به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید.    |   درخواست تعمیر در محل
امروز جمعه ۳ بهمن ۱۳۹۹

یخ زدن اواپراتور یخچال؛ دلیل سرد نشدن یخچال و یخ نزدن فریزر

از کار افتادن اواپراتور یخچال

یخچال فریزرها از لوازم مهم و کاربردی در آشپزخانه‌ها هستند که بروز هر گونه اختلال در آنها، ما را با مشکلات فراوانی روبرو خواهد کرد. حتی ممکن است ضررهای مالی بالایی را وارد سازد. هنگامی که یخچال فریزر خراب می‌شود، شما علاوه بر هزینه‌ای که برای تعمیر یخچال باید بپردازید، شاید متحمل پرداخت هزینه دوباره جهت خرید مواد غذایی که در اثر خرابی یخچال فاسد شده‌اند نیز باشد. در این مقاله از آچارباز به بررسی برخی از قطعات مهم و علت اختلالات درون یخچال می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

اواپراتور یخچال چیست و در کجا قرار دارد؟

چندین فن در یخچال وجود دارند که کار خنک‌سازی یا پخش و گردش سرما در داخل یخچال را انجام می‌دهند. چنانچه هر یک از این فن‌ها خراب شوند، فرایند سردسازی یخچال با مشکل روبرو می‌شود. یکی از فن‌های یخچال که ممکن است عملکردش با نقص مواجه شود اواپراتور یخچال است. برخی از تعمیرکارها به محض اینکه متوجه مشکل عدم سرمایش یخچال می شوند، به اولین چیزی که شک می‌کنند همین قطعه است.

اواپراتور یا تبخیر کننده متشکل از لوله‌های مارپیچی است که سطوح انتقال حرارت هستند. داخل این لوله‌ها مایع مبرد یا گاز جریان دارد که باعث ایجاد سرما می‌شود. گاز مبرد بعد از عبور از این لوله‌های مارپیچی، وارد اواپراتور شده و در آنجا از حالت مایع به حالت بخار تبدیل می‌شود. فشار گاز در اواپراتور کم کم کاهش پیدا می‌کند و نهایتاً فشار کم آن درجه جوش مبرد را هم کم می‌کند. در نتیجه گاز مایع به راحتی بخار شده و با این عمل مقدار زیادی حرارت از محیط اطراف جذب می‌شود. این فرایند باعث کاهش دمای فضای یخچال می‌شود و نهایتا این گاز از طریق لوله مکش به کمپرسور باز می‌گردد.

در یخچال فریزرها، محل نصب اواپراتور اغلب فقط در قسمت فریزر است. هوای سرد یخچال هم از فریزر تامین می‌شود. جریان هوای سرد از فریزر به یخچال، بوسیله یک دریچه فلاپ (دریچه دمپر) کنترل می‌شود و بدین ترتیب، یخچال به دمای مناسب و متفاوت از فریزر می‌رسد.

اواپراتور صفحه ای یخچال

اواپراتور صفحه ای نوعی از اواپراتور است که قابلیت شکل پذیری بالایی دارد، مبرد در این اپراتورها از بین شیارهای بین دو صفحه عبور می‌کند. از آنجایی که این اواپراتورهای صفحه‌ای از نظر اقتصادی به صرفه هستند، در یخچال فریزرها از این نوع اواپراتور استفاده می‌شود.

علت یخ زدن اواپراتور یخچال و کار نکردن فریزر چیست؟

دلایل متعددی ممکن است در یخ زدن اواپراتورها تاثیر گذار باشد. از جمله مهم‌ترین دلایل یخ زدن اواپراتور و کار نکردن فریزر، می‌توان دو مورد زیر اشاره کرد:

 • خرابی درب یخچال و باز ماندن طولانی مدت آن: در صورتی که درب یخچال به خوبی بسته نشود و یا باز بماند انرژی زیادی صرف خنک کردن یخچال شده و با فشار آمدن به یخچال اواپراتور یخ می‌زند.
 • اختلال در سیستم دیفراست: وظیفه دیفراست برفک زدایی است اگر این قطعه دچار اختلال گردد، عمل برفک زدایی به خوبی انجام نگرفته و اواپراتور یخ می‌زند.
یخ زدن اواپراتور یخچال
انتقال حرارت از طریق لوله‌های مارپیچی انجام می‌گیرد.

سنسور اواپراتور یخچال چیست؟

در یخچال اغلب هر ۱۰ ساعت یک عمل یخ زدایی توسط دیفراست، انجام می‌شود. سنسور دیفراست وظیفه نظارت به روند اجرای این مراحل را دارد. این قطعه هنگامی که دما به میزان لازم برسد، دستور توقف را به هیتر ارسال می‌کند تا مشکلی در اواپراتور ایجاد نشود.  در واقع دیفراست به عنوان سنسور اواپراتور  یخچال عمل می‌کند.

علت برفک زدن لوله برگشت یخچال

رطوبت حاصل از ورود جریان هوای گرم و خروج هوای سرد در یخچال فریزر، باعث ایجاد برفک روی اواپراتور می‌شود. این برفک‌ها روی لوله‌های مارپیچی اواپراتور می‌نشینند و در اثر روی هم انباشته شدن این برفک‌ها جریان هوا به درستی صورت نگرفته و اواپراتور یخ می‌زند.

در گذشته افراد به صورت دستی اقدام به برفک زدایی از یخچال فریزر خود می‌کردند. اما امروزه همانطور که پیشتر نیز به آن اشاره شد، این روند به صورت سیستمی توسط دیفراست اتومات انجام می‌گیرد. امروزه دیفراست برخلاف دیفراست در یخچال‌های قدیمی که با تایمر کنترل می‌شد با برد الکترونیکی کنترل می‌شود. المنت، ترموفیوز و ترمودیسک قطعات تشکیل دهنده دیفراست بودند که امروزه المنت، ترموفیوز و سنسور دیفراست جایگزین شدند. وجود ایراد در هر یک از این قطعات باعث اختلال در روند خنک کنندگی یخچال فریزر می‌شود.

اختلال در هیتر دیفراست (المنت حرارتی) و تایمر: در زیر اواپراتور از یک المنت حرارتی استفاده شده است که پس از ساعاتی مشخص بسته به تنظیمات کارخانه تولید کننده محصول، این المنت روشن شده و برفک روبی انجام می‌گردد. آب جمع شده از این طریق نیز به وسیله مجرایی که برای تخلیه در یخچال تعبیه شده است، به مخزن پشت یخچال هدایت و یا برای خنک کردن کمپرسور استفاده می‌شود.

پیشنهاد مطالعه

اختلال در ترموستات: المنت حرارتی به ترموستات متصل اصل است. ترموستات وظیفه تشخیص دمای لوله‌ها و و ارسال پیام شروع به کار المنت را برعهده دارد. در صورتی که این قطعه معیوب باشد، دیفراست دمای لوله‌ها را تشخیص نداده و در نتیجه برفک روی لوله‌ها تشکیل خواهد شد.

فراموش نکنید که تشخیص اختلال در هر یک از این قطعات و تعمیر و تعویض آن باید توسط یک تکنسین حرفه‌ای صورت گیرد.

 

تعمیر یخچال و فریزر در محل با آچارباز
در صورت مشاهده هرگونه مشکل در نصب و راه اندازی یخچال و همچنین خرابی یخچال خود، به راحتی می‌توانید در سامانه آچارباز درخواست خود را ثبت کنید و منتظر تماس کارشناس باشید.
درخواست تعمیر یخچال و فریزر

چرا یخچال فریزر گرم است و خنک نمی شود؟

یکی از مشکلاتی که در بین کاربران یخچال فریزر ها رایج است. مشکل گرم بودن یخچال است. در این حالت با اینکه یخچال روشن است اما یخچال سرمای کافی ندارد و مواد غذایی در آن فاسد می‌شود. اما چرا یخچال فریزر گرم است و خنک نمی شود؟ سرد نکردن یخچال ممکن است ناشی از مشکلات فنی یا غیر فنی باشد. در ادامه به بررسی دلایل این اتفاق می‌پردازیم:

مشکلات فنی یخچال فریزر:

 • گرم شدن یخچال ناشی از سوختن خازن:

خاموش و روشن شدن یخچال توسط خازن و به وسیله سیم پیج‌ها انجام می‌گیرد در صورت اطمینان از صحت سیم پیچ‌ها، خازن باید تعویض گردد.

 • اختلال در موتور کندانسور:

کندانسور چیست؟ در واقع موتور کندانسور وظیفه هدایت هوا از سیم پیچ‌های خود را دارد. در صورتی که این هوا به خوبی از آن عبور نکند، عمل هوادهی یخچال متوقف می‌شود. موتور کندانسور می‌تواند در اثر سوختن موتور، وجود آسیب در پره‌ها، اتصال کوتاه و یا قطعی کندانسور و نیم سوز شدن سیم پیچ آن ممکن است باعث خرابی شود. برای رفع این مشکل لازم است موتور کندانسور توسط تکنسین مورد بررسی قرار گیرد.

 • یخ زدن اواپراتور:

یخ زدن اپراتور نیز مانع از جریان یافتن گاز درون یخچال شده و باعث گرمی یخچال می‌شود. در صورتی که از مدلهای قدیمی استفاده می‌کنید باید به صورت دستی اقدام به برفک زدایی کنید و در صورت استفاده از مدل‌های جدید، صحت دیفراست بررسی کنید.

 • مشکل سیم پیچ خازن:

سیم پیچ خازن که در پایین یخچال قرار می‌گیرد وظیفه از بین بردن گرمای کمپرسور جهت فراهم آمدن شرایط ترکیب گاز با ماده خنک شونده را برعهده دارد. در صورت اختلال در این قطعه کمپرسور به خوبی خنک نمی‌شود و گاز را نیز خنک نمی‌کند در نیجه هوای یخچال گرم باقی می‌ماند. توجه کنید که نیم سوز شدن این قطعه همراه با تولید صدا است. برای جلوگیری از بروز اختلال در این قطعه مرتب آن را بررسی و تمیز کنید.

 • کلید تنظیم دماطیفه نظارت به روند اجرای این مراحل را دارد،تلال گردد عمل برفک زدایی به خوبی بر طرف و با فشار آمدن به یخچال سیی مواد غذا:

در صورت بروز مشکل در کلید تنظیم دما، دقت آن کاهش یافته و امکان تنطیم درست دما وجود ندارد. برای رفع این مشکل با یک تکنسین تماس بگیرید.

 • اختلال در موتور اواپراتور:

اواپراتور یخچال وظیفه به گردش در آرون هوا را درون یخچال برعهده دارد. وجود اختلال در این قطعه باعث عدم جریان هوا در یخچال می‌شود. برای حل این مشکل مواردی چون وجود جریان برق، سلامت فن و عدم سوختن موتور  را بررسی کنید. و در صورت نیاز اقدامات لازم جهت تعمیر یا تعویض قطعات را انجام دهید.

چرا یخچال فریزر گرم است ؟
قبل از بررسی فنی از رسیدن برق به یخچال مطمئن شوید.

بررسی موارد غیر فنی جهت یافتن علت گرم شدن یخچال فریزر:

 • جریان هوای نامناسب:

در صورتی که هوا به خوبی جریان نداشته باشد فن نمی‌تواند موتور را خنک کند، از سمت دیگر چسبیدن یخچال به قسمت پلاستیکی و یا پارچه‌ای باعث گرم شدن موتور و حتی سوختن آن خواهد شد.

 • تنطیم دمای یخچال:

هرچه درجه‌ی یخچال فریزر را روی عدد بزرگتری قرار دهید دمای یخچال بالاتر خواهد رفت، بهتر است در تابستان این درجه روی ۱ یا ۲ تنظیم شود و در زمستان نیز ۳ یا ۴ درجه مناسبی خواهد بود.

 • مواد غذایی داخل یخچال:

از قرار دادن بسته‌های مواد غذایی در قسمت انتهایی آن خودداری کنید و سعی کنید مقدار کمی مواد غذایی درون یخچال باشد تا هوا بتواند به خوبی در یخچال جریان یابد.

پیشنهاد مطالعه

چرا فریزر یخ نمی زند؟

یخ نزدن فریزر و خنک نشدن آن به اندازه کافی، دلایل ساده و یا فنی زیادی دارد، از جمله ابن دلایل به موارد زیر می‌توان اشاره کرد:

 1. خرابی ترموستات فریزر: خرابی این قطعه رایج‌ترین دلیل اختلال در فریزر است. برای بررسی و تعمیر و یا تعویض آن با یک تکنسین تماس بگیرید.
 2. از کار افتادن فن فریزر: فن وظیفه گردش هوای داخل یخچال فریزر را برعهده دارد در صورت اختلال در این قطعه، به علت عدم گردش هوا، فریزر به خوبی خنک نخواهد شد.
 3. اختلال در کمپرسور یخچال: وجود ایراد در این قطعه باعث عدم روشن شدن یخچال و یخ نزدن فریزر می‌شود.
 4. اختلال در سیم پیچ خازن: سیم پیچ خازن در پایین یخچال قرار دارد و غبار و آلودگی می‌تواند در مرور زمان به ان آسیب بزند. این قطعه وظیفه پمپاژ گاز را به صورت مایع فشرده می‌کند. اختلال در سیم پیچ باعث عدم خنک شدن فریزر خواهد شد. تعمیر و تعویض این قطعه باید توسط کارشناسان صورت گیرد.
 5. تنظیم نبودن دمای بخش فریزر
 6. خرابی شارژر گاز فریزر
 7. خراب شدن لاستیک درب فریزر
چرا فریزر یخ نمیزند؟
تنظیم نبودن دمای یخچال باعث یخ‌زدگی مواد غذایی خواهد شد.

چگونه بفهمیم گاز یخچال تمام شده است؟

وجود درز و سوراخ در لوله‌های یخچال باعث نشت گاز یخچال و تمام شدن آن خواهد شد. بررسی و تشخیص اتمام و یا عدم اتمام گاز درون لوله‌ها، توسط تعمیرکاراران حرفه‌ای صورت می‌پذیرید. با این حال نشانه‌هایی وجود دارد که مشاهده ‌آنان باعث آگاهی شما از عدم وجود گاز می‌شود.

نشانه‌های خالی شدن گاز یخچال شامل موارد زیر هستند:

 • یخ زدگی لوله‌ها و کارکردن یکسره یخچال: هنگامی که گاز یخچال خالی شود، یخچال خنک نمی‌شود در نتیجه به صورت یکسره به کار ادامه می‌دهد. در صورت ادامه این روند لوله‌ها دچار یخ زدگی خواهند شد.
 • گرمی لوله‌های اواپراتور: لوله‌های اواپراتور و لوله برگشت گاز در اثر کار مداوم کمپرسور یخچال گرم می‌شوند. ادامه این روند باعث ورود آسیب به موتور یخچال می‌شود.
 • وجود چربی و گرد و خاک بر روی لوله: یکی از نشانه‌های نشت گاز وجود چربی و خاک در بخشی از لوله است.
 • افت فشار در قسمت مکش
 • سرد نشدن یخچال


نویسنده :

 • Avatar مصطفی گفت:

  سلام یخچال من مدل SR-B240 می باشد جدیدا بعضی مواقع هیچ اروری نمیدهد اما فریزر و یخچال هم خنک نیستند و البته که برق وصل وصفحه روشن اما نشانگر کمپرس فریزر و فن هم متوقف و کار نمیکند وبا قطع برق و روشن کردن بعد از چند ساعت شروع بکار کردن میکند. مشکل از کجاست؟لطفا راهنمایی کنید.با تشکر

  • تحریریه آچارباز تحریریه آچارباز گفت:

   باسلام
   مصطفی عزیز، ممکن است کمپرسور یخچال شما نیم سوز شده و یا در سیم پیچ خازن و ترموستات آن اختلالی به وجود آمده باشد. قبل از بزرگتر شدن مشکل، بهتر است یخچال خود را از برق کشیده و برای بررسی دقیق تر مشکل از کارشناسان مجرب کمک بگیرید. شما می‌توانید درخواست تعمیر یخچال در محل خود را در سایت آچارباز و یا با شماره ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۱۶ ثبت کنید تا همکاران ما مشکل را بررسی و حل کنند.

 • استفاده از مطالب سایت آچارباز فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق سایت متعلق به آچارباز است.
  >
  عضویت در خبرنامه

  عضویت در خبرنامه

  با عضویت در خبرنامه آچارباز، جزو اولین نفراتی باشید که از تخفیفات ویژه آچارباز بهره مند می شوید.

  تبریک، با موفقیت در خبرنامه عضو شدید، ایمیلی برایتان ارسال شد، لطفا با مراجعه به ایمیلتان آن را تایید کنید.