لوازم برقی آشپزخانه

راهنمای اتو کشی انواع پارچه و لباس؛ با لباسهایمان مهربان باشیم

اتو کشی انواع پارچه و لباس

یکی از دغدغه های خانم ها و آقایان اتو کردن لباس هایشان است. زمانی که می خواهید لباس های خود را اتو بزنید باید تنظیمات اتو را طبق همان پارچه و لباس تنظیم کنید. اتو زدن انواع مختلف لباس‌ها و پارچه‌ها با یک دیگر متفاوت است. برای اتو کشیدن هر نوع لباس و پارچه باید تکنیک های خاصی را در نظر بگیرید.ما در این مقاله قصد داریم اتو کشی انواع پارچه و لباس را به شما آموزش دهیم.

درجه ی حرارت برای انواع پارچه

قبل از اینکه دست به کار اتو زدن شوید باید جنس پارچه تان را مدنظر بگیرید که قابل اتو زدن است یا خیر؟ در صورتی که پارچه قابل اتو زدن بود جنس و ظرافت پارچه را زیر نظر بگیرید. هر چه جنس پارچه ضخیم تر باشد به حرارت و بخار بیشتری احتیاج دارد. قبل از اتو کشیدن نکات زیر را رعایت کنید:

 1. پر کردن مخزن آب

برای اتو کشیدن باید مخزن اتو را با آب مقطر تمیز پر کنید. آب مقطر و یا آب تصفیه باعث می شود مخزن اتو رسوب نگیرد.

 1. تنظیم دما و بخار اتو

بر روی هر اتویی دایره ی چرخان وجود دارد. که با چرخاندن آن می توانید دمای اتوی خود را تنظیم کنید.

 • NYLON  پلاستیکی
 • COTTON   پنبه ای
 • SiLK  ابریشمی
 • WOOL   پشمی
 • LineN کتان

انواع جنس پارچه

پارچه ها امروزه از منشا متفاوتی تهیه می شوند که به 4 دسته تقسیم می شوند:

 1. پارچه هایی که منشا گیاهی دارند مانند کتان، پنبه، کنف و …
 2. پارچه هایی که سر چشمه حیوانی دارند مانند ابریشم، خز طبیعی و …
 3. پارچه هایی که سر چشمه ی معدنی دارند مانند آزبست ( پنبه ی نسوز ) و پارچه های شیشه ای
 4. پارچه هایی که از سنتزهای شیمیایی به دست می آیند مانند نایلون، لاکرون و….

پارچه های گیاهی به 5 دسته تقسیم می شوند:

 1. پارچه های الیاف طبیعی
 2. الیاف میوه ای و دانه ای و پنبه
 3. الیاف ساقه مانند کتان و کنف
 4. الیاف برگی مانند سیسال
 5. پارچه های نخی
برای تعمیر اتو از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید

چگونه بافت را بشوییم و اتو بزنیم؟

حتما برای شما هم این اتفاق افتاده است که لباس بافت خود را یک بار شست و شو داده اید شل و گشاد شده است. ظرافت و حساسیت شست و شوی این لباس ها بسیار است. بنابراین نباید بگذارید لباس های بافت شما بسیار کثیف شوند. در درجه اول توصیه می شود لباس بافت را با دست شستشو بدهید، تا بر اثر چرخش و جابجایی در لباسشویی گره های بافت آسیب نبیند.

برای شست و شوی لباس ها در داخل لباس شویی باید حرارت آب لباسشویی را کم کنید و لباس را با آب سرد شستشو دهید، تا هنگام آبکشی لباس ها گشاد نشوند.

خشک کردن لباس های بافت

نکته ی دیگر خشک کردن لباس های بافت است. هنگامی که لباس هارا شست و شو داده اید نباید لباس های بافت را روی بند آویزان کنید. این کار باعث می شود لباس هایتان گشاد شده و به اصطلاح وا بروند. برای خشک کردن لباس ها باید یک پارچه ی تمیز بر روی زمین پهن کنید و بافت را روی این پارچه قرار دهید تا خشک شود.

راهنمای اتوکشی بافت
برای بسیاری پاسخ به این سوال که چگونه بافت را اتو بزنیم بسیار مشکل است زیرا حرارت اتو ممکن است بافت لباس را شل کند

چگونه بافت را اتو بزنیم؟

برای اتو کشیدن لباس های بافت ابتدا دکمه های لباس را بسته و لباس را پشت و رو کنید. سپس لباس را روی یک سطح صاف پهن کنید که حرارت مستقیم، بافت پارچه را خراب نکند. جنس به کار رفته در بافت از پشم و ابریشم است که حرارت بالای اتو باعث میشود الیاف لباس آسیب ببیند. در نتیجه یک پارچه بر روی بافت قرار دهید و آن را نم دار کنید رطوبت روی پارچه مانند یک عایق عمل می کند و نمیگذارد حرارت مستقیم به پارچه بخورد. بعد از اینکه قسمت های مختلف لباس را اتو کشیدید تا زمانی که بافت گرما دارد نباید لباس را تکان دهید این کار باعث شل شدن لباس و تغییر شکل آن می شود. برای اتو زدن لباس های بافت ابتدا باید آستینها را اتو بزنید و برای اتو کشی قسمت های مختلف لباس باید از سرشانه تا پایین را اتو بزنید.

اتو کشی لباس های کتان

این جنس لباس را با حرارت می توانید اتو کشی کنید. اگر پارچه و لباس کتان شما خشک است ابتدا باید اتو را روی حالت بخار قرار دهید و لباس را با یک اسپری نم دار کنید.

اتو کشیدن لباس های ابریشمی

برای اتو زدن لباس های ابریشمی ابتدا اتوی خود را روی گرم و خشک قرار دهید و اتو را به حالت پرسی روی لباس قرار دهید. اتو را به هیچ عنوان روی لباس های ابریشمی نکشید.

اتو کشی لباس های پشمی

برای اتو کشیدن این مدل پارچه و لباس ها اتو پرس بهترین انتخاب است. باید تنظیمات اتو را روی حالت بخار و گرمای متوسط تنظیم کنید.

پیشنهاد مطالعه
چگونه چروک لباس را از بین ببریم
حرارت بیش از حد ممکن است، بافت و جنس لباس پشمی شما را خراب کند

اتو کردن لباس پنبه

برای اتو کشی این جنس لباس می توانید اتو را روی حرارت بالا قرار دهید و زمانی که پارچه نم دار و مرطوب است دست به کار شوید. برای اتو کشی راحت لباس از بخار و اسپری آب استفاده کنید.

اتوکشی لباس کشمیر

لباس و پارچه های کشمیر را بهتر است اتو نکنید.  به دلیل جنس حساس این لباس و پارچه ها بهتر است آنها را  به خشک شویی بسپارید.

اتو کردن لباس توری

برای اتو زدن پارچه های توری باید لباس کاملا خشک باشد و برای اتو زدن باید یک پارچه ی تمیز را بر روی تور قرار دهید تا از لباس شما محافظت کند. برای اتو کشی لباس و پارچه ی تور باید حرارت اتو را پایین و با کمترین درجه و کمی صبر وحوصله بیشتر پارچه را اتو بزنید.

اتو کردن لباس های تور
نیازی به اتو کردن پارچه‌های حوله‌ای نیست، فقط کافیست از کمی نرم کننده در هنگام شستشوی آن‌ها استفاده کنید

اتو زدن پارچه های فیبر مصنوعی

چگونه استات را اتو کشی کنیم؟ دمای اتو را پایین آورده و از اتوی خشک و بدون بخار استفاده کنید.

چگونه پارچه و لباس های مخمل را اتو کشی کنیم؟

پارچه های مخمل معمولا فیبر استات نایلون و ابریشم مصنوعی دارند. در واقع لباس های مخملی نیاز به اتو زدن ندارند اما اگر مجبور به اتو زدن بودید باید اتو را روی حالت بخار قرار دهید و اتو را مستقیما به لباس های مخملی نکشید. با استفاده از بخار اتو و رعایت فاصله چروک ها را باز کنید.

اتو  کشیدن پارچه های مخمل کبریتی

برای اتو کشیدن این نوع لباس ها باید سطح لباس را صاف کنید و دمای اتو را کم کنید و اتو را روی حالت بخار قرار دهید. و برای اتو کشیدن این گونه لباس ها باید اتو را به حالت پرسی به لباس ها بزنید. بعد از اتو کردن لباس ها سریعا آن ها را آویزان کنید.

چگونه آکریلیک را اتو کشی کنیم؟

دمای اتو را روی حرارت پایین تنظیم کنید و اتو را در حالت خشک قرار دهید و از بخار استفاده نکنید. بهترین زمان برای اتو زدن پارچه های آکریلیک زمانی است که پارچه و لباس خشک است. جنس این گونه لباس ها بسیار ظریف و ملایم است و باید با احتیاط اتو شوند. استفاده از اتوی بخار برای این دسته از لباس ها به هیچ وجه توصیه نمی شود اما می توانید آب را روی آن اسپری کنید. لباس را موقع اتو پشت و رو کنید.

اتو کردن پارچه های اکریلیک
به طور کلی بهتر است برای جلوگیری از آسیب به بافت پارچه، دمای اتو را در حرارت کم تنظیم کنید

چگونه پارچه های نایونی را اتو کشی کنیم؟

برای اتو کشی این نوع لباس و پارچه ها به دلیل ظرافت و حساسیت بالایی که دارند باید دمای تو را پایین بگذارید. از اتوی خشک و بدون بخار استفاده نکنید برای صاف شدن چروک های روی لباس از اسپری آب در حین اتو کشی استفاده کنید. اگر اسپری آب عمل نمی کند برای تعمیر اتو اقدام کنید.

اتو کشی پارچه های پلی استر

اتوی این گونه لباس ها را زمانی باید انجام دهید که این لباس ها مرطوب و نم دار هستند. اگر لباس ها هنگام اتو کشی خشک بودند باید آن ها را با یک اسپری نم دار کنید و بعد اتو زدن را شروع کنید.

اتو کشیدن لباس های ترمه

جنس پارچه ی ترمه از پشم بز است به همین علت به مراقبت زیادی نیاز دارد زمانی که این جنس لباس را شسته اید نباید آن ها را مچاله کنید. بعد از شستن آن ها را روی یک سطح صاف بگذارید تا خشک شوند. اما اگر این لباس ها پس از شستن چروک و خطوط زیادی داشتند می توانید لباس ها را پشت و رو کنید و بعد اتو کشیدن را شروع کنید. دقت داشته باشید که روی این جنس لباس ها اگر لکه ای باشد بعد از اتو کشی این لکه روی لباس ماندگار می شود.

پیشنهاد مطالعه

اتو پارچه و لباس لمه

پارچه و لباس های لمه هم مانند دیگر لباس ها به شستن اصولی و درستی احتیاج دارند. برای اینکه این لباس ها را به مدت طولانی داشته باشید و استفاده ی زیاد از آن ها کنید نکات زیر را رعایت کنید:

لباس های لمه را می توانید با ماشین لباس شویی شست و شو دهید. برای اینکه به لباس هایتان آسیب نرسد می توانید درجه ی حرارت آب ماشین لباس شویی را روی ملایم قرار دهید. چون آب داغ باعث می شود لباس های لمه ی شما حالت کشسانی پیدا کنند و بافت پارچه را از بین ببرد. اگر این نوع لباس ها برایتان خیلی مهم است و استرس این را دارید که ماشین لباس شویی لباستان را خراب کند بهتر است آن را به خشک شویی بسپارید. برای شست و شوی این نوع لباس ها به هیچ عنوان از مایع سفید کننده استفاده نکنید زیرا باعث می شود اکلیل های روی لباس بریزد. اگر لباس لمه ی شما پس از شست و شو زیاد چروک نیست نیازی به اتو زدن ندارد. زیرا حرارت اتو هم احتمال دارد بافت لباس را خراب کند . پس از شستن لباس ها آن ها را روی یک پارچه بر روی یک سطح صاف پهن کنید تا خشک شوند.

اتو کشی لباس و پارچه های پلیسه

برای اینکه زمان اتو کشیدن شما برای این نوع پارچه ها کمتر شود و زیاد وقتتان را نگیرد می توانید روی میز اتو را فویل  آلمینیوم بزنید تا میز اتو  بیشتر گرم شود. به این ترتیب می توانید دو طرف لباس را اتو بزنید برای اتو کشیدن این جنس لباس باید حرارت اتو را کم کنید و اتو را روی حالت بخار بگذارید و به صورت پرسی اتو بزنید.

تعمیر اتو در محل با آچارباز
خدمت تعمیر اتو در محل آچارباز، شامل سرویس، عیب‌یابی و تعمیر اتوی بخار و اتوی پرسی است که توسط تعمیرکار سیار آنلاین انجام می‌شود. اتوی شما را از هر برندی که باشد، در هر زمانی که شما بخواهید تعمیر خواهیم کرد.
درخواست تعمیر اتو

اتو زدن پارچه های میکرو

پارچه های طرح و رنگ و کاربرد های فراوان و مختلفی دارند. پارچه های میکرو در مانتو ها و پالتو و کت و دامن و لباس های ورزشی استفاده می شوند.

ویژگی پارچه ی میکرو

 1. ظاهری زیبا و تن خور عالی
 2. مقاومت و ماندگاری بسیار زیاد
 3. ظرافت و لطافت بسیار

این پارچه رطوبت را جذب نمی کند به دلیل پلی استرموجود در پارچه شست و شوی لباس‌های از جنس میکرو بسیار راحت است و می توانید آن ها را در لباس شویی بشویید. برای اینکه به بافت لباستان در لباس شویی آسیب نرسد می توانید حرارت دمای آب را روی کم تنظیم کنید. برای اتو کشیدن پارچه های میکرو بهتر است اتو را روی حالت بخار بگذاریدو آن را به شکل پرسی به پارچه بزنید.

اتو کشیدن جین
شستشوی زیاد لباس جین با ماشین لباسشویی باعث از بین رفتن بافت آن می‌شود
پیشنهاد مطالعه

شست و شو و اتو کشیدن لباس های جین

 1. اولین نکته این است که لباس های جین را خیلی با ماشین لباس شویی نشویید زیرا این کار باعث از بین رفتن بافت لباس تان می شود.
 2. هرگز شلوار جین را با آب داغ نشویید زیرا آب داغ باعث می شود شلوار خیلی سریع پوسیده شود.
 3. بهترین راه برای شستن شلوار جین در لباس شویی انتخاب گردش آرام دستگاه است.
 4. شلوار جین را با لباس های دیگر در لباس شویی نشویید زیرا شلوار های جین در رنگ های تیره باعث می شود لباس های دیگر را خراب کند.
 5. هنگام شست و شوی شلوار های جین، شلوار را پشت و رو کنید و بعد بشویید. این کار باعث می شود طول عمر لباس تان بیشتر شود.
 6. هنگام شست و شوی شلوار جین می توانید از پودر ماشین لباس شویی و نرم کننده و پودرهای خاص با فرمول نگهدارنده استفاده کنید تا رنگ های تیره شلوارتان حفظ شود.
 7. شلوار های جین را در سایه خشک کنید زیرا آفتاب به بافت و رنگ لباس آسیب می زند .
 8. شلوار های لی را مستقیما اتو نزنید زیرا حرارت اتو باعث می شود شلوار تان شل و آویزان شود. بهترین راه برای اتو زدن شلوار های لی استفاده از اتو بخار است.

اگر در هر مرحله از اتوکشی تنواع پارچه و لباس و یا تنظیم درجه حرارت اتو، اشکالی در کارکرد اتو بخار و حرارت پایین اتو  دیدید، می توانید در سایت آچارباز درخواست تعمیر اتو خود را ثبت کنید.

لطفا به این مطلب امتیاز دهید

نوشته های مشابه

‫6 دیدگاه ها

 1. من یه پارچه ی کرپ مازراتی خریدم که یه مقداری کش میاد و وقتی اتو زدم پارچه حالت کش آمده شد و خیلی بد شد حالا برای اتو کردنش چه کار کنم ؟
  آیا به خشکشویی بدم بهتره ؟
  یا خیر خودم اتو کنم ؟
  و با چه درجه حرارتی ؟

 2. من لباس با جنس میکرو اتو کردم رنگش رفت:( اصلا قابلیت اتو کردن ندارن حتی با دمای کم و حالت بخار

 3. اتو کشیدن پارچه هایی که خاصیت کشسانی دارند، مانند جین های کشی و کتان کش، آیا باعث از بین رفتن خاصیت کشسانی پارچه می شود؟

  1. باسلام
   هدی عزیز، با تنظیم دمای مناسب و رعایت نکات گفته شده هنگام اتوی این گونه لباسها این مشکل پیش نخواهد آمد. اما بله اگر به این مورد بی توجهی شود ممکن است لباس شکل خود را از دست بدهد.

 4. واقعا به جواب سوالاتی که همیشه ذهن من را به خود مشغول کرده بود رسیدم.خیلی خیلی خیلی ممنونم.عااااااااااالی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا