×

وب اپلیکیشن آچارباز را نصب کنید!

نصب

به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید. | درخواست تعمیر در محل

لوازم برقی خانگی

آیا مشکلات متداول سشوار را می‌دانید؟

مشکلات متداول سشوار

در این مقاله به شما نکاتی درباره چگونگی عملکرد سشوار و نحوه تعمیر آن خواهیم گفت و به دستورالعمل‌های ساده‌ای درباره تعمیر کردن سشوار، سیم، دکمه و المنت آن اشاره خواهیم کرد.

سشوار یک وسیله الکترونیکی است که در بیشتر خانه‌ها یافت می‌شود، از این وسیله برای خشک کردن و حالت دادن به مو استفاده می‌شود. سشوار پر مصرف‌ترین وسیله ساخته شده برای مو است که برای خانم‌ها و آقایان کاربرد دارد، اما این دستگاه ممکن است بر اثر استفاده بیش از اندازه دچار خرابی شود. در ادامه این مقاله به  ایرادات متداول سشوار می‌پردازیم.

خرابی سوئیچ روشن/خاموش سشوار

یکی از رایج‌ترین مشکلاتی که در هنگام خرابی سشوار با آن مواجه خواهید شد خرابی سوئیچ سشوار است. در برخی از مدل‌های سشوار‌ این سوئیچ فقط برای روشن و خاموش کردن دستگاه به کار می‌رود، اما در مدل‌های دیگر، سوئیچ‌ها فقط به خاموش و روشن کردن دستگاه محدود نمی‌شوند و با آنها می‌توان سرما و گرما و میزان شدت باد را نیز تنظیم کرد.

گاهی ممکن است سوئیچ به‌خوبی کار نکرده و نتواند دستگاه را روشن کند. برای حل این مشکل باید ابتدا اتصالات مربوط به آن را بررسی کرده و از درست بودن آنها مطمئن شوید. بعد از چک کردن اتصالات دوباره سوئیچ را امتحان کنید، اگر نتوانست دستگاه را روشن کند باید این قطعه را تعویض کنید.

تعمیر لوازم خانگی برقی

فن سشوار کار نمی‌کند

فن سشوار از اصلی‌ترین قطعات این دستگاه است که هوای خارج از سشوار را به درون آن کشیده و به سمت سیم پیچ‌‎های درون دستگاه می‌برد. هوای بیرون بعد از گذشتن از روی این سیم پیچ‌ها گرم شده و دوباره به سمت بیرون می‌رود. به‌وجود آوردن هوای مناسب برای خشک کردن موی شما از وظایف فن سشوار است.

سوئیچ تنظیم کردن شدت جریان هوا، وظیفه تغذیه فن با جریان الکتریکی را برعهده دارد. گاهی اوقات نیز ممکن است فن درست کار کند اما میزان رطوبت و خیسی موها مانع از خشک شدن آنها شود.

به یاد داشته باشید که رطوبت فن سشوار را کثیف و خراب می‌کند، پس از قرار دادن سشوار در محیط مرطوب بپرهیزید.

برای تست کردن فن، یک پیچ گوشتی بردارید و پیچ‌های سشوار را باز کنید. تیغ‌های فن را مورد بررسی قرار داده و با استفاده از یک تستر، مدار بسته درون موتور را چک کنید. اگر تستر خبری از جریان اتصال نداد، این یعنی موتور و فن سشوار خراب شده است.

مشکلات متداول سشوار

خرابی المنت سشوار

المنت یک رشته سیم درون سشوار است که تحمل جریان‌های الکتریکی بالا را دارد. المنت را می‌توان مهم‌ترین قسمت سشوار دانست، زیرا خراب شدن آن می‌تواند کل دستگاه را از کار بیندازد. المنت به نسبت دیگر قطعات سشوار از عمر کوتاه‌تری برخوردار است، به همین دلیل، زود خراب شده و از کار می‌افتد.

در برخی از مدل‌های جدید سشوار، المنت‌های سرامیکی جایگزین المنت‌های حرارتی شده‌اند. المنت‌های سرامیکی مصرف برق را کاهش می‌دهند و مو را سریع‌تر گرم می‌کنند. این فرایند باعث شده دستگاه کمتر داغ شده و طول عمر آن اضافه شود. به‌دلیل همین مزایا، سشوار‌های المنت سرامیکی، از قیمت بسیار بالایی در بازار برخوردار هستند.

تعمیر سشوار در محل با آچارباز
خدمت تعمیر سشوار در آچارباز، شامل عیب‌یابی و تعمیر سشوار خانگی، حرفه‌ای، چرخشی و حتی سالنی است که توسط تعمیرکار سیار آنلاین انجام می‌شود. برای تعمیر سشوار خود دیگر نیاز نیست به تعمیرگاه مراجعه کنید. اپلیکیشن ارائه خدمت آچارباز، سشوار شما را به تعمیرگاه برده، تعمیر می‌کند و به خودتان تحویل می‌دهد.
درخواست تعمیر سشوار

سوئیچ قطع کننده حرارتی

سوئیچ قطع کننده حرارتی در بخش خشک کن سشوار قرار گرفته و وظیفه دارد بیش از حد گرم شدن دستگاه را کنترل کند. سوئیچ قطع کننده حرارتی، در صورت زیاد داغ شدن دستگاه المنت، آن را خاموش می‌کند.

اغلب افراد می‌توانند مسایل کوچک مربوط به سشوار را برطرف کنند، اما اگر شما به تنهایی نمی‌توانید سشوار را تعمیر کنید، بهتر است به دنبال یک متخصص ماهر در این زمینه باشید.

به سایت، وب اپ و اپلیکیشن آچارباز رفته و یا با شماره 02154591616 تماس بگیرید و درخواست تعمیر خود را ثبت کنید.

تعمیر لوازم خانگی برقی

راهنمای تعمیر سشوار

سشوار دستگاهی است که با استفاده از انرژی الکتریکی و یک فن که داخل آن دارد، باد گرم تولید کرده  و مو را خشک و به آن حالت می‌دهد. سشوار‌ها دارای مدل‌های مختلفی هستند اما اجزا و قطعات به کار رفته درون آن‌ها با یکدیگر مشترک است، بنابراین روش تعمیر سشوار در مدل‌های مختلف آن مشترک است.

پیشنهاد مطالعه

عیب‌یابی و تعمیر سشوار

کمتر کسی حوصله تعمیر سشوار خود را دارد، بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند در این مواقع  یک سشوار نو برای خود بخرند تا اینکه سشوار قدیمی را تعمیر کنند. اما اگر سشوار قدیمی شما گران‌قیمت بود و نتوانستید از آن دل بکنید چه؟

مشکلات متداول سشوار

سشوار چگونه کار می‌کند؟

 • سشوار‌ها در اندازه و شکل‌های متفاوتی تولید می‌شوند و قیمت‌های مختلفی هم دارند، اما همه آنها کاری یکسان را انجام می‌دهند.
 • یک سشوار معمولی از یک سوئیچ روشن/خاموش، سوئیچ سرعت فن، فن و موتور، سوئیچ گرمایش، المنت و سوئیچ قطع کننده حرارتی تشکیل شده است.
 • سوئیچ گرمایش باید میزان جریان تحویل داده شده به المنت سشوار را کنترل کند، این قطعه، گرمای ایجاد شده توسط سشوار را کنترل می‌کند.
 • سوئیچ سرعت فن، فن و میزان سرعت آن را کنترل می‌کند، این قطعه هم وظیفه کنترل کردن میزان هوای تولید شده توسط سشوار را بر عهده دارد.
 • سوئیچ قطع کننده حرارت نیز المنت دستگاه را وقتی که سشوار بیش از اندازه  داغ می‌شود خاموش می‌کند.
 • سوئیچ روشن/خاموش نیز میزان سرعت فن و میزان انتقال گرما به بیرون را کنترل می‌کنند. بعضی از سوئیچ‌ها فقط در دو حالت روشن و خاموش کار می‌کنند، اما در بعضی مدل‌ها این کارآیی بیشتر می‌شود. اما تعمیر و سرویس این قطعه با عوض شدن مدل‌ها تغییری نخواهد کرد.

نحوه تعمیر و سرویس سشوار

در ادامه به تعمیر و سرویس سشوار می‌پردازیم:

1- ابتدا سشوار را از برق جدا کرده و با احتیاط پیچ‌های آن را باز کنید، بیشتر اوقات پیچ‌های سشوار در نزدیکی موتور آن قرار گرفته‌اند.

2- سوئیچ‌ها در دسته یا محفظه اصلی سشوار بین سیم برق و المنت قرار می‌گیرند. سوئیچ را از آنها جدا کنید.

3- در این مرحله با استفاده از یک مولتی‌متر، از درست کار کردن سوئیچ سشوار اطمینان حاصل کنید. در شرایط درست، سوئیچ باید یک مدار باز را در موقعیت خاموش و یک مدار بسته را در شرایط روشن نشان دهد.

4- فن سشوار از طریق دریچه، هوا را به داخل سشوار آورده و آن را با نازل از دستگاه خارج می‌کند. همین مسئله موجب می‌شود درون فن مقدار زیادی مو و گردوغبار باشد. پرز و غبار، فیلتر سشوار را که در ورودی هوا قرار دارد مسدود می‌کنند. برای تمیز کردن این قطعه می‌توانید از یک مسواک استفاده کنید.

با یک گوش پاک کن، موچین و یا مسواک قدیمی، داخل سشوار را از هرگونه گردوغبار پاک کنید.

5- حالا باید المنت درون سشوار را بررسی کنید. به‌هنگام چک کردن این قطعه باید احتیاط کنید، زیرا بسیار شکننده است و هرگونه آسیبی به آن می‌تواند کل سشوار را از کار بیاندازد. قطعه المنت سشوار بسیار کمیاب است و چیزی نیست که به‌راحتی بتوان جایگزین کرد. خارج شدن باد سرد از سشوار و داغ شدن بیش از اندازه آن، همگی به خرابی المنت سشوار ربط دارند.

6- حالا باید به سراغ فن سشوار بروید، پیچ‌های لایه محافظتی آن را باز کنید و لایه را بردارید. حالا می‌توانید فن را ببینید، تیغه‌های فن را برداشته و با دقت بررسی کنید و درصورت لزوم، آن را تعمیر و یا تعویض کنید. گرمای ایجاد شده توسط المنت به‌وسیله این قطعه به خارج از سشوار منتقل می‌شود.

7- موتور را با استفاده از یک مولتی‌متر امتحان کنید تا از وجود جریان الکترونیکی درون آن اطمینان حاصل شود. اگر خبری از جریان نیست باید موتور را تعویض یا تعمیر کنید. اگر موتور جدید را پیدا نکردید و یا هزینه خرید آن بیشتر از نصف قیمت خرید یک سشوار جدید است بهتر است کل سشوار قدیمی را تعویض کنید.

پیشنهاد مطالعه

نکات ایمنی در هنگام استفاده از سشوار

بعد از استفاده از سشوار آن را از برق بکشید.

در محیط‌های مرطوب از سشوار استفاده نکنید و مراقب باشید آب به آن نفوذ نکند.

سشوار هوا را از قسمت عقب به داخل می‌کشد، بنابراین از پوشاندن قسمت عقب آن خودداری کنید، زیرا این کار باعث قطع جریان هوا و داغ شدن بیش از اندازه سشوار می‌شود. گرمای بیش از اندازه باعث ذوب شدن برخی از قسمت‌های درون سشوار خواهد شد. بهتر است

برای تعویض و تعمیر قطعات داخلی سشوار به اپلیکیشن‌های ارائه خدمات مراجعه کنید. آچارباز یکی از این اپلیکیشن‌های ارائه خدمات است که می‌تواند لوازم خانگی کوچک شما مانند سشوار را به‌راحتی تعمیر کند. کافیست برای ثبت درخواست تعمیر وارد وب سایت، وب اپ و یا اپلیکیشن آچارباز شوید و یا در صورت عدم دسترسی به اینترنت با شماره 02154591616 تماس بگیرید.

5/5 - (6 امتیاز)

نوشته های مشابه

‫10 دیدگاه ها

 1. سلام
  دستم رو جلوی خروجی سشوار قرار دادم ومانع خروج هوا شدم
  ناگهان صدای شکستگی آمد و قطعات پلاستیکی ریخت بیرون الان روشن میشه ولی باد نمیزنه
  مشکل از چیه؟

 2. سلام
  من دستم رو جلوی خروجی باد سشوار قرار دادم و جلوی خروج هوا رو گرفتم
  ناگهان صدای شکستگی داد و قطعات پلاستیکی ریخت بیرون
  الان سشوار ام روشن میشه ولی باد نمیزنه مشکل چیه؟

 3. سلام
  سشوار من بعد چند ثانیه روشن بودن به شدت داغ می‌کنه . مشکل از چی می‌تونه باشه؟

 4. باسلام
  سشوار جانسون موتور سنگین دارم
  مدتیه موقع خاموش کردن سشوار موتور خاموش میشه ولی المنت همچنان روشن می ماند
  مجبورم فوری دوشاخه از برق بکشم.
  علتش چیه؟

 5. با سلام سشوار من قبلا دو دور داشت اما الان فقط یک دورش کار میکنه کلید خاموش روشنشم عوض کردم ولی باز رو یه دور کار میکنه ممنون میشم بگید مشکلش از کجاست

  1. باسلام
   زهرای عزیز، احتمال دارد المنت دستگاه شما دچار اختلال شده و بیش از حد گرم شود. شما می‌توانید درخواست تعمیر سشوار خود را در سایت آچارباز و یا با شماره ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۱۶ثبت کنید تا همکاران ما مشکل را بررسی و حل کنند.

 6. سلام شما تعمیر سشوار هم انجام میدین؟ مدلش پاناسونیکه اما خب خیلی قدیمیه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا