یخچال و فریزر

علت یخ زدن اواپراتور یخچال و لوله های پشت آن

از کار افتادن اواپراتور یخچال

یخچال فریزرها از لوازم مهم و کاربردی در آشپزخانه‌ها هستند که بروز هر گونه اختلال در آنها، ما را با مشکلات فراوانی روبرو خواهد کرد. حتی ممکن است ضررهای مالی بالایی را وارد سازد. هنگامی که یخچال فریزر خراب می‌شود، شما علاوه بر هزینه‌ای که برای تعمیر یخچال باید بپردازید، شاید متحمل پرداخت هزینه دوباره جهت خرید مواد غذایی که در اثر خرابی یخچال فاسد شده‌اند نیز باشد. در این مقاله از آچارباز به بررسی برخی از قطعات مهم و علت اختلالات درون یخچال می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

اواپراتور یخچال چیست و در کجا قرار دارد؟

چندین فن در یخچال وجود دارند که کار خنک‌سازی یا پخش و گردش سرما در داخل یخچال را انجام می‌دهند. چنانچه هر یک از این فن‌ها خراب شوند، فرایند سردسازی یخچال با مشکل روبرو می‌شود. یکی از فن‌های یخچال که ممکن است عملکردش با نقص مواجه شود اواپراتور یخچال است. برخی از تعمیرکارها به محض اینکه متوجه مشکل عدم سرمایش یخچال می شوند، به اولین چیزی که شک می‌کنند همین قطعه است.

اواپراتور یا تبخیر کننده متشکل از لوله‌های مارپیچی است که سطوح انتقال حرارت هستند. داخل این لوله‌ها مایع مبرد یا گاز جریان دارد که باعث ایجاد سرما می‌شود. گاز مبرد بعد از عبور از این لوله‌های مارپیچی، وارد اواپراتور شده و در آنجا از حالت مایع به حالت بخار تبدیل می‌شود. فشار گاز در اواپراتور کم کم کاهش پیدا می‌کند و نهایتاً فشار کم آن درجه جوش مبرد را هم کم می‌کند. در نتیجه گاز مایع به راحتی بخار شده و با این عمل مقدار زیادی حرارت از محیط اطراف جذب می‌شود. این فرایند باعث کاهش دمای فضای یخچال می‌شود و نهایتا این گاز از طریق لوله مکش به کمپرسور باز می‌گردد.

برای تعمیر یخچال از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید

در یخچال فریزرها، محل نصب اواپراتور اغلب فقط در قسمت فریزر است. هوای سرد یخچال هم از فریزر تامین می‌شود. جریان هوای سرد از فریزر به یخچال، بوسیله یک دریچه فلاپ (دریچه دمپر) کنترل می‌شود و بدین ترتیب، یخچال به دمای مناسب و متفاوت از فریزر می‌رسد.

اواپراتور صفحه ای یخچال

اواپراتور صفحه ای نوعی از اواپراتور است که قابلیت شکل پذیری بالایی دارد، مبرد در این اپراتورها از بین شیارهای بین دو صفحه عبور می‌کند. از آنجایی که این اواپراتورهای صفحه‌ای از نظر اقتصادی به صرفه هستند، در یخچال فریزرها از این نوع اواپراتور استفاده می‌شود.

دلایل یخ زدن اواپراتور یخچال

دلایل متعددی ممکن است در یخ زدن اواپراتورها تاثیر گذار باشد. از جمله مهم‌ترین دلایل یخ زدن اواپراتور، می‌توان موارد زیر اشاره کرد:

خرابی درب یخچال و باز ماندن طولانی مدت آن:

در صورتی که درب یخچال به خوبی بسته نشود و یا باز بماند انرژی زیادی صرف خنک کردن یخچال شده و با فشار آمدن به یخچال اواپراتور یخ می‌زند.

اختلال در سیستم دیفراست:

وظیفه دیفراست برفک زدایی است اگر این قطعه دچار اختلال گردد، عمل برفک زدایی به خوبی انجام نگرفته و اواپراتور یخ می‌زند. در یخچال اغلب هر 10 ساعت یک عمل یخ زدایی توسط دیفراست، انجام می‌شود. سنسور دیفراست یخچال هنگامی که دما به میزان لازم برسد، دستور توقف را به هیتر ارسال می‌کند تا مشکلی در اواپراتور ایجاد نشود. در واقع دیفراست به عنوان سنسور اواپراتور یخچال عمل می‌کند.

یخ زدن اواپراتور یخچال
انتقال حرارت از طریق لوله‌های مارپیچی انجام می‌گیرد.

اختلال در هیتر دیفراست (المنت حرارتی) و تایمر:

در زیر اواپراتور از یک المنت حرارتی استفاده شده است که پس از ساعاتی مشخص بسته به تنظیمات کارخانه تولید کننده محصول، این المنت روشن شده و برفک روبی انجام می‌گردد. آب جمع شده از این طریق نیز به وسیله مجرایی که برای تخلیه در یخچال تعبیه شده است، به مخزن پشت یخچال هدایت و یا برای خنک کردن کمپرسور استفاده می‌شود.

پیشنهاد مطالعه

اختلال در ترموستات:

المنت حرارتی به ترموستات متصل اصل است. ترموستات وظیفه تشخیص دمای لوله‌ها و و ارسال پیام شروع به کار المنت را برعهده دارد. در صورتی که این قطعه معیوب باشد، دیفراست دمای لوله‌ها را تشخیص نداده و در نتیجه برفک روی لوله‌ها تشکیل خواهد شد.

فراموش نکنید که تشخیص اختلال در هر یک از این قطعات و تعمیر و تعویض آن باید توسط یک تکنسین حرفه‌ای صورت گیرد.

 

نشت گاز مبرد:

یکی دیگر از دلایل وجود برفک بر روی لوله های پشت یخچال، به وجود نشتی و سوراخ در این لوله ها و خارج شدن گاز مبرد است. با وجود نشت گاز مبرد، برفک زدن و یخ زدن لوله مسی پشت یخچال بسیار سریع اتفاق می افتد.

کثیفی لوله های کندانسور

در یخچال های قدیمی لوله های مارپیچ کندانسور در پشت یخچال قرار دارند. با گذشت زمان و به مرور گرد و غبار و ذرات چربی و روغن معلق در هوا روی این لوله ها می نشیند. با این اتفاق تبادل دما با محیط بیرون به خوبی انجام نمی شود و کمپرسور مدت زمان بیشتری روشن می ماند. وجود این مشکل می تواند علت یخ زدن لوله های پشت یخچال فریزر شود.

عدم تنظیم دمای مناسب یخچال فریزر

عدم تنظیم صحیح دمای درون یخچال می تواند یکی دیگر از دلایل یخ زدن اواپراتور باشد. دمای خیلی پایین یخچال باعث می‌شود موتور برای مدت زمان زیادی روشن باشد و دمای لوله های اواپراتور تا حد زیادی کاهش پیدا نموده و در نهایت برفک و یخ روی سطح آنها ایجاد خواهد شد.

یخ زدن اواپراتور یکی از دلایل سرد نشدن یخچال

اواپراتور یخچال وظیفه به گردش در آرون هوا را درون یخچال برعهده دارد. وجود اختلال در این قطعه باعث عدم جریان هوا در یخچال می‌شود. یخ زدن اپراتور مانع از جریان یافتن گاز درون یخچال شده و باعث گرمی یخچال می‌شود.  برای حل این مشکل مواردی چون وجود جریان برق، سلامت فن و عدم سوختن موتور  را بررسی کنید. و در صورت نیاز اقدامات لازم جهت تعمیر یا تعویض قطعات را انجام دهید.

تعمیر یخچال و فریزر در محل با آچارباز
در صورت مشاهده هرگونه مشکل در نصب و راه اندازی یخچال و همچنین خرابی یخچال خود، به راحتی می‌توانید در سامانه آچارباز درخواست خود را ثبت کنید و منتظر تماس کارشناس باشید.
درخواست تعمیر یخچال و فریزر

چطور اواپراتور را از برفک و یخ پاک کنیم؟

در گذشته افراد به صورت دستی اقدام به برفک زدایی از یخچال فریزر خود می‌کردند. اما امروزه همانطور که پیشتر نیز به آن اشاره شد، این روند به صورت سیستمی توسط دیفراست اتومات انجام می‌گیرد. امروزه دیفراست برخلاف دیفراست در یخچال‌های قدیمی که با تایمر کنترل می‌شد با برد الکترونیکی کنترل می‌شود. المنت، ترموفیوز و ترمودیسک قطعات تشکیل دهنده دیفراست بودند که امروزه المنت، ترموفیوز و سنسور دیفراست جایگزین شدند. وجود ایراد در هر یک از این قطعات باعث اختلال در روند خنک کنندگی یخچال فریزر می‌شود.

اگر این پروسه به صورت اتوماتیک انجام نشد برای رفع برفک و یخ زدگی پشت آن، یخچال را از برق بکشید. سپس به کمک آب گرم و سشوار برفک ها و یخ ها را از روی لوله ها اواپراتور پاک کنید. به هیچ عنوان به یخ ها با وسایل نوک تیز ضربه نزنید.

3/5 - (4 امتیاز)

نوشته های مشابه

‫29 دیدگاه ها

 1. یخچال فریزر 810اسنوا ارور f1 میده تعمیر کار شرکت اسنوا اومد دید اواپراتور فریزر یخ میزد همه قطعه ها تست کرد گفت سالمه
  گفت ایراد از برد یخچال آیا درست میگه؟

 2. سلام یخچال من دو قلو جنرال بست ،یخچالش اصلا سرد نمیکنه و خطای E8 میده .یه بار تعمیرکار گفت ۲۴ ساعت از برق بکش بعد بزن برق ولی تاثیر نداشت نمیدونم مشکلش چیه تازه خریدیم

  1. درود بر شما
   فرشته عزیز،
   ایراد دستگاه شما می‌تواند به دلایلی مانند مشکل برودتی،خالی شدن گاز یا خراب بودن فن گرداننده هوا باشد که سرما کامل نمی‌شود.

 3. سلام یخچال فریزرم اکترواستیل مدل AES31 است که فریزر خنک بود و یخچال خنک نمیشد از طرف شرکت اومدن و گفتن مشکل از دمپره و عوضش کردن درست نشد سنسوراش رو عوض کردن نشد گفتن از اپراتور و کندانسوره و گفتن باید تقویت شه که زود یخ نزنه و ۲۴ ساعتم از برق کشیدیم تا یخاش آب شه ولی الان بعد از دو هفته بازم همونطور شده ۲میلیون و سیصد هزینه برداشته بازم همینه امروز دوباره اومدن و سشوار بهش گرفتن و یخهای بین طبقات رو درآوردن گفتن درست میشه تو رو خدا راهنمایی کنید

 4. درود، فریزریخساران دارم قسمت تهویه هوای سرد اولین بار بعد از حدود دوسال یخ زد که نمایندگی اومد و با سشوار یخهارو آب کرد و قاب رو بست و رفت بعد از آن مدت زمانی که یخ میبندد به تقریبا سه ماه رسید آیا این مورد طبیعی هست یعنی هر دو سه ماه باید قاب داخل محفظه که جلوی لوله مارپیج قرار داره رو باز کنیم تا یخها آب بشوند در ضمن روی دریچه خروج آب هم با این یخ زدگی بسته میشه سپاس از راهنمایی شما

 5. سلام.یخچال فریزر دو طبقه دارم.خراب شد وتعمیر کار اومد ترموستات رو عوض کرد وگاز زد.حالا زیر صفحه طبقه بالای یخچال تا خروجی آب اضافه یخ میبنده هرچقدر تمیز میکنم دوباره همینطوره.مشکل از چیه

  1. لای عزیز سلام،
   علت جمع شدن آب در یخچال ممکن است به دلیل انتخاب دماهای خیلی پایین برای یخچال باشد. برای حل مشکل ابتدا دمای یخچال را روی 4 درجه و فریزر را روی -14 درجه تنظیم کنید. با این کار، احتمالا مشکل شما حل می‌شود. اگر باز هم آب در خروجی جمع شد باید ناودان یخچال را تمیز کنید که بهتر است برای جلوگیری از آسیب به دستگاه از یک تعمیرکار کمک بگیرید. اگر برای تعمیر یخچال در منزل به کمک نیاز دارید می‌‎توانید در سایت ما درخواست ثبت کنید.

 6. با سلام یخچال فریزر امرسان ۲۰ فوت دارم
  هر هفته اوپراتور فریزر یخ میزند و کف کشو پایینی یخ میزنه بااینکه یخچال من بادی هستش ایا علت میتونه چی باشه ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. انیس عزیز سلام
   احتمال خرابی سیستم دیفراست یخچال شما وجود دارد. دلیل یخ زدن کف کشو هم گرفتگی مجرای تخلیه دستگاه است. با توجه به این موضوعات، بهتر است قبل از آسیب بیشتر به یخچال یک تعمیرکار، دستگاه شما را درست کند. اگر در تهران یا کرج سکونت دارید می‌توانید از خدمات تعمیر یخچال آچارباز استفاده کنید.

 7. سلام یخچال تقلبی rr20 سامسونگ دارم رادیاتور داخل یخچال یخ می زند به طوری که باید دوروزی یک بار یخ اب کنم کمکم کنید بگید ایراد می تونه از کجاش باشه یخچال ما المنت ندارد ممنون

 8. سلام من ساید نکست دارم هیچ قطعه مشکل نداره ولی یک قطره آب هر روز به داخل یخچال می اید ونمایندگی تشخیص دادند یک قطره آب از اواپراتور به سمت داخل می یاد چطور می توانیم درست کنیم ؟ آیا تراز کردن مشکل منو حل می کنه

 9. یخچال فریزراسنوا کمبی مدل810دارم بعد از دادن الارم و بوق دمای یخچال +۱۸و دمای فریزر روی _۱۶است و با خاموش شدن مووتور روی صفحه برد فن فریزر خاموش میشود ولی فن یخچال همچنان روشن میماند علتش چی میتونه باشه؟

 10. باسلام خدمت شما ، پس از بررسی اواپراتور سردخانه صنعتی زیر صفرما بدلیل یخ زدن اواپراتور و تست تایمر ، ترموستات دیفراست و فن ، تعمیر کار مربوطه اعلام کرد که فن ایراد دارد ولی پس از تعویض فن در حال حاضر اواپراتور برفک نیزند و به درجه حرارت مورد نظر(۲۰-) نمیرسدسوال بنده این است که آیا جهت ندیدم هوا از سمت اواپراتور به سمت فن باید باشد یا از طرف فن به سمت اواپراتور ، فکر میکنم تعمیر کار فن اشتباهی را نصب کرده است که جهت دمش هوا در حال حاضر با فن جدید از سمت فن به اواپراتور می‌باشد ، سپاسگزارم اگر جواب بنده را بدهید ،با کمال تشکر فریبرز فرزام از المان

 11. سلام .هرازگاهی دمای یخچال بالا میرود وبنا بتوصیه تکنسین مربوطه 24ساعت ازبرق خارج میکنیم درست میشود .اخیرا فاصله دفعات این مشکل کوتاه شده است و هربار مقدار زیادی مواد غذاییخراب میشود. راهکار اصولی چیست

 12. با سلام و خسته نباشید . ممنون میشوم راهنمایی کنید که اواپراتور قسمت فقط یخچال . یخچال فریزر اسنوا مدل sd_b240gw از نوع صفحه ای هست یا نه از نوع معمولی و لوله ای ؟ چون با باز کردن قاب فن یخچال هیچ دسترسی به اواپراتور وجود ندارد برعکس فریزر که باز کردن قاب فن فریزر به اواپراتور دسترسی پیدا میکنیم البته استفاده از سرمای فریزر برای یخچال هم امکان پذیر نیست

 13. با سلام و خسته نباشید خدمت شما. مشکل یخچال فریزر ما ارور f1 همون یخ زدگی اواپراتور هسته. ممنون میشم کمک کنید چگونه عیب برطرف کنم. فریزر دماش میاد بالا و درست منجمد نمیشه، یک دفه هم اومدم 24 ساعت از برق کشیدم، خوب شد ولی بعد از چند روز دوباره خراب شد. ممنون

  1. باسلام
   ایمان عزیز، نجحوهبرفک زدایی در این مقاله توضیح داده شده است اما به نظر میرسد علت اختلال موجود در یخچال شما ناشی از معیوب بودن سیستم دیفراست و یا اختلال در ترموستات باشد، برای رفع مشکل پیشنهاد میکنیم از یک تکنسین کمک بگیرید. . شما می‌توانید درخواست تعمیر یخچال در محل خود را در سایت آچارباز و یا با شماره ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۱۶ثبت کنید تا همکاران ما مشکل را بررسی و حل کنند.

 14. سلام یخچال تک الکترواستیل دارم ،از داخل یخچال پائین آب میاد ، اونجا که صفحه پلاستیکی روی اواپراتور را باز کنیم کلا یخ زده ،😢

  1. باسلام
   محسن عزیز، برای رفع مشکل لازم است قطعاتی چون المنت، ترموفیوز، سنسور دیفراست بررسی شوند. معیوب شدن سینی تخلیه و یا یخ زدگی اواپراتور نیز می‌تواند باعث این اختلال شود. شما می‌توانید درخواست تعمیر یخچال در محل خود را در سایت آچارباز و یا با شماره ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۱۶ثبت کنید تا همکاران ما مشکل را بررسی و حل کنند.

 15. سلام یخچال دوو داریم چند روز پیش هشدار e7 داد فریزرش سرما داره اما یخچالش یرماش کم شده تعمیرکار اومده میگه فن وسنسور سالمه اما چون اواپراتور یه طرفش یخ زده ویه طرفش یخ نزده گاز یخچالتون کم شده باید گاز بزنید نظر شما چیه

  1. باسلام
   رسول عزیز، تشخیص تعمیرکار درست بوده و نیاز است که عدم وجود نشت گاز بررسی شود همچنین صحت کمپرسور، رله و لاستیک درب را نیز بررسی کنید.

 16. سلام خسته نباشید من تقریبا دو روز ک یخچال یه مشکل پیدا کرده قسمت فریزر طبقه پایین سرما تولید میکنه ولی قسمت بالایی سرما تولید میکنه و گرم کمپرسور هم مدام کار میکنه مشکل چیه؟

  1. باسلام
   رحمان عزیز، برای رفع مشکل از صحت سیستم دیفراست، المنت اواپراتور و سنسور کنترل دما مطمئن شده و بررسی کنید که فن و دمپر به درستی کار کنند. اگر مشکل رفع نشد، شما می‌توانید درخواست تعمیر یخچال در محل خود را در سایت آچارباز و یا با شماره ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۱۶ثبت کنید تا همکاران ما مشکل را بررسی و حل کنند.

 17. من یخچال فیریزر دو قلو از نوع اسنوا ۹ساله پیش خریدم چند روزیه بعد یه چند ساعتی ارور F1 رو صفحه نمایشکر میده و بوق هشدار به صدا در میاد به نظر تون مشکل چیه یکبار اواپراتور را بررسی برفک زدایی کردم. سنسورم باز کردم و دوباره نصب کردم فنم چک کردم ممنون میشم لطفا راهنماییم کنید .جسارتا (ممکنه سنسور خراب شده باشه؟ )

  1. باسلام
   محسن عزیز، اگر از عدم یخ زدگی اواپراتور اطمینان دارید، امکان اختلال در سنسور یخچال فریزر وجود دارد. برای رفع مشکل لازم است سنسور تست شود. اگر مشکل رفع نشد، شما می‌توانید درخواست تعمیر یخچال در محل خود را در سایت آچارباز و یا با شماره ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۱۶ثبت کنید تا همکاران ما مشکل را بررسی و حل کنند.

  1. باسلام
   علیرضای عزیز ممکن است مشکل از فن کندانسور، اواپراتور و یا اختلال در ترموستات یخچال باشد. برای رفع مشکل صحت موارد مذکور را بررسی کنید. اگر مشکل رفع نشد، شما می‌توانید درخواست تعمیر یخچال در محل خود را در سایت آچارباز و یا با شماره ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۱۶ثبت کنید تا همکاران ما مشکل را بررسی و حل کنند.

 18. سلام یخچال من مدل SR-B240 می باشد جدیدا بعضی مواقع هیچ اروری نمیدهد اما فریزر و یخچال هم خنک نیستند و البته که برق وصل وصفحه روشن اما نشانگر کمپرس فریزر و فن هم متوقف و کار نمیکند وبا قطع برق و روشن کردن بعد از چند ساعت شروع بکار کردن میکند. مشکل از کجاست؟لطفا راهنمایی کنید.با تشکر

  1. باسلام
   مصطفی عزیز، ممکن است کمپرسور یخچال شما نیم سوز شده و یا در سیم پیچ خازن و ترموستات آن اختلالی به وجود آمده باشد. قبل از بزرگتر شدن مشکل، بهتر است یخچال خود را از برق کشیده و برای بررسی دقیق تر مشکل از کارشناسان مجرب کمک بگیرید. شما می‌توانید درخواست تعمیر یخچال در محل خود را در سایت آچارباز و یا با شماره ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۱۶ ثبت کنید تا همکاران ما مشکل را بررسی و حل کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا