×

وب اپلیکیشن آچارباز را نصب کنید!

نصب

به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید. | درخواست تعمیر در محل

رنگ و نقاشی ساختمان

رنگ گرم چیست و چه کاربردی دارد؟

کاربرد رنگ گرم

رنگ‌‌ها را از لحاظ روانشناسی و بر اساس دمایی که به انسان منتقل می‌‌کنند، به دو دسته اصلی رنگ‌‌های سرد و گرم تقسیم می‌‌کنند. رنگ‌‌های سرد و گرم هر کدام دارای خصوصیات و ویژگی‌‌های خاص و منحصر به فرد خود هستند که سبب متفاوت شدن آنها از یکدیگر شده است. بر اساس همین خصوصیات و ویژگی‌‌های متفاوتی که رنگ سرد و گرم دارد، کاربرد این رنگ‌‌ها هم متفاوت است و از هر کدام می‌‌توان در محیطی خاص استفاده کرد.

رنگ های گرم

به‌طور کلی باید گفت منظور از رنگ گرم، طیفی از رنگ‌‌ها است که انسان با نگاه کردن به این رنگ‌‌ها احساس گرما می‌‌کند و به‌نوعی نشان دهنده تابستان و گرمای روزهای تابستانی است. رنگ‌‌های گرم شامل رنگ‌‌هایی از قبیل قرمز، زرد و نارنجی می‌شوند؛ که این رنگ‌‌ها سراسر شور و حرارت هستند و حس جنبش و تحرک را در انسان برمی‌‌انگیزند و شعله‌های آتش را به انسان یادآوری می‌‌کنند.

رنگ‌‌های گرم محرک سیستم عصبی بوده و احساسات افراد را تشدید می‌‌کنند. این دسته از رنگ‌‌ها به راحتی قابل مشاهده هستند و موجب جلب توجه می‌‌شوند. در واقع طول موج نور قرمز، بسیار به اشعه ماورابنفش نزدیک است و به همین دلیل منشا انتقال گرماست. رنگ‌‌های اصلی یا ترکیباتی از قبیل قرمز، نارنجی، زرد، سبز، قرمز نارنجی، زرد نارنجی (پرتقالی)، بنفش قرمز، در زمره رنگ های گرم قرار می‌‌گیرند. استفاده از این رنگ‌‌ها موجب کوچک‌‌تر به‌نظر رسیدن فضا هم می‌‌شود.

رنگ‌‌های گرم کدامند؟

با وجود اینکه رنگ گرم به مجموعه طیف رنگی قرمز گفته می‌‌شود، ولی رنگ‌‌های اصلی و فرعی را هم شامل می‌شود. با این حال سه رنگ اصلی قرمز، زرد و نارنجی از جمله رنگ‌‌های گرم هستند و باقی رنگ‌‌های گرم از ترکیب این سه رنگ اصلی به‌دست می‌‌آید. این سه رنگ اصلی با وجود این که دارای خصوصیات و ویژگی‌‌های مشترکی هستند؛ با این حال تفاوت‌‌هایی نیز با هم دارند که نیازمند بررسی دقیق آنهاست.

خدمات نقاشی ساختمان در آچارباز

کاربرد رنگ‌‌های گرم

کاربری رنگ گرم براساس خصوصیات ویژگی‌‌های مختلفی که دارد، می‌‌تواند در مراکز مختلف و در حوزه‌‌های گوناگون باشد. از رنگ‌‌های گرم می‌‌توان برای نقاشی خانه، دکوراسیون و غیره استفاده کرد. برخی از مهم‌ترین کاربردهای رنگ گرم عبارتند از:

1- استفاده در دکورسیون منزل

رنگ‌‌ها با احساسات و عواطف انسان ارتباط دارد و بر روح و روان آنها تاثیر می‌‌گذارد. چرا که رنگ‌‌ها الهام‌بخش، انرژی‌زا، تسلی‌دهنده و حیات‌بخش هستند و استفاده از آن‌‌ها می‌‌تواند تاثیرات زیادی روی انسان داشته باشد. رنگ گرم از جمله رنگ‌‌هایی هستند که بسیاری از مردم در دکوراسیون منزل و نقاشی ساختمان خود استفاده می کنند و استفاده از این رنگ سبب ایجاد شادی و صمیمت مناسب بین اعضای خانواده می‌‌شود.

در دکوراسیون داخلی کاربرد رنگ‌های گرم می‌‌تواند به دو صورت باشد؛ استفاده کامل در تمامی اجزای دکوراسیون یا به‌صورت تناژی در ترکیب با رنگ‌های دیگر. استفاده از رنگ‌های گرم در دکوراسیون خانه به شما توازن و آرامش می‌‌دهد و همچنین احساس صمیمت را در بین اعضای خانواده تقویت می‌‌کند. اگر می‌‌خواهید برای فصل زمستان در دکوراسیون خانه خود تغییراتی بدهید که موجب گرمابخشی به خانه شود، می‌‌توانید از رنگ گرم استفاده کنید. استفاده از رنگ‌‌های گرم در دکوراسیون خانه سبب ایجاد احساس گرما می‌‌شود و بسیاری از نقاشان در خدمات نقاشی ساختمان این رنگ ها را پیشنهاد می دهند.

کاربرد رنگ گرم

دلیل گرما بخش بودن این رنگ‌‌ها این است که فشار خون و دمای بدن را بالا می‌‌برد، به همین دلیل سبب ایجاد حس گرما در خانه می‌شود. برای مثال همان طور که گفتیم قرمز رنگ عشق و علاقه است. اگر شما به خاصیت رنگ‌ها اهمیت خاصی می‌دهید بهتر است بدانید رنگ قرمز می‌تواند در تمام حالات موثر باشد. یعنی همانطور که می‌تواند آغازگر شادی و شور باشد، گاهی موجب خشم شود. این بدان معنا نیست که نباید از رنگ قرمز در طراحی منزل استفاده شود بلکه بهتر است بدانیم رنگ قرمز را با ترکیب چه رنگ‌هایی باید استفاده کنیم. قرمز رنگ گرم و پرانرژی است که کاربرد بیشتری در دکوراسیون اتاق پذیرایی خانواده‌های جوان دارد.

پیشنهاد مطالعه

2- نقاشی ساختمان

استفاده از رنگ‌‌های گرم در نقاشی ساختمان به‌ویژه اتاق‌‌های بزرگ سبب گرم‌‌تر نشان دادن آنها می‌‌شود و به استراحت و خواندن و مطالعه انسان کمک می‌‌کند. یکی از مهم‌ترین کاربردهای رنگ گرم استفاده از آنها در نقاشی ساختمان است. چرا که استفاده از رنگ‌‌های گرم در نقاشی ساختمان سبب ایجاد انرژی در محیط شده و جذابیت خانه را افزایش می‌‌دهد.

برای اینکه بتوانید بخش‌‌هایی از خانه را به محیطی صمیمانه‌‌تر تبدیل کنید، می‌توانید از رنگ‌‌های گرم استفاده کنید.  برای مثال رنگ مناسب برای پذیرایی منزل رنگ گرم است که با استفاده از آن می‌‌توانید روی روابط افراد خانواده تاثیراتی مثبت بگذارد و یا با استفاده از رنگ زرد در آشپزخانه می‌‌توانید اشتهای افراد را تقویت کنید و یا اگر متراژ خانه کوچک است و می‌‌خواهید کمی بزرگ‌‌تر به نظر برسد، در این صورت استفاده از رنگ گرم در نقاشی خانه می‌‌تواند فضا را بزرگ‌‌تر جلوه دهد.

خدمات نقاشی ساختمان در آچارباز

3- استفاده در تبلیغات

یکی از مهم‌‌ترین کاربردهای رنگ گرم استفاده از آنها برای تبلیغات است. چرا که این رنگ‌‌ها به‌راحتی قابل مشاهده هستند و سبب جلب توجه می‌‌شوند. به همین دلیل است که در رستوران‌‌ها و کافه‌ها اغلب برای جلب توجه مردم بیشتر از رنگ‌‌های قرمز و زرد استفاده می‌‌شود. چون که این رنگ‌‌ها به وضوح دیده می‌شوند و بیشتر در یاد مردم می‌‌مانند و سبب تحریک اشتهای انسان می‌‌شود. از این رو رستوان‌‌ها و فست فودها بیشتر از سه رنگ قرمز، زرد و نارنجی برای تبلیغات استفاده می‌‌کنند. تا بتوانند مشتریان خود را جذب کنند.

نقاشی ساختمان در آچارباز
در صورتی که نیاز به هرگونه مشاوره در زمینه انتخاب رنگ و خدمات رنگ و نقاشی ساختمان داشتید، کافیست درخواست خود را در سامانه آچارباز ثبت کنید و منتظر تماس کارشناس باشید:
درخواست نقاشی ساختمان

زرد مهم‌ترین رنگ برای استفاده در مراکز خرید یا برای مرکز نمایش است. زیرا چشم قبل از دیدن سایر رنگ‌ها، اول جلب رنگ زرد می‌شود. ایجاد حس گرسنگی و ضعف یکی از خصلت‌‌های مهم رنگ زرد است. اگر قصد دارید وبسایت رستورانی یا فست فود طراحی کنید، استفاده از رنگ زرد را فراموش نکنید.

کاربرد رنگ گرم

4- استفاده برای اخطار و یا خطا

یکی دیگر از مهم‌‌ترین کاربردهای رنگ گرم استفاده از آنها برای اخطار دادن و یا نشان دادن خطا است. در سطح شهر و جاده‌ها، برای طراحی تابلوهای هشدار و خطر از رنگ‌های زرد و قرمز استفاده می‌شود. یکی از مهم‌ترین کاربری‌‌های رنگ گرم در راهنمایی و رانندگی، رنگ‌های گرم هستند که رنگی بسیار مفید و موثر است. از این رو هر جا نیاز به اعلام خطر و یا هشدار باشد، از رنگ گرم استفاده می‌‌کنند. به همین دلیل در راهنمایی رانندگی برای حاشیه جاده‌‌ها که در خطر سقوط و غیره قرار دارد، از رنگ زرد و یا نارنجی استفاده می‌‌شود. لذا باید گفت که استفاده از رنگ گرم برای اعلام خطر و هشدار دادن یکی از مهم‌ترین کاربری این رنگ‌‌ها است که در تمام دنیا از آن استفاده می‌‌شود.

خدمات نقاشی ساختمان در آچارباز

5- استفاده در پوشاک، رنگ آمیزی خیابان ها و نمای فروشگاه

یکی از موارد مهم کاربرد رنگ‌های گرم، استفاده از آنها در نمای فروشگاه‌ها، رنگ آمیزی خیابان‌ها و یا پوشاک از کارکنان و کارمند است. به همین دلیل امروزه شاهد هستیم که بسیاری از فروشگاه‌های بزرگ و معتبر از رنگ قرمزی برای نمای خود استفاده می‌‌کنند، تا سبب به خاطر سپرده شدن توسط افراد شود و یا اینکه لباس و پوشاک افرادی مانند رفتگران را به رنگ نارنجی انتخاب می کنند، که مورد توجه قرار گیرد و انواع وسایل نقلیه با آنها تصادف نکند.

4.3/5 - (3 امتیاز)

نوشته های مشابه

‫4 دیدگاه ها

  1. با سلام
   جعفر عزیز، ممنون از پاسخگویی شما. نظرات شما انرژی بخش تیم آچارباز است.

 1. سلام
  برای ترکیب رنگ طوسی گرم از چه رنگ هایی باید استفاده کنم؟ مشکی و سفید و کمی زرد؟ یا مشکی و سفید و کمی بنفش؟

  1. با سلام
   مینای عزیز، می توانید از ترکیب مشکی و سفید و کمی زرد استفاده کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا