به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید.    |   درخواست تعمیر در محل
امروز دوشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۹

نکات کاربردی درباره نقاشی آشپزخانه

نکات کاربردی نقاشی آشپزخانه

نقاشی ساختمان اصول و روش خاصی دارد. نمی‌توان از یک رنگ و یا یک نوع یکسان برای نقاشی تمام سطوح استفاده کرد. در اینجا به بررسی نکات کاربردی درباره نقاشی آشپزخانه خواهیم پرداخت.

در نقاشی ساختمان باید اتاق‌‌ها، هال، پذیرایی و آشپزخانه را تفکیک کرد. با این حال می‌‌توان گفت که، شاید نقاشی بخش‌‌هایی از ساختمان مانند هال و اتاق خواب و غیره شبیه هم باشد، اما نقاشی آشپرخانه تا حدودی با نقاشی سایر بخش‌‌ها متفاوت است. باید در نقاشی آشپزخانه نکاتی را مدنظر داشت و براساس آن نکات اقدام به کار کرد.

 زیرا آشپزخانه در مقایسه با سایر قسمت‌‌های خانه که دیوارها و سقف گچی دارند، تا سقف از سرامیک و کاشی پوشیده شده و حتی دیوارهای آن کابینت‎بندی است که این امر رنگ‌آمیزی آشپزخانه را متمایز از سایر بخش‌های خانه می‌‌کند. به همین دلیل در نقاشی آشپزخانه باید به این فاکتورها و نکات توجه کرد که بتوان رنگ‌آمیزی آشپزخانه را به‌صورت متفاوت، مدرن و به‌روز انجام دارد، تا نتیجه کار رضایت‌بخش و لذت‌بخش باشد.

 

نقاشی آشپزخانه

یکی از قسمت‌‌های مهم و کاربردی خانه، آشپزخانه است. بسیاری از مردم، به ویژه خانم‌‌ها، ساعت‌‌های زیادی از روز خود را در آن سپری می‌‌کنند. از این رو؛ نقاشی آشپرخانه همانند نقاشی سایر قسمت‌‌های ساختمان، از اهمیت زیادی برخوردار است. پس، زمانی که افراد تصمیم به نقاشی ساختمان خود می‌‌گیرند، زمان زیادی را صرف می‌‌کنند و برای اینکه این کار را به نحوه احسن انجام دهنده، از ایده‌ها و طرح‌های مختلف استفاده می‌‌کنند.

از این جهت، دانستن نکات کاربردی درباره‌‌ی نقاشی آشپزخانه می‌‌تواند، برای افرادی که می‌‌خواهند به رنگ‌آمیزی خانه خود بپردازند، بسیار مهم است و می‌تواند در این زمینه کمک‌کننده باشد.

نکات کاربردی و مهم درباره نقاشی آشپزخانه

۱- انتخاب رنگ مناسب

برای اینکه بتوانید در نقاشی آشپزخانه به خوبی عمل کنید، اولین نکته انتخاب رنگ مناسب است. انتخاب رنگ مناسب، یکی از مهم‌ترین و اصلی‌‌ترین عناصر زیباسازی آشپزخانه در نقاشی ساختمان و آشپزخانه است. با این حال شاید انتخاب رنگ برای آشپزخانه، کار چندان راحتی نباشد، چرا که در انتخاب رنگ باید علاوه بر زیبایی و رنگ موردعلاقه، شرایط دیگری مانند قابلیت شست‌وشو و غیره را در نظر بگیرید. سپس رنگ مناسب را انتخاب و تهیه کنید.

 

نقاشی ساختمان در آچارباز
در صورتی که نیاز به هرگونه مشاوره در زمینه انتخاب رنگ و خدمات رنگ و نقاشی ساختمان داشتید، کافیست درخواست خود را در سامانه آچارباز ثبت کنید و منتظر تماس کارشناس باشید:
درخواست نقاشی ساختمان

 

انتخاب رنگ مناسب برای آشپزخانه می‌‌تواند به عوامل مختلفی مانند قابلیت شست‌وشو و دستمال کشیدن، تناسب و هماهنگی با دکوراسیون و استفاده از رنگ‌‌های جذاب و غیره بستگی دارد. در انتخاب رنگ مناسب علاوه بر اینکه بهتر است به این فاکتورها توجه کنید، بهتر است فاکتورهای دیگری را هم مدنظر داشته باشید.

۲- مساحت آشپزخانه

نکته مهم و کاربردی دیگر در نقاشی آشپزخانه، توجه به مساحت آن است و با توجه به مساحت آشپزخانه باید رنگ موردنظر خود را خریداری کنید. این نکته را در نظر داشته باشید، که امروز در بیشتر آشپزخانه‌‌ها، فقط سقف را رنگ‌آمیزی می‌کنند، زیرا دیوارها با سرامیک و کاشی پوشانده شده است. از این رو تنها نیاز است مساحت سقف را درنظر بگیرید. ولی با این حال چون در سقف آشپزخانه از انواع تزئینات گچی و غیره استفاده می‌‌شود، نیاز است در زمان نقاشی آشپزخانه به این تزئینات و گچ بری‌‌ها توجه کرد و رنگ‌آمیزی را براساس آن انجام داد.

رنگ‌آمیزی آشپزخانه براساس مساحت می‌‌تواند به این صورت باشد که اگر آشپزخانه کوچک است از رنگ‌‌های روشن استفاده شود تا فضای آشپزخانه بزرگ‌تر دیده شود. بهترین و ایده‌ال‌‌ترین رنگ‌‌ها برای آشپزخانه رنگ‌‌های گرم هستند. در یک آشپزخانه کوچک می‌‌توانید از رنگ‌‌های زرد کم‌رنگ، لیمویی، کرم، زردآفتابی، پرتقالی، هلویی، قرمز مایل به قهوه‌ای، قرمز اخرایی، آلبالویی و…استفاده کنید.

نکات کاربردی نقاشی آشپزخانه

اما اگر آشپزخانه بزرگ است و می‌‌خواهید کمی کوچک‌‌تر دیده شود، در این صورت می‌‌توانید بخش‌‌هایی از آشپزخانه را به رنگ تیره رنگ‌آمیزی کنید تا احساس گرم و صمیمی داشته باشید. اندازه آشپزخانه در رنگ و نحوه نقاشی آن بسیار مهم است. به‌‌عنوان مثال، رنگ‌های گرم و تیره یا طرح‌های شلوغ کاشی برای آشپزخانه‌های کوچک مناسب نیست.

۳- توجه به رنگ و اندازه کابیت‌‌ها

در زمانی که می‌‌خواهید آشپزخانه خود را رنگ‌آمیزی کنید، یکی از مهم‌ترین نکات توجه به کابینت‌‌ها است. کابینت‌‌ها یکی از ضروری‌‌ترین و به نوعی جدایی ناپذیرترین لوازم آشپزخانه هستند که در طرح‌‌ها و رنگ‌‌های مختلف وجود دارند. از این رو در هنگام نقاشی آشپزخانه باید به این نکته توجه داشته باشید و رنگ‌آمیزی آشپزخانه را بر این اساس تنظیم کنید. در رنگ‌آمیزی آشپزخانه سعی کنید که شبیه‌‌ترین رنگ به رنگ کابینت‌‌ها و سایر لوازم آشپزخانه را انتخاب کنید تا بتوانید یک ترکیب زیبا و جالب در آشپزخانه داشته باشید. اندازه کابیت‌‌ها، طرح و رنگ آنها در نقاشی آشپزخانه تاثیر دارد و باید این نکات را در رنگ‌آمیزی آشپزخانه مدنظر گرفت.

شما نباید رنگ‌آمیزی آشپزخانه را بسیار متفاوت از رنگ کابینت‌‌‌‌ها و یا سایر لوازمی که می‌‌خواهید در آن قرار دهید، انتخاب کنید، هر چه رنگ کابیت و رنگ سقف و دیوار آشپزخانه به هم نزدیک‌‌تر باشد، بهتر است و با این وجود آشپزخانه‌ای مدرن و یک دست خواهید داشت.

۴- انواع مبلمان ناهارخوری و اتاق پذیرایی

شاید این عنوان و نکته برایتان تا حدی عجیب باشد که نقاشی آشپزخانه چه ربطی به ملبمان دارد؟ در حالی که باید گفت، با توجه به این که امروزه آشپزخانه‌‌ها دارای اوپن هستند و از داخل هال و پذیرایی درون آشپزخانه قابل دیدن است. لذا در زمانی که می‌‌خواهید آشپزخانه را نقاشی کنید، بهتر است به رنگ مبلمان خود توجه کرده و براساس آن رنگ آشپزخانه خود را انتخاب کنید.

نکات کاربردی نقاشی آشپزخانه

به این روش می‌‌توانید یک هارمونی و هم‌خوانی جالب و زیبا بین آشپزخانه و اتاق نشیمن ایجاد کنید که بسیار جذاب است و به نوعی آشپزخانه و هال ست می شود. چرا که در بیشتر موارد، زمانی که مهمان به منزل می‌‌آید و روی مبل می‌‌نشیند، دید کاملی از آشپزخانه دارد و ناهمخوانی آن با سایر قسمت‌‌های خانه و یا احساس جدایی آن از خانه احساس خوبی را ایجاد نمی‌‌کند. پس بهتر است، اتاق پذیرایی و یا اتاق نشیمن هم‌رنگ و هماهنگ با رنگ‌آمیزی آشپزخانه و ترکیب‌بندی آن باشد.

۵- پوشاندن کف و کابیت آشپزخانه

در نقاشی آشپزخانه از جمله مهم‌‌ترین نکته کاربردی و کمک‌کننده، پوشاندن کف آشپزخانه است که سبب می‌‌شود رنگ روی کف نریزد و کف آشپزخانه آغشته به رنگ نشود. چرا که در صورت سهل انگاری در این نکته باید بعد اتمام کار، زمان و انرژی زیادی صرف تمیز کردن آن کنید. علاوه بر این، به دلیل اینکه کابیت روی دیوارهای آشپرخانه نصب است، باید روی آن‌‌ها را پوشاندن تا از رنگی شدن‌شان جلوگیری کرد. از این رو، قبل از اینکه شروع به نقاشی آشپزخانه کنید، کف و کابیت‌‌ها را بپوشانید تا از آنها محافظت کنید.

 

۶- توجه به رنگ‌بندی

یکی دیگر از نکات مهم و کاربردی در نقاشی آشپزخانه توجه به رنگ‌بندی آن است. از رنگ‌‌هاس آبی، قرمز و سبز استفاده کنید و با ترکیب و رنگ‌بندی صحیح، آشپزخانه خود را به بهترین نحو رنگ‌آمیزی کنید. برای جذابیت بیشتر در آشپرخانه می‌‌توانید سطح صاف سقف را به یک رنگ و گچ‌بری‌‌ها را به رنگ‌‌های دیگر نقاشی کنید. با استفاده از ذوق و سلیقه‌‌ای که دارید، می‌‌توانید یک رنگ‌آمیزی بسیار زیبا و عالی با ترکیب رنگ‌های متنوع و در عین حال همخوان را در آشپزخانه ایجاد کنید.

۷- توجه به دکوراسیون آشپزخانه

توجه به دکوراسیون آشپزخانه و اینکه چه توقعی از آن دارید، از جمله نکات مهم در نقاشی آشپزخانه است، چرا که رنگ دکوراسیون سایر قسمت‌‌ها از جمله کابیت‌‌ها و یا لوازم آشپزخانه می‌‌تواند تعیین کننده رنگ آشپزخانه باشد. زیرا رنگ آشپزخانه نباید با رنگ سایر قسمت‌‌ها از جمله دکوراسیون اتاق پذیرایی و نشیمن تفاوت چشم‌گیری داشته باشد. درصورتی که رنگ آشپزخانه با رنگ دکوراسیون متفاوت باشد، تضادی ایجاد می‌‌شود که زیبایی چندانی ندارد و شاید هم سبب بی‌‌سلیقگی و بی ذوق بودن شود. از این رو، در نقاشی آشپزخانه این نکته را درنظر داشته باشید که تناسب بین دکوراسیون و رنگ آشپزخانه ایجاد شود.

۸- رنگ‌آمیزی به سبک مدرن

اگر می‌خواهید رنگ‌آمیزی آشپزخانه به‌صورت مدرن و عالی باشد؛ به گونه‌‌ای که چشم هر بیننده‌‌ای را خیره کند در این صورت از سبک مدرن استفاده کنید. استفاده از رنگ خاکستری روشن، سبز ترسا و شکلاتی می‌تواند به آشپزخانه شما سبک مدرنی بدهد. لذا با استفاده از این رنگ‌‌ها که به‌عنوان نمونه عنوان شد، می‌‌توانید آشپزخانه خود را به سبک مدرن و دلخواه رنگ‌آمیزی کنید و فضایی متفاوتی داشته باشید.

نکات کاربردی نقاشی آشپزخانه

۹- توجه به نوع رنگ انتخابی

در نقاشی آشپزخانه یکی از نکاتی که باید به آن توجه کرد، توجه به نوع رنگ انتخابی است. با توجه به این نکته که آشپزخانه محل پخت‌وپز غذا است و در بسیاری اوقات دیوارها و سقف‌‌ها پوشیده از لایه چربی و غیره می‌‌گردد که در این صورت نیاز به تمیز کردن و دستمال کشی دارد. از این رو، زمانی که می‌‌خواهید به نقاشی و رنگ‌آمیزی آشپزخانه اقدام کنید باید از رنگ‌‌هایی استفاده کنید که امکان دستمال کشی و تمیز کردن داشته باشد. به همین دلیل وقتی می‌‌خواهید رنگ بخرید از رنگ‌‌های روغنی خریداری کنید که با تینر حل می‌‌شوند و امکان تمیز کردن را در هر زمانی دارند. با استفاده از رنگ‌‌های روغنی در نقاشی آشپزخانه، شما هر زمان که خواستید می‌‌توانید دیوارها و سقف آشپزخانه را با انواع تمیزکننده‌ها و دستمال به‌راحتی تمیز کنید و چربی‌‌ها و لک‌‌ها را از بین ببرید.

۱۰- توجه به سرامیک و یا کاشی آشپزخانه

از دیگر نکاتی که در نقاشی آشپزخانه باید مدنظر داشت تا رنگ‌آمیزی آن به نحو احسن انجام شود و نتیجه کار تضین شده باشد توجه به سرامیک‌‌ها و کاشی‌‌های آشپزخانه است که از چه رنگ و طرحی برخوردارند. براساس رنگ و طرح سرامیک و کاشی آشپزخانه، می‌‌توانید نوع رنگ و همچنین رنگی که باید استفاده شود را انتخاب کنید تا نقاشی و رنگ‌آمیزی آشپزخانه با رنگ و طرح کاشی‌‌ها هماهنگی داشته باشد و موجب ایجاد عدم هماهنگی نشود.

جمع‌بندی

برای نقاشی آشپزخانه علاوه بر اینکه باید به مساحت و خصوصیات آشپزخانه خود توجه کنید، باید به نکات و مسائل دیگری هم توجه کنید. باید بتوانید آشپزخانه خود را به‌صورت عالی رنگ کنید و به بهترین نتیجه مطلوب برسید. اگر نکات کاربردی درباره نقاشی و رنگ‌آمیزی آشپزخانه را مدنظر داشته باشید، در آن صورت نتیجه کار خود را تضمین می‌‌کنید.

 


نویسنده :

 • Avatar غزاله گفت:

  فکر کنم برای رنگ آمیزی اشپزخونه بهتر باشه از رنگای روشن و سفید استفاده کنیم

 • Avatar پریسا گفت:

  کلا انتخاب یه رنگ خوب برای آشپزخونه خیلی مهمه بالاخره کل وقت خانم خونه تو اون میگذره نباید دلگیر باشه و نباید هم دوده بگیره

 • استفاده از مطالب سایت آچارباز فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق سایت متعلق به آچارباز است.
  >
  عضویت در خبرنامه

  عضویت در خبرنامه

  با عضویت در خبرنامه آچارباز، جزو اولین نفراتی باشید که از تخفیفات ویژه آچارباز بهره مند می شوید.

  تبریک، با موفقیت در خبرنامه عضو شدید، ایمیلی برایتان ارسال شد، لطفا با مراجعه به ایمیلتان آن را تایید کنید.

  عضویت در خبرنامه

  با عضویت در خبرنامه آچارباز، جزو اولین نفراتی باشید که از تخفیفات ویژه آچارباز بهره مند می شوید.

  تبریک، با موفقیت در خبرنامه عضو شدید.