×

وب اپلیکیشن آچارباز را نصب کنید!

نصب

به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید. | درخواست تعمیر در محل

لوازم برقی آشپزخانهلوازم برقی خانگی

اتو بخریم یا بخارگر؛ مزایا و معایب اتو بخار ایستاده

اتو بخریم یا بخارگر

داشتن ظاهر تمیز و آراسته در بالابردن جایگاه اجتماعی شما موثر است و شما را موفق‌تر نشان می‌دهد، اتو کشیدن درست لباس به شما در رسیدن به این هدف کمک خواهد کرد. اتو بخار دارید یا بخارگر؟ از کدامیک برای از بین بردن چین و چروک لباس استفاده می‌کنید؟

درست اتو کردن لباس یکی از مهارت‌های اساسی در زندگی است که هر شخصی باید آن را بداند. اگر چین و چروک‌های لباس از بین نروند، پیراهنی یک میلیون تومانی تفاوتی با یک پیراهن 100 هزار تومانی نخواهد داشت. اما اکثر مردم از اتو کشیدن لذت نمی‌برند و وقت چندانی برای آن صرف نمی‌کنند و به دنبال راهکارهای ساده‌تری برای از بین بردن چین و چروک لباس‌ها هستند. یکی از این راهکارهای ساده استفاده از بخارگر به جای اتو است. در ادامه این مقاله قصد داریم اتو و بخارگر را به مقایسه کرده و به تحلیل نقاط مثبت و منفی آنها بپردازیم. در انتخاب دستگاه فرایند تعمیر اتو را فرامش نکنید و دستگاهی را انتخاب کنید که به راحتی تعمیر شود.

بخارگر یا اتو بخار ایستاده چیست؟

قبل از اینکه به مقایسه اتو و بخارگر بپردازیم، باید با بخارگر و نحوه کارکرد آن آشنا شویم. در بازار لوازم خانگی، بخارگر به نام اتو بخار ایستاده نیز شناخته می‌شود. بخارگر یا اتو بخار ایستاده یک راه عالی برای از بین بردن چین و چروک لباس است. زیرا با گرم کردن آبی که درون مخزنش وجود دارد، آن را تبدیل به بخار کرده و از طریق سری‌‌های مختلفی که برای خروج بخار تعبیه شده، الیاف لباس را شل کرده و چین و چروک را از بین می‌برد. بخارگر‌ها در مقایسه با اتو بخار، استفاده کمتری دارند اما بسیار سریع و آسان خطوط لباس را صاف می‌کنند.

اتو بخار ایستاده چیست
ممکن است در هنگام انتخاب وسیله‌ای، برای از بین بردن چروک‌های لباس بین بخارگر یا اتو بخار مردد بشوید
برای تعمیر اتو از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید

چرا اتو بخار ایستاده خوبه؟

اتو بخار برای بهتر انجام شدن کار و جلوگیری از سوختن فرش یا پارچه به میز اتو نیاز دارد، اما اتو بخار ایستاده یا بخارگر نیازی به این موارد ندارد.

شاید استفاده از اتو به امری متداول و معمول تبدیل شده باشد اما هنوز هم هستند کسانی که ندانند چگونه باید اصولی و درست از اتو استفاده کنند. درست اتو کردن به مهارت و تجربه فراوان نیاز دارد و برای یادگیری بسیاری از تکنیک‌ها باید صبر پیشه کرد. اما استفاده از بخارگر بسیار آسان است. فقط کافیست سر بخارگر را گرفته و آن را از پایین به بالا حرکت دهید و بگذارید بخار کارش را انجام دهد. اما باید این نکته را نیز در نظر گرفت که بخارگر به شما خط اتو نمی‌دهد، اگر برای شلوار و لباس خود خط اتو می‌خواهید باید از اتو استفاده کنید.

استفاده از بخارگر در زمان شما صرفه جویی خواهد کرد. دیگر لازم نیست برای اتو کشیدن لباس خود را صاف روی میز اتو پهن کنید و اتو را چندین بار روی سطح لباس بکشید. لباس را آویزان کرده و سری بخار را روی پارچه بکشید. این حرکت فرایند اتو زدن را برای شما سریع‌تر می‌کند و باعث می‌شود در زمان صرف جویی کنید.

بخارگر فقط برای صاف کردن خطوط لباس نیست، می‌توانید تخت خواب و پرده را نیز با آن تمیز کنید، زیرا بخار درون مخزن دستگاه آنقدر داغ است که بتواند میکروب‌های آنها را از بین ببرد.

اتو بخارگر
با بخارگر که به نام اتوبخار ایستاده نیز شناخته می‌شود، زمان کمتری برای اتوی لباس‌ها می‌گذارید

معایب بخارگر

همانطور که اشاره کردیم دستگاه بخارگر می‌تواند چین و چروک روی لباس را صاف کند اما نمی‌تواند خط اتو روی لباس بیاندازد. علاوه بر این صاف کردن خطوط عمیق با بخارگر کار دشواری به حساب می‌آید، ممکن است ظاهر لباس عاری از هرگونه خطی باشد اما وقتی آن را جلوی نور خورشید بگیرید این چروک به وضوح قابل مشاهده باشد.

برای بخار دادن به لباس‌ها باید بخارگر را در دستان خود نگه دارید، این امر می‌تواند برای شما بسیار خسته کننده باشد، به خصوص اگر لباس‌های زیادی برای اتو دارید. پس به وزن بخارگر و البته میزان و ظرفیت مخزن آن توجه کنید.

معایب بخارگر
استفاده از اتوبخار ایستاده، هنگامی که لباس‌های زیادی برای اتو دارید کاری سخت و دشوار است

مزایای اتو بخار

یک اتو بخار مناسب اثرات واضحی را روی لباس شما می‌گذارد که بخارگر معمولی قادر به انجام آن نیست. اتو بخار علاوه بر اینکه چین و چروک لباس را از بین می‌برد، به خاطر کف آهنی و وزنی که دارد خط اتو روی لباس انداخته و ظاهر شیک‌تری به آن می‌دهد. برای مثال شلوار مردانه با خط اتو ایست بسیار بهتری دارد. برای داشتن شلواری با خط اتو صاف می توانید مقاله طرز صحیح اتو کردن شلوار مردانه ار مطالعه کنید.
همچنین استفاده از میز اتو، پروسه اتو کشیدن را بسیار آسان خواهد کرد. مدل‌های مختلف و تنوع قیمت میز اتو هم، باعث انتخاب راحت کاربران در حین خرید خواهد شد.

اگر جنس پیراهنتان طوری است که می‌ترسید با بخار خراب شود، می‌توانید حالت بخار اتو را خاموش کرده و فقط از اتوی خشک استفاده کنید. از این حالت برای وقتی که مخزن اتوی شما خراب است نیز می‌توانید استفاده کنید، اما چنین حالتی برای بخارگر وجود ندارد. اگر به هر دلیلی بخارگر شما خراب شود شما امکان استفاده از آن را ندارید زیرا حالت اتوی خشک در آن وجود ندارد.

مزایای بخارگر
کفه سنگین و فلزی اتو بخار، روی پیراهن شما خط اتو می‌اندازد

نقاط ضعف اتو بخار

کار با اتو بخار کمی سخت بوده و  یادگیری آن کمی زمان خواهد برد. ممکن است در حین اتو کردن چین و چروک بیشتری روی لباس ایجاد کنیم، خط اتو را کج بزنیم و یا حتی لباس را بسوزانیم . اگر بدون میز اتو هم از دستگاه استفاده کنیم، امکان سوزاندن فرش یا موکت وجود دارد. همچنین بعد از خرید میز اتو، باید فضای مناسبی برای نگهداری از آن در نظر گرفت.

با توجه به ابعاد و اندازه کفه اتو باید برای از بین بردن چین چروک، زمان و انرژی زیادی بگذاریم. این نکته را هم باید در نظر گرفت که، اتو بخار قادر به صاف کردن چروک پرده یا ملافه نیست.

بخارگر چی بخرم
یک اشتباه کوچک در هنگام استفاده از اتوبخار کافیست، تا لباس از بین برود

اتو بخریم یا بخارگر، کدام بهتر است؟

در اصل هیچ پاسخ قطعی برای این سوال وجود ندارد، زیرا همانطور که اشاره کردیم هرکسی براساس نیاز و سلیقه خود انتخاب می‌کند و فقط کسی که می‌خواهد از دستگاه استفاده کند می‌تواند به آن پاسخ دهد.

اتو بخار و بخارگر برای خلاص شدن از چین چروک روی لباس طراحی شده‌اند و ظاهری معقول به استایل ما می‌بخشند. هردو وسیله به کمک مخزن آب و بخاری که تولید می‌کنند الیاف پارچه را نرم کرده و خطوط ایجاد شده روی لباس را صاف می‌کنند.

هر دو وسیله دارای نکات مثبت و منفی زیادی هستند و نمی‌توان یکی از آن دو را انتخاب کرد، زیرا افراد مختلف، سلیقه و نیاز‌های متفاوتی دارند. عده‌ای برای رفع نیاز و خواسته‌های خود داشتن هردو وسیله را ترجیح می‌دهند. اما این درحالیست که برخی تنها با داشتن یک وسیله، همه نیاز‌های خود را رفع می‌کنند.

پیشنهاد مطالعه

اتو بخار چه مارکی خوبه؟

مارک‌های مختلفی از اتو بخار در بازار وجود دارد، از برند‌های ایرانی گرفته تا بهترین مارک‌های خارجی. بهترین مارک اتو بخار در حال حاضر برند‌های بوش، پاناسونیک، تفال، براون، پارس خزر و فیلیپس هستند. این نکته را هم در نظر بگیرید که برای پیدا کردن بهترین مارک اتو بخار ابتدا باید به میزان بودجه خود توجه کنید. برای مطالعه بیشتر در این زمینه بهتر است مقاله انواع اتو بخار؛ کدام مارک اتو بهتر است؟ را بخوانید.

طرز استفاده از اتوبخار ایستاده
امروزه برند‌های ایرانی و خارجی زیادی، اتو بخار را به باطار عرضه می‌کنند

طرز استفاده از اتو بخار ایستاده

 • قبل از هرچیز باید بدانید که کدام پارچه‌ها مناسب بخار زدن با بخارگر هستند. پارچه‌هایی از جنس پنبه، ابریشم، پشم و پلی استر به راحتی با بخارگر صاف و مرتب می‌شوند. با این حال بعضی از پارچه‌ها نباید بخار بخورند زیرا ممکن است الیاف آنها در اثر برخورد با بخار خراب یا ذوب شوند. این لباس‌ها شامل کاپشن‌های چرمی و شمعی، پارچه‌های جیر و پلاستیک هستند.
 • اگر مطمئن نیستید که پارچه‌ی شما در برخورد با بخار آسیب می‌بیند یا خیر، کافیست در قسمت کوچکی از پارچه که جلوی دید هم نباشد دستگاه بخارگر را تست کنید و به الیاف پارچه نگاه کنید. البته قبل از اینکه به سراغ بخارگر بروید برچسب مراقبت پارچه که در گوشه‌ای از لباس قرار دارد را چک کنید.
چطور از بخارگر استفاده کنیم؟
قبل استفاده از اتو بخار ایستاده، باید جنس لباسی که قصد اتوی آن را دارید بشناسید
 • هنگام بخار دادن پارچه‌های ظریف با احتیاط عمل کنید. پارچه‌هایی از جنس ابریشم خالص و یا مخمل باید با احتیاط بخار ببینند. برای لباس‌های معمولی سری بخارگر را به لباس می‌چسبانید اما بهتر است برای لباس‌های ابریشمی سری بخارگر را از لباس چند سانت فاصله دهید.
 • حالا وقت آن رسیده است که به سراغ بخارگر خود بروید. آب سرد را درون مخزن بخارگر بریزید و از نصب درست آن اطمینان حاصل کنید، اگر مخزن را به خوبی سر جایش قرار ندهید ممکن است به قسمت‌های دیگر بخارگر نشت کند. فرایند گرم شدن آب اتو بخار ایستاده در حدود دو الی سه دقیقه طول می‌کشد. اجازه دهید بخارگر با تمام توان خود آب را گرم کند تا بهترین نتیجه را بگیرید. قبل از اینکه سری بخارگر را به لباس بچسبانید دکمه بخارگر را فشرده و ببینید که چه میزان بخار می‌کند.
 • لباسی که می‌خواهید بخار ببیند را آویزان کنید. بیشتر مدل‌های بخارگرهای ایستاده دارای قلابی برای آویزان کردن لباس هستند اما اگر اتو بخار ایستاده شما این قابلیت را ندارد کافیست آن را به سادگی روی چوب لباسی انداخته و بعد به دستگیره در کمد و پشت صندلی آویزان و فرایند بخار زدن را شروع کنید.
 • سری بخارگر را در قسمت‌های بالایی لباس قرار داده و به آرامی از بالا به پایین بکشید، نیازی نیست فشار زیادی به سری اتو بخار وارد کنید. بخار به آرامی چین و چروک‌ها را برطرف خواهد کرد. اگر با پارچه‌ای بسیار چروک طرف هستید، سری بخارگر را به زیر و داخل لباس برده و بخار دهید. اگر پارچه شما تزئینات خاص و طرح و نقشی دارد سری بخار را با چند سانت فاصله از پیراهن قرار دهید.
 • بعد از اینکه با بخار چروک لباس‌ها را گرفتید، لباس شما کمی مرطوب است باید اجازه دهید لباس خشک شود. همچنین ممکن است در برخی نقاط لباس احساس خیسی کنید این طبیعی است و اختلالی در عملکرد بخارگر شما ایجاد نشده است.
بخارگر دستی یا ایستاده
برای اتو کردن لباس‌های ابریشمی با اتو بخار ایستاده، باید سری آن را چند سانتی از پارچه فاصله دهید

بخارگر دستی یا ایستاده؟

در اینجا در مورد بخارگر دستی و ایستاده صحبت خواهیم کرد و به تفاوت و شباهت‌های آن‌ها می‌پردازیم. پایه و مخزن آب بخارگر‌های ایستاده روی زمین قرار دارد. یک لوله که متصل به سری بخارگر است و یک حلقه و یک چوب لباسی از دیگر قطعات و لوازم جانبی بخارگر ایستاده هستند. بخارگر‌های ایستاده تعدادی چرخ در زیر مخزن آب خود دارند که این امکان را به آن‌ها می‌دهد تا راحت‌تر جابجا شوند. بخاگر‌های ایستاده از سایر بخارگر‌ها بزرگ‌تر هستند و جای بیشتری را می‌گیرند، اگر در طول هفته تعداد زیادی لباس را اتو می‌کنید، بخارگر‌های ایستاده را انتخاب کنید، زیرا ظرفیت و مخزن آب آن‌ها بزرگ است و نیازی نیست در حین بخار زدن لباس دوباره آن را از آب پر کنید.

اگر می‌خواهید وسیله‌ای داشته باشید که در هر زمان از آن استفاده کرده و به سادگی حملش کنید، بخارگر‌های دستی بخرید. بخارگر‌های دستی به شما این امکان را می‌دهند که در هنگام سفر نیز لباس‌هایی مرتب و اتو کشیده داشته باشید.

عیب یابی بخارگر
در هنگام سفر می‌توانید، بخارگر‌های دستی را درون چمدان گذاشته و در هر زمان و مکان از آن استفاده کنید
تعمیر اتو در محل با آچارباز
خدمت تعمیر اتو در محل آچارباز، شامل سرویس، عیب‌یابی و تعمیر اتوی بخار و اتوی پرسی است که توسط تعمیرکار سیار آنلاین انجام می‌شود. اتوی شما را از هر برندی که باشد، در هر زمانی که شما بخواهید تعمیر خواهیم کرد.
درخواست تعمیر اتو

عیب یابی اتو بخار و بخارگر

اتو داشته باشید یا بخارگر فرقی نمی‌کند، هر وسیله‌ای با گذشت زمان مستهلک شده و در معرض خرابی قرار می‌گیرد. یکی از رایج‌ترین خرابی‌هایی که باعث از کار افتادن اتو می‌شود خرابی کابل اتو است. همچنین رسوباتی که درون مخزن اتو و بخارگر جمع می‌شود نارضایتی کاربران را به همراه می‌آورد.

اگر اتو یا بخارگر شما به هر دلیلی خراب شده است به دنبال پیدا کردن تعمیرکار ماهری برای آن بگردید، اگر تعمیرکار ماهر نمی‌شناسید و قیمت‌ها در بازار شما را گیج کرده است، به آچارباز سر بزنید و درخواست تعمیر اتوبخار را در سایت ثبت کنید، پشتیبانان آچارباز به سرعت با شما تماس خواهند گرفت. آچارباز سرویسکار ماهر را به شما معرفی و اتو یا بخارگر شما را تعمیر خواهد کرد.

4.1/5 - (10 امتیاز)

نوشته های مشابه

‫13 دیدگاه ها

 1. با سلام با تشکر از راهنمایی های مفیدی که ارائه کردید تولیدی لباس بچگانه دارم برای مغازه ام که لباس رگال میکنم چون لباسها دارای تا خوردگی هستن برای نشان و انتخاب مشتری مناسب نیست و نیاز به باز شدن چروکها هست تمام لباسها هم از جنس پنبه هست لطفا یه بخارگر مناسب معرفی کنبد ممنونم

 2. سلام میخواستم بدونم آیا اتو بخارگر برای خانواده جواب میده یا باید در کنار این اتو دستی بخار هم داشته باشیم
  متشکرم

  1. درود بر شما
   این مسئله کاملا به نیاز و اولویت شما بستگی دارد. به طور کلی بخارگر، به خوبی می‌تواند لباس‌ها را صاف و مرتب کند. اما اگر برای شما مهم است که لباس خط اتو داشته باشد توصیه می‌شود در کنار بخارگر، اتو بخار دستی هم تهیه کنید.
   موفق باشید

 3. سلام وقت بخیردوست عزیز. اطو بخار ایستاده تبدیل به اطو بخار کارگاهی مخزن دار می‌شود البته ایستاده مخزن داره خودش ممنون میشم

 4. سلام: مارک پارس خزر(تولیدکنندگان محبوب ایران عزیز)تولید میشه یا نه؟راهنمایی لازم لطفا”

  1. درود بر شما
   بله برند پارس خزر از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان لوازم خانگی ایران است.

 5. سلام.بسیار عالی سرکار خانم میری.باآرزوی سلامتی جهانی.صلح وآرامش انسانها.

 6. سلام ببخشید ما ی اتو بخار داریم ک حواسمون نبوده واب توش زیاد ریخته شده الان عملکردش برعکس شده یعنی خودش بخار میاد و وقتی دکمه بخار رو میزنیم دیگ بخار نمیده مخاستم ببینم دلیلش چیه مدلش هم BGC400هستش

 7. سلام و با عرض وقت به خیر، باید بگم که یه چند وقتیه که کابل اتوی من پاره شده و خب عملا اتو از کار افتاده…شما چیکار میتونید براش بکنید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا