد و خاک یا چربی گرفته باشند و تمیز نشوند، مانع انتقال گرمای کندانسور شده و بالطبع باعث کم شدن سرما می‌شوند. بهتر است هر ۶ ماه یکبار این لوله‌ها را تمیز کنید.
  • یکی از مهم‌ترین دلایل گرم شدن فضای دستگاه، عدم سرد شدن اواپراتور یخچال اسنوا و همچنین وجود مشکل در سیستم دیفراست آن است که منجر به یخ‌زدگی شدید اواپراتور می‌شود. در این مطلب به این مورد به طور مفصل می‌پردازیم.

اواپراتور یخچال چیست؟

چند فن در یخچال وجود دارد که کار خنک‌سازی یا پخش و گردش سرما در داخل یخچال را انجام می‌دهند. چنانچه هر یک از این فن‌ها خراب شوند، فرایند سردسازی یخچال با مشکل روبرو می‌شود. یکی از فن‌های یخچال که ممکن است عملکردش با نقص مواجه شود اواپراتور یخچال است. در واقع برخی از تعمیرکارها به محض اینکه متوجه مشکل عدم سرمایش یخچال می شوند، به اولین چیزی که شک می‌کنند همین قطعه است.

اواپراتور یا تبخیر کننده متشکل از لوله‌های مارپیچی است که سطوح انتقال حرارت هستند. داخل این لوله‌ها مایع مبرد یا گاز جریان دارد که باعث ایجاد سرما می‌شوند. گاز مبرد بعد از عبور از این لوله‌های مارپیچی، وارد اواپراتور شده و در آنجا از حالت مایع به حالت بخار تبدیل می‌شود. فشار گاز در اواپراتور کم کم کاهش پیدا می‌کند و نهایتاً فشار کم آن درجه جوش مبرد را هم کم می‌کند. در نتیجه گاز مایع به راحتی بخار شده و با این عمل مقدار زیادی حرارت از محیط اطراف جذب می‌شود. این فرایند باعث کاهش دمای فضای یخچال می‌شود و نهایتا این گاز از طریق لوله مکش به کمپرسور باز می‌گردد.

در یخچال فریزرها، محل نصب اواپراتور معمولا فقط در قسمت فریزر است. هوای سرد یخچال هم از فریزر تامین می‌شود. جریان هوای سرد از فریزر به یخچال، بوسیله یک دریچه فلاپ (دریچه دمپر) کنترل می‌شودو بدین ترتیب، یخچال به دمای مناسب و متفاوت از فریزر می‌رسد

پیشنهاد مطالعه

علت یخ زدن و تشکیل برفک در اواپراتور

هر بار که درب یخچال یا فریزر را باز می‌کنید، هوای سرد از آن خارج شده و هوای گرم بیرون جایگزین آن خواهد شد. این رطوبت در اواپراتور سرد می‌شود و وقتی به اندازه کافی سرد شد تبدیل به برفک می‌شود.

در واقع لوله‌های مارپیچ اواپراتور شبنم‌های منجمد را جمع می‌کنند که این مسئله باعث می‌شود جریان هوا به درستی انجام نشود و پس از مدتی اواپراتور یخ می‌زند.

با زیاد شدن برفک‌ها، جلوی جریان مناسب هوا گرفته می‌شود و در نتیجه دما به اندازه کافی پایین نمی‌رود. مدلهای قدیمی اواپراتور باید به صورت دستی یخ‌زدایی یا برفک‌زدایی می‌شدند؛ اما اکثر مدل‌های جدید یک سیستم یخ‌زدایی یا همان دیفراست اتوماتیک دارند. به این ترتیب که، یک المنت حرارتی کنار و زیر اواپراتور قرار داده شده که با هر چند ساعت کارکرد، موتورش یکبار روشن می‌شود. گرمای المنت در مدت کوتاهی، برفک را آب می‌کند. این آب از طریق مجرای تخلیه به مخزنی پشت یخچال و یا محفظه روی کمپرسور برای خنک کردن آن می‌ریزد.

نکته مهمی که باید توجه داشته باشید تفاوت سیستم دیفراست در یخچال‌های قدیمی و جدید است. در یخچال‌های قدیمی، کنترل کننده سیستم دیفراست تایمر بوده و المنت، ترموفیوز و ترمودیسک قطعات این سیستم هستند. ولی در یخچال‌های جدید، کنترل کننده سیستم دیفراست برد الکترونیکی است و قطعات سیستم دیفراست المنت، ترموفیوز و سنسور دیفراست هستند. در واقع جای تایمر قدیمی را برد الکتریکی و جای ترمودیسک را سنسور دیفراست گرفته است.

اگر هر یک از قطعات معیوب شوند، اواپراتور یخ زده و باعث تضعیف خنک‌کنندگی فضای داخل یخچال فریزر می‌شود. به همین دلیل این قطعات باید برای تشخیص جریان الکتریکی مداوم تست شوند و در صورتیکه معیوب باشند، نیاز به تعویض دارند.

تعمیر هر یک از این قطعات به خصوص تعمیر بورد یخچال ساید بای ساید اسنوا  نیاز به تخصص و تجربه کافی دارد. بنابراین با شخصی تماس بگیرید که از مهارت او اطمینان داشته باشید.

خرابی موتور فن اواپراتور و تعویض یا تعمیر آن

فن اواپراتور است که باعث به جریان درآمدن هوای سرد تولید شده توسط اواپراتور می‌شود و اگر از کار بیافتد مشکلاتی مانند کار نکردن فریزر و ایجاد سرو صدا را به همراه دارد.

همین مساله کم کم باعث کاهش سرمای یخچال می‌شود تا جایی که اواپراتور به خاطر سرمای زیاد، کاملا یخ یا برفک بزند که در این صورت هیچ سرمایی دیگر در یخچال باقی نمی‌ماند.

به همین دلیل این مورد را باید جدی گرفت. بی توجهی به خرابی موتور فن اواپراتور به سایر قطعات دیفراست نیز می‌تواند آسیب بزند.

در این موارد کارشناس بررسی‌های لازم را با استفاده از یک مولتی متر انجام می‌دهد و سیم پیچ موتور را تست می‌کند. با استفاده از نتایج بدست آمده، کارشناس تصمیم به تعمیر و یا تعویض موتور می‌گیرد.

حل مشکل عدم سرد شدن اواپراتور یخچال اسنوا و یا هر مشکل دیگری در وسایل سرمایشی آشپزخانه شما، راه حل ساده‌ای چون تماس با تعمیرکاران ماهر دارد. آچارباز با بهره‌گیری از مهارت و تجربه و تعهد تکنسین‌های حرفه‌ای خود در زمینه‌ تعمیر یخچال فریزرهای اسنوا آماده ارائه خدمات به شماست.

 

تعمیر یخچال و فریزر در محل با آچارباز
در صورت مشاهده هرگونه مشکل در نصب و راه اندازی یخچال و همچنین خرابی یخچال خود، به راحتی می‌توانید در سامانه آچارباز درخواست خود را ثبت کنید و منتظر تماس کارشناس باشید.
درخواست تعمیر یخچال و فریزر

نویسنده :

استفاده از مطالب سایت آچارباز فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق سایت متعلق به آچارباز است.
>