به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید.    |   درخواست تعمیر در محل
امروز شنبه ۱ آبان ۱۴۰۰

علت یخ زدن اواپراتور یخچال و لوله های پشت آن

از کار افتادن اواپراتور یخچال

یخچال فریزرها از لوازم مهم و کاربردی در آشپزخانه‌ها هستند که بروز هر گونه اختلال در آنها، ما را با مشکلات فراوانی روبرو خواهد کرد. حتی ممکن است ضررهای مالی بالایی را وارد سازد. هنگامی که یخچال فریزر خراب می‌شود، شما علاوه بر هزینه‌ای که برای تعمیر یخچال باید بپردازید، شاید متحمل پرداخت هزینه دوباره جهت خرید مواد غذایی که در اثر خرابی یخچال فاسد شده‌اند نیز باشد. در این مقاله از آچارباز به بررسی برخی از قطعات مهم و علت اختلالات درون یخچال می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

اواپراتور یخچال چیست و در کجا قرار دارد؟

چندین فن در یخچال وجود دارند که کار خنک‌سازی یا پخش و گردش سرما در داخل یخچال را انجام می‌دهند. چنانچه هر یک از این فن‌ها خراب شوند، فرایند سردسازی یخچال با مشکل روبرو می‌شود. یکی از فن‌های یخچال که ممکن است عملکردش با نقص مواجه شود اواپراتور یخچال است. برخی از تعمیرکارها به محض اینکه متوجه مشکل عدم سرمایش یخچال می شوند، به اولین چیزی که شک می‌کنند همین قطعه است.

اواپراتور یا تبخیر کننده متشکل از لوله‌های مارپیچی است که سطوح انتقال حرارت هستند. داخل این لوله‌ها مایع مبرد یا گاز جریان دارد که باعث ایجاد سرما می‌شود. گاز مبرد بعد از عبور از این لوله‌های مارپیچی، وارد اواپراتور شده و در آنجا از حالت مایع به حالت بخار تبدیل می‌شود. فشار گاز در اواپراتور کم کم کاهش پیدا می‌کند و نهایتاً فشار کم آن درجه جوش مبرد را هم کم می‌کند. در نتیجه گاز مایع به راحتی بخار شده و با این عمل مقدار زیادی حرارت از محیط اطراف جذب می‌شود. این فرایند باعث کاهش دمای فضای یخچال می‌شود و نهایتا این گاز از طریق لوله مکش به کمپرسور باز می‌گردد.

در یخچال فریزرها، محل نصب اواپراتور اغلب فقط در قسمت فریزر است. هوای سرد یخچال هم از فریزر تامین می‌شود. جریان هوای سرد از فریزر به یخچال، بوسیله یک دریچه فلاپ (دریچه دمپر) کنترل می‌شود و بدین ترتیب، یخچال به دمای مناسب و متفاوت از فریزر می‌رسد.

اواپراتور صفحه ای یخچال

اواپراتور صفحه ای نوعی از اواپراتور است که قابلیت شکل پذیری بالایی دارد، مبرد در این اپراتورها از بین شیارهای بین دو صفحه عبور می‌کند. از آنجایی که این اواپراتورهای صفحه‌ای از نظر اقتصادی به صرفه هستند، در یخچال فریزرها از این نوع اواپراتور استفاده می‌شود.

دلایل یخ زدن اواپراتور یخچال

دلایل متعددی ممکن است در یخ زدن اواپراتورها تاثیر گذار باشد. از جمله مهم‌ترین دلایل یخ زدن اواپراتور، می‌توان موارد زیر اشاره کرد:

خرابی درب یخچال و باز ماندن طولانی مدت آن:

در صورتی که درب یخچال به خوبی بسته نشود و یا باز بماند انرژی زیادی صرف خنک کردن یخچال شده و با فشار آمدن به یخچال اواپراتور یخ می‌زند.

اختلال در سیستم دیفراست:

وظیفه دیفراست برفک زدایی است اگر این قطعه دچار اختلال گردد، عمل برفک زدایی به خوبی انجام نگرفته و اواپراتور یخ می‌زند. در یخچال اغلب هر ۱۰ ساعت یک عمل یخ زدایی توسط دیفراست، انجام می‌شود. سنسور دیفراست یخچال هنگامی که دما به میزان لازم برسد، دستور توقف را به هیتر ارسال می‌کند تا مشکلی در اواپراتور ایجاد نشود. در واقع دیفراست به عنوان سنسور اواپراتور یخچال عمل می‌کند.

یخ زدن اواپراتور یخچال
انتقال حرارت از طریق لوله‌های مارپیچی انجام می‌گیرد.

اختلال در هیتر دیفراست (المنت حرارتی) و تایمر:

در زیر اواپراتور از یک المنت حرارتی استفاده شده است که پس از ساعاتی مشخص بسته به تنظیمات کارخانه تولید کننده محصول، این المنت روشن شده و برفک روبی انجام می‌گردد. آب جمع شده از این طریق نیز به وسیله مجرایی که برای تخلیه در یخچال تعبیه شده است، به مخزن پشت یخچال هدایت و یا برای خنک کردن کمپرسور استفاده می‌شود.

پیشنهاد مطالعه

اختلال در ترموستات:

المنت حرارتی به ترموستات متصل اصل است. ترموستات وظیفه تشخیص دمای لوله‌ها و و ارسال پیام شروع به کار المنت را برعهده دارد. در صورتی که این قطعه معیوب باشد، دیفراست دمای لوله‌ها را تشخیص نداده و در نتیجه برفک روی لوله‌ها تشکیل خواهد شد.

فراموش نکنید که تشخیص اختلال در هر یک از این قطعات و تعمیر و تعویض آن باید توسط یک تکنسین حرفه‌ای صورت گیرد.

 

تعمیر یخچال و فریزر در محل با آچارباز
در صورت مشاهده هرگونه مشکل در نصب و راه اندازی یخچال و همچنین خرابی یخچال خود، به راحتی می‌توانید در سامانه آچارباز درخواست خود را ثبت کنید و منتظر تماس کارشناس باشید.
درخواست تعمیر یخچال و فریزر

نشت گاز مبرد:

یکی دیگر از دلایل وجود برفک بر روی لوله های پشت یخچال، به وجود نشتی و سوراخ در این لوله ها و خارج شدن گاز مبرد است. با وجود نشت گاز مبرد، برفک زدن و یخ زدن لوله مسی پشت یخچال بسیار سریع اتفاق می افتد.

کثیفی لوله های کندانسور

در یخچال های قدیمی لوله های مارپیچ کندانسور در پشت یخچال قرار دارند. با گذشت زمان و به مرور گرد و غبار و ذرات چربی و روغن معلق در هوا روی این لوله ها می نشیند. با این اتفاق تبادل دما با محیط بیرون به خوبی انجام نمی شود و کمپرسور مدت زمان بیشتری روشن می ماند. وجود این مشکل می تواند علت یخ زدن لوله های پشت یخچال فریزر شود.

عدم تنظیم دمای مناسب یخچال فریزر

عدم تنظیم صحیح دمای درون یخچال می تواند یکی دیگر از دلایل یخ زدن اواپراتور باشد. دمای خیلی پایین یخچال باعث می‌شود موتور برای مدت زمان زیادی روشن باشد و دمای لوله های اواپراتور تا حد زیادی کاهش پیدا نموده و در نهایت برفک و یخ روی سطح آنها ایجاد خواهد شد.

یخ زدن اواپراتور یکی از دلایل سرد نشدن یخچال

اواپراتور یخچال وظیفه به گردش در آرون هوا را درون یخچال برعهده دارد. وجود اختلال در این قطعه باعث عدم جریان هوا در یخچال می‌شود. یخ زدن اپراتور مانع از جریان یافتن گاز درون یخچال شده و باعث گرمی یخچال می‌شود.  برای حل این مشکل مواردی چون وجود جریان برق، سلامت فن و عدم سوختن موتور  را بررسی کنید. و در صورت نیاز اقدامات لازم جهت تعمیر یا تعویض قطعات را انجام دهید.

چطور اواپراتور را از برفک و یخ پاک کنیم؟

در گذشته افراد به صورت دستی اقدام به برفک زدایی از یخچال فریزر خود می‌کردند. اما امروزه همانطور که پیشتر نیز به آن اشاره شد، این روند به صورت سیستمی توسط دیفراست اتومات انجام می‌گیرد. امروزه دیفراست برخلاف دیفراست در یخچال‌های قدیمی که با تایمر کنترل می‌شد با برد الکترونیکی کنترل می‌شود. المنت، ترموفیوز و ترمودیسک قطعات تشکیل دهنده دیفراست بودند که امروزه المنت، ترموفیوز و سنسور دیفراست جایگزین شدند. وجود ایراد در هر یک از این قطعات باعث اختلال در روند خنک کنندگی یخچال فریزر می‌شود.

اگر این پروسه به صورت اتوماتیک انجام نشد برای رفع برفک و یخ زدگی پشت آن، یخچال را از برق بکشید. سپس به کمک آب گرم و سشوار برفک ها و یخ ها را از روی لوله ها اواپراتور پاک کنید. به هیچ عنوان به یخ ها با وسایل نوک تیز ضربه نزنید.


نویسنده :

۱۴ دیدگاه

 • ایمان اسلامی گفت:

  با سلام و خسته نباشید خدمت شما. مشکل یخچال فریزر ما ارور f1 همون یخ زدگی اواپراتور هسته. ممنون میشم کمک کنید چگونه عیب برطرف کنم. فریزر دماش میاد بالا و درست منجمد نمیشه، یک دفه هم اومدم ۲۴ ساعت از برق کشیدم، خوب شد ولی بعد از چند روز دوباره خراب شد. ممنون

  • تحریریه آچارباز گفت:

   باسلام
   ایمان عزیز، نجحوهبرفک زدایی در این مقاله توضیح داده شده است اما به نظر میرسد علت اختلال موجود در یخچال شما ناشی از معیوب بودن سیستم دیفراست و یا اختلال در ترموستات باشد، برای رفع مشکل پیشنهاد میکنیم از یک تکنسین کمک بگیرید. . شما می‌توانید درخواست تعمیر یخچال در محل خود را در سایت آچارباز و یا با شماره ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۱۶ثبت کنید تا همکاران ما مشکل را بررسی و حل کنند.

 • محسن گفت:

  سلام یخچال تک الکترواستیل دارم ،از داخل یخچال پائین آب میاد ، اونجا که صفحه پلاستیکی روی اواپراتور را باز کنیم کلا یخ زده ،😢

  • تحریریه آچارباز گفت:

   باسلام
   محسن عزیز، برای رفع مشکل لازم است قطعاتی چون المنت، ترموفیوز، سنسور دیفراست بررسی شوند. معیوب شدن سینی تخلیه و یا یخ زدگی اواپراتور نیز می‌تواند باعث این اختلال شود. شما می‌توانید درخواست تعمیر یخچال در محل خود را در سایت آچارباز و یا با شماره ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۱۶ثبت کنید تا همکاران ما مشکل را بررسی و حل کنند.

 • رسول گفت:

  سلام یخچال دوو داریم چند روز پیش هشدار e7 داد فریزرش سرما داره اما یخچالش یرماش کم شده تعمیرکار اومده میگه فن وسنسور سالمه اما چون اواپراتور یه طرفش یخ زده ویه طرفش یخ نزده گاز یخچالتون کم شده باید گاز بزنید نظر شما چیه

  • تحریریه آچارباز گفت:

   باسلام
   رسول عزیز، تشخیص تعمیرکار درست بوده و نیاز است که عدم وجود نشت گاز بررسی شود همچنین صحت کمپرسور، رله و لاستیک درب را نیز بررسی کنید.

 • رحمان گفت:

  سلام خسته نباشید من تقریبا دو روز ک یخچال یه مشکل پیدا کرده قسمت فریزر طبقه پایین سرما تولید میکنه ولی قسمت بالایی سرما تولید میکنه و گرم کمپرسور هم مدام کار میکنه مشکل چیه؟

  • تحریریه آچارباز گفت:

   باسلام
   رحمان عزیز، برای رفع مشکل از صحت سیستم دیفراست، المنت اواپراتور و سنسور کنترل دما مطمئن شده و بررسی کنید که فن و دمپر به درستی کار کنند. اگر مشکل رفع نشد، شما می‌توانید درخواست تعمیر یخچال در محل خود را در سایت آچارباز و یا با شماره ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۱۶ثبت کنید تا همکاران ما مشکل را بررسی و حل کنند.

 • محسن از اصفهان گفت:

  من یخچال فیریزر دو قلو از نوع اسنوا ۹ساله پیش خریدم چند روزیه بعد یه چند ساعتی ارور F1 رو صفحه نمایشکر میده و بوق هشدار به صدا در میاد به نظر تون مشکل چیه یکبار اواپراتور را بررسی برفک زدایی کردم. سنسورم باز کردم و دوباره نصب کردم فنم چک کردم ممنون میشم لطفا راهنماییم کنید .جسارتا (ممکنه سنسور خراب شده باشه؟ )

  • تحریریه آچارباز گفت:

   باسلام
   محسن عزیز، اگر از عدم یخ زدگی اواپراتور اطمینان دارید، امکان اختلال در سنسور یخچال فریزر وجود دارد. برای رفع مشکل لازم است سنسور تست شود. اگر مشکل رفع نشد، شما می‌توانید درخواست تعمیر یخچال در محل خود را در سایت آچارباز و یا با شماره ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۱۶ثبت کنید تا همکاران ما مشکل را بررسی و حل کنند.

 • علیرضا گفت:

  سلام یخچال من عدم سرد شدن اواپراتور رو میده مشکل از چیه؟

  • تحریریه آچارباز گفت:

   باسلام
   علیرضای عزیز ممکن است مشکل از فن کندانسور، اواپراتور و یا اختلال در ترموستات یخچال باشد. برای رفع مشکل صحت موارد مذکور را بررسی کنید. اگر مشکل رفع نشد، شما می‌توانید درخواست تعمیر یخچال در محل خود را در سایت آچارباز و یا با شماره ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۱۶ثبت کنید تا همکاران ما مشکل را بررسی و حل کنند.

 • مصطفی گفت:

  سلام یخچال من مدل SR-B240 می باشد جدیدا بعضی مواقع هیچ اروری نمیدهد اما فریزر و یخچال هم خنک نیستند و البته که برق وصل وصفحه روشن اما نشانگر کمپرس فریزر و فن هم متوقف و کار نمیکند وبا قطع برق و روشن کردن بعد از چند ساعت شروع بکار کردن میکند. مشکل از کجاست؟لطفا راهنمایی کنید.با تشکر

  • تحریریه آچارباز گفت:

   باسلام
   مصطفی عزیز، ممکن است کمپرسور یخچال شما نیم سوز شده و یا در سیم پیچ خازن و ترموستات آن اختلالی به وجود آمده باشد. قبل از بزرگتر شدن مشکل، بهتر است یخچال خود را از برق کشیده و برای بررسی دقیق تر مشکل از کارشناسان مجرب کمک بگیرید. شما می‌توانید درخواست تعمیر یخچال در محل خود را در سایت آچارباز و یا با شماره ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۱۶ ثبت کنید تا همکاران ما مشکل را بررسی و حل کنند.

 • ارسال دیدگاه  استفاده از مطالب سایت آچارباز فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق سایت متعلق به آچارباز است.