رنگ و نقاشی ساختمان

نکات کاربردی درباره نقاشی آشپزخانه

نکات کاربردی نقاشی آشپزخانه

نقاشی ساختمان اصول و روش خاصی دارد. نمی‌توان از یک رنگ و یا یک نوع یکسان برای نقاشی تمام سطوح استفاده کرد. در اینجا به بررسی نکات کاربردی درباره نقاشی آشپزخانه خواهیم پرداخت.

در نقاشی ساختمان باید اتاق‌‌ها، هال، پذیرایی و آشپزخانه را تفکیک کرد. با این حال می‌‌توان گفت که، شاید نقاشی بخش‌‌هایی از ساختمان مانند هال و اتاق خواب و غیره شبیه هم باشد، اما نقاشی آشپرخانه تا حدودی با نقاشی سایر بخش‌‌ها متفاوت است. باید در نقاشی آشپزخانه نکاتی را مدنظر داشت و براساس آن نکات اقدام به کار کرد.

زیرا آشپزخانه در مقایسه با سایر قسمت‌‌های خانه که دیوارها و سقف گچی دارند، تا سقف از سرامیک و کاشی پوشیده شده و حتی دیوارهای آن کابینت‎ بندی است که این امر رنگ‌آمیزی آشپزخانه را متمایز از سایر بخش‌های خانه می‌‌کند. به همین دلیل در نقاشی آشپزخانه باید به این فاکتورها و نکات توجه کرد که بتوان رنگ‌آمیزی آشپزخانه را به‌صورت متفاوت، مدرن و به‌روز انجام دارد، تا نتیجه کار رضایت‌بخش و لذت‌بخش باشد.

انتخاب رنگ مناسب برای آشپزخانه

برای اینکه بتوانید در نقاشی آشپزخانه به خوبی عمل کنید، اولین نکته انتخاب رنگ مناسب است. انتخاب رنگ مناسب، یکی از مهم‌ترین و اصلی‌‌ترین عناصر زیباسازی آشپزخانه در نقاشی ساختمان و آشپزخانه است. با این حال شاید انتخاب رنگ برای آشپزخانه، کار چندان راحتی نباشد، چرا که در انتخاب رنگ باید علاوه بر زیبایی و رنگ موردعلاقه، شرایط دیگری مانند قابلیت شست‌وشو و غیره را در نظر بگیرید. سپس رنگ مناسب را انتخاب و تهیه کنید.

انتخاب رنگ مناسب برای آشپزخانه می‌‌تواند به عوامل مختلفی مانند قابلیت شست‌وشو و دستمال کشیدن، تناسب و هماهنگی با دکوراسیون و استفاده از رنگ‌‌های جذاب و غیره بستگی دارد. در انتخاب رنگ مناسب علاوه بر اینکه بهتر است به این فاکتورها توجه کنید، بهتر است فاکتورهای دیگری را هم مدنظر داشته باشید.

 مساحت آشپزخانه

نکته مهم و کاربردی دیگر در نقاشی آشپزخانه، توجه به مساحت آن است و با توجه به مساحت آشپزخانه باید رنگ موردنظر خود را خریداری کنید. این نکته را در نظر داشته باشید، که امروز در بیشتر آشپزخانه‌‌ها، فقط سقف را رنگ‌آمیزی می‌کنند، زیرا دیوارها با سرامیک و کاشی پوشانده شده است. از این رو تنها نیاز است مساحت سقف را درنظر بگیرید. ولی با این حال چون در سقف آشپزخانه از انواع تزئینات گچی و غیره استفاده می‌‌شود، نیاز است در زمان نقاشی آشپزخانه به این تزئینات و گچ بری‌‌ها توجه کرد و رنگ‌آمیزی را براساس آن انجام داد.

رنگ‌آمیزی آشپزخانه براساس مساحت می‌‌تواند به این صورت باشد که اگر آشپزخانه کوچک است از رنگ‌‌های روشن استفاده شود تا فضای آشپزخانه بزرگ‌تر دیده شود. بهترین و ایده‌ال‌‌ترین رنگ‌‌ها برای آشپزخانه رنگ‌‌های گرم هستند. در یک آشپزخانه کوچک می‌‌توانید از رنگ‌‌های زرد کم‌رنگ، لیمویی، کرم، زردآفتابی، پرتقالي، هلويي، قرمز مایل به قهوه‌ای، قرمز اخرايي، آلبالویی و…استفاده کنید.

اگر می‌خواهید رنگ‌آمیزی آشپزخانه به‌صورت مدرن و عالی باشد؛ به گونه‌‌ای که چشم هر بیننده‌‌ای را خیره کند در این صورت از سبک مدرن استفاده کنید. استفاده از رنگ خاکستری روشن، سبز ترسا و شکلاتی می‌تواند به آشپزخانه شما سبک مدرنی بدهد. لذا با استفاده از این رنگ‌‌ها که به‌عنوان نمونه عنوان شد، می‌‌توانید آشپزخانه خود را به سبک مدرن و دلخواه رنگ‌آمیزی کنید و فضایی متفاوتی داشته باشید.

نکات کاربردی نقاشی آشپزخانه

اما اگر آشپزخانه بزرگ است و می‌‌خواهید کمی کوچک‌‌تر دیده شود، در این صورت می‌‌توانید بخش‌‌هایی از آشپزخانه را به رنگ تیره رنگ‌آمیزی کنید تا احساس گرم و صمیمی داشته باشید. اندازه آشپزخانه در رنگ و نحوه نقاشي آن بسيار مهم است. به‌‌عنوان مثال، رنگ‌های گرم و تيره يا طرح‌هاي شلوغ كاشي براي آشپزخانه‌هاي كوچك مناسب نيست.

توجه به رنگ و اندازه کابیت‌‌ها

در زمانی که می‌‌خواهید آشپزخانه خود را رنگ‌آمیزی کنید، یکی از مهم‌ترین نکات توجه به کابینت‌‌ها است. کابینت‌‌ها یکی از ضروری‌‌ترین و به نوعی جدایی ناپذیرترین لوازم آشپزخانه هستند که در طرح‌‌ها و رنگ‌‌های مختلف وجود دارند. از این رو در هنگام نقاشی آشپزخانه باید به این نکته توجه داشته باشید و رنگ‌آمیزی آشپزخانه را بر این اساس تنظیم کنید. در رنگ‌آمیزی آشپزخانه سعی کنید که شبیه‌‌ترین رنگ به رنگ کابینت‌‌ها و سایر لوازم آشپزخانه را انتخاب کنید تا بتوانید یک ترکیب زیبا و جالب در آشپزخانه داشته باشید. اندازه کابیت‌‌ها، طرح و رنگ آنها در نقاشی آشپزخانه تاثیر دارد و باید این نکات را در رنگ‌آمیزی آشپزخانه مدنظر گرفت.

شما نباید رنگ‌آمیزی آشپزخانه را بسیار متفاوت از رنگ کابینت‌‌‌‌ها و یا سایر لوازمی که می‌‌خواهید در آن قرار دهید، انتخاب کنید، هر چه رنگ کابیت و رنگ سقف و دیوار آشپزخانه به هم نزدیک‌‌تر باشد، بهتر است و با این وجود آشپزخانه‌ای مدرن و یک دست خواهید داشت.

 

نقاشی ساختمان در آچارباز
در صورتی که نیاز به هرگونه مشاوره در زمینه انتخاب رنگ و خدمات رنگ و نقاشی ساختمان داشتید، کافیست درخواست خود را در سامانه آچارباز ثبت کنید و منتظر تماس کارشناس باشید:
درخواست نقاشی ساختمان

 

توجه به انواع مبلمان ناهارخوری و اتاق پذیرایی

شاید این عنوان و نکته برایتان تا حدی عجیب باشد که نقاشی آشپزخانه چه ربطی به ملبمان دارد؟ در حالی که باید گفت، با توجه به این که امروزه آشپزخانه‌‌ها دارای اوپن هستند و از داخل هال و پذیرایی درون آشپزخانه قابل دیدن است. لذا در زمانی که می‌‌خواهید آشپزخانه را نقاشی کنید، بهتر است به رنگ مبلمان خود توجه کرده و براساس آن رنگ آشپزخانه خود را انتخاب کنید.

نکات کاربردی نقاشی آشپزخانه

به این روش می‌‌توانید یک هارمونی و هم‌خوانی جالب و زیبا بین آشپزخانه و اتاق نشیمن ایجاد کنید که بسیار جذاب است و به نوعی آشپزخانه و هال ست می شود. چرا که در بیشتر موارد، زمانی که مهمان به منزل می‌‌آید و روی مبل می‌‌نشیند، دید کاملی از آشپزخانه دارد و ناهمخوانی آن با سایر قسمت‌‌های خانه و یا احساس جدایی آن از خانه احساس خوبی را ایجاد نمی‌‌کند. پس بهتر است، اتاق پذیرایی و یا اتاق نشیمن هم‌رنگ و هماهنگ با رنگ‌آمیزی آشپزخانه و ترکیب‌بندی آن باشد.

انتخاب رنگ روغن برای آشپزخانه

در نقاشی آشپزخانه یکی از نکاتی که باید به آن توجه کرد، توجه به نوع رنگ انتخابی است. با توجه به این نکته که آشپزخانه محل پخت‌وپز غذا است و در بسیاری اوقات دیوارها و سقف‌‌ها پوشیده از لایه چربی و غیره می‌‌گردد که در این صورت نیاز به تمیز کردن و دستمال کشی دارد. از این رو، زمانی که می‌‌خواهید به نقاشی و رنگ‌آمیزی آشپزخانه اقدام کنید باید از رنگ‌‌هایی استفاده کنید که امکان دستمال کشی و تمیز کردن داشته باشد. به همین دلیل وقتی می‌‌خواهید رنگ بخرید از رنگ‌‌های روغنی خریداری کنید که با تینر حل می‌‌شوند و امکان تمیز کردن را در هر زمانی دارند. با استفاده از رنگ‌‌های روغنی در نقاشی آشپزخانه، شما هر زمان که خواستید می‌‌توانید دیوارها و سقف آشپزخانه را با انواع تمیزکننده‌ها و دستمال به‌راحتی تمیز کنید و چربی‌‌ها و لک‌‌ها را از بین ببرید.

 

نکات کاربردی نقاشی آشپزخانه

 

توجه به سرامیک و یا کاشی آشپزخانه

از دیگر نکاتی که در نقاشی آشپزخانه باید مدنظر داشت تا رنگ‌آمیزی آن به نحو احسن انجام شود و نتیجه کار تضین شده باشد توجه به سرامیک‌‌ها و کاشی‌‌های آشپزخانه است که از چه رنگ و طرحی برخوردارند. براساس رنگ و طرح سرامیک و کاشی آشپزخانه، می‌‌توانید نوع رنگ و همچنین رنگی که باید استفاده شود را انتخاب کنید تا نقاشی و رنگ‌آمیزی آشپزخانه با رنگ و طرح کاشی‌‌ها هماهنگی داشته باشد و موجب ایجاد عدم هماهنگی نشود.

پوشاندن کف و کابیت آشپزخانه

در نقاشی آشپزخانه از جمله مهم‌‌ترین نکته کاربردی و کمک‌کننده، پوشاندن کف آشپزخانه است که سبب می‌‌شود رنگ روی کف نریزد و کف آشپزخانه آغشته به رنگ نشود. چرا که در صورت سهل انگاری در این نکته باید بعد اتمام کار، زمان و انرژی زیادی صرف تمیز کردن آن کنید. علاوه بر این، به دلیل اینکه کابیت روی دیوارهای آشپرخانه نصب است، باید روی آن‌‌ها را پوشاندن تا از رنگی شدن‌شان جلوگیری کرد. از این رو، قبل از اینکه شروع به نقاشی آشپزخانه کنید، کف و کابیت‌‌ها را بپوشانید تا از آنها محافظت کنید.

استفاده از غلطک برای نقاشی سقف آشپزخانه

برای رنگ آمیزی سقف آشپزخانه بهتر است از غلطک دسته بلند نقاشی استفاده کنید. با استفاده از غلطک هم کثیفی و پاشیدن رنگ کمتری به وجود می اید و هم نقاشی برای شما آسان تر می شود. برای انتخاب بهترین وسیله برای نقاشی می توانید مقاله رنگ آمیزی ساختمان با غلطک بهتر است یا قلمو؟ را مطالعه کنید.

در رنگ کردن آشپزخانه باید به نکات زیادی توجه کرد. اگر توانایی و یا امکان رنگ کردن آشپزخانه را نداید می توانید از خدمات نقاشی ساختمان آچارباز استفاده کنید.

5/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مشابه

‫2 دیدگاه ها

  1. فکر کنم برای رنگ آمیزی اشپزخونه بهتر باشه از رنگای روشن و سفید استفاده کنیم

  2. کلا انتخاب یه رنگ خوب برای آشپزخونه خیلی مهمه بالاخره کل وقت خانم خونه تو اون میگذره نباید دلگیر باشه و نباید هم دوده بگیره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا