آبگرمکن و پکیج

پکیج بهتر است یا آبگرمکن؟

پکیج بهتر است یا آبگرمکن

یادداشت ویراستار: اصل این مطلب در مهر 1399 نوشته شده بود و در شهریور 1401 دوباره بررسی و به‌روز شده است.

امروزه تمامی منازل مجهز به سیستم‌های گرمایش آب و محیط داخلی ساختمان هستند، چرا که وجود آب گرم و گرم شدن فضای منزل، یکی از مهم‌ترین نیازهای افراد محسوب می‌شود. این سیستم در برخی منازل به صورت سیستم گرمایش مرکزی با موتورخانه و یا پکیج و شوفاژ دیواری بوده و در برخی دیگر نیز با بخاری و آبگرمکن.

در واقع سیستم پکیج را می‌توان به عنوان رقیب اصلی برای انواع آبگرمکن‌ها دانست. با این حال، بسیاری از مردم در هنگام خرید وسایل گرمایشی، با این سوال مواجه می‌شوند که پکیج بهتر است یا آبگرمکن؟ کدام یک از این گزینه‌ها برای ساختمان آنها مناسب‌تر است و کدام یک را باید خریداری کنند؟ تعمیر آبگرمکن هزینه بیشتری دارد یا تعمیر پکیج ؟ به دلیل اهمیت این موضوع، ما نیز در ادامه این مطلب به معرفی این دو می‌پردازیم تا ببینیم فرق آبگرمکن دیواری با پکیج در چیست و مزایا و معایب هر یک از آنها کدام است.

آنچه در این مطلب می‌خوانید:

پیش از آنکه به بررسی تفاوت‌های آبگرمکن دیواری با پکیج و نقاط ضعف و قوت هر یک بپردازیم، بهتر است کمی بیشتر با ماهیت این دو سیستم گرمایشی آشنا شویم.

آبگرمکن دیواری یا پکیج؟
پکیج و آبگرمکن دیواری، هریک مزایا و معایب خودشان را دارد

برای تعمیر پکیج از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید

پکیج چگونه کار می‌کند؟

پکیج را می‌توان یک موتورخانه کوچک با راندمان بالا دانست که کمترین مصرف انرژی را دارد و فضای بسیار کمی را در خانه اشغال می‌‌کند. انواع پکیج از نظر نصب به دو دسته دیواری و زمینی تقسیم می‌شود و قادر است به‌صورت همزمان هم آب گرم مصرفی و هم آب گرم شوفاژ را برای هر یک از واحدهای مسکونی به‌شکلی جداگانه تامین کند. پکیج‌ها به دلیل پیروی از استانداردهای اروپایی و تامین گرمایش با آ‌‌ب و رادیاتور نسبت به دیگر سیستم‌های گرمایشی ریسک پذیری کمتری دارند. پکیج به دلیل مزایا و خصوصیاتی که دارد، به یکی از رایج‌ترین وسایل گرمایشی در دنیا تبدیل شده است.

پکیج چیست؟ مککان قرار گیری پکیج
پکیج مانند یک موتورخانه کوچک است.

سیستم پکیج دو مدار برای عبور آب دارد:

 • از یکی از این مدارها آب سرد وارد می‌شود، دمای آن بالا می‌رود و به سمت رادیاتورها هدایت می‌شود. این آب گرم داخل رادیاتورها گردش می‌‌کند و از طریق گرم کردن رادیاتورها، باعث گرم شدن خانه می‌شود. با گرم کردن رادیاتورها، آب مدار کم کم گرمای خود رو از دست داده و سرد می‌‌شود و سپس دوباره برای گرم شدن وارد پکیج می‌‌شود. این پروسه مداوم ادامه دارد و باعث گرم شدن خانه می‌شود.
 • از مدار دیگر، آب گرم خارج می‌شود و از آن برای استحمام، شستشو و غیره استفاده می‌شود.

از نظر عملکرد، پکیج را می‌توان در دو حالت زمستان و تابستان تنظیم کرد. در تابستان نیازی به استفاده از وسایل گرمایشی برای تامین گرمای خانه نیست، پس از پکیج تنها برای تامین آب گرم مصرفی استفاده می‌‌شود. در زمستان پکیج به صورت دائم هوای گرم و آب داغ مورد نیاز برای اعضای خانواده را تامین می‌‌کند.

تعمیر آبگرمکن دیواری در محل با آچارباز
در صورتی که نیاز به سرویس کامل آبگرمکن خود داشتید و یا به هرگونه مشکل در پکیج و آبگرمکن خود برخورد کردید، درخواست تعمیر خود را در سامانه آچارباز ثبت کنید و منتظر تماس کارشناس باشید:
تعمیر آبگرمکن

آبگرمکن چگونه کار می‌کند؟

وظیفه آبگرمکن این است که آب گرم مصرفی منزل را تامین کند. آبگرمکن آب سرد را از کویل‌‌ها یا لوله‌‌های مسی عبور می‌‌‌دهد. مشعلی که در زیر لوله‌‌ها قرار دارد آن لوله‌‌ها را گرم کرده و در نتیجه دمای آب درون کویل‌‌ها نیز بالا می‌رود. آبگرمکن‌‌ها دارای رده مصرفی، قدرت حرارتی، فشار ورودی و نوع گاز مصرفی متفاوت هستند و باید در هنگام خرید به این فاکتورها توجه کرد.

تصویر آبگرمکن دیواری
آبگرمکن وظیفه تامین آب گرم ورودی را دارد.

 آبگرمکن ها به دو دسته اصلی تقسیم می‌شوند:

 • آبگرمکن مخزن دار که بسیار جاگیر بوده، مصرف انرژی بالایی دارند و بیشتر در گذشته از آنها استفاده می‌شد.
 • آبگرمکن دیواری بدون مخزن که بسیار کم جا و دارای ابعاد مناسب است. می‌توان آن را در کابینت آشپزخانه و بر روی هر نوع دیواری نصب کرد. این نوع آبگرمکن‌ها نسبت به انواع مخزن دار، با سرعت بیشتری آب را گرم می‌کنند علاوه بر مصرف انرژی کمتر (زیرا هنگامی که به آب گرم احتیاج داریم،‌ آن را گرم می‌کنند) کارایی بالاتری دارند.

توجه کنید که آبگرمکن‌ها و پکیج‌ها نیز مانند هر دستگاه دیگری، احتیاج به رسیدگی و سرویس مداوم دارند. چرا که با گذشت زمان، در مجاری و لوله‌های آنها رسوب ایجاد می‌شود و در صورت عدم سرویس و رسیدگی مداوم، عملکرد آنها دچار اختلال شده و شما مجبور به تعمیر آبگرمکن و پکیج خواید بود.

استفاده از پکیج بهتر است یا آبگرمکن دیواری؟

تا اینجا به معرفی این دو سیستم و نحوه عملکرد آنها پرداختیم. به احتمال زیاد شما تا به اینجا فرق آبگرمکن دیواری با پکیج را درک کرده‌اید. حال به بررسی این موضوع خواهیم پرداخت که استفاده از پکیج بهتر است یا آبگرمکن دیواری؟ این روزها کمتر خانه‌‌ای پیدا می‌شود (به خصوص خانه‌های تازه ساخت یا نوسازی شده) که در آن از سیستم پکیج استفاده نشود و این موضوع نیز از مزایای استفاده از پکیج نشأت می‌گیرد. استفاده از سیستم‌های پکیج برای گرمایش فضای مورد نظر شما مزایای زیر را به دنبال دارد:

 • ترکیب آبگرمکن و بخاری در پکیج موجب شده تا دیگر نیازی به استفاده از دو وسیله به‌صورت جداگانه برای گرم کردن محل نداشته باشید.
 • اغلب دستگاههای پکیج در هنگام کار کردن صدای کمی دارند و موجب ناراحتی افراد نمی‌‌شود.
 • کارایی و امنیت بالاتر
 • ابعاد و سایز مناسب
 • نگهداری ساده‌تر و امکان کنترل سیستم از داخل واحد
 • عدم سرد شدن ناگهانی آب به خصوص در فصل زمستان
روش نصب آبگرمکن و پکیج
از مزایای استفاده از پکیج گرم ماندن خانه است.
پیشنهاد مطالعه

نصب کردن پکیج راحت‌تر است یا آبگرمکن

آبگرمکن دیواری و پکیج هر دو فضای کمی را اشغال می‌کنند و روند نصب آنها نیز بسیار شبیه به یکدیگر است. در این میان باید توجه کنید که اگر فضای ساختمان شما کمتر از 60 متر مربع است یا مرتب مشکل قطعی برق در ساختمان را دارید، نباید از سیستم‌های پکیج استفاده کنید زیرا این دستگاه به برق نیاز دارد. در این صورت آبگرمکن دیواری گزینه‌ای مناسب‌تر برای شما خواهد بود.

آیا می‌توانیم زیر ساخت‌های آبگرمکن را برای پکیج استفاده کنیم؟

ممکن است شما قبلا از آبگرمکن استفاده می‌کردید ولی بعد از چند سال تمایل داشته باشید آن را با دستگاه پکیج تعویض کنید. در این صورت از خود می‌پرسید که آیا می‌توان از زیر ساخت های آبگرمکن برای پکیج استفاده کرد؟

در ادامه قصد داریم به این سوال شما دقیق‌تر پاسخ دهیم. پس در ادامه با ما همراه باشید.

تبدیل لوله کشی آبگرمکن به پکیج

یکی از مهم‌ترین مسائلی که زمان راه اندازی دستگاه‌های گرمایشی به چشم می‌خورد، لوله کشی است. لوله کشی‌های آبگرمکن و پکیج برای انتقال آب و گاز کاربرد دارد. از طریق لوله‌های گاز، گاز شهری به دستگاه منتقل می‌شود و از طریق لوله‌های آب، آب ورودی به محل به دستگاه وارد شده و از آن به سایر قسمت‌ها منتقل می‌شود.

چنانچه لوله کشی‌های آب و گاز محل مشکلی نداشته باشد، برای پکیج نیز می‌توانید از آنها استفاده کنید. فقط باید در نظر داشته باشید که برای انتقال آب گرم به رادیاتورها و چرخش آب در مدار پکیج باید یکسری لوله‌کشی از پکیج به رادیاتورها انجام دهید.

محل نصب دستگاه

دومین نکته‌ای که از زیر ساخت‌های آبگرمکن می‌تواند برای پکیج نیز استفاده شود، محل نصب دستگاه است. پکیج هم مانند آبگرمکن باید در محلی نصب شود که لوله های آب و گاز در آنجا قرار داشته و امکان نصب دودکش در آنجا وجود داشته باشد.

با توجه به اینکه آبگرمکن هم از دودکش استفاده می‌کند، می‌توانید در محل آبگرمکن قبلی نیز پکیج را نصب کنید.

محل قرارگیری پکیج در ساختمان
اگر متراژ محل زندگی شما کمتر از 60 متر است بهتر است پکیج را در فضای آزاد نصب کنید تا گازهای سمی آن به داخل منتشر نشود.

در این مطلب سعی کردیم به سوال پکیج بهتر است یا آبگرمکن شما پاسخ دهیم. با توجه به مطالب مطرح شده باید بگوییم مزایا و کارایی پکیج نسبت به معایب آن بسیار بیشتر است. از این رو می‌توان گفت که استفاده از پکیج به مراتب بهتر و مناسب‌تر از آبگرمکن بوده و به خوبی پاسخگوی نیاز اعضای خانواده است.

اما اگر بودجه شما برای خرید پکیج کافی نیست، در این صورت بهتر است از آبگرمکن استفاده کنید و آب گرم مصرفی خود را از طریق آبگرمکن تامین کنید.

تعمیر پکیج در محل با آچارباز
خدمت سرویس و تعمیر پکیج در محل آچارباز، شامل ارائه انواع خدمات نصب، سرویس، عیب یابی، تعمیر و رفع خرابی تمامی برندهای پکیج دیواری و زمینی می‌شود. دستگاه شما را از هر مدلی که باشد، در هر نقطه از تهران و در محل خودتان تعمیر خواهیم کرد.
تعمیر پکیج
3.3/5 - (3 امتیاز)

نوشته های مشابه

‫14 دیدگاه ها

  1. محسنی عزیز،
   اگر فضای ساختمان شما کمتر از ۶۰ متر مربع است بهتر است از آبگرمکن استفاده کنید. برای دریافت اطلاعات بیشتر با شماره 02154591616 تماس بگیرید.

 1. سلام آبگرمکن دیواری ما بعد از روشن شدن بلافاصله خاموش میشه علتش چیه؟

  1. حامد عزیز،
   ممکن است به دلیل خرابی شمعک آبگرمکن این خاموشی رخ دهد، اگر نیاز به راهنمایی بیشتری دارید می توانید با کارشناسان ما در تماس باشید.

 2. از نظر من پکیج بدترین اختراع بشر بحساب میادچرا که بهترین وبروزترین نوعش بعد از مدت کوتاهی واقعا درد سر ساز میشه ومدام خرابی پشت خرابی طبیعی هم هست تجهیزاتی که در شوفاژ بکار میرفت الان تو یه قوطی کبریت جادادن واقعا سرطانیه برای خودش

  1. با سلام
   محمد عزیز، در صورتی که پکیج مناسب با محل خریداری شود و نکات ایمنی در زمان نصب دستگاه رعایت شده و به صورت دوره ای سرویس آن انجام شود. می تواند تا سالیان سال نیاز کاربران را برطرف کند.
   البته بسته به متراژ فضا، نوع کاربری و … باید تجهیزات مخصوص گرمایشی انتخاب شود تا بهترین نتیجه گرفته شود.

   1. با سلام
    مهدی عزیز، ممنون از اینکه نظر خود را با ما به اشتراک می گذارید.

  1. با سلام
   اکبر عزیز، خوشحالیم که توانسته ایم به شما کمک کنیم. نظرات شما انرژی بخش تیم آچارباز است.

 3. سلام، ممنون از مطلب خوبتون. من میخوام مهاجرت کنم آستارا، میخوام ببینم برای گرمایش خونه ام بهتره پکیج بگیرم یا آبگرمکن و بخاری؟

  1. درود بر شما
   حمید رضا عزیز، برای منطقه آستارا که مرطوب است امکان استفاده از هر دو نوع بخاری و پکیج وجود دارد. اگر منزل شما کوچکتر از ۷۰متر است باید از بخاری استفاده کنید. ولی اگر بزرگتر از ۷۰ متر است می توانید هم از پکیج و هم از آبگرمکن و بخاری استفاده کنید.
   موفق باشید

 4. جایی خوندم که برای ویلا پکیج مناسب نیست, با این حساب وسیله گرمایشی مناسب ویلا چیه؟ ویلای منطقه کوهستانی

  1. با سلام
   شما میتوانید از پکیج های با ظرفیت بالا استفاده کنید. سیستم گرمایش از کف هم گزینه خوبی برای ویلای کوهستانی است.
   همچنین می‌توانید از فن کویل و مینی چیلر هم استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا