به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید.    |   درخواست تعمیر در محل
امروز جمعه ۲۸ شهریور ۱۳۹۹

راهکارهایی برای جلوگیری از هک شدن وای فای

جلوگیری از هک شدن وای فای

اگر شما هم جزء کسانی هستید که از اینترنت استفاده می‌کنید، باید نسبت به ایمن کردن وای فای اقدام کنید تا افراد سودجو از حجم اینترنت شما استفاده نکنند. این روزها ابزار متعددی برای هک کردن وای فای در اختیار کاربران قرار دارد. در این بحث به بررسی راهکارهایی برای جلوگیری از هک شدن وای فای می‌پردازیم.

امروزه اینترنت هرروزه در دسترس همه افراد قرار گرفته است. از بچه‌های کوچک تا افراد میانسال، زمان زیادی را در فضای مجازی صرف می‌کنند. از این رو افراد سوجویی هم در پی استفاده نادرست از این تکنولوژی برخواهند آمد. با توجه به هزینه‌های بالای تامین حجم اینترنت، این افراد سعی در هک کردن و استفاده از حقوق دیگران خواهند کرد.

پس بهترین راه، ایمن کردن امکانات است و باید با چند ترفند ساده دسترسی به وای فای و اینترنت را برای سودجویان ببندید.

در این بحث سعی داریم بهترین راهکارهای جلوگیری از هک شدن وای فای را برای شما مورد بحث قرار دهیم.

کند شدن سرعت اینترنت:

هر زمانی که احساس کردید سرعت اینترنت کند شده، باید به بررسی مسائل مربوطه بپردازید. این مورد می‌تواند دلایل متعددی داشته باشد. یکی از این دلایل می‌تواند مربوط به سرور و یا زیرساخت اصلی شود. در صورتی که از سوی مخابرات و یا ISP مطمئن شدید که مشکلی وجود ندارد، پس ممکن است کسی اینترنت وای فای شما را هک کرده باشد. از این رو باید تمامی موارد امنیتی را برای محافظت از اینترنت خود در پیش بگیرید.

 

تشخیص یک مورد ناشناس در بین دستگاه‌های متصل به مودم:

شما به آسانی قادر هستید از وجود دستگاه‌های ناشناسی که به مودم متصل شده‌اند مطلع شوید. به طور قطع با مراجعه به تنظیمات مودم ماهیت دستگاه‌های خود را شناسایی خواهید کرد و در صورتی که آدرس IP و یا آدرس مک متفاوتی از دستگاه‌هایی که در منزل دارید در لیست اتصالات مودم مشاهده کردید باید سطح دسترسی آن را محدود کنید.

راه‌کارهایی برای ایمن سازی شبکه اینترنت بی سیم:

رمز عبور مودم امن:

رمز عبوری که برای مودم انتخاب می‌کنید باید تا حد امکان طولانی و پیچیده باشد. بهتر است از ترکیب حروف، عدد و کاراکتر برای ایجاد رمز عبور استفاده کنید.

پروتکل WPA2 راهکاری امنیتی است که در شبکه‌های بی سیم وای فای مورد استفاده قرار می‌گیرد. این پروتکل از سرعت و امنیت بالاتری نسبت به دیگر پروتکل‌ها برخوردار است. شما باید امنیت WPA را در روتر تنظیم و یک رمز عبور قدرتمند برای آن تعیین کنید. در انتخاب رمز عبور باید به حد کافی دقت کنید، تا برای سودجویان قابل حدس نباشد. همچنین رمزی که انتخاب می‌کنید هم باید همیشه به خاطر بسپارید و فراموش نکنید.

جلوگیری از هک شدن وای فای

تغییر اطلاعات روتر:

تمامی روتر و یا مودم‌ها دارای دو آدرسIP  ۱۹۲.۱۶۸.۱.۱ یا ۱۹۲.۱۶۸.۲.۱بوده که از طریق تمامی مرورگرها قابل دسترسی هستند. تنظیمات اولیه این دستگاه‌ها به صورتی است که با کلمه عبور Admin و یا Administrator و یک رمز بسیار ساده می‌توان وارد پنل کنترل آن‌ها شد. با وارد شدن به پنل تنظیمات می‌توان آدرس مک دستگاهی را به لیست موجود افزود، رمز عبور را تغییر داد و یا تنظیمی را روی آن اعمال کرد.

برای جلوگیری از بروز مشکلاتی از این قبیل باید اطلاعات ورود به سیستم را تغییر دهید تا نام کاربری و رمز عبور به آسانی برای هر کسی قابل حدس نباشد.

فیلتر کردن مک آدرس:

تمامی دستگاه‌های دیجیتال دارای یک آدرس مک منحصربه‌فرد هستند. شما هم به تعداد دستگاه‌هایی که به مودم‌تان متصل می‌شوند آگاه هستید و ماهیت تمامی آن‌ها را می‌دانید. پس بهتر است تنظیمات مودم را محدود کنید و فقط دستگاه‌هایی که آدرس مک آن‌ها در تنظیمات مودم تعریف شده‌اند، امکان اتصال به مودم و استفاده از وای فای را داشته باشند.

مخفی کردن SSID مودم:

یکی از کاربردی‌ترین کارهایی که برای حفاظت از مودم می‌توان انجام داد مخفی کردن SSID است. با این کار تا حد قابل توجهی از خطر هک شدن توسط هکرها در امان خواهید بود.

 

تعمیر مودم و روتر در محل با آچارباز
نصب و راه‌اندازی اینترنت و تعمیر مودم خود را به متخصصین آچارباز بسپارید. در صورتی که هرگونه ایراد در مودم و اینترنت خود مشاهده کردید، کافیست درخواست خود را در سامانه آچارباز ثبت کنید و منتظر تماس کارشناس باشید:
درخواست تعمیر مودم

 

استفاده از نرم افزارهای هک وای فای:

با استفاده از برخی از نرم افزاهایی که در اختیار شما قرار گرفته می‌توانید مانع از هک شدن وای فای شوید و یا در صورتی که دستگاه ناشناسی به وای فای شما متصل شد، شما را مطلع کند.

با این راهکارهایی که برای شما توضیح داده شد، ۱۰۰ درصد از وجود هکرها در امان نیستید، اما می‌توان چند قدم از هکرهای کم تجربه جلوتر باشید.

 

 

 


نویسنده :

استفاده از مطالب سایت آچارباز فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق سایت متعلق به آچارباز است.
>
عضویت در خبرنامه

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه آچارباز، جزو اولین نفراتی باشید که از تخفیفات ویژه آچارباز بهره مند می شوید.

تبریک، با موفقیت در خبرنامه عضو شدید، ایمیلی برایتان ارسال شد، لطفا با مراجعه به ایمیلتان آن را تایید کنید.

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه آچارباز، جزو اولین نفراتی باشید که از تخفیفات ویژه آچارباز بهره مند می شوید.

تبریک، با موفقیت در خبرنامه عضو شدید.