به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید.    |   درخواست تعمیر در محل
امروز یکشنبه ۶ مهر ۱۳۹۹

بررسی دمپر یخچال ال جی و نحوه تعویض آن

بررسی دمپر یخچال ال جی و نحوه تعویض آن

اگر دمای یخچال فریزر استاندارد نباشد یعنی هوای داخل آن به اندازه کافی سرد نباشد و یا زیاد از حد سرد باشد، یعنی مشکل اساسی وجود دارد.

دمای استاندارد با توجه به فصل و شرایط آب و هوا متفاوت است. در فصل تابستان بهترین دما برای یخچال معمولی ۴+ و برای دیجیتال ۳+ و برای فریزر ۲۰- درجه سانتی گراد است. البته اگر مقدار کمی مواد غذایی در آن نگه می‌دارید، روی دمای بیشتر یعنی ۴+ هم می‌تواند باشد.

دمای مناسب یخچال معمولی در زمستان ۲+ یا ۳+ و برای یخچال دیجیتال ۳+ یا ۴+ درجه سانتی‌گراد است. برای فریزر هم دمای ۱۷- مناسب است.

اما اگر متوجه شدید که عملکرد یخچال فریز شما در این زمینه به درستی انجام نمی‌شود، مشکلی‌ست که نباید نادیده گرفته شود. زیرا می‌تواند باعث فاسد شدن یا یخ‌زدگی حجم زیادی از مواد غذایی شود.

در این صورت، پیش از تعمیر یخچال قطعات مختلفی از جمله کمپرسور یا اواپراتور باید بررسی شود تا دستگاه عیب‌یابی شود. یکی از این قطعات دمپر است که خودتان به راحتی می‌توانید آن را بررسی کنید. در این مطلب به طور اختصاصی به بررسی دمپر یخچال ال جی و نحوه تست و تعویض آن می‌پردازیم.

چگونگی برطرف کردن دمپر یخچال ال جی
دمای درست و استاندارد داخل یخچال فریزر نشان دهنده عملکرد صحیح کاغذ است
تعمیر یخچال و فریزر در محل با آچارباز
در صورت مشاهده هرگونه مشکل در نصب و راه اندازی یخچال و همچنین خرابی یخچال خود، به راحتی می‌توانید در سامانه آچارباز درخواست خود را ثبت کنید و منتظر تماس کارشناس باشید.
درخواست تعمیر یخچال و فریزر

 دمپر یخچال چیست؟

دمپر یک قطعه مکانیکی به صورت دریچه است که در بین یخچال و فریزر قرار دارد و از یک موتور کوچک و چندین پره تشکیل شده است. پس از انجام عمل سرماسازی توسط کمپرسور، سرما در ابتدا وارد فریزر شده و سپس به محفظه یخچال می‌رود. در بین این دو قسمت این دریچه دمپر است که با دستوری که می‌گیرد باز و بسته می‌شود و اجازه عبور و گردش هوای سرد را می‌دهد.

زمانی که دمای یخچال بالا می‌رود یا به دلیل باز شدن درب یخچال، هوای گرم داخل فضای آن می‌شود، ترموستات در یخچال‌های قدیمی یا برد الکترونیکی در یخچال‌های جدید دستور می‌دهد تا دریچه دمپر باز شود. زمانی که دمای یخچال به میزان تنظیم شده و متعادل رسید، مجددا دستور بسته شدن دریچه دمپر توسط ترموستات و برد الکترونیکی صادر می‌شود.

محل قرارگیری دمپر در مدل‌ها و برندهای مختلف یخچال متفاوت است؛ اما دمپر یخچال ال جی به صورت معمول در قسمت عقبی و بالای داخل یخچال است.

خرابی دمپر چه مشکلاتی را ایجاد می‌کند؟

گرم شدن یخچال یا سرد شدن بیش از اندازه آن، از عواقب خرابی دمپر است؛ که هر دو حالت باعث می‌شود مواد غذایی داخل یخچال خراب شوند و بی استفاده بمانند.

اگر این دریچه به علت خرابی همیشه بسته بماند هوای داخل یخچال گرم می‌شود و اگر همیشه باز بماند باعث می‌شود که مواد غذایی داخل یخچال یخ بزند.

خرابی دمپر یخچال ال جی یکی از اشکالاتی است که تعمیر آن به راحتی با صرف زمان کم و هزینه نه چندان زیاد قابل انجام است.

بررسی دلایل خرابی دمپر یخچال
اگر دمای درون یخچال ال جی تعادل نداشته و یا بیش از حد گرم و سرد باشد یعنی دمپر خراب شده است

تست دمپر یخچال ال جی چگونه انجام می‌شود؟

همان طور که گفتیم هنگامی که هوای داخل یخچال گرم باشد و یا به اندازه کافی خنک نباشد باید دستگاه عیب‌یابی شود. قطعات مختلفی ممکن است ایراد داشته باشند و عامل بروز این مشکل باشند. کمپرسور یخچال، قطعات دیفراست و گاز باید بررسی شوند. در صورتی که این قطعات سالم باشند باید به سراغ دمپر بروید و آن را تست کنید.

برای تست دمپر یخچال ال جی ابتدا درب یخچال را باز کنید و سوئیچ لامپ را خاموش کنید. پس از آن هنگام کار کردن دستگاه، نگاه کنید تا ببینید از کناره‌ها و یا منافذ مخصوص بدنه، هوای سرد وارد یخچال می‌شود یا نه! درستی عملکرد فریزر را هم باید بررسی کنید. در شرایطی که فریزر درست کار می‌کند اما فضای یخچال خنک نمی‌شود، می‌توانید مطمئن شوید که دمپر یخچال خراب است.

پیشنهاد مطالعه

خرید دمپر یخچال ال جی

پیش از اقدام به تعویض دمپر قدیمی باید دمپر نو خریداری کنید. برای اینکار پیش از مراجعه به فروشگاه مربوطه، لازم است تا مدل یخچال و سال تولید آن را یادداشت کنید. از برچسب اطلاعات که معمولاً در پشت یخچال یا داخل آن قرار دارد عکس بگیرید و آن را به فروشنده نشان دهید. دمپر خریداری شده باید کاملا مطابق با نمونه قبلی باشد.

این قطعه معمولا به همراه یک دفترچه راهنما به شما ارائه می‌شود. در صورتی که خودتان بخواهید کار تعمیر یا تعویض این قطعه را انجام دهید می‌توانید از این دفترچه ‌راهنما کمک بگیرید. اما در صورت عدم آشنایی با کارهای فنی از جمله تعمیر یخچال ال جی توصیه می‌شود از تعمیرکاران مجاز کمک بگیرید.

بررسی دلایل خرابی دمپر یخچال
پیش از اینکه برای خرید دمپر اقدام کنید، باید ابتدا سال تولید و مدل یخچال را یادداشت کنید

نحوه تعویض دمپر یخچال ال جی

تعویض دمپر را با خالی کردن داخل و اطراف یخچال شروع کنید تا فضای کافی برای کار کردن داشته باشید. درون یخچال و در عقب آن یک درپوش یا پنل قرار دارد که دمپر از طریق این پنل قابل دسترسی است. در صورتیکه این درپوش با پیچ سفت شده است برای باز کردن آن از پیچ گوشتی استفاده کنید. در غیر این صورت گیره نگهدارنده آن را با دست بردارید.

علت خرابی دمپر یخچال ال جی
قبل از شروع به تعمیر کردن یخچال، ابتدا باید به طور کامل دور و اطراف بخچال را خالی کنید

داخل درپوش را بررسی کنید؛ گاهی وجود جسم خارجی در بین پره‌های موتور مانع گردش هوا در داخل یخچال می‌شود. سپس موتور دمپر قدیمی را درآورید و آن را در یک پاکت بگذارید. دمپر جدید را در محل دمپر قدیمی بگذارید و با استفاده از اطلاعات دفترچه راهنما از قرارگیری صحیح موتور دمپر و پره‌های آن اطمینان حاصل کنید.

سپس آن را با انگشت خود بچرخانید تا مطمئن شوید که در محل درست قرار گرفته است. درپوش دمپر را بگذارید و آن را ببندید و تنظیمات دمای یخچال را انجام دهید. اجازه دهید تا یخچال چند ساعت کار کند. پس از چند ساعت مجددا دمای داخل یخچال را بررسی کنید تا از عملکرد درست آن مطمئن شوید. در صورتی که باز هم مشکل یخچال شما رفع نشده بود با یک تعمیرکار مجرب تماس بگیرید.

فراموش نکنید که خرابی دمپر یخچال ال جی حتی برای چند ساعت می‌تواند باعث خرابی همه مواد غذایی شود؛ در صورتیکه تعمیر آن کار بسیار ساده‌ای است. بنابراین آن را پشت گوش نیاندازید و در اسرع وقت این کار را انجام دهید.


نویسنده :

ارسال دیدگاهاستفاده از مطالب سایت آچارباز فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق سایت متعلق به آچارباز است.