×

اپ آچارباز را نصب کنید!

نصب
به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید.    |   درخواست تعمیر در محل
امروز شنبه ۱۱ تیر ۱۴۰۱

نحوه تعویض لاستیک درب یخچال در منزل

نحوه تعویض درب لاستیکی یخچال

یادداشت ویراستار: این مطلب در خرداد ۱۴۰۱ توسط کارشناسان یخچال آچارباز، بررسی و تایید شده است.

گاهی متوجه این مسئله می‌شوید که مصرف برق یخچال شما بیشتر شده و یا یخچال‌تان داغ می‌کند و مواد غذایی درونش خیلی زود فاسد می‌شوند، در این شرایط لازم است پیش از هرچیز اقدام به بررسی و در صورت نیاز، تعویض لاستیک درب یخچال خود کنید. اما آیا خودتان می‌توانید لاستیک درب یخچال را تعویض کنید؟ در این مقاله از آچارباز قصد داریم شما را با نحوه تعویض لاستیک درب یخچال آشنا کنیم. در همین راستا ابتدا تاثیر لاستیک دور درب یخچال در عملکرد آن را بررسی و سپس در ادامه، انواع نوار درب لاستیک، علائم خرابی لاستیک درب، راهنمای اندازه و ابعاد لاستیک درب و سپس مراحل تعویض نوار درب را با شما در میان می‌گذاریم. پس با ما همراه باشید.

وظیفه لاستیک دور درب یخچال چیست؟

قبل از اینکه به نحوه تعویض لاستیک درب یخچال بپردازیم، ابتدا بهتر است بدانیم چرا از لاستیک درب یخچال به عنوان یک ابزار کلیدی یاد می‌کنیم و وظیفه و نقش لاستیک دور درب یخچال چیست؟ لاستیک دور درب یخچال، هوای سرد درون آن را تثبیت می‌کند و مانع ورود هوای گرم به داخل یخچال می‌شود. زمانیکه لاستیک دور درب آسیب می‌بیند و یا اگر زمان تعویض لاستیک درب یخچال رسیده باشد، شما با فاسد شدن مواد غذایی درون یخچال، اتلاف انرژی، بالا رفتن دمای داخل یخچال و فریزر و حتی آسیب به موتور یخچال مواجه می‌شوید. بنابراین تعویض لاستیک درب یخچال را جدی بگیرید و به آن توجه کنید.

علائم خرابی لاستیک درب چیست؟

قبل از اینکه اقدام به تعویض لاستیک درب یخچال کنید، بهتر است با علائم ظاهری خرابی لاستیک درب یخچال آشنا شوید. علائم خرابی لاستیک درب یخچال اغلب شامل شل شدن و یا پارگی، چروکیده شدن، سیاه و تیره شدن آن است. تمامی این علائم به شما هشدار می‌دهد که تعویض لاستیک درب یخچال را باید به سرعت انجام دهید. برای اینکار می‌توانید از تکنسین تعمیر یخچال نیز کمک بگیرید.

تعویض لاستیک درب یخچال
یکی از راه‌های بسیار ساده برای توجه به تعویض لاستیک درب یخچال، گذاشتن یک ورق ساده در حد فاصل یخچال و درب آن و کشیدن به سرعت آن است. اگر کاغذ به آسانی بیرون آمد، زمان تعویض لاستیک یخچال شده‌است.

گاهی اوقات نیز لاستیک درب یخچال دچار ترک می‌شود. در این شرایط به سرعت اقدام به تعویض لاستیک درب یخچال نکنید. بلکه ابتدا با مقداری روغن لاسیتک را چرب کنید. در صورتیکه مشکل برطرف نشد، آن وقت باید بهش سراغ تعویض لاستیک درب یخچال رفت.

پیشنهاد مطالعه

چند مدل نوار درب یخچال داریم؟

یکی از مهم‌ترین مسائلی که باید در تعویض لاستیک درب یخچال به آن توجه کنید، این است که نوع نوار درب یخچال شما چیست؟ در ادامه شما را با انواع لاستیک درب یخچال آشنا خواهیم کرد:

 • لاستیک‌های پیچی

اغلب یخچال‌ها، لاستیک‌هایی دارند که با پیچ روی درب نصب می‌شوند.

 • لاستیک پرسی

برخی دیگر از لاستیک‌های یخچال به صورت پرسی هستد که برای تعویض آنها باید به نوع یخچال و اندازه‌هایی که برای درب مناسب است، آگاهی داشت.

راهنمای اندازه و ابعاد لاستیک درب (نوار/واشر) در انواع یخچال ساید بای ساید؛ فشاری، پرسی، مگنتی

قبل از اینکه به تعویض لاستیک درب یخچال فکر کنید، باید ابتدا لاستیکی مناسب برای درب یخچال تهیه کنید. در این قسمت طبق جدولی ساده به شما کمک می‌کنیم تا با انواع اندازه و ابعاد لاستیک درب یخچال در انواع مختلف آن آشنا شوید:

نام یخچال/ فریزرابعاد لاستیک دور درب یخچال
فریزر اسنوا فشاری۶۹*۷۹

 

۷۸*۶۸

فریزر زانوسی۱۰۸*۵۸

 

۳۸*۵۸

یخچال زانوسی۷۸ * ۵۸
یخچال فریزر هیمالیا۴۸ * ۶۲

 

۶۲ * ۶۲

۶۹ * ۶۲

۶۲ * ۸۱

۶۲ * ۱۱۸

۱۰۴ * ۶۲

۱۳۲ * ۵۷

۱۵۰ * ۵۷

یخچال فریزر آزمایش۴۰ * ۵۷

 

۱۱۱ * ۵۷

فریزر زانوسی۱۰۸*۵۸

 

۳۸*۵۸

خچال جنرال استیل مدل ۷

 

یخچال جنرال استیل مدل ۹

یخچال جنرال استیل مدل ۱۱

۱۲۴ * ۶۴

 

۱۳۴ * ۶۴

۱۲۶ * ۷۴

یخچال فریزر امرسان فشاری / معمولی۴۸ * ۶۳.۵

 

۶۴ * ۶۳.۵

۷۸. * ۶۳.۵

۱۰۱ * ۶۳.۵

۱۱۰ * ۶۳.۵

۱۴۹ * ۶۳.۵

یخچال فرزر فیلور

 

یخچال فیلور دو درب فشاری

یخچال فیلور فشاری

یخچال فیلور فشاری

۳۹ * ۶۰ / ۱۰۳ * ۶۰

 

۱۴۶ * ۶۱

۶۰ * ۶۴

۱۴۵ * ۶۱

یخچال فریزر آزمایش۴۰ * ۵۷

 

۱۱۱ * ۵۷

یخچال ارج جدید۱۵۱ * ۶۳
یخچال ارج۱۰۹ * ۵۴

 

۱۱۶ * ۵۳

۱۲۳ * ۵۳

۱۲۴ * ۵۹

۱۳۵ * ۵۸

۱۳۷ * ۵۹

یخچال ارج دو درب۳ * ۶۸
یخچال آزمایش۸۲ * ۶۴

 

۸۵ * ۶۴

۹۵ * ۶۴

۹۹ * ۶۴

۱۰۴ * ۶۴

۱۱۱ * ۶۴

۱۱۶ * ۶۴

۱۲۴ * ۶۴

۱۴۴ * ۶۴

۹۰ * ۵۷

۱۱۳ * ۵۷

۱۳۳ * ۵۷

۱۵۵ * ۵۷

یخچال پارس فشاری۱۵۳.۵ * ۵۹.۵

 

۸۶.۵ * ۵۹.۵

۷۴.۵ * ۵۹.۵

یخچال جنرال الکتریک۱۰۹ * ۵۸

 

۱۱۴ * ۶۸

۱۱۸ * ۵۸

۱۲۳ * ۶۸

۱۲۴ * ۵۸

۱۳۱ * ۶۸

۱۳۶ * ۶۸

۱۳۹ * ۶۰

مراحل تعویض نوار درب یخچال

اولین کاری که در تعویض لاستیک درب یخچال باید انجام دهید، این است که سیم یخچال یا فریزر را از برق بیرون بکشید. چون شما نمی‌دانید که چقدر زمان می‌برد تا پلاستیک آن را تعویض کنید و باز ماندن طولانی مدت درب یخچال به موتور آن آسیب می‌رساند.

برق یخچال

قبل از تعویض لاستیک درب یخچال ابتدا یخچال را از برق بکشید، زیرا درب یخچال ممکن است دقایقی باز بماند و این امر موجب اتلاف انرژی و آسیب دیدگی آن می شود.

نحوه تعویض لاستیک درب یخچال از نوع پیچی

 1. اگر لاستیک دور درب یخچال شما از نوع پیچی باشد، باید لاستیک را به سمت بالا بکشید تا بتوانید پیچ‌های زیر آن را متوجه شوید. پیچ ها را کمی باز کنید تا لاستیک دور درب یخچال را بتوانید از آن جدا کنید و نوع جدید را جایگزین آن کنید
لاستیک پیچی درب یخچال
برای تعویض لاستیک درب یخچال در حالت پیچی باید تمامی پیچ ها را به یک اندازه شل کنید تا بتوانید لاستیک دور درب یخچال را به صورت همزمان جدا کنید.
تعمیر یخچال و فریزر در محل با آچارباز
در صورت مشاهده هرگونه مشکل در نصب و راه اندازی یخچال و همچنین خرابی یخچال خود، به راحتی می‌توانید در سامانه آچارباز درخواست خود را ثبت کنید و منتظر تماس کارشناس باشید.
درخواست تعمیر یخچال و فریزر

نحوه تعویض لاستیک درب یخچال از نوع پرسی

 1. برای تعویض لاستیک درب یخچال از نوع پرسی باید لاستیک را از چفت و بست‌ها و شیارهای موجود در دور درب یخچال، جدا کنید.
 2. لاستیک خریداری شده را به درب یخچال متصل کنید.
 3. اگر دور یخچال گیره و یا پیچ دارد، باید لاستیک را به دور درب یخچال متصل کرده و پیچ‌ها و یا گیره‌ها را ببندید.
 4. اگر هیچ پیچ و یا گیره‌ای نبود باید لاستیک را به دور یخچال پرس کنید. سپس واشر را به خوبی در شیارها بیاندازید تا واشر در دور یخچال و روی شیارها جا بیافتد و محکم شود.
لاستیک پرسی یخچال
در هر دو نوع پیچی و پرسی برای تعویض لاستیک درب یخچال باید از محکم شدن لاستیک جدید اطمینان یابید.

مراقبت از یخچال و نگهداری اصولی از ابزار و وسایل یخچال از جمله نوار لاستیکی آن، با نظافت دائم و به موقع، موجب می‌شود در این زمانه که قیمت وسایل خانگی سر به فلک کشیده، مدت زمان بیشتری از یخچال خود استفاده کنید. چنانچه در بررسی‌های انجام شده، احساس کردید که لازم است تعویض لاستیک درب یخچال صورت بگیرد و وقت کافی برای انجام آن را نداشتید، می‌توانید از خدمات آچارباز در این زمینه کمک بگیرید. کافی است سفارش‌تان را در وب سایب و یا اپلیکیشن آچارباز به ثبت برسانید.


نویسنده :

۱ دیدگاه

 • رضا گفت:

  عالیه واقعا همین که زحمت میکشید و مطلب فنی تهیه مبکنید دست مریزاد داره.

 • ارسال دیدگاه  استفاده از مطالب سایت آچارباز فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق سایت متعلق به آچارباز است.