لوازم برقی آشپزخانه

بهترین روش جرم گیری اتوبخار چیست؟

بهترین روش جرم گیری اتوبخار چیست؟

اتو نیز مانند هر وسیله دیگری با گذشت زمان کثیف شده و نیاز به پاکسازی دارد. شاید نمای بیرونی اتوی شما بسیار پاکیزه به نظر برسد، اما استفاده بیش از اندازه از اتو باعث انباشته شدن جرم و رسوب داخل آن می‌شود. برای همین باید به دنبال روش‌هایی برای جرم گیری اتو بخار باشیم. در این مقاله روش های جرم گیری اتو بخار، پاک کردن کف اتو از سوختگی و … را می خوانید. روش های گفته شده در این مقاله را بر همه ی برندهای اتو مانند تفال، فیلیپس و برندهای دیگر می توانید بکار ببرید.

[post_links]

برای از بین بردن جرم اتو بخار چه باید کرد؟

اتو بخار یکی از لوازم کاربردی در منزل است که در شیک و آراسته شدن ظاهر ما نقش زیادی دارد. این وسیله برای صاف و مرتب کردن لباس‌ها از بخار آبی که در مخزن آن وجود دارد استفاده می‌کند. این بخار آب موجب می‌شود لباس‌ها بهتر صاف بشوند و چین و چروک آن‌ها را سریع‌تر باز می‌کند. اما بخار آب با مرور زمان باعث ایجاد رسوب و جرم درون اتو می‌شود. خیلی‌ها بر این باور هستند که استفاده از آبجوش، رسوبی درون اتو ایجاد نخواهد کرد، اما آبجوش نیز از این امر جدا نیست.

در کف اتو بخار شما تعدادی سوراخ وجود دارد که بخار آب از آنها خارج می‌شود. رسوب درون اتو باعث گرفتن این سوراخ‌ها شده و فرایند اتو کردن لباس‌ها را دچار مشکل می‌کند.

استفاده از اتو بخار علاوه بر اینکه لباس‌ها را مرتب نشان می‌دهد باعث تمیز و ضدعفونی کردن آن‌ها نیز می‌شود، زیرا از بخار آب برای اتوکشی لباس‌ها استفاده می‌کند. اما اگر درون اتوبخار رسوبی ایجاد شده باشد، سوراخ‌های آن گرفته شده و نه تنها لباس را مرتب نمی‌کند، بلکه لکه‌هایی روی لباس ایجاد می‌کند. اگر می‌خواهید بدانید که برای از بین بردن جرم اتو بخار چه باید کرد ادامه این مطلب را از دست ندهید.

برای تعمیر اتو از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید

نحوه ایجاد رسوب اتو

مواد معدنی و سختی که در آب وجود دارند به مرور زمان در مخزن اتو انباشته شده و باعث بسته شدن حفره‌‌های کف اتو می‌‌شوند. این امر در فرایند اتو کشیدن اختلال ایجاد می‌کند، برای همین اگر داشتن ظاهری شیک برای شما اهمیت دارد باید تميز كردن رسوب اتو بخار را در اولویت کارهای خود قرار دهید.

راه‌های زیادی برای رفع رسوب اتو وجود دارد و نیاز نیست از مواد شوینده شیمیایی که نمی‌دانید چه تاثیری بر دستگاه خواهند گذاشت، برای تمیز کردن اتو بخار استفاده کنید. بلکه می‌توانید از دو ماده طبیعی سرکه و جوش و شیرین برای رسوب زدایی اتو بخار استفاده کنید. این دو ماده در بخش‌های دیگر نظافت نیز کاربرد دارند.

رسوب زدایی اتو بخار
اگر طرفدار استفاده از مواد شوینده شیمیایی، برای تمیز کردن اتوبخار نیستید از سرکه و جوش شیرین استفاده کنید
پیشنهاد مطالعه

تميز كردن رسوب اتو بخار با استفاده از سرکه

سرکه یک راه طبیعی و ارزان برای تمیز و ضدعفونی کردن وسایل است و از این نظر به انتخاب اول بیشتر مردم برای نظافت کردن تبدیل شده است. در این بخش می‌خواهیم تمیز کردن رسوب اتو بخار با سرکه را بیان کنیم. این روش ساده و ارزان موجب می‌شود اتو بخار شما مانند روز اول تمیز و براق شود.

1- اتو را خاموش کنید

اگر قبل از تمیز کردن اتو بخار از آن استفاده کرده‌اید، ابتدا به آن اجازه دهید خنک شود. اتو را از برق کشیده و تا خنک شدن کامل دستگاه صبر کنید.

تميز كردن رسوب اتو بخار
برای تمیز کردن رسوب درون اتو بخار باید از یک ترکیب جادویی استفاده کنید

کف اتو را به سمت خود برگردانده و به حفره‌های روی آن نگاه کنید اگر تکه‌های سفیدی روی این مجرا‌های بخار می‌بینید یک خلال دندان بردارید و این رسوبات را پاک کنید. انجام دادن این مرحله کمک می‌کند تا تمیز کردن کف اتو بهتر انجام شود. برای از بین بردن و جدا کردن این رسوبات از مجرای کف اتو، از فلزات استفاده نکنید، زیرا باعث می‌شوند سطح آهنی اتو خراشیده شود.

3- محلول جادویی را آماده کنید

یک چهارم فنجان (60 میلی لیتر) سرکه سفید را با یک فنجان (180 میلی لیتر) آب مقطر را در یک ظرف باهم مخلوط کنید. به سراغ مخزن آب اتو بروید و این مخلوط را درون آن بریزید و حدود یک سوم از مخزن را پر کنید. اگر فکر می‌کنید اتوی شما رسوب زیادی را در خود جای داده است از مقدار بیشتری سرکه برای تميز كردن رسوب اتو بخار استفاده کنید.

4- اتو را گرم کنید

حالا وقت آن رسیده است که اتو را به برق زده و روشن کنید. آن را روی بخار تنظیم کرده و درجه گرما را در حالت متوسط رو به بالا قرار دهید و بگذارید اتو حداقل پنج دقیقه گرم شود. گرم کردن اتو باعث خیس خوردن رسوبات درون آن می‌شود.

یک حوله روی زمین پهن کنید و اتو را روی آن قرار دهید، اکنون زمان آن رسیده است که اثر جادویی این محلول را ببینید. اتو را در حالت حداکثر بخار بگذارید و دکمه بخار را فشار داده و آن را برای 20 تا 30 ثانیه نگه دارید. این حرکت را حداقل 6 بار تکرار کنید.

جرم گیری اتوبخار با سرکه
بعد از جرم گیری در داخل مخزن آب اتو بخار، علاوه بر ماده جادویی، املاح رسوب زدایی شده نیز وجود دارند

5- مخزن را خالی کنید

اتوی خود را از برق بکشید و بگذارید دوباره خنک شود. به سراغ مخزن آب بروید و باقی مانده مخلوط جادویی آب و سرکه درون مخزن را خالی کنید، در باقی مانده این مخلوط املاح و مواد معدنی که رسوب زدایی شده‌اند وجود دارند.

مخزن را با یک فنجان (240 میلی لیتر) آب پر کنید، اتو را دوباره روشن کرده و دکمه بخار را نگه دارید این فرایند را آنقدر تکرار کنید تا مطمئن شوید که اتو به طور کامل شسته شده و تمام اثرات سرکه از بین رفته است.

 تمیز کردن کف اتو با جوش شیرین

بعضی وقت‌ها  در حین اتوکشیدن لباس‌ها، متوجه می‌شوید که کف اتو کثیف شده است. کثیفی کف اتو می‌تواند، باعث لک شدن لباس‌ها شود یا حتی کف آن را خراب کند. در ادامه به شما، چند راه ساده و متفاوت برای کثیفی‌های مختلف کف اتو خواهیم گفت. بعد از امتحان کردن روش‌های گفته شده، آن‌ها را به دوستانتان هم بگوئید. اگر در مورد تمیز کردن کف اتو، نکته‌ای را می‌دانید که در اینجا به آن اشاره نشده خوشحال می‌شویم، در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

تميز كردن رسوب اتو بخار
شما با دانستن چند راه ساده، به راحتی می‌توانید کف اتوی خود را از لکه‌های مختلف پاک کنید

1-در اولین قدم مطمئن شوید که اتو خاموش است. اتوی داغ به شما آسیب وارد می‌کند.

2- یک گوش پاک کن بردارید و تکه‌های سفید باقی مانده روی مجرای کف اتو را تمیز کنید. این فرایند موجب می‌شود محلول بر سطح اتو نفوذ کرده و آن را تمیز کند.

3-کمی جوش شیرین در داخل نصف فنجان سرکه بریزید و آن‌ها را با یکدیگر مخلوط کنید. یک دستمال لطیف برداشته و به آن محلول زده و بر کف اتو به صورت دورانی بزنید. اگر کف اتو به شدت آلوده است فشار بیشتری روی آن وارد کنید. این امر به شما این امکان را می‌دهد تا باقی مانده تمام رسوبات را از کف اتو پاک کنید.

تمیز کردن اتو
هرگز برای تمیز کردن کف اتو بخار که به آن پارچه چسبیده و یا لکه سوختگی روی آن است از سیم ظرفشویی استفاده نکنید

4- یک پارچه سفید و تمیز بردارید و کمی با آب مرطوبش کنید. پارچه را به صفحه اتو بکشید و به آرامی آن را پاک کنید. شستشو با آب را تا جایی ادامه دهید که کف اتو عاری از هرگونه لک و کثیفی شود.

5-هرگز برای پاک کردن کف اتوی خود از سیم ظرفشویی یا مواد پاک کننده ساینده استفاده نکنید. این مسئله موجب می‌شود کف اتوی شما خراشیده شده و یا زنگ بزند. اگر این اتفاق افتاده است بهتر است برای تعمیر اتو به متخصص این کار مراجعه کنید.

لباس چسبیده به اتو را چگونه پاک کنیم

مصاحبه شغلی یا یک قرار دوستانه فرقی نمی‌کند، با لباس چروکیده ظاهر خوبی نخواهید داشت. در اینجا اتو به کمک شما آمده و در کمترین زمان، چروک‌های لباس را باز خواهد کرد. اما اتو کردن می‌تواند سخت و زمان‌بر باشد، هنگامی که روی سطح آن تکه‌های سوخته لباس چسبیده باشد. اگر برای شما نیز این سوال شده است که، لباس چسبیده به اتو را چگونه پاک کنیم در ادامه با ما همراه باشید.
• چه در حال تمیز کردن اتو باشید چه در حال استفاده از آن، اتو وسیله خطرناکی بوده و باید احتیاط کنید. پس در تمام روش‌هایی که در ادامه گفته خواهد شد، مراقب باشید و محتاط عمل کنید.
• اتو را به برق وصل کرده و درجه حرارت و گرمای آن را، در کمترین حد ممکن تنظیم کنید. صبر کنید تا اتو گرم شود، در این شرایط از دست زدن به اتو خودداری کنید. با گرم شدن اتو، پارچه سوخته و چسبیده به کف آن آرام آرام شروع به نرم شدن می‌کند.
• حالا اتو را خاموش کرده و بگذارید خنک شود، سپس یک کفگیر چوبی یا سیلیکونی بردارید. آن را به آرامی روی کف اتو، که لباس به آن چسبیده است بکشید. لباس چسبیده به اتو، به خاطر حرارت ملایمی که دیده نرم شده است و به راحتی کنده خواهد شد.

بهتر است با خواندن مقاله راهنمای اتو کشی انواع پارچه و لباس از بروز این اتفاق جلوگیری کنید.

پاک کردن پلاستیک از کف اتو

برای پاک کردن پلاستیک از کف اتو چه باید کرد؟ معمولا اگر پلاستیک به کف اتو بچسبد با حرارت دیدن از کف اتو جدا می شود.

ولی اگر همچنان پلاستیک به کف دستگاه شما چسبیده است، بهتر است اتو را کاملاً داغ کنید و بعد با یک پارچه کتان و یا هر پارچه زبر دیگری محکم روی کف اتو بکشید. این کار را چند بار انجام دهید تمام لکه های چسبیده به کف دستگاه از بین رود.

تميز كردن کف اتو بخار سوخته
برای کندن لباس چسبیده به اتو، از یک قاشق چوبی یا سیلیکونی استفاده کنید

چگونه سوختگی کف اتو را تمیز کنیم؟

اگر متوجه شده‌اید که، کف اتو بخار سوخته است باید به سرعت برای تمیز کردن آن اقدام کنید. زیرا با استفاده بعدی شما از اتو بخار، این لکه‌ها داغ شده و به لباس چسبیده و آن را خراب می‌کنند. پس اگر به دنبال راهی برای تميز كردن کف اتو بخار سوخته هستید، ادامه مطلب را از دست ندهید.

در این روش، به شما خواهیم گفت چگونه با مواد شوینده ملایم یک محلول پاک کننده درست کنید. یک یا دو قاشق چای خوری (5 تا 10 میل) از ماده شوینده را با یک یا دو فنجان آب گرم ( 23 یا 47 میلی لیتر) مخلوط کنید.

بعد از ساخت محلول شوینده، به سراغ اتو رفته و از خنک بودن آن اطمینان حاصل کنید. یک پارچه میکروفیبر برداشته و به محلول بزنید. دستمالی که با محلول مرطوب شده است را، روی بدنه بکشید. در این قسمت نباید از هیچ ساینده‌ای مانند سیم ظرفشویی، برای تمیز کردن کف اتو استفاده کنید. با سیم ظرفشویی و مواد شوینده قوی شاید لکه‌ها را پاک کنید، اما در نهایت کف اتو پر از خط و خش خواهد بود.

حالا یک گوش پاک کن برداشته و به محلول شوینده بزنید. سپس با استفاده از گوش پاک کن، شیار‌های روی کف اتو را با دقت تمیز کنید.

یک پارچه تمیز برداشته و آن را کمی با آب مرطوب کرده و روی سطح اتو بکشید. شاید لازم شود، برای از بین بردن اثر مواد شوینده این کار را دوبار انجام دهید.

باز شدن سوراخ های اتو بخار
شما با کمی آب و یک ماده شوینده ملایم، قادر خواهید بود به آسانی کف اتو را تمیز کنید
تعمیر اتو در محل با آچارباز
خدمت تعمیر اتو در محل آچارباز، شامل سرویس، عیب‌یابی و تعمیر اتوی بخار و اتوی پرسی است که توسط تعمیرکار سیار آنلاین انجام می‌شود. اتوی شما را از هر برندی که باشد، در هر زمانی که شما بخواهید تعمیر خواهیم کرد.
درخواست تعمیر اتو

تميز كردن کف اتو بخار سوخته با سرکه

اگر تمایل ندارید با مواد شوینده، به تميز كردن کف اتو بخار سوخته بپردازید این بار نیز می‌توانید از سرکه کمک بگیرید. تنها موادی که نیاز دارید، یک حوله پارچه‌ای، یک حوله کاغذی و کمی سرکه است.

حوله پارچه‌‌ای را روی سطح زمین پهن کنید، سپس حوله کاغذی را روی آن انداخته و کمی سرکه به آن اسپری کنید. اتو خاموش و خنک را، روی حوله کاغذی آغشته به سرکه بگذارید و اجازه دهید برای یک ربع الی نیم ساعت روی آن باقی بماند. بعد از نرم شدن لکه‌های سوختگی با سرکه، می‌توانید روی همان حوله کاغذی کمی جوش شیرین بپاشید و دوباره کف اتو را روی آن قرار دهید.

چگونه سوختگی کف اتو را تمیز کنیم
روش‌های مختلفی برای تمیز کردن کف اتو با سرکه و جوش شیرین وجود دارد

حالا یک پارچه تمیز برداشته و با دقت کف اتو را تمیز کنید. برای از بین بردن آثار جوش شیرین و سرکه، باید از یک دستمال حوله‌ای تمیز استفاده کنید.

اگر دوست دارید جواب سریع‌تری بگیرید، می‌توانید از اسپری تمیزکننده اجاق گاز استفاده کنید. برای استفاده از این ماده باید به مکانی بروید که، تهویه هوای مناسبی داشته باشد. یک جفت دستکش دستتان کنید و تمیز کننده را روی کف اتوی خاموش بزنید. بگذارید این ماده، برای سه دقیقه روی کف دستگاه باقی بماند. سپس آن را با دقت، با آب شسته و با یک حوله تمیز خشک کنید.

تمیزی کف اتو با خمیر دندان

دندان تنها چیزی نیست که خمیر دندان آن را تمیز می‌کند، از این خمیر می‌توان برای تمیز کردن لوازم خانگی نیز استفاده کرد. خمیر دندان یک ماده ساینده ملایم به حساب می‌‌آید. کمی خمیر دندان روی مسواک بزنید و آن را به آرامی روی کف اتو بکشید، تا کثیفی و مواد دیگری که روی کف اتو وجود دارد شسته شود. حالا یک دستمال تمیز بردارید و کف اتو را با آن تمیز کنید.

جرم گیری اتوبخار
خمیر دندان، یک ساینده ملایم برای کف اتو محسوب می‌شود

انواع کف اتو را می‌شناسید؟

قبل از اینکه برای تمیز کردن کف اتو اقدام کنید، ابتدا باید جنس و ساختار آن را بشناسید. با شناخت کافی در مورد انواع کف اتو، در حین تمیزکاری به دستگاه خود آسیبی نخواهید زد.

به طور کلی کف اتو به سه دسته سرامیک، تیتانیوم و استیل تقسیم می‌شود. کف استیل اتو، از کروم و فولاد ضد زنگ ساخته شده و گرما را به خوبی منتقل می‌کند.

کف‌های سرامیکی نیز، ضد لکه بوده و گرما را سریع و یکدست منتقل می‌کنند. کفه‌های سرامیکی نیز، در برابر خوردگی بسیار مقاوم و با دوام هستند.

کفه‌های استیل که بیشتر در اتو‌های معمولی و بدون بخار به کار می‌روند در حال حاضر محبوبیت زیادی ندارند.  این اتوبخار‌هایی با کفه‌های سرامیکی و تیتانیوم هستند که، در بازار فروش بسیاری دارند.

محافظ کف اتو
قبل از تمیز کردن کف اتو بخار، ابتدا باید در مورد جنس و ساختار آن اطلاعات کسب کنید

محافظ کف اتو

با هر بار شستشوی لباس، اتو را به برق زده و از آن برای از بین بردن چروک لباس استفاده می‌کنیم. اگر از استفاده کنندگان همیشگی اتو باشید، می‌دانید که اتو کردن جنس‌های مختلف لباس کار آسانی نیست. بعضی از جنس‌های لباس با حرارت مستقیم اتو، خراب شده و از قواره می‌افتند. با استفاده از محافظ کف اتو، لباس‌ها آسیب ندیده و نمی‌سوزند. همچنین این محافظ، مانع از سوختگی کف اتو شده و از افتادن لک روی آن جلوگیری می‌کند.

4.8/5 - (17 امتیاز)

نوشته های مشابه

‫24 دیدگاه ها

 1. سلام
  من همین کارها رو کردم اما بعد متوجه شدم دفترچه راهنمای اتوم که فلیپس هست رو دارم و توش نوشته بود که به هیچ عنوان نباید از سرکه یا هیچ ماده دیگه ای استفاده نکنید.

  1. با سلام
   شاهد عزیز، به عقیده کارشناسان تمیز کردن اتو با سرکه به طور کلی برای اتو مشکل ساز نیست مگر اینکه در ساخت اتو از قطعات و مواد خاصی استفاده شده باشد.

  1. با سلام
   آرزو عزیز، برای حل این مشکل ترفندهای مختلفی وجود دارد که دو مورد از موثرترین آنها تمیز کردن کف اتو با خمیر دندان یا کشیدن اتو داغ روی نمک و کاغذ است.

 2. فوق العاده بود،اتوی من کاملا سوراخای کفش باز شد و ی دفه بخار با سرعت زیادی اومد بیرون.دستتون درد نکنه

  1. با سلام
   باقری عزیز، خوشحالیم که توانسته ایم به شما کمک کنیم. نظرات شما انرژی بخش تیم آچارباز است.

 3. سلام ممنون از مطالب کاربردی تون ، کف اتوی من با سرکه و جوش شیرین کاملاً تمیز شد و جرم داخل آن هم با آب معدنی و سرکه تا حدودی خوب شد.

  1. با سلام
   موسوی عزیز،خوشحالیم که توانسته ایم به شما کمک کنیم. نظرات شما انرژی بخش تیم آچارباز است.

 4. سلام من سرکه و آب مقطر ریختم زیاد هم ریختم
  و هنوز وقتی رو حالت بخار میگذارم خرخر می‌کنه یعنی لوله ها گرفته.
  این روش جواب نداد

  راه دیگه نیست که بشه با روش خونگی لوله ها رو از گرفتگی رسوبات باز کرد؟؟؟

  1. با سلام
   سیدمهدی عزیز، اگر با روش سرکه و آب مقطر رسوب اتو از بین نرفته یعنی رسوب زیادی در دستگاه وجود دارد. در نتیجه بهتر است برای رفع ایراد از یک تعمیرکار کمک بگیرید.

 5. سلام
  ممنون از مطالب مفیدتون
  میخواستم بدونم برای اتوهای مخزن بزرگ مثلا ۳ لیتری چقدر باید سرکه استفاده کرد

  1. با سلام
   معصومه عزیز، باید سرکه و آب را به میزان مساوی تقسیم و داخل دستگاه بریزید.

  1. بله امکانش هست اما باید بعد از تمیز کردن رسوب اتو بخار با سرکه مخزن اتو بخار را چند بار با آب پر و خالی کنید و تا بوی سرکه از بین برود

  1. سلام اتوی منم همین مشکلومیداورده دوروزه اولش بخارمیادکم وداغ هم هست ولی بعدازچندقیقه دگ بخارنمیادقبلا بخارش خیلی بودالان کم شده خیلی فکرمیکنم رسوب کرده درسته؟بایدچ کنم

   1. درود بر شما
    کم شدن بخار اتو بخار، می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد…
    در ابتدا تنظیمات دستگاه را چک کنید، شاید درجه اتوبخار تغییراتی کرده باشد.
    مخزن اتو را بررسی کنید، اگر آب درون مخزن کم باشد، اتو بخار نخواهد کرد.
    گاهی اوقات با خراب شدن برخی از قطعات دستگاه، مانند ترموستات اتو با مشکل کم بودن بخار مواجه خواهد شد.
    البته این نکته را هم باید در نظر گرفت که در اغلب موارد، این رسوب درون اتو است که مانع از بخار دادن اتو می‌شود. پس با استفاده از روش‌های گفته شده، اتوبخار خود را رسوب گیری کرده و دوباره قدرت را به دستگاه خود برگردانید.
    موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا