به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید.    |   درخواست تعمیر در محل
امروز سه شنبه ۱۹ فروردین ۱۳۹۹

خرابی پرینتر اپسون

امروزه، پرینترها به یکی از پرمصرف‌ترین ابزارها در ارگان‌های مختلف و منازل شخصی مردم تبدیل شده‌اند. Epson یکی از معروف‌ترین برندهای تولیدکننده‌ی پرینتر در دنیا است که سال هاست در این زمینه فعالیت می‌کند. اما حتی پرینترهای ژاپنی اپسون هم در طول عمر خود با مشکلات زیادی مواجه می‌شوند. البته بیشتر اشکالاتی که پرینتر اپسون با آن ها روبه می‌شود، به سادگی قابل حل هستند. می‌توانید از اطلاعات زیر برای رفع خرابی پرینتر اپسون EPSON خود کمک بگیرید.

مشکلات رایج پرینتر اپسون

اگر با مشکل خرابی پرینتر اپسون خود دست و پنجه نرم می‌کنید، اولین قدم، بررسی کردن کابل برق دستگاه است. از سالم بودن کابل و دوشاخه‌ی دستگاه و پریز برقی که از آن استفاده می‌کنید مطمئن شوید. حتی گاهی لازم است تا دستگاه را برای چندین دقیقه از برق بکشید و سپس دوباره آن را به برق متصل کنید. ممکن است مشکل خرابی پرینتر اپسون شما همین جا برطرف شود.

قدم بعدی، چک کردن اتصالات بین کامپیوتر و پرینتر است. ابتدا مطمئن شوید که از کابل صحیح برای مدل پرینتر اپسون خود استفاده می‌کنید. سپس دقت کنید که اتصالات را از پورت‌های صحیح برقرار کنید. اگر از اتصال USB استفاده می‌کنید، باید اطمینان حاصل کنید که درایور پرینتر به درستی بر روی کامپیوتر شما نصب شده باشد.

پیشنهاد مطالعه

برای این کار می‌توانید با راست کلیک کردن بر روی My Computer، وارد قسمت Properties و سپس Device Manager شوید. در این قسمت به دنبال نام پرینتر خود بگردید. اگر پرینتر به درستی شناسایی نشده باشد، علامت زرد رنگی در کنار اسم آن ظاهر می‌شود. درایور آن را حذف نصب کرده و پرینتر را خاموش کنید. اتصالات را جدا کرده، سپس کامپیوترتان را ریست کرده و پس از نصب مجدد اتصالات بین رایانه و چاپگر، درایور را دوباره نصب کنید. ضمنا، از به روز بودن درایور پرینتر خود اطمینان حاصل کنید تا مشکل خرابی پرینتر اپسون شما برطرف شود.

اگر از پرینتر در یک شبکه استفاده می‌کنید و پرینتر شما نمی‌تواند پرینت بگیرد، احتمالا تنظیمات شبکه‌ دچار مشکل است. بررسی کنید که آیا job های دیگر کامپیوترها از طریق شبکه چاپ می‌شوند یا خیر. اگر job پرینت آن ها انجام می‌شود، ممکن است پرینتر یا رایانه شما مشکلی داشته باشد. اگر از درست بودن اتصالات شبکه مطمئن هستید، پس احتمالا تنظیمات شبکه نادرست می‌باشد. حل این مشکل بر عهده ادمین شبکه است.

و اما مشکلات رایج دیگری که پرینترهای اپسون با آنها مواجه می‌شوند:

کامپیوتر به پرینتر اطلاعات می‌فرستد، اما پرینتر عمل نمی‌کند!

شاید کابل رابط به درستی به پرینتر متصل نشده، یا کابلی که استفاده می‌کنید با پرینتر یا رایانه‌ی شما سازگار نیست. همچنین ممکن است نرم افزار به درستی بر روی کامپیوتر شما نصب نشده باشد.

صدای پرینتر شنیده می‌شود، اما عملیات چاپ انجام نمی‌شود؟

احتمالا اهرم ضخامت کاغذ به درستی تنظیم نشده است، آن را مطابق ضخامت کاغذی که استفاده می‌کنید، تنظیم کنید. همچنین شاید ریبون پرینتر شل شده باشد، یا ریبون کارتریج به درستی در جای خود قرار نگرفته باشد. این مشکلات ذکر شده همچنین می‌توانند باعث شوند تا قسمتی از سند در ورق پرینت شده از قلم بیفتند.

پرینتر ورق‌ها را به درستی تغذیه نمی‌کند، مثلا دو یا سه ورق همزمان وارد دستگاه می‌شوند؟

این مورد واقعا شامل موارد خرابی پرینتر اپسون شما نمی‌شود! چون احتمالا ورق‌ها به دلیل الکتریسیته ساکن به یکدیگر چسبیده‌اند.

ورق‌های پرینت گرفته شده بسیار کمرنگ هستند؟

احتمالا سرعت پرینت بسیار بالا انتخاب شده است: آن را کمتر کنید. شاید هم ریبون کارتریج شما فرسوده شده است و باید آن را تعویض کنید. همچنین تنظیم نادرست اهرم ضحامت کاغذ هم می‌تواند باعث بروز این مشکل شود.

نقطه‌ها در پرینت از قلم افتاده‌اند؟

هد پرینت شما آسیب دیده است و باید تعویض شود. دقت کنید که در مورد پرینترهای اپسون، بهتر است تا تعویض هد را به متخصصین واگذار کنید، چون پس از تعویض هد، دیگر اجزای پرینتر هم باید بررسی شوند. با انجام این کار توسط خودتان، ممکن است تا به خرابی پرینتر اپسون خود دامن بزنید.

خرابی پرینتر اپسون

کاراکتر، فونت یا سیمبل‌های عجیب و غریب در پرینت دیده می‌شود؟

 • کامپیوتر و پرینتر شما دارای ارتباط صحیح نیستند: مطمئن شوید که از کابل صحیح برای اتصال استفاده کرده‌اید.
 • Character Table انتخاب شده در نرم افزار صحیح نیست: آن را از تنظیمات نرم افزار اصلاح کنید.
 • پرینتری که می‌خواهید از آن استفاده کنید، در نرم افزار شما انتخاب نشده است: از دسکتاپ ویندوز یا اپلیکیشن مورد استفاده، پرینتر درست را انتخاب کنید.
 • نرم افزار شما به درستی برای پرینتر اپسون پیکربندی نشده است.

همچنین گاهی اوقات کدهای خطا بر روی نمایشگر پرینتر اپسون ظاهر می‌شوند. برای فهمیدن نوع ارور و حل مشکل خرابی پرینتر اپسون خود، به دفترچه راهنمای آن مراجعه کنید،

 

پاک کردن حافظه پرینتر
بعد از روشن‌شدن مجدد پرینتر، متوجه می‌شوید اسنادی که دفعات قبل آنها را چاپ کرده‌اید برای پرینت در اولویت قرار گرفته‌اند. اگر شما نیز به دنبال کشف راه‌حلی برای این موضوع هستید با ما در مقاله پاک کردن حافظه پرینتر همراه باشید.
بیشتر بخوانید

 

رنگ‌های موجود در کاغذ پرینت گرفته شده با آنچه که در نمایشگر می‌بینیم تفاوت دارند.

یک یا چند مورد از راه‌حل‌های زیر را امتحان کنید:

 1. در قسمت پیکربندی کاغذ، تراکم رنگ را تنظیم کنید. این کار هم در ویندوز و هم در Mac از طریق Paper Configuration انجام می‌شود.
 2. از آنجایی که مانیتور کامپیوتر و پرینتر رنگ‌ها را به طور متفاوتی تولید می‌کنند، رنگ‌های پرینت گرفته شده معمولا به طور کامل شبیه رنگ‌های نمایش داده شده بر روی نمایشگر کامپیوتر نیستند. بنابراین از تفاوت‌های بسیار جزئی صرف نظر کنید.
 3. مطمئن شوید که تنظیمات نوع رسانه با کاغذ مورد استفاده‌ شما سازگار باشد.
 4. در سیستم عامل‌های مک، گزینه‌ی ColorSync را انتخاب کنید.
 5. شما می‌توانید تصاویر شارپ‌تر را با رنگ‌های روشن‌تر به دست آورید.
 6. در ویندوز، از منوی Advanced گزینه Photo Enhance را انتخاب کنید.
 7. در ویندوز از طریق منوی Advanced وارد قسمت Color Controls شده و در آنجا رنگ، روشنایی و دیگر گزینه ها را تنظیم کنید.
 8. در سیستم عامل‌های مک هم Color Controls را می‌توانید از قسمت مدیریت رنگ پرینتر (Printer Color Management) بیابید.

لبه‌ی پایینی پرینت‌ها دارای لکه است.

در این حالت، برای رفع این نوع خرابی پرینتر اپسون، یکی از روش های زیر را امتحان کنید:

 1. تاخوردگی‌های کاغذ را به آرامی صاف کنید.
 2. در سیستم عامل‌های ویندوز، اگر از Epson Special Media استفاده می‌کنید، تنظیمات نوع مدیا را در منوی اصلی بررسی کنید. از این لینک می‌توانید تنظیمات مختلف مدیا در پرینترهای اپسون برای ویندوز را مشاهده کنید.
 3. در سیستم عامل‌های مک هم اگر از Epson Special Media استفاده می‌کنید، تنظیمات نوع مدیا را در تنظیمات پرینت انتخاب شده در Print dialog بررسی کنید. اطلاعات درون این لینک می‌تواند به شما کمک کند.
 4. ضخامت کاغذ مورد استفاده‌ خود را در SelecType mode به درستی ثبت کنید.
 5. در تنظیمات پرینتر در SelecType mode، قسمت PLATEN GAP را در حالت WIDE تنظیم کنید.

 

شما می‌توانید در صورت داشتن مشاهده هرگونه مشکل در پرینتر خود، با کارشناسان آچارباز در ارتباط باشید:

تعمیر انواع برندهای پرینتر در محل شما
پرینترهای جوهرافشان، پرینترهای لیزری (تونری)، پرینترهای چندکاره، پرینترهای سوزنی، پلاترها، انواع اسکنر و فکس به صورت دوره ای نیاز به سرویس کلی، تعمیر جزئی یا حتی تعویض قطعات مستهلک دارند. آچارباز تعمیرات آنها را انجام می‌دهد. همین حالا درخواست خود را ثبت کنید:
ثبت درخواست


نویسنده :

4
دیدگاه بگذارید

avatar
2 نظرات
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
آچاربازعباسفرشید Recent comment authors
  Subscribe  
Notify of
فرشید
Guest
فرشید

سلام پرینتراپسونl382دارم فایلpdfمثلا۱۰تاعکس توشه وقتی پرینت میگیرم ۳تاشومیگیره بقیشونمیگیره چکارکنم؟

آچارباز
Admin
آچارباز

سلام

اقدامات زیر را انجام دهید.در صورتی که باز هم مشکل حل نشد، درخواست تعمیر پرینتر در محل خود را در سامانه آچارباز ثبت کنید.

ابتدا درایور را مجدد نصب کنید
نرم افزار پی دی اف را تعویض کنید
کابل یو اس بی را تعویض کنید
ویندوز را تعویض کنید

https://a4baz.com/printer-service

عباس
Guest
عباس

سلام.پرینترجوهرافشان اپسونR290
وقتی روشن میشه چراغهای۲عددکلیدکنارهم به تناوب قرمزوخاموش می شوندودستگاه هیچ حرکتی ندارد.

آچارباز
Admin
آچارباز

سلام

پرینتر ارور دارد و به احتمال زیاد باید ریست شود.

استفاده از مطالب سایت آچارباز فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق سایت متعلق به آچارباز است.

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه آچارباز، جزو اولین نفراتی باشید که از تخفیفات ویژه آچارباز بهره مند می شوید.

تبریک، با موفقیت در خبرنامه عضو شدید.