لوازم برقی خانگی

کاربردهای بخارشو در منزل

کاربردهای بخارشو در منزل

شاید یکی از کاربردی‌ترین لوازمی که می‌توان در خانه داشت، بخار شو باشد. این دستگاه با ظاهر کوچکی که دارد، حجم بالایی از کارهای خانه را انجام می‌دهد. از شستن دیوارهای پذیرایی گرفته تا کاشی‌های آشپزخانه و سرویس بهداشتی. تمامی موارد به‌خوبی با این دستگاه تمیز خواهند شد. در اینجا قصد داریم به بررسی کاربردهای بخارشو در منزل بپردازیم.

عده زیادی هستند که یک دستگاه بخارشو در خانه دارند و فقط به تعداد انگشتان دست از آن استفاده کرده‌اند و معتقدند که بخارشو یک وسیله بلااستفاده در خانه است. شاید این افراد از کاربردهای بخارشو در منزل اطلاع کافی ندارند. در صورتی که اگر شناخت کافی از کاربرد آن داشتند، برای کوچک‌ترین موارد نظافت خانه از آن استفاده می‌کردند.

بخارشو چیست و چگونه کار می‌کند؟

بخارشو، دستگاهی است که با قابلیت ایجاد بخار و مکندگی، برای نظافت تمامی سطوح می‌توان از آن استفاده کرد. در این دستگاه، با ترکیب بخار، آب و مقداری مواد شوینده، قادر هستید تا دیوارها، کفپوش، مبل، موکت، اجاق‌ گاز، کاشی، سرامیک، سرویس بهداشتی و شیرآلات را برق بیاندازید.

بخارشوها انواع مختلفی دارند و قیمت هر کدام هم با توجه به کارایی که دارند، متفاوت است.

تِی بخارشو

این نوع بخارشو برای شستن کف زمین مناسب است. کفپوش منزل شما از سرامیک، سنگ و یا حتی پارکت هم باشد، بهترین گزینه برای تمیز کردن آن، تِی بخارشو است. از این نوع بخارشو نمی‌توان برای تمیز کردن پنجره، اجاق و حتی شیشه و سطوح دیگر استفاده کرد. اگر خانه‌ای بزرگ دارید که شستن کفپوش آن برایتان سخت است، این نوع بخارشو، مناسب کار شما خواهد بود.

بخارشو دستی

این مدل بخارشو با ظاهر بسیار کوچکی که دارد، برای تمیز کردن مناطق دردسترس مناسب است. تمیز کردن اجاق گاز، شیرآلات، سینک ظرفشویی، شیشه و پنجره و دیوارهایی با مساحت کم، با این نوع بخارشو امکان‌پذیر است.

بخارشوی چندمنظوره

اما این نوع بخارشو با داشتن سَری‌های متنوع و قدرت مکندگی، برای شستن و تمیز کردن تمامی سطوح منزل کاربرد دارد. تمام قسمت‌های آشپزخانه، از کابینت گرفته تا دیوارها، کف و شیرآلات، سالن پذیرایی، اتاق خواب و سرویس بهداشتی و حمام را با استفاده از این بخارشو می‌توانید به‌خوبی تمیز کنید.

انواع بخارشوی
انتخاب بخارشوی باید براساس متراژ منزل و نوع استفاده از آن انجام شود
برای تعمیر بخارشو از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید

از بخارشو چه استفاده‌هایی می‌شود؟

تنوع استفاده از بخارشو در منزل زیاد است. شما می توانید خیلی از کارهای سخت خانه را مانند تمیز کردن شیشه و پنجره، دیوار، شستن شیر آلات و … را با بخارشوی خود در یک چشم به هم زدن انجام دهید. البته قبل از استفاده از این دستگاه مطمئن شوید بخارشو جرم نگرفته باشد تا در استفاده از آن دچار مشکل نشوید. برای برطرف کردن جرم بخارشو می توانید مقاله چگونه بخارشوی را جرمگیری کنیم؟ را مطالعه کنید.

برای دانستن کاربردهای بخارشو در خانه ادامه ی این مقاله را دنبال کنید.

استفاده از بخارشو برای دیوار

یکی از آسان‌ترین ابزار برای شستن دیوار بخارشو است. استفاده از بخارشوی برای دیوار، هم سرعت را بالا می‌برد و هم مشکلاتی از قبیل به جا ماندن لکه‌هایی که دلیلشان استفاده از مواد شوینده است را کاهش می‌دهد. برای تمیز کردن دیوار با استفاده از بخارشوی، باید نازل شیشه و نازل مکنده را به دستگاه متصل کنید. سپس، با استفاده همزمان از بخار و مکنده، سطح دیوار را شستشو دهید. درصورت لزوم در حین کار می‌توانید از مواد شوینده هم استفاده کنید.

در مرحله آخر، نازل مکنده را به دستگاه متصل کرده و سطح دیوار را خشک کنید. با این کار تمام سطح دیوار تمیز شده و هیچ ردی از مواد شوینده باقی نخواهد ماند.

شستن دیوار با بخارشوی
بهترین گزینه برای شستن دیوار و سقف خانه، بخارشوی است. فقط به نوع پوشش دیوار و سقف توجه کنید

استفاده از بخارشوی برای شیشه و پنجره

شستن شیشه و پنجره با استفاده از بخارشوی، مزیت‌های فراوانی دارد. اگر ساکن آپارتمان هستید و منزل شما در طبقات بالایی ساختمان قرار دارد، تمیز کردن شیشه‌ها کمی استرس‌آور و سخت است. پس داشتن بخارشوی برای شستن شیشه، بسیار کاربردی خواهد بود.

گاهی به‌دلیل استفاده از دستمال‌های نامناسب و مواد شوینده، لکه‌هایی روی سطح شیشه باقی می‌ماند که ظاهری ناخوشایند به خود می‌گیرند. برای رفع این مشکل، استفاده بخارشو گزینه خوبی است. همچنین دیگر برای شستن پنجره‌ها به چهارپایه نیاز نخواهید داشت. فقط کافیست نازل شیشه را به دستگاه متصل کرده و با فشار همزمان بخار و آب، از بالا به پایین، پنجره و شیشه را بشویید. سپس نازل مکنده را متصل کرده و شیشه را خشک کنید. اگر بخارشو شما بخار زیادی ندارد می توانید سفارش تعمیر بخارشو را در آچارباز ثبت کنید.

تمیزی شیشه با بخارشوی
با استفاده از بخارشوی برای شستن شیشه‌ها، دیگر خبری از لکه نخواهد بود

استفاده از بخارشو برای مبل

اگر قصد شستن مبلمان خانه را دارید، بهترین گزینه برای این کار، بخارشو است. استفاده از بخارشو برای مبل، موجب یکدست شسته شدن آن شده و با خاصیت مکندگی که دارد، آب اضافی را از لایه‌های مبل جمع خواهد کرد. ماندن آب اضافی در اسفنج مبل، هم باعث دیرتر خشک شدن آن می‌شود و هم احتمال فرسوده شدن آن را افزایش می‌دهد.

اگر برای خانه‌تکانی عید، قصد شستن مبلمان خانه را با استفاده از بخارشوی دارید، به راهنمای استفاده از بخارشوی برای شستن مبل سر بزنید.

شستن مبل با بخارشوی
بعد از شستن مبل با بخارشو، آب اضافی را با مکنده جمع کنید

پیشنهاد مطالعه

استفاده از بخارشو برای فرش و موکت

اگر روی موکت و یا فرشی که دارید، لکه‌ای به جا مانده و تمایل ندارید تمام فرش  یا موکت را بشویید، با استفاده از بخارشو می‌توانید مشکل لکه را برطرف کنید.

استفاده از بخارشو برای فرش و موکت، مزایای بسیاری دارد. با این کار نیاز نیست فرش را جابجا کنید و یا موکت را بلند کنید. فرش و موکت را در همان جایی که هست به‌خوبی خواهید شست و آب اضافی آن را جمع می‌کنید. فقط باید کمی زمان دهید تا خوب خشک شوند.

برخی از بخارشو ها این قابلیت را دارند که در آنها مایع شوینده ریخت. اگر از مواد شوینده داخل بخارشو استفاده می‌کنید، بعد از شستن فرش و موکت، یکبار دیگر مخزن را با آب پر کرده و مواد شوینده را از روی فرش تمیز کنید.

اگر روی سطح فرش، قالی و یا موکت، لکه‌های چسب ریخته است، با استفاده از بخارشوی قادر هستید آن را تمیز کنید. برای این کار باید بخارشوی را روی لکه بگیرید تا کمی شل شود. سپس بدون اینکه لکه چسب را پخش کنید، با استفاده از یک کاردک و یا یک چاقوی تیز، اثر لکه را از روی سطح بردارید.

شستن فرش و موکت با بخارشو
با استفاده بخارشوی، دیگر نیاز نیز که فرش را برای شستن جابجا کنید

استفاده از بخارشو برای کفپوش

استفاده از بخارشو برای کفپوش خانه، هم با استفاده از مواد شوینده و بدون مواد شوینده امکان‌پذیر است. برای شستن کفپوش با استفاده از مواد شوینده، ابتدا سری مناسب برای شستن کف را وصل کنید، داخل مخزن را کمی مواد شوینده بریزید و کفپوش را با آن بشویید. سپس مخزن را از آب پر کرده و مواد شوینده را از روی زمین جمع کنید. بعد از اتمام کار، به مدت 15 دقیقه روی سطح زمین راه نروید تا خشک شود.

تمیزی پارکت با بخارشو
بعد از شستن کفپوش با استفاده از بخارشو، زمان دهید تا خشک شود و روی آن راه نروید

استفاده از بخارشو برای کاشی و سرامیک

کاشی و سرامیک آشپزخانه و سرویس بهداشتی، به‌دلیل وجود آلودگی بسیار و باکتری، باید بادقت شسته شود تا تمامی میکروب‌ها از بین بروند. بهترین وسیله برای شستن این نواحی هم، بخارشو است. مواد شوینده را داخل مخزن بخارشو ریخته و آن را روشن کنید. با استفاده از فشار بخار، تمام سطوح کاشی و سرامیک را با دقت بشویید. سپس داخل مخزن را با آب پر کرده و مواد شوینده را از سطوح کاشی و سرامیک تمیز کنید.

تمیزی کاشی و سرامیک با بخارشو
بخارشوی می‌تواند تمام جرم‌های کاشی و سرامیک را تمیز کند

استفاده از بخارشو برای شیرآلات

شیرآلات سرویس بهداشتی و آشپزخانه، به‌دلیل استفاده فراوان و وجود رسوب داخل آب شهری، دچار رسوب می‌شوند. برای از بین بردن این رسوبات، مواد شوینده متنوعی در بازار موجود است. استفاده از این موادشوینده ممکن است از عمر شیرآلات بکاهد. اما استفاده از بخارشو برای شیرآلات گزینه خوبی است. فقط کافیست سری مناسب برای شستن شیرآلات را به بخارشو متصل کنید و با فشار بخار، آنها را بشویید. بعد از شستن شیرآلات، آنها را خشک کنید تا لکه‌ای روی بدنه باقی نماند.

شستن شیرآلات با بخارشوی
درزها و رسوب روی شیرآلات، با استفاده از بخارشوی تمیز خواهند شد

استفاده از بخارشو برای پرده‌ها

شستن پرده‌های بزرگ و سنگین، بسیار سخت است. باز کردن و پایین آوردن و در نهایت شستن آنها دردسرساز خواهد بود. حتی شاید شستن پرده‌ها در خانه ممکن نباشد، که در این شرایط بهترین گزینه سپردن پرده‌ها به خشکشویی است، که این خود بسیار هزینه‌بر خواهد بود.

البته به‌دلیل وجود آلودگی و گردوغبار، بهتر است شستن پرده‌ها سالانه انجام شود. زیرا گردوخاکی که روی پرده‌ها می‌نشیند، برای سلامت افراد خانواده مضر است. اما برای رعایت نظافت، پیشنهاد می‌شود که هر 3 ماه یکبار، با استفاده از بخارشوی، برای شستن پرده‌های خانه اقدام کنید.

برای شستن پرده با بخارشو، دستگاه شما باید به سری مناسب برای شستن پرده و بخار افقی یا ایستاده مجهز باشد. دستگاه را روشن کرده و از بالای پرده تا پایین بکشید. این کار باید با فاصله‌ای مناسب انجام شود تا پرده‌ خیس و نم‌دار نشود. اگر احساس کردید پرده خیس است، فاصله نازل را از پرده کم کنید. دمای بالای بخار، موجب از بین رفتن تمام آلودگی‌ها خواهد شد.

شستن پرده با بخارشوی
برای شستن پرده با بخارشوی، دیگر نیاز نیست آنها را از چوب پرده جدا کنید

استفاده از بخارشوی برای لوستر

تمیز کردن لوسترهای کریستالی بسیار سخت و زمان‌بر است. اما اگر با استفاده از بخارشوی این کار را انجام دهید، هم زمان کمتری صرف می‌شود و هم دانه‌های کریستالی لوستر درخشنده خواهد شد.

استفاده از بخارشو برای کابینت

تمیز کردن چربی‌ها و کثیفی‌های روی کابینت آشپزخانه، همیشه از سخت‌ترین مراحل خانه تکانی است. این قسمت‌ها کمی درو از دسترس هستند و باید با مواد شوینده و پاک‌کننده‌های قوی این کار انجام شود. اما اگر یک بخارشوی در خانه داشته باشید، کار نظافت آشپزخانه، اینقدرها هم سخت نیست. فقط کافیست کمی مایع شوینده داخل مخزن بخارشوی بریزید و نازل مناسب برای شستن کابینت را به آن وصل کنید.

سپس تمامی قسمت‌های کابینت آشپزخانه را با بخارشوی بشویید.

شستن کابینت با بخارشور
با کمک بخارشوی می‌توان تمام آشپزخانه را برق انداخت

استفاده از بخارشوی برای اجاق گاز و فر

سطوح روغنی و چسبناک روی صفحه اجاق گاز و داخل فر، تنها با مواد شوینده گاز پاک‌کن و یک تکه اسکاچ زبر، قابل تمیز شدن هستند. ابتدا باید کمی از مایع گاز پاک‌کن را روی اجاق گاز بریزید، حدود 20 دقیقه زمان دهید و سپس با یک تکه اسفنج زبر، به تمیز کردن تمام سطوح گاز اقدام کنید.

اما یک روش بسیار آسان هم برای تمیز کردن اجاق گاز دارید. بخارشوی را روشن کرده و نازل مناسب برای شستن گاز را به آن وصل کنید. سپس با دقت و ظرافت، به تمیز کردن تمام قسمت‌ها و حفره‌های اجاق گاز اقدام کنید. با  این روش، حتی اطراف پیچ‌های اجاق گاز هم به‌خوبی تمیز می‌شود.

کثیفی‌های داخل فر را هم به همین روش می‌توانید تمیز کنید. فقط در حین تمیز کردن فر، مراقب المنت‌ها و شعله‌های فر باشید تا آسیب نبینند.

تمیزی گاز با بخارشور
با استفاده بخارشوی، قادر هستید تمام لکه‌های چربی گاز را تمیز کنید
تعمیر بخارشو با آچارباز
تعمیر بخارشو در دسته خدمت تعمیر لوازم خانگی کوچک قرار می‌‌گیرد. خراب شدن المنت، قطعی سیم برق و کثیف بودن مخزن از مشکلاتی است که برای این وسیله پیش آمده و شما می‌توانید با ثبت سفارش در سامانه اعزام تعمیرکار آچارباز آن‌ها را جهت بررسی و عیب یابی به تعمیرکار سیار آنلاین آچارباز بسپارید.
تعمیر بخارشو

اتو کردن لباس با استفاده از بخارشوی

استفاده از بخارشو برای لباس، یکی از روش‌های صاف کردن چروک لباس است. لباس‌هایی که اتو کردنشان سخت است را می‌توانید با استفاده از بخارشوی صاف کنید. برای این کار، لباس را روی چوب لباسی آویزان کرده و بخارشوی را روشن کنید. بخارشوی را از بالای لباس تا پایین بکشید تا تمام چروک‌های آن باز شود. مثل تمیز کردن پرده، در این روش هم اگر احساس کردید لباس خیس می‌شود، فاصله بین بخارشو و لباس را بیشتر کنید.

ضدعفونی کردن تشک با استفاده از بخارشوی

هرچقدر هم که رویه تشک را بشویید و ضدعفونی کنید، باز هم ممکن است خود تشک به میکروب آلوده باشد. برای از بین بردن آلودگی‌های سطح تشک، استفاده از بخارشوی، گزینه مناسبی است. تمام میکروب‌های موجود در تشک از بین خواهد رفت و دیگر نگران ایجاد آلرژی نخواهید بود.

دیدید که با استفاده از دستگاه بخارشوی خانگی قادر هستید تمام مراحل خانه‌تکانی را با دقت و به‌خوبی تمیز کنید. فقط در حین استفاده از این دستگاه باید دقت کنید تا طبق دستورالعمل و دفترچه راهنما، مراحل را پیش ببرید.

4.3/5 - (39 امتیاز)

نوشته های مشابه

‫12 دیدگاه ها

 1. ایا میتونیم از بخارشو برای تمیز کردن کابینت های ام دی اف استفاده کنیم؟

 2. سلام. من خوندم که با بخارشو کندانسور گولر رو تمیز میکنند. ولی نمیدونم چطوری. میشه لطفا راهنمایی کنید؟ 😓

  1. باسلام
   سهای عزیز، درست ست ولی این مورد نیاز به دقت و تجربه فنی دارد زیرا نباید آب به سیستم برق و برد الکترونیکی نصب شده در پنل برخورد داشته باشد. شما میتوانید این قسمت را با پلاستیک و چسب بپوشانید. اما برای جلوگیری از هر گونه خسارتی پیشنهاد میکنیم از خدمات سرویس کولر گازی استفاده کنید. شما می‌توانید درخواست سرویس کولر گازی در محل خود را در سایت آچارباز و یا با شماره ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۱۶ثبت کنید تا همکاران ما مشکل را بررسی و حل کنند.

 3. سلام لطفا راهنماییم کنید جهت نظافت کف ساختمان مسکونی اعم از پذیرایی اتاق خوابها وراه پله ها استفاده از زمین شوی کارچر مناسب تره یا بخارشوی کارچر. ممنون

  1. باسلام
   آقا/خانم شاهمیری عزیز، پیشنهاد میکنیم در منزل از بخارشوی که امکانات بیشتری را در اختیار شما قرار می‌دهد، استفاده کنید. برای خرید بخارشو می‌توانید مقاله «راهنمای کامل خرید بخارشوی» را مطالعه کنید.

  1. با سلام
   دوست عزیز، لطفا مطلب را با دقت بخوانید و دفترچه راهنمای بخارشو را مطالعه کنید. هر سوالی هم داشتید ما در خدمت شما هستیم.

  1. سلام

   بخارشو فقط تمیز میکند. از بخارگر می توانید برای از بین بردن چین و چروک استفاده کنید.
   اگر دوست دارید روی لباس خط اتو بیوفتد، از اتو بخار استفاده کنید.

 4. سلام
  من شنیدم از بخارشو نمیشه برای دیوارهای رنگ روغن استفاده کرد. درسته؟

  1. سلام

   متاسفانه این یک ذهنیت اشتباه است. بخارشو به دیوارهای رنگ روغنی که ثبات خوبی ندارند و زیرسازی نشده‌اند ممکن است آسیب وارد کند. اما برای پوشش هایی که زیرسازی خوبی برای انها صورت گرفته مشکلی ایجاد نمی شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا