ماشین لباسشویی

آموزش تنظیم سطح آب ماشین لباسشویی

آموزش تنظیم سطح آب ماشین لباسشویی

مقدار آبی که در حین آبگیری وارد دیگ ماشین لباسشویی می‌شود، مشخص و استاندارد است. اگر این آب از حد استاندارد کمتر یا بیشتر باشد، پروسه شستشو به مشکل خواهد خورد. با آبگیری نادرست، تنظیم سطح آب ماشین لباسشویی بهم خواهد خورد. در ادامه مقاله قصد داریم، به معرفی این مشکل و عوامل موثر در تنظیم سطح آب ماشین لباسشویی بپردازیم.

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

معرفی سنسورهای ماشین لباسشویی (شرح وظایف)

یکی از حساس‌ترین و مهم‌ترین قطعات به کار رفته در ماشین لباسشویی، سنسور آن است. سنسور که در واقع همان حسگر است برای هشدار، قطع کردن و باز کردن و…استفاده می‌شود. در ادامه به معرفی سنسورهای ماشین لباسشویی، که به 4 دسته تقسیم می‌شوند پرداخته و وظایف هریک را شرح خواهیم داد:

 • سنسور دما
 • سنسور سطح آب
 • سنسور نشتی آب
 • سنسور میزان کثیفی آب
سنسورهای ماشین لباسشویی
هر گونه اختلال در عملکرد سنسورها، ممکن است کارایی لباسشویی را به صفر برساند.

سنسور دما

این سنسور وظیفه کنترل دمای آب را بر عهده داشته و اجازه بالا و پایین شدن و تغییر دمای آب را از حدی که کاربر مشخص کرده است نمی‌دهد.

سنسور سطح آب

همانطور که از اسم آن پیداست این سنسور در حین آبگیری، میزان استاندارد سطح آب را مشخص کرده و اجازه نمی‌دهد میزان آب از حد تعیین شده بیشتر شود. اگر عملکرد سنسور سطح آب با مشکل مواجه شود در هنگام آبگیری، دستور قطعی آب به موقع صادر نشده و آب از ماشین سرریز خواهد شد.

سنسور نشتی آب

این سنسور عملکردی مشابه با، سنسور سطح آب دارد. بدین صورت که با تشخیص میزان سطح آب، اجازه نمی‌دهد میزان آن از حد استاندارد بالاتر رفته و نشت کند.

پیشنهاد مطالعه

سنسور تشخیص آلودگی و کثیفی آب

این سنسور در ماشین لباسشویی‌های مدل جدید دیده شده و با اشعه مادون قرمز کار می‌کند. این سنسور میزان کثیفی آب را متوجه و از آب و برق کمتری برای شستشوی لباس‌ها استفاده می‌کند.

شستشو لباس‌ها توسط لباسشویی باید تا جایی ادامه پیدا کند که کامل تمیز شوند، اما اگر در ماشین لباسشویی، سنسور تشخیص کثیفی آب، تعبیه نشده باشد، عمل شستشو لباس‌ها با اطمینان انجام نمی‌شود.

این سنسور که به کمک اشعه مادون قرمز کار می‌کند، در لباسشویی‌های جدید تعبیه شده و در مجموع وظیفه آن تشخیص میزان کثیفی و کدر بودن آب لباسشویی است. اگر این سنسور متوجه کثیفی آب شود، عمل شستشو را کندتر می‌کند، تا کثیفی لباس‌ها برطرف شود.

معرفی عوامل موثر در تنظیم سطح آب ماشین لباسشویی

در تنظیم سطح آب ماشین لباسشویی عوامل زیادی موثر هستند، در ادامه مقاله به معرفی این عوامل موثر می‌پردازیم:

 • هیدروستات
 • دریچه ورودی آب
 • پمپ تخلیه
 • شیر برق
 • ارتفاع شلنگ تخلیه
 • مواد شوینده غیر استاندارد
نقش هیدروستات در تنظیم سطح آب ماشین لباسشویی
تنظیم سطح آب ماشین لباسشویی به قطع و وصل به موقع و به اندازه آب ورودی بستگی دارد. این وظیفه بر عهده هیدروستات است.

 اهمیت هیدروستات در تنظیم سطح آب ماشین لباسشویی

یکی از اصلی‌ترین قطعات ماشین لباسشویی، که سوئیچ کنترل سطح آب نیز نامیده می‌شود هیدروستات است. این قطعه نیز مانند سنسور عمل کرده و مقدار سطح آب در دیگ ماشین لباسشویی را کنترل و به شیر برقی جهت ورود آب و به پمپ تخلیه برای تخلیه آب دستور می‌دهد. این قطعه در دو نوع سه فیش و شش فیش یافت می‌شود. وجود اختلال در آن، عدم تنظیم درست سطح آب را به دنبال دارد.

 • تنظیم این قطعه با پیچ بالای آن امکان‌پذیر است. اگر این پیچ را به داخل یا به بیرون بکشید، میزان ورودی آب هم کم و زیاد می‌شود.
 • هیدروستات برای قطع کردن آب ورودی بیش از اندازه، از نتیجه فشردگی هوای داخل شلنگ به دلیل ورود آب و تاثیر آن بر دیافراگم، استفاده می‌کند. (صحت شلنگ، در این قسمت اهمیت پیدا می‌کند.)

در صورت مشاهده اختلال در تنظیم سطح آب به موارد زیر توجه کنید:

 • اطمینان از تنظیم صحیح پیچ هیدروستات
 • اطمینان از عدم نشتی و وجود هرگونه ترک خوردگی و سوراخ در شیلنگ هیدروستات

برای دانستن اطلاعات بیشتر درباره این قطعه، می‌توانید مقاله راهنمای تست، تشخیص و تنظیم هیدروستات لباسشویی را مطالعه کنید.

نقش دریچه ورودی آب در تنظیم سطح آب لباسشویی

از دیگر قطعاتی که در تنظیم سطح آب لباسشویی دخالت دارد، دریچه ورودی آب است.  این دریچه قطعات مختلفی دارد، از جمله یک برد الکتریکی، این برد الکتریکی یکی از مهم‌ترین قطعات دریچه ورودی آب است و وظیفه فرستادن فرمان به قطعات دیگر را بر عهده دارد.

 • قطع آب ورودی، به وسیله دریچه ورودی انجام می‌شود. در واقع سنسور و هیدروستات، تنها فرمان قطع و یا باز کردن آب را صادر می‌کنند و برد الکترونیکی دریچه ورودی، آن را اجرا می‌کند. پس اگر برد دریچه ورودی و یا قسمت غیر بردی آن آسیب ببیند، قطع و وصل شدن آب به درستی انجام نشده و آبگیری با مشکل روبرو می‌شود.
 • قطعات الکترونیکی به دلیل این که روی برد لحیم کاری می‌شوند، امکان تعویض و یا تعمیر آنها وجود ندارد. تنها راه حل آن، تعویض کل برد الکترونیکی است. البته این کار باید توسط تکنسین متخصص انجام شود و افرادی که مهارت کافی در این زمینه ندارند، شرایط را وخیم‌تر می‌کنند.
تعمیر ماشین لباسشویی در محل با آچارباز
آچارباز با راه‌اندازی سامانه آنلاین اعزام تعمیرکار به محل، مشکلات شما را حل خواهند کرد. گفتنیست ماشین لباسشویی شما از هر نوعی و با هر برندی که باشد، متخصصان آچارباز قادر به رفع آن خواهند بود. شما می‌توانید از هم اکنون درخواست تعمیر خود را ثبت کنید:
درخواست تعمیر ماشین لباسشویی

نقش پمپ تخلیه در تنظیم سطح آب

این قطعه وظیفه انتقال آب کثیف حاصل از شستشوی لباس را، از داخل لباسشویی به بیرون بر عهده دارد. شکستن پروانه‌های پمپ، گیر کردن اشیای کوچک و یا خرابی برد از جمله عواملی است که می‌تواند باعث از کار افتادن پمپ شود. از کار افتادن پمپ، سروصدای زیاد لباسشویی و نشتی آب را در پی خواهد داشت. در مواردی حتی دستگاه دیگر آبگیری هم نخواهد کرد.

به طور کلی اگر همزمان ورود و خروج آب در ماشین لباسشویی انجام گیرد، مشکلات عمده‌ای برای ماشین لباسشویی ایجاد می‌شود. از جمله این مشکلات می‌توان بهموارد زیر اشاره کرد:

 • مصرف زیاد آب در حین شستشو
 • طولانی شدن مدت زمان شستشو
 • آسیب دیدن سایر قطعات ماشین لباسشویی

نکته: به هنگام آبگیری و شستشو مطمئن شوید، که آب همزمان با ورود، از راه پمپ تخلیه، خارج نمی‌شود

برای درک بهتر عملکرد این قطعه، می‌توانید مقاله آشنایی با پمپ تخلیه ماشین لباسشویی و نحوه تعویض آن را بخوانید.

شیر برق لباسشویی

این قطعه وظیفه کنترل و قطع و وصل جریان برق را برعهده داد. با انتخاب برنامه شستشوی مناسب، شیر برقی این فرمان را به برد ارسال می‌کند. بعد از ورود آب به داخل دیگ و رسیدن آن به حد استاندارد، شیر برقی به کمک هیدروستات جریان آب را قطع خواهد کرد. اگر به هر دلیلی این قطعه خراب شود، فرایند آبگیری دستگاه نیز به مشکل خواهد خورد.

ارتفاع شلنگ تخلیه

شلنگ تخلیه وظیفه تخلیه آب، به بیرون از دیگ ماشین لباسشویی را دارد. اگر ارتفاع شلنگ از سطح آب مورد نظر برای شستشو، پایین‌تر باشد، آب ورودی هیچ وقت به سطح معمول و مورد نظر نخواهد رسید.

ارتفاع شلنگ تخلیه یکی از عوامل موثر تنظیم سطح آب ماشین لباسشویی
اگر شلنگ تخلیه آب در ارتفاع مناسبی قرار نگیرد، باعث تخلیه نابه هنگام آب شده و تنظیم سطح آب ماشین لباسشویی با مشکل روبرو می‌شود.

اگر در حین آب گیری شاهد تخلیه آب از شلنگ تخلیه بودید، بهتر است ارتفاع شلنگ را حداقل در یک متری زمین قرار دهید. تنظیم سطح آب ماشین لباسشویی زمانی کامل می‌شود که شلنگ تخلیه با استفاده از یک بست به بالای ماشین لباسشویی، متصل شود.

مواد شوینده غیر استاندارد

کف زیاد حاصل از مواد شوینده غیر استاندارد، گاه به قسمت‌های مختلف ماشین لباسشویی چون قسمت تنظیم سطح آب نفوذ کرده و باعث عدم عملکرد صحیح آن می‌شود. مواد شوینده غیر استاندارد روی تنظیم سطح آب، تاثیر زیادی ندارند اما به طور کلی توصیه می‌کنیم از مواد شوینده استاندارد با برند‌های شناخته شده استفاده کنید. همچنین از ریختن مقدار زیادی پودر درون دستگاه خودداری کنید.

چرا باید سطح آب ماشین لباسشویی تنظیم باشد؟

بدون شک، تنظیم سطح آب ماشین لباسشویی نقش بسیار مهمی در پروسه شستشوی لباس دارد. اگر به هر طریقی این تنظیم بهم بخورد، عملکرد دستگاه دچار مشکل شده و امکان استفاده از آن وجود نخواهد داشت.

همانطور که اشاره کردیم، عوامل متعددی می‌تواند باعث بر هم خوردن تنظیم سطح آب ماشین لباسشویی شود. بنابراین باید تعمیر ماشین لباسشویی را، به تعمیرکارانی ماهر بسپاریم تا دستگاه را به سرعت عیب یابی کنند. اگر برای تعمیر دستگاه اقدام نکرده و یا رفع ایراد آن را به تعمیرکارانی ناوارد و آماتور بسپارید، ممکن است لباسشویی دچار صدمات فراوانی شده و پروسه تعمیر آن بسیار طولانی شود.

لطفا به این مطلب امتیاز دهید

نوشته های مشابه

‫5 دیدگاه ها

 1. سلام دفعه آخری که از لباسشویی استفاده کردم کف ازش اومد بیرون؟؟؟؟ دلیلش چیه راهنمایی کنید تو رو خدا ماشین لباسشویی سامسونگ هستش

  1. درود بر شما
   زهرا عزیز، بیرون آمدن کف از ماشین لباسشویی اغلب به دلیل استفاده از مواد شوینده نامناسب و نامرغوب است. در مواردی هم زیاد ریختن مواد شوینده می‌تواند باعث چنین مشکلی شود. وجه داشته باشید که ریختن مواد شوینده به مقدار زیاد به معنای شستشوی بهتر نیست. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می‌توانید با شماره 02154591616 تماس بگیرید.
   موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا