×

وب اپلیکیشن آچارباز را نصب کنید!

نصب

به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید. | درخواست تعمیر در محل

نرم افزار

راهکارهایی برای نگهداری از باتری لپ تاپ

راهکارهایی برای نگهداری از باتری لپ تاپ

نگهداری از لپ تاپ اصول خاصی دارد. برای اینکه این دستگاه کاربردی و گران آسیب نبیند، باید روش‌های درستی برای آن پیش بگیریم. باتری لپ تاپ نیز به اندازه خود آن آسیب‌پذیر است. در این مقاله به بررسی راهکارهایی برای نگهداری باتری لپ تاپ خواهیم پرداخت.

کاربران کامپیوترهای همراه یا لپ تاپ‌ها راه‌های بسیاری برای حفظ و نگهداری این وسیله انجام می‌دهند اما هیچ یک از این راه‌ها مانند نگهداری از باتری لپ تاپ در عمر این وسیله موثر نیست.

در واقع دیر وصل کردن لپ تاپ به شارژر و یا شارژ کردن مداوم آن یکی از دلایل آسیب به باتری است.

باید عادت‌های نادرستی که منجر به کوتاه شدن عمر باتری لپ تاپ یا در حقیقت عمر مفید این وسیله می‌شود را شناخت تا در حفظ و نگهداری آن کوشا بود. پس باید راهکارهایی برای نگهداری باتری لپ تاپ را شناخت. اگر شما هم در محل کار و یا منزل خود از لپ تاپ استفاده می‌کنید و مدام لپ تاپ خود را به برق متصل نگه می‌دارید باید بدانید که این روش صحیحی نیست و هر چه سریع‌تر این عادت اشتباه را متوقف کنید.

 

تعمیر لپ تاپ در محل با آچارباز
سرویس تعمیر لپ تاپ در محل آچارباز یک تعمیرگاه سیار آنلاین کامپیوتر است که کار آن عیب یابی و رفع ایراد تمامی سیستم‌های لپ تاپ است. در صورت بروز مشکلات نرم افزاری و سخت افزاری، کافیست در اپلیکیشن خدمات سیار آچارباز، درخواست تعمیرکار سیار لپ تاپ را ثبت کنید.
درخواست تعمیر لپ تاپ

 

انواع باتری لپ تاپ

راه‌های بسیاری وجود دارد که به بهبود عمر باتری لپ تاپ شما کمک شایانی می‌کند. به صورت کلی دو نوع اصلی از باتری‌ها در لپ تاپ‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. لیتیوم یون و لیتیوم پلیمر. اگر چه هر کدام از این باتری‌ها از یک تکنولوژی خاص خود بهره‌مند می‌شود، اما روش‌های کارکرد هر کدام به یک شیوه بسیار پیچیده وگسترده است.

از آن جایی که قدرت در هر دو نوع باتری به وسیله حرکت الکترون‌ها ایجاد می‌شود می‌توان گفت که جریان برق در این باتری‌ها کمک می‌کند تا سالم باقی بمانند. اما همین جریان در صورتی که به اندازه و درست نباشد می‌تواند از طول عمر آن‌ها بکاهد.

هزینه تولید باتری‌های لیتیوم یون نسبت به باتری لیتیوم پلیمر به نصف کاهش پیدا کرده است. تکنولوژی جدید با دو برابر هزینه‌های باتری لیتیوم یون یک رویکرد تازه در نسل تولید باتری ایجاد کرده است و اما باتری‌های لپ تاپ‌ها مبتنی بر لیتیوم هستند که بخشی از باتری‌های بزرگ به شمار می‌روند. این نوع از باتری‌ها دارای تعداد زیادی از سلول‌های یون لیتیوم هستند که به یک جز بزرگ‌تر از خود متصل‌اند و همچنین تعدادی اجزای اضافی دارند.

 

در قانون استفاده از این دو نوع باتری آمده است که این باتری‌ها در صورتی که به صورت تمام وقت به جریان برق متصل باشند قابل استفاده نخواهند بود. با این که هیچ خطری رخ نمی‌دهد ولی بهتر است که زمانی که باتری 100% شارژ است اتصال آن با برق را قطع کنید. و اجازه دهید ولتاژ ذخیره شده مصرف شود و به سطح پایین‌تری برسد. بنابراین می‌توان گفت اگر لپ تاپ مدام به برق باشد معیوب می‌شود و باتری خود را از دست می‌دهد.

چه چیزی باتری لپ تاپ را معیوب می‌کند؟

همان طور که گفته شد اگر لپ تاپ مدام به برق باشد معیوب می‌شود و عمر باتری به سرعت کاهش پیدا می‌کند. در حقیقت باتری‌های لیتیومی باتری‌های بی ثباتی هستند. آن‌ها از زمانی که تولید می‌شود به سرعت انرژی خود را از دست می‌دهند. عوامل مختلفی در معیوب شدن این دسته از باتری‌ها موثر است. چرخه شارژ، سطح ولتاژ و درجه حرارت سه عامل اصلی در عمر باتری است.

هر باتری دارای تعداد محدودی چرخه شارژ و تخلیه است که پس از طی کردن آن تعداد، عمر باتری به پایان خواهد رسید. سطح ولتاژ نیز در خرابی باتری تاثیر دارد. سطح ولتاژ یا سطح شارژ که به صورت ولت در هر سلول اندازه گیری می‌شود می‌تواند در اختلالات مربوط به باتری لپ تاپ تاثیر بگذارد. در نهایت عامل دیگر، درجه حرارت است. دمای بالای 30 درجه خسارات سنگینی را برای باتری لپ تاپ به بار می‌آورد.

راهکارهایی برای نگهداری از باتری لپ تاپ

بهترین روش برای شارژ باتری لپ تاپ چیست؟

همانطور که میدانید باتری‌های لیتیومی در ابتدای استفاده باید به طور کامل شارژ شوند. طبق گفته مدیر عامل شرکت Cadex Electronics، استفاده ایده‌آل و صحیح از باتری‌های لیتیومی لپ تاپ‌ها به صورت 80 به 40 است. یعنی این که باتری‌ها تا 80 درصد شارژ کنید و سپس تا 40 درصد استفاده کنید. اجازه ندهید که باتری لپ تاپ به 0 برسد سپس آن را شارژ کنید.

در ابتدای خریداری لپ تاپ‌ها باتری را به مدت 8 ساعت در شارژ قرار داده تا نیروی اولیه کاملا تغذیه شود. این روش استفاده از باتری عمر مفید آن را افزایش می‌دهد. در صورتی که اجازه دهید شارژ باتری لپ تاپ شما کامل خالی شود و سپس آن را تا 100 شارژ کنید این کار عمر باتری را کوتاه می‌کند و سبب تخریب آن می‌شود.

از دیگر مواردی که می‌تواند به خرابی باتری لیتیومی لپ تاپ کمک کند گرما است. گرما باتری را ضعیف می‌کند چرا که سبب گسترش سلول‌های حبابی در باتری می‌شود. این زمانی رخ می‌دهد که شما در لپ تاپ را باز نگه می‌دارید و از آن استفاده‌ای نمی‌کنید این عمل سبب گرم شدن بدنه برد شده و باتری عمر خود را از دست می‌دهد. طریقه نگهداری از لپ تاپ و محافظت آن در برابر گرم شدن و شارژ به هنگام می‌تواند از معیوب شدن این وسیله خودداری به عمل آورد.

چگونه باتری لپ تاپ را احیا کنیم؟

از آن جایی که باتری‌های لپ تاپ قطعات بسیار گران قیمتی هستند و اگر لپ تاپ مدام به برق باشد معیوب می‌شود، راهکارهایی هست که می‌توان باتری‌های معیوب و خراب شده را تا حدی تعمیر کرد و مجدد از آن استفاده کرد. اگر باتری لپ تاپ قدیمی خود را با این که به درستی کار نمی‌کند نگه داشته‌اید می‌توان گفت که بهترین کار را انجام داده‌اید. روش و تکنیکی که در ادامه این متن برایتان آورده‌ایم به شما کمک می‌کند این دسته از باتری‌ها را که از کار افتاده را مجدد احیا کنید و مورد استفاده قرار دهید.

روش انجماد را امتحان کنید. در این روش باتری لپ تاپ را از دستگاه جدا کرده و در یک کیسه زیب کیپ قرار دهید و به خوبی درب آن را ببندید. در حدود 12 ساعت آن را داخل فریزر قرار دهید البته بیشتر از این مدت نیز می‌توانید این کار را انجام دهید اما به طور کلی بیش از 24 ساعت این کار را انجام ندهید. سپس کیسه زیب کیپ را از فریزر خارج کرده و باتری را تا زمانی که به دمای اتاق برسد گرم کنید.

برای این کار کافی است که باتری را داخل یک حوله معمولی پیچیده و در محیط اتاق قرار دهید. باتری را زمانی که به دمای اتاق رسید وارد لپ تاپ کرده و مجدد آن را شارژ کنید. این کار را برای 4 الی 5 مرتبه تکرار کنید.

 

کالیبراسیون کردن یک راه برای پیشگیری از خرابی لپ تاپ

یک روش بسیار کار آمد برای این که لپ تاپ خود را از خطر معیوب شدن در امان نگه دارید کالیبراسیون کردن باتری لپ تاپ است. باتری‌هایی که بسیار قدیمی بوده و دارای مشکل هستند، را می‌توانید یک مرتبه کالیبراسیون کرده تا مجدد به درستی کار کنند. گاهی اوقات سیستم عامل نمی‌تواند تشخیص دهد که چه میزان باتری برای ادامه کار نیاز است و این می‌تواند سبب شود که لپ تاپ مدام به شارژر متصل باشد و اگر لپ تاپ مدام به برق باشد معیوب می‌شود و مشکلات بسیاری برای لپ تاپ و باتری را ایجاد خواهد کرد.

از کجا متوجه شوید که باتری لپ تاپ شما نیاز به کالیبراسیون کردن دارد یا خیر؟

زمانی که باتری 100 % شارژ شده ولی نشان می‌دهد که 95 % شارژ دارد، بی‌شک باتری نیاز به کالیبراسیون کردن خواهد داشت. یا این که اگر سیستم عامل نشان می‌دهد که 35 دقیقه دیگر باتری خالی می‌شود اما لپ تاپ خیلی زودتر از این تایم خاموش می‌شود و انرژی باتری تمام می‌شود هم زمان کالیبراسیون باتری است. کالیبراسیون کردن باتری لپ تاپ نیاز به این دارد که با کمک گوگل مدل لپ تاپ و کالیبراسیون باتری را سرچ کنید و تمامی دستورالعمل‌ها را اجرا کنید.

به طور کلی فراموش نکنید که اگر لپ تاپ به برق باشد معیوب می‌شود و نیاز به این دارد که یک روش علمی و درست را برای شارژ کردن باتری لپ تاپ خود در نظر بگیرید تا عیوب نرم افزاری و سخت افزاری افزایش پیدا نکنند و عمر باتری کم نشود.

حال در صورتی که با رعایت تمامی موارد بالا همچنان لپ تاپ دچار مشکل شد و قادر به برطرف کردن آن نبودید، باید با شخصی که در این زمینه تخصص کافی دارد مشورت کنید. در حال حاضر سامانه آچارباز، آماده ارائه خدمت به مشتریان خود است. شما مشکلات لپ تاپ خود را از طریق سایت و یا اپلیکیشن آچارباز ثبت کنید تا مشاوران ما با شما تماس گرفته و در اولین فرصت کارشناس مجرب به محل شما اعزام شود.

 

منبع:
wired.com
makeuseof.com
online-tech-tips.com

 

5/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مشابه

‫2 دیدگاه ها

 1. سلام.من یه لپ تاپ HP خریدم که طبق گفته سازنده تا حدود 10 ساعت در حالت تماشای ویدیو دوام میاره،اما این طور نیست و بعد از دیدن یک فیلم 50 دقیقه ای حدود 30 درصد از شارژ آن مصرف میشود.
  به نظر شما مشکل چیست؟؟
  البته من شارژ اولیه انجام ندادم چون گفتن که نیازی نیست.
  لطفا جواب بدید.
  با تشکر

  1. سلام

   نگه داشتن شارژ به نوع باتری بستگی دارد و متناسب با سلول های باتری متفاوت است. در صورتی که خرابی در لپ تاپ خود مشاهده کردید میتوانید با کارشناسان آچارباز در ارتباط باشید.

   https://a4baz.com/laptop-service

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا